Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Poveste "ohne" Valvetronic
Reno.ro - Forum Renault Romania > Alte discutii > Jurnal de Bord
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 44, 45, 46, 47, 48, 49, 50, 51, 52, 53, 54, 55, 56, 57, 58, 59, 60, 61, 62, 63, 64, 65, 66, 67, 68, 69, 70, 71, 72, 73, 74, 75, 76, 77, 78, 79, 80, 81, 82, 83, 84, 85, 86, 87, 88, 89, 90, 91, 92, 93, 94
bucatzel
QUOTE(dr_mKe @ 8 Dec 2015, 23:18)
Astăzi mi s-a aprins puțin becul și am luat de mai multe ori 180 kmh, frână, curba cu 80, pedala la podea și cât prinde până la următoarea.
*



Si-mi face mie morala ca i-am dat la ticozaur 65 prin oras, pe o bucata de drum pe care doar senior citizen merg cu 50...


b76bgaarh
la ala se simte ca la 150, asa ca e de inteles.
marksman
Doctoru' prin oras pare un pensionar iesit la plimbare. Cand e in exterior, mai ales pe un traseu de raliu, atunci se dezlantuie.
bucatzel
Doftoru' era in prestij, mai in spate, se tot micsora in oglinzi.
madhorsefuzzy
QUOTE(ady77 @ 9 Dec 2015, 12:05)
Daca te spulbera la 180 km/h dar te-a vazut, e mai ok?

E ok. La 180 zbor peste masina. La 40 ma ia masina cu totul si cine stie in ce ma mai infige. tongue.gif

Mi-am intrebat nevasta: cam ce viteza ne dai uitandu-te pe geam? Cam 140-150Km/h, dar aia 190-200 din bord sunt totusi periculosi. radmasa.gif
Ce e drept la final am franat sub 80Km/h ca venea curba la stanga. Deh asa se termina A1 la Pitesti. Nu ma laud, doar il scuz pe doftor.
DannyY
Io am cam intepenit cand a ajuns nevasta-mea la 165 km/h pe Arad-Timisoara, cand ne intorceam de la Viena. Nu i-am zis nimic ca sa nu o sperii, dar incepusem sa cam transpir. Conduce foarte bine in oras si pe soselele obisnuite, dar era primul ei drum pe autostrada si depasea ca pe un drum cu doua sensuri: iesea de pe banda 1, calca acceleratia la blana, trecea ca ghiuleaua de cel depasit, apoi se replia pe banda 1. Am incercat sa-i explic ca pe autostrada se face altfel, dar imediat mi-am cerut scuze si am tacut radmasa.gif

Pentru mine, A1 se termina la Pitesti cu o curba la dreapta tongue.gif
b76bgaarh
mai exact, inainte de.
madhorsefuzzy
QUOTE(DannyY @ 9 Dec 2015, 15:53)
Io am cam intepenit cand a ajuns nevasta-mea la 165 km/h pe Arad-Timisoara, cand ne intorceam de la Viena.

Asa ie fetili. biggrin.gif

Asa o ardea si nevasta-mea pe A1 cu Leguma cu 160-170Km/h la primul drum cu leguma dupa 4 cu Loganul. I-am zis frumos ca nu are experienta pentru o asa viteza, deci nici reflexele formate pentru situatii de "criza".

la fel sotia unui sofer de la noi de la firma: o ardea pe autostrada maxim cat putea un C3.
espacern
QUOTE(madhorsefuzzy @ 9 Dec 2015, 15:16)
o ardea pe autostrada maxim cat putea un C3.

Adica cu 190 Km/H (pentru 1.6 VTI de 120)?
madhorsefuzzy
Adica 150-160Km/h cu un 1.4 benzina. Ideea era ca era incepatoare si femeile se infig fara prea mare frica de viteza.

Adica ori se taraie ori, dupa ce prind curaj le dau blana, trecerea facandu-se brusc intre cele 2 stari.
dr_mKe
DanyY, da' cum se face pe autostrada daca nu cum facea doamna ta. Mie mi-a parut foarte regulamentara tehnica huh.gif
marksman
Doctore, daca faci asa ceva in US pe autostrada, te opreste politia si-ti iei amenda pentru "reckless driving". De-aia exista "slow lane" si "fast lane", nu sa crosetezi printre benzi.
madhorsefuzzy
Mergi pe banda 1 pe autostrada cu 110Km/h. Pe aceeasi autostrada mai sunt masini care merg cu 130Km/h. Te apropii de un tir care merge regulamentar cu 90Km/h pe aceeasi banda 1. Cum procedezi? Te folosesti de banda 2?
pishky
doar daca ii dai blana
bucatzel
@marksman
biiiine man, pai pe halibardii aia ii dai exemplu?

Si la cum ii prindeam eu ca merg, crosetatul pe benzi era mic copil in comparatie cu pus frana si iesit de pe autostrada direct de pe banda a III-a. Asta asa, ca sa nu zicem ca n-au si ei manelistii lor.
gabize
QUOTE(madhorsefuzzy @ 9 Dec 2015, 17:48)
Te folosesti de banda 2?
*


Da, dar scazi viteza de la 110 la 95 km/h. happy.gif
bucatzel
si ramai pe banda a 2-a, ca peste 500 de metri mai e un tir
dr_mKe
Ai ochi, vezi tirul din timp si actionezi.

Daca mergi pe banda lenta cu 110 kmh, excuze, incurci traficul. Ori mergi ca TIRurile ori mergi cu 130 kmh cum este legal. Pe Bucuresti Piteci se merge groaznic, tocmai din cauza asta.

In Ardeal, pe drum national / european se merge mai cu spor.
AR-18-MOS
Legal, pe autostrada e intre 50Km/h si 130Km/h. Deci sa mergi cu 51Km/h e tot legal. tongue.gif
dr_mKe
Viteza minimă pe autostradă estem ? Eu chiar nu rețin 50 -ul ăla pe autostradă. Mai repede rețin un minim de 80 kmh pentru rulajul pe autostradă, în sensul că dacă utilajul nu poate menține minim 80 kmh nu are ce căuta p-acolo.

blink.gif blink.gif blink.gif blink.gif blink.gif
gabize
QUOTE(AR-18-MOS @ 9 Dec 2015, 20:20)
Legal, pe autostrada e intre 50Km/h si 130Km/h. Deci sa mergi cu 51Km/h e tot legal. tongue.gif
*


Domnu', aici ai cam încurcat-o. Rău și nepermis din partea unui gradat!
Pe autostradă este interyis accesul autovehiculelor care prin construcție sau din alte cauze, nu pot depăși viteza de 50 km/h. excl.gif
AR-18-MOS
QUOTE(dr_mKe @ 9 Dec 2015, 20:24)
Mai repede rețin un minim de 80 kmh pentru rulajul pe autostradă, în sensul că dacă utilajul nu poate menține minim 80 kmh nu are ce căuta p-acolo.
*


Vezi la Gabize, care are dreptate.
QUOTE(gabize @ 9 Dec 2015, 20:27)
Pe autostradă este interyis accesul autovehiculelor care prin construcție sau din alte cauze, nu pot depăși viteza de 50 km/h.  excl.gif
*


Printr-o flotare logica, s-ar putea spune ca e recomandat sa ai peste 50Km/h. blush.gif E drept, sanctiune ori altceva nu exista strict pentru viteza.
gabize
Sau nu tongue.gif
AR-18-MOS
Confirm! tongue.gif
dr_mKe
Aberații românești sleep.gif

Când ajung eu la putere, cea mai nașpa mașină tre să facă maxim 10 sec până la 100 kmh și să prindă minim 180 kmh, iar viteza minimă pe autostradă 130 kmh.

Mă repet, pe TransMiticania Expres se circulă cumplit tocmai pentru că se merge în asemenea stil. Mai mult, miticul iese cu 90-100 la oră pe banda 2 și nu accelerează, iar de multe ori cu viteza asta rulează pe banda 2, banda 1 fiind goala.

Eu v-am spus de multe ori că pun faza lungă și așa o las, când este aglomerație blush.gif
gabize
Doar girofar îți mai trebuie. biggrin.gif
AR-18-MOS
N-are? group_pointing.gif
dr_mKe
Circul deghizat, incognito sofer2.gif
marian-j
QUOTE(dr_mKe @ 8 Dec 2015, 23:18)


Înlocuit ștergătoarele uzate tot cu SWF. Cu mâna pe inimă, sunt cele mai bune ștergătoare pe care le-am vâzut în viața mea. Denso țineau aproape 30k, astea au ținut cam 55k până au început să dea semne de oboseală

*



Ia bagă matale niște amănunte!Cât, cum, de unde, etc.Mor de curios.Brațele stergător de la pisic sunt SWF si se comportă admirabil, in ciuda faptului ca au împlinit douaj de ani.
Știu că am fost, ambii amândoi, maxim de încântați când am descoperit lamele Denso.Zici că sevefeurile îs mai bune?Deja îmi număr banii din buzunar. happy.gif
QUOTE(argon @ 9 Dec 2015, 11:15)
Sa vezi ce misto e cand il apuca alea 10% cand esti cu el in masina  ph34r.gif
*


Să vezi ce super mișto e când ai halit o uriașă pizza Al Pacino și ratezi caietul de bord, cu doctoru la volan! wacko.gif
madhorsefuzzy
QUOTE(dr_mKe @ 9 Dec 2015, 22:23)
Mă repet, pe TransMiticania Expres se circulă cumplit tocmai pentru că se merge în asemenea stil. Mai mult, miticul iese cu 90-100 la oră pe banda 2 și nu accelerează, iar de multe ori cu viteza asta rulează pe banda 2, banda 1 fiind goala.

Eu v-am spus de multe ori că pun faza lungă și așa o las, când este aglomerație  blush.gif
Te obisnuiesti cand ai de facut A1 saptamanal. Si cand vezi numere de AG stii ca stiu ce au de facut cand vi mai tare din spate.
Pe alea de B lente de pe banda 2 le devansezi rapid pe banda 1. Am spus devansezi , da? biggrin.gif
Pierzi prea mult timp altfel cu semnal stanga sau blitz sau claxoane. Elegant si rapid pe 1 cu intrare razanta pe 2 in fata lor. Fara frana ulterioara pentru ca nu se face si oricum nu e necesara, bizonul reducand urgent viteza cu 20Km/h si trecand pe banda 1.

Deh asa ne intelegem noi miticii. : D

P.S. Recomand intervalul 15-17 Sambata. Foare putini bizoni si liber.
Laurentziu83
Da cam ce viteza as putea sa-mi setez pe cruise ca sa merg constant? 90-100-110-120-130-140?

Pe Bucuresti-Pitesti trebuie sa tot foot acceleratia si frana intre 100-160 pentru ca romulanii nu stiu sa mearga constant la consum.
MuciX
Eu de obicei stau la 110, daca nu vreau sa imi bat capul. Am constatat ca am parte de cea mai putina bataie de cap. In fond, nu rezorlv nimic in 200 kmp de autostrada daca merg cu 130.
Legat de depasiri, eu vad lucrurile asa:
- e de un minim bun simt sa nu te bagi daca iti vine ceva din spate, chiar daca stii tu ca "ai loc". Pe mine ma fascineaza cat de inconstienti sunt aia care merg la 1-2mp distanta de ala din fata la 130kmph. Am mai spus, stiu caz de sofer decapitat pe fondul distantei fata de cel din fata.
- tine de siguranta ta sa accelerezi pentru manevra de depasire. Eu as adauga in limitele legale de viteza.
Daca am de depasit un pluton, voi accelera pana la 130. Daca ma prinzi din urma pentru ca tu mergi cu 180, nu ai decat sa ma astepti sa imi termin manevra de depasire. In momentul in care incalci legea, ar trebui sa iti asumi si sa nu imi pretinzi mie sa iti facilitez gestul.
DannyY
QUOTE(dr_mKe @ 9 Dec 2015, 16:27)
DanyY, da'  cum se face pe autostrada daca nu cum facea doamna ta. Mie mi-a parut foarte regulamentara tehnica  huh.gif
*

Chiar daca ma mistocaresti, or mai fi unii greenhorni care mai citesc pe aici, asa ca hai sa-ti zic cum se face. Pe autostrada, de cele mai multe ori nu-i nevoie sa accelerezi deloc ca sa depasesti. Pur si simplu mentii viteza si te muti de pe o banda pe alta dupa cum trebuie. Cu cat mergi mai tare, cu atat schimbi benzile mai des (asta daca nu esti bizon de banda 2). Daca te blitzuie vreun prost si sta la aspiratie in fundu' tau in timp ce tu "depasesti" tirul, speli parbrizul 04.gif
In nici un caz nu mergi cu 130 pe banda 1, apoi blana pana la 170 in depasire pe banda 2, apoi frana ca sa ajungi la 130 pe banda 1.
kossak
QUOTE(MuciX @ 10 Dec 2015, 10:30)
Pe mine ma fascineaza cat de inconstienti sunt aia care merg la 1-2mp distanta de ala din fata la 130kmph.
*



Pe mine cel mai mult ma enerveaza aia care vin la 1-2 mp in spatele meu in timp ce sunt in depasire. Si nu se pune problema ca sunt eu un adormit si depasesc in a 5-a, din contra, cele mai multe depasiri le fac in a 3-a cu pedala la podea. sleep.gif
argon
Cu cat mergi spre vest, se schimba mentalitatea, chiar spre Timisoara, Arad, putina autostrada cat e, nu primesti flashuri de la toti disperatii care au impresia ca autostrada e a lu tacsu, cu exceptia unor mitici cu numere de B, dar aia se ignora. Iar pe dincolo..ce sa zic, chiar si in Ungaria zici ca esti pe alta planeta decat in Romania pe A1 sau A2.
madhorsefuzzy
QUOTE(Laurentziu83 @ 10 Dec 2015, 11:21)
Da cam ce viteza as putea sa-mi setez pe cruise ca sa merg constant? 90-100-110-120-130-140?
Nu se exista asa ceva pe A1 pentru ca bine ai sesizat:
QUOTE(Laurentziu83 @ 10 Dec 2015, 11:21)
Pe Bucuresti-Pitesti trebuie sa tot foot acceleratia si frana intre 100-160 pentru ca romulanii nu stiu sa mearga constant la consum.
Eu folosesc CC-ul doar ca sa fac curatarea turbinei la 4000rpm. A 4-a 152Km/h si asta doar dupa ce scap de oltenii get beget pe asa zisa centura a Pitestiului.
Altfel e mai relaxant sa te joci cu piciorul pe acceleratie si frana decat sa tot butonezi +/- impreuna cu frana si R.

QUOTE(DannyY @ 10 Dec 2015, 11:34)
Pe autostrada, de cele mai multe ori nu-i nevoie sa accelerezi deloc ca sa depasesti. Pur si simplu mentii viteza si te muti de pe o banda pe alta dupa cum trebuie. Cu cat mergi mai tare, cu atat schimbi benzile mai des (asta daca nu esti bizon de banda 2).
Absolut: in DE, FR, AT, etc. Mai putin in RO pe A1 Buc.-Pitesti.

L.E. Dinou argon are dreptate. ohmy.gif
La scara mai mica se aplica si in Buc.: cu cat esti mai inspre nord unde sunt masini mai scumpe cu atat politeturile in trafic sunt mai dese. Cu cat te indrepti spre Drumul Taberei - Berceni politeturile se schimba cu injuraturi si intimidari din partea unora cu numere de Texas. Nervi multi in saracie.
gabize
QUOTE(DannyY @ 10 Dec 2015, 10:34)
In nici un caz nu mergi cu 130 pe banda 1, apoi blana pana la 170 in depasire pe banda 2, apoi frana ca sa ajungi la 130 pe banda 1.
*


Pe autostrazile autohtone mă dau prea puțin, iar când o fac evit WE sau sărbători. Așa că mereu a fost pustiu, aproape constant merg cu 130 km/h pe CC.
Prin HU, A, SL, I (că pe aici merg mai des), exceptand ambuteiajele, când mergi la pas, rar am întâlnit "adormiți" pe banda de viteză (2 sau 3), exceptând zonele de centură ale capitalelor sau din apropierea localităților mari. Și obișnuiesc să se replieze pe benzi inferioare când vin mașini mai rapide. Însă mai mult de jumătate dintre participanții la trafic merg sub viteza maximă admisă, a.î. deja cu 130 km/h cam trebuie să depășești mereu.
DannyY
Mie mi se pare ca 150 km/h e viteza optima cu care poti sa mergi cat de cat constant. Te joci doar din acceleratie, chiar si pe A1-A2. E drept ca pe A2 merg o data, maxim doua ori pe an, dar pe A1 bantui frecvent. De exemplu maine sa va uitati pe Waze dupa DannyY, Skoda neagra cu numar de Olt (pazea ca mai am 4 olteni cu mine) biggrin.gif
gabize
QUOTE(DannyY @ 10 Dec 2015, 11:08)
Mie mi se pare ca 150 km/h e viteza optima cu care poti sa mergi cat de cat constant. Te joci doar din acceleratie
*


Eu merg constant frânând des. 04.gif
yomarius
QUOTE(argon @ 10 Dec 2015, 10:38)
Cu cat mergi spre vest, se schimba mentalitatea, chiar spre Timisoara, Arad, putina autostrada cat e, nu primesti flashuri de la toti disperatii care au impresia ca autostrada e a lu tacsu, cu exceptia unor mitici cu numere de B, dar aia se ignora.


Din ce citesc eu pe-aici, disperatii care au impresia ca autostrada e a lor si merg cu viteze mult peste cea legala sunt mai putin aia cu numere de B smile.gif
ursul_bipolar
up.gif
dr_mKe
mad.gif asa am gasit-o dimineata........[attachmentid=1628016642]
hitman1234
QUOTE(yomarius @ 10 Dec 2015, 14:06)
Din ce citesc eu pe-aici, disperatii care au impresia ca autostrada e a lor si merg cu viteze mult peste cea legala sunt mai putin aia cu numere de B smile.gif
*



rolleyes.gif

In ciuda aparentelor si a miturilor si invidiilor venite dinspre ardeal, suntem civilizati si nu ne taiem cu cd-ul cu manele la semafoare sleep.gif
cj98czh
90% se duce daca dai cu o carpa cu benzina ... poate ai noroc si iese la polish ... ma indoiesc .. dar cel mai bine se vede dupa ce cureti ..
b76bgaarh
si cu "contra haripa" ce face, o lipeste cu poxipol?
DannyY
Are argon flex.
Dom' doftor, CASCO.
M.C.
QUOTE(b76bgaarh @ 10 Dec 2015, 16:05)
si cu "contra haripa" ce face, o lipeste cu poxipol?
*


Poc-nituri...... 053.gif
pishky
naspa mosu` prin zona aia.
dr_mKe
Casco ? As prefera sa nu apelez pentru o reparatie mica.
marksman
QUOTE(dr_mKe @ 10 Dec 2015, 13:39)
mad.gif  asa am gasit-o dimineata........[attachmentid=1628016642]
*



Dac-ai parcat-o acolo pe strada, n-o fi ala cu duba care parcheaza langa stalp?
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.