Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Poveste "ohne" Valvetronic
Reno.ro - Forum Renault Romania > Alte discutii > Jurnal de Bord
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 44, 45, 46, 47, 48, 49, 50, 51, 52, 53, 54, 55, 56, 57, 58, 59, 60, 61, 62, 63, 64, 65, 66, 67, 68, 69, 70, 71, 72, 73, 74, 75, 76, 77, 78, 79, 80, 81, 82, 83, 84, 85, 86, 87, 88, 89, 90, 91, 92, 93, 94
Ov
QUOTE(cdadan @ 16 Nov 2015, 15:35)
Azi m-am pricopsit pe trocader cu niste nokeanuri W+ (preferatele mele) din productia 2612. Credeam c-am scapat de dracu, dar am dat peste el intr-o alta forma, pe o alta dimensiune.
Vezi, d-aia n-o sa iau eu nokeanuri nevar evar. De bune ce sunt.
*



nokian am mai avut si au fost super bune. Acum am W+ d'asta si cuvantul infect e prea bland ca sa le caracterizeze. Am impresia ca-s all season ....

ce m-a deranjat rau (pe langa zgomot) a fost faptul ca am patinat vreo 200m dupa ce-am iesit de la spalatorie cu cauciucurile ude. Inca n-am prins nicio ploaie cu ele, dar mi-e teama de cum o sa fie...
b76bgaarh
au si nokianele mandria lor, nu merg pe vag.
bucatzel
QUOTE(AR-18-MOS @ 16 Nov 2015, 17:48)
Norocosu-le! Pe mine m-au premiat cu niste cauciuri denumite Țigări, sau ceva in genul. Le-am scos la o tura pana pe la Ploiesti duminica: caucicuri mai proaste n-am vazut inca.
*


Pai sa faceti si voi urmariri ca-n filmele americane, cu derapaje, alea-alea...
dr_mKe
No comment sleep.gif

[attachmentid=1628014259]
gabize
Io încă la wdr3 n-am a le reproșa nimic.
Să văd pe polei și zăpadă.
hitman1234
Drift cu dricu' laugh.gif
dr_mKe
CASCO aprox 2700 lei.
RCA cam 800 lei.
Taxa care iti permite privilegiul de a da in gropi, vre-o 120 lei.

Benzina de luna asta, ori revizia, ori itepeul, nesemnificative.

De ce se plange Mattli asta, zau ca nu pricep ohmy.gif
mars
Corporatistule care esti! Auzi la el, nesemnificativ!
pishky
ma asteptam sa urmeze ceva cu mastercard, nu nesemnificativ.
dr_mKe
Io mă aștept în curând, să intre pe roșu ohmy.gif
b76bgaarh
da ce facusi de casco ala?

marian-j
QUOTE(dr_mKe @ 16 Nov 2015, 22:30)

, ori itepeul,

*


Acolo mere și pe bonuri de masă. sleep.gif
Să NU uiți de CIV!!
dr_mKe
No ni mă la el !

No stai numa că mintenaș l-oi cota !

tongue.gif

mars
Cu noxele cum stai?
Raduchu
Doftoru' sau Bufnitoiu'?
AR-18-MOS
QUOTE(bucatzel @ 16 Nov 2015, 17:11)
Pai sa faceti si voi urmariri ca-n filmele americane, cu derapaje, alea-alea...
*


Problema e ca astea derapeaza pe drum drept. sleep.gif
marian-j
QUOTE(mars @ 17 Nov 2015, 23:05)
Cu noxele cum stai?
*


Nașpa rău stă!
Are porbagaju' plin de virșli!La noapte cre-că o să bolunzească mâțele din cartier. mellow.gif
MuciX
wub.gif
M.C.
Ma,iar incepeti cu virsli ?????
38.gif 38.gif 38.gif
gabize
O fi foamete prin vest... sleep.gif
dr_mKe
Spre consternarea tuturor, astea sunt valorile pentru beșinile Bufnițoiului, fără mișto și fără mânăreli [attachmentid=1628014410] [attachmentid=1628014411]

La restul n-am emoții happy.gif
marian-j
Laică bos. sleep.gif
[attachmentid=1628014449]
Rog a se ocserva lipsa suportului, și șuruburile alea penibile(teneuri pt rigips) ce fixază numărul.Cică lui așa îi place.Doftor bolund! mellow.gif
gabize
L-ai picat, sper. sleep.gif
marian-j
L-am picat, da!Pe un scaun confortabil de la mine din biro.Laic ă bos, cum spuneam. sleep.gif
P.S.
Mi-o dat și șpagă!Amu se îndoapă nevastă-mea cu ea. 04.gif
Laurentziu83
La cate gherle dadeau aia de la Top Lac, ma mir ca n-a cazut suportul ala singur.
dr_mKe
A cazut lacul, stai calm ! Inca lucreaza sub vopseaua noua ! Dar oricum am mârlit eu bara pe colt, asa ca .........

Schimbat astazi si lichidul de frana, reglat geometria, amortizoarele inca mai au pana sa fie inlocuite, distributia nu prezinta zgomote anormale.

Alles super happy.gif

PS: franele Brembo & Ferodo dovedindu-si superioritatea [attachmentid=1628014465]

Mai pun una, că-i amuzantă postura laugh.gif [attachmentid=1628014467]
kossak
M-o dus cu gandu' la asta

[attachmentid=1628014477]

P.S. Tare fain luceste lacul ala, pare a fi din belsug wub.gif
M.C.
QUOTE(kossak @ 19 Nov 2015, 01:43)
M-o dus cu gandu' la asta

[attachmentid=1628014477]

*


coffee_spitsk.gif
Phil Collins of Timisoara ... banana_bailando.gif
dr_mKe
Una peste alta, Bufnițoiul funcționează în parametri normali, chiar optimi.

Tâmpenii înlocuite din cauză de impotență funcțională absolută:
- sonde lambda
- debitmetru
- termostat
- injectoare
- sondă temperatură eșapament

Suspensia este de mare clasă, rezistă drumurilor noaste și chiar n-a avut parte de drumuri ca-n palmă, dar drept este că n-am obiceiul să dau în gropi happy.gif

Consumul este foarte bun, navetă + oraș cu circa 0.5 litri% sub Prestij, în aceleași condiții și apucături de condus.
marian-j
QUOTE(dr_mKe @ 18 Nov 2015, 21:45)
Mai pun una, că-i amuzantă postura  laugh.gif   [attachmentid=1628014467]
*


O facut poza, o piscalit oleaca la telefon, si apoi o inceput sa se hlizeasca de se kk pe el, uitandu-se la ce isprava o facut.Cica arat ca un omulet Lego! furios.gif

QUOTE(kossak @ 18 Nov 2015, 23:43)
M-o dus cu gandu' la asta

[attachmentid=1628014477]

P.S. Tare fain luceste lacul ala, pare a fi din belsug  wub.gif
*


Buna idee, coane kossak! up.gif
O sa incep sa port sacouri!Astfel o sa imi pot masca oleaca cimitirul de porci de deasupra curelei! 04.gif
Am o intrebare:la care lac te referi?La cel de pe troaca lu' doftoru', sau la cel de jos? unsure.gif

QUOTE(M.C. @ 19 Nov 2015, 06:33)
coffee_spitsk.gif
Phil Collins of Timisoara ... banana_bailando.gif
*


Ai Kent dens, ai Kent muv.... 10561582.gif
Necazul e ca io dohanesc Lachistraic! tongue.gif

<span class='edit'>19 Nov 2015, 21:25:</span>
Aaa, stati sa va si gat povestea!
Cand o vazut doftoru' ca ambulanta lui o trecut fara probleme de testul de gaze, o inceput sa se infoaie in pene!O stat calare pe mine cand am dat "OK" pe serverul din Bucuresti, si a fost taaare dezamagit ca nu o fost selectat pentru reinspectie.O stat botos oleaca, da' i-o trecut repede.
Incep cu hartogaraia.Ii dau bonul fiscal, CIV-ul, talonul, anexa itp, buletinul, etc.Le-a preluat absent. mellow.gif
Apoi ii cad ochii pe acel "rauduartiness sertificheit" ce insoteste anexa itp a CI, si face ochii mari!
El:Cum adica "Bun tehnic"?!!! mad.gif
Io: blink.gif intrebare.gif
El:Cum, mah, "Bun tehnic"?!!! 022.gif post-336-1110552439.gif
Io(total siderat!) :Dar ce dreaq ai fi vrut, mah, sa te resping fara motiv? ohmy.gif
El:"Bun tehnic" se da la Laguna ta, sau la Fordu' lu' marksmann!Mie trebuia sa-mi dai "EXCELENT TEHNIC"! cool.gif
Io:L-am citat pe capitanul Burcea.Ireproductibil! Mi-e ca-mi trage bucatzelu' spitzuri in cwr, si ma pune pe bara sau la gazeta de perete. ph34r.gif
l@u
Am si eu un babau doftore, curata auspuful ala ca e mai negru ca la fumacios, strica toata frumusetea bembeului.
MuciX
QUOTE(marian-j @ 19 Nov 2015, 20:54)
El:"Bun tehnic" se da la Laguna ta, sau la Fordu' lu' marksmann!Mie trebuiea sa-mi dai "EXCELENT TEHNIC"! cool.gif
*


radmasa.gif imi zisese si mie de asta
marian-j
Asa-i ca-i dus cu capu'? happy.gif
Amu stai de capul lui, sa nu uite!!Manualul de reparatii l-am pus, personal!, in bufnitoi!
Nu glumesc!O trebuit sa-i spun de 3X ca sa nu uite CIV-ul! mad.gif
bucatzel
QUOTE(marian-j @ 19 Nov 2015, 21:54)
Io:L-am citat pe capitanul Burcea.Ireproductibil! Mi-e ca-mi trage bucatzelu' spitzuri in cwr, si ma pune pe bara sau la gazeta de perete.  ph34r.gif
*


Nu fac io de-astea cu oameni serios.

Da' nu mi-i foarte clar ce-o zis capitanul ala, l-o invitat pe interlocutor sa-i giugiuleasca bârzoiul?

Apropo, n-am mai auzit ni'ic de pizza aia.
marian-j
QUOTE(l@u @ 19 Nov 2015, 21:33)
Am si eu un babau doftore, curata auspuful ala ca e mai negru ca la fumacios, strica toata frumusetea bembeului.
*


Stai calm, coane.O sa se curete singur auspuff-ul ala.Negreala aia ce o vezi matale e de pe vremea cand mergea cu benzina dizel.Da-i voie la kat sa-si traga oleaca rasuflarea, si o sa vezi rugina in loc de catran. wink.gif


19 Nov 2015, 22:08:
Coane bucatzele, pizzele alea s-au halit in cadru intim, la mine acasa!Am avut mult de lucru, si am plecat tarziu de pe plantatie.Nu aveam cum sa mai ajung in timp util si la Giovanna.Doftoru o facut oficiile de "pizza boy" si apoi o plecat, val-vartej, spre Deva.
Amu il pun si pe Burcea.Da' o fac pe raspunderea dumitale!Daca ii bai, da repede cu mopu'!Cu doftoru' imi permit d-astea.Cu forumu', nu! blush.gif
[attachmentid=1628014601]
dr_mKe
Calmo, asa cătrănit arata dupa ce-i arat degetu mare de la piciorul drept, inca si mai rau se poate happy.gif

Amu s-a curatat, la naveta conduc exemplar de economic.
madhorsefuzzy
Eu vreau sa stiu daca autobuzul din fata a luat tot "bun tehnic". biggrin.gif
bucatzel
QUOTE(marian-j @ 19 Nov 2015, 22:47)
Am avut mult de lucru, si am plecat tarziu de pe plantatie.
*



Eh, vorbeam si eu. Saptamana asta n-am prea apucat sa vaz soarele "live".
Raduchu
QUOTE(madhorsefuzzy @ 19 Nov 2015, 23:55)
Eu vreau sa stiu daca autobuzul din fata a luat tot "bun tehnic". biggrin.gif
*



Ala-i firobuz bre, nu otobuz. Plange Bufnitoiu' cand vede ce emisii scoate ala, pardon, nu scoate tongue.gif .
marian-j
QUOTE(madhorsefuzzy @ 19 Nov 2015, 22:55)
Eu vreau sa stiu daca autobuzul din fata a luat tot "bun tehnic". biggrin.gif
*


Care autobuz, coane?Ia uitata-te mai atent.Nu-i autobuz! tongue.gif
Si nu, nu-i trebuia acel "Bun tehnic".Iesise din reparatie la frane, si trebuia sa atest ca reparatiile au fost facute/sau nu, corespunzator.Doar atat!


19 Nov 2015, 23:23:
QUOTE(Raduchu @ 19 Nov 2015, 23:10)
Ala-i firobuz bre, nu otobuz. Plange Bufnitoiu' cand vede ce emisii scoate ala, pardon, nu scoate  tongue.gif .
*


Bingo!Uite cine e atent la ce se uita! up.gif
Raducule, e randul matale sa te inseli! biggrin.gif
Si firobuzu' ala poate produce emisii poluante.Are un motor termic auxiliar.Un dizel identic cu cel de pe utilitarele Iveco Trakker. wink.gif
kum
QUOTE(bucatzel @ 20 Nov 2015, 00:00)
Eh, vorbeam si eu. Saptamana asta n-am prea apucat sa vaz soarele "live".
*


Incepi sa te transformi? biggrin.gif

user posted image
madhorsefuzzy
QUOTE(marian-j @ 20 Nov 2015, 00:14)
Care autobuz, coane?Ia uitata-te mai atent.Nu-i autobuz! tongue.gif
Si nu, nu-i trebuia acel "Bun tehnic".Iesise din reparatie la frane, si trebuia sa atest ca reparatiile au fost facute/sau nu, corespunzator.Doar atat!
<span class='edit'>19 Nov 2015, 23:23:</span>

Bingo!Uite cine e atent la ce se uita! up.gif
Raducule, e randul matale sa te inseli!  biggrin.gif
Si firobuzu' ala poate produce emisii poluante.Are un motor termic auxiliar.Un dizel identic cu cel de pe utilitarele Iveco Trakker. wink.gif
*


Eu am vazut ca are fire pe el, da nu intelegeam cum de se poate deplasa fara curent si de asta l-am bagat la autobuze.
dr_mKe
Luase foc unul de la o sonda lambda care nu fusese montata in huda corespunzatoare, direct din fabrica tongue.gif
M-o dus marian sa imi arate isprava italienilor.
DannyY
QUOTE(Raduchu @ 19 Nov 2015, 23:10)
Ala-i firobuz bre, nu otobuz. Plange Bufnitoiu' cand vede ce emisii scoate ala, pardon, nu scoate  tongue.gif .
*

Pai de la ala s-au inregistrat fara manareli emisiile Bufnitoiului cu care se faleste dom' doftor tongue.gif
Raduchu
@marian-j asta nu mai stiam, sa-mi fie cu pardon. blush.gif

@DannyY adica tu vrei sa zici ca Bufnitoiul polueaza? De asta nu a luat "excelent-tehnic"? huh.gif

dr_mKe
Bufnițoiul poluează fix regulamentar.

Au mai rămas de rezolvat tweeterele wacko.gif Noi, plasticele ramelor de ușă costa cam 400 de lei la BMW . . . sehaș nu am găsit decât impreiună cu totată fața de ușă sad.gif
pishky
dom doftor, am o dilema:
disc frana ate - 506 lei perechea
disc frana ate - (striate) 604 perechea
disc frana brembo - 612 perechea
nu stiu sa zic diametre, sau alte detalii.
sper din tot sufletul ca is ø308mm toate,
cred, maine mai vb cu mecanicul, ca ate se refera la ate simplu, ate striate = ate premiumone, iar brembo is alea high carbon (singurele dealtfel, exita doo modele iar diferenta intre ele este de tratamentul anticoroziv pana la montaj).

Ca sa o zic pe aia dreapta, ate am acum, si ...dupa ~ 130.000 km de la montaj... nu pot sa zic ca nu si-au trait traiu`
Ate striate - wub.gif ooohoooo, m-ar tenta maxim, daca tin macar cat astea de acum
brembo - doar pt brand, n-am avut, nu stiu cum is.
diferenta intre alea striate si brembo e nesemnificativa la bani, si oscilez intre alea doo.

deci...ce paracetamol sa aleg?

Placutele vor fi, cu siguranta, mintex - d-astea mi-a tot pus pana acum => is ok.
marian-j
QUOTE(pishky @ 23 Nov 2015, 22:41)

disc frana ate - (striate) 604 perechea

Ate striate -  wub.gif ooohoooo, m-ar tenta maxim,

*


Uită-le! nono.gif
dr_mKe
Brembo HighCarbon.
mars
Ce intrebare nepotrivita pe acest topic! Pishky, chiar sperai sa primesti alt raspuns decat Brembo? Sa nu uiti de placutele Ferodo!
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.