Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Faze de laudat
Reno.ro - Forum Renault Romania > Alte discutii > Cafenea
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 44, 45, 46, 47, 48, 49, 50, 51, 52, 53, 54, 55, 56, 57, 58, 59, 60, 61, 62, 63
adi_ar
Daca te referi la mine, sa stii ca am crescut la tara si am avut caini de toate categoriile mereu ... de cand mai stiu!
Si totusi, nu as pune niciodata mana in foc pentru comportamentul acestora fata de straini, in special in anumite perioade sau conjuncturi!
aleksanders
nu ma refeream la tine- faceam o referire generala - si spuneam ca oricine a avut un caine stie cum sa ii abordeze in anumite situatii.
T.rac3Er
si eu ma numar printre muscatorii de caine. bine, cand eram mic, adica eram pe seama lui. icon_mrgreen.gif

fight fire with fire radmasa.gif
spy_oh_joy1389
QUOTE(M i h a i @ 12 Apr 2012, 11:23)
  Daca imi spuneai ca te plimbai noaptea pe dumbrava noua si au sarit niste caini la tine te credeam ca vorbesti de ''caini agresivi'' si ''frica'' .De tiganii care se perinda prin parcare si fura stergatoare (in kaufland sebastian) nu iti este frica?Normal, locul cainilor nu este pe strazi ori in centrele comerciale dar sa ajungi sa-ti fie frica de cainii aia din kafland mi se pare cam haios.
*



Nu pe dumbrava noua, ci in parcul Sebastian, iar tiganii nu stau intinsi pe jos langa masini ca sa ii surprind sa inceapa sa maraie ci merg in doua labe si ii vad de la distanta.

12 Apr 2012, 16:24:
QUOTE(A l e x @ 12 Apr 2012, 13:31)


spy, fara suparare. Te invit la o portie de mici la Kaufland, si merg cu tine pe unde vrei in acea parcare... Imi arati cel mai agresiv dintre ei si ma duc sa pun mana pe el. Nu garantez ca sta, dar garantez ca nu ma musca. Punem un mic pariu? biggrin.gif
*


Alex
1.multumesc de invitatie dar nu imi plac micii si nici celelalte lucruri din meniu de la grillul lor tongue.gif
2. Nu cred ca voi treceti mai des pe acolo ca mine
3. Nu i-am retinut, dar sunt destul de multi. E chiar asa de greu de crezut ca unii dintre acei multi caini sa fie mai agresivi?
4. Frica mea nu este atat de mare fata de caini. Daca ii cunosc si ma cunosc nu am nicio problema cu ei, dar cum ai si tu fobii asa au si altii (si nu-mi spune ca nu ai ca nu te cred; a mea de exemplu include multe insecte ca nu le suport) si o pot lua la fuga cand nu trebuie.
iulia_boris
adi_ar,'hiena'din avatar este al meu.. smile.gif pe baza caruia o familie cu-n pusti de 8 ani ,traumatizat fiind din cauza unui maidanez care il muscase,cumva de cap,si-a ales rasa de caine..asta la sfatul unui psiholog cu care pustiu' facea terapie..pt a scapa de fobie i s-a recomandat posesia unui caine..EDUCATIA unui caine este decisiva..plus socializarea..nu intra in discutie haita salbaticita..doar ca exissta barbati care se #@$% pe ei de frica si ca urmare ma injura pe mine mad.gif ..asta fara ca hiena mea sa-i bage cumva in seama..este normal? atunci sa nu se astepte cumva vreo femeie sa fie aparata de vreun barbat daca-i atacata pe strada..ca poate-i frica omului.. radmasa.gif [attachmentid=1627802850]
asta-i copilul Mihnea..
padre
QUOTE(adi_ar @ 12 Apr 2012, 12:16)
Sunt caini si caini ... oameni si oameni!
...........
Atunci faceti bine si tineti cainii in batatura proprie iar pe cei maidanezi indepartati-i in mod civilizat!
Eu nu prea inteleg de ce ar trebui sa manifest barbatie in raport cu un mastiff/doberman ori alta dihanie pe care stapanul nu intelege sa-l plimbe cu botnita ori fata de 2-3-7 maidanezi! Ar trebui sa trec linistit cu copilul de mana pe langa el, bazandu-ma pe buna lui crestere???
Accidentele cu rezultate iremediabile se intampla o singura data! Apoi urmeaza chinul unora si justificarile lamentabile ale altora!

*



Perfect de acord!
Laurentziu83
Parerea unui strain care a venit de Pasti in Romania (mai mult despre Bucuresti):

http://hashconspiracy.tumblr.com/post/2113...ania-a-surprise

QUOTE
Safety: I rarely felt as safe in a foreign capital as I did in Bucharest. And I am not a naive tourist. There simply is no sign of threat whatsoever. I think Berlin and London are vastly more dangerous. So forget all that crap you hear.


QUOTE
If Germany is Europe’s high-tech factory and France is Europe’s kitchen, then perhaps Austria is Europe’s ski-resort and England is where Europe’s humor comes from.

But Romania is Europe’s heart. And it’s beating wildly.


Am un an si jumatate de cand am venit in Bucuresti si pot sa zic ca imi place din ce in ce mai mult. biggrin.gif

iulia_boris
Am un an si jumatate de cand am venit in Bucuresti si pot sa zic ca imi place din ce in ce mai mult....'' normal.. smile.gif las' ca-ti trece..dupa fro' 20 de ani in haos vei cauta linistea unei gospodarii pe la tara..
Laurentziu83
In Galati aveam mai mult haos, aici e mai liniste, mai putin stress, cel putin pentru mine. Plus ca am cunoscut o gramada de oameni de nota 10+.
Multi spun ca ar schimba Bucurestiul pe Brasov, Sibiu, Timisoara, etc.
Nimeni nu l-ar schimba insa pentru Vaslui...
iulia_boris
ei,draga,vestu-i froncea,tu nu stii?
adi_ar
QUOTE(iulia_boris @ 15 Apr 2012, 11:31)
adi_ar,'hiena'din avatar este al meu.. smile.gif  pe baza caruia o familie cu-n pusti de 8 ani ,traumatizat fiind din cauza unui maidanez care il muscase,cumva de cap,si-a ales rasa de caine..asta la sfatul unui psiholog cu care pustiu' facea terapie..pt a scapa de fobie i s-a recomandat posesia unui caine..EDUCATIA unui caine este decisiva..plus socializarea..nu intra in discutie haita salbaticita..doar ca exissta barbati care se #@$% pe ei de frica si ca urmare ma injura pe mine mad.gif ..asta fara ca hiena mea sa-i bage cumva in seama..este normal?  atunci sa nu se astepte cumva vreo femeie sa fie aparata de vreun barbat daca-i atacata pe strada..ca poate-i frica omului.. radmasa.gif [attachmentid=1627802850]
asta-i copilul Mihnea..
*


Mi-am propus sa inchei discutia in momentul in care degenrase in insulte dar am sa-ti raspund, ca un iubitor de animale si detinator de caini cu mult inainte de acest forum, ca atitudinea ta este gresita!
Tu stii cum este cainele tau, ai incredere in reactiile lui si de aceea nu te poti pune in situatia cuiva care nu il cunoaste (mai mult, este poate un om care n-a avut caine in viata lui) si se teme. Cu atat mai putin esti indreptatita sa-i judeci reactia de teama ori sa-l ironizezi.
Crezi ca este o dovada de mare educatie si intelegere sa pui la incercare nervii celorlalti intr-o zona publica, apoi sa-i ironizezi ca se kk pe ei?
Faptul ca leii de la Zoo nu te iau in seama de dupa bare, nu inseamna ca sunt animalute blande!

Cu un pitbull sau dobermann in lesa, este usor s-o faci pe moralista si sa-i sfidezi pe "kk - ciosi" dar este corect?
Desi nu-ti place, evident, faptul ca te injura pe tine mi se pare corect, din punct de vedere rational si social! Tu esti responsabila de faptele cainelui, inclusiv in legatura cu traumele psihice pe care le produce!
Plimba-l cu botnita, in lesa si de preferat nu in zone publice aglomeate si nu te va injura nimeni!
caktuss
un RAHAT mi mare nu mi-a fost dat sa aud. cum adica ti se pare corect ca un posesor de caine sa fie injurat pe strada? maine poate te injura unu ca ai masina si ca-i provoci traume cand treci pe langa el. sa vad ce fericit o sa fii cant o sa-ti iei flegme in geam. asta e mentalitate comunista de cea mai joasa speta, inainte de 89 ti se suiera printre dinti chestii de genu "un copchil n-ar creste, da uite are caine". si ce traume psihice sa-ti provoace un caine dus in lesa de stapanul lui atat timp cat nu latra la tine si nu se manifesta agresiv? nu mai zic ce mare vrajeala e asta cu "trauma psihica". stai in casa ,ca traume pot sa-ti provoace si porumbeii care se caca de sus.

iulia, daca te mai injura unu, pune cainele pe el. macar sa aiba motiv icon_mrgreen.gif
Fratzica
QUOTE(caktuss @ 17 Apr 2012, 23:10)
si ce traume psihice sa-ti provoace un caine dus in lesa
*


Un mastiff poate trage dupa el peste 3 tone, chiar a fost folosit ca animal de povara in trecut. Nu cred ca ar avea ceva probleme sa isi traga stapana dupa el daca isi pune in cap asta. Mi se pare de bun simt sa i se puna botnita atunci cand este scos la plimbare pe domeniul public.
Pe mine m-a muscat ieri un pui de lup (3-4 luni) desi stapanul se jura ca nu musca. Am o vanataie de toata frumusetea pe picior, dar ma rog, vina era a mea, era prea pufos ca sa rezist sa nu il smotocesc radmasa.gif .
horyc
@ caktuss am avut mastiff (si alti caini de talie mare)si sunt TOTAL de acord cu tine
danyhhh
Sunt de parere ca un proprietar de caine, mai ales de talie mare in momentul in care il plimba in locuri aglomerate ar trebui sa ii puna botnita sau macar sa atentioneze trecatorii curiosi. Eu am un ciobanesc caucazian, desi inca nu e adult, avand un an jumate, te poate pune jos cu usurinta daca doreste asta, cu toate ca l-am crescut de pui nu stiu daca poti avea incredere totala in el, nu stii niciodata ce nu ii place la x sau y, iar o muscatura de a lui se poate lasa cu os rupt nu doar cu o vanataie serioasa.De obicei cei care detin caini de talie mare nu prea ii plimba in oras, mai mult la tara sau in zone mai putin circulate. Daca aveti curiozitatea sa mergeti la expozitii canine o sa vedeti ca, cainii de talie mare sunt tinuti in locuri mai retrase.
adi_ar
Noroc ca mai sunt si oameni cu scaun la cap!

Tocmai ce s-a legiferat ca o mare realizare termenul de "agresiune psihica" (casnica), deci termenul de "trauma psihica" nu are nimic comunist (daca ati apucat vremurile respective) ci dimpotriva!

@caktuss: Mi se pare corect sa fie injurat stapanul si nu cainele!!! Dar poate ca este prea complicat!
Era evident ca pana la indemnul: "Pune cainele pe el!" nu mai este decat un pas!
Ca tot ai adus vorba de masina: corect este sa fie injurat soferul care conduce bezmetic si nu masina! Dupa mintea ta, ar trebui sa pui masina pe el!
Esti cumva din neamul Placinta?

In ciuda aparentelor, ceea ce sustin eu aici este o atitudine civilizata si responsabila a detinatorilor de caini, nu o instigare la ura impotriva animalelor.
Cei care sustin atitudini fasciste nu fac decat rau animalelor.
iulia_boris
ca de obicei se scoate din context iar discutia deraiaza..eu spun de caine tinut in lesa,echilibrat si fara a fi marait,cel putin,la om vreodata..care este PERFECT socializat si care se lasa juganit de copiii straini ,de la varste f mici pana' la maricele, curajosi fara a avea reactie agresiva..eu nu-s vreun pustan fara cenzurat care-si dovedeste masculinitatea prin achizitionarea vreunui pitbull isteric..sau doberman..se pare ca astea-s sperietorile canine pt tine, adi_ar..daca al meu era isteric nu m-as fi putut prezenta in expo..exemplarele agresive sunt respinse..la BULLMASTIFF..sunt prima care se isterizeaza cand vad caine agresiv..nu-i suport! mad.gif si nici cainele meu pt ca el nu-i obisnuit cu agresivitatea..la faze d-astea el pleaca..SE INTELEGE CE SPUN? nu pot eu sa fac educatia tuturor ghioarlelor,si mai ales imbecililor de stapani! mad.gif NU am de ce sa-i pun botnita unui caine care se tavaleste cu toti cateii si toti copiii doar pt ca vrea unu' si altu'..stapanii carora cainii fac belele n-au decat sa plateasca pt javrele lor..daca ai fi cu adevarat iubitor,cum pretinzi,ai realiza ca exagerezi..cat despre injurat ce sa vezi? pe barbate-meu nu-l injura nimeni..oare de ce? huh.gif e cam nasol sa-l injuri pe unu' de 130kile,este? DOAR pt ca-s femeie sunt injurata asa ca scuteste-ma cu corectitudinea injuraturilor si punerea lor in aplicare..in orice caz mi s-a confirmat inca o data,desi nu era cazu',ca romanii sunt la nivelul pe care-l merita..

18 Apr 2012, 08:03:
fara suparare, danyhh,cand ti-oi lua bullmastiff si nu caucazian mai stam de vorba..pana atunci nu stii despre ce vorbesti..nu compara caine cu potential ridicat de agresivitate, care sta la curte si face paza, cu unu' de canapea..zici c-ai fost la expozitii..care-s aia carora le place sa-si asmuta cainii sa le arate temperamentul si agresivitatea?! mad.gif sa nu ma iei cu diverse c-am fost in destule expo si stiu cum stau lucrurile..normal este si pekingese,adica pechinez pt necunoscatori,sa poarte botnita daca-i agresiv..nu marimea conteaza..
T.rac3Er
despre caini:

dar nu e cumva lege sa plimbi cainii cu botnita in public?! in sua tre sa le cureti si rahatul de pe strazi. asa ca sa nu vorbimd e civilizatie.

in tara bananiera, unde regulile si legile sunt aplicate dupa ureche si dupa interesul obscur al unora, nu ma bazez eu pe bunul simt al unui proprietar de caine pe strada. stiu ca sansele sunt ridicate sa fie un cocalar care habar nu are cum sa isi struneasca cainele, decat ca poate l-a batut si admonestat cat era pui, si e posibil ca ala sa aiba un episod violent. de asemnea cuvintele de reasigurare ca nu musca sunt triviale. ca nu a facut-o pana atunci cu proprietarii, alaturi de care a trait pana atunci nu il exclude de la o potentiala agresivitate fata de un strain pe strada. un miros ciudat sau un zgomot care sa il predispuna la o stare agresiva.
(cel mai simplu se observa haitele de vagabonzi care devin iritabili la anumite latraturi din departare, la prezenta unui tigan pestre drum, si alte elemente de natura sa ii agite o idee mai departe de voi, cei care va aflati langa ei) e de ajuns cineva mai sperios sa ii atraga apoi atentia si sa se refuleze pe respectivul.

vrei caine. ma bucur. pe strada il plimbi cu lesa si botnita (dimensionata corect pt rasa de caine). un agresor poate fi overpowered de un caine de protectie si fara a musca. un caine "papitoi" chiar si de talie mare va fugi la fel de simplu cu sau fara botnita. depinde de cum e crescut.


despre strainul plimbaret in rromania:

da, a fost cazat la un apartament STAS de langa lipscani, si a petrecut toata ziua-toata noaptea. prietenii lui s-au intalnit cu el (parca zicea doar de un strain care a stat 3 zile, dar apoi vorbeste de niste friends cu care s--a intalnit imediat dupa cazare)
omu e din alta liga fata de cea a celor obisnuiti. probabil si cercul de cunostinte e unul corporatist. daca a venit de Paste fara sa stie ce este inseamna ca e de alta religie. catolic sa fie, tot avea habar. ateu sa fii, tot ai habar la ce impresii iti dai pe acolo de mare cunoscator.

dupa betii s-a plimbat putin prin niste parcuri cu vreo fufilica (semibeata si aia) din alea de l-au facut sa fie dat afara din club si putin sub influenta unor botanice totul a fost groovy. inclusiv drumurile ucigase din transilvania.

un articol penibil, mai ales ca stiu in ce tara a venit, in ce oras a venit. are foarte mult frumos, corect, si daca esti expus NUMAI frumosului si atractivului e logic ca numai asta vezi si vorbesti.

PS: nu a mentionat nimic de taximetristii de la aeroport ca doar a fost luat personal de "razvan", "managerul" mai multor apartamente de lux de prin bucuresti.
ala care habar nu are cum se munceste un ban, ci doar traieste din chirii, care probabil sunt si la negru
cread
QUOTE(iulia_boris @ 18 Apr 2012, 08:57)
pekingese,adica pechinez pt necunoscatori,sa poarte botnita daca-i agresiv..nu marimea conteaza..
*


Adica un pumn de la unul de 60 de kg care nu stie sa se bata , echivaleaza cu acelasi pumn al unui bataus de 130 de kg? Sau crezi ca bullmastifful a fost creat ca sa stea pe canapea . E de ajuns o data sa-si faca de cap .
Hai ca o dam in psihologie canina.
iulia_boris
atunci pt ce-a fost creat,cread? stii? aa,ca poate face paza? sa nu-mi spui ca tu cu al tau CANE CORSO iesi in drum DOAR cu botnita.. pai orice caine este teritorial si-si va pazi locul..si maidanezii mei de la munca fac asta..pt luminarea poporului mix-ul dintre bulldog-ul englez si mastiff-ul englez a fost aplicat fix pt a se obtine un caine care sa nu provoace rani groaznice prin muscaturi..un caine care insotea paznicul padurii si care anihila braconierul prin daramarea lui si tinerea la pamant..rasa asta este agresiva DOAR cand vreun exemplar incape pe mana cui nu trebuie..JUR ca este ultima oara cand intru in astfel de discutii pe acest subiect.. mad.gif credeti-ma ca femeile sunt pistoale cu apa pe langa voi..in discutii..

<span class='edit'>18 Apr 2012, 09:12:</span>
http://www.google.ro/url?sa=t&rct=j&q=&esr...4F8ShRON1qDLAKQ
rasa BULLMASTIFF nu este ,tracer,pe lista..asta asa ca de final..
cread
Cate cunostinte ,,, ma inclin ,,,
adi_ar
QUOTE(iulia_boris @ 12 Apr 2012, 10:38)
cat de berbanti sunt unii care traverseaza strada,de frica, injurandu-ma pe mine si cainele meu? mad.gif  asa si astia cu micii.. radmasa.gif   da' caini sunt la toate kaufland-urile,nene..pofticiosi..
*



Cu asta ai inceput, ca un oarecare s-a kk-at pe el de frica cainelui tau si te deranja ca te-a injurat!
Acum o dai pe "plimbam cainele educat in lesa".
Pai ala de a travesrsat n-are de unde sa stie cat de educat ti-e cainele, da tie ti-e greu sa intelegi deoarece o faci pe dura in spatele cainelui!
Asta nemaivorbind ca daca ai pe la 45Kg n-ai sa poti niciodata sa stapanesti cainele daca i se pune pata!

In alta ordine de idei, daca erai atat de versata in ale expozitiilor pe cat pretinzi (nu uita ca in Arad este una din cele mai active Asociatii Chinologice) stiai foarte bine care este conduita normala.
Succes!
vallixx
adi, sunt si nu sunt de acord cu tine.

Nu sunt de acord cand zici ca ti se pare normal sa-l injuri pe unul doar fiindca plimba in lesa un caine de care iti este frica (nu vorbesc de tine ci de situatia generala)
Hai sa-i injuram pe aia cu papagali pe umar, doar pt. ca mie mi-e frica de papagali.
In definitiv si ala e un risc, poate sa-mi scoata ochii.

Sunt insa de acord ca un caine trebuie plimbat in lesa si cu botnita atunci cand este in public, cu atat mai mult cu cat dimensiunea lui creste.
Ca stapan iti cunosti cainele, dar daca ai o situatie neprevazuta in care iti intra " in rosu " , pa ! Nu-l mai controlezi tu cu lesa si cu vorba buna.
Daca ala e capabil sa traga si casa dupa el, pleaca cu tine cu tot de nu te vezi.

Acum, ca iti cunosti cainele atat de mult incat garantezi ca plimbat fara botnita nu vei expune pe nimeni niciunui risc, e extrem de discutabil.
De multe ori am vazut caini de talii impresionante, gen dog german sau Saint-Bernard, calmi si blanzi si dai de un pekinez, bison sau chiuaua, care sar cu scandal la tine. Evident ca riscul e cu totul diferit, ca un pekinez care ia un sut mai capabil este popa.gif, dar pe unul d'alalalt mai rau il enervezi.
Personal nu as pune mana in foc 100% pentru niciun caine, oricat de cuminte si jucaus este.

Pe de alta parte colega iulia se referea si la faptul ca daca ea e cu cainele pe afara lumea o injura de frica cainelui, dar daca e sotul situatia se schimba. Nu mai au coaiele asa de mari si asa de multe. Aici are dreptate. Daca esti coios si ma injuri pt. ca am caine mare, injura-ma si cand am 50kile si cand am 130kile si imi vezi muschiul pleznind prin tricou.
adi_ar
Da, ai dreptate in toate cele spuse.
Sa injuri, am spus-o ca nu mi se pare normal, indiferent despre cine ar fi vorba! Eu am doar ~90Kg dar daca ar fi sa nu mai pot, mai degraba l-as injura pe cel de 120 decat pe o femeie.
Eu ma refeream la pe cine "injuri" intre caine si stapan, nu in sensul de grosolanie ci de mustrare/acuzare.
Aici nu este vorba despre cat de "tare esti in instalatie" ci de atitudinea civica.
Stapani de caini precum Iulia induc senzatia de nesiguranta si intoleranta fata de caini, ceea ce nu-mi place deloc ca idee (desi inclin sa cred ca in realitate nu este chiar asa! A aruncat si ea o vorba pe forum si m-am gasit eu sa-i fac morala! smile.gif ).


horyc
Se pare ca voi CHIAR vorbiti in necunostinta de cauza!
Ex cainele meu ava 60 kg era un Mastif Napoletan si era educat (mai bine decat multi oameni) si NU lam plimbat niciodata cu botnita datorita cainilor vagabonzi. Am patit-o sa fim abii atacati de acesti caini vagabonzi (o haita de peste 6 caini) si atunci ca sa se poata apara pe el si pe mine, i-am dat drumul. Nu conteaza ce a fost dar de ce legea spune ca el trebuie sa poarte botnita dar cainii vagabonzi sa il poata musca?
Si ca alt fapt divers ma plimbam cu el pe faleza (prietenii stiu despre ce e vorba) si ea avea o atractie pentru copii, adica daca venea un copil de 2 ani sau de 10 ani sa o mangaie se trantea pe jos cu burta in sus ca sa o mangaie. Chiar am facut educatie cu unii parinti si le-am explicat si le-am vorbit frumos iar rezultatul a fost acelasi ca si la Iulia.
Nu cred ca va puteti imagina sa vedeti un caine de 60kg cum se tranteste pe jos si sta la mangaiat la un copil. Dupa ce veti vedea asa ceva mai vorbim.
Aaaa si cateaua mea era tot de canapea, si cand mergeam la pescuit si era pamantul rece se comporta asa:
Laurentziu83
QUOTE(T.rac3Er @ 18 Apr 2012, 09:36)
despre strainul plimbaret in rromania:

da, a fost cazat la un apartament STAS de langa lipscani, si a petrecut toata ziua-toata noaptea. prietenii lui s-au intalnit cu el (parca zicea doar de un strain care a stat 3 zile, dar apoi vorbeste de niste friends cu care s--a intalnit imediat dupa cazare)
omu e din alta liga fata de cea a celor obisnuiti. probabil si cercul de cunostinte e unul corporatist. daca a venit de Paste fara sa stie ce este inseamna ca e de alta religie. catolic sa fie, tot avea habar. ateu sa fii, tot ai habar la ce impresii iti dai pe acolo de mare cunoscator.

dupa betii s-a plimbat putin prin niste parcuri cu vreo fufilica (semibeata si aia) din alea de l-au facut sa fie dat afara din club si putin sub influenta unor botanice totul a fost groovy. inclusiv drumurile ucigase din transilvania.

un articol penibil, mai ales ca stiu in ce tara a venit, in ce oras a venit. are foarte mult frumos, corect, si daca esti expus NUMAI frumosului si atractivului e logic ca numai asta vezi si vorbesti.

PS: nu a mentionat nimic de taximetristii de la aeroport ca doar a fost luat personal de "razvan", "managerul" mai multor apartamente de lux de prin bucuresti.
ala care habar nu are cum se munceste un ban, ci doar traieste din chirii, care probabil sunt si la negru
*


Omul a scris clar ca se astepta sa ajunga in Afganistan, s-a pregatit in consecinta, si a ramas surprins sa vada ca nu-i chiar asa.
Si ce daca s-a dus la baut in centrul vechi si i-a placut? Dupa el vor mai veni si altii care ii vor citi articolul.
Hai sa o lasam moarta cu talentele si cu operele de arta, ca nu intereseaza pe nimeni de afara ce a facut Brancusi sau ce canta Iris, in schimb iti asiguri o mult mai buna popularitate si turisti daca acestia gasesc bautura ieftina si gagici cu care sa se distreze.
Si pe mine ma intreaba lumea cum ma impac cu "aglomeratia si haosul din Bucuresti" si le zic ca mi-e mai bine aici ca oriunde.
vallixx
QUOTE(horyc @ 18 Apr 2012, 17:13)
Se pare ca voi CHIAR vorbiti in necunostinta de cauza!
*


Nu m-am dat cunoscator.

QUOTE(horyc @ 18 Apr 2012, 17:13)
de ce legea spune ca el trebuie sa poarte botnita dar cainii vagabonzi sa il poata musca?
*


Legea spune asa pentru ca se refera la protectia oamenilor, nu a maidanezilor.
Una e daca cainele tau ataca un om si alta e daca ataca un maidanez.

QUOTE(horyc @ 18 Apr 2012, 17:13)
Nu cred ca va puteti imagina sa vedeti un caine de 60kg cum se tranteste pe jos si sta la mangaiat la un copil. Dupa ce veti vedea asa ceva mai vorbim.
*


Stiu ca sunt multi caini care iubesc copii si nu ar fi un pericol pentru ei, dar asa ca necunoscator te intreb. Ai baga mana in foc pt. el? Poti fi tu sigur ca daca un copil din greseala il inteapa cu un bat, cu o pietricica...atunci cand cainele e trantit pe jos...el nu are macar reflexul de a se autoapara?

Si chiar daca tu esti 100% sigur de cainele tau, legea e bine sa fie asa pentru ca pe langa tine sau iulia care cred ca sunteti stapani constienti, sunt si o gramada de stapani inconstienti care nu-si cunosc cainii atat de bine pe cat cred si indirect sunt un pericol pentru cei din jur.
Si clar ca nu cainele e pericolul, ci stapanul. Pentru ca stapanul este responsabil pentru actiunile cainelui sau.
T.rac3Er
e o chestie interesanta cu acesti caini, pdv organizatoric.
avem cainii cu proprietar. ei tre sa faca x si y. binenteles legi puse aiurea fara a fi aplicate si sanctionati corespunzator contrvenientii.
exemplul de mai devreme cu cainile tinut fara botnita pe motiv de autoaparare de maidanezi. asa si cu masinile poti sa mergi pe cotnrasens sa eviti gropile din carosabil. sunt de acord ca nu este ok. si iar ajung la disfuncionalitatea statului roman. cainii comunitari sunt responsabilitatea primariei, ca ea tre sa coordoneze treaba. daca un "comunitar" te agreseaza in orice forma, primaria tre sa fie obligata (la fel cum e un proprietar privat de caine) sa plateasca orice, fizic si moral.

a murit un copil?! da, 1 milion de euro la familie. dar in acea romanie utopica, nici contracte nenoneroase cu firme smecheresti nu vor mai fi la ordinea zilei, si vor disparea usurel bogatanii de carton, care habar nu au ce inseamna munca.

degeaba ne dam noi cu parerea, pana una alta suntem fortati sa fim mereu in garda pt a ne apara cand unul sau altul ne incalca dreptul privat.
papa_mulo
QUOTE(iulia_boris @ 12 Apr 2012, 11:38)
cat de berbanti sunt unii care traverseaza strada,de frica, injurandu-ma pe mine si cainele meu? mad.gif  asa si astia cu micii.. radmasa.gif  da' caini sunt la toate kaufland-urile,nene..pofticiosi..
*



Nu te combat in nici un fel si nu zic ca e normal sa fi injurata...doar explic gestul de a trece strada de multe ori in astfel de situatii cand ma intersectez cu caini de talie mare fara botnita(fara sa injur sau macar sa ma incrunt).
Nu imi e teama de cainii maidanezi, au toti acelasi comportament si in general ii domin cu exceptia cazurilor cand sunt haite mari si e noapte ...dar cei cu stapan sunt destul de imprevizibili si au comportamente foarte variate...nu prea sti la ce sa te astepti de la ei. Si pentru ca prefer sa nu intru intr-un conflict cu el si automat si cu stapanul prefer sa schimb putin traseul si sa nu ne intersectam.
Comportamentul asta al meu a aparut in urma cu vreo 15 ani cand un rottweiler care trecea calm pe langa mine a sarit din senin si m-a apucat de cot fara nici un avertisment...nu m-a strans, m-a umplut doar de bale pe jacheta si mi-a dat drumul in secunda 2 dar evident ca mi-a stat inima...
horyc
@papa_mulo as fi bagat si gatul la ghilotina!
De mica i-am suprimat toate tendintele violente si a fost muscata si de un pechinez (e de ras dar asa este).
T.rac3Er
ok. tu. am inteles cand te vedem sa zici ca tu esti.
dar in rest, in ce tara traiesti? consideri asa anormal ca unii sunt preventivi si pe 2 picioare nu doar pe 4 roti?!
e discover plin cu dresorul ala in america care ii invata pe proprietarii e caini sa ii controleze, ca pana atunci javrele isi faceau ele tabietul, agresiv
horyc
Problema nu este la caini ci la stapani, am vazut mult tineret cu caini tampiti datorita stapinilor. Au 20 ani isi cumpara un rotwailer sau alt caine rau si toata ziua tipa la el, il asmut si tot asa. Acolo stapinilor le-ar trebui interzis dreptul de a avea un caine, si daca vor un pet sa isi cumpere pestisori (si acolo apar cei cu pirania si subiectul deviaza).
Eu as propune un test psohologic inainte de a avea dreptul sa isi cumpere caine.
iulia_boris
papa_ mulo,te inteleg perfect si-ti dau dreptate..pt ca-i de laudat aici va spun ca m-a impresionat placut aia care au fost cu ideea de a asfalta drumu' catre diversele balti de pescuit din Calarasi..mai precis am fost ieri pe Benga si exista un comunal pe care-l faceai in destul timp din cauza gropilor.. mad.gif ce sa vezi,nene? A2 este pisat de maimuta pe langa drumu' ala..drum ca-n palma..deci se poate..mai nasol cu cretinii de soferi care circula prin zona aia,Fundulea,Tabacaru,etc,si ti se baga-n curu' masinii asteptand ca tu sa bagi peste suta.. gun3.gif
desi e linie continuu,deal si multe utilaje agricole..mocaita nu-s da' s-alergi cu suta cand este amurg si sunt caini,masini care ies de pe camp mi se pare aberant..daca n-am f..t in gura cativa de nu's daca au ajuns cu bine acasa! mad.gif
horyc
Au ajuns cu carne moaca wink.gif
Fratzica
QUOTE(Fratzica @ 11 Apr 2012, 23:43)
Acum 3 zile m-am trezit cu 8 maidanezi ditamai in fata casei. Era de ajuns sa latre unul ca incepeau toti, fara sa fie provocati in vreun fel, sareau la oameni iar noaptea nu puteai sa dormi din cauza lor.
Am sunat la hingheri acum 2 zile, fara mari sperante, le-am zis care e problema si surpriza azi au venit si au ridicat aproape toti cainii biggrin.gif
Deci se poate! Datele de contact le aveti aici.
*



Ce am gasit in cutia postala azi. up.gif
AndreiMR
Azi a venit o platforma de la primarie sa ridice o rabla care ocupa aiurea un loc in parcare. Proprietarul a coborat sa se certe cu muncitorii, asa ca si-au facut aparitia in scurt timp si politistii. Degeaba a insistat proprietarul sa ii lase masina, i-au retezat-o scurt: masina figureaza ca radiata si e abandonata pe spatiul public. Deci se poate, din partea mea la mai multe, mai sunt vreo 3 candidate pe langa bloc, cate or fi in tot Bucurestiul...
Laurentziu83
Mai avea numerele de inmatriculare pe ea?
Teoretic sunt multe masini pe BG care sunt radiate, ar insemna discriminare.
AndreiMR
Pe alea nu cred ca are cum sa le verifice primaria de la noi, poate politia din Bulgaria. Nu mai avea numere, a avut si o hartie pusa in parbriz mai demult (probabil o notificare cum ca urmeaza sa fie ridicata).
Laurentziu83
Deci mai avea si tupeu vecinul dupa ce ca ocupa aiurea domeniul public fara sa plateasca impozit.
Tamango
Eram azi pe la ora 21 in Decathlon Berceni, stateam la coada sa achit produsele alese. Fata mea se juca cu o lanterna de pe raft, din aia cu dinam, invartea la ea de-o lua dracii, cand vine un paznic.
Ma si asteptam sa-i zica ceva si ma pregatisem deja de scandal, sa-i zic vreo doua aluia cand ... ce sa vezi ? Tipul ia alta lanterna si ii arata cum se invarte dinamul, de unde se aprinde si ii spunea ca nu e bine sa bage lumina in ochi. Imi venea sa-i cer scuze ... fata de alti melteni de paznici de la super-market-uri asta era tatal lor. Am ajuns sa ne miram de normalitate si bun-simt. Jos palaria pentru domnul acela, dupa 8 ore cu ochii dupa posibilii infractori a mai gasit puterea sa zambeasca si sa se joace cu un copil.
vallixx
QUOTE(Tamango @ 18 May 2012, 20:56)
Am ajuns sa ne miram de normalitate si bun-simt.
*


Din pacate traim intr-o lume nebuna si mult prea in viteza, astfel incat sa mai avem timp la un moment dat sa mai fim si oameni...
Recunosc ca si eu fac la fel. Intr-o situatie de genul asta si eu mai intai ma pregatesc de conflict.......ne-am "deteriorat" ca si oameni. Ne-am inrait...
Pacat!
A l e x
In sfarsit am fost si eu la un concert unde se vindea suc in sticla de plastic fara nicio grija ca ar fi aruncat pe scena... Si dupa concert toti aruncau sticlele la gunoi...

Plus pahare de plastic cu numele formatiei si numele stadionului, si cu un design extrem de frumos, de iti era mila de el sa nu-l iei ca suvenir.

Suntem destul de civilizati noi romanii la concerte, dar mai avem putin de invatat de la altii. biggrin.gif
marian-j
Unde si,mai ales, cine concerta?
A l e x
Uite paharele si intelegi cine a cantat si unde...

[attachmentid=1627811301]

Din pacate mai avem mult pana sa-i ajungem... Dar putem incerca in August la RHCP pe National Arena.
T.rac3Er
din nefericire pt colegii de mai sus, locatia unde traim ne-a ascutit aceste simturi.

ca exemplu prezint ce am vazut mai demult la o emisiune pe discovery.

turistii americani care plecau spre spania erau avertizati in legatura cu tiganii nostrii. bine, pentru ei nu erau tiganii romani, ci cersetorii si toti "comerciantii" stradali.
sa se fereasca de vrajitoare si de toti astia, pentru ca au fost muuuulte cazuri de turisti americani prostiti si furati pe fata.
daca in schimb iau un roman si il trimit in spania, sau sa zic in america fac pariu pe orice ca respectivul va stii sa s fereasca de tot felul de "atractii turistice" dubioase.

vedem zi de zi chestii rele, si cum omul e capabil de multe rautati, oricat de buni la suflet am fi si am incerca sa protejam un minim de civilizatie, tot te afecteaza si te schimba.
A l e x
Nu e chiar asa, n-au inventat tiganii nostri cersitul sau furatul din buzunare, si sa fim seriosi cu americanii, e de 1000 de ori mai sigur in Bucuresti sau orice alta capitala europeana, decat in marele lor orase.

Si pe tine te va atentiona ghidul turistic in unele cazuri, stiu pe cineva care a fost cu o agentie de turism in Barcelona, si i-au zis de un milion de ori sa fie atent la hotii de buzunare.

Si ca veni vorba de concerte, la noi chiar e foarte cuminte si civilizata lumea. N-am vazut pe nimeni sa se impinga aiurea la intrare, sa nu respecte coada de la toaleta, sa se ia la bataie.. Pai in Anglia urinau astia in paharele de bere, si apoi le aruncau in oameni.

Doar ca la concertul la care am fost eu acum, nu ma asteptam sa vad lumea atat de linistita si care sa nu arunce gunoaiele pe jos. Nu am mai vazut suc vandut in sticle pana acum, inseamna ca nimeni nu a aruncat cu ele, de moment ce n-aveau nicio frica.

Asta spuneam, stam bine noi cu concertele, dar mai avem putin de invatat... Desi asta cu gunoiul tinut in mana si dus dupa concert la cos e cam greu de facut in romanica, avand in vedere ca nici pe strada nu se intampla.

Dar stai linistit, stiu ce spui, e clar ca romanul e mai paranoic si mai atent cu banii/telefonul/actele pentru ca ori e patit, ori stie ce se poate intampla, si din start isi pune niste probleme...
vallixx
Eram acum cativa ani in Londra, la ceremonia de schimbare a garzii de la palatul Buckingham, eveniment super urmarit de turisti, care umplu de fiecare data la refuz piateta de la palat.
Inainte sa inceapa ceremonia, dupa ce se stransesera turistii, erau un grup de politisti din aia simpatici cu palariile alea specifice, care treceau prin multime si avertizau turistii sa fie atenti la buzunare, sa nu tina nimic in buzunarele de la spate, sa fie atenti la gentile de mana, gentile de camere foto, telefoane...imparteau si afise in care erau desenati niste omuleti care tineau portifelele in buzunarele de la piept, evident pentru cazul in care cineva nu intelegea ce le explicau ei verbal.

Nu s-au pomenit nationalitati, etnii....ideea e ca oamenii erau constienti ca unde-s turisti relaxati, sunt si profitori care incearca sa-i usureze de una-alta....asa ca baietii actionau in consecinta si-i puneau pe toti in tema.

Gasca noastra, eram vreo 8-9, eram pusi in tema, aveam totul ascuns, nimic la vedere....etc, dar m-a uimit sa vad cati oameni de acolo erau foarte mirati...si de abia atunci incepeau sa-si mute portofelele..etc...ca si cum nu s-ar fi asteptat la asa ceva.

nokia_6260
QUOTE(vallixx @ 19 May 2012, 19:25)
Gasca noastra, eram vreo 8-9, eram pusi in tema, aveam totul ascuns, nimic la vedere....etc, dar m-a uimit sa vad cati oameni de acolo erau foarte mirati...si de abia atunci incepeau sa-si mute portofelele..etc...ca si cum nu s-ar fi asteptat la asa ceva.
*


Asa este,pe noi ne-au ''haladit'' borfasii de la noi si astfel am reusit sa urcam pe culmile cele mai inalte ale adaptarii la mediul de viata in ceea ce priveste pastrarea in siguranta ale bunurilor proprii...
T.rac3Er
dar pe noi romanii, pan al borfasii de rand ne halesc aia mai marii ai nostrii. noi stim ca suntem furati in fiecare clipa.
cum face ceasul tic-tac asa ies banii din noi, si aia care nu ii avem, sub forma de dobanzi.
pai cum naiba sa nu fim mereu atenti unde punem si nimicul de il mai avem in posesie.
aia care fura bani din conturi sunt in tarile vestice, ca au de unde fura, si la noi doar se cloneaza cardurile.

la noi fura padurarul din copacei, se deschide ditamai dosarul cu suspecti si vinovati in tot satul.

dar cand fura aia d ela conducerea tarii padurile intregi si le defriseaza nu se stie nimic.
cand nu stiu ce universitate americana are printr-o firma multinationala subsidiara nu stiu cate zeci de hectare de paduri din romania, cum doamne iarta-ma sa nu fim arsi si mereu paranoici si pregatiti sa ne aparam ca si cum ar fi ultima clipa din viata.

cum de naiba in trafic daca unul a schitat o miiiica greseala primeste injuraturi si claxoane de parca ar fi militianul care incurca intersectia. si culmea e ca omul ala face infarct si moare sub ploaia de claxoane si carne de o primeste pt frigiderul de "dincolo".

cand se permite haos, asta rezulta. ne aduc astia in stadii inferioare de existenta ca e mai simplu sa prostesti omul necivilizat si sa il furi pe cel nescolit. pana si timpul daca i-l furi tot ai profit maxim. yes, capitalism!

PS: daca sa zic, doar grecii nu pe aia mai vestici, i-ai pune sa traiaca in rroamnia de acum, ar deveni mai ai draq decat bin laden cu toata natia lui de al qaida la un loc de o mie de ori, si ar bombarda toate bancile, fmi, si alte organizatii de hoti de le-ar suna apa in cap. nu mai zis de proprii lideri care ar fi fost rastigniti prin piete de catre populatie.
padre
Toata stima pentru profesionalismul celor de la Primat Gold, service roti/vulcanizare, d-astea... (pe Barbu Vacarescu, langa Kaufland, si Sos. Odai).
Pe langa faptul ca lucreaza foarte bine si au oameni priceputi si civilizati, m-au ajutat sa-mi schimb in garantie 2 anvelope Good Year cumparate din Germania (de la vestitul magazin online la care nu voi mai apela in viata mea si nu sfatuiesc pe nimeni sa o faca - m-au tratat execrabil desi am cumparat set de 4 anvelope UHP pe 17"). Desi nu erau cumparate de la ei, m-au ajutat si s-au purtat impecabil, m-au castigat de client si uite ca le fac si reclama. cool.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.