Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Jurnal de Pilif (sau Filip)
Reno.ro - Forum Renault Romania > Alte discutii > Jurnal de Bord
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 44, 45, 46, 47, 48, 49, 50, 51, 52, 53, 54, 55, 56, 57, 58, 59, 60, 61, 62, 63, 64, 65, 66, 67, 68, 69, 70, 71, 72, 73, 74, 75, 76, 77, 78, 79, 80, 81, 82, 83, 84, 85, 86, 87, 88, 89, 90, 91, 92, 93, 94, 95, 96, 97, 98
dizzy
Restul Rematului ce mai face?
Opelul tot fara motor si fara acte?
Nubira tot fara acte?
Tu tot crezi ca ai masini?
Ai scos si tu o fata la o prajitura?
cj98czh
QUOTE(Filip @ 26 May 2022, 22:19)
Din pacate nu cred ca exista terapie pentru mine.
*


din pacate ... ai dreptate .. si o sa fie tot mai rau cu cat inaintezi in varsta ..
axabrt
Găsește el pe vreuna pasionata de croitorie, el pasionat de tinichigerie.
Ea sa facă mâncare n bucătărie iar Felipe sa repare mașini în sufragerie. ... Aaaa, stai. Parca am încurcat jurnalele. Asta era muttley.
Oricum....
dizzy
coffee_spitsk.gif nu esti pe treaba ta!
Felipe, poate incerci cu adezivi, asa nu mai strici masina cu sudura.
wolfin
Daca l a cenzurat dincolo....se revarsa aici biggrin.gif

bmwh548
Axa tu vrei sa fii iar pe preview si nu stii cum sa faci?
Bicicleta galbena
De ce, ce-a facut?

Muttley
QUOTE(axabrt @ 27 May 2022, 07:48)
Aaaa, stai.  Parca am încurcat jurnalele. Asta era muttley.
Oricum....
*


Muttley are buton fatidic. Il evita, crezand cu evlavie in libera expresie. Dar tu te dai la barfa grav unsure.gif
tomageorgian
Filipe sa stii ca masina mea e la vanzare, daca te intereseaza iti fac un pret tongue.gif
Laurentziu83
Prea noua, trebuie una mai hartanita un pic.
Filip
Daca mai tineti masina un an doi s-ar putea sa fiu interesat. Momentan sunt in perioada de strans banuti. biggrin.gif

Si vb. lui Laurentiu, mai trebuie hartanita un pic, arata prea bine pentru nivelul meu. biggrin.gif laugh.gif
axabrt
Uite Felipe una ieftina .
https://www.mobile.de/ro/Automobil/Renault-.../345793429.html

Am găsit și laguna 1 1.6benzina , la vreo 600 euro. Cam scumpă totuși. Cu adusul ii dublezi valoarea
Filip
Masina din anuntul tau e 2.0 benzina 140 cp. Laguna 3 1.6 16v nu mi-as lua fiindca e acelasi motor de pe laguna 1 pus pe o masina mai grea. Deci se va simti mai puturoasa. Motorul ideal pt Laguna 3 mi se pare 1.5 dci ca e ieftin la impozit si economic si usor de intretinut. Dar nu as spune pas nici la un 2.0 dCi cum are colegul tomageorgian.

In schimb un megane 3 cu 6 trepte mi l-as lua cu 1.6 16v

Intre timp eu vb de luat masini noi (sh) si inca nu am reparat motorul la opel. dry.gif sleep.gif
tomageorgian
Bmw.ul e pus la vanzare, nu laguna.
Filip
Pt BMW trebuie garaj...
tomageorgian
Dc? Eu il tin afara
Bicicleta galbena
Dialogul dintre un visator si un pragmatic.

Filip
Laguna are in sfarsit farule polishate. Si am vazut o Laguna si in curte la televiziunea romana.

Nu am polishat eu farurile.
tomageorgian
Filip cand se duce la fier vechi
Filip
Ahahaha stiu clipul, e un clip pe internet nu doar o poza. Da eu voi fi asta in 5-10 ani. Stai sa imi iau un roof rack sau poate il adaptez pe ala de la 1310 ca l-am pastrat. Sinterom de calitate.
cj98czh
gresit ... Pilif .. nu duce nimic la fier vechi .. tot trebuie ..
Filip
FILIP TREBUIE DIN ASTA

1 Jun 2022, 23:33:
dOAMNE CUM IMI SANGEREAZA INIMA...
einstein1984
cel mai urat bot de dacie?
Muttley
Ala da, ca are aripi, capota si faruri de la cu totul alt model.
einstein1984
QUOTE(cj98czh @ 1 Jun 2022, 22:22)
gresit ... Pilif .. nu duce nimic la fier vechi .. tot trebuie ..
*


Asa arata masina cand pleaca de acolo tongue.gif radmasa.gif radmasa.gif radmasa.gif
Laurentziu83
QUOTE(einstein1984 @ 2 Jun 2022, 09:37)
cel mai urat bot de dacie?
*


L-ai uitat p-ala cu faruri de Oltcit.

Oricum, generatia dupa 90 au fost mai prost lucrate pana si fata de cele de dupa 95.
Filip
Ceva ce mi-as dori. sleep.gif
IRONICK
QUOTE(cj98czh @ 1 Jun 2022, 23:22)
gresit ... Pilif .. nu duce nimic la fier vechi .. tot trebuie ..
*


Acu mi-a picat fisa, Pilif face upcycling.

radmasa.gif radmasa.gif radmasa.gif
Filip
As vrea eu. Dar daca evolutia mea haotica duce spre ceva reciclare, spre ceva mai bine, ma simt extraordinar!!


5 Jun 2022, 22:40:
wub.gif
tomageorgian
E ca noua
Filip
QUOTE(tomageorgian @ 5 Jun 2022, 23:24)
E ca noua
*


wub.gif wub.gif wub.gif wub.gif wub.gif wub.gif wub.gif wub.gif wub.gif
Laurentziu83
In sfarsit o poza pe lumina, sa o putem admira mai bine.

6 Jun 2022, 09:12:
QUOTE(Filip @ 5 Jun 2022, 21:29)
Ceva ce mi-as dori.  sleep.gif
*


Nu cred ca ti-ai dori cutie manuala la volan pe dreapta.
MyKe89
Nu să meargă cu ea, ci să o țină în curte. tongue.gif
Filip
Daca pot sa merg fara probleme cu trabant cu schimbator la volan cred ca pot si cu manuala si volan pe dreapta. Nu ai la ce sa te incurci, treptele sunt la fel doar stai in dreapta. Faceti un exercitiu cu motorul oprit si frana de mana trasa urcati-va in dreapta si treceti prin toate treptele cu mana stanga. 99% cred ca nu se incurca nimeni. Mai greu e cand te duci pa Anglea si e drumu liber si uiti sa mergi pe stanga.
Problema la volan pe dreapta e la depasiri, e drept. Dar nu mai depasesti decat cand tre sa treci de cv foarte lent, si iesi cu grija.
einstein1984
problema e automatismul deja format intre mana dreapta si piciorul stang, cand o sa vrei sa pleci de pe loc deschizi usa si cazi din masina....
Laurentziu83
N-are nici o legatura schimbatorul la volan cu schimbatorul la mana stanga. Da, probabil te obisnuiesti, dar cand vrei sa conduci pe partea cealalta a drumului, pana te obisnuiesti cu incadratul in intersectii, sa te asiguri din dreapta cand intri pe drum principal, etc, o cutie manuala e tot ce iti mai lipseste.
Muttley
Voi sunteti mai tauni decat Pilif.
Pune poza cu un interior de AE86, atasat unei masini care costa mai mult decat PIB-ul Romaniei, si voi ii spuneti ca n-are vizibilitate in depasiri, in loc sa-i spuneti ca-i trebuie 792 de ani s-o cumpere din alocatie, timp in care si-ar hrani neuronul stafidit cu cartofi fierti si apa.

Plus ca sunteti tauni de 2 ori, are si cu volan pe stanga.
https://www.mobile.de/ro/Automobil/Toyota-A.../338126600.html

Filip
Muttley tu crezi ca e o problema volanu pe dreapta + cutia manuala? Ma vezi pe mine sa ma arunc pe usa cand intind mana sa-i dau a 2-a? Eu cred ca as fi constient si atent la ce fac, si daca as merge zilnic cu masina in Bucuresti in 2 saptamani ar deveni o a doua natura.

Lasand la o parte AE86, sa zicem ca gasesc o Leguma 3.0 V6 impecabila singurul defect e ca e cu volan pe dreapta. Dar ea manuala si in rest ce trebe. Credeti ca nu o iau daca e ce trebe la bani? O iau si ma invat cu ea. Vorba aia se invatza omu si cu apa rece. Nu e problema. sleep.gif
Muttley
Daca ma mai iei vreodata de prost ne suparam.
Filip
Nu asta a fost intentia mea. Te rog sa nu te superi. <3
Laurentziu83
Eu nu inteleg unde e placerea de a conduce o masina in traficul din Bucuresti, indiferent de cat de scumpa/buna ar fi ea.
Asa ca ma lasa rece specificatiile unei masini daca nu ajunge si ea la Obarsia Lotrului, de exemplu.
Gil26
La Obarsia Lotrului se poate ajunge chiar si cu un Matiz sau Tico biggrin.gif (un prieten cu Matizul "s-a tinut" fara probleme iar cel cu Tico a facut toate "trans-urile" smile.gif )
Laurentziu83
Eu ii ziceam lui Filip, ca vreau sa vad si poze travel car&experience, nu doar reparat, mai ales ca a venit vara.

PS: cu Matizul am facut Transalpina cand nu era asfaltata.
Gil26
mda, drumul forestier de la \pana la baraj.... rolleyes.gif
axabrt
Totuși în București daca ai mașina manuala ai putea avea placerea sa conduci o automata. Până la urmă traficul nu a fost niciodată o problema așa de mare ca parcările....
Laurentziu83
Eu nu vad nici o placere in a sta in trafic, in a bloca o intersectie sau a fi depasit de pe banda de virat la dreapta.

7 Jun 2022, 10:24:
QUOTE(Gil26 @ 7 Jun 2022, 09:38)
mda, drumul forestier de la \pana la baraj....  rolleyes.gif
*


Zici de drumul de la Voineasa la barajul Vidra? L-am facut cu Megane-ul. Si Petrimanu-Polovragi. 1a, 15 km/h.
Gil26
cel de la Oasa era si mai "interesant" mai ales 'la coborare" (dreapta muntele, stanga haul, te mai intalneai si cu un tractor, ARO, ceva....)
Laurentziu83
Facut si ala, pacat ca au asfaltat pe acolo.
Filip
Mai subtirel cu partea de travel anu asta ca nu sunt fonduri. Sper sa apuc sa schimb condensatorul AC. Vineri schimb uleiu si filtrele. Maine tre sa ma duc la omu cu tobe sa imi sudeze un suport rupt al masinii care are rol tina toba finala in loc. Momentan am legat cu sarma.

Era numai decat putin crispy acolo.

Cand scriu crispy in loc de ruginit ma gandesc la kfc crispy strips si ma apuca foamea. radmasa.gif
cj98czh
aia este rugina severa acolo .. nu stiu ce saracie mai poate suda .. trebuie inlocuit si dupa aia sudat ..
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.