Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Achizitionare Laguna III
Reno.ro - Forum Renault Romania > Renault - Probleme frecvente, utilizare si reparatii > Gama Renault Laguna > Laguna III
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30
mars
Pai beau cafea si am pus poza inainte sa-mi zici tu. Si e clar, Laguna e mai frumoasa wink.gif.
cj98czh
QUOTE(mars @ 1 Jul 2018, 08:29)
, Laguna e mai frumoasa wink.gif.
*



up.gif

Asta este ca si la femei ... unors le plac grasele si uratele ... nimeni nu stie de ce ... da pana la urma este decizia lor ..
mars
Ma bucur ca esti de acord. Treaba cu femeile, nu stiu, treaba lor. Sa nu uitam ca sunt si barbati urati si grasi. Cine se aseamana, se aduna.
MuciX
QUOTE(cj98czh @ 1 Jul 2018, 08:27)
Nici un break nu este o masina wow ... este doar o masina practica ... atat ..
*


Ei nu. Ia da un search dupa RS4 sau RS6 Avant, M5 Touring, sau AMG T.
Si da, unora le plac fetele cu sanii mici, sau neepilate la păsă, altora le plac baietii, nu prea e raspuns corect.

Eu zic Laguna, la categora estate.


mars
imbratisare.gif
cj98czh
Eu nu mai trebuie sa zic ca am ales acum vreo 3 ani ..

Mai frumos vagonul din spate/lateral/fata ... de interior si insonorizare nu mai povestesc ...

Daca mai iau in calcul si suspensia ... deja da cu minus .. pt aialalta ..

Consum mai bun urban/ extern chiar daca are 350 kg peste laguna ...

Chestie de gusturi ... banii fiecare si cheltuieste cum si pe ce crede ..
andru1973
de gustibus non est disputandum

1 Jul 2018, 09:56:
Toate sunt frumoase in felul lor
mars
@ cj98czh: e OK, chiar nu trebuie sa te justifici. Cum ai zis si tu, unora le plac uratele. E OK, serios wink.gif.
cj98czh
Asa este Mars-ule ... si atunci Leguma este alegerea fireasca pt ei
.. in schimb Talisman estate este .. wub.gif

L.E. Acu ca s-a decis poti sa faci curat
mars
Ei, dar nu te supara si tu acum din nimic. Ai intrat pe aria Laguna III, unde majoritatea si-au ales masina asta, noua sau SH, (si) pe criterii estetice. Ce puteam zice?!

Da, Talismanu' e din alt film, mai ales daca e Initiale Paris, ca asta: https://www.autovit.ro/anunt/renault-talism...orm#xtor=SEC-81. Doar ca de data asta au nimerit si berlina.

andru1973
Talismanul e alta poveste,din punctul meu de vedere e mail frumos și că audi ,dacă aș avea posibilitatea sa iau o mașină ar fi talisman și mai ales inițiale Paris
cj98czh
Marsule radem glumim, cine dracu crezi ca se supara ...
andru1973
Ce mi-a plăcut din toată povestea asta a fost că laguna o fost comparată cu A6 rs....etc deci arată bine,😚😁😀😂
MuciX
Scoți din context. Mai citește o dată afirmația cu RS6. Sa nu ne alintăm inutil, totuși.
madhorsefuzzy
QUOTE(fly_lex @ 1 Jul 2018, 00:08)
Berlina nu ma "incape" fiindca sunt tatic de curand si trag sperante si pt. bebe no.2.
In plus...parerea mea este ca break-ul arata mai bine.
Pt. oras am o Corsa D din 2008, 1.2 benzina.

In primul rand Laguna 3 are 4Control deci e mai frumoasa ca vagonul. Ca tot se vorbea de insonorizare si Hydractive 3+.

In al doilea rand: pentru spatiu nu cumperi Laguna 3. Si eu am luat-o break pentru ca am devenit tatic dar d.p.d.v. al spatiului mi-am luat cea mai mare tzeapa posibila. Nu exista masina de clasa medie mai inghesuita si cu un portbagaj mai mic decat Laguna 3. Ba chiar o bat multe break-uri din clasa compacta.

Asadar pentru spatiu te uiti la altceva. Ruleta nu minte si asta nu e o chestie subiectiva. Pana si o Kia C'eed break (din orice generatie are mai mult spatiu pentru pasageri si in portbagaj).

Bine eu in principiu am luat-o pentru bord dupa ce am facut test drive cu un C5 break cu de toate pe el, inclusiv 3.0dci 240cp automata. Volanul l-as fi luat in Laguna ... Si cam atat. wink.gif
cj98czh
Cate L3 de pe aici au 4control? Majoritatea cam nu ... si chiar si asa ...este o diferenta la capitolul suspensie ... am un bun amic care a avut un C5 V6 si acum o laguna coupe ... el zice ca ii duce dorul ..

Interiorul de Laguna este ok, eu cu exteriorul am o problema ...si nu am putut trece de asta cand am schimbat meganul ..

Plus calitatea asamblarii si materialelor specifica renault ... dupa 3 ani si vreo 60.000 cu Vagonul nu are gram de greier ...

Apropo de suspensie ... foarte utila in a ajunge pe plajele grecesti sapt asta dupa ce drumurile au fost rupte de apa .... amicul cu Passatul a renuntat si ne-am inghesuit la mine 😁
andru1973
Îmi place că se supără unii cînd vorbești de grupul vag biggrin.gif biggrin.gif

<span class='edit'>1 Jul 2018, 17:32:</span>
Observ că nu se ține la glume
sk0rpion
Salut, ma intereseasa sa achizitionez o laguna 3 2.0 dci 173/175 cai , din ce am citit pe aici nu difera injectoarele si turbina la cea de 130/150 fata de 173/175 , si ar fi doar din soft problema (desi difera codurile motor ).
Intrebarea mea , pe una de 130 sau 150 se poate pune softul original de la 173/175 ? nu ma intereseaza ceva custom. Oscilez intre audi a4 b8 si laguna 3 , probleme cu pompele de ulei de la audi ma imping catre laguna, macar stiu de m9r ca e fiabil.

Racirea aditionala cu apa la turbo are doar versiunea de 178 de cai sau si celelalte?
BigDaddyAdy
Nu iti pot spune exact care sunt diferentele, dar ceva imi spune ca nu e doar soft.
De ce ar fi scos doua coduri de motor diferite doar pentru softuri diferite? Daca tot vrei sa cercetezi, eu as zice sa vezi si daca turbinele difera, sau axele cu came...
mars
Motorul de 173 CP vine, in general, cu cutia automata la pachet, pe cand cel de 130 CP numai cu manuala. Eu asa stiu...
argon
Sunt diferente fizice intre 2.0 dci 150 și 173, in sensul că cel mai puternic are balance shafts , adică niste chestii ce mai elimina din vibrațiile rezultate dintr-un cuplu mare la doar 4 cilindri in linie.. In rest sunt la fel, se poate resofta cel de 150 fara probleme , nu am observat nici o vibrație deranjanta in plus.
andru1973
Eu zic că diferențe sunt între toate cele 3 ,130,150,173 și vb de parte mecanica nu de soft
argon
Eu stiam doar de arborii cu echilibrare in plus la 173, in rest..cu cat mai simplu cu atat mai bine, e mai fiabil. PE viitor tot cum am facut odata as mai face...adica 150 de cai manual, remapat la 180, de aproape 2 ani nu am avut probleme, doar minore, cate un martor care se rezolva cu curatarea mufelor de la diversi senzori, tipic Renault.
St
automat 173 remapat la 200+ de ce nu-ti place?
IulianSVA
Ar fi o idee.. Dar nu cred ca tine cutia pe termen lung la cuplu..
pishky
aia manuala tine.
mars
O luati pe aratura...
argon
Pk4 tine la 400 nm, de la producător citire, eu am 400nm, huruie ușor în treapta 6 unde a mers 80% din viata, nimic deranjant deocamdată.
mars
post-336-1110552449.gif
b06fcn
Hutuitul ala se rezolva cu un kil de vaselina fiarta, sa fie mai fluida si totusi cremoasa...
gabize
QUOTE(argon @ 10 Jul 2018, 07:56)
în treapta 6 unde a mers 80% din viata
*


Cu clipul ai citit valorile astea? mellow.gif
argon
Fiind din Bistrita, gasesti poze cu autostrazi pe net, in principiu se merge doar cu treapta 6 acolo tongue.gif

Cum o cutie SH costa cam cat un set de pionoane de 6 noi, nu e mare tragedie pe viitor.
gabize
Le-am găsit de mult. E faine. biggrin.gif
Da' totuși, 80% DECÂT a 6-a... nedumerire.gif
madhorsefuzzy
Adica 344.000Km din cei 430.000Km.

La mine la 920.000Km nu am decat vreo 570.000Km intr-a 6-a. Cam ~ 62%, cu aproximatie. Da nu fix, ci pe acolo.
cj98czh
QUOTE(madhorsefuzzy @ 10 Jul 2018, 14:31)
La mine la 920.000Km
*




Este ca merge mai bine dupa ce ai terminat cu rodajul?
marius80_eugen
QUOTE(sk0rpion @ 7 Jul 2018, 13:03)
Intrebarea mea , pe una de 130 sau 150 se poate pune softul original de la 173/175 ? nu ma intereseaza ceva custom. Oscilez intre audi a4 b8 si laguna 3 , probleme cu pompele de ulei de la audi ma imping catre laguna, macar stiu de m9r ca e fiabil.
*


Da, sigur, dai copy si paste ! radmasa.gif Nu are nici o legatura un soft de la o masina cu altul de la alta masina mai puternica din fabrica. Modificarile se fac pe masina ta, modificand parametrii masinii tale. De la 130 CP si 150 poti ajunge pe la 170-180 CP, dar nu martoagele conteaza, ci cuplul. Pe cutie manuala merge ok resoftarea, dar sa fie si ambreiajul in mintile lui. Nu ai spus nici un an de fabricatie pentru cele 2 masini si sume de bani ...
Catalinmodena
https://www.autovit.ro/anunt/renault-laguna...i-ID7GtVjT.html

Pareri?Am vorbit,omul pare ok.
argon
Toți samsarii profesioniști par ok. Nu o sa zică niciunul cu cati km a dat înapoi.
andru1973
Chiar și un particular poate sa de-a înapoi km
andru1973
Și e de la un batrinel care se ducea doar duminica la cumpărături biggrin.gif biggrin.gif
tomageorgian
Si cand ma gandesc cu cat am dat.o eu pe aia din 2009. 2.0dci. 130cai. Manual. 2 proprietari. Facturi doar la Reno. 52300km. Black Edition.
ionut_spanu
Andru nu toate au 400 mii + km. Nu toti nemtii merg 100 mii pe an. De aceea o laguna costa 6000 si una identica 10500. Ideea e sa stii sa alegi. Eu am luat in 2012 un golf cu 140 mii in bord si in istoricul de pe net apareau vreo 550 mii. Si actuala Laguna avea 87 mii in bord si pe net avea 66mii cu 6 luni in urma. Daca iti dai interesul si faci un research amanuntit, poti lua o masina buna. Dar repet: IEFTIN SI BUN NU EXISTA!.
andru1973
cum zici tu nu te contrazic
Cristi_Tey
Salut. Sunt nou pe acest forum.
Vreau sa achizitionez o masina L3 2.0 dci din 2008-2009 cu un buget de aproximativ 5000E si nu stiu ce sa aleg intre varianta de 150 hp sau 178hp si o sa fie break pt spatiu. Care motorizare e mai fiabila? Cutia automata are lag daca vrei sa faci o depasire din scurt?
Multumesc
argon
QUOTE(Catalinmodena @ 14 Jul 2018, 15:05)



Aia alba a sarit de 500.000.
ionut_spanu
De unde stii ca cea alba are peste 500 000?
andru1973
a fost luata de la o bătrânica care se ducea doar in Weekend la cumpărături radmasa.gif radmasa.gif
ionut_spanu
Buna asta Andule. Sa stii ca am luat eu in 2014 un opel corsa d automata fabricatie 2007. Fix de la o batranica care se ducea la cumparaturi (ruda). Masina stata in soare vara si inzapezita cu saptamanile iarna. Chiar daca avea km putini si arata bine pe exterior, in interior pana cand si sina de la scaun avea rugina. Nu mai zic ca toate scurgerile erau infundate ca vedea spalatoria odata la 2 luni. Deci asta cu batranica nu mai e combinatie. Eu nu as mai lua.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.