Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Jurnal de Pilif (sau Filip)
Reno.ro - Forum Renault Romania > Alte discutii > Jurnal de Bord
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 44, 45, 46, 47, 48, 49, 50, 51, 52, 53, 54, 55, 56, 57, 58, 59, 60, 61, 62, 63, 64, 65, 66, 67, 68, 69, 70, 71, 72, 73, 74, 75, 76, 77, 78, 79, 80, 81, 82, 83, 84, 85, 86, 87, 88, 89, 90, 91, 92, 93, 94, 95, 96, 97, 98
cj98czh
pai l-ar tine daca nu este o epava? el are o problema cu a aduna gunoaie si a le baga in curte in speranta ca peste 50 de ani o sa le faca, timp in care aduna alte gunoaie ... si tot asa ..
Filip
Am pus setu de vara de la Opel pe jantele Lagunei - niste Hankook de vara 195/65 r15 din 2017 aprope fara uzura in locul unor michelin-uri
allseason de aceleasi dimensiuni vechi de 13 ani tocite si coapte cu care a venit Renault-ul cand l-am cumparat - acum nu mai trage masina stanga, merge drept. lol I-am dat 150km/h pe A3 in drum spre casa, nu vibreaza nimic si merge drept. Opelu incepea sa vibreze de pe la 110km/h inainte sa-i schimb flansele la amortizoare pe fatza.

Trebuie urgent sa dau comanda de placute de frana (discurile mai merg o tura) si un burduf planetara pe dreapta - acelasi drac ca la opel lol. Nu stiu de ce pleznesc burdufele pe dreapta.
Marty
Bai Pilif, pe vremea cind ma chinuiam sa readuc la viata tot felu' de mizerii frantuzesti, era prin magurele un atelier care dezmembra exclusiv frantuzesti, cu predilectie renoaie. Stii despre ce vorbesc sau ma apuc sa sap prin gugal maps?
Filip
Nu cunosc din pacate vreun atelier de dezmembrari in Magurele.
Merced
QUOTE(Filip @ 27 Feb 2021, 07:31)
Bilka Balcanic maro mat 8017 0.5mm grosime.
*



Cred ca am si acum mostra de la Bilka pe culoarea asta undeva intr-un sertar. Intr-un final am mers pe asta din link. Mentionez ca link-ul e pur informativ, nici nu stiu daca se mai gaseste, pe vremea aia lucrau unii de la mine din oras cu Impro, care aducea asa ceva in tara. M-a incantat ca mi-au facut oferta cea mai buna in comparatie cu doua firme pe Bilka, aia ma furau barbar la masuratoarea acoperisului. Primii, cica firma unui prieten de-al fratelui meu, vin si masoara, urcandu-se pe casa, si zic, ai nevoie de 260 mp. Mai chem altii, vin masoara, cam 210mp. Am pus putin pe hold lucrarea ca oricum plecam pe vapoare in vremurile alea, si cand m-am intors tocmai ce-si facea casa un amic de-al meu si isi pusese invelitoarea. Tot maro 8017, mat. Am gasit niste resturi pe acolo pe la el, foarte putine, ca zicea ca au lucrat ok oamenii si au adus doar cat a fost nevoie, si m-a convins cand am vazut ca tabla era de la Thyssen Krupp din Germania. Apoi mi-a dat numarul de telefon, a venit un baiat de la ei, a masurat fara sa se urce pe casa si mi-a zis ca sunt maxim 180mp acolo, ca aia sunt nebuni. Am cumparat 180mp si mi-au si ramas aproape doua foi, una intreaga, si una 3/4. Stau si ma gandesc ca aproape mai acopeream o casa cu ce ziceau aia prima data. Bine, nu ca ar fi venit ei in realitate cu 280mp probabil, dar ca idee, grija cu firmele astea sa nu te arda.
Rezultatul final, multumitor, poza e din 2016, dar se mentine bine si in prezent si sper sa nu fiu vreodata nevoit sa mai umblu pe acolo in viata asta.

[attachmentid=1628125643]

Masinile, da-le dracu', casa ai grija sa o faci cum trebuie ca nu te mai apuci prea curand de refacut acoperisul.
Nu stiu ce casa ai, cum ai acoperisul, dar sa nu cumva sa dai skip la partea de izolat cu vata de sticla, daca se poate intre caproiori si osb peste, fa-o!
Marty
QUOTE(Filip @ 27 Feb 2021, 17:45)
Nu cunosc din pacate vreun atelier de dezmembrari in Magurele.
*

Am cautat pe Maps si am gasit: Sos. Magurele, nr. 121. Acu' e statie ITP si service, suna totusi.
bion
Noi radem dar Pilif circula cu bombele alea. El ca el, vrea asa dar altii ce vina au?
PS. Sigur e free cu tabla de la demolari. O mana de duco face minuni.
Filip
Merci mult Marty!

Merced, arata beton casa, si zona unde e amplasata!

O sa pun si eu o poza doua dupa ce e gata lucrarea.

Dl Bion, daca imi pun mintea cu Laguna, mai storc 10 ani de viata din ea.
marksman
Pana acum, se pare ca masinile au stors niste ani de viata din tine.
Laurentziu83
QUOTE(Filip @ 27 Feb 2021, 22:14)
Dl Bion, daca imi pun mintea cu Laguna, mai storc 10 ani de viata din ea.
*


De asta suntem siguri, am vazut la celelalte. Mai greu e sa mai si mearga peste 10 ani.
Filip
Well, de cand a inceput pandemia am mers doar cu masina personala, sau de imprumut, dar cel mai mult cu masina personala - fara taxiu fara transport in comun. Deci e posibil ca rablele astea sa-mi fi salvat viata in loc sa-mi manance din ani. Ca mai demontez o incuietoare din cand in cand, astea sa fie problemele!

EDIT:
Ma uitam pe mobile.de, la anu sau peste 2 ani (cand poate pun deoparte bani sa imi fac si un garaj/miniatelier) m-ar bate gandul sa imi iau un Renault Safrane de 2 litri benzina.
E mare, are niste scaune zici ca sunt fotolii, cutie automata, hatchback cum imi place mie - si pret mic. Si nu te rupe la impozit.
icon_mrgreen.gif
einstein1984
Nici la consum nu te rupe, ca probabil nu merge.
Marty
QUOTE(Filip @ 28 Feb 2021, 01:49)
Ma uitam pe mobile.de, la anu sau peste 2 ani (cand poate pun deoparte bani sa imi fac si un garaj/miniatelier) m-ar bate gandul sa imi iau un Renault Safrane de 2 litri benzina.
E mare, are niste scaune zici ca sunt fotolii, cutie automata, hatchback cum imi place mie - si pret mic. Si nu te rupe la impozit.
icon_mrgreen.gif
*


115 cp (8 supape) sau 136 cp (12 supape)? Consumu' la 136 e undeva pe la 13-14 in oras, confortul e absolut demential. Ce nu-ti recomand, e cutia automata. Iti va da batai de cap la niste costuri de nu-ti poti inchipui si va functiona o perioada scurta de timp. Motorul cu 12 supape (combinat cu cutia aia manuala cu 5 trepte), era o chestie acu' 20 de ani, mai nou.... nu prea.
La ce bani ai gasit masina?
Bicicleta galbena
QUOTE(Filip @ 28 Feb 2021, 02:49)
Renault Safrane de 2 litri benzina.... - si pret mic.
icon_mrgreen.gif
*


Unul in mintile lui n-are pret tocmai mic biggrin.gif
Marty
'ti-ar ideile ale dracu', mi s-a pus pata pe un R25!
Matli, mai ai loc in garaj de inca o taraba?
Muttley
Nu.
Evita sa te inspiri de pe topicul asta, te mai aud ca-i duci bomboane lui Iliescu de zioa lui.
Marty
Nu fi fraier, c-am gasit un Safran pseudo-Biturbo la 600 de iepuri. Merge perfect, doar ca i-a intrat cutia in avarie si nu mai stie decit una inainte si umpic inapoi.
bucatzel
Eee, daca o intrat singura, o si iesi ea singura din avarie, trebuie doar sa-i dai ture sa se desfunde...
einstein1984
QUOTE(Filip @ 27 Feb 2021, 09:49)
Dar Renault nu are si el un departament de la care sa comanzi piese pe original, cum are Mercedes?
*


Are dar nu se ocupa in mod deosebit de antichitati. peste 10 ani de la terminarea productiei daca nu au piese nu fac special pentru tine.
Filip
M-am uitat in linii mari pe mobile.de, nu am vreun model anume de pe site in minte. Si da, motorul in 12 supape is to way to go, altfel banuiesc ca un Safrane de 115 cai e mai lent decat Leguma mea de 107cp.

Mai e mult pana sa ma gandesc serios la achizitia unui Safrane - mai intai sa imi pun tabla pe casa apoi sa fac motoru la Astra G, apooi... Sa ma refac cu banii excl.gif Mai e mult pana departe. Dar macar am cu ce sa ma tin ocupat. smile.gif

In alta ordine de idei nu m-am dus azi cu butucul fiindca ploua si nu am chef sa dau fatza de usa jos pe ploaie. Maine cica e frumos asa ca maine ma ocup. tongue.gif
einstein1984
Da laguna cand ai luat-o, ca nici nu are loc in semnatura?

Filip edit: Pe 19 Dec. 2020 - adica in ziua cand am observat fara urma de dubiu ca tot antigelu imi intra in ulei la Astra G. Si da, nu mai are loc la semnatura ca o puneam
Raduchu
QUOTE(Marty @ 1 Mar 2021, 12:19)
'ti-ar ideile ale dracu', mi s-a pus pata pe un R25!
Matli, mai ai loc in garaj de inca o taraba?
*



Nu-l iei pe al meu? icon_mrgreen.gif

Nu are decat ~515.000 km si un pic mai multa rugina..deh, sta de 2 ani in curte la tara si zace.
Filip
Am dat comanda de placute, pentru Laguna am zis sa iau si 2 seturi de bucsi ghidaj - pt fiecare etrier fatza (in pachet vin culise, suruburile alea mici care intra in ele si mansetele alea mici de cauciuc + un pliculet de vaselina). Am zis ca cine stie peste ce dau pe acolo si daca tot le desfac sa le schimb, mai ales ca nu costa o avere si vorba ceea, daca si la frane te zgarcesti...
Spray de curatat frane am. Pe partea dreapta e cam imbacsit etrieru ca am burdufu la planetara spart. Am sa schimb burduful dupa ce fac Opelul. Ca si la opel am avut aceeasi problema si l-am dus la mecanic si a spart tripoda la planetara cand a incercat sa o scoata si a trebuit sa dau comanda de alta. Nu am chef sa fac la fel si la Laguna sa umblu dupa aia pe jos sau cu bicicleta pana imi vine piesa. Cand am schimbat alea la opel aveam un Logan de imprumut asa ca nu a fost problema. Si BTW, de data asta nu mai duc masina la mecanic. Eu am vazut cum trebuie sa iasa tripoda la planetara de opel si nu trebuia sa se sparga. Dar deh... nu am fost de fatza cand s-a lucrat la masina asa ca nu ma pronunt.

edit: m-a sunat de la e-piesa ca ce am selectat - am folosit filtrele lor pentru selectia modelului si a motorizarii, cica seturile alea de bucsi ghidaj nu-s pt modelu meu, si nici placutele si mi-a gasit alte placute si seturile de bucsi ghidaj nu le are... hmmm mereu patesc asa. Dar sper sa le gasesc in alta parte.
einstein1984
nu merge sa dai doar fuzeta jos si sa pui un burudf din ala elastic cu o scula din aia cu gheare, fara sa desfaci articulatia?
Filip
La Laguna nu stiu, nu am studiat problema deloc.

Totusi am auzit ca burdufele alea elastice general purpose nu prea sunt bune, ca nu etanseaza la capat si scapa vaselina. Si faci munca degeaba.

BTW: plsss ma indruma si pe mine cineva la un magazin sau site de piese renault de la care sa pot comanda bucsile alea de ghidaj si mansetele de cauciuc. Poate iau si burduf daca tot fac efortu. La epiesa.ro nu mi-au gasit sad.gif

Cred ca innebunesc, daca nici chestii din astea de la frane nu gasesti la renault-u asta... parca suntem in la capatul pamantului... smile.gif)

Deci am selectat la filtre renault laguna B56 B568, ca in cartea masinii, am selectat motorizare 1.6 16v k4m, si am pus si VIN-u. Si cica conform vin-ului, piesele alea - ce am selectat eu conform filtrelor automate de pe site - piesele alea nu-s bune. Eu nu mai inteleg nimic. biggrin.gif
Marty
Iti dau eu link (aplicatie) catre un site nemtesc, doar ca trebuie sa comanzi de cel putin 500 de lei ca sa ai livrare gratuita. Daca vreisa fii sigur ca nu comanzi timpenii, poti intra pe chat cu ei, le dai seria de caroserie si le zici ce vrei. Eu ii folosesc de ceva timp si-s foarte multumit de calitatea pieselor (livrarea dureaza intre 5 si 14 zile).
AutoDoc se numeste aplicatia, autopieseonline24.ro e siteul lor. Atentie: discounturile din aplicatie sint mai mari decit online!
Filip
Merci, am sa imi fac cont la ei.
einstein1984
da si tu VIN si ce ai nevoie pe pm ca sunt curios daca apare rabla in dialogys,macar iti dau referintele pe original si cauti tu compatibile.
Filip
Ti-am trimis PM, si iti multumesc mult!
PS, daca apare poti sa imi dai si pentru garnituri piston frana? radmasa.gif

radmasa.gif Rabla franeaza foarte ok, dar sa le am acolo, pentru viitor.

Imi descarc si eu Dialogys v4.56. Am vazut pe undeva (pe net) ca Dialogys-u ar trebui sa contina documentatie si despre Laguna 1.
Gabryel.GLN
QUOTE(Filip @ 27 Feb 2021, 11:38)
Chiar, trebuie sa imi caut si un buson de benzina cu incuietoare fiindca masina din fabrica a venit cu usita care se incuie automat - si evident nici  asta nu mai functioneaza.
*


Cred ca mai am eu un actuator pt clapeta de la combustibil. In afara de butuc mai ai nevoie de alte piese? Sa le caut sa iti trimit un colet.
Filip
Astept sa mi se descarce dialogys-ul, pentru ca am mai multe probleme, usa stanga spate nu se deschide nici din interior nici din exterior, e rupt tamburusul ala care exista doar la usile din spate, momentan nu stiu exact ce e rupt pe-acolo, nici nu m-am uitat sa fiu sincer.
Un maner din acela de de-asupra geamului de la usa pasagerului din dreapta fatza e rupt - inca e acolo dar e rupt plasticul. Cred ca maner de viraj e termenul corect. Bordul functioneaza, mai putin display-ul pt kilometraj. Furtunul de admisie aer de la rezonator pana la piesa din poza lipseste. Am si un cauciucel lipsa din spatele farului (fiecare far are 2 cauciucele din alea) care acopera mufele becurilor (pentru faza lunga si faza scurta).

Cel mai simplu, uitati cum facem, va fac o lista cu ce as avea eu nevoie, dar documentata bine, nu asa pe bajbaite, dvs imi spuneti ce aveti din ce am eu nevoie si imi faceti un pret la piese.

Dar momentan astept si eu sa mi se descarce dialogys-u de pe torent - mai are cam o ora ca ocupa vreo 17 GB, vreau sa ma uit in programul ala si sa identific cam ce are nevoie masina, ca sa pot sa fac si eu o lista. Eu asa stiu in linii mari, dar nu vreau sa bajbai si nici sa va incurc.
Gabryel.GLN
Am doar 31 ani, nu trebuie sa imi vorbesti cu "dvs" biggrin.gif maner viraj am, tamburus deschidere spate am, broasca am(daca e defectul acolo), capac far am, furtunul ala se strica la toate, cel mai bine il cauti nou sau confectionezi din altceva, iar la ceasuri posibil sa fie arse becurile care lumineaza display-ul de la kilometrii. Astept lista si eu iti zic cu ce te pot ajuta, mai am ceva piese din cele 7 Laguna 1 care le-am avut.
Filip
Dap, maine pe seara cel mai probabil o sa am lista intocmita. La furtunul de la rezonator si eu m-am gandit la fel, se gasesc in comert la metru tubulaturi de 55mm diametru - de aia am si luat inelu ala de plastic in casa ca sa il masor - o sa trebuiasca sa fac eu o mica adaptare la partea care se mufeaza in rezonator fiindca e ovala intrarea.

Si eu am 30 de ani. biggrin.gif Wow 7 lagune. Te-a prins modelul. E drept ca e misto masina, iarna n-ai treaba, baga o caldura, nu se abureste nici un geam, spre deosebire de Astra G. Franele sunt asistate mai misto decat la Astra G, se simte ok, m-am obisnuit f bine cu ea in astea 3 luni. Vizibilitatea iar e misto la ea. Si ai spatiu, cand i-am schimbat cauciucurile acu cateva zile am putut sa le bag in portbagaj pe toate 4 si polita avea loc sa se inchida peste ele.
Gabryel.GLN
Da, mi-a placut si inca imi place modelul si cum se conduce, daca nu avea probleme cu rugina nici ca o vindeam... Asta a fost febletea mea in care am investit ceva bani si munca. La baza era o PH1 fabricatie 1994, dar o facusem PH2 (am luat una fabricatie 2000 si am montat absolut tot de pe ea, ramasese doar caroseria de 94).
Filip
Ai facut-o misto de tot, mi-a atras atentia navigatia. Nici nu sunt constient de cate dotari au fost pe masina aia. La mine e mai cheala - nu chiar cea mai cheala (am vazut ca au fost si fara AC) dar pe-acolo.
Gabryel.GLN
Ii mai lipseau cateva optiuni sa fie full, trapa si scaunele electrice, incalzite si cu memorie. aici sunt mai multe poze din etapele prin care a trecut.
Filip
In sfarsit am instalat programu ala, e un pic greut pana ma obisnuiesc cu el, dar am gasit ce cautam.
In sfarsit am si eu o documentatie cum trebuie.

Multumesc @einstein1984! wink.gif
einstein1984

7701203714 kit garnituri etrier, 39 euro fara TVA
YRX
Frenkit 810083 - bolturile
Frenkit 250004 - garnituri

Vreo 20 + 15 lei

ATE 24.0101-3401.2 - bolturi, dar mai pe la vreo 70 de lei.
Filip
Azi m-am dus la curte, am dat iar fatza de usa jos, scos butucu, mers la piatza iancului fara fatza de usa - nu mai aveam de ce sa-mi sprijin cotu la usa, am platit 40 lei pentru o dublura de cheie, si butucu l-am lasat la curatat - costa 50 lei reconditionarea lui si il ridic joi abia dupa ora 16:00. M-am intors la curte am pus fatza de usa la loc si am zis hai ba sa vad ce are plafoniera aia - are o singura plafoniera deasupra oglinzii interioare, cu un singur spot. Am impresia ca au fost echipari cu plafoniera si la pasagerii din spate. In fine... desfac acolo... horror - era un led lipit in ultimu hal acolo, dar functiona. Problema era la clemele alea care fac contact cand nu sunt despartite de buton - erau indoite ca la balamuc parca facusera accident acolo. In fine le-am indreptat am facut "chestia aia" sa functioneze. Dar ledu` e slab daca era lasat OEM era mai bine in fine. Am o lumina in habitaclu sa zic asa.

Am deblocat si usa stanga spate - de fapt nu era blocata, doar ca nu mi-am indreptat deloc atentia spre ea. Lipseste doar tumburusu de plastic am tras cu patentu de tija si s-a deblocat. Mi-a fost sila sa vad ce are usa aia de cand am luat masina fiindca imi faceam filme in cap ca lipseste tija cu totul si trebuie ciobanita usa.

Cand am ajuns acasa ca nu mai aveam butuc sa incui la usa la sofer am dat sa incui de la comanda de pe broasca direct, a mers de cateva ori ieri si azi dar azi s-a stricat sau am stricat-o eu naiba stie. Eu am inchiderea centralizata de la butonul de langa avarii - ea functioneaza dar e cam handicapata adica incuie si imediat descuie - toate usile + haion. Deci actuatoarele functioneaza doar ca in loc sa se auda click - sa stea incuiate ea face click-clak - adica incuie si imediat descuie. Si n-am ce sa-i fac decat sa inchid manual totul. Portbagaju am invatat sa-l inchid bagand mana pe la usita de la care schimbi becu de iluminat nr de inmatriculare pe spate - e bag mana pe acolo si ajung pe dinautrul haionului la actuator si il misc cu mana pe pozitia incuiat.

In seara asta ca sa pot sa incui usa la sofer fara butuc si cu comanda pe broasca bulita cumva - radmasa.gif numa eu am norocu asta - am facut in felu urmator - am deschis geamu, am tinut de manerul exterior al usii tras in sus dar fara sa deschid usa - si am apasat pe butonu de centralizata, a facut ala click-clak si fiind cu tija manerului in pozitia inversa - am prostit usa sa se incuie. Dupa care am inchis geamu, m-am tras pe scaunu din dreapta, am iesit pe usa din dreapta si la usa din dreapta am inchis broasca de la comanda manuala de pe broasca - sper sa nu se buleasca si aia. radmasa.gif Sa mor eu masina asta ma invata survival skills. radmasa.gif

Pe viitor vreau sa pun butuc si in usa de la pasagerul din dreapta fatza. Maner cu gaurici pt butuc se gaseste, dar imi trebuie si tija de comanda a butucului, banuiesc ca nu e in usa. Si nici nu stiu daca broasca din usa dreapta la astea fara butuc din fabrica - nu stiu daca e aceeasi broasca la care sa poti pune tija sau e alt model. Trebuie sa aprofundez.

Gabryel.GLN - fa-mi un pret pentru urmatoarele, si da-mi pe PM:
- butuc usa (chiar si fara cheie, daca nu ai, se face cheie pt el);
- incuietoarea aia pt usita benzina
- maner de viraj usa dreapta fatza
- tumburus usa stanga spate
- un cauciuc care acopera mufa din spate la halogen la far
- daca mai ai tu diverse surubele, clemute ramase de la fetze de usa, surubele de prindere a barilor, maruntisuri din astea si nu mai ai nevoie de ele, poti sa imi faci un pret si la ele.


Momentan nu ma intind la mai mult de atat fiindca de principiu ar trebui sapt viitoare sa pun tabla pe casa si tre sa fiu f atent la cheltuieli in perioada asta sa nu raman "pe uscat".

Dar pe viitor: o sa schimb tamponul motor de pe partea cu distributia - uruie la rece;
Bucsele la cadrul motor trebuie schimbate si ele - daca ai ramase poti sa imi spui, tot asa nu pot sa le iau acum, dar daca mai ai piese o sa apelez dupa ce imi rezolv din problemele astea pe care le am acuma.
Gabryel.GLN
Salut! Le caut maine si iti fac poze.
Filip
OK! icon_mrgreen.gif
Gabryel.GLN
QUOTE(Filip @ 2 Mar 2021, 20:41)
Eu am inchiderea centralizata de la butonul de langa avarii - ea functioneaza dar e cam handicapata adica incuie si imediat descuie - toate usile + haion. Deci actuatoarele functioneaza doar ca in loc sa se auda click - sa stea incuiate ea face click-clak - adica incuie si imediat descuie.

*


De obicei face asa cand vede usa soferului deschisa, nu cumva ai switch'ul din broasca bulit?
dizzy
Dacă o lași descuiată ce se întâmplă?
Crezi că o fura vreunul?
marksman
Pentru dezmembrari.

Dar cred ca de fapt lui Pilif ii place sa isi faca de lucru. Pun pariu pe o lada de bere ca la anu' mai apare inca un tichet la el in curte.
Filip
Pai doar ce-am zis ca vreau un Safrane pentru la anu sau peste 2 ani. icon_mrgreen.gif

Verific maine switch-ul din broasca. Merci de sfat!
b06fcn
cu bani relativ putini, peste 6 ani este istorica https://www.leboncoin.fr/voitures/190791371...m?ac=4051296304
tatabobu
Ii sta inima cand vede pretul ala, daca-i zici "bani relativ putini" se asteapta la un 0 lipsa.
b06fcn
Exista si cu 150 daca vrei, dar nu ca aia...Daca dau 21 Turbo iau Safrane-ul si raman si cu bani...
Laurentziu83
QUOTE(tatabobu @ 3 Mar 2021, 16:41)
Ii sta inima cand vede pretul ala, daca-i zici "bani relativ putini" se asteapta la un 0 lipsa.
*


Una potrivita pentru Filip are 2 de 0 lipsa.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.