Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Ungaria
Reno.ro - Forum Renault Romania > Alte discutii > Calatorii si Intalniri
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29
Amedeus
10 zile = 2550 ft. deci ceva mai mult de 10 €
Pe 7 zile nu exista.
padre, in Timisoara poti gasii la case de schimb forinti la un curs corect.

Info: la Szeged am schimbat RON fara probleme la casa de schimb valutar (Praktiker). Cursul era unul corect, am primit chitanta si restul (cam 5 RON) in lei, fara probleme.
delfinut
Cunoaste cineva un hotel/motel/pensiune convenabila in primii cca 50 km la vest de Budapesta, in afara de Etap? Multumesc
cataline
Eu am luat vigneta din vama de la cenad cu 8 eur parca (primea doar lei si euro, nu forinti), asta in iunie. Daca e ia direct din benzinarie in fotinti ca e mai ieftin (cum ziceau si altii). De schimbat vezi ca gasesti in Cenad inainte de granita cu putin. E o casa de schimb pe stanga cum te duci spre granita.Toate bune.
Hatod
QUOTE(padre @ 22 Jul 2007, 19:38)
Nu am forinti, o sa am euro, si aia numerar... deh, bani de la firma. Cel mai simplu era cu un card, dar nu imi face firma card pentru o deplasare de 1 saptamana.

Totusi n-ar strica sa ai si forinti la tine. Intr-o saptamana sigur ca o sa cumperi ceva (de baut, etc.), in afara hotelului, mai ales daca faceti plimbari in oras.
Sper ca acuma s-a normalizat situatia, dar in 2006 schimbul de valuta oficial era foarte "misto" la Budapesta.
Erau doua cursuri: unul normal, dar numai pt. niste sume serioase (100000Ft?), iar pentru sume mici cursul era naspa rau.
Nu stiu ce program veti avea, si daca o sa va plimbe cei de acolo pe voi, dar daca va avantati singuri, atunci e bine sa ai forinti pe autobuze/taxi, pe inghetata, pe bere, etc.

Vad ca ziceti ca Oradea-Budapesta faceti in 3 ore in mers lejer. Eu ma duc pe drumul 4, care acum nu mai este in constructie, numai cu 2-3 sate inaintea Budapestei ajung pe ceva drum ocolitor nou-nout - cu niste semnale de autostrada, care merge si spre aeroport. De obicei imi trebuie 6 ore de la Cluj, din care aproape jumatate pina la vama. Data trecuta am ajuns din Bp. la Oradea in 3 ore, si eram foarte multumit, dar asta insemna 90 in localitati si 120 afara.
Dar daca ma gandesc bine, e buna afirmatia, mai ales ca in Octavia si 140 tot lejer se simte, si nu-ti pasa nici de consum.

Drum usor, Padre, si daca treci hotarul la Bors, sa ai grija vreo 30 de kilometri de linia continua, ca e zona preferata a catorva politisti.
Gheorghe Dracu
Parerea mea: nu va fie lene sa opriti si cumparati forinti din Timisoara sau Arad. Asa nu o sa va arda nimeni la euroi in Ungaria. Vinieta sa poate cumpara din benzinarii cu card bancar romanesc foarte bine, iar cursul de schimb e unul normal, nu umflat.
padre
Multumesc tuturor pentru sfaturi, ne vom descurca noi wink.gif . Plecam intr-o duminica dimineata, deci nu stiu daca gasim sa schimbam duminca pe la pranz prin Romania.
Nu ma intereseaza daca ma pacalesc ungurii la vigneta cu 2-3 euro pentru ca se deconteaza la firma, asta e, eu le-am cerut forinti, card, etc.
Pentru cheltuieli personale avem noi timp sa schimbam forinti, in plus am si carduri bancare, etc...
Merge cu noi si un coleg de la Cluj, bun cunoscator al drumului si zonelor... ne-a promis si o palinca de sa ne punem in cap din 2 pahare drunksinging.gif
Voi avea grija cu politia, dar nu-mi fac probleme pentru ca eu oricum merg regulamentar, mai ales in localitati, etc. In afara localitatilor si pe autostrada o mai calc, cei drept, dar in rest sunt civilizat.
Brainie
Parca nu am vazut nimic despre subiectul detector de radar in Ungaria. Este legal ?
GIC
Am auzit ca da, dar nu dintr-o sursa 100% credibila....
Ghidioneanu
Eu am auzit ca nu , dar tot dintr-o sursa asemanatoare ... Oricum feriti-va sa folositi detectoare in afara Romaniei , riscati amenzi mari sau chiar privare de libertate in unele situatii ( vezi incidentele cu soferi romani in Grecia ...)
padre
Eu nu am vazut nici un detector de radar prin Budapesta si pe M5 sau pe drumurile nationale. E drept, am vazut si foarte putina politie si respectarea majoritatii regulilor de circulatie, mai putin viteza cool.gif . O calca si ungurii....
Pe autostrada spre Viena cica s-au instalat 3 radare fixe in barele de metal de pe margine, cum umblau la un moment dat niste poze pe mail in Romania. In rest, pe M5 am venit pana in Budapesta cu 150-170, fara probleme.
radioman
Rugaminte ptr cei din zona de vest a tarii ( eu fiind din Constanta): doresc sa merg in Germania (prin Austria), asa ca intreb care drum este recomandat ,cel prin Arad -Nadlac sau Oradea -Bors ? Multumiri tuturor care pot contribui cu o parere ! smile.gif
cataline
Prin Timisoara - Cenad tongue.gif
octa74
@radioman

Oricare e bun, de la Nadlac sau de la Bors mai ai vreo 60 de km pana la autostrada, iar de la Cenad vreo 30. Prin Romania sa eviti portiunea Brasov-Sibiu.
radioman
Vroiam sa incerc Transfagarasanul dinspre Valea Oltului si sa continui prin Deva Arad, ce ziceti ?
Gheorghe Dracu
E frumosdar periculos si anevoios. Sunt 1.500.000 de serpentine si in afara de asta de la Pitesti pana acolo sunt multe sate si multe radare.
camesibiu
Lasa Transfagarasanul pentru alta data . Dinspre Pitesti spre DN 1 traseul cred ca trebuie facut nu atunci cand te grabesti . Sunt multe serpentine , drumul nu este bun - parerea mea - posibil multe radare prin localitati . Pentru menajarea masinii recomand abordarea Transfagarasanului dinspre DN 1 spre Pitesti . Drum bun !
Jack Daniel's
QUOTE(cataline @ 2 Aug 2007, 16:57)
Prin Timisoara - Cenad tongue.gif
*


Clar , daca vi pe la Timisoara .
eugeniuz2004
QUOTE(octa74 @ 2 Aug 2007, 16:56)
@radioman

Oricare e bun, de la Nadlac sau de la Bors mai ai vreo 60 de km pana la autostrada, iar de la Cenad vreo 30. Prin Romania sa eviti portiunea Brasov-Sibiu.
*



Mai oare asa sa fie?

Eu stiam ca de la Nadlac sunt adevarat vreo 50 km pana la Szeged si de acolo e autostrada (ca ei au) dar de la Bors pana la M5 e cale lunga (sau s-a schimbat cumva ceva?)

Astept detalii!
bh07xyk
S-a schimbat in sensul ca ai 60 pana la M30 in Debrecen. Aia e la 60 km de Bors. Ca nu merita mers pe acolo e alta poveste. Ruta ideala Oradea Budapesta ramane pe nationalul 4 prin Szolnok. Ca sa scoti timp mai bun intre M1 (intrarea Budapesta dinspre Austria) si Bors trebuie sa vii cu 180-200 pe M3.

La intrebarea lui radio, am facut Oradea Bucuresti si retur de cateva ori anul asta. Am facut si Constanta. Fara discutie cea mai rapida varianta este Slobozia Urziceni Ploiesti Brasov Cluj. Valea Prahovei este naspa (aglomerat si incet) umai intre Campina si Brasov.
rmg
Eu mereu cand vin dinspre unguri,austrieci intru si ies pe la Turnu.

Eu recomand urmatorul traseu: Arad-Turnu (sau Nadlac la alegere)-Mako-Szeged-Kecskemet-budapesta-Gyor-Viena-Linz si de acolo Dzu cu mila. depinde unde in Germania vrei sa ajungi.
De la Turnu ai 50km de mers pe drum national (cu ceva radare), apoi la Szeged urci pe autostrada si numai asa o tii pana in Germania.
Cu o harta rutiera a Europei si cu indicatoarele de pe drum te vei descurca de minute. Bafta!
radioman
Multumesc frumos, intentionez sa ajung tocmai la Hamburg, si vreau sa economisesc pe cat posibil banii de benzina, (adicatelea nu as ocoli mai deloc, pe nicaieri)... smile.gif
eugeniuz2004
Vreo cazare decenta (si din punct de vedere al conditiilor si financiar) stiti pe undeva pe M3 cat mai aproape de Budapesta?
Amedeus
Vezi pe aici :

http://www.budapesthotelstart.com/index.ro.php
Ghidioneanu
Vad ca se taraganeaza si la unguri lucrul la autostrazi . Initial in iunie 2007 era planificata darea in functiune a tronsonului M0 care sa faca legatura intre M3 si M5 , dar pe noul site al administratiei autostrazilor unguresti http://www.nif.hu/ este dat termenul de 2008 ? adica eventual 31 decembrie 2008 ? Nu am mai avut rabdare sa caut si tronsonul M3 spre Nyiregyhaza ...
Amedeus
O harta cu autostrazile si stadiile de planificare / realizare:

http://www.aka.hu/magyar/3_Terkepek/pic/terkep_hun.jpg
eugeniuz2004
Vreau si eu o informatie cat mai precisa si sigura:
cati kilometri sunt de la Bors / Artand la Debrecen si
este autostrada de langa Debrecen pana la Budapesta?
Ideal ar fi sa raspunda doar cei care au fost si stiu exact situatia.
Si multumesc celor ce ma vor ajuta cu aceste informatii!
Amedeus
Bors-Debrecen= 63 km

Autostrazi ai M35 si M3 pana la Budapesta

O pagina grozava cu harti si calcul rute online : http://www.ro.map24.com/
eugeniuz2004
Multumesc pentru informatii!
jimmy
In ungaria si austria e legal detectoru de radar?

Mersi.
cmandrei
Nu.
jimmy
In nici una din ele? unsure.gif
cmandrei
Cauta pe aici si te convingi singur smile.gif . [legal o fi sa-l ai dar nu sa-l si folosesti]
jimmy
Pai am cautat... si am vazut doar informatii de genu ..."am auzit de undeva ca ar fi legal" sau "si eu am auzit de undeva ca nu-i legal"... huh.gif

Nu prea convingatoare nici una din afirmatii..
jimmy
Mersi.
sandman_
In ambele (A,H) e interzisa folosirea, iar (cel putin) in A este interzisa si posesia.
costit
Au vrut sa ma fure mad.gif

Am avut masina parcata in Budapesta in centru chiar pe deal vizavi de funicular si cand m-am intors dupa vreo doua ore mi-am gasit incuietoarea fortata la usa fata dreapta. Cred ca am avut noroc cu alarma ca nu au intrat in masina.
Partea buna a fost ca a mai mers inchiderea centralizata si am putut sa imi continui concediul care abia incepea. Partea proasta e ca iala e scoasa un pic in afara in partea superioara iar tabla e un pic stramba in partea inferioara - arata ca si cum cineva a bagat o surubelnita inauntru si apasat cu putere in jos.

Asa ca va zic asa la suparare - nu vizitati Budapeste mad.gif .
Dupa ce imi trece supararea smile.gif va zic ca mi s-a parut un oras foarte frumos si care merita cu siguranta macar doua-trei zile de plimbari prin zona centrala.
bh07xyk
O treaba e sigura: ai imunitate tot concediul, vede hotu' ca a fost altul inaintea lui.

PS. Daca si Loganurile au inceput sa se sparga, se duce Ungaria de rapa... Foame mare.
sandman_
Nu e asa importanta marca/modelul masinii, pe cat este continutul acesteia. Daca ai lasat vreo geanta la vedere sau vreun telefon/iPod/cdplayer, atunci tenteaza... Poate sa fie si trabant, ca tot tenteaza. Iar un Logan pare mai usor de spart decat un A8 (de exemplu).
costit
Aici ai dreptate sandman, aveam in geam suportul sistemului de navigatie. Pda-ul era cu mine da ce s-o fi gandit hotu', ca poate am lasat prin bord pe undeva si pda-ul.

Asa ca invatatura de minte - nu lasati nici suportul macar la vedere.
xennna
Daca tot vorbim de hoti si Budapesta, si pe mine au vrut sa ma faca la un semafor.
Era duminica dimineata in Budapesta pe la ora 8 aproape de iesirea din oras spre RO. Strazile aproape pustii. Am prins semafor rosu si m-am oprit bineinteles. Din sens contrar statea la semafor o masina de-a lor de politie. Se face verde si plec, politaii intorc masina lor in intersectie in fata mea si imi fac semne pe geam sa ii urmez. Imi dau seama ca am pana pe dreapta spate si imediat dupa intersectie ma opresc. Se dau politaii jos ma dau si eu imi cer actele . Le dau actele si ma duc sa vad ce e cu roata, urmat de politai. Bineinteles nu stiau decat limba lor de care n-am habar, dar totusi incercau ei sa-mi explice ceva. M-am apucat sa scot toate bagajele din portbagaj (aveam Cielo atunci) sa scot roata de rezerva sa o inlocuiesc, cu politaii langa mine. Am schimbat roata mi-au dat actele cu cateva indicatii si abia dupa aceea au plecat si politaii.
Pe drum ma tot intrebam oare ce aveau de s-au comportat asa ciudat.
Cand am ajuns la primul "Gummiservice" mi-am dat seama ce s-a intamplat la semafor.
Maradona va spune ceva; era sa fiu victima acestui mod de jaf in sensul ca la semafor cat asteptam culoarea verde, un hot ordinar mi-a taiat cauciucul cu un stilet sau ceva foarte taios si nu foarte lat, cam 1 cm, urmand ca dupa ce voi opri sa fac pana, sa ma atace. Cauciucul era taiat din lateral la mijlocul distantei pe latime si prima reactie a celui de la vulcanizare a fost sa gesiculeze cu un cutit in mana.
Oricum eram pus in garda de problema cu hotii din Budapesta si am blocat preventiv usile din interior cat am traversat orasul, ca altfel ma lucrau direct la semafor; aveam o camera de luat vederi pe bancheta din spate si geanta sotiei cu bani si toate actele.
Rememorand aceasta intamplare (s-a petrecut acum 3 ani) tin sa le multumesc acelor politai unguri; ei au vazut ce s-a intamplat la semafor si m-au protejat.
Deci mare grija in Budapesta; blocati usile din interior, nu treversati orasul noaptea sau dis de dimineata, nu lasati lucruri de valoare la vedere si mai sunt si altele pe care le stiti si voi.
eugeniuz2004
si in STAU / Blocaj pe M0 ce sa faci?

Evitati pe cat posibil M0 in perioada asta ca au lucrari la greu si se opoate sta chiar si 2 ore pentru circa 10 km
bh07xyk
Din pacate horror stories ca cea de mai sus se cam repeta cu Budapesta. Nu numai aici pe forum, cunosc si eu personal un caz in zona aeroporturilor la un semafor. Tipul a fost scos din masina de doi skinheazi si a incasat cativa pumni pentru ca era in masina cu numere de Bihor. I s-a explicat "Budos olah (aprox. roman borat) data viitoare stai acasa". A inteles perfect ce i se spune pentru ca e UNGUR.

Numitorul comun este ca se intampla pe strazi relativ goale masinilor cu numere romanesti. Respectiv nu in dopuri de circulatie. Si oricum nu trebuie exagerat, sansele sa patesti asa ceva sunt totusi foarte slabe. E o pata oribila pe fata unui oras altfel mult mai civilizat.

Fara sa am pretentia ca nu pot fi contrazis, cred ca M0 e sigur. La fel si majoritatea Budapestei.

Unele cartiere nu. Greu de spus care, dar indivizii dubiosi trebuie sa ii depistezi singur. Usile blocate sunt oricum o idee buna peste tot. De Maradone din pacate te poti feri greu daca nu cunosti bine semnele de identificare ale politiei locale.

In sfarsit... e usor de vorbit aici, ideea e ca faptul ca stii de asemenea lucruri te face mai atent si poti evita asemenea situatii.
padre
Eu am fost la Budapesta cu masina, si pentru ca ai mei dragi colegi erau obositi dupa cursuri si preferau sa se monteze cu niste palinca de la Cluj sau cateva beri pe la terasele din centrul orasului, eu am plecat singur cu masina prin oras, insotit de GPS. Intr-o seara am ajuns pe Vaci uca si incantat de limita de viteza de 70 km/h si de unda verde continua a semafoarelor am mers sa vad pana unde pot merge pe rosu... Am mers cam 10 km, ce-i drept era seara, deci traficul f lejer. Oricum am ajuns la periferie, asta e clar.
In rest m-am plimbat prin centrul orasului si a fost ok, nu m-am lovit de nici o situatie neplacuta. E drept ca am mers cu usile incuiate si am cascat ochii in jurul meu, dar oricum...
khris
QUOTE(eugeniuz2004 @ 2 Sep 2007, 20:46)
si in STAU / Blocaj pe M0 ce sa faci?

Evitati pe cat posibil M0 in perioada asta ca au lucrari la greu si se opoate sta chiar si 2 ore pentru circa 10 km
*


Putem afla mai exact pe unde se lucreaza?
bh07xyk
"Csomopont"-ul dintre Csepel si M7. Largesc intersectia si fac poduri de traversare, se ingusteaza la o banda dar nu am prins niciodata blocaj. Poate la ore de varf. E anuntat clar inainte de Csepel deci daca vezi dop poti iesi din M0 acolo si intri pe inelul interior. Desi nu prea cred ca merita pentru ca si localnicii gandesc asa deci va fi si ala full...
eugeniuz2004
din pacate nu e anuntat si inainte de a se intra pe inelul M0 asa cum fac inainte de lucrari pe autostrada (anuntandu-te cu cel putin 1 - 2 KM inainte ca vei intalni lucrari).

Insa blocajul prins de mine sambata incepand cu ora 13 (ora locala) a fost de toata frumusetea pentru ca nu era nici un picior de politist sau vreun semafor care sa dirijeze cat de cat traficul. Probabil cu vreuna din aceste metode de dirijare s-ar fi circulat mult mai bine si nu mi-ar fi luat circa 2 ore sa trec de M0. Ciudat ca pe sensul spre Viena era trafic fluid. Doar sensul spre Romania era blocat. Si o gramada de masini cu romani venind din concediu.

Intrebarea mea referitoare la ce faci pe M0 era mai mult retorica pentru ca mi-e greu sa cred ca in marea aia de masini aveau cum sa vina la tine si sa iti ia ceva... desi niciodata sa nu spui niciodata.
sandman_
pentru cine doreste sa ocoleasca Budapesta venind dinspre Viena, postez o solutie (probabil unii dintre voi o stiu) de ocolire in caz ca M0 este blocata:

Cum vii dinspre Viena, pe M1, nu intri pe M0 ci mergi inainte pe M1 catre centru.
Treci de Etap, treci de intersectia cu M7, iar dupa Tesco, prima iesire de pe autostrada este catre "Lagymanyosi hid" (sau ceva de genul asta, rog pe bh07xyk sa ma corecteze daca n-am scris bine). Iesi pe acolo, si mergi numai drept, urmand acest "Lagymanyosi hid" pana ce, la un moment dat, apare un indicator cu M3, 3, etc... catre stanga. Virezi stanga spre M3 si urmezi indicatoarele cu M3 (se merge numai drept), iar dupa vreo 3-4 semafoare apare o serie de indicatoare cu M5, care te scot din Budapesta catre Szeged.

Eu am folosit de 2 ori aceasta solutie, cand intrarea din M1 pe M0 era complet blocata, si de fiecare data mi-a luat cam 25-30 de minute de la intersectia M1-M0 pana la intersectia M0-M5. Avand in vedere ca, mergand legal (80-90kmh) pe M0 se fac cam 20-25 de minute cand drumul este liber, cred ca e o solutie destul de avantajoasa. Mie mi-a spus-o un prieten din Budapesta.
eugeniuz2004
interesanta solutia si mai bine ar fi niste detalii si mai clare mai ales pentru inclus ca puncte intermediare intr-un GPS
bh07xyk
Lagymanyosi Hid (hid = pod) este chiar pe inelul interior. Variante descrisa de sandman este excelenta si pentru M3 si pentru M5. Pentru M3 este chiar de dorit.

Am marcat unde iesi din M1 inainte de centru. Apoi, patratul mic verde este chiar sub Podul Lagymanyosi. Harta e de pe viamichelin.com, poti intra si da zoom sa iti iei nume de strazi ca sa le pui intermediare in GPS.

user posted image
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.