Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Lagunengrün A.K.A. Brânză
Reno.ro - Forum Renault Romania > Alte discutii > Jurnal de Bord
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 44, 45, 46, 47, 48, 49, 50, 51, 52, 53, 54, 55, 56, 57, 58, 59, 60, 61, 62, 63, 64, 65, 66, 67, 68, 69, 70, 71, 72, 73, 74, 75, 76
ursul_bipolar
Se potriveste bine in bord! Cam costa dar e de acolo.
M.C.
E frumos,dar cred ca nu pica prea bine in combinatie cu indicatoarele analogice ale lui Ursulache.
Parerea mea.™
sobolan
pune-i un OBC mai degraba,sau are ?
SiloS
Nici mie nu imi place.
MuciX
Eu am "OBC mic". Momentan nu il iau pe cel mare, pentru ca nu-i simt utilitatea. Ala ar indica si consumul mediu in plus, plus inca vreo cateva functii. Dar nu oil temp, oil pressure, etc.
M.C.
Ca tot vorbim aici de babuste......
Deocamdata,am inceput usurel,usurel sa duc lupta titanico-psihologica de convingere a proprietarului.
Greu,greu de tot,si nu stiu daca voi reusi.Dar speranta moare ultima..... wub.gif
[attachmentid=1628032871] [attachmentid=1628032872] [attachmentid=1628032873]

Scuze initiatorului topicului,daca considera off,il rog sa stearga.
MuciX
Froumocks. Si astea si 2300. Vad ca tragi la astea visinii.
Eu iti doresc succesuri cu propetarul. La cum arata masina, probabil banii nu vor fi problema pentru el, creca tre sa umbli mai mult la coarda sensibila. E in varsta omul, sau ce te face sa crezi ca ti-l da?
M.C.
E in virsta,da.De virsta mea tongue.gif icon_mrgreen.gif
Este un bun prieten,are multe masini de epoca,si ma stie bolnav cu italiencele.... wub.gif
Pozele sunt facute cu ceva timp in urma,acum masina ar mai necesita ceva retusuri.
Si era cit pe aici sa fie a treia visinie din parcare.Sa fi vazut atunci ce mai ziceau unii,jante negre,dungi rosii,alea,alea........ icon_mrgreen.gif tongue.gif
MuciX
[attachmentid=1628032906]
b76bgaarh
creca ieseai mai evtin cu un bmw nou.
gabize
e inclus și zugrăvitul apartamentului în prețul ăla? huh.gif
bucatzel
Pe undeva in tot procesul ala de dupa sablare, e totusi inclus tratament anti-rugina?
MuciX
Da, e si tratament antirugina.
Nu luam niciun bemveu nou de banii astia. Poate luam vreun E90 mai curatel, dar de ce?
gabize
Ai făcut vreo estimare a costurilor până la faza de ieșit cu ea pe Corso?
cj98czh
Cam multisor partea de vopsit indiferent ce tratament au bagat ... parerea mea ...
bucatzel
QUOTE(MuciX @ 10 May 2016, 13:42)
Da, e si tratament antirugina.
*



Ce?

@gabize. Sincer, pana nu vezi ce-o facut altul inainte, ce/cum/pe ce o dat banu, n-ai cum sa faci vreo estimare. Mai degraba am io sanse sa estimez cat o sa ma coste operatiunea similara la troscoleta din semnatura, vazand cum se "distreaza" el p-aci.
AmunDei
Cred ca o sa trebuiasca sa investesti si intr-o coloana oficiala si sa iesi cu masina numa in zilele cu soare si uscat, nu de alta da sa nu-ti sara vreo piatra pe tabla sau cineva de pe o straduta laterala aiurea unsure.gif
MuciX
Masina pana in punctul in care a fost bagata in RK m-a dus la 4.5k.
Dupa ce imi voi fi primit banii care am convenit cu primul service ca imi sunt datorati voi avea o gaura de ~600 euro de acolo.
Am mai cumparat un set de jante si anvelope noi pentru iarna care dupa ce am vandut jantele pentru iarna pe care le aveam m-au dus la 300 euro.
Plafonul 100 euro.
Scaunele de reparat undeva la 200 euro.
Un rand de faruri 100 euro.
Alte acareturi de vreo 200 euro (chedere, capitonaje, etc).
La toate astea, de cand am adus masina unde este acum am intocmit lista asta [attachmentid=1628032908] care ar fi ultimele cheltuieli, dar raman in continuare ceva necunoscute. Ceva imi spune ca nu vor fi de ajuns acei 1k euro de la "Neprevazute".
Pe langa astea, mi-ar trebui anvelope de vara si sa refac jantele pe 15 (curatat + powder coat).
Asadar, probabil voi ajunge la 15k+. Ceea ce e cam pretul unuia similar, intr-o stare foarte buna, dar la care tot se va mai gasi cate ceva de facut.

QUOTE(bucatzel @ 10 May 2016, 14:51)
Ce?
*


Produsul e de la Standox. E cumparat totul deja, numai ca le voi plati dupa ce se aplica efectiv. Asa a fost cam cu tot pana acum, nu am mai platit inainte (ca la curve). Am dat 700 lei la un moment dat, pentru ca le cumparase din banii lui si ramasese fara (are si el un urs la facut, dar cum la el va mai dura si avea deja materialele care ajung greu, a zis ca imi da mie ce a comandat si da el alta comanda dupa ce ii platesc).
Vopsitorul va vrea totusi un avans, sa cumpere materiale.
Muttley
Arunca unu' o piatra legat la ochi si se dezlantuie ditai discutia.
Cand incepi asa ceva nu te uiti la bani, s-a mai discutat. Si te apuci doar daca pe termen lung, in worse case scenario, ai pe ce pune mana. Dupa-aia NU TE UITI!
gabize
Dacă la mine te referi, era doar o curiozitate nevinovată.
M.C.
group_pointing.gif
b76bgaarh
8700+3500 = 12200EURO.
MuciX
??
b76bgaarh
avansul pt un bmw nou.

MuciX
Nu imi fac credit pentru o masina, am deja un credit, mi-a ajuns.
Plus de asta, un bmw nou nu este un bmw vechi.
Muttley
Ma refeream la vocea ratiunii aici de fata.

QUOTE(b76bgaarh @ 10 May 2016, 14:32)
creca ieseai mai evtin cu un bmw nou.
*



QUOTE(b76bgaarh @ 10 May 2016, 15:45)
8700+3500 = 12200EURO.
*


M.C.
Unii nu inteleg ca aici este o chestie de suflet,indiferent de cost.
Si de fapt,nici nu ar trebui sa te intereseze ce spun altii in aceasta privinta.
Este pentru tine si atit..........
Iar in momentul in care ai inceput lucrarea,ti-ai asumat toate aceste riscuri si costuri.
Tu da-i bataie si o sa iasa ceva foarte frumos!
Satisfactia va fi imensa cind Ursulache va fi gata. wub.gif
bucatzel
QUOTE(MuciX @ 10 May 2016, 14:02)
Produsul e de la Standox.
*



Daca nu-i prea mare bataia de cap, poti sa intrebi de vreun cod de produs, de-astea? Ca parca-i un facut, la ei pe site, si la chelade la fel, te pierzi in stiinta fara sa afli nimic. Pana acum, doar la aia de la fertan am gasit un site din care sa intelegi care produse ce fac.
MuciX
Un 320i Touring F30, configurat dupa toate pretentiile si rigorile mele cu privire la masini noi costa 50k euro. Si tot 4 cilindri ar avea.
b76bgaarh
emsi, daca era o chestiune de suflet, se facea restaurare ca la carte, fara piese sh k9, fara lamentari ca piesa OEM e scumpa, fara, fara, fara etc.

din pacate nu va fi complet gata.
MuciX
Anumite chestii merita luate noi, altele nu, unele merita OEM, altele nu. sleep.gif
Am zis din capul locului ca nu e restaurare, ca nu e catedrala, este RK. Si nu este RK de uzina si nici de concurs, iar cum eu nu beneiciez de sponsori, o voi face asa cum ma pot descurca, cu unele piese salvate, altele aftermarket.
Sa nu ma intelegi gresit, parerile sunt binevenite si libere, dar momentan eu atat pot.

L.E. bucatzel, le-am scris acum, astept raspunsul lor si te anunt imediat ce il am.
Muttley
Ti s-a lamentat tie? Ti-a cerut bani cu-mprumut si ti-i da pe lumea cealalta?
Te-a dat cu capul de monitor tinandu-te de ceafa si te-a obligat sa-i citesti topicul?

O fi NU la ambele?

10 May 2016, 16:24:
MuciX, la ce naiba te justifici? Justifica-i-te sotiei, nu unora de pe forum!!!
M.C.
QUOTE(Muttley @ 10 May 2016, 17:22)
Justifica-i-te sotiei,
*


Nici acolo intotdeauna,ca e cam incomod presul de la usa ........ icon_mrgreen.gif tongue.gif
bucatzel
domnu' b76bgaarh, cand trantesti de-astea, jur ca ma crucesc cu ambele maini...

E foarte simplu sa comentezi pe munca altuia. Nu pui si tu mana sa faci o treaba de asta inainte sa tot boscorodesti pe-acolo? Nu tre' sa fie masina, cred ca e destul si daca faci un Pegas sa arate ok.
MuciX
Nu ma justific, ca nu am nimic de demonstrat, erau idei pe care oricum le-am mai expus pe aici, plus de asta daca el si-a rupt din timp sa citeasca si sa scrie pe aici, ii pot raspunde si eu dupa. Macar atat, nu?
Consoarta* este si ea foarte incantata de ursul Brânză si abia asteapta sa fie gata. Ei inca nu a fost nevoie sa ma justific. biggrin.gif

* Momentan este consoarta; sotie voi avea abia dupa 1 Iunie, cu acte in regula. blush.gif
Muttley
Casa de piatra cu bemveu clasic la usa.
M.C.
Sa fie cu noroc! cheers.gif
E,abia dupe aceea urmeaza justificarile...... wise_guy.gif tongue.gif icon_mrgreen.gif
Ce de incurajari primesti....... 04.gif
Uameni rai si invidiosi!
AmunDei
Eok ca bani.

Tot mai bine decat vreun reno nou in 15-20 k la care pica cutia in rodaj.
Muttley
Link! 04.gif
AmunDei
Mai jos prin jurnale, chiar colegul nostru de forum alexbudan
Muttley
Trist... Era unu' cu un Vitara, tot cu ceva automata d-asta de fitze cu update-uri wireless, aceeasi situatie.
Totul e o problema de incidenta. Daca cineva sus, pe un norisor, e multumit de statistica, dure-l-ar capu'.

Mucix, scuze pentru deviere. Am sa pun si eu in curand lista de cheltuieli pentru o rabla mai noua si mai putin ravnita.
b76bgaarh
QUOTE(bucatzel @ 10 May 2016, 15:27)
domnu' b76bgaarh, cand trantesti de-astea, jur ca ma crucesc cu ambele maini...

E foarte simplu sa comentezi pe munca altuia. Nu pui si tu mana sa faci o treaba de asta inainte sa tot boscorodesti pe-acolo? Nu tre' sa fie masina, cred ca e destul si daca faci un Pegas sa arate ok.
*



am vrut sa fac o masina ca la carte, din pacate, in final am cumparat o masina noo.

a zis ceva pe aici posesorul de Tesla S, din pacate, a avut dreptate.
MuciX
@ matli: Deci nu doar pe mine ma mananca sa fac calcule. biggrin.gif
Stai linistit, eu balesc si la troaca ta. tongue.gif
4x4
Te-ai hotarat asupra culorii? Tot verde? De un gri cum e pe modelele mai noi ce parere ai?

Laurentziu83
QUOTE(MuciX @ 10 May 2016, 14:26)
[attachmentid=1628032906]
*


Colegul Dantes parca isi vopsise Faitonu' cu 3000 de lei... blink.gif
MuciX
Va avea culoarea originala, nu mai stau sa schimb titlul topicului.


QUOTE(b76bgaarh @ 10 May 2016, 17:03)
a zis ceva pe aici posesorul de Tesla S, din pacate, a avut dreptate.
*


Sa te ajut putin: a zis, dar nu doar aici.
QUOTE(C a t a l i n @ 4 Jan 2016, 18:01)
nu poți faci e restaurare serioasa pe principiul: "afara e vopsit gardul, iar în motor e leopardul".
*


QUOTE(C a t a l i n @ 4 Jan 2016, 18:23)
Cârpeală e mai ok?
*



L.E. Dantes nu a vopsit o masina curatata la tabla, nu a antifonat, nu a dat ceara si nu a vopsit interiorul si compartimentul motor. Desi probabil daca le comparam, a avut cam aceeasi supratafa.
b76bgaarh
a sters bucatzel comentariul.
Laurentziu83
QUOTE(MuciX @ 10 May 2016, 17:09)
L.E. Dantes nu a vopsit o masina curatata la tabla, nu a antifonat, nu a dat ceara si nu a vopsit interiorul si compartimentul motor. Desi probabil daca le comparam, a avut cam aceeasi supratafa.
*


Totusi, de la simplu la triplu... blink.gif
bucatzel
Pai nu cred ca o avut de grunduit si de indreptat (chituit/slefuit/repeat) nimic la faiton. Asta deja justifica un dublu. si dupa aia, tratamentul ala anticoroziv, daca e de-ala cum sper eu ca e, ar fi de munca kklau. Plus ca ma indoiesc ca un vopsit prin interior e la fel de simplu ca prin exterior. adica no, n-ai aceleasi pretentii de calitate, clar, dar e plin de colturi si locuri imposibile.

damn, io cred ca incerc sa ma antrenez pentru cand o trebui sa-mi justific mie de ce dau atat pentru acelasi set de operatiuni...

Laurentziu83
Pai masina tot a avut parte de tratamente la tablarie pana acum, care banuiesc ca au fost platite. Acum inca 8500 de lei???
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.