Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Ungaria
Reno.ro - Forum Renault Romania > Alte discutii > Calatorii si Intalniri
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29
Dan98
Dacă vă decideţi să dormiţi o noapte în Budapesta, evitaţi să alegeţi hotelul Best Western Hotel Hungaria (http://www.danubiushotels.com/hu/budapesti-szallodak/best-western-hotel-hungaria-budapest)

Deşi este clasat la 4 ****, nu i-aş acorda nici două. Mizerabil. Camere murdare, carpete la fel, holuri urât mirositoare, tâmplăria din aluminiu la geamuri sub orice critică, parcă era geamul deschis mereu aşa gălăgie. Restaurantul şi personalul lasă de dorit de asemenea, foarte nepoliticoşi.

De departe cel mai prost hotel unde am poposit vreodată, noroc că a fost rezervarea pe o singură noapte aici. Îmi pare rău că nu am avut aparatul foto cu mine să exemplific prin imagini.
ydaniel
cel mai bine e sa nu opresti in ungaria:) si mare atentie la cumpartul vignetei-te fura de te rupe:) oricum nasol ca nu se mai dau stickere:(
cica e video control:)
adi_ar
QUOTE(andu911 @ 5 Oct 2008, 19:30)
E cineva care imi poate spune si mie daca in Arad sunt case de schimb non-stop ? As avea nevoie de niste Forinti.
*


Daca nu mai este de actualitate, scriu pentru posteritate. Am oprit ieri la Nadlac si m-am informat.
In centru, dupa singura curba la 90gr, exista un complex unde am identificat 4 case de schimb NonStop, probabil sunt mai multe. Cursul este cel din Arad.
Dan98
Nu ne-au furat la vigneta. Iar de oprit de ce să nu oprim ? smile.gif Au restaurante drăguţe pe drum
alecsz99
QUOTE(ydaniel @ 2 Nov 2008, 22:02)
cel mai bine e sa nu opresti in ungaria:) si mare atentie la cumpartul vignetei-te fura de te rupe:) oricum nasol ca nu se mai dau stickere:(
cica e video control:)
*




De ce sa nu opresti? Desi este adevarat ca in unele zone au existat unele incidente care au dus chiar la amplasarea de semne ca cel de mai jos - pozat intr-un spatiu de servicii de pe autostrada Budapest-Viena - "e bine sa nu opresti" mi se pare cam exagerata! Doar nu am ajuns noi exemplu de civilizatie si ne e acum frica pe langa mult (eronat) hulita Bulgarie si de Ungaria!? WTF? blink.gif

[attachmentid=1627481218]

Cat despre vigneta, apar mici diferente la cursul de schimb de exemplu, dar asta "te rupe" cand faci o astfel de excursie? Si daca vrei sa nu fi rupt iei vigneta direct din vama, cu forinti si gata!

Oriunde mergi in viata e bine sa fi precaut si sa dai dovada de atentie dar nu trebuie sa exagerezi caci astfel distrugi placerea de a calatorii!

Cele bune tuturor!
Vio
Cand am trecut ultima oara din Ro in H (in septembrie) amplasasera o ghereta pentru vanzarea vignietelor imediat inainte de controlul pasapoartelor pe dreapta... unde vignieta costa 8 euro fata de 9 la chioscurile de dupa duty-free shopuri... poate ar fi o idee mai buna cumpararea de acolo, si nu mai ai a te teme de tepe...
sandman_
ceea ce este enorm, fata de 1150HUF, cat costa la OMV in Szeged...
adi_ar
1170 Ft este pretul "de iarna" (dupa 01.10.2008), fata de 1530 Ft vara.
Oricum, la gheretele respective sau in oricare benzinarie, pretul in Euro este mai mare.
Vio
Mi-a luat adi_ar vorba din tastatura cu pretul sezonal... si oricum pentru un comod ca mine carele imi displace profund sa ma mai incurc cu schimbat in tot felul de valute ciudate 8 euro e mai putin decat 9... smile.gif Sa fim seriosi, sandman, daca ar fi sa procedez asa mi-ar trebui portofel cu update de firmware la minim 4 despartituri: euro, forinti, coroane cehe si coroane slovace (de astia scap acu de la 1 ianuarie ca incaleca pe euro smile.gif )... si pe de alta parte am un sentiment taare ciudat sa dau EC-Karte-le sau Kreditkarte-le pe mana unui vanzator de benzinarie despre care cam stim cu totii cat is de gainari... mai bine o pierdere de 1 euro pe barba mea decat o gaura mult mai mare data de altii... e o treaba de Transaktionskosten... smile.gif if u catch ma' drift... biggrin.gif
sandman_
you're drifting way beyond the line of duty...

pierzi 4 euro, pentru ca 8 euro e pretul de iarna, iar 10 euro e pretul de vara. Cu 267HUF la 1EUR, vignieta costa 4, respectiv 6 eur, dar un lucru e clar: luxul si comoditatea se plateste... biggrin.gif. Pe asta e bazeaza si ei cand cer cat cer.

Era sa uit. Ultima data cand am mers catre Viena, am vazut in Cenad reclama la H-vigniette cu 20 sau 22 de RON la o casa unde se vindeau si asigurari si alte maruntisuri. Cred ca merita incercat. Probabil ceva asemanator se gaseste si in Pecica sau Nadlac sau Oradea-Bors.
Vio
QUOTE
...dar un lucru e clar: luxul si comoditatea se plateste... . Pe asta e bazeaza si ei cand cer cat cer.

Aci n-am puterea si argumente sa te contrazic... biggrin.gif
QUOTE
Era sa uit. Ultima data cand am mers catre Viena, am vazut in Cenad reclama la H-vigniette cu 20 sau 22 de RON la o casa unde se vindeau si asigurari si alte maruntisuri. Cred ca merita incercat. Probabil ceva asemanator se gaseste si in Pecica sau Nadlac sau Oradea-Bors.

Uite o idee faina, merita incercat, ca lei oricum iau cu mine intotdeauna...
bh07xyk
Nu stiu, parca s-a rasdiscutat, daca nu in topicul asta atunci macar in altele de calatorii...
http://www.autopalyamatrica.hu
Online, cu cardul, tiparesti confirmarea si gata.
Vio
Cu alte cuvinte daca s-a "rasdiscutat" nu mai avem voie sa discutam alte alternative, sau cum blink.gif ?...
bh07xyk
Mna, hai ca nu in sensul ala am zis-o. Mi se parea aiurea ca despicati atat firul in patru pentru X Euro cand exista o rezolvare simpla.

Edit: ma gandesc ca omu' din Cenad exact asta face. Ti-o comanda online pe datele din talon si face un 50 de mii la bucata. Idee buna intradevar.
namidee
Problema: se da una bucata masina cu trei persoane calatorind Frankfurt-Iasi. Planul e sa se faca drumul in doua zile cu innoptat undeva intre Budapesta si Oradea. Se cauta cazare (de preferabil nu prea scumpa), fie pe varianta DN4, fie pe varianta M3. Avand in vedere ca e posibil sa ajungem destul de tarziu, nu dorim sa ne bazam pe "gasim noi ceva". Intrebarea ar fi: recomanda cineva vreun motel/hotel/hostel/guesthouse anume? Am gasit pe net ceva pensiuni prin Debrecen, mi se pare totusi un pic cam departe (cam mult de condus pentru prima zi). Ideal, daca-mi puteti recomanda o locatie inainte de bifurcatia lui M3 spre Nyigaryhaza-Debrecen ar fi ideal (lasa deschisa posibilitatea trecerii vamei pe la Petea, de asteptat mult mai liber comparativ cu Bors). Dar orice alta recomandare e ok (inclusiv Debrecen), preferabil sa se bazeze pe experienta personala. Si ar mai fi doua intrebari:

- a condus cineva prin Budapesta sambata seara (orele 18-20) in perioada dinaintea Craciunului? La ce sa ma astept de la tranzitul M1-Langyamagyar hid (sper ca l-am nimerit)- Hungaria Korut - M3? Pe harta Budapesta pare lejer de tranzitat, nu prea ai unde sa te ratacesti (schimb vreo 3-4 bulevarde). In plus, ma bazez pe un PNA.
- eterna intrebare: la ora precizata (18-20, sambata seara) ce e preferabil: M1-M0-M5-M0-DN4, M1-Bud-M3-Dj, sau M1-M0-M5-M0-M3-DJ?
bh07xyk
La partea cu cazarea din pacate nu te pot ajuta, n-am avut niciodata nevoie dar sunt absolut convins ca gasesti usor si la nimereala.

Aglomeratie Petea-Bors... Poate doar daca vii cu valul de Craciun, altfel stai sub 5 minute in oricare.

M1-Lagymanyosi-M3 este intradevar usor de nimerit dar va fi sigur agomerat. Pe Hungaria nu vei putea tine unda verde mai mult de 3 semafoare fara sa dai talpa serioasa si sa te bagi stanga dreapta frecvent. Daca esti un sofer mai linistit si obosit dupa drumul de Frankfurt as alege clar M1-M0-M5-M0-M3.

Tot din acest motiv cred ca mai bine mergi pe M3 in loc de N4.
namidee
Multumiri pentru raspunsul prompt.

1. Aglomeratie Petea-Bors: pai aia era si ideea ca ajung cu valul de Craciun si nu ma incanta ideea sa pierd 1-2 ore prin Bors. Pe de alta parte, nu stiu nimic relativ la cum se prezinta Petea in perioada asta, dar mai rau ca Bors n-are cum sa fie. As avea cel putin trei optiuni: primo, tin nord, prin Sighetu-Marmatiei, Vatra Dornei-Campulung, e ceva mai scurt dar: 1) e munte (si iarna) si 2) citisem ca drumul prin Campulung e in lucru; secundo, o iau prin Baia Mare, Dej, Apahida si apoi drumul cunoscut mie Reghin-Toplita-Targu-Neamt-Pascani-Iasi, cu marele avantaj al evitarii traversarii Clujului si a lui E60 in acelasi timp, cu pretul unor km in plus (nu tocmai putini). Terto: pastrez drumul familiar Bors-Oradea-Cluj-Iasi, cu riscul de a pierde timp mult in vama, aglomeratie mare pe E60, traversat Cluj (iarasi mult timp pierdut). Aici mai am de sapat la aflat starea drumurilor.

2. chiar daca pierd ceva semafoare, tot ar trebui sa ies mai repede traversand Bud, centura ocoleste teribil, plus "valul de Craciun" care-o s-o faca f. aglomerata, cu risc mare de ambuteiaj. Ti s-a intamplat sa treci prin Bud. sambata seara? Ma astept sa fie relativ liber, desi cu Christmas shopping... Pe de alta parte, parca majoritatea magazinelor mari sunt la V de Bud...
bh07xyk
1. da, ai de studiat smile.gif Oricare varianta e naspa in perioada aia. Parca, parca varianta cu Baia Mare Dej e mai ok.

2/ merg des la Budapesta, nu doar o traversez smile.gif si da, am fost si sambata seara si de sarbatori. M1- M0 sud, cu toata aglomeratia, daca nu s-a rasturnat vreun camion, 15 minute. M0-M5-M0 Ferihegy 8 minute. Ferihegy-M3 pe centura noua de est 10 minute. In conditiile in care toata Budapesta incearca sa ajunga la mallurile din vestul orasului, orice bulevard si pod interior va fi sufocat.
namidee
1. Imi fac temele zilele astea ;-).

2. Atunci ramane varianta M0 in caz ca ne decidem pt. M3.

Multam fain de ajutor.
ursul-alb
1. am stat in Budapesta in septembrie 2 nopti: pentru ca am plecat in pripa, nu am gasit decat 1 zi libera la o casa particulara din Budapesta (undeva in nord vest, mult mai central decat multe hoteluri: 1131 Budapest, Str.Gyöngyösi Nr. 102/B) unde am intalnit o persoana super (unguroaica, dar vorbea romaneste mai bine ca ¾ din absolventii de facultate din .ro); daca vrei poti incerca sa vezi daca are ceva liber in perioada aia: eu am dat 8 EUR/pers/noapte, conditii absolut decente (camera dubla, cu Tv, baie in camera); contact: Benda Kati 00 36 70 312 56 58.
[in a doua noapte m-a condus chiar ea la un hotel, tot destul de central, inca nerenovat, 1 stea; daca nu esti pretentios si nu tii sa dai bani pe cazare, pentru somn e arhi suficient – 7.600 HUF camera dubla, unde erau 4 paturi smile.gif vezi http://www.budapest.com/tour/goliat.htm]
Din zona asta se iese lejer pe M3.

2. In Romania... eu as merge (daca stii sigur ca Borsul e ocupat) pe Petea-Baia Mare-Dej-Saratel-Reghin-Toplita-Tg.Neamt-Iasi, cu varianta Dej-Apahida-Reghin.

namidee
1. Multumesc de sugestie, dar cel putin acum sunt slabe sanse sa innoptam in Budapesta, o sa preferam sa stam undeva mai aproape de granita, cu scopul de a trece granita cat mai devreme, in speranta de a scapa de aglomeratie.

2. La varianta aia ma gandesc si eu, dar numai daca Bors e aglomerat rau.

3. Poate ii ajuta si pe altii: am gasit un site interesant cu oferte de cazare: www.houses.hu . Pentru cei care vor sa innopteze pe undeva pe langa granita o optiune interesanta (posibil pe asta vom merge noi) e Hajdúszoboszló (multumescu-ti Doamne de copy-paste). E un orasel f. aproape de sfarsitul lui M35 si sunt destule oferte de cazare acolo, imi pare a fi un fel de Baile Felix al Ungariei (vazut ceva cu bai termale).
adi_ar
Asa este, sunt bai acolo, ca in multe alte locuri de pe langa frontiera cu Romania, dealtfel.
Nu va mai faceti probleme cu cazarea pe langa granita, sunt atatea pensiuni peste tot ca este imposibil sa nu gasiti ceva.

@ursul-alb:
Fatuca aia, Kati, s-a nascut in Romania wink.gif si este absolventa de universitate la Budapesta, o sectiune in limba romana, asa ca nu te mira ca vorbeste atat de corect romaneste!
In alta ordine de idei, si-a mai marit si ea tarifele dar nu prea mult.
ursul-alb
Da, dar e unguroaica; evident ca stiu ca a facut facultate in limba romana, dar tot la fel de bine stiu si cum vorbesc cetatenii romani de etnie maghiara care stau de 20-30-40-50 de ani in Romania; de asta mentionam de felul in care vorbeste. Dupa parerea mea chiar e lucru e apreciat.
Lucian BLK
QUOTE(bh07xyk @ 11 Nov 2008, 13:17)
Nu stiu, parca s-a rasdiscutat, daca nu in topicul asta atunci macar in altele de calatorii...
http://www.autopalyamatrica.hu
Online, cu cardul, tiparesti confirmarea si gata.
*


Confirmare iti vine pe mail?
Eu am facut plata acum o saptamana si inca n-a venit nimic! ohmy.gif
Voi cere la banca un extras de cont ..... Sper sa fie ok!
bh07xyk
Vine un mesaj cu textul de mai jos. Imi inchipui ca daca folsesti interfata in engleza a siteului mesajul vine in engleza. Te informeaza de cand si pana cand e valabila si ai doua linkuri de download PDFurile atasate.

PDFul cu nr de inmatriculare este dovada in scris (oricum cei ce fac controale inopinate pot verifica online).
Nyugta = chitanta.

Tisztelt Felhasználónk!

A mai napon www.autopalyamatrica.hu oldalon az Ön kérésére az alábbi azonosítókkal rendelkezõ tranzakciót hajtottuk végre:

Szolgáltatás: Autópálya jogosultság vásárlása Tranzakció kód: 08073096458877 Matrica típus: D1 - heti
Rendszám: BH08MKI
Felségjel: RO
Összeg: 2650 Ft
Érvényesség kezdete: 2008.07.31. - 00:00 Érvényesség vége: 2008.08.09. - 23:59 Vásárlás dátuma: 2008.07.30. - 21:28

Bizonylat letöltéséhez kattintson az alábbi link-re!
http://www.ppo.hu/aak_pdf.php?aakt_id=1466...=08073096458877

Nyugta letöltéséhez kattintson az alábbi link-re!
http://www.ppo.hu/usr_genNyugtaPdf.php?nyu...=20080730212840

Köszönjük, hogy igénybe vette szolgáltatásunkat!

Üdvözlettel,
PPO Csapat
www.ppo.hu.
Lucian BLK
Multumes, deocamdata n-am primit nimic!
Forestman
Salut!

As vrea o recomandare cu privire la o cazare (pt. o noapte) in zona Tata sau Tatabanya.

Inca una....smile.gif Pe unde imi recomandati sa trec de Budapesta (sa o ocolesc...dar e destul de mult sau sa o traversez) avand in vedere ca ies din tara pe la Petea si ma indrept spre Austria!

Multumesc anticipat!!!
ursul-alb
Ziua, prin sud: M3-M0-M1.
Noaptea, prin centru: M3-Hungaria Korut-Kerepesi Utca-Erszbet Hid-Buda-M1
Pentru ambele variante e suficient sa te uiti dupa indicatoare: M1 sau Wien Becs.
Forestman
Multumesc!
dumid
Iti recomand Ibisul de la Gyor (nu e departe de Tatabanya). Conditii decente la maxim 50 euro fara mic dejun. Sau paprika Csarda 30-50 euro mic dejun inclus (este evident mai departe exact la granita cu Austria).
Eu am reusit sa plec de la Ploiesti de dimineata si ajung seara la 8 la Paprika.
Drum Bun!
Forestman
Salut!

Pt. cei ce au achizitionat vigneta de HU de pe net.....DUPA CAT TIMP V-A VENIT CONFIRMAREA PE MAIL??

Multumesc anticipat!!!
bh07xyk
Instantaneu, fie 2 minute, acolo.
Forestman
Au trecut vreo 2 ore ..... si nimic!
bh07xyk
Tinand cont si de a scris Lucian BLK mai sus, mi-e sa nu fie vreo problema cu versiunea engleza a site-ului. Eu am folosit-o pe cea maghiara. As zice sa le dai un telefon. Phone: + 36-1-436-8200
Forestman
Am mai incercat o data si am reusit. La mail-ul de confirmare am primit numai primul link cel cu numarul de inmatriculare, perioada...., nu am primit si chitanta. Cred ca o sa mai primesc un mail si cu chitanta atunci cand tranzactia va fi efectuata (cred ca dureaza o zi sau doua din momentul aplicarii).
bh07xyk
Aia cu numarul e dovada, de aceea ai nevoie. Chitanta e optionala, daca bine imi aduc aminte se bifeaza o casuta cand comanzi.
Forestman
Multumesc pt. raspunsuri!!
Acea casuta n-am bifat-o!

PS: Cam cat crezi ca fac de la Oradea pana la Budapesta prin Szolnok??...dar pana la granita cu Austria? Am ales acest drum din considerentul ca ocolesc Budapesta pe M0 (asta in primul rand) si apoi ca-i mai scurt! Initial vroiam sa ies din tara pe la Petea si sa merg pe M3 apoi urma traversarea Budapestei!!
Ce spui, merita sa merg prin Szolnok??
Multumesc anticipat!!!!

bh07xyk
Eu numai pe Szolnok ma duc. In functie de cata talpa ii dai, faci Oradea-M0 in 2 ore- 2 jumate. M0-Austria inca vreo ora jumate - doua. Astea la o viteza de croaziera de 140 pe N4 si 160 pe autostrazi. M0 cu aprox 100.
Radarele s-au scris in acest topic, recent a aparut unul mobil "nou" intre Torokbalint si Szolnok, e o limitare de 70 pe o sectiune de 4 benzi cu un semafor. Drum bun!

M3: daca citeai cu atentie in paginile anterioare, s-a deschis centura de est a Budapestei in septembrie. Acum M3-M1 sub 30 de minute zi/noapte.
jeepers
Nu stiti este obligatoriu sa ai lanturi in ungaria in aceasta perioada, la granita se cere? Cat va costat in total aceste vignete, cat comision se plateste?
adi_ar
La granita nu se cer lanturi si in general sunt obligatorii daca este cazul (ca la noi), adica daca ninge trebuie sa fie masina echipata corespunzator. Mai de folos sunt anvelopele de iarna.
Vigneta este 1170 Ft. Despre comisioane nu am informatii dar cred ca sunt cele obisnuite, de plata cu card, in moneda straina.
jeepers
aha, nu de alta dar zicea cineva ca nu te lasa fara lanturi, anvelope am. Si cam cat ar fi comisionul oare nu sti? ca poate ies mai bine daca iau la granita, imi trebuie pe 4 zile doar.ms
adi_ar
Ieri mie nu mi-au cerut nimic! smile.gif
Sigur iesi fix la 1170Ft daca cumperi de la o benzinarie inainte de autostrada, platind in Ft.
Daca platesti in RON sau Euro isi vor "trage" comision vanzatorii.

Forestman
Salut!

Eu am platit on-line, din cate am vazut in extrasul de cont cat si pe dovada platii venita pe mail, m-au taxat cu 1270 HUF adica 19,40 RON!!

O zi buna tuturor!!!
jeepers
Sa inteleg ca nu se percepe ceva comision de catre banca inafara de cei 100ft metionati pe site?
adi_ar
Cum din calcul ar rezulta un curs de 1,527 RON/100 HUF, cred ca la mijloc este si un mic comision.
namidee
O mica intrebare referitoare la cumpararea vignetei online: se poate face fara inregistrare? Eu n-am gasit cum. Si daca ma inregistrez, se presupune c-ar trebui sa le dau datele mele de contact, inclusiv parola, intr-un formular online nesecurizat, si nu prea m-as baga la asa ceva.
bh07xyk
Nici vorba, poti lua direct fara inregistrare. Portalul care preia platile este PPO.HU

http://www.ppo.hu/usr_site.php?site=aak_ke...t=keret_aak.htm

Asta e un link mai direct. Dai pe 4 zile si gata.
namidee
Ori sunt eu chior, ori browserul meu imi ascunde un link, ori ceva nu se leaga. Am intrat pe pagina aia, selectat frumos D1, introdus toate datele, si dupa aia imi apare o pagina in care sunt toate datele, pentru verificare (ca mai jos). Problema e ca nu vad nici un link de "Continue", si singurele linkutir de pe pagina asta sunt de "Login" si "Register". Am tras un pic cu ochiul si pe pagina in maghiara si vad ca acolo sunt 4 pasi de urmat (in partea de sus) dar iarasi, de pe pagina asta (pasul 2) nu vad unde e butonul care duce la pasul 3 (probabil detalii card).

Hungarian motorway access online


Type: D1 - 4 days
Information: Valid from the start date marked by the customer and for an additional 3 consecutive days (a sum 4 consecutive days).
Country: Romania - RO
Start date: 2008.12.17. - 11:56

Lisense plate number:

I S - XX XXX

Purchasing information:

Price: 1170 Ft + 100 Ft
Service fee: 100 Ft
Total price: 1270 Ft
Request for invoice (Hungary delivery only): nem




LE: Mda, eram eu chior, n-am vazut un mic pasaj in pagina principala:

IMPORTANT CHANGE - NEW SERVICE!

For your comfort and safety on PPO.hu we introduce Bankcard registration. After Bankcard registration you will be pay for services with your password.

Prin urmare, care vreti sa cumparati online matrica, trebuie sa va inregistrati cu username/pass folosind un formular nesecurizat. Sa le fie de bine din partea mea, nu-mi dau datele (mai ales emailul) in asemenea conditii.
bh07xyk
Ha, ha, nu esti chior. Sau daca da, sunt si eu. Ai dreptate, au schimbat ei de az vara de cand am cumparat eu. Acum am incercat toti pasii si, intr-adevar, cere sa fii inregistrat. Mna. Mie unu' nu mi se pare nu-stiu-ce problema... Daca bine vad esti in Germania. Un prieten si-a luat de la un ADAC si de Austria si de Ungaria prin vara, eventual suna la ei daca ai chef/timp sa te asiguri.
namidee
Problema e ca vor sa te inregistrezi pe un formular nesecurizat, ceea ce inseamna ca oricine care se nimereste sa se uite la niste pachete iti poate lua username/pass. Si apoi, daca ceea ce zic ei acolo e adevarat, plata se face doar pe baza de user/pass, adica trag bani automat din cont. Cu alte cuvinte, daca se nimereste ca unul sa-mi ia user/pass, poate vinde vignete pe sub mana platind cu cardul meu, ala-i baiul.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.