Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Jurnal de Pilif (sau Filip)
Reno.ro - Forum Renault Romania > Alte discutii > Jurnal de Bord
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 44, 45, 46, 47, 48, 49, 50, 51, 52, 53, 54, 55, 56, 57, 58, 59, 60, 61, 62, 63, 64, 65, 66, 67, 68, 69, 70, 71, 72, 73, 74, 75, 76, 77, 78, 79, 80, 81, 82, 83, 84, 85, 86, 87, 88, 89, 90, 91, 92, 93, 94, 95, 96, 97, 98
wolfin
QUOTE(Bicicleta galbena @ 21 Nov 2023, 10:35)
Isi permit.
*



fara inhibitii verbale biggrin.gif

einstein1984
QUOTE(Muttley @ 21 Nov 2023, 10:37)
Nu ca ar avea cea mai mica relevanta, dar nu.
La Voineasa am ajuns dupa ce Pilif a plecat. S-a vazut doar cu Marty, vav, C@atalin, si nu mai retin cine era atunci.

Omului, daca poate fi numit astfel, i s-a pus pata pe mine cum s-a mai tot intamplat recent. Patasti.
Astia nu renunta. La fel, cum s-a mai tot intamplat recent.
*


nu va intalnirati la Ranca ? Pilif venise cu catalin, tu cu twingo, iarna alea alea?
Bine, teoretic si eu si ironik ne-am vazut la o intalnire de grup, doar ca nu ne-am bagat in seama unul pe altul.
bucatzel
QUOTE(Bicicleta galbena @ 21 Nov 2023, 10:35)
Coane Gil, serios, nu mai baga batul prin gard. Mie-mi plac oamenii care stiu cand sa se opreasca.
*



No comment here.

Acum, Gil a facut un fix pentru Muttley pe propriul lui topic, unde l-a scos din sarite in mod repetat, n-a inteles nimic din warn-urile primite. Amu' ... eu am si alte optiuni pe langa warn-uri, ca am zero chef de tenis prin jum' de forum. Dar facem in felul urmator. Daca mai gasesc pe DC sau pe Reno inca vreo referinta de-aia pasiv agresiva, o sa abordez problema la fel ca si la cafeneaua DC pe topicurile politice.
bgdrenault
QUOTE(einstein1984 @ 21 Nov 2023, 10:55)
Bine, teoretic si eu si ironik ne-am vazut la o intalnire de grup, doar ca nu ne-am bagat in seama unul pe altul.


Adica si voi va iubiti?
wolfin
clone
einstein1984
QUOTE(bgdrenault @ 21 Nov 2023, 11:16)
Adica si voi va iubiti?
*


Eu doar aplic legea lui Ohm, esti ohm cu mine, sunt ohm cu tine.
tatabobu
Nu te credeam "rezist" 04.gif
einstein1984
Nu cred ca inteleg ce vrei sa zici. Sau daca te referi la mine sau la altul.
Bibanu
U, I, R.Rezistente, intensitati, tensiuni.Electrice.Relatii dintre ele=legea lui Ohm.

N-ai baut lapte!
wolfin
Cred ca se referea la # einstain.
Filip
https://www.emag.ro/suport-biciclete-thule-..._medium=android

In primavara vreau sa imi iau un suport de biciclete pe carlig, daca tot a venit cu carlig leguma, m-am hotarat si pe model. Nu vreau cv fancy, scump cu stopuri (nici nu cred ca am instalatie electrica la carligu ala), din ce am vazut e doar carligul ala cu placa lui de metal.

Banuiesc ca e omologat si legal nu? Cu bicicleta pusa pe el obtureaza oleaca nr de inmatriculare si stopurile cred. laugh.gif

Bicicleta asta pliabila intra lejer pliata pe usa laterala din spate daca ridic sezutul banchetei (se rabateaza la laguna ca la dacia 1310 break in sus spre scaunele din fata, numai ca spre deosebire de break, laguna are bancheta fractionabila).
Intra fara probleme mountain bike full size ne-pliabil prin haion daca rabatez si spatarul banchetei dar e chin sa scot si sa bag o bicicleta din aia in felul asta, de aia ma gandeam la suport extern, fiindca va veni vremea sa ma plimb si cu mountain bike-u.
Laurentziu83
Nu baga banii momentan in suporti de bicla daca n-ai macar o bicla serioasa sa atarni de ei si faci ceva deplasari serioase cu ea.
Ai hatchback, rabati bancheta spate, intinzi o patura, demontezi roata fata si infigi bicla acolo si te duci unde vrei cu ea.

Pentru Thule ala de 439 de lei iti mai trebuie un carlig de remorcare de cateva sute de lei, de banii astia gasesti second o cursiera entry level; mai bagi 2-3 sute de lei intr-o transmisie noua si obtii o bicla cu care poti face Bucuresti-Constanta in 2 zile, chiar si la conditia fizica actuala.
Muttley
Abordarea e aiurea, vrei sa exploatezi carligul pe care-l ai deja.
Eu sunt fan pe viata biciclete sus, pentru ca nu ma incurca cu nimic. Nici la stopuri, nici la gabaritul total al masinii. Singura problema e consumul la viteza mare, dar pot sa ma abtin.
Carligului ii vad ca unic avantaj sarcina, se preteaza la electrice d-alea maxim de grele. Dar probabil e ok si ala, n-ar fi un capat de lume.
Iarna asta ar trebui sa repari la alea din pod. Promit, vor fi ceva de tranzitie, dar sunt bune de inceput. Deci mai intreb o data, le-ai dat jos de acolo? Vreau poze.
Filip
Nu le-am dat jos, nu am loc de ele prin casa. O sa fac una functionala la primavara, dupa ce imi iau supportul de carlig.

Nu vreau sa montez pe plafon fiindca laguna 1 hatchback are un sistem de prindere cu gheare care intra pe la chederul ramei usilor, si nu vreau sa imi strice in timp chederele (care inca sunt ok la masina mea). Nu e vb de viteza ca oricum nu as merge cu mai mult de 50-60.

Acum, sunt si siteme de prindere cu ventuze, dar probabil sunt mai scumpe (si nu prea am eu incredere in ventuze prinse de plafon cu ditai bicla prinsa pe sistemul ala).

Eu ma plimb cu bicicleta asta mica, am alte prioritati acu, strang bani sa imi iau in decembrie masina de spalat vase, apoi uscator rufe, apoi centrala termica abia APOI suport de bicicleta. Pe urma o sa strang bani sa iau piese sa fac motoru la Opel. Nu pot sa le fac pe toate odata, si am ordinea mea in care fac lucrurile. biggrin.gif

Voiam sa fac scoala pt A si sa imi iau un motor mic (125cc - probabil Honda CBF 125) - musai sa aiba cutie de viteze nu vreau scuter. Dar probabil o sa aman pentru 2025.

Le fac poze in pod daca vrei.

Un mountain bike l-a cumparat tata in 1997, l-a luat cu cadru de fata ca sa pot sa ma urc pe el mai usor (aveam 7 ani), inainte de el am avut un BMX si inainte de BMX un Pegas mic. laugh.gif

Si prin 2011 am luat eu un mountain bike de duzina, f ieftin nou, la 150-180 lei nu mai tin minte. Dar parea ireal de ieftin.

Mountain bike-u cu cadru de fata tin minte ca a fost mai calitativ ca avea schimbatoare Shimano. Dar ambele sunt cu frane clasice cu saboti, nu discuri sau alte nebunii, nu au suspensie deloc nici la furca din fata. Le-oi face o poza cand urc in pod zilele astea, dar sunt niste chestii de duzina, nimic special.
einstein1984
Exista suporti de biciclete cu suport de numar si lumini extra, iti recomand cu caldura asa ceva, am vazut destui cretni cu ele pe hayon sau carig fara asa ceva si e horro sa ghicesti ce o sa ffaca sau daca faraneaza.
Filip
... e peste 2000 lei un suport din ala cu lumini, plus ca nu cred ca am priza si trebuie prelungit cablajul... unsure.gif

Ar trebui sa se vada stopurile prin spitele de la rotile bicicletei...

Si imi trebuie sa pun doar o bicicleta, intr-adevar din ce vad din poze daca pui 2 biciclete - suportul Thule Xpress 970 e pentru 2 biciclete - atunci apar probleme de vizibilitate. Dar doar cu 1 bicicleta ar trebui sa se vada cand pun frana si/sau dau semnal.

Sau imi pun bari transversale pt plafon - gasesc un model pt laguna 1 hatchback - vad ca inca se vand - trebuie pt forma caroseriei, nu se potriveste orice - si pe barile alea prind un suport de biciclete.

Si in felu asta pot sa car si o scara de aluminiu daca am nevoie. Atata ca sper sa-mi mai etanseze usile cum trebuie cu ghearele alea montate, sa nu ma pomenesc ca incepe sa ploua in masina. unsure.gif

In orice caz pana la primavara mai am timp sa ma gandesc.
Bicicleta galbena
Nu-ti inteleg dilema:
1.ai o bicicleta pliabila, roti+cadru mici, intra oriunde
2.ai masina cu portbagaj mare si deschidere liftback

Ambele variante fezabile.

Deci unde e problema??

cj98czh
Filipe .. un coleg de-al meu a luat amenda pt. suport pe carlig .. pe motiv ca nu se vede numarul si stopurile .. vezi sa nu ajungi in caz de amenda la pretul unui suport cu tot ce trebuie ..
Filip
Pai bicicleta mica pliabila nu e cam ce vreau eu, eu vreau mauntan baic d-ala mare, sa pot sa prind viteza cu el, sa nu ma mai opresc la borduri, sau la santuri. Bicicleta mica nu e de dat in borduri cu ea.

Iar mountain bike-u mare, intra el pe haion, dar e chin, stiu ca am incercat odata (parca eram cu opelu - deci daca a intrat in astra G hatch, intra fara prob si in laguna) dar e chin, vreau o solutie mai eleganta. Nu sa tot stau sa demontez polita haionului, sa rabatez banchete, sa trag de bicicleta, plus ca mai tin si eu de obicei o cutie de carton in care am scule, ulei, antigel, lichid de parbriz, una alta, ma incurca rau sa tot le mut cand bag bicicleta.
Bicicleta galbena
Bun. Te va costa minim 2000 lei (plus munca aferenta cablarii) ca sa pui o bicicleta de 500 lei. Cu care sa te plimbi nu se stie cat.

Seems logic to me blink.gif

Filip
Eh... atunci imi pun bare transversale pe plafon, si un suport de bicicleta pe ele.

Am zis si eu ca rezolv altfel - plus ca nu trebuia sa mai ridic sus pe acoperis bicicleta (stiu, nu cantereste o tona, dar tot e mai usor de ridicat doar un pic sa stea pe suportul ala de carlig). blush.gif

Dar de hartanit o bicicleta full size prin haion peste bancheta rabatata, cu polita haionului care ajunge sa stea peste bicicleta si cutia cu diverse pe covorasul locului de la pasagerul dreapta fata - prea multa bataie de cap pentru carat o amarata de bicicleta (plus ca poate o mai inomolessc - asa am eu o patura veche prin masina pentru situatii de genul, dar tot e aiurea sa bag in masina o bicicleta inomolita).

Acum - am un aparat de spalat biciclete (culmea) - cu rezervor de apa, si pompa alimentata la 12 volti, eu l-am folosit sa igienizez un aparat de aer conditionat mai vechi de la taica-meu, dar sa-l mai car si pe ala... Acuma n-ar fi o idee rea, daca tot am dat banii. Asta e aparatu - l-am folosit doar o data. icon_mrgreen.gif https://www.emag.ro/aparat-de-spalat-cu-pre...nBoCg4cQAvD_BwE

Eu am crezut ca toate suporturile astea de carlig din comert (mai ales ca vorbim de Thule) sunt omologate pentru uzul pe drumurile publice. Cum ii zice - omolagare RAR parca, nu? unsure.gif
einstein1984
omologate da, dar nu au de unde sa stie cum acopera bicicleta ta stopurile sau numarul...
Filip
Fair enough.
Muttley
Pai bre, nu zasasi ca n-ai cu ce-ti umple timpul? Ce belesti iarna asta?
Fa bicicletele alea, suna vis bicicleta la 150 lei, cam ce trebuie pentru a pretui si aprecia o eventuala bicicleta mai buna ulterior.
Partea cu bordurile imi da cu virgula, c-ai sa-ti rupi mooia cu raciuri de genul ala si la treapta de 5cm, da' mai e pana acolo.

Deci? Ce faci iarna asta? M-as bucura sa-ti fi gasit vreo cotofana care sa-ti umple timpul, dar na, merg pe worse case.
Filip
Pai la ce vreme e acu, o sa-mi iau Doom eternal ca e 10 euro la reducere pe Steam si stau cu ochii cat cepele in calculator. laugh.gif Maine daca e frumos mai ies cu bicicleta, nici nu am scos-o din leguma.

Vad, nu stiu poate ma apuc de bicla.

Cand ziceam de borduri nu ma refeream la alea de 10 cm, ma refeream la alea coborate - pentru persoanele cu dizabilitati - nici pe Kiseleff nu-s aduse la cota, tot e o diferenta de 3 cm, si bicla cu roti mici pliabila, are cauciucuri mici, mai mici ca la mountain bike, nu au talon mare. Chiar si asfalt denivelat sau crapat se simte cauciucul cum se comprima pana la janta uneori - si e umflata roata corect.

Cu mountain bike-u urc bordurile mici (max 5 cm) sarind cu roata fata peste bordura in picioare pe pedale, ca sa nu las greutate prea mare pe roada din spate sa omor janta, rulmentu etc. Dar vreau sa nu pierd timp. Cu bicla mica la orice bordurica sau santulet ma opresc si pun picioarele pe pamant sa nu las greutate pe bicla.

D-aia imi plac bicicletele alea de poteca de padure (dar sunt f scumpe) - cu alea dai si in borduri, sari peste radacini de copac etc. Si sunt facute sa suporte abuzul asta. Mie d-aia mi-ar placea da n-am bani acu. biggrin.gif

Apropo, cotetele astea se pot upgrada la frana pe disc? Exista kit-uri universale?

Bicicleta asta mica pliabila are frane decente dar nu suficient de puternice (de exemplu abia imi blocheaza roata pe spate). Dar cred ca asa e gandita, pentru mers normal. Mie imi place sa inghete frana spate daca asta ii cer. Sa ma arunce in cap frana fata daca asta vreau de la ea. Tin minte ca cu mountain bike-ul puteam sa fac stoppie din frana fata. icon_mrgreen.gif
Muttley
Nu exista diferenta de forta de franare intre disc si janta, in teorie.
La franare pe janta ai "discul" mare, dar parghia redusa la maneta, altfel ar atinge sabotii in janta, ca acolo exista batai axiale maricele. La frana pe disc se poate merge cu distanta imperceptibila, ca e discul drept, iar parghia se muta la maneta.
Asta e teoria. In practica insa, Magura HS33 (google) rupe pe janta, iar pe disc, cam orice frana peste medie e puternica.

Franele pe disc bune sunt scumpe. La o bicicleta de 150 lei, pana si un cablu de frana nou de 20 de lei e cheltuiala mare. Sau un lant de 50 lei, sau cat or fi costand alea de 6-8V.
Nu, nu exista adaptori de frana pe disc, problema principala fiind fixarea etrierelor. Butucul de disc se rezolva.
Stoppie se poate face si fara frana, insa principala problema la stoppie e furca, care garantat se va rupe la o bicicleta slaba, si te face praf. Daca rezista furca, se indoaie cadrul, la head tube.
Again, incearca sa pedalezi, lasa trickurile.

Cum e gandita bicicleta, frana disc/janta, asa ramane.
E infinit mai ieftin sa faci upgrade de bicicleta decat modificari majore.
Franele de la cele din pod se pot regla cu rezultate spectaculoase, promit. Insa ca sa te opresti, nu sa faci tampenii de copchil de 10 ani.

Si tot alea din pod, dpmdv trebuie facute bucati, curatate, verificate componentele, inlocuite cu cheltuiala minima, gresate si puse la loc si folosite pana se rup. Adica cateva saptamani, poate luni, fiecare. Odata prins gustul pedalatului, identificate noile nevoi si asteptari, trecut la ceva mai decent si tot asa, reluat ciclul.
E un hobby foarte accesibil, iar cu abordarea cat de cat buna, poate fi minunat. Altfel, e de ajuns o greseala cat de mica ca sa-l respingi.
bucatzel
QUOTE(Laurentziu83 @ 22 Nov 2023, 00:44)
Nu baga banii momentan in suporti de bicla daca n-ai macar o bicla serioasa sa atarni de ei si faci ceva deplasari serioase cu ea.
Ai hatchback, rabati bancheta spate, intinzi o patura, demontezi roata fata si infigi bicla acolo si te duci unde vrei cu ea.

Pentru Thule ala de 439 de lei iti mai trebuie un carlig de remorcare de cateva sute de lei, de banii astia gasesti second o cursiera entry level; mai bagi 2-3 sute de lei intr-o transmisie noua si obtii o bicla cu care poti face Bucuresti-Constanta in 2 zile, chiar si la conditia fizica actuala.
*




QUOTE(Bicicleta galbena @ 22 Nov 2023, 08:18)
Nu-ti inteleg dilema:
1.ai o bicicleta pliabila, roti+cadru mici, intra oriunde
2.ai masina cu portbagaj mare si deschidere liftback

Ambele variante fezabile.

Deci unde e problema??
*



Daca nu-ti ajung doi care sa-ti atraga atentia ca ai consumat alcool peste capabilitati, subscriu si eu la sugestiile lor de mai sus.
Muttley
Bre, eu nu-s de acord cu Laurentiu, Pilif nu e om de Bucuresti-Constanta si mai ales de cursiera. Ii face rotile 8 in prima iesire, si nu ca e gras, ci pentru ca nu stie s-o foloseasca. Inca. Bicicleta pseudo-MTB in schimb, ar fi o chestie de inceput cat de cat ok, cu conditia sa nu devieze spre trickuri si modificari. Si mai ales sa inteleaga ca e de tranzitie, si dupa cateva zeci/sute de km s-o faca cadou unui sarman si sa avanseze.

La suport nush ce vrea, nu ma bag, stiu doar ca e de evitat traficul, ca avem doar o viata. Daca vrea sa duca bicicleta pana la intrarea in Herastrau cu masina, foarte bine. Cum... el stie.
Eu fug ca de dracu' de pedalat in trafic.
Filip
E o strada se numeste Aleea Matelotilor si acolo poti sa tragi masina, inca nu au facut parcare albastra si acolo. De acolo pe blicla. Sau in weekend parchez la taica-meu in fata blocului ca e voie pe banda 1 (si in timpul saptamanii intre 20:00 si 8:00AM - e un semn de circulatie care da voie la traba asta). In weekend e lejer sa o iau Iancu de Hunedoara, - Roma - Whashington - Tirana - Aleea Alexandru - Bd. Aviatorilor.

In weekend stradutele pana la Bd. Aviatorilor sunt lejere si nu ma simt in ne-siguranta - iar de la bulevard sunt ditai trotuarele cu piste dedicate de bicicleta pana in parc. La intersectii ai semafor de bicicleta - pista continua sa poti traversa la verde pe bicla legal. E o placere.

Dar altfel sa vin din Voluntari pe colentina sau pe andronache - obor - stefan cel mare - iancu de hunedoara - teoretic poti pe trotuare (varianta andronache) dar bag in plamani la gaze de esapament si praf de behai. laugh.gif

Probabil cand oi capata rezistenta si obisnuita in trafic pe bicla sa renunt complet la masina.

Mai e varianta (pe care o folosesc exclusiv cu masina) - bd Eroilor (din voluntari) - Strada Popasului - A3 - dreapta la giratoriu - fabrica de glucoza - floreasca - mircea eliade - radu beller - dorobanti (cu bicla as continua pe mircea eliade spre parc) - DAR PE BICLA E SINUCIDERE CURATA la ce viteze stiu ca se circula cu masina pe traseele alea. laugh.gif Plus ca n-ai voie cu bicla pe A3, desi am vazut concetateni pe bicla/trotineta si chiar pe jos pe A3. ph34r.gif
axabrt
Ia ceva bicicleta d eoras cu roti de 700x32 pentru inceput și frane clasice in V. Rotile subt destul de groase ca sa reziste și destul de subțiri că să dai mai ușor la pedale. Frânele alea in V sunt ușor de reparat n ai nevoie sa te legi la cap cu frane pe disc. Decât dacă nu cumva ai AbS ceea ce ar fi ceva...
Laurentziu83
De acord cu Muttley, insa eu am vrut doar sa-l impulsionez sa bage banii mai degraba in bicicleta, nu in cum sa o care.
Un MTB de 26 mai vechi cu care poate sa faca si 150 de km intr-o zi il poate gasi in sub 1000 de lei si cu frane pe disc hidraulice, mai degraba decat sa repare ce are ca sa mearga doar pana in parc.

Sau o pliabila second, sigur trebuie sa gaseasca ceva pe dirtbike sau olx; cu pliabila mea Tilt 500 am facut si 60 de km intr-o zi (parc Izvor-Branesti-Balaceanca-Glina si retur) intr-o seara de luni; incape binemersi in portbagaj la Megane iar in tren nu trebuie bilet pentru ea.

Pe cine ma intreaba ce bicla sa-si ia la inceput, de regula ii recomand pliabila; ocupa putin loc in casa/masina si e suficienta pentru traversat orasul. Plus ca vine cu aparatori de noroi, cric si cu cauciucuri suficient de groase pentru gropile si sinele de tramvai din Bucuresti.

[attachmentid=1628154316]

QUOTE(Filip @ 22 Nov 2023, 13:49)
Mai e varianta (pe care o folosesc exclusiv cu masina) - bd Eroilor (din voluntari) - Strada Popasului - A3 - dreapta la giratoriu - fabrica de glucoza - floreasca - mircea eliade - radu beller - dorobanti (cu bicla as continua pe mircea eliade spre parc) - DAR PE BICLA E SINUCIDERE CURATA la ce viteze stiu ca se circula cu masina pe traseele alea.  laugh.gif Plus ca n-ai voie cu bicla pe A3, desi am vazut concetateni pe bicla/trotineta si chiar pe jos pe A3.  ph34r.gif
*



Cu exceptia A3, am mers de zeci de ori pe unde zici tu si sunt inca aici. In 12 ani si 60 de mii de km cu bicicleta, in afara de julituri, am avut doar un hematom la cotul drept de la o cazatura si o clavicula rupta in primavara pe motiv de caine iesit de sub balustrada prin Fundula pe care nu am avut timp sa-l feresc, asa ca l-am calcat si m-am dat peste cap. O luna si jumatate mai tarziu eram din nou pe bicla.
Asadar, daca mergi de asa natura incat sa ajungi de fiecare data acasa, nu vei avea probleme.
Filip
ABS-ul la bicicleta il fac singur din manerele alea de pe ghidon, cam cum facea si Argon la estate din pedala. biggrin.gif coolspeak.gif

Serios chiar n-ai nevoie de ABS pe bicicleta (nici nu am auzit de asa ceva - dar sunt paralel cu subiectul bicicleta - nu prea m-a interesat la nivel de solutii tehnice aplicate).

Sau poate o fi bun pe biciclete in trafic, ma gandesc la livratori glovo, ca acolo sunt multe close calls, dar pe unde merg eu lejer pe alei chiar n-am nevoie. Si la nevoie stiu sa cobor panta abrupta pe noroi cu bicla fara probleme, ca o mai luam asa prin parcu Tonola (parcu circului de langa dinamo) cand eram copchil si nu tin minte sa ma fi accidentat.

Dar vreau sa am frane mai "nervoase", sa ma smuceasca daca trag tare de maneru ala la frana. La bicla aia pliabila - te opresti, nu zic nu, dar e moale asa progresiva nu ma smuceste cum pateam la mountain bike. Poate o fi si din cauza ca-s mai gras de cand n-am mai mers si e mai multa inertie. ph34r.gif radmasa.gif
bucatzel
QUOTE(Muttley @ 22 Nov 2023, 11:59)
Bre, eu nu-s de acord cu Laurentiu, Pilif nu e om de Bucuresti-Constanta si mai ales de cursiera.
*


De acord, dar ajunge iar sa-si a cric de 32 de tone, ca da banu' pe prostii.

O prelata in masina, culcat banchetele, si tranteste mantocariaia acolo daca chiar ii trebuie s-o care pana undeva. Si cand va ajunge sa vina in Poiana bisaptamanal ca sa dea o tura, atunci poate are rost sa se uite de suport.
Muttley
OMUL STA LA CASA!!! Nu la garsoniera cu socrii si nepotii si la etajul 8, cu lift comunist. Terminati-o odata cu pliabilele.
Si terminati-o si cu cumparatul bicicletei. Are deja TREI!!!
Il trimiteti ba la olx cu 1000 lei, ba la treking, pentru ce, ca sa aiba si dintr-astea colectie de gunoaie? V-a intrebat vreo clipa ce sa-si cumpere? Nu, a zis ce are. Si are deja cu 2 in plus.

QUOTE(Filip @ 22 Nov 2023, 14:38)
... sunt paralel cu subiectul bicicleta - nu prea m-a interesat la nivel de solutii tehnice aplicate...
*

Da-le jos din pod si fa-le bucati. Pana atunci vorbim discutii.

PS: n-as lua suport de bicicleta, pentru ca tu inca nu stii daca iti place sa pedalezi. Chinuie-te o vreme fara, si cand esti ferm convins ca pedalatul ramane in peisaj pana la sfarsitul vietii tale, ia-ti-l si pe cel mai scump. Ca sa-l pui pe Laguna voucher. Uatevar. Dar nu e momentul la primavara.
axabrt
Exista frana de bicicleta cu ABS.
Fie vorba intre noi cred că numai frana singura costa mai mult decâ laguna ta, dar na când ai o pasiune ce mai contează cât costa
https://www.bikexpert.ro/accesorii/e-bike-t...0275008501.html
Cred că trebuie și disc și plăcute deci ajungi pe la 4000
Muttley
Incredibil........

22 Nov 2023, 17:04:
QUOTE(Laurentziu83 @ 22 Nov 2023, 14:29)
Sau o pliabila second, sigur trebuie sa gaseasca ceva pe dirtbike sau olx;
*


Bai, a pus poze in urma cu pliabila de o are deja.

Voi votati?
bucatzel
QUOTE(Muttley @ 22 Nov 2023, 16:00)
Voi votati?
*



Nu m-au lasat aia sa-l votz pe Berbecali presedinte cand a fost cazul, sper ca ma car duamna Diana sa-mi acorde onoarea de a imi stampila buletinul de vot pe fata ei.
sorin1983
langa o pliabila mai merge una radmasa.gif
axabrt
Langa o laguna, mai merge una
Laurentziu83
QUOTE(Muttley @ 22 Nov 2023, 16:46)
Si terminati-o si cu cumparatul bicicletei. Are deja TREI!!!
*


Daca sunt in genul asta (ca tot zicea ceva de bicla de 150 de lei):
[attachmentid=1628154320]
atunci putem spune ca n-are niciuna.
Ma dor genunchii doar cand ma uit la asa ceva, e cea mai buna bicla pentru a convinge pe cineva sa nu-i placa sa pedaleze.
Muttley
A zis ca-s rigide, n-a pus poze.
Dar da, genul ala sunt, dar nu pare dispus sa arunce nimic. Poate dupa ce se convinge ca se poate altfel.
Eu propuneam sa le faca revizii, ca are inclinatie spre surubareala. Altfel te conectezi cu gunoiul dupa ce il faci frumi cat de cat. Si sa le foloseasca, sa descopere chestii, ce i-ar placea sa fie altfel. Si mai ales sa se calibreze, sa aiba o referinta. Altfel, oricine poate sa inceapa sa conduca dupa ce ia permisul direct pe masina noua de 80mii euro, dar n-o sa inteleaga nimic din ea.
Habar n-am cum trebuie luat, dar in niciun caz cu frane cu ABS de bicicleta care exista doar ca sa nu existe sau biciclete sehaj de pe olx la 1000 lei.

Pilif, daca te apuci de bicicletele alea acum, iarna, si in fiecare zi cand iti permite vremea dai in ele pana mori, Herastrau, Cernica, uatevar, promit ca la primavara-vara ti-o dau p-asta, cu reducere substantiala daca o mai am. Bicicleta fostei viitoare neveste.

[attachmentid=1628154328]

Cu trei conditii:
1) sa ai pana-n 1.80;
2) sa nu faci trickuri de retardat mintal cu ea, fiind bicicleta de XC;
2) sa promiti ca o intretii corect.

Fie, hai si 4) sa ajungi macar la 80-85kg pana la momentul ala icon_mrgreen.gif
wolfin
Sa fie intr un ceas bun!

Felicitari.
tatabobu
Filip, acu' n-ai absolut nici o scuza daca nu te apuci de biciclit.
Filip
E prea faina bicicleta aia pt mine, o fac praf pt ca nu pot sa ma abtin sa fac chestii retardate. Sorry

Si mountain bike-u cand il dau jos din pod la primavara dupa ce il asamblez il tin in curte sub prelata, legat cu lantu. Deci pica si la partea cu ingrijitu.

Am prea mult clutter in casa sa mai tin bicla acolo.
Muttley
Ok, da-o dreq.
Pod.
Filip
Am o fata de usa stanga spate de Astra G, o coaja bord necrapata de 1310 CN1, 2 pasaje de fibra (nu mai stiu daca fata spate - un pic crapate de 1310, si o husa (1 singura) din aia masaj cu bile de lemn de vanzare (se pot observa in poze) daca intereseaza pe cineva. ph34r.gif
tomageorgian
QUOTE(Filip @ 22 Nov 2023, 21:55)
Am o fata
*




Era bine daca aveai o fatā excl.gif
Filip
fatza de usa laugh.gif
axabrt
Rich bike din cultura mea generala sa fie ceva fabricat pe vapor in drum spre obor. Am avut și eu petarde din astea de biciclete,macar eram tânăr și nu prea conta. Eram la sfârșit de clasa a 8 a . Intrasem la liceu și cu puținii bani pe care aveau părinții mi au luat o bicicletă din asta. A ținut fix cat vacanta de vara adicătelea vreo doua luni jumate.

După experienta mountain bike ului pe vapor m am întors la pegasul de dinainte. Aia barem era indestructibia, avea alte probleme și anume tot timpul făceam pană, aveam camere peticite de 3 sau 4 ori care scăpau aerul din ele ceva de speriat. Probabil și cauciucurile aveau fire de sarma pe interior nu îmi explic cum făceam pană aproape imediat. Mi aduc aminte pudra aia de talc șievkerele alea mici din trusa de scule.

Deci concluzie
Filipe alea ale tale nu s cele mai fericite biciclete și nici rotile alea nu arata grozav.
Ti ar trebui niste roti mai subțiri 700x32 sau 28 sau 25 cu banda antiperforare eventual niste continentaluri sau schwalbe.
Neapărat jante duble că să ducă bine gropile.

Ar fi bine să aibă apărători,că mai ploua uneori. Și poocbagaj sa ai unde pune baxul de bere

In București sunt destule cluburi de ciclism de unde poți să iei o bicicletă servisata și în stare buna. Ar fi un bun punct de început.
cj98czh
mai bine inca un rand de vata, sa nu zic de celuloza si scanduri in podul ala ..
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.