Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Masini electrice
Reno.ro - Forum Renault Romania > Alte discutii > Cafenea
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 44, 45, 46, 47, 48, 49, 50, 51, 52, 53, 54, 55, 56, 57, 58, 59, 60, 61, 62, 63, 64, 65
vallixx
Smecherie si cu EQS-ul.

600+ km range,......dar a trebuit sa se opreasca pe drum la priza ca sa poate face 500 si asta mergand la consum. wacko.gif wacko.gif

Altfel....cea mai tare electrica....integrarea in bord a tabletei e superba....fata de Tesla unde mi se pare oribil plasata. Sau noul Megane unde mi se pare mai oribila si decat la Tesla. Dar asta e chestie de gust, nu se pune.

Deci viitorul desi pare sa sune bine (de fapt fiind electric nu prea se aude icon_mrgreen.gif ), insa are culoarea cam maro.


Oldredlady
Ce mai conteaza unde, atmosfera / aerul se invarte in jurul globului. Cand Iran, China, India, Rusia, si pana la 70% restul sunt pe carbuni , cu cateva tari care incearca sa mute sistemul de valori, financiar ,nu se face primavara. E un fake deocamdata cu eolianele, solarele. Un teren de fotbal de solare nu poate alimenta decat 10 case , la consumul electric de astazi-dezvoltat. (conform studiilor, vezi google, nu e parere personala)
hepea
QUOTE(cj98czh @ 21 Feb 2022, 10:34)
cat de altfel?

adica 40.57% din ce producem ....
*



Fata de 100% diesel? E mai bine zic, cu 60%. Si e acolo, la centrala, nu in nasul tau, posibil si fara dpf
einstein1984
QUOTE(Oldredlady @ 21 Feb 2022, 08:58)
Curent cam poluant !
*


[attachmentid=1628136394]
vallixx
Da, pentru pras chiar vad in mod clar beneficiile electricelor. Fara discutie. Target ca pana in 2030 sa ai in oras doar electrice....ii vad rostul.

Interurban.....nu mai e atat de clar.
cj98czh
pt. oras clar, asta fara dubiu si fara misto ... daca stai si la casa este chiar avantaj .. inafara ... deocamdata nu ..
vallixx
Adica...totusi.....daca nici cu un Mercedes de 180 de mii de euro nu poti face 500 km fara sa stai cu ea in priza.....restul e doar teorie si propaganda.
Si aia 500 cu oleaca de autostrada si restul mers la consum.... ~70-90km/h
einstein1984
cand ai mercedes de 180 000 de euro, drumurile de peste 500km le faci cu tren sau avion..... Ca iti permiti. Sau daca nu oricum te mai opresti sa te indrepti, nu cluj halkidiki dintr-o bucata
Ma rog detalii.
vallixx
Ba fix din contra, le fac cu Mercedesul ca d'aia mi l-am luat. Sa ma bucur de el mai ales la drum....

Iar in tara de unde vine masina aia, 500 km e nimic, se fac in cel mult 5 ore. Bine, 5 ore cu o masina pe combustie, ca cu electrica dupa cum se vede trebuie sa te opresti minim o ora la priza. biggrin.gif
einstein1984
Gigi , tu esti???
hepea
In tara de unde vine Mercedesul, si in Europa de vest, in general, exista infrastructura, statiile de 250-300kw nu sunt raritati, si 30 min pauze la 350-400km sunt binevenite.
Dar, in general, pt cluj (sau bucuresti, iasi, etc) halkidiki (lefkada, thassos, etc) nu-s bune inca. Sau nu sunt atat de bune pe cat am vrea smile.gif
wolfin
Ev se strica?. Ce faci daca te lasa prin concediu...


Ai doar o singura optiune....repatriere cu platforma...

La tesla se conecteaza remote din service? Pt diagnoza?

aqua
https://vm.tiktok.com/ZMLrQBGLG/
laugh.gif


locul perfect unde sa te lase
vallixx
QUOTE(einstein1984 @ 21 Feb 2022, 12:58)
cand ai mercedes de 180 000 de euro, drumurile de peste 500km le faci cu tren sau avion..... Ca iti permiti. Sau daca nu oricum te mai opresti sa te indrepti, nu cluj halkidiki dintr-o bucata
*


QUOTE(hepea @ 21 Feb 2022, 12:58)
30 min pauze la 350-400km sunt binevenite.
*



Bah, stiti cum faceti voi acum? Fix ca posesorul de aifon la care orice chestie pe care aifonul nu o are, ori e feature oricum nu aveai nevoie de ea.

Acum e asta cu pauzele, noua moda...."oricum faceai pauza la X kilometri". Baaah, poate fac, poate nu. Poate prefer sa merg snur si 40 minute alea sa le petrec la destinatie...in mod mai productiv sau mai relaxant

Mai misto pe sezlong si cu un cocktail sau o bere.... decat pe undeva prin vreo parcare de supermarket cu o cafea de rahat d-aia de la automat sau cumparand tampenii de care oricum n-aveam nevoie......dar na,....tre sa stau cu masina in priza.
Sau prin camp undeva pe langa Ciulnita, biggrin.gif cu ochii beliti in bord la timpul de incarcare si injurand statia ca baga 3kW desi masina poate dublu....sau triplu.....sau ar putea si peste 100kW/h, da' io ii bag cu 3 ca atat stie priza sau atat permite bransamentul.
pcs
Experiența cu 3008 hibrid mă face să spun că pentru moment cea mai bună soluție este hibridul. Am o autonomie teoretică de 55 km pur electric, excelentă pentru soție ( drum până la cabinet, plus cam 4 domicilii în zona metropolitană ). Afară merg pe termic + încărcare, consum mare până se încarcă bateria, dar raza de de acțiune urcă la vreo 600 km - rezervor de 45 l.
vallixx
Nu sunt familiarizat cu functionarea hibridelor, ideea era....ai posibilitatea sa alegi tu sa mergi pur electric cat ai baterie sau se face treaba asta doar automat?

Sau de la un anumit moment pleaca termicul oricum, indiferent de ce vrei tu?

Pentru ca daca ai putea sa mergi exclusiv electric cat te tine bateria, atunci plung-in hibrid pare si mai ok.....cat timp gasesti priza mergi doar electric, cand nu, macar stii ca poti merge in continuare. Macar nu mai ai acea range anxiety ca poate nu gasesti priza sau e coada.....sau baga cu kW putini si trebuie sa stai mult...etc
hepea
QUOTE(vallixx @ 21 Feb 2022, 13:26)
Bah, stiti cum faceti voi acum? Fix ca posesorul de aifon la care orice chestie pe care aifonul nu o are, ori e feature oricum nu aveai nevoie de ea.
*


Foarte posibil. Nu inseamna ca e si gresit.

E multa lume care nu are info despre electrice, incredibil dar sunt oprit pe strada si intrebat de spring. Lumea vrea sa afle, autonomie, incarcare, feeling, etc. Si cand vad unul sau altul ca da o duma aiurea, cum sa nu-i raspund? Cu riscul sa par ala care sare dupa piatra aruncata de nebun

La 3008-ul hibrid, ca am si d'asta tongue.gif , non-plug-in, poti lasa pe automat, si merge ea cum stie (cand electric, cand diesel) sau poti merge doar electric (o setezi tu dar autonomia e 1,5-2km maxim).
Referitor la plug-in (am pretin cu asa ceva) esti tentat sa mergi doar electric ca nu mergi mult si incarci acasa dar, din ce am citit, e mult mai eficient s-o lasi pe auto. Dar asta din ce am auzit deci luati-o ca atare.
einstein1984
Phevul e smecherie. Bine, partea cu pur electric e "discutabila" din ce povestea ursu cu rav4 pe aici, dar oricum probabil e mai bine decat diesel simplu.
mircea_aq
QUOTE(einstein1984 @ 21 Feb 2022, 12:26)
cand ai mercedes de 180 000 de euro, drumurile de peste 500km le faci cu tren sau avion.....
*



Cu ce ? Cu trenul radmasa.gif radmasa.gif radmasa.gif radmasa.gif
Hai ca mi-ai facut ziua mai buna, de mult n-am mai ras asa.
Cand ai calatorit ultima data cu trenul ?

Iar Mercedesul ala are bot de Civic generatie a IX-a, cel mai urat Civic, daca ma intrebi pe mine.
Ca are tablete frumos integrate in bord fata de Tesla, bineinteles ca are, doar a aparut la 10 ani dupa.
einstein1984
eu ma refeream la un ICE, nu la personalul de pascani la care te gandeai tu. Dar pe bucuresti contanta, buc brasov sunt trenuri ok si mai rapide decat traficul in general.
Dar ma rog.
Oldredlady
Daca mai plafoneaza radmasa.gif mult astia pretul la curent si carburant, sigur bicicleta , ca doarnu dai 70.000 pe electrica, si mergi si in regim de pensionar, sau cumper 2, una de oras sa nu poluezi si una pentru autobanda, sa poluezi. Zic si eu!
vallixx
QUOTE(hepea @ 21 Feb 2022, 14:12)
E multa lume care nu are info despre electrice, incredibil dar sunt oprit pe strada si intrebat de spring. Lumea vrea sa afle, autonomie, incarcare, feeling, etc. Si cand vad unul sau altul ca da o duma aiurea, cum sa nu-i raspund? Cu riscul sa par ala care sare dupa piatra aruncata de nebun
*


Asta clar, dar una e sa oferi informatii corecte, bazate pe experientele tale personale si alta e sa minti cu nerusinare asa cum fac producatorii auto, care uite....de exemplu dau la EQS autonomie de 600+ si tu sa nu poti face nici 500 fara sa o bagi in priza....

Inteleg ca diferite moduri de exploatare dau diferite autonomii, e logic, dar vorbm de "eroare" de 100 km...mi se pare cam prea mare. Adica 100 km poate fi diferenta intre a ajunge dintr-una sau nu.

Adica nu cred ca daca te opreste unul pe strada si te intreaba daca face Bucuresti-Pitesti si retur cu Springu, dintr-un plin....tu i-ai zice ca "daaa, fara probleme", in conditiile in care Dacia zice pe site-ul lor: Dacia Spring dispune de o autonomie de până la 230 km în ciclu WLTP mixt* și de până la 305 km în ciclu WLTP urban.

Iar mai jos, asterisc-ul ala mic zice: biggrin.gif * Ciclul WLTP mixt include 57% parcurs urban, 25% parcurs interurban și 18% autostradă. Deci practic majoritar tot urban, aproape 60%. ph34r.gif

QUOTE(einstein1984 @ 21 Feb 2022, 14:22)
Dar pe bucuresti contanta, buc brasov sunt trenuri ok si mai rapide decat traficul in general.
*


Daaa, si care ajung la mare fara sa mearga "la consum" si fara sa stea cate 40 min in priza. tongue.gif
hepea
QUOTE(vallixx @ 21 Feb 2022, 16:18)
Asta clar, dar una e sa oferi informatii corecte, bazate pe experientele tale personale si alta e sa minti cu nerusinare asa cum fac producatorii auto, care uite....de exemplu dau la EQS autonomie de 600+ si tu sa nu poti face nici 500 fara sa o bagi in priza....
*


Minciuna e minciuna (si nu este doar la electrice!) si de aia eu nu ma uit la ce zic ei ci la testele facute de independenti (eu, de ex, ma uit la Bjorn Nyland pe youtube) si va recomand si voua, celor interesati, acelasi lucru.
Omu are si tabele excel: https://docs.google.com/spreadsheets/d/1V6u...wgjE/edit#gid=0
Apropos, Model S are cea mai mare autonomie la viteza de 120km/h: 473km
vallixx
Clar minciuna nu e doar la electrice, consumurile oficiale de la termice oricum sunt basme.

Dar diferentele de consum real vs cel din fisa tehnica nu se traduc in diferente atat de mari de distante parcurse dintr-un plin. Si autonomia nici nu depinde atat de mult de factorii de afara....rece-cald, drum plan vs urcat....sigur ca sunt si acolo diferente....dar nu atat de mari.

Pai din range-ul de 230 dat pt Spring, daca ii faci pe frig si in urcare.....si cu un 70-80 km/h cred ca nu faci nici jumatate de distanta. Ori la termice aceaiasi factori nu dau injumatatirea autonomiei.

Ori cand prizele sunt rare....si nu stii nici cu cat incarca...minciunile de autonomie au alte implicatii, ceva mai serioase....zic.
einstein1984
bucuresti predeal si retur necesita o incarcare se pare, zicea cineva pe fb.
Nu sunt minciuni, sunt teste conform cu o procedura unica si repetabila. Pentru tine contaza bucuresti pitesti autonomia, pentru altu bucuresti targoviste sau genova milano. Nu le poti testa pe toate
Asa cum a mers unul 500km cu zoe, mult peste autonomia declarata.... se poate merge si sub.
bgdrenault
Probabil ca prblema nu i de cate ori alimentezi , ci cum alimentezi. Mai repede, mai greu, gasesti ocupat sau nu , etc.

Luna asta am alimentat meganul pe 5.02. Plin, am facut pana acum 550 km, mai am un sfert de rezervor, probabil nu imi mai trebuie, ca mai mult de 50 de km nu mai fac cu el luna asta. Poate am sa pun vreo 10 litri de benzina de 100, sa nu se invecheasca prea tare cea care ramane. Timp estimat, 7 minute, in drum spre o destinatie.

Masina de serviciu, facut 850 km, 2 alimentari, 7.02 si 8.02 ultima la plin, mai am de facut luna asta cam 400 de km zic eu, mai am trei sferturi de rezervor , deci nu mai intru la alimentare. Mers cam zilnic cu ea. Timp estimat 14 minute, in drum spre destinatie.

Deci cam 1250+550 =1800 km , pentru care am consumat 21 minute.

Cat timp imi ia sa alimentez o electrica pentru 1800 km?
Aici e problema
In rest sunt bune, poluarea mutata din oras(bine, discutam de efecte peste 10 ani) , dar trebuie mult imbunatatita infrastructura, sa poti alimenta inclusiv in parcare de bloc, cartier, etc, etc.
Ca jungla urbana e din blocuri, nu din casele din cartierele rezidentiale.

In rest, discutia pare inutila.
Posesorii ce vor sa arate? Ca se poate? Da, se poate
Neposesorii care stau la bloc(restul nu se pune ca au alternative) ce isi doresc? Probabil alimentare foarte rapida si autonomie decenta. Se poate? Cam nu, deocamdata......
speedman
QUOTE(einstein1984 @ 21 Feb 2022, 16:46)
bucuresti predeal si retur necesita o incarcare se pare, zicea cineva pe fb.
Nu sunt minciuni, sunt teste conform cu o procedura unica si repetabila. Pentru tine contaza bucuresti pitesti autonomia, pentru altu bucuresti targoviste sau genova milano. Nu le poti testa pe toate
Asa cum a mers unul 500km cu zoe, mult peste autonomia declarata.... se poate merge si sub.
*


Eu am mers la Predeal fara sa incarc...stat și în coloană.[attachmentid=1628136400]
Laurentziu83
QUOTE(vallixx @ 21 Feb 2022, 14:26)
Acum e asta cu pauzele,  noua moda...."oricum faceai pauza la X kilometri". Baaah, poate fac, poate nu.  Poate prefer sa merg snur si 40 minute alea sa le petrec la destinatie...in mod mai productiv sau mai relaxant
*


Sau poate ma suna ai mei ca a patit cineva ceva in familie si trebuie sa conduc 240 de km pana la Galati. Sa incarc la Drajna (habar n-am daca e priza acolo, zic si eu) e fix ce imi doresc la un drum pe care il fac in mod normal in 3 ore.

QUOTE(vallixx @ 21 Feb 2022, 17:37)
Clar minciuna nu e doar la electrice, consumurile oficiale de la termice oricum sunt basme.
*


La termica mai compensezi din portofel daca arde, nu te mai uiti la un consum de 15% la nevoie. A mea n-a vazut veci pururi 5.4% extraurban cat e trecut in carte, dar n-am ramas niciodata in drum din cauza asta.
bgdrenault
QUOTE(speedman @ 21 Feb 2022, 17:41)
Eu am mers la Predeal fara sa incarc...stat și în coloană.[attachmentid=1628136400]
*


Tu ai Tesla
Nu toti si o permit

Daca vorbim de poluare, sa vorbim de masini pentru clasa de mijloc, care inca merg cu E3, E4.
Tu si fara electrica, aveai parca E6.

Faptul ca apar 10 Tesla si 100 de passat-uri E4 sau chiar E5(darla care proprietarul nu poate sa si repare injectoare, DPF) e degeaba
vallixx
Oare in anul de gratie 2030, la care viseaza ăștia cai verzi pe pereti cu renuntarea la termice, ma intreb, oare pompierii, salvarea, politia....tot asa pe electric? icon_mrgreen.gif

Suni dupa oricare dintrei ei: baaaah, urgenta, arde casa, au intrat hotii peste mine, moare pisica...etc.... Si-ti zice de la 112: am anunțat, masina e in drum spre dvs, se opreste 30 min sa incarce, da' dupa aia ajunge repede....cam cu 70km/h asa...ca cu mai mult va mai trebui o oprire la întoarcere. radmasa.gif
speedman
Ce imaginație bogată ai blush.gif
wolfin
De la telina i se trage.

Nu a aflat pana acum ca ..recte statul e ultimul care apluca legea.

Apropo..imi poti raspunde la intrebare. #862.
Multam

Ps. Pot cauta si eu pe web...dar ca idee pt topic.
vallixx
QUOTE(speedman @ 21 Feb 2022, 21:22)
Ce imaginație bogată ai  blush.gif
*


Clar de la telina! radmasa.gif

Glumeam, iti dai seama..... icon_mrgreen.gif
cj98czh
un diesel hybrid cea mai buna alegere .. consum mic, putere destula, autonomie mare .. si esti eco 🤣
mircea_aq
Am mers cu A4 2.0 diesel, facelift 163 cai mild-hybrid, foarte misto integrat cu DSG-ul, schimba lin inclusiv in oras la viteze de 15-30kmh, iar cand o calci senzatia e ca ai mai mult de 160 de ponei sub capota. Mie mi-a placut.
speedman
QUOTE(wolfin @ 21 Feb 2022, 13:13)
Ev se strica?. Ce faci daca te lasa prin concediu...
Ai doar o singura optiune....repatriere cu platforma...

La tesla se conecteaza remote din service? Pt diagnoza?
*


Salut, scuze ...
prima intrebare ai asistenta rutiera gratuita parca 4 ani, atat in Romania cat si in Europa. Daca se buleste, da, vin ei si o iau cu platforma

la intrebarea a doua, da, se conecteaza remote si in situatia in care se poate remedia cu un update de soft iti rezolva problemele. Pe un grup de fb este un tip din CLuj cu un model 3 care are aproape 170000 km, locuieste in Norvegia...pana acum nu a avut interventii in service. Un altul de la noi tot cu model 3 are 80000 parcursi doar in Romania, la fel, n a schimbat nimic. Probleme tehnice au fost la modelele mai vechi, in special la model S, 2013, 2014...la alea s au schimbat repere (motoare, baterii), marea majoritate pe garantie, dar cred ca sunt si altfel de situatii punctuale

22 Feb 2022, 07:51:
QUOTE(bgdrenault @ 21 Feb 2022, 18:00)
Tu ai Tesla
Nu toti si o permit

Daca vorbim de poluare, sa vorbim de masini pentru clasa de mijloc, care inca merg cu E3, E4.
Tu si fara electrica, aveai parca E6.

Faptul ca apar 10 Tesla si 100 de passat-uri E4 sau chiar E5(darla  care proprietarul nu poate sa si repare injectoare, DPF)  e degeaba
*



pot ajunge la Predeal si cu Zoe...Tesla e ok atunci cand pleci in afara tarii unde ai incarcatoare de putere si la discretie
cj98czh
du-te catre Grecia 😆
einstein1984
QUOTE(speedman @ 21 Feb 2022, 17:41)
Eu am mers la Predeal fara sa incarc...stat și în coloană.[attachmentid=1628136400]
*


de spring ziceam. da e normal ca masina de 2 ori mai scumpa sa aiba si autonomia mai mare.
Laurentziu83
QUOTE(vallixx @ 21 Feb 2022, 21:56)
Oare in anul de gratie 2030, la care viseaza ăștia cai verzi pe pereti cu renuntarea la termice, ma intreb, oare pompierii, salvarea, politia....tot asa pe electric?  icon_mrgreen.gif
*


Eu vreau sa vad motociclistii cum vor fi obligati sa treaca pe electric. wub.gif

Sa le vad o vena pe frunte cum sta sa pocneasca pentru ca nu mai au tobe sub ei sa paraie... radmasa.gif
speedman
Ajungi și cu Spring, dar tb sa încarci la OMV la Predeal pt retur .
wolfin
QUOTE(speedman @ 22 Feb 2022, 07:35)
,


Multam fain pt lamurire
R19/16v
QUOTE(Laurentziu83 @ 22 Feb 2022, 08:35)
Eu vreau sa vad motociclistii cum vor fi obligati sa treaca pe electric. wub.gif

Sa le vad o vena pe frunte cum sta sa pocneasca pentru ca nu mai au tobe sub ei sa paraie... radmasa.gif
*



Nimic nu se aplica motocicletelor, stai linistit in trenu' tau wink.gif
Bicicleta galbena
QUOTE(Laurentziu83 @ 22 Feb 2022, 09:35)
Sa le vad o vena pe frunte cum sta sa pocneasca pentru ca nu mai au tobe sub ei sa paraie... radmasa.gif
*


O sa puna sunet din boxe biggrin.gif
tatimeu
cine are 180k euro pentru o asemenea masina sigur nu isi cara bagajele prin tren unu la mana si doi la mana sigur nu merge cu trenu la Mamaia la club. (normal ca sunt idioti care nu stiu ca o stea de 180k euro nu se preteaza pentru Mamaia.....ai inteles ce am vrut sa iti spun ...banui)
meg2s
QUOTE(cj98czh @ 21 Feb 2022, 22:54)
un diesel hybrid cea mai buna alegere .. consum mic, putere destula, autonomie mare .. si esti eco 🤣
*


gluma-i gluma da'... nu e deloc stupida ideea. Au fost cativa tractoare hibride pe piata.
Amu' cum mi s-ar parea o chestie desteapta - diesel PHEV, cu vreo 40-50km autonomie REALA la viteze urbane. Si fortat cumva sa ruleze in mod EV in zonele declarate "verzi"; se poate face via GPS, sau alte frecvente radio...
Iar daca ai ramas fara electroni si esti inca in zona verde, sa te-arunce-ntr-un limp mode (musai emisii reduse la o limita prestabilita) care sa-ti taie cheful sa mai umbli creanga cu termicul prin oras.
Asta fiind aplicabil si pentru benzinare PHEV (ori hibride simple)... ca-s destui care merg cu bateria "goala" in SPORT prin centrul orasului.

In alta ordine de idei, s-a tot repetat ideea cu interzis termice in oras din 2030.
Nu cumva era vorba de interzis la comercializarea de termice noi? Ca interzicerea circulatiei lor in orase e alta mancare de peste. Daca-ti iei o termica in 2029 cu ce-o fi pe vremea aia (e.g. E7) ti-o interzice si pe aia? Nu prea "face sens"...
hepea
QUOTE(speedman @ 22 Feb 2022, 08:36)
Ajungi și cu Spring, dar tb sa încarci la OMV la Predeal pt retur .
*


Vara, da. Iarna.... e la risc icon_mrgreen.gif Am vazut autonomie la 14x iarna asta la 100% (strict oras)
einstein1984
QUOTE(meg2s @ 22 Feb 2022, 12:22)


In alta ordine de idei, s-a tot repetat ideea cu interzis termice in oras din 2030.
Nu cumva era vorba de interzis la comercializarea de termice noi? Ca interzicerea circulatiei lor in orase e alta mancare de peste. Daca-ti iei o termica in 2029 cu ce-o fi pe vremea aia (e.g. E7) ti-o interzice si pe aia? Nu prea "face sens"...
*


noi avem autospeciale de pompieri cu motor ROMAN...; despre ce vorbim? Alea fac f putini km si oricum astea mai noi cred ac stau in priza sa tina antigelul cald.
meg2s
Mna, acum in logica de care vorbeam nu putem include (ca niste romani ce suntem) si mijloacele de deplasare/interventie ale statului. Nu stiu cine din cei de aici isi poate imagina ca statul isi poate actualiza parcul de "utilitare" a.i. sa respecte normele pe care le impune populatiei...

Ce spui tu camioane Roman??? Facem pariu ca exista sate prin tara asta in care inca se foloseste un Bucegi (sau echivalent)?
[attachmentid=1628136439]

In plus, interzicerea de care vorbim se va aplica selectiv... Vor fi cateva mari orase in Romania care vor impune restrictii; nu cred ca se va aplica pe scara larga. Nu din primul deceniu.
Agrig
E normal sa le tii preincalzite motoarele, cam pe la 40C ca sa plece rapid in sarcina, la temperatura aia in 30 de secunde poate intra "la blana".

Demult nu mai exista camioane cu benzinar SR-211, sint toate dizelizate.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.