Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Lagunengrün A.K.A. Brânză
Reno.ro - Forum Renault Romania > Alte discutii > Jurnal de Bord
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 44, 45, 46, 47, 48, 49, 50, 51, 52, 53, 54, 55, 56, 57, 58, 59, 60, 61, 62, 63, 64, 65, 66, 67, 68, 69, 70, 71, 72, 73, 74, 75, 76
MuciX
@Laurentziu83:
Stai calm, ca nu este nimic de suparat si nici eu nu-s vreun sensibil
QUOTE(MuciX @ 2 Jun 2015, 07:15)
Masina "imi datoreaza" ceva mai mult. Daca nu primesc suma asta pana la ultima centima ramane tot cu mine.

Eu imi incerc norocul.
Mai mult ca sigur cine il va cumpara nu va duce copiii in Alpi la ski cu el. Are un public al lui. Nici Skoda S120, spre exemplu, nu a fost vazulta ca fiind de colectie acum 20 de ani, dar iata ca are un public al ei.
Exista alternative mult mai noi, mult mai practice la banii astia, dar nu sunt ursitouring.
AndreiMR
Te-ai gandit sa il pui la vanzare si pe site-uri din afara? Ma gandesc ca ai avea sanse mai mari sa il vinzi cu banii astia. Romanii oricum sunt alergici la break-uri, si e intr-adevar o piata destul de mica pentru asa ceva la noi. Eu n-am prea vazut ursi care sa nu fie tiganiti in ultimul hal, si pentru asa ceva nu se preteaza ce ai tu. Sa vezi unul in stare cat mai originala pe la noi e o raritate
MuciX
Nu l-am pus afara, dar gandindu-ma la asta, eu am platit si taxa aici, ceea ce nu ar fi relevant pentru cineva din afara tarii, deci 1000 de euro nu ii pot justifica in pretul masinii.
cosmin_2300
Argon, e o vorbă (pe care sigur o știi): "Prost e ăla care dă, nu ăla care cere", DAR aici nu se aplică. De ce? Este o mașină rară și (cel puțin din poze) foarte bine îngrijită pentru vârsta ei!

MuciX: Cu siguranță mașina valorează banii ăia, important e să găsești pe cineva să fie dispus să îi dea.

Restul (inclusiv cei ce vor posta legat de preț): vrei ceva, plătești, atât de simplu este! Cum un VW Beetle recondiționat se vinde cu 10.000 de euro (și e un căcat de mașină), nu înțeleg care este problema în legătură cu prețul ăsta! Că sunt unii ofticați că au dat 15000 de euro pe un Megane cu 8 ani în urmă și acum valorează 3000, e partea a 2-a tongue.gif
MuciX
Fii tu sigur ca si meganurile bune, "top of the range" vor creste in valoare peste 20 de ani.
mars
Mai ales alea de 1.4, ca au fost putine.
MuciX
Ma, faptul ca de noi unele au fost mai putin dezirabile si s-au produs in numere mai mici poate crea niste situatii favorabile co-lec-ta-bi-lității unsure.gif (am nimerit?).
Vezi exemplul Reno Avantime, sau VelSatis. Pe ambele le-as vrea, dar sunt masini exclusiviste prin numarul redus de exemplare.
madhorsefuzzy
Fiat Multipla prima generatie ... tot numar redus de unitati si mai apare si prin top-uri.
IRONICK
QUOTE(MuciX @ 2 Jun 2015, 10:27)
Mai mult ca sigur cine il va cumpara nu va duce copiii in Alpi la ski cu el
*
Nu la ski, dar vezi foarte multe 'vechituri' in pasii din Alpi.
b76bgaarh
silvretta classic nu e la munte?
corbex
Solenza cind incepe sa valoreze 10.000? Nu prea mai am rabdare.
argon
In curand, dar 10.000 de ...HUF.
MuciX
Am strans niste piese pentru ursache si l-am dus in service pentru operatiuni:
- bucse brat spate
- bucse punte spate
- bielete antiruliu
- bucsa diferential
- bucsa amortizor

S-au mai constatat:
- cablu frana de mana
- conducte frana (vor fi schimbate si cele de pe fata)

E posibil unghiul ciudat de cadere sa fie din bucsele de brat, nicidecum arcuri strambe. Ramane de vazut.
Puntea va fi demontata cu totul. Vedem ce se mai constata pe parcurs, vreau ca lucrul pe puntea asta sa fie incheiat, dupa care vad cum fac sa ma ocup si de cea de pe fata. Acolo s-au constatat discurile, o bieleta de directie, o bieleta antiruliu si bucsele bara stabilizatoare. Pe langa asta joc in caseta, dar cica nu e grav si merge stransa momentan.
Intre timp astept suportul compresorului de a\c si un compresor sehascanou. Nu stiu cat de bun e cel de pe masina si vreau sa fiu sigur ca rezolv instalatia acum. Vad dupa aia cat costa sa il reconditionez si il tin de rezerva.


LE: de azi nu mai am RCA, ceea ce nu voi face pana cand nu termin cu puntea asta si a\c-ul. Probabil voi lua asigurare din urmatoarea leafa. In iarna am si ITP, deci trebuie rezolvat cam tot.
UXE
Cam ce costuri estimezi?
MuciX
Ma, nu stiu.
Pana acum mi s-a dat 500 de lei manopera. Include demontat puntea, pus toate piesele alea, am uitat sa mentionez bucsele din capul amortizorului, cu conditia sa mi se spuna ca mai tin arcurile si amortizoarele macar inca un an, altfel le schimb pe toate atunci.
Plus ce mai apare.
Pe piese am dat cam 300 lei, dar nu include cablul ala si conductele de frana.
Pe langa asta suportul de a\c e vreo 270, compresorul 350 si ce-oi mai gasi pe parcurs.
Greu de spus acum, ca nu stiu ce mai gasesc. Daca m-am inhamat, merg pana la capat.
Desi e capricios, inca imi mai place. Multa lume ma intreaba daca merita, eu spun ca da.

Daca apuc sa o fac, nu o mai dau, asta sigur.
gabize
Îi crești și tu prețul, ca mine. smile.gif
MuciX
Uleiul la iarna, plus ca nu-i spalata tongue.gif
UXE
QUOTE(MuciX @ 12 Jun 2015, 14:17)
Acolo s-au constatat discurile, o bieleta de directie, o bieleta antiruliu si bucsele bara stabilizatoare.
*



Ce s-a constatat la discuri: uzura sau deformare? Din cauza lor vibra volanul la franare?
MuciX
Deformate. Cel mai probabil contrafacute. Citez: "se vede ca sunt noi, dar au bataie".
Luate de pe autokarma, dar montate in regie proprie, deci canci garantie. Just sayin'.
b06fcn
N-ai un pretenar care are service sa-ti dea hartii ca s-au montat in regim autorizat RAR?
b76bgaarh
hmmm. si astia dau tepe.

najpa.
horhel
auzi ce firma e discurile? am luat si eu acu 2 ani pt meganu meu de la autokarma, tot montaj regim propriu, si la fel se misca putin volanul la franare(fenomen ce a aparut cam de vreo 2 luni)
corbex
Schimba volanul.
MuciX
QUOTE(b06fcn @ 12 Jun 2015, 17:30)
N-ai un pretenar care are service sa-ti dea hartii ca s-au montat in regim autorizat RAR?
*


Uite ca la asta nu m-am gandit. S-or murdari? Sa nu fie mai mare daraua. unsure.gif

QUOTE(horhel @ 12 Jun 2015, 18:19)
auzi ce firma e discurile?

QUOTE(MuciX @ 2 Mar 2015, 09:17)
[...] vibratii in volan la franare. Disc Brembo cu placute Ferodo Premier ambele cu putin peste 2000 kmp.





12 Jun 2015, 21:51:
Am fost sa o vad in seara asta. Destul de nasol cu rugina sub punte, se vede ca a mai fost reparata si treaba de mantuiala. Vom profita de ocazia asta si vom curata pe acolo si sa corectam. O fisura in lonjeronul fata dreapta. Mica, dar e, se va repara si asta. Ma gandesc serios sa renunt la suspensia sport, e clar ca e prea dura pentru varsta fierului.
Maine aflu cat ma costa o revizie/reparatie cap-coada. Ma astept la o suma mare, oricum.
Unghiul de cadere de pe spate se va rezolva cu bucsele de brat.
Printre altele, se pare ca aveam slabit busonul de umplere al diferentialului, de la ultimul schimb, iar capacul era ud.
Sunt putin deznadajduit de faza cu rugina, dar cica cu bani si rabdare se repara. Mergem inainte ca inainte era mai bine.
[attachmentid=1627997551] [attachmentid=1627997552] [attachmentid=1627997553]
cdadan
QUOTE(MuciX @ 12 Jun 2015, 14:39)
Daca apuc sa o fac, nu o mai dau, asta sigur.
*


Pana o faci, pica altceva. tongue.gif
Dar e normal. Știi ce se spune de la o respectabila varsta încolo? Daca te trezești dimineața si nu te doare nimic, înseamnă ca ești mort.
l@u
Scuze, dar daca te trezesti dimineata si nu mai ai valvetronic, vinde-o! 04.gif
MuciX
Are decat valve. Dooșpe, de toate. S-o mai tin?
l@u
Ai numarat bine? biggrin.gif
MuciX
Cât m-am priceput si eu. tocilar.gif
l@u
090.gif
gabize
Io dacă n-am valvetronic pe legumă, tre' să scad din preț? huh.gif
mars
Nu. O penalizeaza destul faptul ca e diesel. Cat de curand, nu o sa mai si voie cu ea la mall.
Adrian Frigo
Da!
gabize
QUOTE(mars @ 13 Jun 2015, 05:22)
Cat de curand, nu o sa mai si voie cu ea la mall.
*


Visul meu! biggrin.gif
MuciX
Anunt dezactivat

QUOTE(UXE @ 12 Jun 2015, 14:23)
Cam ce costuri estimezi?
*



Devizul este de 7800 lei.
Include toata mecanica ambelor punti, demontate, curatate, etc.
Se mai inlocuiesc:
- cruce cardan,
- simering cutie viteze
- bucsa timonerie schimbator (are un mic joc, daca tot umblu...)
- Discuri fata + placute (Ate normale, initial mi-au "pus" racing, dar am zis ca nu e cazul)
- strans caseta de directie
- etc
Mecanica e 15xx lei manopera + 2200 lei piesele inlocuite.

Parte de tinichigerie:
- dezechipare totala partea de dedesubt
- reparatie 3 lonjeroane (ambele spate + dreapta fata)
- reparatie praguri interior - exterior (a treia oara cand fac asta - meseriasi) sper ca petru ultima data + vopsire
- curatat tot pana la tabla
- spalat/curatat compartiment motor
- tratament pasivizare
- terosonare
- curatat si revopsit puntile si bratele puntilor.
Pret 4100 lei.

Ma asteptam la mult mai putin, dar asta e. Probabil o mai vad inapoi la inceputul lui Iulie si abia atunci voi face RCA.
Oamenii par super ok, mi-au raspuns la toate intrebarile mele, oricat de paranoice ar fi fost.
Voi primi garantie, facturi, tot.
Pe langa asta, mi s-a promis o documentare amanuntita cu poze a intregului proces.


Mergem inainte.


P.S. cred ca dupa asta "imi va datora" vreo 7500 euro.
UXE
La ce service o faci? Sunt de incredere?
MuciX
Eu asa cred, ca sunt de incredere. Mi-au fost recomandat de un coleg de forum, care e la fel de chitibusar ca mine. Pana la urma eu am luat decizia finala, daca a fost sau nu corecta, ramane de vazut. Baietii s-au purtat exceptional, nu au dat niciun semn ca si-ar pierde rabdarea la vreuna din intrebarile mele. Chiar m-au tratat de parca eram cel mai important om de pe pamant. Nu m-am simtit asa in niciun service.
Garajul il au pe la Valea Cascadelor.
cdadan
Valeu, cum se duc miile de euroi. Hobiurile astea e boala grea. tongue.gif
Si parca vad ca la anu-ti iei f30.
kum
Bravo ma moldovene! aplauze.gif
Chiar ma bucur ca n-ai dat-o... sunt convins ca-ti parea rau dupa ea.
bucatzel
QUOTE(MuciX @ 15 Jun 2015, 10:20)
P.S. cred ca dupa asta "imi va datora"
*


Maaan, juma' de ora pe drumul potrivit, si o sa uiti de facturile astea.
mars
Dar un Valvetronic nu-i pui? Are Dan unul ramas prin pod.
MuciX
QUOTE(cdadan @ 15 Jun 2015, 22:59)
Hobiurile astea e boala grea.


Poxăziccăs pasionat, stiu.
Ieri am dat avansul, cica 2-3 saptamani, pana sa vad fierul inapoi. Tre sa-i cumpar "Legislativpaket" si cu asta sper sa termin cu emotiile ITP-ului. Desi mai raman finala evacuarii si faptul ca anvelopele au talon 50 in loc de 55, cum cere cartea.
Apropos, creca voi taia si tipsul evacuarii, sa nu mai vina taranerste in sus, poate pare mai de acolo. Parca nu as renunta la sunetul ala inca. blush.gif
corbex
Sunetu-l poti scoate din casetofon.
kum
Ui' ma moldovene, data viitoare asa o comitem:

user posted image

Io vin cu halca, tu cumperi agregatu' (grataru')
dr_mKe
Taci, că și pe mine mă așteaptă senzorul de NOX, așa, cam 1700 de lei. Ieri numai ce l-am consultat cu diagnoza, juma din timp voltaj zero dry.gif Probabil săptămâna viitoare mi-l fac cado' de ziua mea happy.gif

Eu mă simt pregătit psihic pentru Alfa Romeo laugh.gif
MuciX
La mine aia e ok, din ce pare si e vreo 500 de lei. Beamve zice că se schimba la 60k kmp. Probabil îi vine si focul. Problema mea e debitmetrul: daca se va duce, abia in schimbul a vreo 2700 lei, vine altul in locul lui.
hitman1234
Schimba filtrele de aer la 5000 kmp si duce mult si bine debilmetre
dr_mKe
La 7500 km merge ? unsure.gif
hitman1234
risti sa pice valvetronic la 7500 tongue.gif
MuciX
QUOTE(hitman1234 @ 20 Jun 2015, 10:28)
risti posibil sa pice un valvetronic la 7500  tongue.gif
*


Adica ii creste unul nou sleep.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.