Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Masini electrice
Reno.ro - Forum Renault Romania > Alte discutii > Cafenea
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 44, 45, 46, 47, 48, 49, 50, 51, 52, 53, 54, 55, 56, 57, 58, 59, 60, 61, 62, 63, 64, 65
speedman
https://youtu.be/FX5lzqzZ2Do
GBX
QUOTE(einstein1984 @ 25 Jan 2022, 11:46)
SI nu dimensioneaza nimeni electricul pentru tractat.
*


Dacă se dorește înlocuirea termicelor cu electrice, atunci tre' să aibă și facilitatea asta.
Doar se știe, iubitorii de natură merg și trăiesc eco, folosesc rulota.
einstein1984
Da, neaparart.
psychoo
https://9gag.com/gag/aGzgo67
cj98czh
razi tu razi, dar ala este viitorul 🤣 drumul dureaza 4 ore dar o sa faci 9 din cauza ca o sa ai nevoie de o pauza scurta de incarcare .... tu si alti 20 din fata ta ...
ali3n_cop
Depinde si de aglomeratia de la statia de incarcare! E posibil (in viitor) ...sa apara pensiuni pe langa statiile de incarcare laugh.gif

Sa se incarce care una, sa ajunga la toata lumea radmasa.gif
speedman
In Romania, n ai sa vezi așa ceva...pentru că e lumea săracă. Aia au fost la o întâlnire, ceva de genul...pune o și p aia pe autostrada, blocați în zăpadă sau cu superchargerele inundate biggrin.gif[attachmentid=1628135374]
Ceva de la noi smile.gif
einstein1984
Aia era de Ziua recunostintei, au plecati toti la famelii acasa cu masina.
La benzinarie pe A2 , aia prima dupa cernavoda spre bucuresti nu e niciodata coada.... zici ca benzinariile din constanta au lava.
ali3n_cop
Merge si varianta de mai jos.

cj98czh
varianta eco smile.gif
ali3n_cop
Autonomie infinita..atata timp cat alimentezi generatorul blink.gif
Are cuplu..asa ca nu e o problema ca sa tragi generatorul dupa tine.

L.E: Am vazut si varianta cu panouri solare!
einstein1984
dincolo de tigania asta (si nu zic peiorativ, exista niste tigani nomazi prin irlanda care as traiesc in rulote) cu trasul rulotei si blocatul drumurilor cu o banda in sezonul de vacante, exista si solutii
https://insideevs.com/features/489459/trave...ev-owners-want/
https://cleantechnica.com/2021/08/10/dethle...amping-trailer/
speedman
Un drum până la Sinaia și retur, prin octombrie
[attachmentid=1628135385]
Plecat cu 94% și revenit cu 28%
einstein1984
Cica a mers si un spring, avea 16 baterii extrene puse pe usb
hepea
Am avut un drum la Sibiu si ma gandeam sa-l fac cu Springu dar abrp zicea ca e nevoie de 2 incarcari, la Pitesti si Rm.Valcea (+Sibiu dar acolo ramaneam peste noapte si "furam" curent). Am renuntat, chit ca era gratis, prea mult timp pierdut.
Am unul de facut la Pitesti zilele astea si ma cwoiesc daca cu springu sau fosila biggrin.gif Poate de curiozitate o sa-l fac cu springu
vallixx
QUOTE(cj98czh @ 25 Jan 2022, 11:12)
in oras este ideala .. inafara si eu zic ca nu ai ce face cu ea .. eu am un stil de condus sa zicem nu economic ... si nici vitezele legale nu le respect ... deci ce sa fac cu ea?
*


E ceva cu Mucixu".

Inca n-a intrat sa ne certe pe noi astia care macar nu mintim cand e vorba de viteze legale.......

Ca fix la asta ma gandeam cand iti citeam postarea.....cum ar fi sa ma duc de exemplu pana la mare, 250km.....cu 80 km/h pe autostrada ca altfel nu ajung, in conditiile in care de obicei ma duc cam cu 150. icon_mrgreen.gif

Mda, si la 150 mananca 7 in loc de 6....deci 1l/100km, deci 2.5l la un drum, deci 5l dus-intors, adica 30 lei. Intr-adevar, 30 lei as putea spune ca mai bine ii dau acolo decat pe drum...insa mie mi se pare o suma acceptabila pentru timpul in care ajung.....si nu cred ca la 150 km/h creez pericol fata de cei care merg legal cu 130.....
speedman
Daca ai rabdare sa mergi incet, cred ca ai putea...sa ajungi, iar la intoarcere alimentezi la mol, pe la km 50...la intoarcere consuma mai putin, cobori un pic smile.gif
[attachmentid=1628135396]
București Sibiu
cj98czh
QUOTE(speedman @ 26 Jan 2022, 09:37)
Daca ai rabdare sa mergi incet,
*



asta daca nu se suie tirurile pe tine ca ii incurci ...
einstein1984
QUOTE(vallixx @ 26 Jan 2022, 09:36)
.si nu cred ca la 150 km/h creez pericol fata de cei care merg legal cu 130.....
*


depinde ce faci daca iti iese unu cu 130 in fata pe banda 2 la o distanta rezonabila.... Dar am o banuiala.
vallixx
https://www.youtube.com/watch?v=_n7YyuqY_uU..._channel=ZonaIT

Uite cum se ajunge pana la mare cu Fiat 500 electric. icon_mrgreen.gif
De la minuntul 23....incolo.....e fun...inclusiv cu tirurile. ph34r.gif
GBX
Presupun că merge cu 150 când e liberă autostrada. Că altfel, în trafic intens, viteza o impune coloana. Sau bizonii cu flash-uri, dar nu-l văd pe Vali circulând astfel.
Oricum, eu circul mult mai des pe autostrăzile altora, rar am de mers pe ale noastre. Și mai ales în Ungaria, dacă cineva are de intrat în depășire, se asigură, semnalizează și intră dacă mașina din spate e la o distanță rezonabilă. Indiferent ce viteză are. E greu să zbori pe banda doi, că riști să faci simbioză cu cel din față, tocmai intrat în depășire. Așa că, de regulă, se circulă legal. Evident că sunt și pe acolo, mai ales spre Austria, zburători cu numere de Germania (și nu numai). Dar ăia par a avea un antrenament special... smile.gif
cj98czh
ce trebuie pt. traficul din ro este unul din asta electrificat ce merge cu 80 km/h inafara ca altfel ii consuma mult si nu ajunge la destinatie, dupa el TIR-uri in coloana si uite asa ai reteta dezastrului ...
Andy_ACS
Nu, ce trebuie in Romania e respectarea regimului de viteza, fara persoane care merg repede si "isi asuma". Asta e adevaratul dezastru.
einstein1984
electrificatu merge cu 100 in spatele tirului.....
Fratzica
QUOTE(vallixx @ 26 Jan 2022, 10:52)
https://www.youtube.com/watch?v=_n7YyuqY_uU..._channel=ZonaIT

Uite cum se ajunge pana la mare cu Fiat 500 electric.  icon_mrgreen.gif
De la minuntul 23....incolo.....e fun...inclusiv cu tirurile.  ph34r.gif
*


Tare omul, m-am abonat.
vallixx
QUOTE(GBX @ 26 Jan 2022, 09:58)
Presupun că merge cu 150 când e liberă autostrada. Că altfel, în trafic intens, viteza o impune coloana. Sau bizonii cu flash-uri, dar nu-l văd pe Vali circulând astfel.
*


Da, evident ca atunci cand e liber. Evident ca atunci cand e coloana merg cu cat are coloana. E chiar periculos sa mergi mai tare decat coloana, insa mult mai periculos sa mergi mai incet decat coloana.

Si chiar si cand am loc si merg cu 150, nu dau flash-uri. Am pe cineva in fata....ma duc pana in spatele lui, la o distanta de bun simt (nu fac tailgating) si pun semnalul.....de obicei mi se face loc.

Si tot timpul si cu ochii in oglinzi...pentru ca sunt destui care ii dau si peste 150.....si le fac loc din timp ca sa nu-i oblig sa franeze. Se poate merge in siguranta si cu viteza.....insa ce-i drept, trebuie ca soferii sa fie responsabili......si evident ca nu toti sunt. Ba chiar as putea spune ca sunt o minoritate.

QUOTE(Andy_ACS @ 26 Jan 2022, 10:18)
Nu, ce trebuie in Romania e respectarea regimului de viteza, fara persoane care merg repede si "isi asuma". Asta e adevaratul dezastru.
*


Pentru fiecare electrificat care nu depaseste 80, am io voie 180? .....ca sa pastrez media corecta, de 130 km/h ? radmasa.gif

E o gluma nu va infoiati. ph34r.gif
cj98czh
QUOTE(Andy_ACS @ 26 Jan 2022, 10:18)
Nu, ce trebuie in Romania e respectarea regimului de viteza,
*



sa il respecti tu si sa faci 9 ore CJ-Bucuresti ... ce eu 100% ca unde voi putea sa-i dau o sa o fac ..

Misto ala din videoclip ... s-a trezit la 7:30 sa plece catre Eforie si a ajuns la 13:30 ... lux ce mai smile.gif
wolfin
Drum de 2 h max
speedman
QUOTE(vallixx @ 26 Jan 2022, 09:52)
https://www.youtube.com/watch?v=_n7YyuqY_uU..._channel=ZonaIT

Uite cum se ajunge pana la mare cu Fiat 500 electric.  icon_mrgreen.gif
De la minuntul 23....incolo.....e fun...inclusiv cu tirurile.  ph34r.gif
*



Fiat 500 bate campii cu autonomia, in realitate este o masina slabuta din punctul asta de vedere. E ok pt oras sau naveta aproape de oras...la fel si mini cooper electric. Ca unii vor sa plece pe te miri unde pt a demonstra ca sunt proaste, e problema lor
uite aici impresii despre fiat 500, i3, cooper se, etc...clip din care poti pricepe ceva, nu bascalie biggrin.gif
https://www.youtube.com/watch?v=HEcqWUiKnrM
Nici cu zoe nu fac 3 ore pana la mare..., dar zoe e masina pe langa fiat (ma refer din punctul de vedere al autonomiei)
cj98czh
QUOTE(speedman @ 26 Jan 2022, 10:39)
E ok pt oras sau naveta aproape de oras...
*



asta este valabil pt. orice electrica .. in rest doar daca nu iti place sa iti educi rabdarea, ai vreme berechetr si nu stii cum sa o pierzi sau sa iti bati joc de tine .. mergand cu 80 ca sa ajungi ..
speedman
te inseli nu e pt orice electrica, ale mele nu merg cu 80 in afara orasului...nici pe autostrada. Ma refeream la colegul cu spring...sau alte electrice cu baterii mici sau care nu sunt eficiente, gen fiat 500, zoe 22, spring, cooper se, e up varianta cu baterie mica, e golf si care or mai fi...

un clip interesant
https://www.youtube.com/watch?v=4_LT9oqc4Qc
cj98czh
nu ma insel deloc ... nu este pt. oricine electrica2, trebuie rabdare si sa pierzi timp, eu nu am nici rabdare si nici timp de pierdut, raman la parerea mea, excelente pt. oras sau naveta in jurul orasului ... si cam atat.
speedman
de acord ca nu e pentru oricine...
vallixx
QUOTE(speedman @ 26 Jan 2022, 10:39)
Fiat 500 bate campii cu autonomia, in realitate este o masina slabuta din punctul asta de vedere. E ok pt oras sau naveta aproape de oras...la fel si mini cooper electric. Ca unii vor sa plece pe te miri unde pt a demonstra ca sunt proaste, e problema lor
*


Eu zic ca in afara de Tesla si inca cateva care costa in jur de...minim 50 - 60 de mii (gen Kia EV6, Niro, de EQS nici nu mai aduc discutia....etc), cu nicuna din astea gen Zoe, Fiat 500, e UP, Mini ......whatever, nu faci 200 km in regim de autostrada, adica 120-130 constant, nu 80.

Ori acum.....hai sa o luam si pe partea cealalta. Daca vreau o electrica cu oarece capabilitati si la drum intins, macar 400-500 km reali (nu din aia doar pe foaie), trebuie sa investesc o suma de minim 50 de mii, ori la 50 de mii imi iau 2 termice bune sau una singura dar care se invarte si dupa soare.

Deocamdata e clar ca electrica este in esenta pentru oras, chiar daca sunt si cateva exemple care teoretic ar putea fi folosite si mixt. Dar sunt cateva, putine. Sunt exceptii, nu regula.
speedman
si care ar fi termica aia de se invarte dupa soare, la 50000 euro? noua banuiesc ca ai vrea...vara, punem pariu ca zoe face 200 km cu 120 130?
vallixx
Nu te gandi la Rolls.....dar la 50 de mii pentru masina noua ai variante bune la toti producatorii.
Eu am dat 14 mii pe Megane.....si in afara de costurile cu carburantul este peste orice electrica chiar si la dublul banilor....din orice alt punct de vedere.
Andy_ACS
QUOTE(vallixx @ 26 Jan 2022, 10:22)
Pentru fiecare electrificat care nu depaseste 80, am io voie 180? .....ca sa pastrez media corecta, de 130 km/h ?  radmasa.gif
*



Sa mergi cu 80 in zona de 90/100/130 nu e ilegal, pe cand sa mergi cu 180 este ilegal. Traficul ar fi mult mai sigur si mai putin stresant daca s-ar merge legal, fara depasiri si fortari.
cj98czh
buna, nu contest ca face 200 ... cu toate ca eu as vrea sa faca minim 350 reali si sa o incarc in maxim 10 min. ... ce fac? ma opresc din 200 in 200 de km si stau cate o ora la incarcat? ca eu in stilul meu de mers .. ma opresc cam la 350-400 km de km si stai maxim 10 min.
speedman
QUOTE(vallixx @ 26 Jan 2022, 11:07)
Nu te gandi la Rolls.....dar la 50 de mii pentru masina noua ai variante bune la toti producatorii.
Eu am dat 14 mii pe Megane.....si in afara de costurile cu carburantul este peste orice electrica chiar si la dublul banilor....din orice alt punct de vedere.
*



am inteles, asa e, cum spui tu biggrin.gif
nu stiu ce megane ai tu de esti asa multumit de el, dar pe la mine au trecut 2 gt uri, un talisman...si nu m as arunca sa spun ca sunt peste orice electrica, dar probabil tu cunosti mai bine subiectul ... smile.gif
cj98czh
QUOTE(Andy_ACS @ 26 Jan 2022, 11:08)
Sa mergi cu 80 in zona de 90/100/130 nu e ilegal, pe cand sa mergi cu 180 este ilegal. Traficul ar fi mult mai sigur si mai putin stresant daca s-ar merge legal, fara depasiri si fortari.
*



sa mergi cu 80 in zona de 130 este prostie ... ca incurci .. si incurci rau ...

Unde a scri Vali ca merge cu 180?? eu citisem de 150 ...
speedman
https://www.mercedes-benz.ro/passengercars/...rect_link_entry
Am impresia că trăiești pe alta lume, uite o mașină configurată subțire, motor decent, un C 200 cu pachet amg și câteva mărunțișuri...revin, ce mașina iei cu 50000 euro? Asta nu e exact cum trebuie configurată și e vreo 56 k..
Sa nu mi spui de KIA, hyundai...
vallixx
Speedman, eu nu spuneam ca Meganul meu este peste orice electrica in general, ci am zis "orice electrica chiar si in dublul banilor". Si chiar cred ca Meganul meu de 14 mii este peste orice electrica de maxim 28-30 mii.

QUOTE(cj98czh @ 26 Jan 2022, 11:21)
Unde a scri Vali ca merge cu 180?? eu citisem de 150 ...
*


QUOTE(vallixx @ 26 Jan 2022, 10:22)
Pentru fiecare electrificat care nu depaseste 80, am io voie 180? .....ca sa pastrez media corecta, de 130 km/h ?  radmasa.gif
E o gluma nu va infoiati.  ph34r.gif
*


Eh...... facusem eu o gluma.....dar na.....trebuie sa fiu un pic dojenit....deci cum sa se scape prilejul.
Raduchu
QUOTE(Andy_ACS @ 26 Jan 2022, 12:08)
Sa mergi cu 80 in zona de 90/100/130 nu e ilegal, pe cand sa mergi cu 180 este ilegal. Traficul ar fi mult mai sigur si mai putin stresant daca s-ar merge legal, fara depasiri si fortari.
*



Sa presupunem ca tu, ipotetic vorbind, circuli cu 80 pe zona de 90/100/130..ilegal nu este, dar e o probabilitate foarte foarte mare sa creezi un sir de oameni putin suparati in spatele tau, pe care sa-i incurci in mod direct -> oamenii respectivi o sa fie nevoiti sa te depaseasca -> creste riscul de accident. De ce? Pt ca nu ne miscam toti in acelasi ritm (limita vitezei legale).

De ce ai merge cu 80 pe limita de 90/100 si in special 130? Adica ti se pare normal sa mergi cu 80 pe autostrada, daca nu ai un motiv justificat (ex: defectiune mecanica)? Sa te impinga tirurile, sa fortezi tirurile sa ocupe banda 2, sa se formeze o coada in spatele tirurilor pana te depasesc pe tine? Riscul de accident creste direct proportional cu lungimea coloanei care se formeaza in spatele tirurilor care te depasesc pe tine..

Deci nici sa te misti ca melcul nu e o solutie, dpmdv. Iar 150/180 pe autostrada atunci cand conditiile permit nu mi se pare ceva exagerat. Ce mi-e 135 (pe bord, ca reali or fi ~130), ce mi-e 150..
vallixx
QUOTE(Raduchu @ 26 Jan 2022, 11:4)
De ce ai merge cu 80 pe limita de 90/100 si in special 130?
*


Pentru ca cu majoritatea electricelor nu faci 200 km mergand mai tare.
Sunt putine care pot treaba asta. Iar alea putine....au si preturi considerabile.
Raduchu
Not my problem, no offense.. se pot folosi rutele alternative (drumuri express, drumuri nationale)..

Mie nu mi se pare ok 80 pe autostrada. Risti sa provoci accidente.
speedman
QUOTE(vallixx @ 26 Jan 2022, 11:38)
Speedman, eu nu spuneam ca Meganul meu este peste orice electrica in general, ci am zis "orice electrica chiar si in dublul banilor". Si chiar cred ca Meganul meu de 14 mii este peste orice electrica de maxim 28-30 mii.
Eh., facusem eu o gluma.....
*



Daca asta crezi, e ok...eu vorbeam din punctul de vedere al celui care a detinut megane gt, care fie vorba intre noi nu se compara cu un megane normal la nimic, e alta masina, care arata aproape identic.
Crede ma ca, megane ul tau nu e peste Zoe, nu e la fel de bine inchegata, nu vb de lufturi care la zoe nu exista, nu vb de lumini care la Zoe sunt superioare, nu vb de navigatie care e peste ce are megane 4, bord - afisaj, mult mai modern la Zoe...e mai ok a ta ca nu e electrica, in rest nu stiu la ce e mai ok. Gusturi, preferinte... smile.gif
vallixx
Spatiul, confortul, autonomia ....sunt peste Zoe. Si pentru mine conteaza mai mult decat niste lufturi care la Zoe or fi mai mici.

Deci....oricum o dai....ca una e mai buna la ceva, alta la altceva....si daca Meganul e sub Zoe....sau peste.....sunt p'acolo. Dar una a costat noua 14 mii, Zoe e 27-30 mii.

Deci dublu pentru ceva care e in cel mai bun caz.....tot p'acolo.


QUOTE(Raduchu @ 26 Jan 2022, 11:47)
Not my problem, no offense.. se pot folosi rutele alternative (drumuri express, drumuri nationale)..

Mie nu mi se pare ok 80 pe autostrada. Risti sa provoci accidente.
*


Stiu si sunt de acord cu tine. Dar fiind topicul de electrice.....de aia faceam referire la ele.
cj98czh
QUOTE(speedman @ 26 Jan 2022, 11:48)
Crede ma ca, megane ul tau nu e peste Zoe,
*



d-ne fereste de un accident numa cu Zoe editia 2021... mai ales inafara si la viteze mai mari ..
wolfin
QUOTE(speedman @ 26 Jan 2022, 11:37)
[url=https://www.mercedes-benz.ro/passengercars/mercedes-benz-cars/car-
Sa nu mi spui de KIA, hyundai...
*



lexus nx e ok? daca restul oblicelor da cu fas?
einstein1984
si un zoe cu bateria mare face la peste 100 la ora face lejer 200km.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.