Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Ungaria
Reno.ro - Forum Renault Romania > Alte discutii > Calatorii si Intalniri
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29
ipiq
adi: ai fost deja??????? cum e? biggrin.gif
tr_viorel
M 43 are cca. 30 km, intre M5 (Szeged) si Mako. Din centru Mako sunt cca. 5 km pana la M43. Calitate excelenta. Ca o curiozitate vigneta ungara pe 4 zile costa la Cenad 9 Euro sau 40 RON, iar la Nikelsdorf 7,5 Euro. Vigneta austriaca, costa 7,9 Euro pe 10 zile.
ipiq
asta pt ca te fura ei la cursul de schimb. normal costa 1650 de forinti. aia vine 25 de lei (aprox 6 euro). eu tot timpul schimb bani de acasa si platesc cu forinti...

LE: nu poti sa iesi pe M43 inainte de mako, la giratoriu ala nou sa faci dreapta?
ipiq
ieri am venit de la budapesta:
-drumul de la nadlac spre mako e din ce in ce mai spart. au inceput sa il refaca, dar nu sunt gata decat mici portiuni...
-intrarea pe M43 se face la giratoriul dinaintea intrarii in Mako (e bine semnalizat, nu ai cum sa ratezi)
-de la giratoriu pana la intrarea pe autostrada sunt cativa km de drum normal (2 benzi) dar e f bun!
-vigneta a ramas la fel (1650 HUF / 4 zile)

Astept cu interes sa termine ungurii si mako - nadlac!
micutu
QUOTE(ipiq @ 28 May 2011, 11:16)
...
-intrarea pe M43 se face la giratoriul dinaintea intrarii in Mako (e bine semnalizat, nu ai cum sa ratezi)
*



nu vreau sa ma complic cu internetul pentru plata vignetei, asa ca as vrea sa o platesc in forinti
era un Petrom chiar dupa vama ... acolo se poate plati?
si mai e un Shell la intrarea in Mako, unde ar trebui sa aiba vignete ... e inainte sau dupa sensul giratoriu?

benzina la Petrom-urile dinainte de vama, e mai scumpa decat in Arad?
multumiri
ergo
Salut tuturor.
Pentru cei care intreaba de unde se cumpara vigneta on-line, acum 10 minute am finalizat tranzactia pe site-ul: https://www.virpay.hu/
Fata de pretul vignetei pe 4 zile (plec in doua saptamani) am mai platit 40 de centi in plus.
Confirmare instant pe mail, plus chitanta.
Mi se pare departe cel mai comod, daca aveti un card cu care puteti plati pe internet.
Steel Tormentor
QUOTE(micutu @ 1 Jun 2011, 13:07)
nu vreau sa ma complic cu internetul pentru plata vignetei, asa ca as vrea sa o platesc in forinti
era un Petrom chiar dupa vama ... acolo se poate plati?
si mai e un Shell la intrarea in Mako, unde ar trebui sa aiba vignete ... e inainte sau dupa sensul giratoriu?
*



Pe drumul dintre Arad si Nadlac sunt foarte multe locuri de unde poti achizitiona vignete, deschise non-stop. Sunt semanlizate, au reclame luminoase, afise, etc....n-ai cum sa nu le vezi. Eu am luat din Pecica, de la un exchange. Cel mai bine e sa o iei din tara. Dupa ce am trecut granita nu mi-au mai sarit in ochi "tarabele" cu vignete. A costat 33 de lei daca nu ma insel.
micutu
multumesc pentru raspuns, dar nu ma ajuta cu nimic

mi-au ramas niste forinti de la alte drumuri si trebuie sa-i cheltuiesc ... si cum in Ungaria n-as vrea sa las nimic (chiar si la WC ma abtin sa merg pana in Austria smile.gif ) ... doar vigneta asta nu pot s-o evit ... asa ca ... o voi cumpara in forinti ... sa las cat mai putin

nu stiu cum faceti voi calculele cu forintii, dar mie nu-mi iese bine, calculand cu site-ul asta: http://www.xe.com/ucc/convert/?Amount=1650&From=HUF&To=RON:
1650HUF=25.5826 RON fata de 33Ron la Pecica

sau pe http://www.xe.com/ucc/convert/?Amount=1650&From=HUF&To=EUR:
aici 1650HUF=6.19130 EUR fata de 6.73euro cat cer ei pe https://www.virpay.hu/
ca mai adauga 0.41euro la cei 6.73 ... asta e corect pentru ca o declara si cine vrea ii plateste

daca am gresit cu ceva ... scuze anticipate

Steel Tormentor
Eu ti-am spus cum mi-a fost mie bine. Si la ora la care am iesit eu din tara, la 5 dimineata. Era cam pustiu prin putinele localitati prin care am trecut pe la ei. Daca ti-au mai ramas forinti marunti ii poti schimba la o casa de schimb. Sau poate ai nevoie sa iei o cafea, o apa, pe drum.
ipiq
QUOTE(micutu @ 1 Jun 2011, 13:07)
nu vreau sa ma complic cu internetul pentru plata vignetei, asa ca as vrea sa o platesc in forinti
era un Petrom chiar dupa vama ... acolo se poate plati?
si mai e un Shell la intrarea in Mako, unde ar trebui sa aiba vignete ... e inainte sau dupa sensul giratoriu?

benzina la Petrom-urile dinainte de vama, e mai scumpa decat in Arad?
multumiri
*



Daca ai schimbati forinti o iei de la Inter Complex din Apatfalva. E semnalizat dinainte, nu ai cum sa il ratezi, tanti de la ghiseu vorbeste romaneste. E pe partea stanga a drumului cand mergi incolo. (vezi mai sus preturile)

-NU este Petrom DUPA vama, doar inainte. De la baietii aia iti cumperi vignete de Austria cu 10 lei valabile 3-4 zile biggrin.gif
-sensul giratoriu e INAINTE de intrarea in Mako

drum bun!

LE: micutz: pt calcule dinastea intra pe www.convertor.ro
intr-adevar 1650 de HUF e cam 24-25 de lei. deci iesi mai ieftin daca o iei pe forinti.
nu-ti fa griji daca jungi la ore ciudate la InterComplex acolo ca e non-stop. scrie si in romaneste, buda e gratis (din ce in ce mai rar in Ungaria) deci e ok...
micutu
QUOTE(ipiq @ 1 Jun 2011, 21:29)
Daca ai schimbati forinti o iei de la Inter Complex din Apatfalva. E semnalizat dinainte, nu ai cum sa il ratezi, tanti de la ghiseu vorbeste romaneste. E pe partea stanga a drumului cand mergi incolo. (vezi mai sus preturile)
*



multumesc pentru informatie

QUOTE(ipiq @ 1 Jun 2011, 21:29)
-NU este Petrom DUPA vama, doar inainte.
*



m-am mai interesat intre timp ... a fost ... candva ... Petrom. acum se pare ca e Lukoil

QUOTE(ipiq @ 1 Jun 2011, 21:29)
... buda e gratis (din ce in ce mai rar in Ungaria) deci e ok...
*



o fi buda gratis ... dar tot nu le las nimic, in afara de cei 1650HUF ... care le-ar putea fi util ... eventual ... ca ingrasamant
ipiq
-Lukoil este, da , imediat cum iesi pe dreapta. imediat dupa aia sta politia lor sa te intrebe de sanatate biggrin.gif
-Nu trebuie sa le lasi nimic, platesti vigneta, iti faci nevoile si o iei la drum
-fix langa complex e o parcare mare de TIRuri, iar intrarea in parcarea complexului se face dupa ce treci un fel de podetz cu balustrade... Nu ai cum sa il ratezi (scrie mare "Ciorba de burta" biggrin.gif ).

drum bun!
adi_ar
De fat este "Ciorbā de burtā" da' intelegi tu ce este! smile.gif)
gazebo
Ii rog pe cei ce au mai fost in Hajdu sa ma ajute
-cam cate ore se fac din Bucuresti si care ar fi traseul cel mai bun
-am vazut ca pana la Hajdu nu este nevoie de vigneta dar apoi merg spre Cehia si ar trebui sa-mi cumpar, gasesc prin zona sau trebuie musai sa-mi iau cand trec granita.
Multumesc
bh07xyk
Hajdu care anume? Banuiesc ca Szoboszlo.
Ploiesti - BV - Sighisoara - Campia Turzii - A3 - Gilau - Oradea - Beretyoujfalu - Derecske - Hajduszoboszlo

Edit: eu fac drumul asta sub 7 ore noaptea. Vigneta poti cumpara la unguri aproape la orice benzinarie. Sunt marcate cu 'Matrica' .
gazebo
Intentionez sa plec si eu seara din Bucuresti, sper ca o sa fie drumul liber.
Multumesc smile.gif
andrei1989
salut,

am fost de rusalii cu parintii in budapesta si la intoarcere (luni 13 iunie) pe autostrada inainte de Debrecen cred ca a furat tata un radar (era o masina de politie pe sensul meu de mers intoarsa cu farurile aprinse, eu ma miram ce e cu ala pe contrasens si in dreptul lui am vazut ca e politie, aveam 138 pe gps in dreptul lui inainte de el cred ca peste 140 pe gps).

intrebari:
1. am luat amenda? cum pot sti? in cat timp o primesc? cat poate sa ma coste?
2. peste o luna trebuie sa plec din tara iar, daca am luat amenda (masina e pe numele meu dar conducea tata asa ca presupun ca vine pentru mine amenda) dar nu o primesc si cand vreau sa plec apare ca neplatita o sa am probleme? plec cu avionul si la aeroport sigur ma verifica mai bine decat la vama la unguri. risc sa nu ma lase sa plec sau ceva asemanator?

stiu ca par un pic paranoic dar e prima experienta de gen(amenda in afara tarii) si nu vreau sa am probleme pe viitor

multumesc biggrin.gif
micutu
legea, la ora actuala, permite trecerea cu patru cartuse de tigari pentru o persoana ... majora
mai se pune intrebarea aceea in vama maghiara: cate cartuse aveti?

acum catva timp era permis (legal) cu un cartus, dar te lasau sa treci cu doua de persoana.
bh07xyk
@andrei : Ciudat radarul respectiv. Ai vazut aparatul de radar in masina? De obicei pe autostrada nu stau asa ci cu trepied, in parcari fara boscheti. Mai degraba cred ca ai vazut o masina de verificat vignete (filmeaza numerele si verifica online, cum are ARR la noi doar ca la ei functioneaza). Ai vazut daca avea o camera rotunda pe acoperis?

Daca, repet daca, era radar, la 138 nu patesti nimic. La 140-150 amenda e rezonabila, nu stiu excat cat dar e de ordinul zecilor de euro (le-au crescut recent si posibil sa ma insel) pentru depasirea cu peste 100 km/h a limitei

Tot recent (o luna doua) am auzit la radio la ei ca se introduce transmiterea transfrontaliera a amenzilor si intre HU si RO (si Austria Slovacia etc). Inca nu am auzit pe nimeni sa o pateasca totusi. Cu atat mai mult cu cat introduc de la 1 iulie 2011 obligativitatea platii pe loc la unele tipuri de contraventii (inclusiv radar) iar daca nu ai bani iti pot retine vehiculul.

Pe scurt, nu cred sa ai nicio problema daca nu te-au executat pe loc.

@micutu: mai intreaba din cand in cand. Problema nu este cand intreaba ci cand fac filtru total in vreo parcare si cauta efectiv. Care lege zice de 4 cartuse? Suna prea bine sa fie adevarat.
micutu
QUOTE(bh07xyk @ 20 Jun 2011, 12:03)
... @micutu: mai intreaba din cand in cand. Problema nu este cand intreaba ci cand fac filtru total in vreo parcare si cauta efectiv. Care lege zice de 4 cartuse? Suna prea bine sa fie adevarat.
*



aici am citit: http://szeged.mae.ro/index.php?lang=ro&id=75098
bh07xyk
Perfect! Nu stiam de asta. Pacat ca m-am lasat de fumat. In general ducem tigari in Austria si mai departe, e la fel si la ei, 800 de bucati ++?

Erata: in postul anterior, depasirea cu 10 km/h nu cu 100.
micutu
miercuri plec incolo ... bine ca am scapat de stresul cu tigarile ... austriecii nu cred ca isi bat capul cu amanunte din astea.

pe vremuri, cand plecam pentru o luna, trebuia sa fac tot felul de giumbuslucuri sa trec cu 7-8 cartuse ...

daca e ceva interesant ... va povestesc
namidee
Las' ca-si bat nemtii capul cu amanunte din astea (m-au oprit explicit pentru a cauta tigari).
supremeon
Buna. imi cer scuze daca probabil s-a mai discutat, dar in ultimele 2 pagini (numai astea le-am citit), nu am gasit...
Va rog, spuneti-mi si mie daca, fata de anul trecut, s-a mai schimbat ceva in privinta limitelor de viteza prin Ungaria, precum si in privinta rovignetei... tot numai pentru autostrazi trebuie? sau au introdus-o cumva si pentru nationale?
Multumesc mult.
ipiq
limitele la fel 130 autostrada, 50 in comune (atentie: in unele comune ai limitari la 40km/h). vigneta doar pt autostrada...
DeusX
Salutare,

Merg si eu marti pana la Budapesta si vreau sa schimb un pic drumul clasic, TM-CENAD-SZEGED-Budapesta. Vreau sa ma sui pe autostrada la Mako, dar nu stiu de unde sa cumpar vigneta. Nu as lua din vama Cenad, pentru ca mi se pare mult mai scumpa decat e normal.

Gasesc benzinarie pe drumul din vama prin Mako, spre autostrada?
A mai mers careva, pana acum, pe acest traseu? E marcat drumul bine? Ma gandesc ca e nou si poate nu e marcat bine, ma mai ratacesc prin Mako... tongue.gif
FDR
vigneta pt H o poti cumpara on line.
nu e nimic de lipit pe parbriz, e doar o inregistrare in baza lor de date.

bafta
adi_ar
Daca ai fost la Szeged este simplu! La giratoriul de linga Mako faci dreapta si traversezi Mako.
La iesirea din Mako spre Nadlac, in giratoriu, faci stanga.
Benzinarie (MOL) este chiar aproape de iesirea din Mako, langa Tesco. Cred ca acolo gasesti si matrica.
drrond
O informatie ptr. cei ce nu vor sa se complice cu plata vignetei pe internet si nu stau in NV tarii: se pot achizitiona forinti de la filialele Bancii OTP din mai multe orase ale tarii ( http://www.otpbank.ro/ro/despre-noi/retea-...mica/index.html ). Azi am cumparat 2000 de HUF cu 32.20 lei. Asta ptr. ca nu au bani mai mici decat bancnota de 500 HUF.
Am incercat si plata pe net, dar nu am reusit (sistemul imi tot spune ca serviciul bancar e indisponibil - BRD -, desi am platit in ultimul timp si o rezervare la hotel in Milano, si o rezervare de bilete tot in Milano).
ipiq
poti sa schimbi direct in vama, sau sa cumperi pe lei de la Inter Complex...
ciprians
Cei care ati platit online, ce site-uri ati folosit? Sunt destule pe care se poate plati, doar as vrea sa stiu cateva confirmate, la care nu au fost ulterior eventuale probleme.

Ca idee, am vazut:
http://www.tolltickets.com/default.aspx?lang=en-GB&mnu=c
https://www.virpay.hu/index-en.htm?session=MTA3NTEyMw==

lista oficiala fiind
http://www.motorway.hu/02Ematrica/05OnlineVasarlas
edv_ro
eu am platit vigneta pentru HU online pe site-ul http://www.rovigneta.ro/ . am primit pe email atat confirmarea de plata cat si factura efectiva pentru vigneta.

voi pleca in 2 zile, prin urmare va voi spune la intoarcere daca a fost ok sau nu.
drrond
Azi, cineva care s-a intors de curand din Viena, mi-a spus ca la vama de la Nadlac, la toate cele 3 ghisee de unde se cumpara vigneta maghiara, nicio vanzatoare nu a vrut sa accepte plata cu forinti ( doar euro sau lei ). Stie cineva de vreo modificare, sau doar a fost un mic abuz?
ipiq
desi n-am luat niciodata de acolo, asa stiam si eu ca poti lua doar pe lei sau euro (ca sa castige ei din curs)

Nu stii se mai lucreaza la centura Vienei, centura Linzului, si dupa intrarea pe autosrada langa Szeged? Ultima data era dezastru...
Multumesc!
kaspersky
QUOTE(drrond @ 6 Oct 2011, 23:38)
Azi, cineva care s-a intors de curand din Viena, mi-a spus ca la vama de la Nadlac, la toate cele 3 ghisee de unde se cumpara vigneta maghiara, nicio vanzatoare nu a vrut sa accepte plata cu forinti ( doar euro sau lei ). Stie cineva de vreo modificare, sau doar a fost un mic abuz?
*


firmele alea care vind vigneta acolo mai mult ca sigur is romanesti, de aia accepta numai lei si eur. la fel e si la cenad. cel mai elegant vigneta se cumpara de la benzinarie din hu.

<span class='edit'>7 Oct 2011, 00:11:</span>
QUOTE(ipiq @ 6 Oct 2011, 23:55)
Nu stii se mai lucreaza la centura Vienei, centura Linzului, si dupa intrarea pe autosrada langa Szeged? Ultima data era dezastru...
Multumesc!
*


la szeged si viena n-am remarcat ca s-ar lucra, dar la linz se mai lucra saptamina trecuta

PS: pentru situatia la zi vezi http://www.asfinag.at/traffic-info click pe roadworks sites
ipiq
kaspersky: nu te-a deviat vreo 7km de pe autostrada langa szeged?
mersi de site! wink.gif
drrond
@ ipiq

In vara am luat de acolo vigneta si mi-au acceptat plata in forinti. Poate ca acum a fost o smeceherie de-a lor. Despre lucrari nu pot sa-ti spun, dar o sa-l intreb.

@kaspersky

Eu ma refeream la ghiseele de dupa vama, din partea maghiara. Stiam despre benzinarii, dar imi era mai comod de acolo. In fine voi vedea eu in iarna.

Mersi la amandoi ptr. raspunsuri.
Ghidioneanu
Am petrecut sarbatorile in Franta la copii. Pentru tranzitarea Ungariei am cumparat vigneta de pe virpay , dar nu mi-a dat voie sa iau si pentru intors, nu puteam selecta pentru 2012. Azi am incercat sa cumpar si vad ca a disparut posibilitatea de a cumpara vigneta pentru 4 zile, e disponibila doar pentru 10 zile . Sigur ca pretul e mai barosan, e 11,23 euro pentru masini mici( respectiv 2975 forinti). E criza si la ei...ba chiar mai barosana ca la noi !


Si inca ceva, pe site-ul http://www.roviniete.ro/ nu exista actualizarea si nici nu cred ca mai opereaza sau mai au contract, am luat o teapa platind la ei pe 4 zile pentru decembrie si nu mi-au trimis nici pana azi confirmarea electronica, doar au luat banii... Asa ca am preferat pentru siguranta sa platesc inca odata pe virpay... Golanii tipic romanesti...
adi_ar
Incepand cu 01.01.2012, nu mai exista vignete pentru 4 zile ci doar "saptamanale", pentru 10 zile.
Sursa: Autopalya.hu
kikked
Sunt obligatorii cauciucurile de iarna? Ma duc in Germania si vreau sa stiu.
kaspersky
in ungaria nu-s obligatorii dar trebuie sa ai la tine lanturi
charly
Buna seara.
Maine dimineata trebuie sa astept pe cineva la aeroportul Liszt Ferenc din Budapesta.
Plecand de la Cluj-Napoca, care este traseul recomandat?
Pot parcurge traseul fara autostrada?
Multumesc
bh07xyk
Pai nici nu ai ce autostrada sa ai. Oradea-Szolnok-Budapesta. Dupa Cegled, la Albertirsa, cu vreo 30 km inainte de Budapesta se bifurca drumul: stanga Budapesta pe autostrada M5, dreapta Budapesta pe national in continuare. Tii dreapta ca oricum ajungi mai rapid la aeroport pe acolo.
area51
oradea-szolnok- budapesta doar pe M42/M4. Nu ai taxe pt masina mica
drumurile cu taxa pt masini mici sunt doar cele cu mov:

user posted image
ipiq
charly: daca nu vrei sa platesti parcarea la aeroport te bagi in ultima benzinarie mol inainte de aeroport. vorbesti cu persoana pe care o astepti, sa iti dea un bip cand ii vine bagaju si atunci pleci si tu din Mol. Daca faci asa, baga-te in parcarea de sus la plecari ca e gratis vreo 10-15 minute. Lasi masina, mergi la baie ca e gratis (la Mol e pe bani), cobori cu scarile la sosiri, iei persoana si apoi inapoi acasa biggrin.gif

bh07xyk
Jos nu se mai poate intra oricum. Doar taxiurile
ipiq
jos la sosiri in parcarea mare? ba da, se poate, dar se plateste ca e bariera
bh07xyk
Aia din mijloc e parcarea 'pe termen lung'. La sosiri-sosiri unde inainte se putea intra acum e semn de interzis
kaspersky
QUOTE(ipiq @ 20 Apr 2012, 22:00)
charly: daca nu vrei sa platesti parcarea la aeroport te bagi in ultima benzinarie mol inainte de aeroport. vorbesti cu persoana pe care o astepti, sa iti dea un bip cand ii vine bagaju si atunci pleci si tu din Mol. Daca faci asa, baga-te in parcarea de sus la plecari ca e gratis vreo 10-15 minute. Lasi masina, mergi la baie ca e gratis (la Mol e pe bani), cobori cu scarile la sosiri, iei persoana si apoi inapoi acasa biggrin.gif
*


mai bine meri pina la astia http://sarokhazpanzio.hu/ (bagi o bere fara alcool smile.gif ) bagi o bere si de acolo mergi la aeroport cind te suna
ipiq
si dupa ce bea berea fara alcool se poate duce la shopping la Market Central (http://www.mcferihegy.hu/) ca tot e in zona tongue.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.