Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Masini electrice
Reno.ro - Forum Renault Romania > Alte discutii > Cafenea
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 44, 45, 46, 47, 48, 49, 50, 51, 52, 53, 54, 55, 56, 57, 58, 59, 60, 61, 62, 63, 64, 65
Laurentziu83
Mai exista firma la care lucrai in 96? Ce salariu aveai atunci?

Ce masina aveai atunci? Dacie 1310 cumva?

Ca asa sunt multi nostalgici dupa traficul de pe vremea lui nea Nicu, da' parca n-ar mai vrea nimeni sa traiasca in conditiile alea.
Relu11
Laurentiu cum spuneam ramai la tren, bicicleta... esti rupt de realitate traiesti in bula ta sau mai bine zis muncesti din camera ta.
Oamenii au familie, copii alte nevoi fata de tine.
Nici o asezare din zona metropolitana a Bucurestiului nu are legatura de tren, sau daca are este jalnica.
Acei oameni care stau pe Iuliu Maniu cate 2-3 ore sunt exagerarile tale, ti-o spune unul care are biroul in militari.
Dupa logica ta cand ne-am supraaglomerat in Bucuresti cu toate viniturile trebuia sa stam toti tot acolo si sa mai facem niste cotete in genul militari residence mai peste tot prin cartierele marginase...


Sa ramanem totusi la masini electrice ca asta este subiectul...

masina actuala diesel, consum mediu 8% * 8.7 lei litru =69.6 lei la 100 km adica pe zi
masina electrica (in studiu) consum mediu din burta (nu am nu stiu) 20kwh *0.7 lei = 14 lei la 100 km (incarcare acasa) sau incarcare in oras la scump 20kwh * 2.5 lei = 50 lei
wolfin
QUOTE(Laurentziu83 @ 3 May 2022, 14:57)
Mai exista firma la care lucrai in 96? Ce salariu aveai atunci?

Ce masina aveai atunci? Dacie 1310 cumva?

Ca asa sunt multi nostalgici dupa traficul de pe vremea lui nea Nicu, da' parca n-ar mai vrea nimeni sa traiasca in conditiile alea.
*




eram copil..si stateam pe bancheta din spate. parca aveam inca stiuca 1100 sau 1310?!...parca.

dar nu ai inteles ce am zis.
Laurentziu83
QUOTE(Relu11 @ 3 May 2022, 16:18)
Laurentiu cum spuneam ramai la tren, bicicleta... esti rupt de realitate traiesti in bula ta sau mai bine zis muncesti din camera ta.
*


Imi pare rau daca n-ai fost in Vest pana acum sa vezi cum se traieste in lumea civilizata.
Relu11
Laurentiu, in vest am fost, dar noi nu ne comparam cu vestul si nici nu o sa reusim vreodata. Pana o sa intelegi tu de ce e cale lunga, iti dau un pont: vestul nu subventioneaza nici transportul in comun, nici caldura, nici ... ci pune taxe
wolfin
@Lau,... sa nu exageram..in afara de tarile nordice...sa zic..ca simti impactul...restul...sa fim seriosi...ca nu stiu scala ta ref civilizatie.

daca te duc in paris in niste locuri faci pe tinte daca nu ai mascatii in fata.

sa nu zic de madrid...sau londra..bruxeles...

dar tu vb de transport terestru...acolo nu sunt ambutaiaje.....oho....
vallixx
QUOTE(Laurentziu83 @ 3 May 2022, 14:40)
Ori eu folosesc masina strict extraurban deoarece in urban nu mai e loc nici de parcat, nici de circulat, asa ca mi-e indiferent cat consuma
*


Pai daca folosesti masina strict extraurban nu ai de ce sa te uiti la electica, e ca si cum iti cauti cei mai misto pantofi de birou....ca sa mergi cu ei la alergat. Pur si simplu nu sunt pentru asa ceva.

Idem electricele: extraurban = consum mare, autonomie mica, iti faci drumul in functie de statiile de incarcare, stai ore prin parcari.....deci nu.

Pentru oras insa e fix invers. Consum mic, autonomie suficienta, statii multe, daca gasesti statie defecta sau aglomerata urmatoarea e aproape, etc.....pentru asta e masina electrica. Merge si daca stai la bloc, nu o incarci acasa ci la statiile publice, cu sau fara bani. Da, e mai lejer la curte, dar merge si la bloc.

Pentru oras, in afara de pret nu vad niciun alt dezavantaj al electricelor, poate doar cel mentionat mai sus.....si corect....ca iti va mai trebui inca o masina si deci in un loc de paracre, RCA....etc.
Laurentziu83
QUOTE(wolfin @ 3 May 2022, 16:36)
@Lau,... sa nu exageram..in afara de tarile nordice...sa zic..ca simti impactul...restul...sa fim seriosi...ca nu stiu scala ta ref civilizatie.

dar tu vb de transport terestru...acolo nu sunt ambutaiaje.....oho....
*


Prin vest ai un transport in comun catre oras. La Bucuresti cu ce ajungi de la Darvari (de exemplu) pana la piata Victoriei daca nu ai masina? Cat dureaza?
Nu te intrebi de ce nu ai transport in comun?
Solon
Darvari, iesi la 16 la rosetti, mergi pana la stefan cel mare cu lizeanu. Apoi, tramvaiul 1 pana la victoriei. Altceva?
wolfin
a raspuns relu 11 si eu (infrastructura din anii 80)
mircea_aq
QUOTE(Relu11 @ 3 May 2022, 15:18)

Sa ramanem totusi la masini electrice ca asta este subiectul...

masina actuala diesel, consum mediu 8% * 8.7 lei litru =69.6 lei la 100 km adica pe zi
masina electrica (in studiu) consum mediu din burta (nu am nu stiu) 20kwh *0.7 lei = 14 lei la 100 km (incarcare acasa) sau incarcare in oras la scump 20kwh * 2.5 lei = 50 lei
*



Consuma 27-32 kwh la 130kmh.
Se poate mai putin ? Da, conditii ideale, nu te incalzesti iarna, mergi singur in masina, fara vant, dar de cate ori mergi asa ?

La 160kmh cat iei tu ca baza de calcul pentru ca un diesel sa consume 8%, o electrica iti ia in jur de 45kwh.

speedman
Acum că s a încălzit afară consumul a scăzut [attachmentid=1628138322] [attachmentid=1628138323]
Relu11
mircea_aq adica ma faci mincinos? sau esti mama omida? de unde ai dedus tu de 160 km/h nu stiu
Un suv AWD diesel atat are media pe 60.000 km si inca este putin comparat cu altele.

Cifrele la electrica le-ai adus tot din globul de cristal? ai electrica?
Am vazut zeci de review-uri, clipuri, pareri de la posesori ... cu PDC (adica nu se face frigul) masinile se cam incadreaza pe la max 25 kwh in conditii de autostrada.
mircea_aq
Mincinos ? In niciun caz.
Prea optimist in privinta consumului electricelor. Asta clar, da.

Instantul in stanga sus: https://youtu.be/DG-bqDuPn94?t=474
speedman
Ix este o mașină mai puțin eficientă la viteză, caută altceva smile.gif
cj98czh
[quote=einstein1984,3 May 2022, 15:10]
@czh , sugerezi ca mint cumva? https://www.bfmtv.com/economie/economie-soc...2203310216.html

departe de mine asa ceva, doar ca in perioada 1-6 Aprilie am fost in Paris si 100% ca mergeau incalzitoarele peste tot ... am petrecut ceva seri prin carciumi cam prin tot Parisul ... si stiu ca mergeau pt. ca erau cam 6 grade afara si vant ..
Laurentziu83
QUOTE(Relu11 @ 3 May 2022, 18:32)
Am vazut zeci de review-uri, clipuri, pareri de la posesori ... cu PDC (adica nu se face frigul) masinile se cam incadreaza pe la max 25 kwh in conditii de autostrada.
*


Da, si Megane-ul meu consuma 5.4% extraurban pentru ca asa declara producatorul. radmasa.gif

Ia uite ce declara Tesla, mai aproape de cei 32 de kw pe care i-am vazut pe bordul lui Zoe in drum spre Pitesti:
[attachmentid=1628138337]

Oricum, concluzia e ca electrica nu e de drum lung. Si nu neaparat de autonomie, cat din cauza timpului de incarcare.
mircea_aq
@ix, nemtii zic ca ar avea
QUOTE
cW-Wert 0,25
, ceea ce pentru un suv e excelent.
E in acelasi timp si una dintre putinele masini electrice care imi place dpdv design.
Buget n-am asa ca nu ma bate gandul.

https://assets.adac.de/image/upload/Autodat...ix-xdrive50.pdf

@Laurentiu, si pentru ICE, si pentru electrica, rezistenta aerului creste tot proportional cu patratul vitezei. Electricele au deja printre cele mai scazute Cx-uri de pe piata, iar eficienta motorului electric e aproape de 100%. Ca sa mergi mai mult in regim de autostrada, fie scazi masa, fie maresti capacitatea bateriei, dar cu tehnologia actuala mai multa capacitate inseamna mai multa greutate. Singura solutie ar fi o revolutie a in ceea ce priveste tehnologia bateriilor, ceea ce e improbabil sa se intample in urmatorii ani.

La ICE daca vrei autonomie suplimentara, maresti rezervorul cu 20 de litri, si numai din astia 20 de litri acoperi atati km de autostrada cat face o electrica dintr-o baterie plina.
Axe
Masinile electrice, nu prea mai sunt rentabile daca le incarci acasa la preturile actuale ale energiei, aproape ca iesi ca bani la 50% din cat platesti mergand cu un diesel economic. Daca mai vorbim si de diferenta de pret la achizitie, personal raman pe diesel, autonomie peste 1000km si "refil" in 30 secunde
Relu11
Axe stai jos nota 4 la matematica.

mircea_aq n-am spus ca imi caut electrica tot suv... cand producatorul declara media 15 kwh / 100 km si eu am pus media de 20 kwh / 100 km mi se pare ca am acoperit decent marja dintre ideal si realitate.
Oricum nu vand actuala masina, am avut 2 masini si inainte de a cauta electrica. Doar ca la daily car principal se incadreaza mai bine acum o electrica.

Laurentiu ce imi arati tu cam bate cu realitatea .... cat despre Megane mai minte CB fata de pompa ca in trecut?
speedman
QUOTE(Axe @ 4 May 2022, 05:28)
Masinile electrice, nu prea mai sunt rentabile daca le incarci acasa la preturile actuale ale energiei, aproape ca iesi ca bani la 50% din cat platesti mergand cu un diesel economic. Daca mai vorbim si de diferenta de pret la achizitie, personal raman pe diesel, autonomie peste 1000km si "refil" in 30 secunde
*



Cum ai calculat? smile.gif
Eu am așa, 16.6 kwh consum mediu pe 9100 km. Acasă încarc cu 0.65 lei/kwh iar pt 100 km parcurși as plăti 10.79 lei, dar nu plătesc pentru că momentan nu prea încarc acasă decât atunci când n am chef de supercharger sau Kaufland unde nu mă costă încărcarea. Sa spui că ajungi la aproape 50% din cheltuielile pe care le ai avea cu un diesel mi se pare cea mai mare aberație. Doar daca as plăti mereu încărcările ar fi echivalentul a 4.4 litri de motorină superioara de la mol, indiferent că merg în oraș sau în afara lui. smile.gif
GBX
Pentru Cluj, prețul la energie electrică ar fi 1,78 lei/kwh, la furnizorul "statului". De unde ai primit preț de 0,65 lei?
speedman
Hidroelectrica. Înainte de scumpiri aveam la Enel cu 0.9 lei.
GBX
Vorbești despre prețul contractat anul trecut? Dacă da, acela e valabil un an și cam expiră. Prețurile "noi" sunt mult mai mari.
speedman
Anul acesta am făcut contractul, la începutul lui februarie. Intr adevăr are valabilitate un an, însă până în februarie 2023 sper sa instalez panourile cu sau fara programul afm smile.gif
Relu11
In zona bucuresti si adiacent pretul Hidroelectrica este aproximativ 0.7 lei / kwh, eu am contract de 1 luna si am prins chiar mai jos 0.67

Pentru Cluj vad tarif de 0.7216 lei / kwh
Vezi mai jos
https://cdn.hidroelectrica.ro/cdn/furnizare...01.05.2022_.pdf

Cum spuneam nici la tarif de 2.5 lei / kwh tot nu ajung la pret de motorina ci la 50% din pretul motorinei

speedman felicitari pentru noua achizitie, astept impresii cand o sa vina.
speedman
Mulțumesc, încă nu o pot considera achiziție, vedem cum se aliniază astrele smile.gif
cj98czh
electrica in locul Clio-ului ... clar pt. strict urban ... extraurban ... am balena ...
Axe
QUOTE(GBX @ 4 May 2022, 06:47)
Pentru Cluj, prețul la energie electrică ar fi 1,78 lei/kwh, la furnizorul "statului". De unde ai primit preț de 0,65 lei?
*



In sfarsit un om realist!
Daca mai mentionez ca acum mergand economic cu 1.5dci, am consum pe bord de 4.2L/100, se cam ajunge la matematica mea...
speedman
Asta ar fi primul pas biggrin.gif
Asa am zis si eu initial, electrica pt oras si masina mare pt in afara orasului (talismanul) plus una pt oras (C2) mai naspa sa nu ma doara ca o gasesc atinsa prin parcari si dau cu ea prin gropi. Ulterior am ajuns sa folosesc masina de concedii (tesla) si in oras si am vandut ce aveam pe combustie. Acum am ajuns sa detin doar electrice si cu toate neajunsurile, daca esti constient de ele si ti le asumi, n ar trebui sa fie probleme. Din 2019 pana acum, daca nu mi ar fi convenit ceva, sigur acum nu mai comentam pe aici, le as fi vandut in secunda doi
cj98czh
mergand economic cu dieselul in oras .. o sa ajungi rapid la costuri de reparatii ... egr, turbo ... diesel nu prea este pt. oras si drumuri scurte ... ala ii dai in gura inafara unde isi face treaba f. bine ..
speedman
QUOTE(Axe @ 4 May 2022, 08:27)
In sfarsit un om realist!
Daca mai mentionez ca acum mergand economic cu 1.5dci, am consum pe bord de 4.2L/100, se cam ajunge la matematica mea...
*


mersul economic face bine la portofel biggrin.gif
Axe
Electricele fac rau de tot la portofel inca de la achizitie
cj98czh
Axe ,,, este suficient laurica fara frica cand il apuca aberatul la greu .... nu insista si tu ..
Axe
Daca vrei o electrica, pe care s-o incarci acasa, o treaba buna ar fi un sistem fotovoltaic. Pentru un sistem ok, mai sunt necesari vreo 10.000euro + soare, daca e..., daca nu, pedale
Relu11
Nu hraniti trolli!!!
cj98czh, speedman am pretentii de la voi
Laurentziu83
Intrebare: care e avantajul la a avea o a doua masina strict pentru oras? In conditiile in care trebuie sa o incarci, sa platesti 2 randuri de intretinere, RCA, impozite, etc.

Nu-i mai simplu sa folosesti o singura masina pentru toate nevoile?
GBX
Fiecare familie are specificul ei și, evident, nevoi diferite. E o întrebare fără sens.
Solon
QUOTE(Laurentziu83 @ 4 May 2022, 11:30)
Intrebare: care e avantajul la a avea o a doua masina strict pentru oras? In conditiile in care trebuie sa o incarci, sa platesti 2 randuri de intretinere, RCA, impozite, etc.

Nu-i mai simplu sa folosesti o singura masina pentru toate nevoile?
*


Ok, hai sa-mi bat capul cu tine. As lua un gunoi de spring, scuze posesorilor, pt oras. La drum lung prefer masina mea diesel, v6, cu care sa pot merge pana la destinatie, fara pauze de pipi si incarcari. Pe autostrada nu ma vad cu springul.
Pt oras chiar ma gandesc sa iau prostia aia, fix ca sa nu f.ut v6-le cu deplasari scurte. Stau la casa, masina sta in curte, o pot incarca seara etc. Ca mai are si un rca si alte kkturi, la cat am impozitul la cealalta, nu mai conteaza. Problema e ca va fi a treia masina in curte.
Insa cand va aparea suv electric, cu autonomie de peste 600 km, sa pot merge cu 130 pe autostrazi ca lumea, sa pot incarca cat incarc in asta de acum, ma bag fara discutie. Pretul speram sa fie rezonabil.
Laurentziu83
Ma rog, tu stai la curte si ai unde sa o parchezi.

Ma refeream la majoritatea care sta la bloc si are o problema cu locurile de parcare si e cam greu sa tragi prelungitor de 100 de metri din casa pana la masina.

Daca toata lumea isi ia si un Spring ca a doua masina deja se pune o presiune si mai mare pe locurile de parcare doar pentru a face ceva ce poti face si cu masina utilizata la drum lung.
Ori nu stiu cat de mult consuma/se uzeaza in oras masina de drum lung in plus ca sa renteze sa dai 8000 de euro pe un Spring, admitand ca il cumperi cu tichete rabla si dracu' sie ce.
miki
Cred ca a apurut deja
Bine cu unele compromisuri... in special pretul
dar mai scazi 20.000 cu ecobonusul
https://rivian.com/r1s

4 May 2022, 14:14:
QUOTE(Solon @ 4 May 2022, 13:37)

Insa cand va aparea suv electric, cu autonomie de peste 600 km, sa pot merge cu 130 pe autostrazi ca lumea, sa pot incarca cat incarc in asta de acum, ma bag fara discutie. Pretul speram sa fie rezonabil.
*


mircea_aq
mai Laurentiule, majoritatea masinilor se tranzactioneaza in Romania la 3000-5000 euro. Nu suntem in pericol sa fim invadati de electrice peste noapte, stai lin.

Ca unii se arunca la spring, e mai mult pentru a prinde subventia decat pentru masina in sine. La 20k euro gasesti masini electrice sh aproape noi, incomparabil mai bune ca spring-ul.
cj98czh
QUOTE(Laurentziu83 @ 4 May 2022, 12:30)
Intrebare: care e avantajul la a avea o a doua masina strict pentru oras? In conditiile in care trebuie sa o incarci, sa platesti 2 randuri de intretinere, RCA, impozite, etc.

Nu-i mai simplu sa folosesti o singura masina pentru toate nevoile?
*



Ce faci dimineata daca tu pleci intr-0 partea a orasului si sotia fix in cealalta? sau de ce sa ma plimb prin oras cu ditamai barca cand una micuta este mult mai facila? sau ce treaba ai tu ca X are 1, 2, 3 , 5 masini ??

QUOTE(Laurentziu83 @ 4 May 2022, 14:13)
Ma rog, tu stai la curte si ai unde sa o parchezi.
Ori nu stiu cat de mult consuma/se uzeaza in oras masina de drum lung in plus ca sa renteze sa dai 8000 de euro pe un Spring, admitand ca il cumperi cu tichete rabla si dracu' sie ce.
*



din nou ... vii cu idei limitate strict la persoana si nevoile tale ... tu mergi in concediu cu rucsacul si branza in spinare ... ca este scump ... altul poate prefera 5 stele .. tu pana nu demult ziceai ca este o tampenie sa iti cumperi o locuinta ... acu de cand ti-ai cumparat .. nu mai este o tampenie ... si cate nu ai aberat de-a lungul timpului ca dupa ceea sa o lasi moale ...
vallixx
QUOTE(Laurentziu83 @ 4 May 2022, 11:30)
Intrebare: care e avantajul la a avea o a doua masina strict pentru oras? In conditiile in care trebuie sa o incarci, sa platesti 2 randuri de intretinere, RCA, impozite, etc.

Nu-i mai simplu sa folosesti o singura masina pentru toate nevoile?
*


Pentru cine are vreun vagon de 5 m si portbagaj de 1000 l, excelenta ca sa pleci in vacanta cu nevasta, copii, bagaje, salteaua de plaja, barcuta, umbrela.....plm....este evdient avantajul unei a doua masini de plimbat doar in oras, fie ca e electrica sau nu. Sa te plimbi cu vagonul este cam aiurea, e mare, greu de parcat...etc.

Acum....ca am stabilit ca sunt familii cu nevoi diferite, cand te gandesti la o a doua masina de oras, excaptand pretul mare al electricelor, nu vad de ce ai lua altceva, dar pe combustie.

Consum mare, footareala pentru cativa km, mers cu motor rece, uzuri.....exact motivul pentru care eu mi-as lua electrica de oras desi Megane-ul meu e rezonabil sa ma invart cu el.....dar de ce sa-l omor in oras cand pot sa-l las in parcare si sa ma invart cu ceva gen Spring, Up, Zoe..whatever?

O pot incarca la munca ca am curte, dar chiar si daca n-as avea.....o data sau de 2 ori pe saptamana cand oricum ma opresc la cumparaturi as alege un market cu statie de incarcare si as rezolva 2 probleme simultan.

Impozit la electrica nu stiu cat e dar la Megane am ceva gen 60 RON pe an deci....putin, intretinerea la electrica nu e ca la combustie...cu schimburi de ulei si alte nebunii. RCA-ul ar fi o suma dar as prefera-o decat sa frec Meganul prin Bucuresti.
Relu11
Plusuri electrica studiate:
-impozit zero
-parcare zero
-revizii in jur de 20-25% fata de combustie (200-300 lei)
-placute si discuri frana... NU
-combustibil am stabilit mai inainte
-RCA simulat de mine acum in jur de 500-600 de lei la B8 - Bucuresti
-aplicatie pentru control interior clima / dezghet iarna

Minusuri
-Pret achizitie
-Autonomie pentru extern
-completati voi
mircea_aq
Verifica matale cat costa intertinerea pe 5 ani + garantia extinsa pe aceeasi perioada pentru un seria 4, apoi pentru un i4, vezi unde si cat da cu minus smile.gif

Poate vrei sa te uiti la anvelope, unde spre deosebire de tesla, europenii sunt porci, pana si un amarat de megane electric vine cu jante pe 20" stock in echiparile superioare, dimensiuni bineinteles atipice. Te costa un set de anvelope mai mult decat intretinerea unui megane RS pe 5 ani, dar sigur faci 60 lei economie la impozit.
Relu11
Nu prezinta interes nici ID nici BMW, am verificat la altii si se incadreaza in ce zic eu, dar presimt ca o sa ne spui tu...
mircea_aq
I-am raspuns lui Vali.
kato
QUOTE(vallixx @ 4 May 2022, 18:01)


Acum....ca am stabilit ca sunt familii cu nevoi diferite, cand te gandesti la o a doua masina de oras, excaptand pretul mare al electricelor, nu vad de ce ai lua altceva, dar pe combustie.

*


eu daca as avea de ales sa-mi cumpar o electrica nu as face asta. stau la bloc si la mine in oras nu exista statie de incarcare. si pun pariu ca sunt multi ca mine.
Laurentziu83
QUOTE(cj98czh @ 4 May 2022, 16:21)
Ce faci dimineata daca tu pleci intr-0 partea a orasului si sotia fix in cealalta? sau de ce sa ma plimb prin oras cu ditamai barca cand una micuta este mult mai facila? sau ce treaba ai tu ca X are 1, 2, 3 , 5 masini ??
din nou ... vii cu idei limitate strict la persoana si nevoile tale ... tu mergi in concediu cu rucsacul si branza in spinare ... ca este scump ... altul poate prefera 5 stele .. tu pana nu demult ziceai ca este o tampenie sa iti cumperi o locuinta ... acu de cand ti-ai cumparat .. nu mai este o tampenie ... si cate nu ai aberat de-a lungul timpului ca dupa ceea sa o lasi moale ...
*



Am pus o intrebare si asteptam un raspuns, nu aveam nevoie de parerile tale referitor la ce fac eu. Le cunoastem, nu avem nevoie sa le vedem la fiecare postare de a ta.


PS: da, merg in concediu cu rucsacul si cu branza in spinare, viata e prea scurta ca sa-mi irosesc concediile intr-un resort la all-inclusive cat timp un glob intreg asteapta sa fie descoperit. Ma doare undeva de ce crede unul sau altul, conteaza cu ce ramai la final.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.