Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Poveste "ohne" Valvetronic
Reno.ro - Forum Renault Romania > Alte discutii > Jurnal de Bord
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 44, 45, 46, 47, 48, 49, 50, 51, 52, 53, 54, 55, 56, 57, 58, 59, 60, 61, 62, 63, 64, 65, 66, 67, 68, 69, 70, 71, 72, 73, 74, 75, 76, 77, 78, 79, 80, 81, 82, 83, 84, 85, 86, 87, 88, 89, 90, 91, 92, 93, 94
dr_mKe
Modelul ăla mișto de tot, cromat wub.gif
b06fcn
Ala e de R 21 Manager...a fost si pe R 25 daca nu ma insel
Markos
FYI
QUOTE(MoneyTalks @ 2 Oct 2015, 00:04)
Ca fapt divers, in Irlanda BMW sint considerate printre masinile cele mai proaste, chiar si Dacia (Duster, Stepway si Sandero, pentru ca Logan nu se vinde aici de nou, nu am vazut nicu unul cu volan pe dreapta) e mai apreciata.
*

cdadan
Pune si urmatoarea propozitie din ce a debitat individul. Doar alea dizel. tongue.gif
Bicicleta galbena
smile.gif

dr_mKe
Mâine părăsim copitala. Consum, incluzând drumul de acasă și plimbariseala de copitală, 7.12 % (adică 716 km cu 51 litre, la al doilea clic).

Check engine ? Cred că s-o fi defectat ledul rolleyes.gif
mars
Consum de pensionar!
dr_mKe
Parca in final, la Deva, a scazut la 7% fix. De ce isi iau unii diesel, nu pot pricepe rolleyes.gif
gabize
E defect. Ledul.
Markos
QUOTE(dr_mKe @ 4 Oct 2015, 22:27)
Parca in final, la Deva, a scazut la 7% fix. De ce isi iau unii diesel, nu pot pricepe  rolleyes.gif
*


Așa se întâmplă după ce bei citiric cu argon. Se prăbușește consumul.
madhorsefuzzy
QUOTE(dr_mKe @ 4 Oct 2015, 22:27)
Parca in final, la Deva, a scazut la 7% fix. De ce isi iau unii diesel, nu pot pricepe  rolleyes.gif
*


Chiar nu pricep nici eu: Leguma diesel cu motor modern consuma in orice situatie mai mult decat Loganu' pe benzina cu motor antic.
mars
...
M.C.
QUOTE(madhorsefuzzy @ 5 Oct 2015, 00:26)
Chiar nu pricep nici eu: Leguma diesel cu motor modern consuma in orice situatie mai mult decat Loganu' pe benzina cu motor antic.
*


Adevarul este ca sunt si din aceeasi clasa.Buna comparatie...... icon_mrgreen.gif
argon
QUOTE(dr_mKe @ 4 Oct 2015, 22:27)
Parca in final, la Deva, a scazut la 7% fix. De ce isi iau unii diesel, nu pot pricepe  rolleyes.gif
*



Pentru ca pe acelasi traseu ca tine, cu 1.5 dci 86 de cai am scos 4%, si aia dupa mers prin buc, ca la intrare era 3.8. PAna la 7, e ceva diferenta, de aia isi ia lumea diesel.
hitman1234
Fuck diesel sau benzina, eu vreau sa-l iau sofer pe argon, asta consuma mai putin ca hibrida rolleyes.gif
cdadan
Sau un Passat 2.0 tdi care pe un traseu echivalent ar putea scoate 6.8. D-aia isi ia lumea dizel.
C a t a l i n
QUOTE(hitman1234 @ 5 Oct 2015, 09:55)
Fuck diesel sau benzina, eu vreau sa-l iau sofer pe argon, asta consuma mai putin ca hibrida  rolleyes.gif
*



Iar daca nu reuseste, ii dai un capac.
dr_mKe
Să vă povestească Marsu' dacă mint au ba, că n-am mers chiar ca un moșneag, ba mai mult, am și o felicitare specială din partea Miliției Rutiere sleep.gif

Tot el să vă povestească cum a fost prima lecție de raliu tongue.gif
AR-18-MOS
QUOTE(dr_mKe @ 5 Oct 2015, 10:01)
am și o felicitare specială din partea Miliției Rutiere  sleep.gif
*


Pai cum? Ai ramas fara glas? sad.gif
QUOTE(dr_mKe @ 23 Mar 2015, 23:43)
Daca eram cu tine in masina, nu-ti dadeau aia amenda, ca nu mai stiau cum sa scape din gura mea. Toate docomentele posibile li le ceream in original sau copie legalizata, pe loc  radmasa.gif
*


cj98czh
Cu militienii nu te pui ... ca ei gandeste greu ...
dr_mKe
Pardon, nu am vrut să-l învăț la prostii pe Mars sleep.gif
4x4
QUOTE(dr_mKe @ 1 Oct 2015, 10:46)
Alimentez numai cu Mol Evo și de atunci am cam terminat-o cu Check Engine -urile  sleep.gif
*



Nu ti luat mult de loc asteapta nervos.gif ;

QUOTE(4x4 @ 19 Feb 2015, 23:43)
Incearca Mol Evo 100, la mine in zona e cea mai ok, se simte clar diferenta la raspuns.
*







QUOTE(cdadan @ 5 Oct 2015, 08:55)
Sau un Passat 2.0 tdi care pe un traseu echivalent ar putea scoate 6.8. D-aia isi ia lumea dizel.
*



Poate consuma si mai putin, la intoarcere, pe platforma laugh.gif
mars
Confirm consumul de 7%, calculat si cu telefonul si afisat si de masina. In rest, la 220+ pe autostrada animalul sta bine lipit, nu e zgomotos, zici ca la viteza aia l-a facut ma-sa.

Pe drumuri denivelate absoarbe cu mare precizie cam orice, mai putin gropile mai adanci. Si trage asa de frumos si de liniar, de mai mare dragul, desi nu e vreun motor prea rasarit. Mno, il are pe vino'ncoa smile.gif.
argon
Cu ce te-a servit doftoru'? 220+ la ora cu 143 de cai? Iti trebuie minim 170 de cai sa atingi 220 km/h. L-am condus si eu, la 160kmph se simte bine, la 200 e fortat si sufla greu, si intr-un final ajunge pe la 210, cat zice si neamtu ca prinde.
mars
M-a servit cu un snitel foarte bun, cu salata de cartofi cu branza, prajituri si, bineinteles, Pecsic cu lamaie la cutie.

A, si vreo 50 km cu bufnita, pe autostrada si traseul de raliu al Devei. Dar, cum sunt cam miop si seara vad aiurea, nu am prea avut curaj sa merg cum zicea el, mai ales pe denivelarile alea unde simti ca iti iei zborul wink.gif.

Cu a 4-a pana pe la 6.200, apoi a 5-a blana, a sarit de 220 (pe ceas, nu stiu ce abatere are fata de GPS).
argon
La mine avea check engine aprins, zici ca era megan 1.4, nu BMW.
gabize
QUOTE(mars @ 5 Oct 2015, 20:06)
calculat si cu telefonul
*


Cum? L-ai sunat? biggrin.gif
Markos
QUOTE(mars @ 5 Oct 2015, 20:06)
Confirm consumul de 7%, calculat si cu telefonul
*


Cu faxul ai încercat?
gabize
faxul merge decât la dizăl! evil5.gif
mars
Am calculat cu telefonul, pe baza de km afisati si bon fiscal, sa vedem cat minte computerul de bord.

La diesel se calculeaza mai simplu: se spala auspuff-ul inainte de plecare, iar la intoarcere se masoara grosimea stratului de funingine.
gabize
QUOTE(mars @ 5 Oct 2015, 20:46)
Am calculat cu telefonul
*


Și măsori cu frigiderul? huh.gif tongue.gif
mars
Cu sublerul, de buna seama.
cdadan
QUOTE(mars @ 5 Oct 2015, 20:26)
Cu a 4-a pana pe la 6.200, apoi a 5-a blana, a sarit de 220 (pe ceas, nu stiu ce abatere are fata de GPS).
*


La viteze rezonabile de hautostrada fura cam 4-5 km/h mai sus nu știu. O singură dată m-am întins la 180, adică 4000 în a 6-a. În rest am mers mai uman.
b06fcn
QUOTE(mars @ 5 Oct 2015, 19:46)
La diesel se calculeaza mai simplu: se spala auspuff-ul inainte de plecare, iar la intoarcere se masoara grosimea stratului de funingine.
*



Inseamna ca eu am rezevorul spart la doidecei, ca nu am funingine nici pe auspufu din stanga si nici pe ala din dreapta, da' din cand in cand imi zice un tiuit suav sa-i bag dizel...
mars
La tine se aduna in DPF. Se cantareste ala inainte si dupa.
dr_mKe
Un lucru-i clar. Nici eu, nici Mars nu suntem facuti pentru diesel.

Alt lucru clar este ca am descoperit ca avem multe chestii in comun tongue.gif
cdadan
Mda, au inceput sa-i placa pemfeurili.
mars
Numai daca e dotate cu tat ce trebe!
cdadan
Piele, navi?

Trapa?
l@u
Volan cu botoane?
bmwh548
6 cilindri?
cdadan
Alt volan cu butoane? unsure.gif
dr_mKe
Volanu-i acolo ca să derapezi finom pe curbe ! Ăla-i rostul lui la o mașină serioasă sleep.gif
mars
QUOTE(cdadan @ 6 Oct 2015, 19:05)
Piele, navi?

Trapa?
*



Navi nu ma intereseaza, am Waze. Piele nu tin neaparat, mai ales daca e SensaTec - musama, sau neperforata. Am vazut Alcantara cu textil la BMW si mi-a placut mult. Trapa, in schimb, ma intereseaza. As da 30 CP pentru o trapa!
cdadan
Ai trapa pe laguna?
mars
Da, e identica cu aia de a fost a ta, doar ca se strica mai rar, muuult mai rar.
4x4
QUOTE(mars @ 6 Oct 2015, 20:45)
As da 30 CP pentru o trapa!
*



Ai da si 3cm (din spatiul la cap desigur) ? Cam atata te costa, daca esti mai inalt sau porti casca trapa poate strica toata combinatia
mars
Cred ca fura mai mulr de 3 cm. Dar mie imi place cu trapa, ca stau la tara, e aer curat.
cdadan
Cat a fost la mine, nu s-a stricat. blush.gif
La inceput eram si eu incantat de ideea de trapa, dar in utilizare s-a dovedit un artificiu inutil. N-as da nici 10 lei in plus pentru o astfel de optiune. sleep.gif
C a t a l i n
Eu as schimba trapa cu un plafon panoramic.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.