Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Renault Fluence
Reno.ro - Forum Renault Romania > Renault - Probleme frecvente, utilizare si reparatii > Megane > Fluence
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37
Hack
Pune poze cu masina.
mariusd4
Da, poze !!! Sa o stapanesti cu placere si sa nu ai nevoie de garantie !
rrelu
sunt nou pe forum caci am asteptat sa fiu si eu proprietar de renault
acum am ridicat si eu fluence-le de la dealer
sunt super incantat de el ca doar trec de la solenza pe el
o sa postez si niste poze si o sa va mai tin la curent cu ce e nou
sa aveti o zi faina
dannypapai
Ce varianta de echipare ai luat si ce optionale ai pus pe ea? Ma bucur ca esti la fel de multumit de ea ca si mine, care am trecut de la Symbol
cata_lag2.2
De curand a intrat in familia mea inca un Renault si anume Fluence smile.gif . N-o sa-l trec la semnatura, intrucat il voi conduce foarte rar.
1,6, 16V, Expression, gri eclipse (tapiterie crem wink.gif ) plus dublu climatronic si senzori ploaie+lumina

Din primele impresii, se conduce foarte comod (ambreiaj, volan, acceleratie), vizibilitate de la volan ok, spatiu cat vrei atat in fata cat si in spate - am 1,90, interior cu materiale comparative cu cele de pe Laguna, masina e ceva mai moale in viraje - poate si din cauza PDG in standard si a rotilor 205/65/15.
In ce priveste insonorizarea, la relanti nu se aude nimic, insa de pe la 100 in sus cam incepe.

Ca minusuri, cutia in 5 trepte, capac peste motor lipsa mad.gif , desi urechiusele de prindere exista si cam atat deocamdata.
tatimeu
macar de nu mai lasau nici urechiusele de prindere. Mai economiseau 0,50euro
a dar si pasla aia puteau sa o faca mai mica caci e prea mare iasa de sub capota.
In rest e frumos si ma hazardez sa spun ca si fiabil
ssilviu
La primele cazuri de probleme la ambreiaj sau la fulia defazoare o să fiu pe jos de râs.
tatimeu
da si eu atunci cand o sa fie schimbate cele de mai sus pe la 60-70k ca asa a vrut proprieterul. O sa rad de tine radmasa.gif
acum serios vorbind avand in vedere ca la Clio III, lag III nu s-au manifestat asemenea probleme cred ca nici la m3 si fluence nu o sa apara curand. Au mai invatat si frantuzi de la problemele intampinate cu m2 ce faza o fii el.
stanyc2003
eu cred ca o iau razna! Am dat comanda de Fluence. A sosit in tara si sta in curte la Serus! eu nu pot sa il iau si nici nu pot plati restul de bani pt ca Ministerul nu mi-a validat cele 3 vouchere:(
imi vine sa plang de nervi! oare cat o sa mai dureze asa zisa procedura de validare! sunt la validat de saptamana trecuta:((((((
Hack
QUOTE(ssilviu @ 31 Mar 2010, 19:24)
La primele cazuri de probleme la ambreiaj sau la fulia defazoare o să fiu pe jos de râs.
*



Me too icon_mrgreen.gif !!!

QUOTE(tatimeu @ 31 Mar 2010, 20:06)
Au mai invatat si frantuzi de la problemele intampinate cu m2 ce faza o fii el.
*


Sa dea Dumnezeu sa fie asa, dar nu cred...
ssilviu
QUOTE(tatimeu @ 31 Mar 2010, 19:06)
O sa rad de tine  radmasa.gif


Păi cu mine ce ai? Nu te poți rezuma doar la idei? sleep.gif rolleyes.gif
M i h a i
QUOTE(ssilviu @ 31 Mar 2010, 19:24)
La primele cazuri de probleme la ambreiaj sau la fulia defazoare o să fiu pe jos de râs.
*


radmasa.gif radmasa.gif radmasa.gif tare postul
Eu sunt curios de macarale si treaba din volan...contactorul......tot asa este sistemul la macarale?role din plastic?la volan tot asa? sunt curios daca au rezolvat imperfectiunile de pe megane 2...care are multe treburi gandite ca un fund..
ionutm82
QUOTE(ssilviu @ 31 Mar 2010, 18:24)
La primele cazuri de probleme la ambreiaj sau la fulia defazoare o să fiu pe jos de râs.
*



Fiecare cu frustrarile lui smile.gif . Parerea mea e ca daca problemele de la Megane 2 se repeta si la Megane 3, Renault se face de ras rau de tot. Om trai si om vedea. Totusi sper sa n-ai motive de ras biggrin.gif .
M i h a i
voi ..dragi posesori de Megane 3..de fluiens...chiar credeti ca aceste doua modele vor fi exemple de fiabilitate? sa fim seriosi...deja am vazut un topic cu ''apa in masina..'' tongue.gif vechea problema de la megane 2..cu scurgerea..
bogdabogda
Hau,
Am vrut sa-mi iau dupa ce am vandut M2 sedan 1,6 benzina 2006-facelift un Fluence - urmasul lui M2 sedan
Asta vineri caci sambata am primit un newsletter de la Renault in care ma anunta ca va comercializa si in Romania motorul de 1,4 TCE 130 CP dar pe Megane 3 si numai pe echiparea Privilege.
Si azi marturisesc ca daca puneau motorul de mai sus pe Fluence l-as fi cumparat.
Am facut drive test pe ambele modele Fluence 1,6 benzina 110 CP 5 trepte de viteza iar M3 1,6 110 CP 6 trepte de viteza. M3 era mai rigid si mai rapid dar consumul urbam de 9,2 imi cam taia din elan - iar Fluence era doar mai mare (in lungime caci la latime sunt identice) si avea suspensiile mai moi. Totusi ma hotarasem la Fluence pana la newsletter-ul cu pricina.
Ce ma enerveaza la Fluence?
cornul de sub scaunele din fata pentru modificarea pozitiei scaunelor inainte - inapoi
barele de la portbagaj - desi din decembrie pana acum am vazut ca si la A4 si A6 sunt astfel de "podoabe"
faptul ca prinde 100km/h in 12 s - nu sunt un impatimit al vitezei dar si clio pe care l-am avut acum 6 ani era la fel de "rapid" la un motor de 1,4
scaunele care nu au sustinere laterala iar la o curba luata in viteza te tii de volan ca sa nu aluneci in lateral
taxa de poluare de 770 euro pe care trebuia sa o platesc la inmatriculare
Ce ma enerveaza la M3?
doar forma hatch si portbagajul in care nu pot cara porcul de la tara impreuna cu damigenele de vin cu sacii cu faina si cartofi si bieninteles borcanul de 10 kile cu muraturi.
cata_lag2.2
Subscriu pentru pasla de sub capota; doar dieselul o are.
Cat despre fulie sau mai stiu eu ce nu cunosc, dar stiu din surse de incredere ca din cele 5 Fluence-uri cu care au fost testate 1.000.000 km la 4 din ele supapa numarul 6 a dat semne de uzura prematura.

@stanyc2003 pentru ce motiv nu ti-a acceptat voucherele?
@bogdabogda mai asteapta putin si vei vedea si pe Fluence. Daca discountul va fi mai mic, va intra tce-ul mai repede si pe Fluence.

Inca o data votez impotriva Fluence wink.gif .

[attachmentid=1627608560] [attachmentid=1627608561] [attachmentid=1627608562] [attachmentid=1627608563] [attachmentid=1627608564]
ssilviu
QUOTE(cata_lag2.2 @ 1 Apr 2010, 00:13)
dar stiu din surse de incredere ca din cele 5 Fluence-uri cu care au fost testate 1.000.000 km la 4 din ele supapa numarul 6 a dat semne de uzura prematura.


Terminăm și noi cu tiribombele astea? Că ajunge lumea să și creadă. Din ciclul distribuție pe lanț și 200 de Fluence-uri deja vândute și așteaptă posesorii. radmasa.gif
rtBK
prin oras sunt destule fluence-uri, deci e posibil sa se fi vandut macar 200 de masini
ssilviu
Tu recitește ce a spus omul.
cata_lag2.2
Daca ai argumente, nu ne mai tine in suspans. Daca la orice afirmatie te pui Gica-contra... mai bine lasa.
Si da, Megane-ul tau este cea mai fiabila, confortabila, de lux, ... masina up.gif
ssilviu
Din Timișoara parcă era și Modus, nu? icon_mrgreen.gif Că și el era cu aruncatul de tiribombe și pe urmă venea cu replici din astea de genul "contrazice-mă dacă poți". Nu mai zic de copy și paste-uri. În fine, o să se facă un pic de curat și pe aici. Păcat că nu se pot curăți și unii useri icon_mrgreen.gif
cata_lag2.2
Baiatu' de "nicaieri", nu te supara dar vorbesti aiurea. Scopul unui forum este de informare pe cat posibil corect. Daca vii cu ziceri din astea "La primele cazuri de probleme la ambreiaj sau la fulia defazoare o să fiu pe jos de râs", "Aruncă husele alea penale", "Telecomanda de la televizor o păstrezi într-o pungă, nu?" si muuuulte altele de genul asta cauta la sectiunea caterinca.
M-ai facut curios daca poti sa scrii la subiect radmasa.gif

P.S.: evident ca nu este adevarat ce am scris despre supapa numarul 6; pentru tine si pentru altii care nu au inteles, a fost un raspuns la aberatiile unora.
Hack
Mai mult ca tine sigur poate wink.gif .
ssilviu
QUOTE(cata_lag2.2 @ 1 Apr 2010, 09:51)
si muuuulte altele de genul asta cauta la sectiunea caterinca.


Păi dacă cele mai multe răspunsuri de pe topicul ăsta merită doar caterincă .. ce vină am eu? Crezi că mie nu mi-ar fi convenit să am cu cine discuta serios? Dar e ca în bancul ăla: "păi ce, eu am inceput?"
cata_lag2.2
QUOTE(Hack @ 1 Apr 2010, 09:58)
Mai mult ca tine sigur poate wink.gif .
*


Si tu Brutus?
Hai nu te supara ca si Megane-ul tau e tot cel mai cel. Ia si tu loc pe banca; ai vanit la o tabla, nu? smile.gif

ssilviu, n-am stiut ca e obligatoriu sa scrii ceva chiar si cand nu este constructiv. Ti-ai adus si tu contributia la balast.

Imi cer scuze la toti utilizatorii pentru off-topic, renunt la discutie in sensul asta.
M i h a i
QUOTE(cata_lag2.2 @ 1 Apr 2010, 01:13)
dar stiu din surse de incredere ca din cele 5 Fluence-uri cu care au fost testate 1.000.000 km la 4 din ele supapa numarul 6 a dat semne de uzura prematura.
*


radmasa.gif radmasa.gif radmasa.gif Surse..ok..unul este Modus...altul?
tatimeu
QUOTE(ssilviu @ 31 Mar 2010, 21:04)
Păi cu mine ce ai? Nu te poți rezuma doar la idei?  sleep.gif  rolleyes.gif
*


pai citeste si tu mai multe posturi nu numai ultimul.
Stii prin zona mea circula o vorba si anume "Un om inteligent intr-un grup unde mai toti vorbesc el sta si asculta". Eu nu ma consider ca majoritatea celor de pe internet un om inteligent, deci pot sa si discut, dar pentru tine cel mai bun lucru la caterinca ar fii sa asculti si sa zambesti in sinea ta de incultura auto a altora. Asta asa ca o observatie la cele spuse de dumneavoasta.
ssilviu
Cam ipocrizie să nu te consideri un om inteligent dar în același post să dai sfaturi și să spui ce vorbe umblă prin zona ta, nu crezi? wink.gif
ncristi
Foate frumosa masina. Chestia cu "materiale chinezesti" sunt fabulatii. Materialel si asamblarile sunt fix ca la megane III numai ca in anumite nivele de echipare lipsesc anumite optiuni.

Am avut ocazia sa fac o comparatie strict intre cele 2 masini - am coborat dintr-una (megane 2009) si uract in fluence ... de cateva ori. O poate face orice - la IPSO Otopeni. Fluensu era expus si meganu era roshu de drive test...asta pentru carcotatisi.

Singura chestie idioata - au renuntata la rotitele de la aerator - au facut probabil o economie de 0.5E...in asta consta tampenia reno.

PS

Imi place mult cheia si mi se pare mult mai comoda decat paleasca aia de card de care m-am cam saturat.
Hack
QUOTE(cata_lag2.2 @ 1 Apr 2010, 11:05)
Hai nu te supara ca si Megane-ul tau e tot cel mai cel. Ia si tu loc pe banca; ai vanit la o tabla, nu? smile.gif
*


Nu am spus asa ceva niciodata, iar table nu joc, imi pare rau smile.gif .
DUDU D
Ce aveti fratilor??Vorbim de masini ,nu?
Da.
Am masina de o luna juma si sunt foarte multumit.
Bafta.
mariusd4
OFF: Admini sau moderatori mai sunt ???? ON: Stanyc2003, stai linistit, asa este la r..romani . Mie, pana sa dau avansul, mi-au zis ca in 7 zile e avizat, dupa ce am dat avansul si au trecut 7 zile am sunat sa vad care e treaba spunandu-mi ca abia acum il trimit la mediu ca a stat la Renault la analiza. Dupa inca 7 zile sun iarasi si intreb ce se intampla cu dosarul?...aflu ca este la mediu dar din cauza ca sunt prea multe dosare si doar o singura persoana le avizeaza mai am de astaptat ca avizarea se face in functie de cum e programata masina sa vina in tara. Deci, concluzia mi se pare o abureala, dar de ce oare ?!!!
will
Sa ma bag si eu in discutie ca vizualizez zilnic evolutia forumului FLUENCE .
Consider Megane 3 mult peste FLUENCE . Si nu numai atat . Mi-am configurat o Laguna cu tot ce am dorit inclusiv navigatie , scaune incalzite , etc. si surpriza : 21000 euro . Fata de 18000 un Fluence ( cu acel sublim sistem la portbagaj ) si acea fata de Fiat . Este un ESEC total aceasta masina .
mariusd4
Nu toti dau 21000 pe masina, eu de ex pe o masina de 15300 dau in jur de 10000 euro, la mine diferenta este intre Fluence si Logan. Daca aveam 21000 sigur nu luam renault.
tatimeu
am configurat acum si eu cele doua masini. Diferenta e de 6.151 euro(laguna are 3000euro reducere fata de 1400 cat are fluence. Fluence l-am dus la maxim mai putin garantia extinsa . Ambele model privilege, dar vezi ca cei cu megane o sa sara in sus caci laguna este generatia 2010. Oare pe ce platforma e?
Serios nu se poate face comparatie intre masini, si nu atat dpdv al pretului ci al confortului, al liniilor si a altora.
eduardsebe
acum avem si Megane 3(Coupe,Sport Tourer) Generatie 2010,Laguna 3(Berlina,Estate) Generatie 2010,Symbol Generatie 2010 pana si Koleos Generatie 2010
ncristi
QUOTE(will @ 1 Apr 2010, 12:55)

Consider Megane 3 mult peste FLUENCE .
*



Explica DE CE?...ai vazut masina ?..io ultima oara am vazut-o asera si nu-ti dau dreptate.

Dupa mine ultimile esecuri ale reno au fost laguna 2.1, megane II...mai ales 2.1 si espace 2000-2002.

Alea au fost cu adevarat esecuri. Cu fluence - ramane de vazut.
eduardsebe
QUOTE(ncristi @ 1 Apr 2010, 14:38)
Dupa mine ultimile esecuri ale reno au fost laguna 2.1, megane II...mai ales 2.1 si espace 2000-2002.
*



E plin Bucurestiul de esecuri din astea...si chiar arata bine sa stii wink.gif
crazybogdan
eu am megane 2.1 si nu e asa mare esec.
eu nu consider masina ca fiind esecul, ci intreaga poitica a celor de la reno: piese si manopera scumpe!

La flunce nu am inteles un lucru: s-a pierdut 1.9dci pe undeva sau cum? (acesta este esecul, lipsa unei motorizari la nivelul concurentei)
Wolverine
Nu vreau sa ii jignesc pe cei cu Fluence, dar M3 mi se pare peste, atat ca materiale cat si ca imbinari.

Si da, m-am suit in amandoua.

Si legat de politica Reno, tiind sa cred ca au bagat M3 2010 numai ca sa se vanda si Fluence-ul.
M i h a i
QUOTE(ncristi @ 1 Apr 2010, 14:38)
Dupa mine ultimile esecuri ale reno au fost laguna 2.1, megane II...mai ales 2.1
Alea au fost cu adevarat esecuri. Cu fluence - ramane de vazut.
*


blink.gif blink.gif hai fii serios..esec?pt cine esec? au vandut 2.1 si 2.2 la greu......clar nu a fost un esec...daca a fost pentru tine o alegere proasta...asta tu stii.Poti considera un esec VelSatis-ul..Esecurile acum vor urma wink.gif au vanzari din parti.... urmeaza o perioada grea pentru ei..concurenta este mare...
cata70
In vremurile astea ,cu siguranta Fluence nu se va vinde la nivelul m2.1/m.2.2 desi , pare cel putin,mai bine facut decat modelul anterior. Daca cele denumite ''esecuri'' sunt o prezenta comuna pe drumurile noastre,Fluence in schimb e departe de asta si ma indoiesc ca va fi prea curand.Iar asta nu pentru ca ar fi o masina rea(cu toate neajunsurile ce tin de motorizari-nu tocmai noi,ramase in urma concurentei,totusi)
aphophis
QUOTE(M i h a i @ 1 Apr 2010, 17:23)
blink.gif  blink.gif  hai fii serios..esec?pt cine esec? au vandut 2.1 si 2.2 la greu......clar nu a fost un esec...daca a fost pentru tine  o alegere proasta...asta tu stii.Poti considera un esec VelSatis-ul..Esecurile acum vor urma  wink.gif  au vanzari din parti.... urmeaza o perioada grea pentru ei..concurenta este mare...
*


te referi la romania sau la europa?
stanyc2003
chiar daca lumea are sau nu de obiectat....de maine ma vedeti pe drum cu noul meu Fluence:D
azi m-au sunat de la reprezentanta! au fost validate voucherele, am platit masina, maine ma duc sa o ridic:D
sper sa fie o masina ok si sa pot spune doar lucruri ok despre ea:)
multa bafta si....ne vedem la intalnirea Reno;)
aphophis
e musai sa ii faci jurnal de bord pe aria dedicata biggrin.gif
axx
Fac pariu ca a dormit colegul azi noapte .... cat, 5 minute ? tongue.gif si in cele 5 minute, a visat o ora Fluence... Oricm, sa-l stapanesti sanatos, si sa vedem jurnal
olive
Gata!
De ieri am Fluence. Nu vreau sa il laud dar in afara de barele din portbagaj deocamdata n-am nimic sa-i reprosez. Se comporta bine la drum, e o masina mult peste medie. Raportul pret / calitate+performante e destul de bun. De rezistat o sa vedem dupa ceva timp. Mie imi place si sint foarte multumit de el. Un singur lucru nu-mi place: ca sa claxonezi trebuie sa te inpingi in el... uof. Probabil o fi facuta pentru europa de est unde agresivitatea soferilor e mare; sa claxoneze mai putin. biggrin.gif
adytym
sincer sa spun in timisoara am vazut o gramada de fluence-uri si nu este foarte mult de cand au aparut, cred ca sunt mai multe decat m3

2 Apr 2010, 12:20:
cred ca multi au asteptat sa apara fluence-ul si de acea nu au optat pentru m3
mariusd4
Si in Bucuresti am vazut mai multe decat M3
stanyc2003
De ieri sunt propetar de Fluence Privilege, 1.5dci, 105 cp, negru metalizat, numere rosii:P
ce sa zic...pana acum super masina:D
ce nu imi place si nu inteleg de ce au apelat la aceste variante:barele de la portbagaj, lipsa spatiilor de depozitare din panourile usilor fata si din podea.
In rest...e o masina eleganta, maine voi pleca la un drum de 600 km (dus-intors) si voi reveni cu pareri! smile.gif
sa aveti zile relaxante si un Paste fericit!
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.