Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Lagunengrün A.K.A. Brânză
Reno.ro - Forum Renault Romania > Alte discutii > Jurnal de Bord
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 44, 45, 46, 47, 48, 49, 50, 51, 52, 53, 54, 55, 56, 57, 58, 59, 60, 61, 62, 63, 64, 65, 66, 67, 68, 69, 70, 71, 72, 73, 74, 75, 76
bmwh548
Fiecare face ce stie, tu dai cu bata-n balta, eu am dreptate...
MuciX
QUOTE(b76bgaarh @ 16 Jan 2015, 10:16)
el are decat dreptate.
*


Si tie iti place sa dai cu barul în c@kat sleep.gif

Deci, despre ce timp vorbeai?
b76bgaarh
QUOTE(bmwh548 @ 16 Jan 2015, 10:18)
eu am dreptate...
*


tot mai auzi voci? naspa.

mucixe da de ce te grabesti?
corbex
Un arc original dar sh ar avea ceva cusururi? Ca nu e similar cu o piesa in miscare sau electrica, pe care o poti suspecta ca are uzura si se defecteaza. Un arc e un arc. Intreb si eu, ca necunoscatorul.
Apropos, pui azi un arc, miine il dai jos. Se cheama ca a devenit sh. Da' el e tot arcul de ieri.
MuciX
De acord badie, dar ma gandesc sa nu fie răsare tasate la vârsta asta. Ar fi mai simplu asa.
corbex
Ce-i aia "rasare"? Un arc de peemfeu nu-l poti banui ca se lasa in timp, ca arcurile de la vechile berline facute la cenzurat-i masa.
marian-j
Ba poti,coane corbex!Mai greu,dar se lasa si alea.Daca sunt si arcuri"scurte",diferenta se vede imediat.
corbex
Nici in otelul Krupp nu mai poti avea incredere!
bmwh548
Din afara nu te-ar coafa? Ai putea incerca pe ebay (par egzamplu) sa gasesti exact ce iti trebuie. Stiu ca daca gresesc aia comanda e problematic returul, dar daca chiar nu gasesti la noi...
corbex
Si daca se duce cu ruleta, masoara arcul sh si-l gaseste in parametri?
bmwh548
Tataie nu conteaza doar lungimea tongue.gif Si rezistenta la tavaleala e importanta.
MuciX
QUOTE(corbex @ 16 Jan 2015, 10:48)
Ce-i aia "rasare"?
*



O elucubratie a functiei de autocorectare. smile.gif Am editat acum.

Sincer, ca solutie temporara, nu ar fi rau sa iau arcurile spate sh, atat timp cat sunt egalesi pretul e ok. In felul asta castig timp, ceea ce il multumeste si pe arhitectul beligerant.

Cu ebay, as putea sa le livrez la ai mei, trebuie doar sa ma chinui putin cu germana. Singura problema e ca nu am gasit, inca.

16 Jan 2015, 13:11:
linc

unsure.gif

16 Jan 2015, 13:15:
Cica sunt b-stock - adica au fost date retur, dar sunt noi, nefolosite. Nu gasesc daca e pret per set sau bucata.
bmwh548
Eu cred ca e la bucata dupa cum e formulat.
MuciX
Da, sunt la bucata. Voi vedea, in aprilie ajung pe acolo si poate le iau atunci. biggrin.gif
Am gasit si noi. Partea buna e ca sunt. smile.gif

16 Jan 2015, 13:33:
Am mai gasit si de la sachs pe .co.uk, dar costa shipping-ul mai mult. Am gasit si LESJÖFORS.
MyKe89
QUOTE(MuciX @ 16 Jan 2015, 13:00)

Cica sunt b-stock - adica au fost date retur, dar sunt noi, nefolosite. Nu gasesc daca e pret per set sau bucata.

Lieferumfang: 1 Stück
kum
QUOTE(corbex @ 16 Jan 2015, 10:42)
Un arc original dar sh ar avea ceva cusururi? Ca nu e similar cu o piesa in miscare sau electrica, pe care o poti suspecta ca are uzura si se defecteaza. Un arc e un arc. Intreb si eu, ca necunoscatorul.
Apropos, pui azi un arc, miine il dai jos. Se cheama ca a devenit sh. Da' el e tot arcul de ieri.
*


Badie, asa cum noi imbatranim, si feru' imbatraneste. Vezi matale aicishea (pagina 3).
Deci, ca sa fiu in ton cu matale, as afirma ca un sehash bun e un sehash mai proaspat asa... Ca daca ia unu' de-o seama cu ursuletu'... Il ia gata "copt".
MuciX
Ursul a iesit la plimbare in w/e. S-a comportat chiar frumos.
La intoarcere l-am dus la spalat si cand am ajuns acasa (la cativa pasi de spalatorie) ab observat oglinda dreapta miscata. Am incercat sa o reglez, merg normal comenzile stanga-dreapta, dar cand apas sus-jos se misca tot stanga-dreapta. Pe stanga totul e ok.

Consumul a fost 9l/100km
corbex
Ti-a bagat apa in ea.
M.C.
QUOTE(MuciX @ 19 Jan 2015, 17:40)


Consumul a fost 9l/100km
*


Pe drum drept.Dar pe serpentine? tongue.gif
mars
QUOTE(MuciX @ 19 Jan 2015, 17:40)
Consumul a fost 9l/100km.
*


Si ai curaj sa recunosti asta wink.gif? Oops, ai mentionat "plimbare".
MuciX
Sa stii ca nu m-am grabit prea tare. Adica am avut cateva "varfuri" cu viteza mai mare cat am mers pe autostrada, dar cam ala e consumul si ma asteptam chiar la putin mai mult.

Ai tot 170 de cai, teoretic, dar cu un motor mai modern, turbina si doi cilindri mai putin; tu cat ai consum, 40% autostrada si restul drumuri nationale?

19 Jan 2015, 20:20:
QUOTE(M.C. @ 19 Jan 2015, 20:06)
Pe drum drept. Dar pe serpentine? tongue.gif
*



Am facut un drum pana la Siriu, in vara si tot pe acolo s-a invartit. Dar aveam pasageri si nu m-am aventurat pe serpentine, doar cateva depasiri.
mars
Pai cred ca si a mea consuma la fel ca ursu', fix cat are nevoie, in functie de ce vrei sa faci cu ea. Ma asteptam sa raportezi un consum mai mare, in ideea ca a mai si fugit de spate pe ici, pe colo wink.gif. Ca d'aia'i urs.
MuciX
N-a avut unde, a fost drum de campie si oricum, fara blocant, viata e pustiu.
UXE
Autoblocant.. happy.gif
MuciX
Mai e pana la ala.
mars
Run, Forester, run!
MuciX
Duminica am montat camera. Sunt multumit de cum filmeaza, dar parca se putea mai bine cand vine vorba de sunet.
Cam asa se vede ziua in amiaza mare.
[attachmentid=1627978107]
corbex
Imaginea e foarte buna. Nici nu-ti dai seama ca esti in Braila.
b76bgaarh
ce model?
MuciX
Mini 0803. Procesor Ambarella A7, GPS si stie si 1080p.
b76bgaarh
merci.
MuciX
îhî
corbex
Ce cusur zici ca are sunetul? E prea slab?
MuciX
Odata ca e cam slab, da. Asta nu ar fi asa rau, ca n-am nevoie sa mi se audă conversatiile din masina, ca iar mi se spune ca vorbesc prea mult. Problema e ca da cam mult zgomot care e si bruiat de un ledul de inregistrare. O sa urc un clip pe youtube pentru exemplificare.
kum
Ma, sa stii ca m-am uitat acu' la clipu' ala de l-am filmat cu dracia. Intr-adevar e foarte slab sunetu'. Da' asta nu s-a vrut o camera video cu care sa filmezi concediile. Folosita ca dashboard camera isi face treaba cu brio. Se vede flocu' de la fata de pe centura. Ceiace, in conditiile unui eventual eveniment neplacut, conteaza mult mai mult decat sunetul.
MuciX
corbex
Da-l incolo de sunet! Ar conta sunetul de afara, la un caz, nu cel de dinauntru, iar cel de afara tot n-ajunge pina in microfon. Imaginea e foarte clara, asta conteaza, sa poti dovedi la nevoie ce e de dovedit.
C a t a l i n
Injuraturile se aud in continuare la fel de bine.
UXE
Conteaza si ce zice organu cand te opreste... happy.gif
MuciX
Calitatea imaginii mi-a placut si mie, iar de sunet stiam oricum din review-uri. Urmeaza sa o testez si pe noapte, desi sunt exemple pe net, vreau sa vad eu. smile.gif
Consider ca e ok la banii dati pe ea, este foarte mica, deci nu se vede asa tare din afara. Trebuie sa ii multumesc lui bwwlan pentru pont. cheers.gif
Ramane sa vad cum fac sa o alimentez si de unde iau curent. Ursul are curent permanent la bricheta, deci nu ma ajuta.

20 Jan 2015, 13:32:
QUOTE(C a t a l i n @ 20 Jan 2015, 13:16)
Injuraturile se aud in continuare la fel de bine.
*


up.gif
C a t a l i n
Cumperi acel "hard-wire kit", defapt un transformator ce se leaga in panoul de sigurante, cum doresti, pe + contact sau direct.
Markos
Nu pierde garantia la bmw?
corbex
Si telefonu-l are tot BMW?
4x4
De unde ai luat camera?
MuciX
QUOTE(Bwwlan @ 25 Nov 2014, 00:08)
Mi-am facut cadou de Mos Nicolae asa ceva:

https://www.youtube.com/watch?v=8LWOq62cY6U

De mult stateam in dubii daca sa-mi iau, de care sa-mi iau si de unde sa-mi iau. Odata hotararea luata si modelul stabilit, am inceput sa caut "de unde". Am inceput sa ma uit la magazinele on-line din Romania, dupa care m-am uitat pe ebay.de (cca. 130 Euro cu SD card de 32GB inclus), si pana la urma l-am luat de aici cu putin sub 93 Euro. Chiar daca va trebui sa achit TVA (19% pe diferenta de la 26 Euro si 93 Euro, deci inca 12,73 Euro) tot iese mai ieftin, respectiv 106 Euro.
Mi-am luat cu GPS tracker si fara memorie interna de 8GB, ca e inutila, devreme ce vine cu SD de 32GB.
Review-urile pe net par a fi pozitive, cu pareri de la bune spre foarte bune, nu pare a fi deosebit de mare si sper sa ii gasesc o modalitate de a o lega la curent in asa fel incat firele sa nu fie la vedere.

Nadajduiesc sa fie OK, mai ales ca e prima data cand cumpar direct din China; ca dezavantaj, aparent va trebui sa astept intre 15 si 60 zile calendaristice. Eu as fi vrut sa o am pe cand plec spre Romania pe 12.12, insa cred ca e wishful thinking sa cred ca va ajunge pana atunci, chiar daca, potrivit vanzatorului, azi a fost deja expediata.
*



Exact la fel am luat-o si eu. Vad ca momentan nu e pusa oferta de reducere, dispare si apare. Daca mai stai putin cea fara memorie, cu gps si card de 32 ajunge la vreo 95 de euro.
Cu shipping-ul standard am primit-o pe 23.12, comanda pusa pe 28.11, dar noaptea si era vineri.
Nu am platit nicio vama, nimic.

QUOTE(C a t a l i n @ 20 Jan 2015, 13:42)
Cumperi acel "hard-wire kit"
*



Mersi de idee. E mult mai curat asa, decat sa ma "intep" undeva smile.gif
C a t a l i n
Păi și acel transformator are la capat tot 2 fire... Ca să le conectezi frumos in panoul de sigurante ai nevoie de asa ceva: Fuse Piggy Back Tap, binenteles functie de tipul de sigurante pe care le are masina.
bmwh548
Transformator si alimentator nu-s sinonime.
C a t a l i n
Alimentator e cel pentru priza de bricheta. acel kit are un transformator.
bmwh548
Link? Sau poze?
MuciX
Ma gandeam la un upgrade.

Pareri?
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.