Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Masini electrice
Reno.ro - Forum Renault Romania > Alte discutii > Cafenea
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 44, 45, 46, 47, 48, 49, 50, 51, 52, 53, 54, 55, 56, 57, 58, 59, 60, 61, 62, 63, 64, 65
hepea
Cum e cu managementul termic al bateriei? Are? Sau e ca la leaf/spring/zoe, sufla vantul?
bgdrenault
De ce a ajuns romanul ca pentru tot ce nu i place sa pronunte cuvantul "autist"?
Chiar asa?
vallixx
QUOTE(Relu11 @ 20 Sep 2022, 06:50)
vallixx gresesti cand spui ca nu rezolvi nimic daca incarci o masina cu energie produsa din carbune. Tot se reduce poluarea dar nu la nivelul dorit. Cauta studii si statistici si ai sa vezi.
*


Nu se reduce, doar se muta, ceea ce e de bine si am zis asta.

De ce nu se reduce? Pai pentru ca in momentul in care iti apar consumatori in plus, trebuie crescuta generarea. Si pentru ca inca la nivel mondial generarea majoritara este din carbune si gaz, trebuie ars si mai mult carbune si mai mult gaz, pentru a compensa cresterea nevoii de curent.

Incet incet insa, cel mai probabil generarea energiei regenerabile va creste. De abia in momentul ala EV-ul va fi ntr-adevar mai putin poluant.

Ute date aici, le-a sintetizat tipul asta. https://www.youtube.com/watch?v=k8CnlL8I4HE

La date UE nu mai ut pentru ca mint ca-n codru. Asa cum minte si WHO, si s-a vazut asta mai clar decat oricand in ultimii 2 ani. Deci scuza-ma dar nu ma mai incred atat de usor in "institutii".
Relu11
Ok, cum spui tu.
vallixx
Eu nu prezint asta ca etalon, nu ma intelege gresit. E parere proprie care poate fi supusa greselii.
Nu o prezint ca o certitudine. Este doar ceea ce cred eu in momentul de fata.

De aia suntem aici, discutam, avem pareri diverse, este normal.
dantes
QUOTE(hepea @ 20 Sep 2022, 09:04)
Cum e cu managementul termic al bateriei? Are? Sau e ca la leaf/spring/zoe, sufla vantul?
*


Din ce am inteles e chiar cel mai "jmecher" din parcare... si nu o zic eu sau ala de la reno ci altii care se joaca cu masini d-astea de mai demult. Se pare ca e ceva cu lichide de racesc/incalzesc dupa niste algoritmi si alte conditii... Nu ma pricep, dar raspunsul general a fost ca da, are.

QUOTE(bgdrenault @ 20 Sep 2022, 09:27)
De ce a ajuns romanul ca pentru tot ce nu i place sa pronunte cuvantul "autist"?
Chiar asa?
*


Ce incerci e o generalizare si un atac la persoana. Personal expresia folosita de mine "are un interior parca desenat de un copil autist" e chiar extrem de clara! Un copil autist sau mai bine zis, un autist, traieste in lumea lui care nu are legatura cu exteriorul. Cred ca e comparatia perfecta in a descrie respectivul interior ca fiind creeat de cineva care nu are treaba cu lumea masinilor sau design-ului in general.

Observ ca acest topic in fapt nu mai e despre masini electrice si ce am mai testat / condus si impartasit opinii...ci mai mult despre cum sa il muste de c#r pe celalalt si nu poate concepe ca mai sunt si alte puncte de vedere, unele chiar extrem de valide... ba se ataca fosilistii ba se ataca curentatii.... babaetzi... e un moment de schimbare de tehnologie...dar va dura ceva decenii pana se va intampla cu adevarat. Asa cum de s-a schimbat de la carute trase de cai la masina cu benzina, asa si de la fosila la curentata... Cum rafinarea benzinei era o problema atunci, asa si acum sa produci si sa aduci curentul unde trebuie, e un proces de durata.

Eu intreb altfel... marfurile sunt carate cu:
1. vapoare.... eco? radmasa.gif fosila
2. avion...eco? ...niet
3. camion...eco?... nope..tot fosila e la putere maxima
4. tren... eeee acilisea se poate discuta de o penetrare a curentului...dar e nevoie de muuuult curent care se produce din? fosile!

Masinile noastre sunt praful in ochi... e societate de consum... unul produce ceva si altul trebuie sa dea banul...astfel lumea se invarte... Noul gadget?...masina curentata! Maine? ..nu stiu, dar sigur va fi ceva care trebuie sa se vanda...
Agrig
Astept momentul in care masina electrica va prinde la populatie, consumul de carburanti va scadea si veniturie din accize ale guvernelor vor cadea in picaj... radmasa.gif
Mno in momentul ala is curios cum vor rezolva gaura de la venit?
Tarife diferite la energia electrica pentru auto?
Relu11
Agrig si curentul este accizat.... astea sunt aberatii, plus ca nu e batuta in cie acciza la curent.
Nu va faceti griji, statul nu iese pe minus.

@Vali
Deja in Romania 50% din energie este verde... mai pun odata link-ul ca sa vada tot poporul

https://www.transelectrica.ro/web/tel/siste...rgetic-national
Sa va ajut... 33% din energie este neagra, evident ca ne-am dori sa fie 5% dar momentan parerea mea ca stam decent
vallixx
QUOTE(dantes @ 20 Sep 2022, 09:52)
e un moment de schimbare de tehnologie...dar va dura ceva decenii pana se va intampla cu adevarat. Asa cum de s-a schimbat de la carute trase de cai la masina cu benzina, asa si de la fosila la curentata... Cum rafinarea benzinei era o problema atunci, asa si acum sa produci si sa aduci curentul unde trebuie, e un proces de durata
*


Exact asta incerc sa zic si eu dar lumea nu intelege sau se face ca nu intelege.

Viitorul va fi electric. Este aproape o certitudine si n-am nimic impotriva acestui trend.
Insa se pune caruta inaintea calului. Pana cand generarea nu va fi majoritara "verde", atunci nici "push"ul asta catre masini electrice nu ar trebui facut atat de puternic. Pentru ca..... sa incarci electrica cu curent "murdar" este fix in antiteza cu ideea de ecologie.

Iar ca sa arzi si mai mult fosil pentru ca ai nevoie de si mai mult curent este fix inversul a ceea ce , in teorie, incerci sa faci.


In alta ordine de idei, IKEA inchide statiile de incarcare.
https://autolatest.ro/stiri/ikea-a-inchis-d...a-penny-market/
Ei zic temporar, pentru 6 luni. Eu zic ca nu le mai deschid sau oricum nu moka. Parere proprie. Vedem peste juma de an.

In titlu zice si de Penny Market, dar in articol nu se metioneaza nimic. Deci decoamdata o iau doar ca zvon.
Agrig
QUOTE(Relu11 @ 20 Sep 2022, 10:16)
Agrig si curentul este accizat.... astea sunt aberatii, plus ca nu e batuta in cie acciza la curent.
Nu va faceti griji, statul nu iese pe minus.



Cit este acciza pentru 1kWh?
Este comparabila cu cea pe combustibili?
https://www.veolia.ro/sites/g/files/dvc2956...001.01.2022.pdf
Si da va raspund tot eu, este 5,42lei/MWh! adica 0,00542 lei/kWh radmasa.gif
Rid deoarece daca o aplicam la 1l de benzina ar iesi o acciza de 0,0542 lei daca aproximam cantitatea de energie ca fiind de 10kWh, halal acciza!

Si da, aia este marea problema de viitor si a electricelor, statul nu pierde nici o data, despartit sa se inteleaga bine.
mircea_aq
QUOTE(vallixx @ 20 Sep 2022, 10:16)
Viitorul va fi electric.
*



Te pupa Greta.
einstein1984
https://www.youtube.com/watch?v=weWbpQ9gbaQ...bile-Propre.com
Denis le Vot despre viitoarele modele electrice ale Marcii Dacia.
vallixx
N-am timp sa mai uit acum dar ma uit diseara.

Pana cand ajung acasa insa, imi poti face o sinteza? E ca si pana acum, adica cumpara ceva de la chinezi, investesc mai nimic in ele si le vand cu de minim 4 ori pretul? Sau de data asta e altceva decat o specula de 2 bani? icon_mrgreen.gif
r_vlad
QUOTE(dantes @ 20 Sep 2022, 09:57)

Suspensia pe confort e okish, as fi preferat un pic mai moale ca d-aia e confort, pe sport insa e ce trebuie ptr sport.

*



E bine ca ai simtit diferenta pe care o face sistemul de suspensie adaptiva care lipseste cu desavarsire smile.gif

In plus nu e o regula sa fie Techno la drivetest si Iconic in showroom. La Sibiu e invers.
einstein1984
Nu cred ca-ti permiti serviciile mele de sinteza, dar chiar daca ar fi cazul nu mi-as pierde timpul ca oricum stii tu mai bine. pacat ca nu stii faptul ca nu chinezii au facut springul....
vallixx
Serviciile de sinteza le voiam moka, asa cum inca mai e incarcarea la electrice. biggrin.gif
Bani n-as da pe ele. tongue.gif

Dar am vazut pana la urma filmul si da, este asa cum ma gandeam.
Intrebarea oarecum a venit, dar raspunsul a fost in mod voit, ocolit.

Ce-i drept, a mai crescut si Springul.....pardon, DongFeng-ul de cand cu criza.
Nu mai 6000 retail. e 10.200. Sau 10.100 daca iei mai mult de 8 buc. radmasa.gif
https://www.alibaba.com/product-detail/e-ca...0414560914.html
Deci a mai scazut marja de profit si la Reno, nu mai e x4, e mai putin....x3, ca doar nu o da ei pretul de lista la chinez.

Mai las un link pentru "haterii" asa ca mine.
The big EV lie.

Pentru cei ahtiati dupa date, spoiler alert, e cu date. Enjoy!
einstein1984
Lol, nu a lasat comentariile active ca sa nu-l contrazica cineva. Zici ca s-a documentata din posturile tale.
Rar am vazut om mai mandru de ignoranta sa.
AndreiMR
O comparație de consum urban pe cele 3 tipuri de propulsie de la Volvo XC40. Păcat ca nu există și diesel...ar fi fost interesant de adăugat

https://www.autocritica.ro/feature/experime...id-si-electric/
vallixx
QUOTE(einstein1984 @ 20 Sep 2022, 13:47)
Lol, nu a lasat comentariile active ca sa nu-l contrazica cineva. Zici ca s-a documentata din posturile tale.
Rar am vazut om mai mandru de ignoranta sa.
*


unsure.gif unsure.gif

[attachmentid=1628142298]
einstein1984
la mine nu se afiseaza nici un cometariu.
wolfin
te a tratat cu ignoranta tongue.gif
einstein1984
Daca am ajuns sa luam youtuberi ca referinta pentru stiinta.... de aia am ajuns sa nu ne vaccinam. Ce ani de studiu, ce doctorate, ce peer rreview, a stat el 20 de minute pe buda facand "cercetare" si a descoperit ca e o minciuna. Si are likeuri de la unii cu 3 clase mai mult ca trenu.
vallixx
Contesti datele luate de pe siturile oficiale?

Ca el doar le-a luat de acolo, ti-a specificat sursa si a facut sinteza, free, nu ca tine, pe bani. tongue.gif
Laurentziu83
QUOTE(einstein1984 @ 20 Sep 2022, 16:27)
Daca am ajuns sa luam youtuberi ca referinta pentru stiinta.... de aia am ajuns sa nu ne vaccinam. Ce ani de studiu, ce doctorate, ce peer rreview, a stat el 20 de minute pe buda facand "cercetare" si a descoperit ca e o minciuna. Si are likeuri de la unii cu 3 clase mai mult ca trenu.
*


De multe ori intelegi mai bine un lucru explicat de un indian de pe youtube decat de la un profesor roman scolit in comunism.
einstein1984
QUOTE(vallixx @ 20 Sep 2022, 15:39)
Contesti datele luate de pe siturile oficiale?

Ca el doar le-a luat de acolo, ti-a specificat sursa si a facut sinteza, free, nu ca tine, pe bani.  tongue.gif
*


Omul e definitia analfabetismului functional, vede datele, dar nu intelege nimic din ele si pune propria intepretare.
vallixx
Parerea ta.....
Este ca e nasol cand lumea nu pune....sau nu MAI pune botul la propaganda?
Vaccin included....ca tu ai adus vorba de el.
einstein1984
QUOTE(Laurentziu83 @ 21 Sep 2022, 06:27)
De multe ori intelegi mai bine un lucru explicat de un indian de pe youtube decat de la un profesor roman scolit in comunism.
*


Vezi, de aia esti tu un tehnician si nu un inginer, ca vrei sa intelegi doar cum se face treaba si nu DE CE se face asa. Adica fix ce iti explica indianul.
Laurentziu83
Tu lucrezi pe post de inginer sau de tehnician?

Ca daca profesorii din Poli ar fi fost focusati ca studentii lor sa inteleaga diversele fenomene in loc spre a fi focusati sa-i pice, acum nu i-am mai fi comparat cu niste indieni.
einstein1984
Tu lucrezi pe post de tehician. Si facultatea nu e locul unde se termina educatia inginerului.
Laurentziu83
Nu mai lucrez de mai bine de 2 ani in auto, se plateste prost.

Un inginer la Dacia ia si el macar 2000 de euro pe luna, sa merite efortul de a suporta 5 ani fosilele alea comuniste?
einstein1984
Muncesti prost, esti platit prost in general...
Laurentziu83
Nu mi-ai raspuns la intrebare.
cj98czh
QUOTE(Laurentziu83 @ 21 Sep 2022, 10:28)
ia si el macar 2000 de euro pe luna
*



dar tu?

nu are rost sa ii explicati la Laurica despre calitatea invatamantului de la Poli .. si aici am tangente dese cu poli Cluj in cadrul programelor de parteneriat ... fac scoala buna si cum trebuie sunt adaptati la zi .. cu profesori ok si minte deschisa ... dar ce sa ii ceri Laurica .. el este in reprofilare si dupa ce nu ii iese nici asta .. o alta si iar de la capat ...
vallixx
Daca am ajuns la youtuberi sa luam referinta...... icon_mrgreen.gif

Ceva mai jenant n-ai gasit? Ca e relevant de ma doare. Nici cea mai mica legatura cu realitatea.

Anvolpe umflate la 2.9, fara clima, fara radio (nu ca ala ar fi mare consumator), mers pe pilot undeva in jurul a 50-55 km/h, opriri "planificate" pentru a permite regenerare, masina goala, doar sofer ..si ala tip radiografie......mai aveau sa faca testul in vid. radmasa.gif
Relu11
Testul este absolut irelevant, in conditiile alea cred ca si Spring scoate 350 km.
Un test relevant, din punctul meu de vedere, era la o viteza medie de 60 km/h cu accelerare pana la 100-110 km/h si recuperari pe viraje, totusi ne dorim o simulare a conditiilor reale din viata de zi cu zi nu ideale.
vallixx
Iti dai seama ca e reclama platita.....mascata. Mai lipsea doar aia cu "acest program contine plasare de produse". Au ales si un youtuber cunoscut, pe Bratu il mai stie lumea....

Partea buna este ca macar n-au incercat sa ascunda conditiile testului. Au zis pe fata tot ce au facut, asta e o bila alba.

Dar tot irelevant ramane, pentru ca este departe de conditiile reale.
einstein1984
e divertisment nu cercetare stiintifica.... Dar nici nu am sustinut eu sau bratu altceva;
Laurentziu83
QUOTE(cj98czh @ 21 Sep 2022, 11:11)
.. si aici am tangente dese cu poli Cluj in cadrul programelor de parteneriat ... fac scoala buna si cum trebuie sunt adaptati la zi .. cu profesori ok si minte deschisa ... dar ce sa ii ceri Laurica .. el este in reprofilare si dupa ce nu ii iese nici asta .. o alta si iar de la capat ...
*


Nu stiu la Cluj, eu vorbesc de Poli Bucuresti, e un intreg topic pe Daciaclub referitor la "profesionalismul" respectivilor.

Eu nu m-am plans ca nu castig bine acum, zic doar ca am avut colegi in auto care au fost nevoiti sa suporte toate fosilele de pe acolo si castigau mai putin ca mine. Si nici nu erau perspective de prea mult peste 1000 de euro. Ah, si daca 4 firme au acceptat sa ma angajeze pe la job-uri in care in fisa postului se cerea absolvent de Poli, inseamna ca am stiut sa-i conving eu cumva fara sa le dau cartonul de inginer.
Am pus si eu mana pe diverse carti de inginerie si iti prindeai urechile pana pricepeai un fenomen, cauzele unor avarii, etc, cand deschideai youtube-ul ti se explica mult mai clar cu schite, animatii, etc, ce se intampla acolo.

In IT nu e nici o rusine sa cauti un tutorial pe youtube sa vezi cum lucrezi in XML, Java, Linux, retele, etc si sa aplici.

QUOTE(vallixx @ 21 Sep 2022, 14:00)
Anvolpe umflate la 2.9, fara clima, fara radio (nu ca ala ar fi mare consumator), mers pe pilot undeva in jurul a 50-55 km/h, opriri "planificate" pentru a permite regenerare, masina goala, doar sofer ..si ala tip radiografie......mai aveau sa faca testul in vid.  radmasa.gif
*


Anvelopele umflate la 2.9 in conditii de asfalt denivelat pot sa-ti creasca consumul, nu sa ti-l scada.

Dar, oricum, mers cu 50-55 km/h...ne intoarcem acum 100 de ani?
vallixx
QUOTE(Laurentziu83 @ 21 Sep 2022, 14:23)
Anvelopele umflate la 2.9 in conditii de asfalt denivelat pot sa-ti creasca consumul, nu sa ti-l scada.
*


Uita-te la clip, e pe circuit. Motorpark Adancata.
einstein1984
https://www.youtube.com/watch?v=VEBY7rEUZiI...annel=MunroLive cum arata o celula de baterie de tesla.... As vrea sa vad si eu laptopul in care incape aia...
vallixx
Astea sunt penultimul model, tip 4680, folosite la Model Y

Insa primele, folosite la Model X si Model S au fost tip 18650, care se gasesc in laptopuri.

Insa in esenta, chiar daca au schimbat dimensiunile si in felul asta si specificatiile tehnice, principiul de functionare ramane la fel. Bateriile sunt doar mai mari, exceptand ultimul tip, LFP, care e diferit si constructiv nu doar ca dimensiuni.

Da, astea din film au suferit si ele modificari fata de cele anterioare, dar e ceva de genul "nu mai avem camera de 12 Mpix ci de 13". icon_mrgreen.gif

https://insideevs.com/news/587455/batteries...-electric-cars/
einstein1984
https://cars.usnews.com/cars-trucks/feature...source=linkedin Daca vrea cineva sa afle despre reciclarea bateriilor
Axe
Nu cred ca merge
hepea
Ar fi una la care ar merge. I3 rex (range extender). Are un motor mic pe benzina pe post de generator care, la nevoie, ii mai da x km biggrin.gif
psychoo
Viitorul e electric!
einstein1984
da, ca daca era diesel nu se putea strica, e nemaiauzit.
https://en.wikipedia.org/wiki/MV_Ampere
Laurentziu83
Mai nou, curentul a ajuns 1.7 lei kw pe la statiile Enel X. La un consum mediu de 20 kw extraurban (daca mergi cu 100), suta de km costa 34 de lei.
Rabla mea benzinara ia 6.5% la acelasi regim. Benzina a ajuns cam 6.5 lei acum. Suta de km ma costa 43 de lei, cu 9 lei mai mult, fara dezavantajul de a-mi cauta prize cand raman fara sursa de energie.

Mai merita electrica si bataia de cap aferenta in cazul asta?
einstein1984
Da, cine isi ia spring isi ia ca sa faca bucuresti constanta incarcand pe autostrada la benzinarie.... Mai eftin cu logan 1 K9K euro 3.
Relu11
Am facut Snagov - Iasi - Snagov
La dus am plecat cu 100% de acasa (33 lei nu era goala bateria, ca idee o incarcare de la 9% la 100% acasa costa cu tot cu pierderile OBC 45 de lei), oprit la Focsani pentru alimentare, ca sa merg in continuare fara stresul autonomiei si fara a merge mai incet decat ritmul meu, circa 20 min, 15. 25 kwh pret 29.05 lei.
Am plecat mai departe spre Iasi unde am ajuns cu 25% din baterie. Timp total condus plus oprit 6 ore, se putea mai repede daca nu se loveau zmeii inainte de Ramnicul Sarat.
A doua zi am avut treaba deci nu m-a interesat sa incarc, totusi mai aveam 25% dar frichineala de peste zi m-a dus seara la 19% si intrucat a doua zi aveam treaba toata ziua si seara trebuia s au iau pe casa am cautat o statie.
Intrucat este final de luna si mai am 4 cupoane la Kauf... mi-am incercat norocul la statie..., era un spring care mi-a spus politicos ca mai sta circa 30 min sa incarce pana la 100%... ok zic lasa ca stau cu omul la vorba si trec cele 30 min. Zis si facut, scoate omul masina pun mufa, aplicatia toate bune... dupa 10 sec se deconecteaza, mai fac o incercare, rezultat identic, suna la asistenta... avem o problema cu un voltaj mult prea ridicat pe o componenta hardware, ok se poate un restart? da, dar nu cred ca se rezolva trebuie sa vina un tehnician... incercat nu a mers.
Dupa cateva reincercari fara succes am trecut la next step, cauta alta statie, Iasi oras mare nu sunt probleme, totusi hai sa nu ma duc la prima si cea mai scumpa, am gasit una cu pret onorabil, 2 lei/kwh pentru DC 50.
Intrucat ora era destul de inaintata si statia era efectiv pe un bulevard... am stat pana la 82%, imi propusesem sa plec de la Iasi fara sa mai alimentez cumva sa nu mai sar de 120-130 nici in depasiri ... aia e nu s-a putut. Timp petrecut la statie (50 pe naiba, max a fost 44) 1 ora si 2 min, prost ca pana la 80% a fost de 50 min .... de unde am incarcat 45 kwh deci un cost de 90 lei.
Ziua urmatoare mi-am vazut de treburi iar pe seara am luat-o spre casa, am oprit la aceeasi statie de la Focsani unde am stat 21 min pentru 16 kwh pentru care am platit 30.5 lei si mi-am vazut de drum spre casa.
Am ajuns acasa cu 9% baterie, se putea mai bine dar cand am intrat pe A3 am avut un varf pana la limita si apoi cand am intalnit Loagan MAI redus la 140 kwh ...
Total timp retur 5h si 30 min
Cost total 182.55 lei pentru 786 km parcursi, media de consum a fost 16.4kwh pentru cei 786 km.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.