Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Poveste "ohne" Valvetronic
Reno.ro - Forum Renault Romania > Alte discutii > Jurnal de Bord
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 44, 45, 46, 47, 48, 49, 50, 51, 52, 53, 54, 55, 56, 57, 58, 59, 60, 61, 62, 63, 64, 65, 66, 67, 68, 69, 70, 71, 72, 73, 74, 75, 76, 77, 78, 79, 80, 81, 82, 83, 84, 85, 86, 87, 88, 89, 90, 91, 92, 93, 94
pishky
unii ar zice ca i-a "aburit"
l@u
Nu chiar, dar face jurnale ce prind la public ohmy.gif
gabize
Io știam că otomobilele trebuie șofate nu bricolate. Văz ca mai mult staționezi prin garaje dotate cu flex și spumă. tongue.gif
l@u
Un ototurism ca sa fie sofat tre' sa mearga! tongue.gif
gabize
Corect, dacă io am barcă nu am astfel de probleme. sleep.gif
dr_mKe
Noroc că nu-s amator de fumăcioși sleep.gif
l@u
Nu zice hop pana nu face Dan jurnal de fumacios biggrin.gif
gabize
Daca-i face, il vinde.
dr_mKe
Eu nu am avut dizel în familie și nici n-o să am decât pe o mașină de teren, mare dry.gif
mars
G-Klasse. De ce sa te incurci cu altceva?
marian-j
QUOTE(dr_mKe @ 14 Oct 2015, 20:47)
Mariane, m-or ajuns descantecele tale ! Am revenit la becurile stock pentru pozitii  dry.gif

[attachmentid=1628010396] [attachmentid=1628010397]
*


Evident!Clar si normal!Oi fi tu tare dashtept, dar nu te pune cu rigorizitatea jermana!
Ti-or tras-o nemtzii, "in numele tatalui", cand au bagat o tenta portocalie in dispersoarele de la ochii de injer!Mor de drag!!!! wub.gif Te-au impiedicat, subtil!, sa cocalaresti o masina, hai sa zicem, suficient de frumusica. smile.gif

<span class='edit'>16 Oct 2015, 23:34:</span>
PiEs!
Fa-i ce vrei la masina aia.Pune-i ufar, pune-i auspuf, pune-i tuitere, pune-i ce vrei tu, dar nu mai umbla la ochii de injer!Daca imi vii pt itp cu cercurile turquoise la luminile de pozitii, TE RESPING, bre!Motive?"Modificari neomologate aduse sistemului de iluminare/semnalizare" si "culoare neconforma".Categorie defectiuni:DMa, adica Defecte Majore!!Nu glumesc!!Te phut de nu te vezi! mad.gif

<span class='edit'>17 Oct 2015, 00:26:</span>
Piesdoi.
Fa cumva sa ma anunti, cand vii pt itp, cu o zi-doua inainte.Vreau sa te dau cu un monstru ce stie sa care dupa el(full loaded) 38 de tone!!!
Mori!Sa vezi cum face ala solo, fara semiremorca!Te kci pe tine!!Mie mi-or pocnit creierii cand o inceput sa urle la 1600 rpm! wub.gif
Raduchu
Sa prinzi o Scania V8 ceva, am auzit una acum ceva timp, efectiv suna wub.gif .
marian-j
Oooo, da!V8 cu cilindri NiCaSil.Scania KassbohrerCre'ca-i tot un 15426378.Motor fara moarte! smile.gif
dr_mKe
NiKaSilu' asta + sulful din benzina a fost moartea lenta a multor motoare de BMW, Porker si parca, Haudi . . . . . .

Altfel, a dracu coatingu' asta laugh.gif
DannyY
QUOTE(dr_mKe @ 16 Oct 2015, 21:31)
Am fost pe la argoneață la un picnic, [attachmentid=1628010657] dar cum grătarele n-au prea ieșit, i-am dat o hudă cu burgiul de 4, in partea superioară și aștept să se usuce ușurel singurel  dry.gif
*


Ma bucur ca asculti de profesionisti. Acu' pune si o umbreluta peste gaura, sa nu ploo inlauntru wink.gif
dr_mKe
Gaura a dezaburit 30% din far deja. Pastila de silicat am uitat-o ieri acasa . . . . . așa că reintervenim după masă sau luni, punem pastila după altă tură de aer cald, sigilez huda de 4 și gata. Altă soluție este bara jos, luat farul în casă 2 zile dry.gif
b76bgaarh
Da cu un pistol cu aer cald ce are?
dr_mKe
A avut cam o ora ieri mad.gif


Astazi am fost iar la garaj. Am baut un Pecsi Tuist, m-am uitat la far, am dat 10 min. cu pistolul cu aer cald Makita, apoi mi s-a facut lene si am stat la povesti.

Tot astazi am pus Nokianurile WRD3 pe jantele preferate ale lui Danut si am inspectat ochiometric franele spate [attachmentid=1628010757] care se prezinta bine.

Pe fata, discurile [attachmentid=1628010758] asteapta tratamentul termic adecvat, dar iar mi-a fost lene si am sporovait cu Mars la telefon, in schimb.

Jantele model 156 au ajuns la reconditionat. Mie imi plac muuuuuult mai mult wub.gif [attachmentid=1628010759] wub.gif
MuciX
dr_mKe
Încet încet, farul se usucă. Pata „uscată” a ajuns și în dreptul fazei lungi happy.gif
DannyY
Da-i inca o gaura pe jos, ca sa faca tiraj.
argon
La cata apa era in el..trebuia apometru.
dr_mKe
Farul are doo găuri din fabricație, una jos și una sus, nu-i etanș. Ca să astup o eventuală gaură dată și jos, trebuie să desfac iar toată plăsticăraia de sub aripă mad.gif

Are la dispoziție 3000 kmp de autostradă săptămâna asta, mai vedem cum se prezintă după wink.gif
UXE
La spalatorie ai fost?
dr_mKe
De vre-o 3 ori și nu s-a aburit mai rău sleep.gif

LE > huda este făcută după chederul de capota, care etanșează bine, acolo nu am văzut picătură de apă nici când am mers pe ploaie.
DannyY
Mai bine il umpli ochi cu apa, asa nu se mai abureste deloc tongue.gif
dr_mKe
Pun si doo picaturi de cerneala rosie happy.gif
gabize
Mai bine câte 2 carași aurii.
dr_mKe
După ~1500 kmp farul s-a uscat aproape 70%. După alți 1500 kmp cred că-i rezolvat 90%. Dacă nu, mă duc și mi-l face argon cu flexu happy.gif
corbex
Numai sa nu circuli si cind e ploaie udă.
M.C.
Ocoleste si el picaturile alea ude....
dr_mKe
Rezumat: 3.148 kmp, consum pe bord 7.6, la pompa 7.3, farul s-a uscat si am incasat un bolovan nemtesc pe plafon, de la o betoniera nemtesca, pe o autostrada nemteasca ...............[attachmentid=1628011566]

LE > partea nasoala este ca deja eram intrat pe noul contract de CASCO . . . . . . [attachmentid=1628011578]
ajaccio83
Cu ce viteze ai mers de ai scos consumul asta? Masina incarcata?
argon
Nu s-a indoit deloc, se vede ca e tabla sanatoasa de Galati, nu aia nemteasca din fabrica blush.gif

gabize
Cam groasă vopseaua pe plafon, s-o fi dat peste cap și-o fi fost reparată prin Sălaj sau Bihor? 04.gif
mars
O fi coborat Feleacul de'a berbeleacul...
dr_mKe
90% din autostrada am mers cu 140 kmh in Ungaria si 160 kmh prin Austria si Nemtia, pe tempomat. Restul cu viteze mai mici pe portiunile cu lucrari. La intoarcere idem, cu exceptia a vre-o 4 ore rulate cat de cat constant cu 160-200 kmh. Prin tara am mers cuminte.

Pe plafon exista doo straturi de vopsea, al doilea pus de je.
gabize
Așa denivelat ajunsese?
marian-j
QUOTE(dr_mKe @ 25 Oct 2015, 15:59)
[ ...] am incasat un bolovan nemtesc  pe plafon, de la o betoniera nemtesca, pe o autostrada nemteasca [...]
*


Noah, asa ghinion rar am vazut! ohmy.gif
cdadan
Auzi, da' Adrian ce-a pățit?
dr_mKe
Nu știu, argon mi-a atras atenția astăzi dimineață .......... blink.gif
corbex
Este ca betoniera era VW?
mars
Aha, cu soft modificat, sa arunce cu ceramica de catalizator cand face regenerarea FAP.
marian-j
Îhî, regenerare îi zice.Fap-fap-fap....
corbex
Piatra a fost, de fapt, o particula de funingine. Stiu eu, ca am mers citiva kilometri in spatele lui L@u.
dr_mKe
Corectata cu vopsea in care s-a pus ceva mai mult intaritor.

Saptamana de naveta se incheie cu 622 km care au reclamat 47 litri de benzen. CB zice 7.5%, iar regula.de 3 simpla 7.58% -naveta plus giratorii laugh.gif

Prea intuneric acum pentru o poza, dar Ferodo Premier fac infinit mai putina mizerie pe jante fata de Ațe Ceramic cool.gif
marian-j
Bă, mă apucă dracii!!Jur, la următoarea schimbare de plăcuțe, îmi pun Ferodo!Dacă aud cel mai mic "chiț", îți scol toți strămoșii din morminte!M-ai terminat psihidelic! mad.gif
dr_mKe
Da-mi Frantuzoaica pe mana 30 de minute, ca-ti fac si Ate sa scartaie radmasa.gif
gabize
Franțuzoaicele sunt rafinate, le place tandrețea și eleganța! Nu-s făcute pentru rodeo!
Începător... mad.gif
dr_mKe
Marsu' stie, sa-ti explice el cat sunt de delicat cand derapez sleep.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.