Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Ungaria
Reno.ro - Forum Renault Romania > Alte discutii > Calatorii si Intalniri
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29
Ghidioneanu
Stie cineva daca s-au dat in folosinta portiunile de pe M3 spre Debrecen sau Nyiregyhaza ?
Ghidioneanu
La ora 16.00 , la stirile Radio Romania Actualitati s-a anuntat ca ministrul ungar al transporturilor a inugurat tronsonul de autostrada M35 spre Debrecen . Urmeaza ca Debrecen -Bors sa fie gata in 2011.
sorin
Ce mai stiti de DN4 Budapesta-Bors?Sau terminat lucrarile si restrictia(60 km/h) aia lunga?

Trec duminica prin Budapesta deci ma bate gandul sa incerc si M3 dar cum e drumul intre Debrecen si Bors?
bh07xyk
Debrecen-Bors e perfect, acum o luna lucrau la un singur pod intre Beretyoujfalu si Oradea. Daca stii alternativa pe drumuri secundare Debrecen-Oradea e si mai bine.

In legatura cu DN4, in afara de portiunea de langa granita care e 90% gata, lucreaza/extinderi si intre Szolnok si Albertirsa. Nu sunt blocaje nici radare de obicei. De altfel n-am vazut niciodata radar la limitarea asta lunga de 60 din apropierea granitei.

In sfarsit... eu raman la DN4
sorin
Problema este ca nici eu nu i-am vazut dar m-au oprit si am decartat biggrin.gif Data viitoare activez tempomatul.

Debrecen-Oradea,bineinteles ca pe secundare vin.Mersi de info oricum,poate ne intersectam in Oradea iarna asta.Ios din Rogerius.
Ghidioneanu
Ungaria isi va privatiza operatorul de autostrazi
Ministerul ungar al economiei si transporturilor intentioneaza sa privatizeze compania de stat care administreaza autostrazile, Allami Autopalya Kezelo (AAK). Conform ziarului local Nepszabadsag, pregatirile si schimbarile oragnizationale necesare pentru privatizare au inceput deja, iar o decizie va fi luata anul viitor, scrie Portofolio. Expertii au afirmat ca privatizarea AAK ar putea aduce la bugetul de stat venituri intre 1,18 mld. euro si 1,97 mld. euro (1,55 mld dolari si 2,59 mld. dolari) la buget.

aaaasta o sa insemne ca o sa platim de o sa ne usture autostrazile din tara vecina...probabil va fi ca in Italia , Spania sau Franta ...nasol...
nasty
foto: http://www.nart.hu/galeria.php?id=60

deci, din 2011 vom merge de la Turda, pe autostrada Bechtel, apoi M35, pana la Debretin-M3-Budapesta.
Cum vom ajunge la Turda din Bucuresti? Ce va mai fi gata?
Pe Valea Prahovei va fi vai si amar de aglomerat, pe Valea Oltului, nu o sa fie nimic gata, numai centurile Pitestiului si Sibiului.
E clar ca urgenta cea mai mare este finalizarea portiunii Ploiesti-Brasov!!!
carlo
Exista duty-free shop-uri la granita dintre Ungaria si Croatia?
Flores
Stie cineva daca vigneta pentru Ungaria se poate elibera si cu o alta data de utilizare decat cea din ziua in care o cumperi? Adica sa o iau azi, sa zicem, dar sa o folosesc peste o luna!
Merci!
Ghidioneanu
Pe acest site :

http://www.motorway.hu/engine.aspx?page=vi..._administration
In legatura cu vigneta pe 4 zile :

,, 4-day


As per the requirements applying to the annual vignette.

Prior to the commencement date (in case of advance purchase) it is also possible to have the vignette transferred without presenting the documents evidencing the sale of the vehicle. "
cataline
Puteti sa-mi spuneti si mie daca de la Szeged pana la Budapesta pe M5 se mai iau si alte taxe in afara de obisnuita vigneta de 1170/1530 Ft pentru 4 zile?
cmandrei
NU mai sunt alte taxe.
cataline
Merci mult
camesibiu
Se poate merge si pe drumul national 5 ( paralel cu M5 ) de la Szeged la Budapesta ) Este foarte bun . Din greseala eu am ratat zilele trecute autostrada M5 si am mers cca 60 km pe drumul paralel 5 . Am rulat cu peste 100 la ora , drept ca era seara ( 21 )
cataline
Pai eu voiam sa ajung destul de repede si de aceea am zis de M5 (limita 130km/h), ca altfel o luam si eu pe DN-uri (limita 90km/h).
bh07xyk
Nu va deranjati sa respectati 130 pe autostrada in HU. Nici 100 pe nationale. In localitati atentie si 80-100 pe M0.

In zona Tatabanya a aparut un radar fix pe M1 dar franeaza toata lumea , e greu de ratat.


Gheorghe Dracu
150 pe autostrada e tolerat. 160 si mai mult nu prea. Cunosc oameni care au fost opriti pe autostrada pentru viteza. Pe nationale nu am vazut radar niciodata. Si de regula bag cam 120 pe nationale. In schimb stau baietii la trecerile la nivel cu calea ferata fara bariere si urmaresc sa opresti la cruce.

In localitate e cal a noi. Cum ti-e norocul.
marss41
Saptamana trecuta am fost Oradea -Budapesta via Debrecen.Ultimele noutati:
-M3 va face legatura cu Ucraina
-din Debrecen se merge pe M35 45 km pana la jonctiunea cu M3
-Vigneta de autostrada 1500 Ft. cca 21 lei valabil pe orice autostrada 4 zile.Obs. dupa lipire pe parbriz se va pastrasi bonul cu care s-a platit
-la intoarcere am plecat din Budapesta si am iesit pe M3 la 18,30 si am ajuns acasa in oradea la 21,30 in conditiile in care 200 km i-am facut pe intuneric si ploaie .Masina utilizata Skoda Octavia la 150 CP. Viteza medie 110 km/ora.
- limita superioara pe autostrada in Ungaria 130km/ora
- nu prea erau gropi pe autostrada icon_mrgreen.gif deci au un principiu de constructie a autostrazilor total diferit de cel mioritic si de taxare( apropo de Berbeceanul si ai lui 5 eur/ 100 de km de autostrada. Noroc ca navem inca 100 km autostrada in RO .... am avea ce plati ....sau cred ca n-ar mai avea rost sa le construiasca)
cataline
Apropo de lipirea pe parbriz a vignerei, am citit pe site www.motorway.hu urmatoarele :
"Where should I attach the vignette?
The stickers should be attached to the lower corner of the windscreen on the driver's side."
Treaba e ca prin Bucuresti eu am vazut ca 95% din masini au atasate aceste vignere exact in partea cealalta si sus (adica colt dreapta sus cum stai la volan).
E chiar asa de important sa lipesti unde zic ei?
bh07xyk
Important e sa fie lipita. Eu le lipesc in dreapta jos. M-au oprit de 'jde ori in HU, odata chiar pe autostrada si nu s-au legat de asta. Pica-le-ar capacele la Mondeo ca vesnic inventeaza cate ceva de scap cate 10-20 euro.
jammers
Pe autostrada Budapesta - Szeged am vazut des radare - mai ales pe sensul de mers spre Budapesta. Nu sfatui sa nu respecte viteza daca tu nu ai vazut. Evident, daca se prevede un buget amenzi, alta'i treaba.

Si politie sau radar e de fiecare data pe podul de la iesire pe autostrada, in directia Szeged. E o limitare de viteza, nu-mi aduc aminte la cat, parca 80 sau chiar mai putin, si din patru treceri, de trei ori baietii sunt prezenti. Chiar daca nu vedeti masina, atentie pentru ca sau o ascund sau e un baiat pe motocicleta.


QUOTE(bh07xyk @ 29 Mar 2007, 21:31)
Nu va deranjati sa respectati 130 pe autostrada in HU. Nici 100 pe nationale. In localitati atentie si 80-100 pe M0.

In zona Tatabanya a aparut un radar fix pe M1 dar franeaza toata lumea , e greu de ratat.
*


bh07xyk
Evident ca unde sunt limitari de 80 sunt si radare. Eu ma refeream la regula de 130 care nu se aplica la litera. Asta nu inseamna ca e bine sa depasesti Mondeo-pica-i-ar-capacele cu 200 la ora. 150 e mai potrivit.
cris_a
pe M1 , tot in apropiere de Budapesta dinspre Viena, am vazut un blitz rosu - aveam 150. inca astept sa vad ve era ala.
pe M0 e restrictie de 80. m-a oprit politia dupa ce a mers vreo cativa km buni in spatele meu, dar numai in momentul in care a aparut scris pe afisajul de pe autostrada. ei nu au radare pe masina (20 eur spaga - aveam 130 la 3 noaptea).
politia a aparut in spatele meu la vreo 20 km dupa acel blitz, deci nu stiu daca e neaparat radar.
bh07xyk
Pe acolo asa vaneaza ei pe M0, vin in spatele tau daca ai nr straine si asteapta sa gresesti. Asta e un motiv pentru care le doresc capace lipsa.

Edit: daca ala dinainte era radar si tinea de ei , ai fi aflat si numai ca sa iti creasca spaga.
cris_a
oricum numai eu stiu in ce limba m-am inteles cu ei, ca nu vroiau sa vb decat maghiara. amenda era pe undeva la 60 eur si eu am dat spaga 20 ca atat aveam marunt.
sandman_
La noi se poate contesta un PV. Il semnezi, spui ca ai mentiuni de facut, etc...
Oare la ei nu se poate face aceeasi chestie? Spui ca nu esti de acord cu fapta respectiva, nu platesti amenda, astepti citatie, etc...?
cris_a
si eu ma gandeam la asta, dar cine se duce la Budapesta sa se certe cu ei?
sandman_
Nimeni. Tocmai asta e ideea. Sistemul e prea greoi si nu cred ca ti-ar trimite vreo citatie acasa. Iar de controlat datele la frontiera, nici atat. Partea cea mai dificila mi se pare aia in care sa pleci de la "locul faptei" fara sa scoti banul din buzunar...

Ideea e sa-i bata sistemul, nu neaparat sa te bati tu cu ei...
Iar daca tu, gigel, contesti bine acel PV, nici nu trebuie sa te prezinti acolo...
bh07xyk
Pai nu e deloc dificil sa parasesti locul fara sa platesti. Am avut discutia asta odata cu ala de sta la pescuit imediat dupa Artand, ma agatase pentru farurile de ceata lasate aprinse de colegul meu cand am trecut la volan. Poti plati in 48 de ore la orice posta maghiara pe baza procesului verbal, semnat sau nesemnat smile.gif. Nu esti obligat sa ai bani la tine sa ii platesti lui amenda.

Ca te prezinti sau nu la posta e treaba ta, evident, dar daca dai des pe acolo...
sandman_
daca dai des pe acolo, ce?
La intrare in H nu te mai verifica nimeni, deci...
bh07xyk
Daca te mai intalnesti cu el si i-ai contestat PVul si nu ai platit la posta poa' sa-si aduca aminte sa te intrebe de vesta, nisip, lopata, cric, triunghi, centura pasager spate, trusa de prim ajutor vizata, stingator, jenti nestandard, lanturi etc. Chiar ai nevoie de asta?

Poa' sa zica amandoi politistii ca erai cu farurile de ceata aprinse chiar daca nu erai. Poa' sa i se puna pata ca esti roman si sa te tina acolo pana vine controlul vamal care au dreptul sa ti-l faca oriunde peteritoriul Ungariei.

Sa nu crezi ca ei nu isi cunosc sistemul.
sandman_
control vamal nu au voie sa-mi faca (bun, il cheama control financiar, dar nu e chiar asa simplu)
tu chiar crezi ca un ciubucar tablagiu isi aminteste toate amenzile pe care le-a dat? Sa presupunem ca isi aminteste de mine: de unde stie daca am platit sau nu pana la urma?
Sa presupunem (chiar prin absurd) ca stie si ca n-am platit amenda: toate chestiile enumerate de tine le am in regula (mai putin lopata si nisip, de care am nevoie doar iarna)
bh07xyk
Pai in cazul asta iti ramane doar sa incerci si sa ne spui cum a iesit. smile.gif Succes!
khris
Se poate estima cam in cat timp trversezi Budapesta de pe M3 pe M1.
O traversat cineva cu mio sau cu igo? Te poti baza pe navi?
bh07xyk
Noaptea e cam 20 de minute si nu prea ai se face cu navi ca stai doar pe bulevarde bine semnalizate. ziua poa sa dureze peste o ora.
pablo
Mai oameni buni voi pe ce lume traiti ?
sandman_ Postat 7 Apr 2007, 17:50
QUOTE
La noi se poate contesta un PV. Il semnezi, spui ca ai mentiuni de facut, etc...
Oare la ei nu se poate face aceeasi chestie? Spui ca nu esti de acord cu fapta respectiva, nu platesti amenda, astepti citatie, etc...?

In primul rand procesul verbal e in limba maghiara (pentru cine nu o cunoaste nu seamana cu nici o alta limba de circulatie internationala).Ca sa contesti ceva trebuie sa intelegi care sint acuzatiile. Mos creta din Hun nu e cu nimic mai breaz decit omologul din Romania.Ce spui tu sand e posibil dar cere cunosterea limbii,timp,nervi.
Adica e ca la noi tongue.gif
Am primit o amenda pentru parcare fara tichet in Budapesta(desi nu am parcat unde se platea si nici o masina din jur nu avea tichet dar erau cu numere de Hu).
Totul era scris in limba maghiara.Trebuia sa merg in sectorul 1 la o adresa ca sa platesc amenda.Ceea ce nu am facut si abia astept sa ma dea in judecata ( ca altfel ei de la mine nu vad bani ) tongue.gif ..... Raspunsurile mele vor fi in romana.
sandman_
Teoretic, e posibil. El discuta cu tine in engleza (sau germana, sau paote chiar romana, dupa caz). Apoi ii spui ca nu recunosti fapta. Oricare ar fi ea. Si scrii asta in limba care vrei (de preferat EN sau DE) pe procesul verbal. Primesti o copie dupa prosecul verbal si gata. (teoretic)
Ideea e ca eu nu cred ca vor incepe ei sa caute masini in Romania pentru o amenda (imaginara) de 40€.
khris
QUOTE(bh07xyk @ 20 Apr 2007, 22:48)
Noaptea e cam 20 de minute si nu prea ai se face cu navi ca stai doar pe bulevarde bine semnalizate. ziua poa sa dureze peste o ora.
*


Pai o oara nu e asa mult. In cazul asta cred ca e mai bine pe la Debrecen decat pe E 60 pana la M5 si apoi Viena
viorelash
Salutare tuturor,

Vreau sa traversez Budapesta venind dinspre Viena si mergand spre Satu-Mare. Ce ma sfatuiti pentru o traversare usoara si rapida?wink.gif ?
sorin
QUOTE(khris @ 20 Apr 2007, 22:18)
Se poate  estima cam in cat timp trversezi Budapesta de pe M3 pe M1.
O traversat cineva cu mio sau cu igo? Te poti baza pe navi?
*



Am traversat eu cu Mio intr-o duminica(februarie) ziua in max 45 min.
khris
Ne poti spune conditiile de trafic?
Pe mio vreau si eu sa ma bazez la traversarea Budapestei si sper sa scot un timp mai bun pe Debrecen decat Oradea -Solznok -M5
sorin
Conditiile de trafic.....nu e mult de spus,cum iti e norocul,eu cand am trecut a fost un trafic mediu dar in general in Budapesta se circula foarte fluid.
Budapesta-Debrecen am mers rapid.
khris
Ok merci mult de raspuns. Mai mult ca sigur ca voi alege M3 decat E60-M5. Sper ca voi scoate un timp mai bun chiar si cu traversarea Budapestei. Ma gandesc ca in jurul pranzului nu va fi asa aglomeratie
LucVer
khris, dupa ce te intorci sa ne spui te rog cum a fost varianta pe M3.

In iunie plec si eu spre Austria si as vrea sa merg pe la Oradea, drumul spre Arad fiind ingrozitor, din cauza nenumaratelor mad.gif (aprox. 40) semafoare dintre Brasov si Sibiu.

Tip pentru cei care merg spre Oradea dinspre Brasov: s-a reparat soseaua dintre Acatari (DN 13) si Ungheni (DN 15) asa ca nu mai este nevoie sa intrati in Tg. Mures.

khris
QUOTE(LucVer @ 3 May 2007, 08:54)
khris, dupa ce te intorci sa ne spui te rog cum a fost varianta pe M3.

In iunie plec si eu spre Austria si as vrea sa merg pe la Oradea,

In cazul acesta ne vei spune tu cum o fost pe M3 si traversarea Budapestei, deoarece eu plec mai tarziu. sad.gif
LucVer
smile.gif OK
verde
O intrebare.Pot circula in Hu fara scaun de copil daca copilul are deja 1.65 m si 12 ani exact fara 2 saptamani la data calatoriei????
Care sunt riscurile?
daniel28
Pana la urma s-a terminat tronsonul de M0 care leaga M3 de M4 ?
sandman_
nu exista M4
daniel28
Corect, am vazut harta de pe nart.hu, unde sunt si proiectele.

Ma refeream la bucata dintre M3 si M5.
Ca sa vad daca e mai bine sa plec din tara prin Oradea sau prin Arad (date fiind si lucrarile dintre Brasov si Sibiu).
Eu plec din Bacau
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.