Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Masini electrice
Reno.ro - Forum Renault Romania > Alte discutii > Cafenea
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 44, 45, 46, 47, 48, 49, 50, 51, 52, 53, 54, 55, 56, 57, 58, 59, 60, 61, 62, 63, 64, 65
gabize
Cu valoare reflexivă se acceptă. wink.gif
bgdrenault
QUOTE(Bwwlan @ 15 Oct 2022, 09:05)
? blink.gif
Am crezut ca mergeati la concert, nu la lucru...
*


Ai dreptate, am fost servit. Asa e bine?
Esti vigilent radmasa.gif

Desi cred ca gabitze are dreptate, desi nu biggrin.gif
https://www.antena3.ro/actualitate/educatie...rvi-574700.html
vallixx
QUOTE(bgdrenault @ 15 Oct 2022, 08:49)
Ce faceam cu electrica? Cate pauze de pipi faceam? cate cornuri mancam, cate ....
Cand voi putea face la fel cu o electrica, o sa o cumpar, pana atunci.........
*


Ca sa incerc sa păstrez imparțialitatea, desi sunt in asentimentul tau, as întreba...."asa e, dar cate drumuri din astea faci pe an"? Daca răspunsul e "unul-maxim 2", situația difera de cazul in care rapinsul e "frecvent".

Sau...."cati oameni prefera sa faca mii de km pana la Schonbrunn si cati ar prefera sa ia mai degrabă un avion"?

De aia zic, nevoile si preferințele sunt variate. Unora le place sa stea la volan, altii prefera sa conducă mai puțin. Pentru unii conteaza costurile, pentru unii conteaza mobilitatea, pentru altii....confortul, atii apreciaza timpul cat mai scurt al deplasarii......plus combinații intre factorii de mai sus.

Unii vad intr-o pauza de priză un calvar, altii vad o pauza pe care ar fi făcut -o oricum. Uni fac pauza la iarba verde, pe altii nu-i deranjează sa stea intr-o parcare/benzinărie.

Pe mine nu asta ma deranjează, ci lobby-ul si propaganda pentru a adopta toti aceași soluție, in condițiile în care e evident ca nu suntem toti la fel.
bgdrenault
QUOTE(vallixx @ 15 Oct 2022, 10:13)
Ca sa incerc sa păstrez imparțialitatea, desi sunt in asentimentul tau, as întreba...."asa e, dar cate drumuri din astea faci pe an"? Daca răspunsul e "unul-maxim 2", situația difera de cazul in care rapinsul e "frecvent".

E suficient, ca sunt drumurile in urma carora ma obosesc fizic dar ma odihnesc psihic. Si nu am nevoie de batai de cap in plus, gen alimentare electrica de 50 de minute, prize ocupate, etc, etc

<span class='edit'>15 Oct 2022, 10:29:</span>
QUOTE(vallixx @ 15 Oct 2022, 10:13)
Sau...."cati oameni prefera sa faca mii de km pana la Schonbrunn si cati ar prefera sa ia mai degrabă un avion"?


De luni pana miercuri , chiar am avut o tendinta. Nu gaseam decat la preturi de 2500 lei 2 persoane doar dus, si 2500 lei intors
Pe mine m a costat 1100 lei cu masina
Iar eu stau la Piatra Neamt, cu check in, chiar si pentru Iasi, Bacau, imi trebuie 4 ore. Pentru Bucuresti sau Cluj-6-8 ore minim. Deja sunt catre Oradea.
Plus bagaje, plus taxi catre hotel, plus dependenta de ora, etc, etc
Si prefera destul de multi.

Plus ca pauze la electrice inseamna inca zile in plus de concediu. Nu tot timpul ti le permiti. Iar o zi doua pierdute pentru a putea incarca inseamna mai putin timp de vizitare, relaxare, etc

<span class='edit'>15 Oct 2022, 10:34:</span>
QUOTE(vallixx @ 15 Oct 2022, 10:13)
Unii vad intr-o pauza de priză un calvar, altii vad o pauza pe care ar fi făcut -o oricum. Uni fac pauza la iarba verde, pe altii nu-i deranjează sa stea intr-o parcare/benzinărie.


Nu stiu daca nu e demagogie, cu pauza aia. Am avut si eu copil mic, si am mers cu el in excursii lungi de la 7 ani. Si niciodata nu a vrut sa se plimbe cu trotineta prin benzinarii sau parcari. ma rog, multi copii din ziua de azi vor tableta, nu trotineta, se pare ca cei care au masini electrice au si copii eco
speedman
Ce sa faci, bine că nu suntem toți la fel. După unii ar trebui să avem mașini diesel , pt că ele au autonomia cea mai mare și poți conduce liniștit cate sute de km vrei, fara a te stresa cu pauze de încărcare sau altceva. Ideea e sa ai o mașină cat mai puțin poluantă, se accepta și diesel euro 6, dar ce faci când nu îți poți lua un C sau E class, seria 3/5 pt că sunt scumpe și nu ni le permitem? Găsești motive că alea scumpe nu sunt ok, și iei un cazan mai ieftin la întreținere, impozit, casco, RCA...totul pleacă de la bani, corect? Pentru tot ce nu îți permiți, incerci să găsești o justificare. Regulă se aplică și la produse IT, telefoane, sisteme audio, case, bijuterii. Eu daca nu îmi permit un urs, voi avea justificarea următoare: nu îmi plac suv urile, oricum consumă mult, casco e mult, mai bine mă plimb de 2 ori minim prin Europa de banii aia, RCA ul e prea mult, de banii aia ora la restaurant și îmi și rămân, etc. Unde mă duce asta de 10000 de euro,mă duce și aia de 250000 de euro, plus că șansele de a rămâne pieton sunt mai mici cu un Duster de exemplu 🙂
Axe
Singura situatie(actuala), in care renteaza o masina electrica(mult mai scumpa decat cele clasice), este daca ai pe casa sistem fotovoltaic, restul e cancan si vorbe in van...
bgdrenault
QUOTE(speedman @ 15 Oct 2022, 18:57)
Ce sa faci, bine că nu suntem toți la fel. După unii ar trebui să avem mașini diesel , pt că ele au autonomia cea mai mare și poți conduce liniștit cate sute de km vrei, fara a te stresa cu pauze de încărcare sau altceva. Ideea e sa ai o mașină cat mai puțin poluantă,


Pai a mea e E6d, benzina cu gpf, deci nu i poluanta. Sau ma rog, polueaza dupa cum scrie.
Accept ideea masinii electrice, daca e un plus. Poate e, in oras
Dar uitam producerea ei, reciclarea bateriilor, etc
Multi isi iau masina electrica si cred ca au rezolvat poluarea
Sunt mult mai multe de spus.
Alegerea unei locuinte in preajma scolii sau a serviciilor rezolva multa poluate, Metroul rezolva multa poluare. Mancare mai putin gatita , mai sanataoasa si mai putin poluanta, etc
A facut cineva socoteala la 1000 km , consumi 60 de litri benzina
Tu in 1000 de km incarci de 4 ori, cu ce se produce curetul acela, cat polueaza, etc

bravo pentru cine isi ia electrica, doar nu veniti sa spuneti ca va place plimbarea cu trotineta in benzinarie ca macane tare. Si nici ca tot faci pipi la 3 ore, ca inseamna ca ceva nu i in regula cu prostata.
In 1000 de km facuti intr o zi, beau macar 3-4 litri de apa si doua cafele mari, dar nu fac pipi asa des.
speedman
Încă n am experimentat plimbarea cu trotineta in peco, deși are cel mic, timpul în care se incarca mașina sunt prin mol (40 de minute maxim) sau la o terasă în zonă. Nu îmi spune că după un drum București Sibiu cu aglomerația aferentă nu simți nevoia să te dai jos din mașină, că nu te cred.
gabize
QUOTE(speedman @ 15 Oct 2022, 18:57)
.După unii ar trebui să avem mașini diesel ,
*


Amândoi suntem de mult pe forum, aveam impresia că ești mai elastic în discuții.
Cine te trage de șireturi să-ți iei dizelară? Îți spun eu: nimeni. Tu insiști cu electrica de parcă ai procent din vânzări.
Încearcă, dacă mi-e permis să dau un sfat, să lași "habotnicia" electricelor în plata Domnului. Îți plac și te feliciți că ți-ai cumpărat? Te felicit, sincer, și eu. Dar lasă-mă să am si eu părerea mea. Crede-mă, amândoi avem dreptate. Doar că tu nu poți/vrei să pricepi asta.
Laurentziu83
QUOTE(speedman @ 15 Oct 2022, 20:53)
Nu îmi spune că după un drum București Sibiu cu aglomerația aferentă nu simți nevoia să te dai jos din mașină, că nu te cred.
*


La un drum Bucuresti-Sibiu (de fapt mergeam spre Oradea) am preferat sa fac stanga la Lazaret spre Lotrioara, sa intru intre munti vreun km pana n-am mai auzit traficul de pe Valea Oltului, ci doar apa care curgea prin acea vale. Am intins patura si m-am odihnit o jumatate de ora. Ma rog, si eu mai opresc prin benzinarii, mai iau o cafea, dar parca nu vreau sa fiu constrans.
gabize
QUOTE(speedman @ 15 Oct 2022, 19:53)
Nu îmi spune că după un drum București Sibiu cu aglomerația aferentă nu simți nevoia să te dai jos din mașină, că nu te cred.
*


Drumul ăsta diferă de la o ora la alta, uneori e de calvar, alte ori digerabil. L-am făcut de multe ori, dar niciodată nu am simțit nevoia ca până la Bistrița să opresc mai mult de 10-15 minute càt dura refilul la căruță și vizita la toillete. O singură oprire, de regulă la Alba.
speedman
Tind sa cred că nu ai înțeles ce am vrut sa spun, dar mai incerc o dată: n am o problemă cu mașinile electrice sau cele pe combustie, doar că o mașină asemănătoare unei tesla model 3 de exemplu, cu dotări similare va costa mai mult și parcă nu am de unde sa dau 70000 euro pe un seria 3 bine dotat de 250 cp, când pot lua un model 3 long range cu 445 cp, cu performante asemănătoare cu ale unui BMW M3. Eu așa am gândit când am luat mașina, am suma asta ce as putea lua? După ce m.am plimbat pe la mai multi dealeri, inclusiv de mașini premium, am ales tesla, la banii aia 33400 sau câți au fost nu aveam o variantă mai ok. Că am avut costuri minime de mentenanță a fost bonus, că am vândut o cu 9000 de euro mai mult, al doilea bonus, aia e. Dacă aș fi găsit o mașină pe combustie/plug in as fi mers pe acea variantă, dar ce îmi plăcea, erau mai scumpe. M am uitat și la sh urî, dar nu am găsit ceva pe placul meu. Da mi un seria 3 sau seria 5, clasa E sau clasa C, cu performante asemănătoare la 50000 de euro și mâine o iau 😀
bgdrenault
QUOTE(speedman @ 15 Oct 2022, 19:53)
Încă n am experimentat plimbarea cu trotineta in peco, deși are cel mic, timpul în care se incarca mașina sunt prin mol (40 de minute maxim) sau la o terasă în zonă. Nu îmi spune că după un drum București Sibiu cu aglomerația aferentă nu simți nevoia să te dai jos din mașină, că nu te cred.
*



Nu cred ca l am facut vreodata integral, dar cand am mers in directia aceea am intrat pe la mai multe manastiri istorice si am tot oprit
Dar un drum de 470 km Piatra Neamt Oradea il fac cam in 7 ore( am doar cca 80 km de autostrada) si opresc cam o data.
La drumuri lungi iau apa, mancare , cafea, ca sa opresc unde vreau eu si unde chiar am nevoie de pauza, nu unde vrea masina.
Iar tu esti un alt caz, ca ai Testa, care din start are ceva autonomie superioara, dar ce sa vezi, si ceva pret pe masura. Nu toti vor fi dispusi sa dea net 40000 pe o electrica, Sa vorbim la nivelul poporului, care se duce in masini de 17000-25000. Ce autonomie are o electrica in acesti bani?
Cam degeaba daca 10 iau tesla de 400000 si 200 passat diesel sh de 18000 sau megane nou pe benzina de 20000.

Iar chestia ca ai luat 9000 mai mult, gandeste doar ca daca ai fi cumparat acum 3 ani ce ai cumparat acum, ai fi dat cu 10000 mai putin

Si ceea ce face ca o electrica sa fie inca o poveste , e timpul mare de incarcare. Autonomia ca autonomia, dar parca nu sunt dispus sa fragmentez timpul , tot cu cate 40=50 de minute. Asta in cazul ideal, de statie libera, exact cand ai ajuns, functionala, exact la parametri necesari, etc. Si de multe ori, acele 40 de minute se transforma in mult mai mult, abaterea de la drum, te duce uneori in aglomeratie, trafic, etc
cj98czh
ce nu pricep eu .. de fapt pricep f. bine dar ms fac ca nu pricep .... de unde nevoia asta de a justifica si de a duce o intreaga lupta, de o parte si de alta, ce ai facut tu pe banii tai ???

Who the fuck cares?

am luat ce am vrut eu, ca asa am vrut eu punct... ca X se simte bine in electria si ca nu polueaza ... perfect, ca pt. mine nu este ok.. perfect ... dar sa tot justifici acelasi lucru de 10 pagini si sa incerci sa il arati celuilalt ce fraier a fost ca nu a cumparat ce trebuie .... este de porc sa nu ... este tipic romanesc ... repet ... este de ambele parti ...

mi se rupe ca ce crede x si y ...
speedman
Poți șterge din postări 🙂
bgdrenault
Eu accept ideea cu electricele. si da, poate fi o solutie buna. Dar......
Dar nu inteleg cum se accepta spalarea pe creier

Deodata din racer ne am transformat in tatici responsabili care dezmortesc copii prin parcari cu trotineta.
deodata avem nevoie de pipi la greu.
deodata nu ne mai grabim nicaieri
deodata nu ne enervam cand gasim statii ocupate, stricate, etc

Deodata, parca am fi fost la psiholog si am inteles esenta vietii.

La discutia cu electricele, zic eu ca cei cu Tesla si casa cu priza nu prea au ce aduce in plus.
Nci cei cu golf si care incarca la serviciu.
Nici cei cu 2 masini, din care una termica pentru serviciu.
Si nici cei care isi fac concediile cu avionul.

Ideal e sa ne explice, cei cu un golf( adica cu o autonomie reala de 2-300 km) , care nu incarca la serviciu si care stau la bloc si care isi mai fac si concediile cu masina
Agrig
Problema cu EV a aparut acuma cu preturile de energie, momentan pe Hidro este OK, cind insa se termina si acolo oferta, probabil o sa ajunga tot ca la restul cu limitare undeva la 200-300kWh lucru dezavantajos pentru cei care nu pot sa beneficieze de panouri...asta ii va da inapoi pe multi cumparatori, autonomie mica, pret mare fara avantajul de pret/km foarte bun sau 0.
Oricum, ma astept sa aplice si la curentul pentru auto accize sanatoase, probabil dupa 2035-2040 cind teoretic vor deveni majoritare EV...

Totusi ca ceva bun speram sa aiba dreptate in articolul asta:
https://thedriven.io/2021/05/11/new-bnef-an...e-cars-by-2027/
Cam ce arata acolo ar trebui sa devina o realitate.
speedman
Am luat o ieri, m a prins noaptea pe drum... smile.gif
Altceva comparativ cu ce am avut, vedem autonomia în condiții normale de trafic. Aseară nu se pune, am mers haotic[attachmentid=1628143116]
cj98czh
sa te poarte pe unde vrei tu fara evenimente!
speedman
Mulțumesc!
bgdrenault
Multi km fara probleme

Azi dimineata la Europa fm discutie despre masini electrice. Bineinteles, posesori cu "numai de bine", dar toti incarcau acasa sau la serviciu.

A intrat in schimb un uberist, probabil cu nissan leaf ( nissan a zis sigur, nu stiu daca mai au si alte modele electrice) care in 3 ani avea 197000 de km, facuti mare parte gratis. Acum, de o luna, cand s-a terminat cu Lidl si Kaufland, zice ca il costa curentul cat la un diesel cu 8% consum.

Dar, si aici e faza tare, dupa 3 ani i s-a umflat bateria, si nu a spus de ce, nu a intrat la garantie. costuri cu totul la 53000 lei.

17 Oct 2022, 08:46:

S-a livrat Tesla duminica?
speedman
Mersi.
Nu e noua, ci second, din septembrie 2021. Este un long range cu baterie de 76 kwh, asa cum au livrat in prima tura, desi trebuia sa fie de 82 kwh. Comenzile la long range si i4m50 inca le am, vedem ce va fi la anul. O tin p asta sau o dau si iau i4 la care nu am termen de livrare.
tr04www
QUOTE(speedman @ 17 Oct 2022, 08:07)
Am luat o ieri, m a prins noaptea pe drum... smile.gif
Altceva comparativ cu ce am avut, vedem autonomia în condiții normale de trafic. Aseară nu se pune, am mers haotic[attachmentid=1628143116]
*



radmasa.gif
Unde ii sta cel mai bine unei electrice? In parcare la supermarket.
wolfin
QUOTE(cj98czh @ 17 Oct 2022, 07:53)
sa te poarte pe unde vrei tu fara evenimente!
*




idem sofer4.gif
speedman
QUOTE(wolfin @ 17 Oct 2022, 10:48)
idem  sofer4.gif
*


Mersi smile.gif

17 Oct 2022, 11:03:
QUOTE(tr04www @ 17 Oct 2022, 10:28)
radmasa.gif
Unde ii sta cel mai bine unei electrice? In parcare la supermarket.
*


Amicul meu avea nevoie de incarcare, si cum a mers cu mine, am zis sa mai bag si eu desi nu era nevoie

17 Oct 2022, 11:06:
Pt că s a mers alert
[attachmentid=1628143130]
vallixx
QUOTE(speedman @ 17 Oct 2022, 07:07)
Am luat o ieri, m a prins noaptea pe drum... smile.gif
Altceva comparativ cu ce am avut, vedem autonomia în condiții normale de trafic. Aseară nu se pune, am mers haotic[attachmentid=1628143116]
*


Bravo! Frumos. Multi km fara probleme sa ai.


Referitor la treaba cu trotineta....care s-a inteles un pic gresit.
Din nou, chestie de perspectiva. Ca posesor de fosila, nimeni....sau foarte rar...s-a oprit pe drum ca ala micu' sa se dea cu trotineta.

Ca posesor de EV, e normal ca daca tot te opresti la incarcat, ii ocupi timpul si lui cel mic.....ii scoti trotineta sa se dea cu ea. Daca tot te-ai oprit, te duci si la un pipi. Daca tot te-ai oprit la un supermarket intri si un pic inauntru decat sa stai afara langa statie. Deci daca tot te opresti la priza, e normal sa le faci si pe astea de mai sus.

Problema....de fapt lucrul care ma deranjeaza pe mine, este cand unii posesori de electrica incearca sa-si justifice sau sa-si valideze alegerea intorcand totul pe dos si zicand: m-am oprit sa se dea asta micu' cu trotineta....si daca tot m-am oprit am zis sa si incarc. Gen...."nu era nevoie sa incarc, am oprit pentru copil", cand de fapt motivul e invers....oprirea a fost pentru incarcare, ocazie cu care s-a dat si copulul cu trotineta.

Sau: m-am oprit peste noapte la hotelul X....si daca tot m-am oprit, am bagat si masina in priza. Cand de fapt el s-a oprit pentru ca nu ajungea dintr-una, in conditiile in care daca avea fosila nu se oprea peste noapte la hotel. Adica brusc descopera "ca-si doresc escale" icon_mrgreen.gif , pe care altfel nu le-ar fi luat in calcul.

Nu vad de ce se simte nevoia de a justifica alegerea EV-ului, cautand motive si explicatii puerile, atata timp cat, vorba lui czh, e suficient sa zici: asta am vrut, mi-am permis, nu ma deranjeaza compromisurile, the end.
cj98czh
QUOTE(speedman @ 17 Oct 2022, 12:00)
Pt că s a mers alert
[attachmentid=1628143130]
*



intreb si eu ... nu stie sa "proiecteze" waze direct in ditamai tableta aia mare? am vazut telefonul cu waze ..
speedman
Nu știe din păcate
Se poate intra in Waze din browser, dar na...
vallixx
In lipsa de solutie mai directa, macar e bine ca merge si asa.....ca ar fi fost frumos sa.....e alta treaba.
cj98czh
ciudat pt. o masina de la sf. lui 2021 ..
speedman
masinile tesla nu au asa ceva, indiferent de anul de fabricatie...asta e un minus intr adevar, ar putea avea smile.gif
vallixx
Ciudat cu atat mai mult cu cat Waze e tot al lui Google, deci daca merge maps.....ciudat ca nu merge Waze. Sau nu merge nici maps?
hepea
QUOTE(bgdrenault @ 17 Oct 2022, 08:45)
A intrat in schimb un uberist, probabil cu nissan leaf ( nissan a zis sigur, nu stiu daca mai au si alte modele electrice) care in 3 ani avea 197000 de km, facuti mare parte gratis. Acum, de o luna, cand s-a terminat cu Lidl si Kaufland, zice ca il costa curentul cat la un diesel cu 8% consum.

Dar, si aici e faza tare, dupa 3 ani i s-a umflat bateria, si nu a spus de ce, nu a intrat la garantie. costuri cu totul la 53000 lei.

<span class='edit'>17 Oct 2022, 08:46:</span>

S-a livrat Tesla duminica?
*



Il stiu pe nenea, ne-am conversat acum cateva luni in timp ce asteptam sa se incarce masinile. Leaf are dar ce nu a zis, sau nu ai retinut ca nu am auzit interventia, este ca leaful nu are management termic performant, cu lichid, al bateriei. Are doar ventilator care sufla pe ea. Bun si ala dar cand incarci majoritar pe ChaDeMo (echivalentul CCS, incarcare rapida) atunci e de asteptat ca bateria sa cedeze. Din ce tin minte zicea ca l-a tinut 160k sau 180k prima baterie. Acum se uita in bord si o opreste cand se incalzeste.
speedman
pare google maps, dar nu cred ca e...doar seamana
cj98czh
uite co chestie pe care nu o stiam ... ma asteptam la cat se tine de tehnologizata masina asta ... sa aiba ceva super simplu .. gen maps si waze .. nu sa mai stau cu ochii in telefon ..
einstein1984
Are sistemul ei de navigatie, care tine cont de autonomia ramasa sa iti programeze opriri de incarcare. Poate o tine cont si de trafic, asta nu stiu
cj98czh
aia este perfect .. dar de ce sa ma limiteze sa folosesc ce vor ei? sa tina cont de datele sistemului ei dar mi se pare ok sa ma lase sa imi pun si eu aplicatia pe care vreu eu sa o folosesc ..
r_vlad
Tesla foloseste Google Maps pentru vizualizare, Mapbox pentru harti si Valhalla pentru rutare. Astfel au sistemul lor care merge chiar bine. De ceva vreme primeste chiar si date de trafic live. Nu si-au mai batut capul cu integrarea Google Maps si Waze dar pe principiul mai bine sa fie decat sa iti para rau mergea si o integrare AA cu Waze si Maps smile.gif

einstein1984
posibil sa fie si chestie de securitate
wolfin
intodeaua am asimilat tesla cu iphone biggrin.gif
vallixx
De ce, tot Made in China e si Tesla? biggrin.gif
wolfin
pai da....la gicafactory 04.gif
AndreiMR
Pentru fanii electricelor care considerau că Mercedes EqS e prea de săraci...

https://www.topgear.com/car-news/electric/r...ly-electric-car

Serios vorbind, nu cred că există o marcă pentru care electrica să se potrivească mai bine. Fără zgomote, fără vibrații, ceea ce au încercat tot timpul să obțină la mașinile termice cu Spectre sunt by default. Iar autonomia oricum nu contează în segmentul ăsta fiindcă niciun client de Rolls-Royce nu face sute de km dintr-o bucata cu mașina...au elicoptere și avioane pentru drumuri lungi
einstein1984
Yep, asa zic si eu
https://www.autoblog.com/2021/07/21/bentley...-sustainability
einstein1984
https://www.motortrend.com/news/2024-cadill...st-look-review/ cadillac electric
vallixx
Deja ne ducem in derizoriu big time.....cu Hummer electric, Rolls electric, Cadillac electric....rahat electric.....

Orice masina electrica mai mare decat cel mult un sedan de familie contrasteaza flagrant cu ideea de economie si sustenabilitate. Ce economia kurului faci cand cari 3 tone juma de metal dupa tine?

Cu atat mai mult acum, cand inca curentul pe care il bagi in bateriile alea de peste 100 kWh inca nu e in totalitate "verde". De fapt cred ca nici pe sfert nu e "verde".

Ce rost au monstii astia mari, grei si deci mari consumatori de curent, intr-o asa zisa si mult marketata "criza energetica"?

A ajuns trendul asta electric o mare prosteala, un progresism jenant.
Laurentziu83
Mda, sa vezi acum cocalari cu Rolls electric ce vor revendica loc de parcare gratis, in timp ce un amarat de Suzuki Ignis va plati 10 lei/ora, ca e poluant.
einstein1984
de ce nu revolti impotriva masinilor mari si grele pe benzina? Poate pentru ca daca ti-ai permite aia ti-ai lua si tu?
vallixx
Pentru ca despre alea nu zice nimeni ca vor salva planeta, despre electrice asa se mananca turkish delight-ul.
einstein1984
QUOTE(Laurentziu83 @ 21 Oct 2022, 13:14)
Mda, sa vezi acum cocalari cu Rolls electric ce vor revendica loc de parcare gratis, in timp ce un amarat de Suzuki Ignis va plati 10 lei/ora, ca e poluant.
*


Aia au sofer....
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.