Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Jurnal de Pilif (sau Filip)
Reno.ro - Forum Renault Romania > Alte discutii > Jurnal de Bord
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 44, 45, 46, 47, 48, 49, 50, 51, 52, 53, 54, 55, 56, 57, 58, 59, 60, 61, 62, 63, 64, 65, 66, 67, 68, 69, 70, 71, 72, 73, 74, 75, 76, 77, 78, 79, 80, 81, 82, 83, 84, 85, 86, 87, 88, 89, 90, 91, 92, 93, 94, 95, 96, 97, 98
Muttley
QUOTE(Filip @ 29 Mar 2021, 12:12)
Am covor si pe perete. wink.gif
*


Nu te cred, da poza blink.gif
Filip
sleep.gif wub.gif
einstein1984
Simtiti mirosul ala de naftalina?

29 Mar 2021, 14:36:
scaunele alea vitage sunt valoroase, am vazut eu pe History.
wolfin
Daca ..ar fi oem din iran...si mult mai mic...si mai putin rosu..si pus invers pe latime....si daca peretels era din caramida (nu aparenta) brut..poate...si prins cu sfoara
...si multe altele.
Dar ... in imag de mai sus...

Ps. Pune trusa pt filtre in imag sa te credem sau e troll.
Marty
QUOTE(Filip @ 29 Mar 2021, 13:30)
sleep.gif  wub.gif
*


Da' da ce pielea calului ai yala la usa camerei? blink.gif
Filip
Doamne rad aici de a tresarit si iepurele, nu stie ce am. Carpeta pe perete nu am dar poate o sa imi pun. Poza e de pe google
AmunDei
Eu apreciez acest topic fiindca Filip va troleaza de ani de zile si multi inca nu si-au dat seama de acest lucru. Tot topicul e ca o carte buna, cu rasturnari de situatie, aventuri, glume deocheate, povesti si sfaturi de viata de la care mai de care. Pacat ca s-au sters multe pagini (am apucat sa le citesc totusi) si nu mai e context peste tot.

In schimb descrierea aia a topicului chiar merita curatata de typos si nonsens, irelevant de ce se scrie aici.
Muttley
La faza cu covorul nu stiu cine ar fi rezistat unei trolari mici.
Mai zic o data - masinile alea exista. Si probabil si trusa de scos filtre, compatibila si cu roverul de pe Marte.
ursul_bipolar
Nu stiam ca exista covor pus pe perete. Toata viata inveti.
marksman
La sat există de când lumea și pământul.

29 Mar 2021, 14:36:
QUOTE(AmunDei @ 29 Mar 2021, 13:51)
Eu apreciez acest topic fiindca Filip va troleaza de ani de zile si multi inca nu si-au dat seama de acest lucru.

up.gif
ursul_bipolar
Exista, dar nu chiar asa mult covor. Erau niste carpete acolo, mochete sa le zicem da tot persanu' n-am vazut.
bion
Taranilor, covoru lui Pilif e din ala de lana, nu plastic ca la voi. Si mobila e de lemn nu plastic cu rumegus ca la voi tongue.gif
ursul_bipolar
Acilea ai dreptate matale, da asa mult pe perete?
Marty
Rusii stau/stateau cu persanu' pe perete. Cu cit mai mare jmekeria, cu atit mai mare si gros persanu'.
Acu', ia sa vedem, care stiti rolul carpetei/covorului pe perete?
tatabobu
Izolator termic. D'oh! Cel putin la bunica-mea rolul asta il avea, ce era pus pe peretele dinspre camera de pe beci. Si-n aia nu incalzea iarna.
Marty
Izolator termic, intr-adevar. De obicei, carpetele se puneau pe peretele pe care era si patu', sa nu-i traga pe ocupanti la noada.
Laurentziu83
Unele carpete de perete sunt chiar misto.
[attachmentid=1628126680]
einstein1984
Hai lasa gluma ca la voi la galati chiar se purtau astea.
cj98czh
QUOTE(einstein1984 @ 30 Mar 2021, 07:58)
Hai lasa gluma ca la voi la galati chiar se purtau astea.
*



radmasa.gif radmasa.gif radmasa.gif radmasa.gif

doar in casele care se respectau ... radmasa.gif radmasa.gif
wolfin
Se vrea subtila remarca..dar e atac la persoana/carpeta
einstein1984
De ce sa fie atac, si bunicu avea in bucataria de iarna, fix pe peretele cu patul ca era exterior cum zicea MArty. Si era in judetul galati.
la rusi si in zielel noastre in apartamente mai sunt carepete pe perete.
Dar stii tu cum e cand uiti cum ii zice la grebla
sorin1983
como se dice la voi...

fii serios ca sigur mai sunt si in romania pereti impodobiti.
wolfin
QUOTE(einstein1984 @ 30 Mar 2021, 10:16)
Dar stii tu cum e cand uiti cum ii zice la grebla
*



Azi esti ironik?!


icon_mrgreen.gif
Marty
Pun pariu ca se jura ca-i Bucurestean.
wolfin
Daca e la a 3 generatie este..amu nu vrei sa fie oier neam cu bucur?

Daca zici de mine....am trecut de a 3...pe la ai mei...de cand baneasa o intrat in b.
Marty
QUOTE(wolfin @ 30 Mar 2021, 10:30)
Daca e la a 3 generatie este..amu nu vrei sa fie oier neam cu bucur?
*

Stai linistit, asta a vrut sa se duca la piata si s-a suit in microbuzul gresit, asa a ajuns in Bucuresti. Abia ce-a ajuns, da' daca-l intrebi, in viata lui n-a trecut prin Galati.
Muttley
In Rusia inca-s in mare voga.

[attachmentid=1628126685]

Pilif, scuze pentru elementul din mijloc.
Marty
QUOTE(Muttley @ 30 Mar 2021, 10:58)
In Rusia inca-s in mare voga.
*

Stim ca inca esti in mare voga in Rusia!
Muttley
Vai, cat poti fi de topit.
Filip
f frumoasa dosnshoara si decoru
dizzy
Ce zici Felipe, o fi materialista?

[attachmentid=1628126686]
bgdrenault
Are material, deci e materialista
Laurentziu83
QUOTE(Marty @ 30 Mar 2021, 11:27)
Pun pariu ca se jura ca-i Bucurestean.
*


Bucuresteni adevarati sunt doar cei ce pot demonstra cu test ADN ca-s urmasi ai ciobanului Bucur. Restul sunt vinituri.

Asta e, nu ma calific.
Filip
Am inceput lucrarea la acoperis. Si ca un mitic clasic trebuia sa car asa materialele!
Chiar, Muttley tu ai cara cu Subaru al tau lemne asa? radmasa.gif
cj77shv
Vezi ca cel mai probabil ai o bara de torsiune rupta... n-are voie sa stea asa de aiurea nici incarcata, si cu vreascurile alea nu se poate considera incarcata wink.gif
Merced
Cu cine naiba faci acoperisul nene, da n-au fost in stare sa aduca de la inceput stachetii de care aveau nevoie. Speram ca macar la asta sa nu faci o afacere in stilul tau, paguboasa.
Daca-ti caut poze cu Alfa si ce am carat cu ea in anii astia, ce arati tu aici e pistol cu apa. Lemne, pietris(incarcat si descarcat la lopata), mobila, frigidere, masina de spalat, materiale de tot felul de la parchet laminat la gresie si faianta si adezivi. Si la final tot masina de mers la opera, cum bine ziceai tu, era. radmasa.gif
Filip
Au mai trebuit 20 lol. Mesterii sunt f buni. Am mers pe mai putin material initial ca sa fie usor de vazut cat mai trebuie dupa, decat sa iau prea mult sa ramana. Masina nu are bara de torsiune rupta, e adusa din germania, nu are pachet drumuri grele. Daca avea bara torsiune rupta statea intr-o parte. Daca le avea pe amandoua rupte sa stea egal coborata la denivelari se simtea ca drq. Asa sta ea.

31 Mar 2021, 21:34:
Asa stau in mod normal masinile astea. Nu cocotat ca un megane 2 cu pachet de drumuri grele.

31 Mar 2021, 21:36:
Btw am depozit cherestea la 800m de casa, am mers pe stradute cu 15kmh pana am ajuns acasa cu lemnele alea. Exclus sa fi iesit la drumul mare in halul asta.
Muttley
QUOTE(Filip @ 31 Mar 2021, 19:07)
Chiar, Muttley tu ai cara cu Subaru al tau lemne asa?  radmasa.gif
*


Lasa lemnele, ce ma mira e ca a facut print screen pozei mellow.gif

Si ca ti-ai setat telefonul pe romana, ca o baba senina mellow.gif mellow.gif
sorin1983
QUOTE(Filip @ 31 Mar 2021, 21:20)
Daca avea bara torsiune rupta statea intr-o parte. Daca le avea pe amandoua rupte sa stea egal coborata la denivelari se simtea ca drq. Asa sta ea.

nu mi se pare ca s-a lasat foarte rau dar suspensia sigur e obosita la varsta ei...
si e gresita teoria ta cu bara... masina nu sta intr-o parte pt ca am avut eu una rupta la megane si s-a lasat direct jos tot spatele. si megane-ul avea 4 bare. dar sunt si modele(cele mai vechi care au 2 lungi). in schimb avantajul e ca daca vrei o faci suv biggrin.gif
Laurentziu83
La o masina de o cumperi cu banii de tigari isi mai face cineva probleme de cum sta spatele? Sa care, da-o dreaku. Cand crapa, ia alta.
cj77shv
QUOTE(Filip @ 31 Mar 2021, 21:20)
Au mai trebuit 20 lol. Mesterii sunt f buni. Am mers pe mai putin material initial ca sa fie usor de vazut cat mai trebuie dupa, decat sa iau prea mult sa ramana. Masina nu are bara de torsiune rupta, e adusa din germania, nu are pachet drumuri grele. Daca avea bara torsiune rupta statea intr-o parte. Daca le avea pe amandoua rupte sa stea egal coborata la denivelari se simtea ca drq. Asa sta ea.

<span class='edit'>31 Mar 2021, 21:34:</span>
Asa stau in mod normal masinile astea. Nu cocotat ca un megane 2 cu pachet de drumuri grele.



1. Bati campii. Pe laguna 1 si megane 1 nu a fost pachet de drumuri grele, suspensia pe spate e total diferita fata de L2 si M2.
2. Poti sa faci un experiment, muti o bara de torsiune un dinte mai in fata si vezi daca se ridica numa pe o parte sau pe amandoua wink.gif o sa ai o surpriza. La fel si cand dai un dinte inapoi, sau cand se rupe o bara. Am avut 2 L1, si la fiecare s-a rupt cate o bara de doua ori... (ca deh, piese din dezmembrari)
3. Nu tre sa stea cocotata, dar tre sa stea la nivel fata si spatele, si pun pariu ca la tine nu e cazul... Plus de asta, daca te uiti la poza cu a ta si poza cu aia albastra de ai pus-o, e diferenta de la cer la pamant.
cj98czh
lasa-l mah .. ca el inca nu a aflat ca leguma nu are arcuri pe spate ...
einstein1984
Si barele de torsiune arcuri, chiar daca nu resorturi. Insa la o masina de enspe mii de ani cu numere de teleroman ce va asteptati, sa aiba asieta perfecta?
Desi au fost si utilitare cu bare de torsiune pe spate, un coleg cu xsara mi-a confirmat ca suspensia asta nu e de carat. F comoda, dar nu pt carat.
Filip
QUOTE(Muttley @ 31 Mar 2021, 23:17)
Lasa lemnele, ce ma mira e ca a facut print screen pozei  mellow.gif

Si ca ti-ai setat telefonul pe romana, ca o baba senina  mellow.gif  mellow.gif
*


Nu pot uploada de la rezolutie nativa si decat sa pierd timp cu resize bag screenshot.
Edit: pentru cei care se intreaba bineinteles ca stiu ce inseamna o punte spate cu bare de torsiune. Prima data am vazut cum arata "pe viu" prin 2014 la un renault kangoo de firma cand lucram la servisu de electrocasnice - era pe elevator sa ii schimbe sabotii pe spate.
b06fcn
QUOTE(cj77shv @ 1 Apr 2021, 09:35)
Pe megane  1 nu a fost pachet de drumuri grele
*



Ba pardon, Megane-urile 1 vandute in RO aveau suspensie adaptata la drumurile grele...alte coduri pentru amortizoare, garda la sol nitel mai ridicata, scut de tabla groasa la motor, etc...
La Laguna 1 nu stiu daca a fost la fel...
Marty
QUOTE(b06fcn @ 2 Apr 2021, 08:00)
Ba pardon, Megane-urile 1 vandute in RO aveau suspensie adaptata la drumurile grele
*

up.gif
Muttley
QUOTE(Filip @ 2 Apr 2021, 22:34)
wub.gif

https://www.daciaclub.ro/index.php?act=Atta...t&id=1628126810

Daca as castiga la loto ti-as cumpara WRX-ul doar ca sa-i fac asta (dar cu jante de tabla)!  radmasa.gif
*


Vesca-i plin de Impreze break gri pe olx cu pret de Laguna 1 de Teleorman. Aspirate, de acord.
M-as distra.
Agrig
QUOTE(cj77shv @ 1 Apr 2021, 09:35)
Am avut 2 L1, si la fiecare s-a rupt cate o bara de doua ori... (ca deh, piese din dezmembrari)



Sau pusa bara de pe stinga pe dreapta sau invers...
Filip
https://www.youtube.com/watch?v=Mkx478fjCvc&ab_channel=bah53

Astea masini adevarate, nu se mai fac cum au fost odata! wub.gif
Merced
N-ai fi pus si tu poze cu acoperisul ala, sa vedem ce a iesit.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.