Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Jurnal de Pilif (sau Filip)
Reno.ro - Forum Renault Romania > Alte discutii > Jurnal de Bord
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 44, 45, 46, 47, 48, 49, 50, 51, 52, 53, 54, 55, 56, 57, 58, 59, 60, 61, 62, 63, 64, 65, 66, 67, 68, 69, 70, 71, 72, 73, 74, 75, 76, 77, 78, 79, 80, 81, 82, 83, 84, 85, 86, 87, 88, 89, 90, 91, 92, 93, 94, 95, 96, 97, 98
dizzy
Te transformi in nea Filipu dăunătorilor de gunoaie
Daewoo îl mai faci?
Dar Opel?
Filip
La Daewoo nu am fiscal si intra bani in ea... nu vreau sa ma gandesc. Are cabluri anulate, au lucrat niste padurari la ea, avea macaralele din spate blocate cu blocuri de lemn, ca nu stiau cum sa regleze din surubele macaraua, noroc ca au aruncat surubelele in cutia de acte si le-am facut sa mearga pe toate 4 - e CDX, are geamuri electrice si la usile din spate. Ar merge facuta masina de coasta din ea, dar nu am nici banii nici dispozitia. (are suspensie independenta pe spate)

Opelul in schimb o sa-l fac, depinde de cati bani fac in vara asta. Ori la toamna ori la anu in primavara. sleep.gif
dandobre
Pilife, tu erai dimi la 7 pe Șos Pantelimon? Era o Laguna verde ca a ta, din spate arăta binișor....
Filip
Nup, dimineata oricum sunt la program, acasa la PC, pana pe la 9.
dizzy
Și ce dacă nu ai fiscal. Cauti proprietarul din carte și faci contractul cu el și îți dă fiscal.
Filip
A pai daca-i pe-asa, iau fiscalu, platesc 5-6 milioane impozitu din urma, o trec pe numele meu si o dau la rabla si iau 25 milioane pe tichet. Pe masina am dat 12 milioane, cu tot cu impozit 17-18, cu tot cu ce acte mai sunt hai si 20 daca ajung tot e ok ca iau 25 pe tichet. Si o dezmemberez cum am dezmembrat dacia. Farurile sunt impecabile de exemplu, nici galbeneala din aia cum am avut la laguna nu au.

Numai ca nu cred ca mai dau de omul ala, si sansele sa nu aiba datorii sa imi poata da fiscalul sunt mici.

In alta ordine de idei: LOGAN de padure! biggrin.gif
Filip
Mancaia-j ochisorii ei proaspat polishati si motorashul ei curat ca lacrima. Doamne ce ma unge pe suflet. Mai trebuie AC-ul facut (pierde freon pe la filtrul deshidrator de la condensator - un cilindru fixat pe o tevusca carte duce in condensator - (sau mai colocvial numit radiatorul de freon pus in fatza radiatorului clasic cu antigel). Se rezolva. Mai trebe si bucsele la puntea spate si la cadrul motor, eventual vopsita capota, dar sincer la cum arata acum as lasa-o asa ca ii da caracter. Suportul la toba si petecul de care vb mai sus. Si e tzipla! wub.gif AA si manerul de la usa sofer si display-ul digital la odometru. Si display-ul central cu ceasul si temp exterioara.

Voi intelegeti ca eu nu salivez dupa avioane? Eu ma bucur de ce am. wub.gif
Ampt
QUOTE(Filip @ 12 Jun 2022, 22:29)
Eu ma bucur de ce am.  wub.gif
*


Bine că nu blochezi poarta..., restul sunt doar detalii. smile.gif
Filip
sleep.gif
Filip
https://www.youtube.com/watch?v=UPntcaF0kkM
wub.gif

Daca as avea banii mi-as face o minune din asta de nova, o re-editare. Doar ca sa imi bat joc de tot ce misca pe strada. biggrin.gif
axabrt
Daca ai avea bani și ai vrea sa ți bati joc de ei.
Nova a fost singura mașina care am avut o și pe care efectiv puteai vedea cum ruginește. In trei ani puteai sa bagi șurubelnița prin prag și ieșea pa partea cealaltă.
Efectiv nu știu ce avea mașina aia. Cred că totuși tabla de sidex, ruginită gata înainte de ambutisare și nici un fel de protecție galvanică.
Filip
Numai cutia aia de viteze secventiala cu care e echipata masina e minim 15-20.000 euro. Rugina ar fi ultima problema, cand bagi 40-45k minim intr-un asemena proiect, evident ca ascunzi masina forever intr-un garaj nu o lasi in aer liber sa cada ploaia/grindina/zapada pe ea. dry.gif
Laurentziu83
Pai la 40-45 de mii mai cumperi o Nova doar pentru acte si te apuci singur sa ti-o construiesti.

Dar eu zic ca in banii astia gasesti sa cumperi o masina sa o faci cum vrei, nu un gunoi de Nova care valoreaza mai mult ca fier vechi decat ca masina.
einstein1984
Condensor, condensatorul e altceva.
tr04www
QUOTE(Filip @ 23 Jun 2022, 20:49)
https://www.youtube.com/watch?v=UPntcaF0kkM
wub.gif

Doar ca sa imi bat joc de tot ce misca pe strada.  biggrin.gif
*



Vezi că suntem în 2022, cu putregaiul ăla singurul mișcător de pe strada de care ai putea să îți bați joc ești tu.
Merced
Ia uite buey Filipe, 1995 s-a întors!
Filip
Asta e al tau? Arata beton!
axabrt
Cielo mașină veche făcută după licența de opel kadett.
Daca alea coreene erau ok apai alea de Craiova erau mai varza așa . Mai ales la consum. Intr o vreme se vindeau numai cu instalație de gpl

Felipe, iote aiclea, testul cu moneda la fordul meu.
https://youtu.be/YbfisaMKVok
Io zic nu mai suspinați după relicve, uneori merita sa dai un ban și să ai ceva mai modern...unde mai pui că astea noi sunt și mai sigure...
wolfin
Pe motor se pune


Nu pe bord tongue.gif
Muttley
A pus moneda pe bord sa verifice tampoanele.
wolfin
Libresse
Filip
Nais! o sa incerc si eu dar am dubii ca o sa stea. wub.gif
Muttley
Pilif, tu ar trebui sa mergi ispita la insula iubirii.
psychoo
coffee_spitsk.gif
Merced
QUOTE(Filip @ 27 Jun 2022, 18:21)
Asta e al tau? Arata beton!
*



Acum stiu ca trollezi, grupa mare. Este vopsita la trafalet probabil...

Sunt partas la nenorocirea asta de revopsire, partas moral. Avem niste cunostinte vechi de familie, milionari in euro cu firma de constructii, betoane, chestii. Acum ei vedeau ca maica-mea nu vrea sa lase masina asta si el a zis ca are un super tinichigiu la firma si ca sa i-o dea lui sa o puna la punct ca nu o costa nimic. Eu zic, daca ti-a oferit, accepta, cat de rau poate sa fie? Daca stiam, o lasam dracu asa. Oricum in afara de praguri si pasajele spate inflorite, nu era iesita rugina prin alte locuri. A iesit ca un coor... A gazat-o si para-gazat-o si e plina de vopsea cursa. Daca o vopseam eu la spray cred ca iesea mai bine, dar ce sa mai zic, nu se mai poate da timpul inapoi.

Un potential voucher, desi inca merge relativ decent. Au fost nevoie de 20+ ani cu maica-mea la volan sa pice anumite chestii gen garnitura de chiulasa, cand a mers cu busonul desfacut putin, ca asa stia ea de la Dacie, si a pierdut tot lichidul pe A1, sau ambreiaj care a dus aproape 200k km, surprinzator.

Daca nu o gazau astia in ultimul hal ma gandeam sa ma apuc de ea in urmatorii doi ani si cand face 30 ani sa o am "pregatita" de omologare ca vehicul istoric. Dar parca n-as ingropa 5-6000 euro, probabil si mai mult, in nostalgia asta. Mai degraba, cum zice axa, una moderna. Oricum am adus-o la tara ca nu vreau sa-i mai fac asigurare. Eu merg cu bicicleta cam peste tot, iar maica-mea isi luase de vreun an un Fiat Albea de la verisoara-sa, care zacea si ala in parcare sa rugineasca la randul lui. Macar e cu vreo 10 ani mai tanar, ii merge A/C-ul, chestii din astea. Probabil cand se lasa frigul o sa-i fac asigurarea si o sa trag iarna viitoare de ea, cand vremea nu o sa-mi mai permita sa pedalez intre tara si oras(e). Ca tot nu gasesc masina vietii mele, Tico, ca tot e deja inmatriculata si urasc sa umblu pe la institutii sa fac acte, ca tot nu imi e "rusine" sa merg cu toate tarabele pe strada.
axabrt
Felipe
Uite aici una . Abia ieșită din rodaj. In tzipla.
E la tine la București. Te așteaptă să fie a ta.
https://www.olx.ro/d/oferta/cielo-2002-star...ar-IDgaV6a.html
bgdrenault
DA i un polish si acoperi multe. Chiar adlabam si ii schimbi aspectul
Filip
QUOTE(Muttley @ 27 Jun 2022, 22:26)
Pilif, tu ar trebui sa mergi ispita la insula iubirii.
*


Radeti voi radeti dar as fi omu potrivit la insula ciupirii. Vaccinat, microcipat, Filip si burta lui. wub.gif
Muttley
Iti dau concurentele direct viol in grup cand aud ca ai dacia lui kruger dupeforum.

https://youtu.be/8nW3-9gdjYA
Merced
Cand te bagi tu acolo sa-mi zici, ca ma bag si eu la Gospodar fara pereche, ca tot m-am mutat la tara si dau la coasa, sapa si toate cele. cool.gif
bgdrenault
Voi urmariti insula iubirii?
bucatzel
QUOTE(Merced @ 28 Jun 2022, 06:37)
Oricum in afara de praguri si pasajele spate inflorite, nu era iesita rugina prin alte locuri. A iesit ca un coor...
---
Daca nu o gazau astia in ultimul hal ma gandeam sa ma apuc de ea in urmatorii doi ani si cand face 30 ani sa o am "pregatita" de omologare ca vehicul istoric.
*



Ce-o facut halibardiul ala probabil se rezolva invatand sa manui masina de polish. Da' am dubii majore ca a tratat zonele de rugina cu altceva pe langa indiferenta. Si o sa iasa iar la suprafata in 1-2 ani...
Filip
QUOTE(bgdrenault @ 28 Jun 2022, 13:18)
Voi urmariti insula iubirii?
*


Nici chiar in halul asta nu am ajuns.

Dar ma uit la Las Fierbinți. blush.gif
Guilty as charged
Merced
QUOTE(bgdrenault @ 28 Jun 2022, 12:18)
Voi urmariti insula iubirii?
*



Nope. Am vazut 10 secunde cand am trecut pe la niste prieteni, intr-o seara. Dar mi-a trecut glontu' pe la ureche, fusesem amenintat de fosta inca de prin iarna cand aflase ea ca au inceput filmarile la mizeria aia. I-am zis ca nu stiu despre ce e vorba si mi-a spus "O sa vezi!". radmasa.gif

QUOTE(bucatzel @ 28 Jun 2022, 12:38)
Ce-o facut halibardiul ala probabil se rezolva invatand sa manui masina de polish. Da' am dubii majore ca a tratat zonele de rugina cu altceva pe langa indiferenta. Si o sa iasa iar la suprafata in 1-2 ani...
*



Ah, rugina a revenit, cel putin pe praguri. Ma enerveaza nu neaparat ce a facut el la tabla, ca aia oricum trebuie refacuta, dar a nenorocit chedere, a gazat ornamentele de pe usi, incuietori, elemente pe la motor, alte alea. In fine, mai vedem ce si cum in perioada urmatoare.
Muttley
E prima oara cand ma uit, din simplul motiv ca nu stiam ca exista mizeria aia.
E absolut sublim sa te uiti la o adunatura de prosti. Ma, da' PROSTI, nu asa... Si e totu' aproape spontan, aproape natural. Chestia la care se uita Pilif e film, cu scenariu, regizor si multiple takes.

Pai faza, sezonul asta.
Una, Cerasela, Ciupacabra, mortii ei, era pe insula cu niste luleti, le zice ispite alora, se gudura pe langa ei, facea mizerii cu aia, numa' nu se lovea cu ei, da' nici mult n-avea, ca-n ultima seara-l tragea pe unu' de carnacior prin pat.
Iar pretenu' ei, Raresica, se tot uita la filmarile cu aia. "N-am nimic impotriva, nu vad nimic gresit, asa e Cerasela mea, e totul ok". Moderatorul, posesorul carnaciorului, toti paf, siderati. Nu mai zic ca inainte de asta asculta nush ce voma de melodie, melodia lor, si bocea ca prostu' ce este.
Cerasela, confruntata cu Raresica... "Raresica lula de pisica, imi pare ataaaaaat de rau, nu-i asa ca tot ma iubi important, sa-ti moara la intrare de nu?". "Da, iubi, fii mama la copiii mei!".

Si-s niste dialoguri acolo... maimutele sunt elevate pe langa aia. Te rog frumos! Ba eu te-am rugat frumos! Dar daca-ti zic ca te-am rugat frumos, ceplm... Bai, nu fi prost, te rog frumos!

Deci cum sa ma-ntrebi daca ma uit? Il sorb din priviri! Ma oftic ca n-am stiut de el inainte!!!
Ia, sa caut reluarea, ca aseara a fost finala, si am ras prea tare, n-am inteles nimic.

Edit: unde mai pui ca era una acolo... Mvai... wub.gif
Aproape mai misto decat Nubira lui Pilif.

user posted image
psychoo
Ma, tu trollezi..
bmwh548
Tu esti constient ca si alea-s tot cu scenariu, nu? Doar ca actorii sunt fenomenali de prosti.
Muttley
Ispitele da, concurentii, vai steaua lor, nu prea... E doar impresia mea tho.

Si faza cea mai tare, deja trista de-a dreptu'.
Vine un cuplu acolo, Teo si Alex parca. Teo 19 ani, casatorita cu altex ala, vreo 33-35, un oagar si jumatate. Teo descopera ca sunt si alti pesti in balta, desi sigur stia dinainte, da' ma rog. Si la finalul sejurului pe insula, "Eu plec singura de aici, divort!". De fapt, dialogul cu terogfrumos al lor era.
Update dupa 6 luni: aia inscarcinata, si era inscarcinata dinainte de emisiune.
Neah, nicio sansa sa ratez asa ceva, regizat ori nu.
axabrt
Io zic că fufi de mai sus are mai multi km decât Nubira lu filipe...
Și mai mulți proprietari
tatabobu
QUOTE(Muttley @ 28 Jun 2022, 15:27)
unde mai pui ca era una acolo... Mvai...  wub.gif
Aproape mai misto decat Nubira lui Pilif.


*



Tu ești defect de-a dreptu', să-mi sară sucu' prin nara pe telefon și mai multe nu radmasa.gif
bgdrenault
Fara proprietari
Doar piloti
Muttley
Nu mai fiti mah misogini. Fata e misto rau si gata.
dizzy
In cazul asta incep sa ma uit si eu, e pacat sa ratez asa ceva.
Gospodar fara pereche imi pare emisiune de Patapevici, prin comparatie;
Victorine
Io aș schimba titlul topicului ăsta, că nu mai e de jurnal, i-aș zice topic de trolat. Sincer m-aș uita dacă e recomandat de Muttley, da nu mai am tembelizor de vreo 10-12 ani. Unde se poate vedea capodopera?
Gata, am văzut 2 minute pe youtube. Mvaaaai, ce cheap fake îs toți... dacă așa ceva e pe TV, e calumea. Mai sunt și altele de genul, bănuiesc, pe la concurență.
Muttley
Eu recomand albia aia de porci DOAR daca va place sa va ingroziti de prostie si sa vi se scoale parul pe spinare de la cringiuiala. Altfel sub nicio forma!
Antena Play sau ceva de genul, dar e mai scump decat netpix, hbo si disney+ la un loc. Deci exclus.
Marty
QUOTE(Muttley @ 28 Jun 2022, 16:27)
Pai faza, sezonul asta.
Una, Cerasela, Ciupacabra, mortii ei, era pe insula cu niste luleti, le zice ispite alora, se gudura pe langa ei, facea mizerii cu aia, numa' nu se lovea cu ei, da' nici mult n-avea, ca-n ultima seara-l tragea pe unu' de carnacior prin pat.
Iar pretenu' ei, Raresica, se tot uita la filmarile cu aia. "N-am nimic impotriva, nu vad nimic gresit, asa e Cerasela mea, e totul ok". Moderatorul, posesorul carnaciorului, toti paf, siderati. Nu mai zic ca inainte de asta asculta nush ce voma de melodie, melodia lor, si bocea ca prostu' ce este.
Cerasela, confruntata cu Raresica... "Raresica lula de pisica, imi pare ataaaaaat de rau, nu-i asa ca tot ma iubi important, sa-ti moara la intrare de nu?". "Da, iubi, fii mama la copiii mei!".

Si-s niste dialoguri acolo... maimutele sunt elevate pe langa aia. Te rog frumos! Ba eu te-am rugat frumos! Dar daca-ti zic ca te-am rugat frumos, ceplm... Bai, nu fi prost, te rog frumos!

Deci cum sa ma-ntrebi daca ma uit? Il sorb din priviri! Ma oftic ca n-am stiut de el inainte!!!
Ia, sa caut reluarea, ca aseara a fost finala, si am ras prea tare, n-am inteles nimic.

Edit: unde mai pui ca era una acolo... Mvai...  wub.gif
Aproape mai misto decat Nubira lui Pilif.

user posted image
*

Sbp, ce faci tu din Insula lu' Bibi, nu face nici Cetepeu' din meciurile Halepei!
marksman
Bateria aia mai are în cel mai bun caz undeva peste jumătate din capacitate.
cj98czh
pt. zona unde se foloseste ... este mai mult decat perfecta ..
einstein1984
QUOTE(marksman @ 6 Jul 2022, 09:25)
Bateria aia mai are în cel mai bun caz undeva peste jumătate din capacitate.
*


ne zice nea agrig acum.
Eu stau si ma gandesc cat plumb suge nenea ala, parte de la ce topeste acolo, parte de la esapamentul de tuk tukuri de laga el.

felipe, nu iti trebuie un ambreiaj de laguna
https://www.youtube.com/watch?v=l1XyCaYcD2E&ab_channel=Evidz ?
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.