Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Jurnal de Pilif (sau Filip)
Reno.ro - Forum Renault Romania > Alte discutii > Jurnal de Bord
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 44, 45, 46, 47, 48, 49, 50, 51, 52, 53, 54, 55, 56, 57, 58, 59, 60, 61, 62, 63, 64, 65, 66, 67, 68, 69, 70, 71, 72, 73, 74, 75, 76, 77, 78, 79, 80, 81, 82, 83, 84, 85, 86, 87, 88, 89, 90, 91, 92, 93, 94, 95, 96, 97, 98
mircea_aq
are trapa ?
Filip
Nu, trapă îi mai lipsea.
bion
Nu ai flex?
Filip
laugh.gif

Asta seara - ca nu puteam sa lucrez in soarele dogoritor, am asteptat sa se insereze - am mai schimbat din copex-urile care protejeaza cablajul la motor. Alea de pe masina erau coapte.

<span class='edit'>29 Jul 2022, 03:49:</span>
Masina perfecta (poza din dreapta)! dry.gif
IRONICK
Ala este copex de automotive, nu rola de la dedeman?
psychoo
radmasa.gif peste o luna se dezintegreaza tot, asta daca nu se topeste pana atunci
bgdrenault
Se topeste la primul drum mai lung.
b06fcn
Inteleg ca nu face drumuri mai lungi...
Marty
Va dati seama ca da copexul jos cand duce masina la Remat, da? Doar ce l-a schimbat acu' 5 ani.
MuciX
Esti optimist cu rematul ala in 5 ani.
Marty
M-am raportat la forecast-ul dat de proprietar. Personal, apreciez ca n-apuca gumele de iarna anul asta, ii cad fuzetele pana atunci.
MuciX
Pai toamna cad fuzetele.
psychoo
Daca nu ia foc pana la toamna
bmwh548
Are sanse bunicele cu copex normal.
Diac
Copex auto exista in târgul Vitan. Se cumpara la metru in toate grosimile si modele existente. 10 lei metrul parca. Nu mai stiu. E un nene care are pentru toate modelele de masini, si taiat si netaiat. Acolo au si banda izolatoare rezistenta la temperaturi inalte.

[attachmentid=1628140761]

La cât de mare e colacul ala de copex din poza lui Filip, ceva imi spune ca nu e auto, ca e cam mult.
Filip
Copexu asta tine la 120 de grade cica, o sa-l schimb cu din ala din vitan, stiu ca nu e potrivit dar nu cred ca se topeste
bmwh548
Taie o bucata, pune-o intr-un ibric cu apa la fiert si vezi ce se intampla.
IRONICK
QUOTE(Diac @ 29 Jul 2022, 13:39)
Copex auto exista in târgul Vitan. Se cumpara la metru in toate grosimile si modele existente. 10 lei metrul parca. Nu mai stiu. E un nene care are pentru toate modelele de masini, si taiat si netaiat. Acolo au si banda izolatoare rezistenta la temperaturi inalte.

[attachmentid=1628140761]

La cât de mare e colacul ala de copex din poza lui Filip, ceva imi spune ca nu e auto, ca e cam mult.
*


Cel dedicat este in jur de 5 lei/m, dar se gaseste doar la rola in magazinele de specialitate.
Filip
Am facut sapt asta ~560 km, majoritatea extraurban, si vreo 20-30 km parcursi la ~180 km/h. Nu s-a topit nimic din copex. Mai mult de atat nu cred ca o sa indure vreodata.
bmwh548
Tu ori esti troll ori esti inconstient (ca sa nu zic altceva). Sper ca doar troll.
mircea_aq
Intr-o masina moderna, nici nu simti 180kmh.
Filip
De ce sunt inconstient? M-a triggeruit un septar pe A3, dar nu m-am putut tine dupa el mai mult de 10 minute ca avea motor mare, huruia frumos cand se dadeau masinile din fatza lui dupa flash-uri insistente si ii dadea blana. Eu am tinut o perioada pasul cu el fiindca il tineau masinile din fatza in loc. radmasa.gif Si era si noapte. Altfel ii dadeam 200 km/h si probabil as fi tinut pasul cu el in linii mari, pana la Bucuresti, dar nu vezi cu farurile alea de laguna cum trebuie la distanta si am fost retinut. Nu puteam sa tin pasul cu el indeaproape ca sa ma folosesc de lumina lui cum trebe. sleep.gif Mie, cu 107 cai imi ia timp sa iau viteza, ala nu avea problema asta.

3 Aug 2022, 01:28:
Probabil daca aveam o Laguna 1 cu 3.0 24v 190 de cai il stresam suficient (fara flash-uri) doar constant la ~100 metri in spatele lui orice ar face. Cu un Safrane Biturbo (acelasi motor dar ~270 cai) nici nu avea sens sa il bag in seama. sleep.gif
marksman
180 km/h? Ești inconștient, dacă nu ne trollezi iar. Pentru scurt timp, pe zi, autostradă liberă, am mers cu Mazda din semnătură cu 200 km/h, că era ocazie să văd cum e și cât consumă la viteza aia. Vreau să spun că mi-a fost teamă. Mi-a fost teamă că am mașină capabilă de așa ceva.

Am 23 de ani de când am permis de conducere, am mers cu viteze mari și cu zeci de mașini, de la 54 CP la peste 200 CP, în diverse țări. Nu mai merg peste 130 km/h pe autostradă decât foarte rar. Mi-e teamă că pe banda a doua mă împinge din spate vreunul care n-are lumini bune dar vrea să meargă cu 180.
Laurentziu83
QUOTE(Filip @ 2 Aug 2022, 23:28)
Nu s-a topit nimic din copex. Mai mult de atat nu cred ca o sa indure vreodata.
*


Incearca si mers urban la 35+ afara cand si asfaltul are 50 de grade.

In extraurban e mai racoare decat intre betoane iar la motor e ditamai ciclonul de aer in timp ce temperatura lui e constanta la 80-90 de grade pentru ca termostatul isi face treaba iar radiatorul e supradimensionat pentru toate conditiile de clima, nu ca la Dacia veche unde se ridica acul la temperatura dupa 20 de km de forja la +35 de grade.
bion
Voi bagati in seama minciunile lui pilif. 180 /h pe 20km cu motor de 100de ponei.Fix poola. la orice adiere de vant sau rampa pierde rapid viteza.Asta in situatia absurda ca jaful ala mai potae ceva viteza.
MuciX
Indoielile voastre alimenteaza furia verde. Data viitoare va merge mai tare pentru mai mult timp.
mircea_aq
QUOTE
am mers cu Mazda din semnătură cu 200 km/h, că era ocazie să văd cum e și cât consumă la viteza aia.


Normal, Mazda nu e masina de autostrada ca Laguna.
tomageorgian
Data viitoare sa faci un live fb sa vedem si noi isprava.
bmwh548
Sa-ti lasi si numele si numarul de inmatriculare.
marksman
QUOTE(mircea_aq @ 3 Aug 2022, 13:08)
Normal, Mazda nu e masina de autostrada ca Laguna.
*


Fix pe autostradă am mers.

QUOTE(tomageorgian @ 3 Aug 2022, 13:32)
Data viitoare sa faci un live fb sa vedem si noi isprava.
*


Când fac prostii nu le documentez.
MuciX
Doar te lauzi la baetii cu laguna tongue.gif
marksman
... ca să își dea seama că e greșit să mergi cu viteze din alea, mai ales cu o mașină ruginită.

<span class='edit'>3 Aug 2022, 13:58:</span>
QUOTE(bmwh548 @ 3 Aug 2022, 13:34)
Sa-ti lasi si numele si numarul de inmatriculare.
*


Pentru?
tomageorgian
QUOTE(marksman @ 3 Aug 2022, 13:35)
Fix pe autostradă am mers.
Când fac prostii nu le documentez.
*



Vorbeam cu pilif
marksman
Atunci scuze
Bicicleta galbena
De ce ziceti ca trolleaza Felipe? Mie mi se pare ca ce face e exact in spiritul jurnalului, nu exagereaza cu nimic.


Filip
Oricum schimb copexul ala cu ce trebuie, dar cand ma intorc de la mare.
Am zis ca nu mai merg repede, dar era foarte fină șoseaua și am zis să-i mai dau un pic. Ieri am mers regulamentar, respectând regimurile de viteză pe toate sectoarele de drum.
O sa merg cu un allroad 3.0 tdi 2013. Sper sa nu apar la stiri. biggrin.gif
axabrt
QUOTE(Bicicleta galbena @ 3 Aug 2022, 14:08)
De ce ziceti ca trolleaza Felipe? Mie mi se pare ca ce face e exact in spiritul jurnalului, nu exagereaza cu nimic.
*


Fiindcă cumva laguna aia prindea 180 kmh numai când era noua ?
Acuma daca prinde 100 e maxim?
Filip
Nu trebuie sa fac eu filmulet, si nici nu o sa fac ca nu mai merg repede ever. Exista pe yt. https://youtu.be/g7M0wm7G8xs
axabrt
Ferite ar Sfântul.
Tu ai văzut că ăla tine mașina în +6000 de ture.
De când conduc eu și să fie vreo 24 de ani, nu am mers niciodată cu mai mult de 4500 de ture la drum lung.
Fiindcă la 6000 deja e mai mult zgomot decât viteza. Și nu suport. Incepe de mă.doara capul

3 Aug 2022, 14:42:
Aaaz și da ne trolezi.
Da și nouă ne place.
Unii suntem la job cu niste taskuri de kkt și ne mai descrețim și noi fruntile.

Asta cu YT și filmul postat de tine , e că și cum aș posta și eu un film de pe YT că există vacante in Bahamas. Doar că eu n am ajuns niciodată acolo.
marksman
QUOTE(Filip @ 3 Aug 2022, 14:09)
Oricum schimb copexul ala cu ce trebuie, dar cand ma intorc de la mare.
Am zis ca nu mai merg repede, dar era foarte fină șoseaua și am zis să-i mai dau un pic. Ieri am mers regulamentar, respectând regimurile de viteză pe toate sectoarele de drum.
O sa merg cu un allroad 3.0 tdi 2013. Sper sa nu apar la stiri.  biggrin.gif
*


Nu-i nimeni sfânt să respecte limitele de viteză, dar c'mon, 180 cu o mașină care nu e în cea mai bună stare???
Laurentziu83
Nu suporti la drum lung, dar pentru incercat nu-i problema. Subsemnatul a facut Drajna-Bucuresti cu un Matiz la 140-150 la ora, practic cat ducea motorul. E drept ca motorul acoperea zgomotul radio-ului si ca papa aer-benzina in parti egale, dar asta e.

Eu il cred pe Filip ca a prins 180 cu Laguna. Motorul e cea mai rezistenta piesa din toata masina aia.
MuciX
QUOTE(Laurentziu83 @ 3 Aug 2022, 14:44)
papa aer-benzina in parti egale
*


A sunat Otto, a zis ca isi vrea ciclul inapoi. I-ai facut praf stoichiometria.
Laurentziu83
E in zilele alea ale lunii?
IRONICK
QUOTE(MuciX @ 3 Aug 2022, 15:54)
A sunat Otto, a zis ca isi vrea ciclul inapoi. I-ai facut praf stoichiometria.
*


radmasa.gif radmasa.gif radmasa.gif
MuciX
@Phelippe: Sportu' asta-i valsul motoarelor! big_wheel.gif big_wheel.gif sofer1.gif sofer1.gif
Filip
Raportul aer benzina e 14.7 parti aer la 1 parte benzina. Cand cresti turatia motorului cresti consumul de benzina dar si cantitatea de aer care intra in cilindrii iar ratia se pastreaza (sper ca nu am spus o prostie). blush.gif

<span class='edit'>3 Aug 2022, 16:06:</span>
QUOTE(MuciX @ 3 Aug 2022, 16:03)
@Phelippe: Sportu' asta-i valsul motoarelor!  big_wheel.gif  big_wheel.gif  sofer1.gif  sofer1.gif

*


wub.gif
wolfin
Anvelopele erau de iarna? Sau 4sezoane victoria

mircea_aq
Mai degraba ce latime, 135mm ?

Te mai intrebi dupa aia de ce masinile din ziua de azi au aderenta mecanica infinit mai buna, un megane a ajuns la 235 sau 245 mm latime.
MuciX
Nu e vorba doar de progresul anvelopelor. Degeaba ai anvelopa de 235mm latime daca sasiul nu face fata la atata aderenta.
Filip
Daciile alea aveau 155-165 latime
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.