Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Megane 3 RS
Reno.ro - Forum Renault Romania > Renault - Probleme frecvente, utilizare si reparatii > Megane > Megane III
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25
R19/16v
[attachmentid=1627896842] [attachmentid=1627896844] [attachmentid=1627896848]
Bogdan C
AlexAnnecy

am uitat sa iti spun legat de consum.. spuneai ca in oras ai undeva la 18% in acest moment. Stai linistit, e ceva perfect normal; dupa nici 2000 de km ai sa observi ca masina se aseaza si consumul se stabilizeaza la maxim 12 - 12,5 % in oras. Si asta vorbesc in Bucuresti.

La fel si evacuarea se aseaza, si zgomotul va fi din ce in ce mai placut smile.gif




13 Jul 2013, 16:15:
QUOTE(Diaboliq @ 11 Jul 2013, 22:44)
Bogdan, iti inteleg sentimentul de dezgust... si la mine alegerea a fost facuta dupa felul cum am fost tratat de dealer... eram 80% hotarat sa iau un vw... pana am vazut ce tiganie era la dealerul din Costanta...
In Romania toata lumea paseaza pisica..... Eu personal mi-as indrepta frustrarea spre cei care se ocupa de drumuri.... dar daca vrei sa-i gasesti vinovati legal.... e cam greu...
Iti pot spune ca am aproape 60000 de km cu RSu' din care 55000 sunt facuti in afara. Singura data cand am facut pana a fost in Romania, si am scos ditamai cuiul de aproape atingea janta in interior... Iti mai pot spune ca in perioada in care am stat in bucuresti.... am avut 5 cauciucuri ba cu galme sau sfasiate de gropi si asta pe un talon de 55.... (pe un clio diesel)
*




intr-adevar drumurile sunt oribile, si talonul mic te obliga sa mergi pe unele segmente de drum sau linii de tramvai ce strabat intersectiile, foarte foarte incet. oricum nu cred ca vom ajunge sa avem drumuri decente. Dar sincer daca mergi cu oarecare grija, si nu te lasi prea tare deranjat de cel din spate care te mai injura cand mai ca iti opresti motorul sa treci usor peste gropi, poti scapa fara probleme smile.gif

M i h a i
12.5 noaptea ori in weeekwnd si asta daca mergi decent...in.cursul.zilei si binenteles daca ai un stil mai sportiv un consum de 17-18 este unul normal chiar si dupa ce iesi din rodaj
Diaboliq
Recent am venit in tara aprox 2500km si am facut o mini statistica (consum per 100km):
Rotterdam-Arad media 11.4l (130-170Km/h)
Arad - Bucuresti media 9.8l (110km/h)
Bucuresti @11:00 media 22l
cash
Welcome! smile.gif Cand pleci treci sa iti dau tzuica! smile.gif
Diaboliq
QUOTE(cash @ 19 Jul 2013, 08:53)
Welcome! smile.gif Cand pleci treci sa iti dau tzuica! smile.gif
*



Cash...ti-am lasat PM de vreo 2 saptamani smile.gif
ssilviu
Mi se pare foarte dificil sa scoti 110 medie prin Romania. Si periculos.
r3nault
QUOTE(Bogdan C @ 11 Jul 2013, 00:37)
... pot sa am anumite asteptari, si nu cred ca serviciile in general din tarisoara noastra se vor imbunatati daca noi nu ne setam niste standarde si niste asteptari de la furnizori, colaboratori si parteneri.

Acesta este motivul pentru care eu nu mai calc pe la reprezentante.

+1 Bogdan
OVIDIUS
Sunt la randul trei de continentale vara si primul rand de continentale de iarna. Sunt extrem de multumit de ele si chiar asta vroiam sa-mi iau in continuare. Eu zic sa nu dai vina pe masina, ce ai tu acolo e superb. In plus de asta, crezi ca seatu iti schimba cauciucurile daca masina e in garantie?
papa_mulo
QUOTE(ssilviu @ 19 Jul 2013, 10:32)
Mi se pare foarte dificil sa scoti 110 medie prin Romania. Si periculos.
*



Cand esti intr-o masina de genul asta nu e nici prea dificil si nici prea periculos. Alte franari, alta tinuta de drum, alti timpi de accelerare fata de o masina normala cu 90-110 cai.
cash
QUOTE(Diaboliq @ 19 Jul 2013, 10:16)
Cash...ti-am lasat PM de vreo 2 saptamani smile.gif
*


Nu am primit nimic. Pe bune.
Diaboliq
Vitezele respective nu erau mediile.... erau in jur de... uneori mai mult uneori mai putin...
themircea
Salut, tuturor!

Oameni buni, pai ajung la concluzia ca "al meu" este realmente economic... radmasa.gif
Evident ca nici unul dintre noi nu si-a luat Megane RS (sau nu se gandeste sa-si ia) in speranta ca va scoate vreun consum de Clio diesel, dar eu taceam ca porcu'n papusoi gandindu-ma ca "al meu" manca anormal de mult...
Cat de porci pot fi astia cand declara consumul?! Pentru coerenta, chiar acum m-am uitat in carte si in materialele lor publicitare. Cica 8.4 mixt, 6.7 extraurban... Evident, nu stateam eu "sa ma uit in gura lor", ca nu-s vreun prunc nestiutor, dar... putin bun simt cred ca nu le-ar strica...
In testele din reviste si de pe net, scriau cam 8 la suta afara - no, de-asta ma cam apropii.

In afara de voi, ce de aici, pe altcineva cu Megane RS nu mai stiu, asa ca n-aveam pe cine intreba si... taceam, argumentandu-mi cu detasare ardeleneasca "No, dară dacă trebe, trebe"...

Nu conduc nici eu ca o planta (cei care ma stiu... stiu tongue.gif ), dar folosesc inertia masinii, nu accelerez cand stiu ca imediat urmeaza sa franez, folosesc treptele in asa fel incat sa stau pe turatie apropiata de cea de cuplu maxim, fac "sailing" ori de cate ori pot. Pe scurt, merg pe sosea ca pe sosea, nu ca pe circuit...
Ergo: afara 8.5-8.8 depinde cat de "grabit" sunt sau daca ascult Iron Maiden, Metallica etc, pe autostrada cu viteza limitata (Ungaria, Austria, Cehia) niciodata mai mult de 9 media, iar in oras trece de 14 pe medie doar daca este foarte aglomerat traficul.

Cred ca o sa-mi iau un sticker cu "F.ck Prius. Luati-va RS - este mai economic"... radmasa.gif

PS: daca vreti sa-mi vedeti Megane-ul, am pus chiar azi o gramada de poze proaspete pe http://www.reno.ro/-VAND-Megane-III-RS-250-t264447.html

Ceau!
ssilviu
QUOTE(papa_mulo @ 19 Jul 2013, 11:31)
Cand esti intr-o masina de genul asta nu e nici prea dificil si nici prea periculos. Alte franari, alta tinuta de drum, alti timpi de accelerare fata de o masina normala cu 90-110 cai.
*



Am mers cu masini mult peste Megane RS si imi pastrez opinia smile.gif
AlexAnnecy
Apropo de consum, s-a linistit si al meu in oras, 13 daca nu prind cozi prea lungi la semafor. Intre timp am trecut de 1000km si i-am cam dat bice afara din oras: 10% daca sunt "grabit" - adica depasesc cu pedala aproape la podea intra 4-a pe oricine biggrin.gif)), daca e sigura treaba. Ar fi si mai potrivit intr-a 3-a, pana la 130, dar nu e nevoie biggrin.gif. Ca tot veni vorba, este torque steer in conditiile astea, dar sigur e controlabila masina.

Apropo de consumul relativ mare ce-l aveam la inceputuri (17-18, apoi mers linistit de tot in oras 15) era datorat presiunii din pneuri. Mi-am facut sange rau o zi intreaga: stiti ca manometrele au doua scari... eh la mine era la 2.4 (de fapt 24) pe scara de psi... asa am luat-o de la dealer. Asta inseamna un periculos 1.6... Vreme de 800km. M-am mai linistit, par in regula pneurile, daca nu s-au supraincalzit pana la iesire de janta atunci, acum n-are ce sa se mai intample. Partea buna e ca poate la inceput cand nu sunt asezate piesele i-a prins bine sa fie mai putin zdrucinata. De asta era si directia mai grea de cat ma asteptam. Acum e just right. smile.gif
dumitrescuandrei
Consumul de 13 in oras eu zic ca e ok.Eu am in oras 11,2 indicat pe cb numai in oras, adica in curtea de arges smile.gif
Diaboliq
QUOTE(dumitrescuandrei @ 23 Jul 2013, 21:00)
Consumul de 13 in oras eu zic ca e ok.Eu am in oras 11,2 indicat pe cb numai in oras, adica in curtea de arges smile.gif
*



...doar oras mai putin de 14.4 nu scot
dumitrescuandrei
Pai curtea de arges nu prea e oras...e o comuna asfaltata smile.gif) d`aia scot consumul ala.
Diaboliq
Stai linistit ca nici Tulcea nu e megalopolis smile.gif
Aici trebuie sa franezi si sa accelerezi destul de des plus aer conditionat....
Bogdan C
la mine chiar nu depaseste 12,5 - 12,7 oricum as merge. am tot facut "teste" in sensul asta. Am facut plinul de cateva ori si am condus doar pe sport si intr-un stil oarecum sportiv - spun oarecum pentru ca in Bucuresti de mai multe ori stai la stop sau in coloana decat schimbi a 3-a smile.gif

m-am obisnuit insa sa folosesc doar benzina 98 sau 100, sau ce au mai bun in functie de benzinarie, si sincer sunt foarte multumit. e o diferenta de cca 30-35 lei la un plin, insa personal cred ca merita.

pentru exterior conteaza foarte mult cum mergi.. un drum dus intors bucuresti-mamaia, m-a dus la 335 lei ( adica un plin de 50 l cu carera 100) deci o medie de 10% (sunt cca 500 km cu tot ce mai faci prin statiune) cu un condus de 150-170 km /h dus si 170-200 km / h intros..

tine foarte mult si de drum... pe un drum bucuresti-pitesti pentru ca e autostrada iti consuma bine indiferent ca mergi cu 150 sau 200, in schimb pe pitesti - slatina, unde drumul te forteaza la multe depasiri si e alt regim de mers, doar daca mergi cu max 110 km/h poti sa scoti un consum sub 10%. Acelasi lucru si la munte, una e sa te dai in serpentine cat sa te simti bine cu masina si alta e sa mergi in coloana cu un consum de 8,5-9%

Oricum, asa cum a spus themircea ... si-a luat cineva de aici RS-ul gandindu-se ca va avea discutii in care sa ii laude consumul de 6 % in afara? smile.gif




papa_mulo
QUOTE(Bogdan C @ 4 Aug 2013, 14:33)
tine foarte mult si de drum... pe un drum bucuresti-pitesti pentru ca e autostrada iti consuma bine indiferent ca mergi cu 150 sau 200,


Mai tine mult si de sensul de deplasare...daca vei avea curiozitatea sa verifici consumul si cand te intorci de la pitesti spre bucuresti vei constata ca e substantial mai mic. Desi nu e evident dpdv vizual, din buc spre pitesti mergi in permanenta in rampa.
Diaboliq
QUOTE(papa_mulo @ 7 Aug 2013, 15:37)
Mai tine mult si de sensul de deplasare...daca vei avea curiozitatea sa verifici consumul si cand te intorci de la pitesti spre bucuresti vei constata ca e substantial mai mic. Desi nu e evident dpdv vizual, din buc spre pitesti mergi in permanenta in rampa.
*



Germania, rezervor full, la 230km/h autonomie aratata de calculatorul de bord 180km smile.gif
b76bgaarh
http://www.autobild.de/artikel/golf-megane...st-4317342.html

comparativ in germania.

diferenta la turul cronometrat intre gti si rs, priceless. radmasa.gif

Bogdan C
Masina este absolut superba. Cine si-a cumparat megane RS sigur are multe motive sa fie cu zambetul pe buze la volan smile.gif
mircea_aq
QUOTE
Scirocco R und Konsorten abwatschte, der selbst so manch ambitioniert gefahrenem M3 gefährlich wird, ist in diesem Vergleich so etwas wie die Kanone, mit der man auf Spatzen schießt.


Buna asta
Diaboliq
QUOTE(mircea_aq @ 13 Aug 2013, 18:01)
Buna asta
*



Ca tot vine vorba... Eu nu am vazut review "nemtesc" in care sa s3 zica ceva de bine de RS
cosminr
Moderator edit:

Problema de vanzare-cumparare intre utilizatori nu-si are locul aici, si este primul si ultimul avertisment.

Aceste probleme le rezolvati intre voi si nu va balacariti pe forum, mai ales pe o arie tehnica.
Diaboliq
"6, a venit tati!"
si
Official ii merge bine!

Enjoy!
cash
QUOTE(Diaboliq @ 30 Sep 2013, 20:52)


Dupa cum spune si tinarul din clip... este mai mult decat pasiune smile.gif.

Oricum, admirabil.

Eu, sincer, mi-as lua alta masina decat sa bag atatia bani in RS. tongue.gif
Diaboliq
Da, e mai mult un experiment. Dar cum suna!?
Ai dreptate în legătură cu faptul ca nu se merita. Mai mult de stage 1 la masina asta afectează fiabilitatea și ... e Fwd... devine de-a dreptul vulgar sa faci atâtea modificări.
Ma bate gândul să-i vizitez când îmi iese din garanție smile.gif au preturi bune pe site pt stage 1.
cash
Cam cat costa stage 1?

Cand iti iese din garantie?

Km cati mai ai? smile.gif
Diaboliq
QUOTE(cash @ 2 Oct 2013, 12:48)
Cam cat costa stage 1?

Cand iti iese din garantie?

Km cati mai ai? smile.gif
*




Site Frantzuji
Doar reprogramarea e in jur de 700e la ei. Daca iei si intercooler mai dai vreo 800 cu manopera.... deci pana in 1500-1600e. Intercoolerul e optional...daca te bagi la trackdays si alte minunatii... RS-ul e destul de bine gandit la racire si standard...

Dar, Cash daca te bate gandul iti recomand un atelier mai aproape...din Bucuresti... meseriasi baietii, iti pot face o oferta de Romania. Au la activ GT R-uri si alte dracarii deci RS-ul e floare la ureche. Iti trimit pe facebook link la site. Un fost coleg de facultate e bagat serios pe partea asta. Ma bate gandul sa-mi fac la el si eu.

Eu to 70K am. Nu am mai facut multi Km. Cat despre garantie... astept momentul si ma risk sa fac chiar daca comenteaza Renault-ul. In cel mai rau caz imi fac reparatiile la dealerul de la care am luat masina. Stiu sigur ca la el nu o sa am probleme indiferent de ce-i fac....

PS: am vorbit cu patronul din Ro... mi-a zis ca 350 e doar resoftare iar destre intercooler depinde de firma.... la firma preferata de ei da garantie pe viata smile.gif

unul dintre Rs-urile facute: Facebook
Bogdan C
Salutare!

imi recomanda cineva un deal bun pentru anvelope de iarna pe varianta diametru ZR19? smile.gif

de preferat noi.. inca nu am cerut la reprezentata, dar din ce m-am uitat nu prea am gasit cu talonul asta de 35 si pe dim asta..
eugenTL
eu de aici mi-am luat.. aduc pe comanda orice
http://www.best-tires.ro/contact-129.htm
iustin
cash
http://www.cauciucuridirect.ro

E firma nemteasca. Iti vin anvelopele prin curier direct din Germania. Daca le iei pe firma poti plati direct fara TVA. Eu mi-am luat Vredestein Wintrack tot pe 19, anul trecut de la ei. Foarte seriosi.

Cat despre anvelope, sunt f multumit de ele.
Bogdan C
Multumesc de ajutor!
cash
QUOTE(Bogdan C @ 12 Nov 2013, 03:18)
Multumesc de ajutor!
*



Pai acu zii si tu ce ti-ai luat... smile.gif. Esti cam laconic. Ce mai face masina? smile.gif
AlexAnnecy
QUOTE(cash @ 14 Oct 2013, 00:00)
http://www.cauciucuridirect.ro

E firma nemteasca. Iti vin anvelopele prin curier direct din Germania. Daca le iei pe firma poti plati direct fara TVA. Eu mi-am luat Vredestein Wintrack tot pe 19, anul trecut de la ei. Foarte seriosi.

Cat despre anvelope, sunt f multumit de ele.
*



De la ei mi-au ajuns si mie astazi, Dunlop SP WINTER SPORT 4D 225/40 R18 92V XL cu protectie de janta. Pretul cel mai bun din cate am vazut, doar 750RON, livrare rapida, 6 zile, peste weekend.

Aud un pocnit ca de plastic, scurt, cand trec peste denivelari usoare in asfalt, dar nu mereu, undeva in spate. Urmeaza sa solicit un "observator" sa stea acolo, sa incercam sa localizam sursa. Posibile cauze: un copil pasager, care poate a impins cu ceva in plasticul de pe usa, zona boxei poate; si mersul odata pe un drum pietruit... Asta e acum, la drumurile noastre putine masini fac fata, si pe asta suspensiile nu o ajuta. Dar cum altfel lasa impresia de siguranta totala la viteze... sa le zicem mari smile.gif, parca ramane suparatoare problema.
cash
E ceva ciudat. Mergi cu ea la cei de la Renault. Eu am masina de peste un an si crede-ma ca am mers pe tot felul de drumuri si nu am auzit nimic asemanator.
Maine imi montez si eu anvelopele de iarna.... smile.gif
DiMaggio
De principiu daca problema poate fi identificata, se rezolva pe garantie.

La mine masina are 18,000 km, 1.5 ani vechime si am avut urmatoarele probleme:

La 7,000 de km a picat compresorul de AC. Garantie.
Luna trecuta, la 17,000 km i-am schimbat un pivot dreapta pe garantie, avea joc. Doar suruburile am inteteles ca au un cost de 400 RON.

Acum observ amortizorele de la haion nu mai au putere sa-l ridice...
Bogdan C
QUOTE(cash @ 12 Nov 2013, 10:14)
Pai acu zii si tu ce ti-ai luat... smile.gif. Esti cam laconic. Ce mai face masina? smile.gif
*




nu am apucat, am avut niste probleme.. personale.. si nu mi-a ars de nimic..

acum ma pun pe treaba, sa vedem ce comand.. sunt un pic nehotarat, nu stiu daca e bine sa imi iau doar cauciucirle si sa ma chinui cu schimbul pe janta (am inteles ca nu e bine nici pentru cauciucuri si clar jantele o sa le cam chinui pe timp de iarna) sau sa imi fac un schimb complet... ce parere aveti?

masinuta face de la foarte bine in sus, de fiecare data reuseste sa ma surprinda placut smile.gif
Diaboliq
Despre cauciucuri, si eu am auzit aceeasi chestie ca nu e bine sa le scoti de pe jante, in special la dimensiuni mari. Partea urata e ca din cauza franelor la Megane RS nu poti sa pui jante mai mici de 18" alloy... si nici alea nu intra toate. Eu am cumarat o pereche de 18" de la OZ si sper sa le vand pe cele de 19" si sa mai cumpar o pereche de 18" pt vara.

Ca parte de jurnal de bord eu am 74000km la 250 si deocamdata nici o problema de mentionat. Dupa 70000 au inceput sa-mi apara "soriceii" prin masina si mie. O chestie interesanta e ca ma apropii de 80000km si am fost sa ma interesez la olandezi de cand trebuie schimbate cureaua accesorii si rola/rolele. Se pare ca Renault a modificat recent timpul de schimb de la 80000Km la 60000Km deci aveti grija cu garantia. In mod normal garantia se invalideaza daca depasesti cu 10% Km necesari pt service.
In vreo 2 saptamani trebuie sa ma duc sa schimb placutele de frane pe fata pt prima data.
Bogdan C
QUOTE(Diaboliq @ 17 Nov 2013, 13:53)
Despre cauciucuri, si eu am auzit aceeasi chestie ca nu e bine sa le scoti de pe jante, in special la dimensiuni mari. Partea urata e ca din cauza franelor la Megane RS nu poti sa pui jante mai mici de 18" alloy... si nici alea nu intra toate. Eu am cumarat o pereche de 18" de la OZ si sper sa le vand pe cele de 19" si sa mai cumpar o pereche de 18" pt vara.

Ca parte de jurnal de bord eu am 74000km la 250 si deocamdata nici o problema de mentionat. Dupa 70000 au inceput sa-mi apara "soriceii" prin masina si mie. O chestie interesanta e ca ma apropii de 80000km si am fost sa ma interesez la olandezi de cand trebuie schimbate cureaua accesorii si rola/rolele. Se pare ca Renault a modificat recent timpul de schimb de la 80000Km la 60000Km deci aveti grija cu garantia. In mod normal garantia se invalideaza daca depasesti cu 10% Km necesari pt service.
In vreo 2 saptamani trebuie sa ma duc sa  schimb placutele de frane pe fata pt prima data.
*




pai daca tu vrei sa vinzi niste jante de 19.. si eu caut sa cumpar.. nu crezi ca e cazul sa dezvoltam idea? smile.gif

ca decat sa imi iau pe 18, si sa nu fiu sigur pe rezultat, mai bine imi iau tot 19, pentru ca oricum trebuie sa recunoaste, arata intr-un fel masina cu ele pe 19...
Diaboliq
QUOTE(Bogdan C @ 17 Nov 2013, 14:59)
pai daca tu vrei sa vinzi niste jante de 19.. si eu caut sa cumpar.. nu crezi ca e cazul sa dezvoltam idea? smile.gif

ca decat sa imi iau pe 18, si sa nu fiu sigur pe rezultat, mai bine imi iau tot 19, pentru ca oricum trebuie sa recunoaste, arata intr-un fel masina cu ele pe 19...
*



Bogdan, eu ajung în România prin primăvară, vară. Nu știu în ce măsură e o soluție bună pentru tine. Dacă nu e graba atunci vorbim. O sa postez pe forum niște poze cu oz-urile de 18 când îmi vin, poate te sucești smile.gif. Cică ar trebui sa fie cu vreo 30 kg mai ușoare decât jantele stock.
papa_mulo
Oz Alleggerita banuiesc ca ai. Exista poze pe net:
http://www.flickr.com/photos/zeuspower/483...in/photostream/

Costa doar vreo 2000 Euro 4 bucati...
Diaboliq
QUOTE(papa_mulo @ 17 Nov 2013, 19:51)
Oz Alleggerita banuiesc ca ai. Exista poze pe net:
http://www.flickr.com/photos/zeuspower/483...in/photostream/
*



Cele din poze sunt pe 19 mi se pare.
Eu am comandat Oz ultraleggera
papa_mulo
Sunt poze si cu ultraleggera smile.gif
http://www.flickr.com/photos/20149116@N00/5672087313
AlexAnnecy
QUOTE(Diaboliq @ 17 Nov 2013, 23:31)
Cele din poze sunt pe 19 mi se pare.
Eu am comandat Oz ultraleggera
*



Caut si eu un al doilea set, si sunt tentat de ceva mai usoare. 30 de km mai putin fata de stock suna prea bine. De unde le-ai comandat tu si ce "dimensiuni" au?
eugenTL
QUOTE(Diaboliq @ 17 Nov 2013, 22:31)
Cele din poze sunt pe 19 mi se pare.
Eu am comandat Oz ultraleggera
*



pai bine bai elvis, eu trec pe 18 si tu la fel? smile.gif
glumesc, dau f bn pe masina ozurile pe 18 si daca te si ajuta perfect! asfalt bun acum smile.gif
niste arcuri -3cm nu? ca reglabila stiu ca nu vrei smile.gif
cash
QUOTE(Bogdan C @ 17 Nov 2013, 14:59)
pai daca tu vrei sa vinzi niste jante de 19.. si eu caut sa cumpar.. nu crezi ca e cazul sa dezvoltam idea? smile.gif

ca decat sa imi iau pe 18, si sa nu fiu sigur pe rezultat, mai bine imi iau tot 19, pentru ca oricum trebuie sa recunoaste, arata intr-un fel masina cu ele pe 19...
*



Ma tenteaza si pe mine sa fac trecerea la 18. Imi plac astea de Megane N4: http://www.quiguer-automobiles.com/pieces-...t-bretagne.html

This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.