Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Ungaria
Reno.ro - Forum Renault Romania > Alte discutii > Calatorii si Intalniri
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29
drumaru
Daca vii din sud (B, AG, VL, PH, DB, Baragan, CT, TL) - valea Oltului sau, dupa caz, a Prahovei si de acolo Sibiu - deva - arad - nadlac - szeged - budapesta. de la szeged la bud. ai autostrada - intr-o ora si un pic esti la budapesta.

daca vii din sud-vest (Oltenia, banat) - dr. tr. severin - timisoara - cenad - szeged - bud.

daca vii din Moldova sau din Ardeal, dupa caz - Arad - nadlac sau Oradea - Bors sau satu Mare - petea.

nu-ti recomand turnu, varsand etc. - te scot pe drumuri secundare, care pot fi de calitate mai proasta, cu multe sate si pina ajungi la autostrada te plictisesti.
Liviu M
QUOTE(drumaru @ 19 Apr 2006, 16:35)
nu-ti recomand turnu,


Ai mers pe drumul ala cu Turnu sau nu recomazi doar asa, ca ti se pare tie? Nu de alta, da' inainte da a o recomanda, am folosit varianta respectiva de cateva (5?) ori.
Ce-i drept, de cand e autostrada pana la Szeged, sunt sanse sa nu mai fie cea mai rapida varianta. Si iar e drept ca traseul trebuie facut cu grija inainte de plecare, ca la un moment dat se cam pierd indicatoarele. Da' asta nu inseamna ca nu poate fi trecuta la variante viabile (mai ales ca are alte avantaje).
drumaru
Am mers si imi mentin parerea.
Daca e autostrada de la Szeged, de ce sa mergi pe drumuri secundare pina la Kiskunfelegyihaza? Da, de la Arad prin Turnu sunt vreo 140 km la Kiskunfelegyihaza, de la Arad prin Szeged sunt vreo 155, insa vreo 50 sunt pe autostrada, deci ca timp iesi mult mai bine.
kokaina
QUOTE(MoneyTalks @ 19 Apr 2006, 09:18)
Pai depinde pe unde vrei sa iesi din tara. Drumul "clasic" depinde de asta...
*




ok.....pe la oradea.
MoneyTalks
Drumul "clasic" pe la Oradea e drumul lor 4 pina in apropiere de M5. Adica Oradea - Puspokladany - centura Szolnok - Albertirsa - M5 - M0 - M1
Liviu M
QUOTE(drumaru @ 20 Apr 2006, 15:50)
Am mers si imi mentin parerea...


Bine, fie ca tine. Mie-mi convine rolleyes.gif
nasty
pe traseul Nadlac-Szeged-autostrada spre Budapesta, va rugam informatii in legatura cu:
-traseul de intrat pe autostrada prin sau pe langa Szeged
-mai multe locuri de pe traseu, de unde se poate lua vigneta ( matrica) rapid
BOGDAN DSN
cum treci granita dupa cativa km vei gasi pe stanga o benzinarie Shell de unde poti lua matrica (daca se poate plateste cu cardul,sau daca ai,plateste in forinti). Daca nu vrei de aici poti sa o iei de la alte benzinarii de pe parcurs. Intrarea pe autostrada spre Budapesta este la iesirea din Szeged.
nasty
multam fain si calatorie placuta tuturor
asteptam sa se termine racordul autostrazii spre Mako, termen 2007:
http://www.nart.hu/index.php]http://www.nart.hu/index.php[/url]
cezy
QUOTE(MoneyTalks @ 23 Apr 2006, 12:03)
Drumul "clasic" pe la Oradea e drumul lor 4 pina in apropiere de M5. Adica Oradea - Puspokladany - centura Szolnok - Albertirsa - M5 - M0 - M1
*




dar daca la Pilis fac spre Vecses e ok ? ai fost vreodata pe drumul acesta?
(ramin in Budapesta ptr citeva zile, deci nu doresc sa folosesc autostrazile)... cool.gif
Ghidioneanu
Conform http://www.motorway.hu/engine.aspx?page=Map s-a dat in folosinta o parte din centura Debrecen-ului , pentru cei ce vor sa foloseasca M3 , nu se mai intra prin Debrecen .
MoneyTalks
QUOTE(cezy @ 25 Apr 2006, 15:21)
dar daca la Pilis fac spre Vecses e ok ? ai fost vreodata pe drumul acesta?
*


Nu am fost pe drumul asta, deci nu stiu ce sa iti spun.

QUOTE(Ghidioneanu @ 6 May 2006, 09:52)
Conform  http://www.motorway.hu/engine.aspx?page=Map s-a dat in folosinta o parte din centura Debrecen-ului , pentru cei ce vor sa foloseasca M3 , nu se mai intra prin Debrecen .
*


Este egal cu zero ce s-a dat in folosinta. Este util pentru cei ce vin de la Puspokladany si vor sa o ia spre M3 dar sa nu treaca prin Debrecen. Pentru cei ce vin de la Oradea este COMPLET inutil
drumaru
QUOTE(MoneyTalks @ 6 May 2006, 20:57)
Nu am fost pe drumul asta, deci nu stiu ce sa iti spun.
Este egal cu zero ce s-a dat in folosinta. Este util pentru cei ce vin de la Puspokladany si vor sa o ia spre M3 dar sa nu treaca prin Debrecen. Pentru cei ce vin de la Oradea este COMPLET inutil
*



Se poate folosi daca la Derecske faci dreapta in loc sa mergi tot inainte spre Debrecen. Nu stiu insa cum e drumul pe acolo (e ceva mai lung, insa daca e si bun, e OK ca scapi de oras)
kokaina
QUOTE(MoneyTalks @ 23 Apr 2006, 12:03)
Drumul "clasic" pe la Oradea e drumul lor 4 pina in apropiere de M5. Adica Oradea - Puspokladany - centura Szolnok - Albertirsa - M5 - M0 - M1
*



Tocmai mai intors dintr-o scurta calatorie, Ungaria-Austria, si informatiile de pe forum mi-au fost foarte folositoare. Mersi....si pana imi programez urmatoarea excursie, numai bine si drum bun la toti.

Luck73
Salut,

Pana la urma s-a dschis autostrada de la Szeged spre Budapesta???
Multumesc anticipat pentru raspuns,

see u!
Gheorghe Dracu
Din 4 decembrie 2005.
silver
buna, am auzit la stiri ca s-a dat drumu la autostrada de la Debrecen, la ce se refere? este legatura directa pina la Budapeste? pentru cei care care vin de la oradea este o solutie sa urce pina la Debrecen si apoi pe autostrada direct Budapesta si apoi spre Viena (pina la Basescu cu o punga de portocale....)....
nasty
Din nefericire centura Budapestei intre autostrada dinspre Szeged si autostrada dinspre Debretin, nu e gata decat in 2007:
http://www.nart.hu/index.php
E foarte greu de traversat Budapesta prin centru= blocaje si semafoare
silver
bun, dar ar fi totusi o varianta Oradea-Debrecen-Budapesta cu riscul de a trece prin Budapesta pentru a iesi spre Viena (lucru destul de usor deoarece au bulevarde cu 3 benzi si limita de 70 pe care se merge foarte bine) decat sa mergi Oradea direct Budapesta pe drumul cu o singura banda si plin de restrictii...
MoneyTalks
QUOTE(silver @ 15 May 2006, 08:42)
Oradea direct Budapesta pe drumul cu o singura banda si plin de restrictii...
*


Pe drumul asta cu restrictii in zi de duminica sau sarbatoare (cind nu circula camioane) se poate face numai 2 ore si jumatate pina la Budapesta, pe M5-M0... smile.gif Si sint 250 km... Sint cam 11 localitati in total, cu distante mari intre ele, iar daca drumul e OK, se circula lejer cu 150+ in afara localitatilor. Acolo nici nu prea sta potera cu radar, sau daca sta se cam stie locurile unde are obicei sa stea smile.gif

Problema e ca acum se repara foarte multe sosele in Ungaria, si pe drumul 4 si pe varianta cu Debrecen si nu se poate circula cu viteza prea mare. Ultima data (acum o saptamina) am avut nevoie de vreo 4-5 ore pina la Budapesta.
khris
@ money talks-Deci recomanzi clar varianta de 250 km prin albertirsa?
Te rog daca poti sa-mi spui unde pot plati vigneta pentru ungaria cu cardul avand in vedere ca am 250 km pana ma "sui" pe autostrada,deoarece nu vreau sa ma mai complic cu forinti si am inteles ca la plata in euro te cam "cigulesc" ba la curs ,ba la rest ,ba la amandoua.
MoneyTalks
Cel mai simplu e sa platesti in forint. De exemplu cind te apropii de Albertirsa este o benzinarie pe dreapta unde poti cumpara vigneta. Sau cind te apropii de Szolnok, dupa ce treci de drumul cu 2 benzi este o benzinarie pe dreapta de unde poti cumpara. Din aceasta benzinarie am luat si eu.

Iar pina la autostrada nu sint 250 km, ci numai vreo 220 parca.

Pina nu se aduce M3 linga Debrecen, eu recomand drumul 4 de la Oradea la Budapesta, prin Albertirsa.
WUB
Din pacate la Etap nu mai sunt locuri in perioada dorita de mine (03.08-06.08.2006) pentru
Formula 1.

Intrebarea e daca mai sunt alte h/moteluri asemanatoare in apropiere de Budapesta sau de Hungaroling.
khris
QUOTE(MoneyTalks @ 16 May 2006, 11:13)
Cel mai simplu e sa platesti in forint.

Asa e numai ca nu vreau sa mai cumpar forinti si asi prefera plata prin card.Ma gandeam ca stii tu o benzinarie unde se plateste cu cardu.
Oricum Tks!
Ghidioneanu
In Ungaria la benzinariile Shell sau Mol se poate plati cu card , am platit eu in Nyiregyhaza cu card Visa la intrare ,si apoi la iesire de pe M3 spre Debrecen , am luat benzina . Se plateste un comision , mic de altfel , dar merita sa nu ramai cu forinti in buzunar , e recomandabil mai ales pentru cei care nu se plimba toata ziua prin Ungaria . Prima data am ramas cu un pumn de maruntis cu care nu aveam ce face ...
Personal prefer drumul prin Debrecen spre Budapesta , e cu 60 km mai lung , dar e mai liber , iar traversarea Budapestei nu e asa de speriat ca cea a Bucurestiului. Depinde si la ce ora ajungi in Budapesta , ultima oara am avut nenorocul sa fie vineri la ora 15-16 ora locala , a fost ceva de stat prin intersectii.
Dar am nimerit si Duminica dimineata la ora 6.00 si in 15 minute am traversat tot orasul ...
Eu zic ca merita pe M3 , e si mai libera ...
Consulta si pagina :
http://www.autopalya.hu/Engine.aspx
Are si varianta in engleza ...
nasty
postat mai sus, la benzinaria Shell, se poate cumpara cu card vigneta pentru Ungaria si pentru Austria iar casiera stia romaneste.
Deci, trebuie sa fie in drum macar o benzinarie Shell, daca nu cumva si altele...
Maximus Decimus
QUOTE(WUB @ 16 May 2006, 12:11)
Din pacate la Etap nu mai sunt locuri in perioada dorita de mine (03.08-06.08.2006) pentru
Formula 1.

Intrebarea e daca mai sunt alte h/moteluri asemanatoare in apropiere de Budapesta sau de Hungaroling.
*



Incearca pe siteurile care ofera apartamente in regim hotelier din Budapesta. E super OK. Preturi intre 30-40 euro pe zi apartamente cu 2 camere. asa am stat la concertul Depeche din martie.
khris
QUOTE(Ghidioneanu @ 16 May 2006, 21:18)
Personal prefer drumul prin Debrecen spre Budapesta , e cu 60 km mai lung , dar e mai liber , iar traversarea Budapestei nu e asa de speriat ca cea a Bucurestiului. Depinde si la ce ora ajungi in Budapesta , ultima oara am avut nenorocul sa fie vineri la ora 15-16 ora locala , a fost ceva de stat prin intersectii.

Cred ca la aceeasi ora voi fi si eu in preajma Budapestei si parca nu asi vrea sa intru in oras.Ma gandesc numai la ce e in Bucuresti vineri dupa-amiaza la orele 15-17 mad.gif
nasty
Am traversat Budapesta intre 7 si 9 dimineata si a fost infernal, toata circulatia de pe autostrazi si strazile lor cu 6 benzi s-au poticnit in podurile de peste Dunare, care nu fac fata.
De evitat orele de varf, o sa fie mai bine dupa terminarea centurii M0.
eugeniuz2004
Si daca e deschisa autostrada de la Szeged spre Budapesta cat sa fie oare de la granita noastra pana la Szeged? si e mai bine de coborat spre Arad si iesit pe la Nadlac sau Cenad? decat de iesit pe la Bors?

Iaca si linkul direct catre tarife pe categorii

http://www.motorway.hu/engine.aspx?page=dijtablazat2006_en
Gheorghe Dracu
Cum vrei, la Bors nu ai autostrada. In zona Banatului ai Cenad, Nadla si Turnu. Cenad e cel mai liber. De la TM la Cenad sunt vreo sunt vreo 80km si de la Cenad la Szeged sunt inca vreo 40km.
BestiaL
Ce parere aveti de unguri? De cum stau ei la panda, doar doar le-o pica si lor ceva (parca ar fi de-ai nostri, nu alta)!
Am auzit de curand in Ungaria te intreaba politia de triunghiuri, extictor, trusa medicala. Eu unul nu am si, sincer, nici nu am de gand sa cumpar, DAR daca trebuie?...
Voi ce stiti de treburile astea?
RCS
Hm...am fost anul asta de mai multe ori in Ungaria...dar nu m-a oprit niciodata politia...!!! smile.gif Si apropo: trusa medicala, extinctor si triunghi reflectorizant..iti trebuie si in RO...adica eu am asa ceva la masina...daca nu ai ar fi bine sa-ti cumperi si tu. dry.gif
Tudor
BestiaL, daca esti din Bucucresti, pentru set RAR vezi ca cel mai ieftin e in Pta Chibrit (la capatul autobuz 300) la un magazin micut, unde tot setul este aprox 75 roni cu factura. Eu zic ca doar pentru atat nu merita sa risc sa pierd nici macar timpul negociind cu Garcea.

Prin Ungaria am trecut, am mers regulamentar, nu m-a oprit nimeni.
cipman
Cu tot cu extinctor? Unde la P-ta chibrit? Dar te rog nu-mi zice de autobuzul nu_stiu_care ca nu le am cu RATB-ul.
Tudor
Set RAR = trusa + triunghi + extinctor
Cu vii pe Bd. Ion Mihalache (fost 1 Mai) dinspre Pta Domenii spre Calea Grivitei, aproape de capatul dinspre Cal Grivitei, pe partea dreapta, exact in statia de cobarare de la Capatul autobuzului 300 (nu acolo unde o sa vezi mai multe autobuze stationate, ci putin mai inainte), in dreptul refugiului de tramvai de pe sensul opus, un mic magazin alb, care are in vitrina o multime de semne reflectorizante (din cele de pus pe tiruri), daca iei trotuarul la pas in zona n-ai cum sa-l ratezi.
padre
Pe langa cele mentionate mai trebuie si bulina cu RO pe portbagaj sau luneta. Multi nu au, dar daca vrea garcea isztvan spaga te intreaba si de asta blink.gif
cipman
Pe istvan nu stiu cat il intereseaza. Cei din spatiul shmengen fac gat ca aia care nu-s din gradina lor sa poarte bulina sau steaua lu' David (sau a lui Jiji - nu mai stiu a cui). Care trebuie montata in stanga numarului de inmatriculare. Nu pe roata de rezerva.
made
Pai acum, cu numerele astea noi, nu e trecuta tara pe ele, in stg.? La ce mai trebuie alta bulina? Cand erau numerele alea vechi, inteleg, dar acum?
Eu nu mi-am lipit niciodata asa ceva...
cipman
... dar n-ai stelutele galbene ale lui jiji, 12 bucati.
made
da, dar nici pe plasticul ala nu sunt wink.gif
Serios acum, ar fi culmea sa-mi zica unu ca mai trebuie lipita o mizerie pe masina ca asa vrea el. Ca e scrisu prea mic pe nr. sau de ce? Cred ca l-as lipi cu capu de nr mad.gif
Da cum am spus, pana acum nimeni nu s-a legat de asta...
cipman
Faci cum vrei. Problema poate sa apara la intrarea in curtea shmengen dar si daca te opreste pt. altceva si te verifica la asta. Eu zic sa-ti iei una si s-o pui in portbagaj, ca nu cere de mancare, sa fie la numar. Nici mie nu mi s-a intamplat (am fost de doua ori fara - din nestiinta) dar nu risc. Vezi ca mai sunt unii pe alte forumuri care povestesc ca n-au fost lasati sa intre sau au fost intrebati de alde ai nostri si dadeau din colt in colt sa gaseasca o bulina la granita.
Sau, daca vrei, o alta solutie e sa-ti iei una si s-o lipesti pe folie magnetica, cum fac taximetristii cu masini particulare cu numarul de autorizatie pus pe usa din spate. O pui cand vrei si unde vrei (pe tabla). Nu zgarie, nu nimic.
JADRRO
Si in Ungaria ... politia este foarte activa... i-am vazut asta vara steateau pe dupa tufe... radare la 30km/h in fine ... amenzi peste amenzi ... mai rau e ca nu inteleg limba... iar ei " nu stiu nici o alta limba"
sandman_
Eu fac destul de des drumul Viena-TgJiu-Viena (minim 4-5 ori pe an) de vreo 3 ani incoace si nu m-a intrebat nimeni de bulina cu RO. La granite nu m-a intrebat nimeni de sanatate, ci doar daca am permis de conducere de Austria. Faptul ca scrie RO in stanga numarului e (aparent) suficient.
In ceea ce priveste trusa minimä, e cam problematica treaba. Pe mine m-au oprit de 2 ori la iesirea de pe M5(Kiskunfelegyhaza) cu un astfel de control: permis, certificat, carte verde, trusä medicalä, extinctor, triunghi, veste reflectorizante (in A, I, E, D, F sunt obligatorii; in H nu sunt sigur), set de becuri, etc. si sunt destul de hotärâti sä imparta amenzi.
In vara, cand am luat masina noua, am mers de la Timisoara la Viena fara toate astea (n-am avut timp sa le cumpar si erau ceva mai ieftine aici). La intrarea in Ungaria m-a oprit politia de frontiera si m-a intrebat de ele, dar le-am zis ca sunt langa roata de rezerva, sub bagaje, si ca e greu sa le caut, etc...
Pe langa posibilitatea amenzii, triunghiul si extinctorul sunt destul de vitale.daca ai ghinionul sa faci vreo pana noaptea si opresti dupa o curba, fara triunghi e cam riscant... La fel cu extinctorul: stiu prieten caruia i-a ars masina si n-a avut ce-i face fara extinctor.
cipman
Intre timp s-a desfiintat chestia cu bulina. Am scris in alta parte, la Pregatiri Calatorie. Postul respectiv s-ar potrivi si aici.
ktmbull
Si nu uitati faza scurta aprinsa si ziua .Neaparat. Eu am decartat 20 euro pe chestia asta la nici 5 km de cand intrasem in Ungaria(cred ca politistii aia locuiesc acolo pe marginea drumului si nu opresc decat masini straine).
Laurentziu83
Atentie mare pe la unguri, ca astia nu suporta romanii de nici un fel. Am pe cineva care si-a cumparat o duba izoterma din Germania si ii trebuia nushce stampila ca sa iasa din spatiul Schengen (la iesirea din Hu) iar vamesii cand vedeau ca e roman ori se intorceau cu spatele ori incepeau sa-l injure ca de ce a venit acolo, ca sa se duca la camioane, etc. N-avea timp omul (mai trebuia sa traverseze si Romania) ca altfel le facea cateva reclamatii.
Vad si din ce ati spus voi ca nu prea v-au tratat cu manusi se prea poate sa fi patit asta din simplul motiv ca aveati numere de Ro. Nu cred ca merita titlul de "fratii nostri".
AEP
nu sunt de acord...cu ultimul post....
am calatorit de multe ori in Ungaria cu masina... atata pana la Budapesta cat si tranzit spre Austria... mentionez ca NICIODATA nu s-a legat nimeni de mine aiurea...nici pe sosele nici in vama... si de multe ori am trecut "doar" cu o super nova sau un cielo...
Laurentziu83
Poate ai avut noroc, dar aud de multi care au avut probleme. Stiu ca cel de care vorbesc a stat disperat mai multe ore in vama ca sa-si rezolve problema si, intr-un final s-a gasit un roman sa-i explice.
JADRRO
In Ungaria m-au intrebat de : - set becuri,triunghi,extinctor,trusa med,si chiar si de autocolant RO , dar il aveam .. din fericire.. au fost atat de tristi ca nu au putut sa dea si ei o amenda .. smile.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.