Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Jurnal de Pilif (sau Filip)
Reno.ro - Forum Renault Romania > Alte discutii > Jurnal de Bord
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 44, 45, 46, 47, 48, 49, 50, 51, 52, 53, 54, 55, 56, 57, 58, 59, 60, 61, 62, 63, 64, 65, 66, 67, 68, 69, 70, 71, 72, 73, 74, 75, 76, 77, 78, 79, 80, 81, 82, 83, 84, 85, 86, 87, 88, 89, 90, 91, 92, 93, 94, 95, 96, 97, 98
bgdrenault
QUOTE(MuciX @ 18 Jul 2022, 08:48)
Da, ca daca ma duceam sa vad de vreuna dintre masinile alea ma duceam noaptea pe furtuna, nu verificam nimic la ea, mergeam pe bunul simt nemtesc. sleep.gif

Bunul simt nemtesc intr un parc auto gestionat de turci?
marksman
QUOTE(Filip @ 18 Jul 2022, 08:49)
Deci cu Phaetonu, intr-adevar poate sa fie el ultimu junghi (ala cu care am mers eu chiar nu era, avea 2-3 probleme mici de rezolvat) - dar cu Phaetonu cand te duci in provincie nu ca impresionezi fetele, am impresionat si primarul (care e ruda cu fosta prietena, si ne-a invitat la masa, si cand am venit cu Phaetonu ala...pff el avea un Passat B7...  blush.gif L-am simtit ca ii placea.  wub.gif
*




Eu am fost la o întâlnire cu Logan 1.4, fata a fost impresionată, dar nu de mașină.
einstein1984
QUOTE
Acum voi il mai inghesuiti cu alte junghiuri? La 1200-2000 E chiar credem ca luam masina perfecta?
Am dat loganu mk1 mod 2015 in 2019 pe 1300 de euro. propietarul a revopsit aripa dreapta spate. Masina are iTP si anu asta, avea distrubutie de 1 an, placute de frana ok, avea nevoie de niste discuri pe fata in rest era ok .
Eu zic ca se poate si la banii astia.
bgdrenault
Sunt cazuri particulare, multi proprietari nu mai baga bani in masini vechi cand stiu ca vor sa o dea.
einstein1984
n-am zis ca sunt pe toate drumurile, dar se mai si gasesc. Bine, nu e cazul de fata cautatul....
axabrt
QUOTE(marksman @ 18 Jul 2022, 08:53)
Eu am fost la o întâlnire cu Logan 1.4, fata a fost impresionată, dar nu de mașină.
*


Eu am fost la întâlnire cu autobuzul acum multi ani , vreo douăzeci... traseul 35.
Fata respectiva nu a vrut să se urce în autobuz a rămas acolo, de atunci n am mai văzut o....

Actuala consoarta cu care am și copilul este de la tara, făcea naveta cu autobuzul deq autogara. E obișnuită cu autobuzul , când ajunge prea târziu și îl pierde și trebuie să l aștepte pe următorul se jelește un pic.
MuciX
QUOTE(bgdrenault @ 18 Jul 2022, 08:52)
Bunul simt nemtesc intr un parc auto gestionat de turci?
*


Ai inteles perfect ce am zis, bravo!
bgdrenault
Te duci si tu in cazuri particulare.
O masina de 1-2000 de E , cu care sa mergi apoi 1-2-3 ani sau 30000 de km fara interventii nu cred ca gasesti.
In fine, ca intotdeauna, voi stiti mai bine.
Desi tu esti Stan patitul.

Pe urma, voi nu tineti cont de ceva, de dragostea la prima vedere radmasa.gif
Muttley
QUOTE(Filip @ 18 Jul 2022, 09:44)
... laguna mea merge mai bine, la 180 ai siguranta in ea. ...
*


Nu zic c-am fi eu si masina mea vreun reper.
Zic doar ca am o Impreza WRX in stare absolut perfecta, structural si mecanic, un model capabil din fabrica de +230km/h, acum ceva mai mult. Si n-am mers mai tare de 180 la ora, ca ma cacutza pe mine de frica, teama si oroare, vizualizez ce s-ar putea intampla "daca".
Tu, cu riscul de a fi sanctionat pentru atac la persoana, esti ceea ce se cheama TAMPIT. Din toate motivele alea care te fac sa ignori evidentul.
Marty
Bine, nici la 180 nu cred c-ai putea face prea multe daca, Doamne fereste!, s-ar intampla ceva.
einstein1984
Nici nu apuci sa zici Vesnica pomenire!
Filip
Are soft de la Vericu` Laguna mea, nu pateste nimic! radmasa.gif laugh.gif
axabrt
Ha, v a trolat , da și vouă vă place...
Laurentziu83
QUOTE(bgdrenault @ 18 Jul 2022, 09:45)
O distributie se poate lasa pana crapa, dar e ok sa stai in drum cu motorul bulit, asa la ghici, poate e, poate nu e?
*


N-am vazut la Filip sa fi mers mai departe de 150 de km de casa, la distanta asta te costa 100 de euro platforma, poti sa mergi la risc. Alt motor la Leguma cred ca e 1000 de lei, ca-i veche.

Mai nasol e cand te lasa la 1-2000 de km de casa.

@Filipe, daca tot ti-ai luat laptop nou, ar fi bine sa inveti sa faci bani cu el, recte sa inveti o tehnologie noua, o programare, d-astea.
bucatzel
Amu'... cu 180-ul ala... am avut si eu un vitezometru de-ala in Dacie...
bgdrenault
Pai si merita sa risti ? Cat costa o distributie, ca sa fii cat de cat sigur ca la 80 la ora(nu 180) nu ramai fara motor?
Laurentziu83
Daca e sa o luam asa, la o masina ai 100 de posibilitati sa ramai in drum, de la ramas fara benzina pana la sarit o roata..
bucatzel
Las' ca nu distributia bulita e problema vreunuia de pe topicul asta.
marksman
Batem tastele degeaba, eu cred de multă vreme că ne trolează.
MuciX
Bre, eu sunt un om bun, scrie si sub poza de profil. Chiar m-am oferit sa il ajut gandindu-ma ca poate ii prinde bine un brânci de la spate. Dincolo de orice trolleala si caterinca.
Merced
A băgat deja prea mult ca să mai renunțe. Zici că e dintre aia care au băgat la păcănele tot salariul și acum aleargă cu televizorul luat în rate la amanet ca să mai facă rost de bani că urmează să le dea "mașinuța" toți banii înapoi și ceva peste, la următoarea apăsare de buton.... radmasa.gif

Ce boală o fi și asta...
Filip
Poi daca se invarte roata si ajung unde vreau, de ce as schimba masina?


19 Jul 2022, 03:54:
QUOTE(bucatzel @ 18 Jul 2022, 11:27)
Amu'... cu 180-ul ala... am avut si eu un vitezometru de-ala in Dacie...
*


Eu vb de viteza pe GPS. Masina a vazut si 6000 rpm in treapta V (ambreiaj nou nu patineaza nimic). Daca la ~2950 rpm in treapta V are 100 km/h... do the math. smile.gif)

Legat de distributie, discutiile sunt tardive, am distributia noua, montata anul trecut in toamna. 6 ani cat vreau sa mai tin masina ar trebui sa tina.
Bicicleta galbena
QUOTE(Filip @ 19 Jul 2022, 01:49)
6 ani cat vreau sa mai tin masina ar trebui sa tina.
*


Mai are cineva curaj? biggrin.gif

axabrt
Io am mers cu Mercedes e200 din 198?? cu 190 pe ceas. Că atunci nu erau gps uri. Conducea bunica miu încă era tânăr , cred că avea vreo 60 de ani

E drept atunci nu erau mașini pe strada. Decat ceva dacii și Skoda 120.
Și ceva Trabanturi.
În condițiile de trafic din ziua de azi mi ar fi frica sa mai merg asa. Chit că mergi când drumul e liber, dar nu știi ce câini, pisici, iepuri îți sar în fata masinii
Filip
De acord, oricum asta e din trecut. Am vazut ce poate masina, nu-mi mai trebuie. Merg legal. Daca la 110-120 (cam asta e media pe banda 1 pe autostrada buc-pitesti) poti sa mergi relativ relaxat, la 180-200 trebuie sa fii foarte concentrat, plus ca la viteza aia nu stai prea mult, mereu e cineva care nu se uita in oglinzi, ma uitam si la clipurile alea de pe canalul yt topspeedgermany, fix la fel de aiurea se baga si nemtii in depasire fara sa se asigure. Deci esti intr-o permanenta decelerare/accelerare. Masina chiar n-are nevoie de asta plus ca te duci cu consumul in pom. Si pana la iepuri si alte animale... e suficient un ciob sau o bucata de plastic sa-ti sparga un cauciuc si esti pa.
Muttley
QUOTE(Filip @ 19 Jul 2022, 01:49)
6 ani cat vreau sa mai tin masina ar trebui sa tina.
*


Nu anii-s problema, cat iernile happy.gif
axabrt
Mattly tu stai la munte și ai și Subaru.
La Ploiesti n a fost zăpadă deloc iarna trecuta , am prins decât o zi zăpadă pe la Vălenii de munte și atât.
Și parcă acum 2 ani tot așa , sa fi fost vreo 3 sau 4 zile zăpadă.
Filip
Nasol, deci nu scapati de mine si Leguma 😁
Laurentziu83
QUOTE(axabrt @ 19 Jul 2022, 13:25)
La Ploiesti n a fost zăpadă deloc iarna trecuta , am prins decât o zi zăpadă pe la Vălenii de munte și atât.
*


El nu se referea la zapada, cat la solutiile care se dau pe drumuri si corodeaza masina.

E plin de masini pe drumuri care n-au pic de rugina cum te uiti pe exterior la ele dar care sunt putrede de rugina pe dedesubt.

Chiar si americanii au expresia "a car from the south", ca in sud nu prea au zapada.
bgdrenault
QUOTE(Laurentziu83 @ 19 Jul 2022, 13:02)
E plin de masini pe drumuri care n-au pic de rugina cum te uiti pe exterior la ele dar care sunt putrede de rugina pe dedesubt.


Exact asta doream sa spun ieri, dar nu.....
Filip
Treaba e ca masina e mai intreaga acum in 2022 decat era in 2021, si daca trendul continua, are sanse sa mai deranjeze retina oamenilor nu 6 ani, ci 10 dar probabil ma plictisesc de ea pana atunci si imi iau Laguna 3 sau Clio 3 RS.
Marty
Sau doua surprize Turbo
Laurentziu83
QUOTE(Filip @ 19 Jul 2022, 14:13)
Treaba e ca masina e mai intreaga acum in 2022 decat era in 2021, si daca trendul continua, are sanse sa mai deranjeze retina oamenilor nu 6 ani, ci 10 dar probabil ma plictisesc de ea pana atunci si imi iau Laguna 3 sau Clio 3 RS.
*


Ai putea sa-ti faci Opel-ul ca sa ai cu ce sa umbli si apoi sa te apuci sa scoti rugina din Laguna cum au facut MuciX la BMW si Sobolan din Golf 3. Ai timp, ai curte, ai aparat de sudura...
MuciX
Mucix a platit pe altii (cu rezultate discutabile) sa ii faca treaba, pentru ca lucra la corporatie cu norma intreaga. E periculos sa presupuna ca o face singur intr-un timp rezonabil.
Laurentziu83
Poate sa incerce.
axabrt
Daca sudează petice de tabla, mă întreb cum le galvanizează pe interior
De exemplu la praguri?
Pe de altă parte o mașină pe care ai pus aparatul de sudura pentru mine nu mai e sigura. Am avut niste lonjeroane de astra g. Doamne ferește
Filip
Exista zinc primer, seam sealer etc. Dar voi ati vazut vreodata cum sunt lasate tevile de termoficare dupa ce sunt sudate? Si prin ele trece apa "potabila".

Pragurile le am grunduite si pe interior, acolo unde a fost reparat(sudat).
bmwh548
Tema pentru tine: Da cu ce primer vrei tu pe table, sudeaza-le una de alta, pe urma taie si vezi cum se prezinta primerul. Ne arati ce ai gasit.
Marty
Ghiceste Pilif in table ca Mama Omida in cafea.
bucatzel
QUOTE(Marty @ 19 Jul 2022, 13:18)
Sau doua surprize Turbo
*



radmasa.gif radmasa.gif radmasa.gif
bmwh548
Nu mai rade dom'le. Dupa mestecat merg pe post de mastic.
axabrt
Felipe...
Neruginita ,noua
Langa tine.
https://m.olx.ro/d/oferta/renault-laguna-1-IDgiS9P.html
Practic e a ta, daca o vrei
Filip
Nu mai iau alta masina, sorry.
marksman
Are probleme la display-ul de la climă. În plus, ce naiba să faci cu ea? Acu' tu știi ce socoteli ai făcut, ce bani ai avut, dar cea mai bună mișcare ar fi fost să repari Opelul și să rezolvi cu actele. Un plus pentru c-ai scăpat de Dacie. Mai ai de rezolvat încă două vouchere.
bucatzel
QUOTE(marksman @ 20 Jul 2022, 21:15)
Acu' tu știi ce socoteli ai făcut
*



Anaerobe.
Filip
Cel mai probabil voi pastra toate 3 masinile - opelul pt mers ieftin ca are gaz, Laguna pt ca e pur si simplu awesome - 125+ MPH machine, o fi ea mai obosita dar e avion sincer, nu cred ca se gandeau francezii cand au gandit-o ca un exemplar dupa 24 de ani de la fabricatie isi depasete viteza din talon pe teren plat. Deci... NU. Nu renunt la ea. Plus ca stau bine in ea, e lata, ai de ce sa-ti sprijini coatele, asistarea la servofrana e peste ce ai la opel, cred ca si sistemul ABS e superior, desi nu bag mana-n foc, portbagajul e mai mare... Tinuta de drum e superioara.

Si cred ca o sa pastrez si Nubira, interiorul e deja pe jumate demontat, ar merita facut ceva din ea - nu neaparat pt uz pe drumurile publice - pt probe de indemanare cum facea Dsign cu loganul 1.6. Asta are suspensie independenta pe spate deci ma gandesc ca are potential. Dar asta daca voi avea vreodata bani asa in mod excesiv. Altfel - Nubira isi serveste rostul de magazie auxiliara cu brio. Si nici nu platesc impozit la ea.
marksman
Ești boier, cu trei mașini.
dizzy
Un Opel defect si fara acte.
O Iubirea veche, stricata, fara acte.
O Leguma veche functionala.
Filip
Ar fi trebuit pastrata si dacia, privind in urma. Dar daca am sacrificat-o inseamna ca am facut loc pentru un 1300 gri 83 asa cum trebuie, asa cum a avut bunicul, asa cum a mostenit tata, asa cum am mostenit si eu si condus din 2009 pana in 2010. Dar nu asa cum a dat-o tata la programul rabla 2010 in loc sa tina de ea.

Cu toate astea vreau o frantuzeasca autentica, nu model 1977. Vreau ceva 1970-1971, cu generator sau dinam cum i-o zice - Ducellier nu delco cum suntem obisnuiti, cu stergatoare S.E.V. Marchal, planetare fara burduf si tot tacamul. O sa coste o caruta de bani si o sa necesite garaj dar va merita pentru mine.
psychoo
De ce te opresti aici? Mergi la strabunic sau stra-strabunic
Pune mana pe una cu motor pe abur, ca e mai ecologica decat plasticele de azi
Sau mergi mai departe pe arborele genealogic si cumpara o liana. O legi de al mai inalt bloc din bukreș si te plimbi retro eco exact ca stramosii tai
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.