Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Lagunengrün A.K.A. Brânză
Reno.ro - Forum Renault Romania > Alte discutii > Jurnal de Bord
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 44, 45, 46, 47, 48, 49, 50, 51, 52, 53, 54, 55, 56, 57, 58, 59, 60, 61, 62, 63, 64, 65, 66, 67, 68, 69, 70, 71, 72, 73, 74, 75, 76
M.C.
QUOTE(MuciX @ 21 May 2018, 09:09)
Aveț casete cu moder tokăn și es o bes?
[attachmentid=1628086941]


*


Mi hev.
MyKe89
Yey! biggrin.gif
vis-a-vis
Roți are?
bucatzel
QUOTE(MuciX @ 21 May 2018, 08:09)
Aveț casete cu moder tokăn și es o bes?
*



Am cu cuin, da' nu dau...
dandobre
metalica sau depes mod? ca am eu
AR-18-MOS
Schimbi cu E65 diesel?
bucatzel
Am zis deja ca nu dau casetele cu cuin, nici macar pe e65...
MuciX
Ruoți n-are montate. sad.gif
AR-18-MOS
QUOTE(bucatzel @ 21 May 2018, 09:17)
Am zis deja ca nu dau casetele cu cuin, nici macar pe e65...
*


Eu pe MuciX il intrebam. tongue.gif
MuciX
Pai eu vreau sa ma plimb cu masina, nu sa muncesc pe camp. tongue.gif
AmunDei
[attachmentid=1628086947]
SiloS
Bravo! Nu fi zgarcit cu pozele! Motorul arata bine, are toate plasticele, mai vrem poze !!!
MuciX
Nici eu nu am foarte multe poze, pentru ca nu am mai ajuns de mult la garaj.
Mai sunt de venit plastice, azi au venit suporturile de la radiatorul de ulei si deflectorul de radiatorul de apa. Am luat de diesel, deci al meu nu se mai potrivea.
bucatzel
QUOTE(AR-18-MOS @ 21 May 2018, 10:27)
Eu pe MuciX il intrebam. tongue.gif
*


Pai el nu era dornic de schimuri... Daca vrei, am o caseta cu zizi top si una cu jenesis, copiate original de Metronom S.R.L in '91.
MuciX
Aproape sigur nu va fi gata la timp, deci mă bucur de ea abia când voi reuși să îmi fac timp sa mă întorc sa o iau.
[attachmentid=1628089012] [attachmentid=1628089013]
gabize
Și de-o făceai în Ardeal, era gata de mult... sleep.gif
Pân-o asamblezi, ruginește... tongue.gif
Sau aștepți să se încadreze la otomobile de epocă? biggrin.gif
MuciX
Ce dracu sa aștept, oricum am plătit impozit tot timpul ăsta? smile.gif

26 Jun 2018, 19:42:
Din păcate nu sunt nici macar pe forumul asta singurul amânat de către meseriași.
gabize
Am citit că te muți la ea acasă, ia-o cu tine, pe acolo găsești cluburi de pasionați și ar avea mai multe șanse.
vis-a-vis
Cum dracu' s-o ia dacă nu e gata?
gabize
Doar nu în geamantan. Dacă tot a pus suflet în ea, e păcat s-o lase ruină.
Dacă samsarii aduc o grămadă de mașini pe platforme, sigur găsește una goală ce merge spre nemți.
Raduchu
'Aidi bre ca un uichend tot gasesti sa iti faci timp s-o aduci in tara natala. E si pacat sa nu te bucuri de ea la un drum lung smile.gif .
Muttley
Un' ti muti wa? Si pentru cat timp?
MuciX
Germania. Cu puțin noroc de tot. smile.gif
Speedy
Wilkommen imbratisare.gif
cj98czh
QUOTE(gabize @ 26 Jun 2018, 20:17)

Dacă samsarii aduc o grămadă de mașini pe platforme, sigur găsește una goală ce merge spre nemți.
*



Sa vezi tu cate masini pleaca din RO pe platforma catre DE ... si dupa aia se aduc inapoi ... asta este ultima gaselnita ... masini ok si de 2-3 ani maxim ...
bgdrenault
De ce? Se inmatriculeaza acolo si se aduc ca nemtesti?
b06fcn
Da. Sa vezi mirarea romanului cand in loc de CIV nou primeste duplicat, ca masina avea deja asa ceva...
MuciX
Asta era ideea, sa fie gata cand plec sa pot pleca cu ea, imi luam si mai multe catrafuse. Dar nu sunt sanse, asa ca mai astept. Bunurile materiale sunt ultima mea grija acum, duca-se.
Va trebui sa ma intorc la 2 luni o perioada in tara, deci vor fi ocazii sa o aduc acolo, numai sa nu fie probleme cu fierul.
Momentan va ramane cu numerele dăbuzău, deși daca tin cont de ITP la un an, s-ar putea sa nu fie combinatie.
bucatzel
In 10 ore esti in Timi, cred ca gasesti unde sa faci itp-ul aici tongue.gif
MuciX
Nu ca tre sa imi cumpar trusa medicala valabila, acolo. tongue.gif
gabize
Nu se rezolvă cu virsli? huh.gif
Muttley
Bre, da' tu stii limba aia oribila? Vesc-astia, oricat de toleranti se jura ca ar fi, sunt niste scarbe si jumatate cu cei ce nu-s din rasa si natia lor perfecta.
bion
Are neamuri p`acolo daca nu ma insel deci nu e cu valiza si nevasta in autogara.
Face curs din ala 6 luni ia patalamaua, barba are si gata, e la fel de neamt ca 7,5 milioane de arabi si turci, rusi, poliaci etc:D
MuciX
QUOTE(Muttley @ 27 Jun 2018, 10:02)
Bre, da' tu stii limba aia oribila? Vesc-astia, oricat de toleranti se jura ca ar fi, sunt niste scarbe si jumatate cu cei ce nu-s din rasa si natia lor perfecta.
*


Fata de noi astia romani, care suntem un munte de toleranta si de bun simt. Numai miere si dulceata pe malurile dambovitei.
Eu am lucrat mereu in corporatii straine, cu straini de prin toate colturile lumii. Pana acum nu am reusit sa le vad coltii.
Parintii mei locuiesc acolo, vom fi vecini. Mai am niste prieteni pe acolo, deci pot afla care carciuma e mai potrivita.
Eu am primit o oferta de job in engleza. Amandoi am inceput cursuri de germana in ianuarie, asa preventiv. Ea incearca un trasfer cu angajatorul de aici, care are hub unde ne mutam.
Ar trebui sa fie ok.
vis-a-vis
QUOTE(Muttley @ 27 Jun 2018, 10:02)
Bre, da' tu stii limba aia oribila? Vesc-astia, oricat de toleranti se jura ca ar fi, sunt niste scarbe si jumatate cu cei ce nu-s din rasa si natia lor perfecta.
*


Sunt intoleranți cu jigodiile, de care România nu duce lipsă sau alte rase invadatoare și nu foarte receptivi la cei car enu le știu limba. Și mi se pare normal să fie așa. Dacă ai venit la mine-n țară, îți dau de muncă, dar vreau sa mă înțeleg cu tine. E o țară destul de ermetică dpdv limbă. Peste tot auzi doar germană, e dublaj la tv, totul e tradus.
Altfel ca oameni oferă ce primesc. Respect pentru cei care își văd de treabă. Au nemți care au venit la noi și ne-am distrat ca acasă sau chiar am fost la ei acasă și ne-au învățat cum se bea bere (cu naveta)...
Totul ține de om, nu poți generaliza la nivelul a 50 de milioane de oameni.
bion
Oricum o sa fi unic. Imigrant care aduce in D o rabla nemteasca resapata biggrin.gif
Sunt f. toleranti ( matli bate campii) daca tii cont ca 20% din cei 80 milioane sunt imigranti .Mucix vezi ca e un orasel in care aproape toti sunt din RO ( din Darova).
bucatzel
Mi-am petrecut aprox un an prin zona in care merge el, si am preferat sa vorbesc cu ei o engleza corecta decat o germana stalcita, si chiar si asa, n-o avut nimeni vreo problema cu sufletul meu.
Muttley
E bine daca-i bine happy.gif
einstein1984
QUOTE(Muttley @ 27 Jun 2018, 10:02)
Bre, da' tu stii limba aia oribila? Vesc-astia, oricat de toleranti se jura ca ar fi, sunt niste scarbe si jumatate cu cei ce nu-s din rasa si natia lor perfecta.
*


eh mai e si dupa sufletul omului.
Muttley
=))))))))))))))))))))
marian-j
QUOTE(MuciX @ 27 Jun 2018, 08:48)
Nu ca tre sa imi cumpar trusa medicala valabila, acolo. tongue.gif
*


Am io trei!
Îți împrumut una dacă vrei. smile.gif
Bafta cu vecselu' de vaterland!
MuciX
Aroganță maximală, mi-am pus semnalizări pe bemveu.
user posted image
DannyY
Astea-s pentru parcarea pe trecerea de pietoni sau pe linia de tramvai? tongue.gif
gabize
mai ai de pus bricheta și-i gata! up.gif
bion
Nu fumeaza.
gabize
asta nu-i o scuză
pishky
QUOTE(MuciX @ 28 Jun 2018, 17:06)
Aroganță maximală, mi-am pus semnalizări pe bemveu.
user posted image
*



1 - la bemveu nu e necesare semnalizarile, nu se monteaza asa ceva.
2 - ce ai tu acolo e de fapt, avaria, pentru momentele in care parchezi, perfect regulamentar, pe fastlane sa "iti iei tigari" su alte rahaturi d-astea.
marian-j
Foarte corect ce spui, coane pishky!
La pisoi, butonul de avarii este destul de uzat. Maneta de semnalizare? E ca 9! happy.gif
bion
Dar sa nu uitam esentialul.Soferul e femeie blush.gif
MuciX
!!! Warning!!! Big wall of text smile.gif

Pentru că "înainte de NCAP", ursul are faruri și proiectoare cu dispersoare de sticlă.
"Boala" lor e ca sticla aia se polizează în timp, iar faza lungă, în mod deosebit, devine ablicioasă și mată.
Cu farurile "am rezolvat", am găsit niște sehaș ca noi în stare mai mult decât bună. Marele lor păcat - șuruburile de reglaj și bucșele de pastic pe care se prind de suportul de far erau praf dupa 30 de ani.
Farurile luate acum vreo 3 ani, pe vreo 350 lei, bucșele nu se găsesc decât OEM. M-au dus vreo +700 lei să echipez ambele faruri cu "feronerie" nouă.
Au rămas proiectoarele. Polizate bine de tot, mai ales din cauza poziției foarte apropiate de asfalt, cel mai probabil. Unul chiar luase o pietricică mai serioasă și era bubuit bine, dar fără să fi străpuns sticla.
Oricum, de preferat ar fi fost să le schimb, dar:
- sehaș sunt greu de găsit în starea pe care o căutam eu, si au ajuns cam la 150 euro.
- noi sunt +1k lei de bucată
- dispersoare noi.
Acum se va vedea zgarcitul din mine. Sau ce oi fi eu.
Se lăuda un anume personaj că face bișniță cu piese de mașini retro cu piese NOS sau aftermarket, numai că nu ne-am înțeles neam. Cerea 150 lei pe dispersoare de plastic, deci acceptabil, dar am zis pas. Vă las să citiți mai jos rigorile pe care el - vânzător - mi le impune "mie" - client. Mi se pare halucinant că totuși are o droaie de clienți cu modelul ăsta de "afacere".
[attachmentid=1628089324]
Mă rog, nu critic, doar constat. sleep.gif
Lesne de înțeles că în condițiile astea eram dispus să le pun pe ale mele, așa ciufulite cum erau. Mi se pare inacceptabil ce îmi cere el.
Așa ca am intrat pe Ali, unde am găsit aceleași dispersoare de plastic no name, cu fix $9 și livrare mocca. Au ajuns luni și deja sunt montate. De banii ăia sunt perfecte. smile.gif
[attachmentid=1628089325]
Probabil că unul dintre cele mai prost gândite sisteme de pe mașina asta trebuie să fie reglajul pe înălțime al farurilor. Nu am înțeles de ce, au decis să pună un sistem pe vacuum, care e doar sigilat, nu are sursă de vacuum de la motor. Asta în condițiile în care toate opționalele automatizate erau acționate electric - trapă, ferestre, închidere centralizată. Asta nu ar fi fost o problemă până la urmă, dar sistemul este notoriu pentru fiabilitatea care nu e. Sunt rara avis mașinile care încă au acest sistem funcțional.
Partea bună pentru mine e ca odată cu farurile alea am primit un astfel de sistem. Fiță îmi spun, numeri pe degete mașinile din Ro cu sistemul asta funcțional. Ca să vedeți cât de gravă e treaba, eu am păstrt sistemul ăla ferit de soare, întins, în cameră cu umiditate și temperatură constante, le-am acționat cam de 2 ori pe lună până când la o probă nu s-a mai mișcat decât unul. Scheiße.
Bun, conversie la electric; întrucât în DE trebuie să ai reglaj de faruri ca să poți trece TÜV, au apărut kit-uri de conversie la acționare electrică. 175 oiro + shipping. Pas.
Așa că am dat de tutorialul asta, care propune bricolarea unui potențiometru în robinetul OEM de vacuum pentru a controla niște servouri de far de pe E36. Așadar încă o modificare pe o mașină pe care o doream OEM. Asta e.
[attachmentid=1628089326]
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.