Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Jurnal de Pilif (sau Filip)
Reno.ro - Forum Renault Romania > Alte discutii > Jurnal de Bord
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 44, 45, 46, 47, 48, 49, 50, 51, 52, 53, 54, 55, 56, 57, 58, 59, 60, 61, 62, 63, 64, 65, 66, 67, 68, 69, 70, 71, 72, 73, 74, 75, 76, 77, 78, 79, 80, 81, 82, 83, 84, 85, 86, 87, 88, 89, 90, 91, 92, 93, 94, 95, 96, 97, 98
wolfin
QUOTE(Bicicleta galbena @ 17 May 2023, 13:17)
Suntem off-topic
*



Lucru bun pe topicul asta tongue.gif
bucatzel
QUOTE(Bicicleta galbena @ 17 May 2023, 13:17)
mandretea ta are independenta pe spate?
*



El te-a intrebat de preferintele tale secsuale?
wolfin
prima a avut radmasa.gif
Filip
Laguna 1 are punte cu bare de torsiune, fara arcuri pe spate, cam ca la renault kangoo prima generatie.
tatabobu
Deci Laguna e aia de carat și Nubira e aia de curse.Opelu' pentru ce e?
Filip
Nu prea e de carat, e foarte moale suspensia si se lasa. Azi am carat 120 de kile de fier vechi dar in 2 drumuri, ca am centrul de colectare aproape.

Apropo, nu ma ocup cu colectarea fierului vechi, pur si simplu aveam in curte, si voiam de mult timp sa fac curat.

Domnul din Craiova de la care am luat bordul si care daily drives o laguna 1 mi-a spus ca el cara frecvent cu ea dar nu o incarca cu mai mult de 200 de kile ca e sensibila puntea spate, posibil la Kangoo prima generatie sa fie altfel dimensionata pt carat, dar tin minte ca am vazut si kangoo pe elevator si puntea seamana foarte mult cu ce e pe laguna.

Opelul, cand va fi reparat, va fi pt economie, ca are instalatie GPL.
axabrt
Până repari opelul , nu te ai gândit să i dai alta întrebuințare?
cj98czh
QUOTE(Filip @ 17 May 2023, 23:25)
Opelul, cand va fi reparat, va fi pt economie, ca are instalatie GPL.
*



dar abia dupa 2035 asa .. sa fie aproape istoric ..
bion
Cotet pentru gaini outoare.
tomageorgian
QUOTE(cj98czh @ 18 May 2023, 10:05)
dar abia dupa 2035 asa .. sa fie aproape istoric ..
*




In 2035 ii pune pedale. Vor fi usor de pus ca va fi toata sparta .
axabrt
Depinde cum o depozitează.
Ar trebui ținuta pe o platformă de beton și ferita de soare și ploaie.
Cred că ar rezista până n 2050
Ceva de genul
[attachmentid=1628149474]
tomageorgian
E pacat sa pui laguna acolo. Acolo baga nubirea
cj98czh
si acoti rablele alea din garaj, pui in loc unele adevarate .. nunira, opel, laguna ..
Filip
wub.gif
axabrt
Nenea filip nu știu de ce audi ăla allroad mi se pare cam cocoșat.
Așa e de fabrică sau este decât obosit?
In rest văd că ai inceput bine, ai deja altul de piese de schimb. Ălalalt pare mai in forma.
marksman
El ne trolează cu Laguna și de fapt daily drive e Audi Allroad.
Filip
Nu-s ale mele.

Bai nene in alta ordine de idei cred ca am facut otita. Nici nu mai aud bine cu urechea dreapta. mellow.gif
einstein1984
Daca nu te doare poate e doar ceara. Si una si alta se rezolva la orl. Te-a tras curentul in laguna pe la chedere?
Filip
Ma doare de nu pot sa dorm daca nu iau nurofen forte. Cica trece in 2 saptamani.
Nu e ceara ca n-am avut niciodata probleme de auz de la ceara.

Am avut inflamatie la gat, sinuzita si acum am si otita.
La orl in afara de stat in holuri in curent pana ma baga cineva in seama cu ce ma ajuta daca ma duc?
einstein1984
niste tobradex in ureche ar ajuta, dar mergi la un medic daca doare asa rau omule! pana si MF ar fi in stare sa trateze asta
Filip
Plus ca nu vreau sa ma duc acolo sa imi dea gaura in timpan cum am citit eu ca se trateaza otita.
axabrt
QUOTE(einstein1984 @ 19 May 2023, 14:03)
niste tobradex in ureche ar ajuta, dar mergi la un medic daca doare asa rau omule! pana si MF ar fi in stare sa trateze asta
*


Parca tobradex era pentru ochi din cate mi aduc aminte. Parca și a pus maica mea când a aooerat de cristalin
einstein1984
E f bun si la urechi, dar da, e oftalmic la orgini. Merge si in nas uneori smile.gif
@Filip, rareori tratamntul e mai periculos decat consecintele probabile ale bolii....
Filip
no more negativity smile.gif
axabrt
Ha dar ești fericit că trăiești la capitală
Macar ai "n" spitale
Sa vezi ce misto en provincie in spitale. Gen Urziceni, Mizil, Băicoi, Moreni, blejoi, Târgoviște astea prin zona mea...
Sa nu uitam Videle și Găești. Niste orașe cum rar găsești
Filip
Imi inchipui....
dandobre
Otipax pentru ureche si un antiinflamator pentru durere, gen arcoxia de 90mg 1/zi.
Si ia si sinupret, sirop sau cp, ce gasesti, sa fluidizeze secretiile care pleaca din nas--gat in ureche.
Filip
Multumesc, sunt la medicul de familie, astept sa intru, ma astept sa imi dea o trimitere la ORL

Pana acum am luat faringo tusiv, niste dropsuri si cel mai important nurofen forte fara de care nu as fi putut dormi fiindca ma zvarcoleam de durere. Si iau si vitamina C 1000mg

Edit: tantum verde sunt dropsurile, asa mi-a dat farmacista

<span class='edit'>19 May 2023, 18:37:</span>
In alta ordine de idei am sa schimb marti regulatorul de presiune din rampa injectoarelor la laguna, are un furtunel care vine din galeria de admisie, e actionat pe baza de vacuum regulatorul. Am scos furtunelul din regulator, am bagat un surub in el si merge mai bine masina.
bion
Nu m-am putut abtine
Am luat notite tocilar.gif
Filip
Deci medicul de familie mi-a spus ca nu am nimic la urechi, a palpat putin in jurul urechii si a intrebat daca ma doare si am zis ca nu, luasem un nurofen forte cu o ora inainte, dar am mentionat presiunea pe care o simteam, faptul ca aud prost etc. Diagnostic - Laringita. Sambata mai spre seara n-am mai rezistat ca ma durea si cu nurofen si m-am dus la camera de garda ORL de la institutul de fono-audiologie Dr. D Hociota si acolo mi-aau pus diagnosticul corect - Orita medie acuta bilaterala si Rinosinuzita cronica. Si au folosit un fel de aspirator (din urechea dreapta au scos un dop de ceara) si un otoscop sa vada ce-i acolo, aveam puroi in spatele timpanului. in fine am primit reteta, cu un antibiotic de data asta, picaturi de urechid e nas etc.

Azi noapte... o durere in urechea dreapta de nedescris, m-am ridicat din pat in picioare si ma invarteam prin camera, dupa aia aud la inceput ca un sunet de apa, de lichid care circula asa, apoi niste pacaneli si simt cu trece usor usor durerea, si imi curge un lichid (canitate f mica, abia se vedea pe servetel) de lichid galbui. De unde deduc ca mi s-a spart timpanul la urechea dreapta - inca aud cu ea binisor dar tot infundat. Acuma ca o fi fost ce a ramas de la picaturile pe care le pusesem cu caateva ore inainte in urechi + ceva ceara sau ca e timpanu spart si curge puroi nu stiu.

Asa ca de luni incolo... ce sa fac ma duc din nou la medicu de familie cu diagnosticu de la camera de garda si o sa cer o trimitere la ORL sa vedem ce s-a intamplat acolo, sa se uite la timpan. Ca ma duc la stat sau la un cabinet ORL particular - prefer particular - dar sa ma duc cu trimitere ca poate se compenseaza ceva, doar contribui la sanatate, sunt asigurat, si am cardul ala de sanatate.

Si la laguna cred ca o sa schimb si pompa de benzina cu corpul de plastic.

Plus ca am tinitus. Bine dintotdeauna am avut intr-o anumita masura, dar acu de cand am surzit un pic e ca televizoru ala alb negru cu 2 antene care nu prinde nici un post, doar purici cu volumul dat tare - SUNETUL ALA.
tomageorgian
Incet incet schimbi tot la laguna?
Filip
Pai daca merge intrerupt... oricum nu prea ma intereseaza troaca aia, importanta e sanatatea mea, care nu prea mai e, sa zicem ca se repara timpanul fisurat, dar am citit ca nu o sa mai aud ca inainte, probabil frecventele inalte (peste 12 khz or sa ramana o amintire).

Si totul de la o raceala si niste muci...
Merced
Totul de la o răceală și niște muci. Care s-a suprainfectat. Pe fond de imunitate scăzută. Crezi că r sănătos să muncești programul ăla de noapte? Sa ii dai cu bere la pet? In fine, sănătatea ta e importantă, cam la fel cum au fost și mașinile astea. O cârpeală.
tatabobu
Medicului de familie ii spusese i că abia luasei un Nurofen când apăsa să vadă dacă te doare?
Filip
Bineinteles. Am dat toate informatiile. Am si spus - cred ca am otita, simt o presiune in spatele timpanului, acasa nu am putut dormi de durere, acum nu ma doare fiindca am luat nurofen forte inainte sa vin la dvs dar inca simt presiune in timpan si aud foarte infundat.
axabrt
QUOTE(Merced @ 21 May 2023, 09:46)
Sa ii dai cu bere la pet?
*


Daca bea bere la sticla e mai ferit ? Întreb pentru un prieten.
Merced
Un pet are 2.5 l și o bere ok la sticlă are 0.33 l.
Filip
Nu mai beau, domnule, bere, si inainte cand mai beam trecusem la tuborg la sticla.
Am urmarit un topic pe forum - "probleme relanti laguna 1" si acolo un user a trecut printr-o intreaga odisee cu mersul in suturi si relantiul instabil. Avea aceleasi probleme.de care ma lovesc eu. La el pana la urma dupa ce a schimbat tot felul de piese, mpp, corp clapeta etc, garnituri... Era distributia decalata 2 grade. Mi-e greu sa accept dar ii va trebui verificata distributia inainte sa mai bag bani in alte pompe de benzina si regulatoare etc.
bucatzel
QUOTE(dandobre @ 19 May 2023, 16:38)
Si ia si sinupret
*



Da' sa fie sinupret de pruna!
Marty
QUOTE(Marty @ 16 May 2023, 17:43)
Total ontopic: daca vede Pilif cu ce masina ma dau, isi da foc la par, sa dea dracu'! biggrin.gif Incerc sa pun o poza mai incolo.
*

S-a facut "mai incolo"

[attachmentid=1628149531]
einstein1984
Lol, el vrea safrane din ala adevarat, nu nissan teana din asta deghizat.
Marty
QUOTE(Filip @ 19 May 2023, 14:30)
Bai nene in alta ordine de idei cred ca am facut otita. Nici nu mai aud bine cu urechea dreapta.  mellow.gif
*


QUOTE(Filip @ 19 May 2023, 15:02)
Ma doare de nu pot sa dorm daca nu iau nurofen forte. Cica trece in 2 saptamani.
*

Asa a-nceput si Van Gogh, doar ca lui ii batea pe stanga.
bion
Beethoven ,dear Watson. Gogu avea alta problema smile.gif
axabrt
QUOTE(einstein1984 @ 22 May 2023, 10:07)
Lol, el vrea safrane din ala adevarat, nu nissan teana din asta deghizat.
*


Trei litri v6?
Marty
QUOTE(bion @ 22 May 2023, 12:43)
Beethoven ,dear Watson. Gogu avea alta problema smile.gif
*


Iar ai amestecat Sanohepatic Colesterol cu tuica de pufoaica? Beethoven avea ambele urechi cand a dat in primire, lu' Gogu i-a iesit una lipsa la numaratoare, ca se ocupase singur de ea.
einstein1984
QUOTE(axabrt @ 22 May 2023, 11:49)
Trei litri v6?
*


biturbo 4x4=16
axabrt
Aste e mai scumpă decât suma tuturor mașinilor pe care le are el, plus că mai greu de întreținut
Merced
Avea ambele urechi, dar erau de pomana, cam cum sunt rablele din curtea lui Filip.
axabrt
Phoai acuma văzusem că safrane ăla ende fapt samsung. Ntt ntt nu i a buna
marksman
Pilif are Audi Allroad, iar Laguna e doar pentru trolling. Safrane e doar momeala ca să mai zicem noi ceva.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.