Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Faze de laudat
Reno.ro - Forum Renault Romania > Alte discutii > Cafenea
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 44, 45, 46, 47, 48, 49, 50, 51, 52, 53, 54, 55, 56, 57, 58, 59, 60, 61, 62, 63
svclio
O sa fie pline autobuzele de aurolaci si tigani, chiar mai multi decat acum, sa vezi atunci conditii wub.gif , iar asta cu gratuitatea este o prostie pentru milogi si refleta perfect mentalitatea de cersetor a romanului, la fel ca ajutoarele sociale date de-am pulea, la noi numai asta stie toata lumea sa ne dea domne statu' sa ne dea.

Bun sa fie gratuit pentru aia care realmente au probleme: someri, angajati cu multi copii, bolnavi, etc. dar nu pentru toti care au sub 3000 de lei net, ca din aia 3000 poti sa nu mai fumezi 3 pachete de tigari sa iti iei un abonament pe luna.
b76bgaarh
tu cat ai peste aia 3000?
Tamango
QUOTE(UXE @ 13 Mar 2014, 13:17)
Pai pute de la oamenii care nu se spala...  eventual sa faca curatenie la fiecare capat de linie tongue.gif
*



Si nu numai asta, pe langa faptul ca pensionaru' nu se spala, mai umbla si cu haina scoasa de la naftalina.
wolfin
o spui de parca batranetea este o boala care nu se ia.

adevarat...o mare diferenta inte batraneii din vest si cei din est (nu numai din RO)- haine, spirit, spalat cum spui/spuneti etc, in principal diferenta este data in principal de protectia pe care statul o ofera.
aici nu ma refer doar la abonamente gratuite la transport (care oricum exista). la noi ar fi un exemplu sectorul 2 unde primaria are n programe pentru cei varsnici (targuri, concerte, salvare etc) si copii. cine locuieste in sector cunoaste.

imi pare rau daca am parut lipul moralist-departe de mine
VladSoare
Spălatul n-are a face nici cu vîrsta, nici cu banii. Ăla ține de educația primită acasă în primii șapte ani.
Am cunoscut oameni înstăriți care puțeau ca naiba, dar am avut și colegi de facultate care stăteau în cămin și care, în ciuda condițiilor mizerabile de-acolo, erau mereu curați.
Și cunosc pensionari care știu să folosească săpunul.
Totul vine din interior. Dacă nu e, nu e. Vîrsta și pensia n-au nici o legătură.
wolfin
Corect Vlad

doar o mentiune ref la migratia matinala a persoanelor varstnice (am corectat laugh.gif )

cine mai are bunici si nu i-a uitat, repet cunoaste .
sunt in degradare psihica. eu ii vad pe ai mei parinti/bunica.
mama cu cea mica - parca si-a venit in simtiri de cand se ocupa de copil
tatal meu a devenit un ursuz incurabil
bunica se roaga de noi sa ne mai faca cate o mancare calda pe saptamana sa aiba ceva de facut si bineinteles motiv sa mai trec pe la ea.

dupa ce au iesit la pensie dupa 40 de ani de activitate... ce sa faca..daca nu ai un nepot sa il duci la gradi/scoala.daca nu ai o vecina sa joci scrable...ce sa faci? sa te plimbi la Barcelona?la Slanic Moldova? de unde bani....te plimbi cu 41 sau 1 la Obor sa vezi cat mai este kg de praz.(bineinteles zilnic).

poate sunt ipocrit (merg zilnic cu masina)dar eu unul asa vad sau off topic.
b76bgaarh
QUOTE(wolfin @ 13 Mar 2014, 16:22)
vasnici
*



marfa, dupa ce ca o duc bine mai si primesc una alta. aia amarati, prigajiti etc sunt impuscati sau cum? radmasa.gif

ce inseamna o mica eroare.
Laurentziu83
QUOTE(stefanvasco @ 13 Mar 2014, 14:32)
Bun sa fie gratuit pentru aia care realmente au probleme: someri, angajati cu multi copii, bolnavi, etc. dar nu pentru toti care au sub 3000 de lei net, ca din aia 3000 poti sa nu mai fumezi 3 pachete de tigari sa iti iei un abonament pe luna.
*


De ce ar trebui sa fie transportul in comun gratuit pentru cineva?
Subventionat, poate, dar de ce gratuit? Transportul in comun in Ro e printre cele mai ieftine din Europa, doar in statele ex-sovietice e mai ieftin.

Vrem sa reducem numarul de masini in trafic, dar in acelasi timp deterioram conditiile din mijloacele de transport in comun...in stilul asta va creste numarul de masini in trafic. Cine isi permite sa mearga cu masina, categoric isi permite cateva zeci de lei lunar sa mearga cu transportul in comun, deci nu asta e problema.
vallixx
Transportul in Ro poate e cel mai ieftin, dar si conditiile sunt mult sub ce vezi afara.
Nici mie nu mi se pare ok sa fie gratuit si daca conditiile sunt bune chiar mi s-ar parea ok sa fie scump. Iar pt. cei care din motive corecte nu si- l permit, sa fie subventionat intr-un anume procent.
iulia_boris
Nu stiu pe ce topic discutaram chestia cu flash-urile colegilor de trafic in cazul radarelor.
Pe mine ,ieri pe Petricani,m-au salvat de la o mare amenda.Stateau gorobetii in masina asteptand musterii.Un motociclist astepta la cateva sute de metri..
In concluzie eu le multumesc celor ce fac asta!
Bineinteles ca si io fac asta..
UXE
jumate din banii de amenda sa ii dai pe bere la colegi biggrin.gif
iulia_boris
Corect. drunksinging.gif
andreigosman
Eu ieri pe Petricani nu am scapat. Eram primul la semafor si mi-am luat-o sad.gif
iulia_boris
Te-au oprit?
Si io ma pregateam sa i-o dau p-a 4-a cand vazui flash-u' si ma potolii la timp.. icon_mrgreen.gif
UXE
Unde va grabeati duminica ?
iulia_boris
Era sosaua libera ce rost are sa rulezi cu 50km/h?
Avani
Mai mereu stau gusterii acolo.
Si eu am scapat la mustata de cateva ori.
UXE, in zona aia, nu esti un pericol public daca circuli cu ~70km/h in loc de 50.
UXE
am circulat pe acolo vreo 3 ani de zile... insa , trecere de pietoni, tigani, accident mortal recent... + ca de cand au terminat cu sappaturile au cam facut varza asfaltul prin zona aia.. cu arcuri sport tre sa o iei usor smile.gif
iulia_boris
Ce conteaza gropanele si tiganii?
Need for speed.. radmasa.gif
UXE
bine, astept berea aia tongue.gif
Avani
QUOTE(UXE @ 24 Mar 2014, 11:50)
tigani
*


Stii cum fug cand te vad hotarat?.. sa fiu al naibii ca tigani pe trecerea aia, foarteee rar am vazut. Deobicei sunt inainte de trecere (cand vii dinspre Pipera).
Iar accidentele cu precadere au loc cand e ud/mazga/polei pe jos.
andreigosman
M-au oprit si mi-am luat-o, aveam 82.
250 ron in 48h. Degeaba i-am explicat ca era bulevardul liber, fiind primul la semafor si chiar nu era cazul de pericol public.

Bine ca nu m-a lasat fara permis, mai aveam putin.

Boschetari, ce pretentii sa am de la ei.

Am dat imediat pe Waze, sper sa fi stat in continuare acolo degeaba, toata ziua, macar atata satisfactie sa am.
melcu
Da-i in "parti calde , umede si moi" ca stau ca nesimtitii pe A3 fix la intrare (unde e limita 70 mi se pare) si pana la Ploiesti nu mai e urma de gabor (in schimb cred ca 20% din parapeti sunt indoiti sau rupti)...
svclio
Am vazut un tip care a strans rahatul dupa potaia lui. coolspeak.gif
iulia_boris
Si care-i smecheria? Io,si sotul meu,si multi altii strang dupa caini.Chiar daca nu pare.
svclio
E nu am mai vazut in zona in care locuiesc si am fost placut impresionat. smile.gif
Kojak
QUOTE(iulia_boris @ 25 Mar 2014, 10:11)
Io,si sotul meu,si multi altii strang dupa caini.Chiar daca nu pare.
*



Felicitari in cazu' asta...da' cu pisharea ce faceti? tongue.gif
iulia_boris
Las-o-n fasole..Suntem obligati sa strangem rahatii..Da' cand se pisa betivanii,copii,femeile printre masini fix ca si cainii inclusiv se kk,cum e ?

Kojak
Iau amenda?...cel putin teoretic
Silk
QUOTE(stefanvasco @ 25 Mar 2014, 09:47)
Am vazut un tip care a strans rahatul dupa potaia lui.  coolspeak.gif
*





Salut, cand se mai intampla, DACA se mai intampla sa observi asemenea miracol, suna-ma la 0726.68.XX.XX ca vin si eu sa vad asta cu ochii mei, si sa-l felicit pe strangator.



PS : gluma-i gluma, dar am si eu un cunoscut care face asta, il apreciez si pe el, si pe cei care o fac mereu, si o spun eu, locuitor al satului asta mare si plin de oameni care fac slalom printre rahati pana la metrou dimineata si seara.....

25 Mar 2014, 11:52:
QUOTE(andreigosman @ 24 Mar 2014, 17:26)
M-au oprit si mi-am luat-o, aveam 82.
250 ron in 48h.  Degeaba i-am explicat ca era bulevardul liber, fiind primul la semafor si chiar nu era cazul de pericol public.

Bine ca nu m-a lasat fara permis, mai aveam putin.

Boschetari, ce pretentii sa am de la ei.

Am dat imediat pe Waze, sper sa fi stat in continuare acolo degeaba, toata ziua, macar atata satisfactie sa am.
*




Era un ticalos ca te-a oprit, nu ca tu ai incalcat regulamentul care trebuie sa il respecti !!!!! Ce UAMENII......





PS : te intelegeam daca te-a prins cu 61 in zona de 50.... dar cu 82......cam mare marja de oroare, nu crezi ?!
Eu propun sa mergem cu cat pot masinile pe bulevardele care sunt libere, ma susti ?
gotty
Dadada!

Poti sa fii presedinte! tongue.gif
Avani
QUOTE(iulia_boris @ 25 Mar 2014, 09:54)
Da' cand se pisa betivanii,copii,femeile
*



Asta-mi aduce aminte de ce am vazut fix in aceasta dimineata cand mergeam la pas pe o straduta laturalnica. Ca sa ies in bulevard, mergem pe langa un bloc, langa bloc era un specimen de femeie pe la ~25 de ani, care era pe vine cu pantalonii dati jos si se pisa langa peretele blocului. Ideea e ca daca te uitai asa la ea, nu era vreo aurolaca sau vreun ratacit al strazii, era chiar curatica. Am trecut pe langa ea la vreun 1m si foarte atent sa nu calc in balta pe care o facuse, sper doar ca nu am inhibat-o. Langa ea era un specimen de baiat la vreo ~20 ani, o leaca debusolat si el.

Mititica, se vedea ca nu era vreo 'localnica', pt ca fix unde s-a oprit sa se pise, era chiar o alee pietonala (intrare pe o straduta laturalnica).
Silk
Avani, baiatul era acolo pentru eventualul caz in care pishulica se transforma in ceva solid, si la momentul respectiv s-ar fi apucat de strans.


Nu te-ai prins, dar o scosese pe domnita la plimbare.......
iulia_boris
Iti spun io ca-s multe situatii d-astea.Da' oamenii vad doar cainii..Noi mergem in tarcul Bordei si ala-i lipit de un mare loc de joaca pt copii.Daca picii vor sa-si faca nevoile nu sunt dusi la capatul tarcului ci sunt pusi s-o faca fix la intrarea in tarc..Aia mai batrani coboara spre lac daca-i trec pisarile.Este doar o constatare c-ar fi culmea sa ma isterizez eu,care am caine..Sunt ingaduitoare si daca n-aveam caine tot as fi fost.
Dar cand cineva de genul asta urla la mine ca s-a pisat cainele meu 5 stropi pe gardul blocului ma ia cu istericale..
Absolut toti cei care urla s-au pisat,cel putin in viata, o data pe strazi.Dar ipocrizia este caracteristica romanului..
Kojak
QUOTE(Silk @ 25 Mar 2014, 11:50)
PS : te intelegeam daca te-a prins cu 61 in zona de 50.... dar cu 82......cam mare marja de oroare, nu crezi ?!
*



Las-o drecu, sa mergi pe Petricani cu 82 (deci sub 90 pe ceas) intr-o zi de sambata sau duminica nu e ceva "demential". De ce sa ne kkm pe noi acu'. tongue.gif
Soseaua permite, zona nu e populata pietonal, poate exceptand trecerile alea de pietoni.

Si pe cheiu garlii, e 60 limita...crezi ca merge cineva de ex. pe aliniamentu' ala de 2-3km intre pasaju' coorului de pe M. Bravu si autovit cu 60? Din 10 masini, poate-poate ai noroc sa gasesti una "legala".
iulia_boris
Daca nu stie omu' zona..
Kojak
QUOTE(iulia_boris @ 25 Mar 2014, 12:04)
Dar cand cineva de genul asta urla la mine ca s-a pisat cainele meu 5 stropi pe gardul blocului ma ia cu istericale..
Absolut toti cei care urla s-au pisat,cel putin in viata, o data pe strazi.Dar ipocrizia este caracteristica romanului..
*



Nu pe gard, pom, etc...
Da' pe rotinele masinii, ce zici? sau pe spoilere sau chiar portiere, cum e? Oricat de boschetar sau "moldovean" o fi (el sau ea), nu se pisa voluntar pe masina ta.

Si da, m-am pishat si io prin tinerete prin ganguri, la colturi de bloc, pe copaci etc...da' niciodata pe masinile sau alte bunuri personale ale oamenilor. Doar pe unii oameni, la figurat. biggrin.gif

Asta in cazu' in care "bateai" (si) inspre mine cu ipocrizia. wink.gif
iulia_boris
Nu,bre,nu bateam niciunde..De pisat spoilere o mai face ca-s pisate de alti masculi..Inclusiv roti,na,ca sa nu ma faci ipocrita.. blush.gif
Kojak
Nu te fac bre nicicum, ejti colega noastra...mai ales ca mergi bine pe petricani biggrin.gif
Silk
Nu e vorba de pericol sau nu, dar nu acuza un organ ca el e vinovat ca ti-a dat amenda, nu tu ca ai incalcat regulile.

Atat am vrut sa spun.


Oricum, si eu as fi procedat la fel, poate as fi emrs si mai tare de 82, dar nu as fi suparat pe saracu' organ. Eu prost si gata , mi-am furat-o. S-a intamplat si se va intampla din nou.
gotty
Asta i din seria:ti ai luat o,mergi mai departe!

De ce oare se cauta mereu scuze?
iulia_boris
Ca fiecare om care tre' sa plateasca o amenda si-a varsat nadufu'..
gotty
Pai una e sa iti versi naduful si alta e sa te victimizezi..
andreigosman
Cred ca am fost inteles gresit.

Nu am scris ca sa ma victimizez, am comentat doar, in sensul ca altceva nu stiu sa faca, decat sa stea la panda duminica, cand e liber si lumea nu se taraste pe un bulevard liber, cu 2 benzi pe sens, cu 50 la ora.

In timpul saptamanii nu i-am vazut niciodata sa fluidizeze traficul de la rondul de la Lukoil, al carui semafor dimineata e pe intermitent si e balamuc maxim acolo.

Nici macar nu m-am certat cu organul. I-am dat actele, am semnat PV-ul si i-am urat la revedere. Legal, avea dreptate, aveam 80 pe zona de 50, pot sa zic mersi ca nu mi-a luat permisul.

Dar abordarea tot nu mi se pare corecta.
Kojak
...mai aveai destul de pedalat pana la luat permisu, cel putin 18km in plus fata de cat ai avut cand te-au prins. tongue.gif

Sau ai avut si un varf d-asta de peste suta si ai avut noroc sa te prinda doar cu 82?
andreigosman
Nu am avut varfuri. Am plecat de la semafor, mai tare decat in mod normal si pe masura ce am urcat treptele am lasat-o usor in ture.

Eu stiam ca la peste 30km/h peste limita, e de luat permisul
Kojak
QUOTE(andreigosman @ 25 Mar 2014, 13:17)
Eu stiam ca la peste 30km/h peste limita, e de luat permisul
*



Nu la noi...doar la bulgari, parca. La noi, peste 50km depasiti peste limita...deci mai mergea. biggrin.gif
Editeaza repede, sa nu vada "legalii" de p-aici ca "te linseaza" ptr. necunoasterea legislatiei rutiere in vigoare. radmasa.gif

Mda...e nasol sa fii primu la semafor cu ditamai sos / b-dul intins si gol. Asemanator am furat-o si io anu trecut pe vitan, depistat cu 78 la ora in zona de 50. Primu' la semafor, la inters. cu spit. sf. ioan, masina a alunect la vale pur si simplu tongue.gif . Pe contrasens, pustiu, deci nema flash, in fata, la fel liber.
Sambata dimineata, proptisera MCV pe trotuar in statia de ITB de la Rin Grand H, pe sensu' de mers.
Si daca nu cunosteam zona aia...

Acu', mai nou stau mai sus, unde s-a construit un complex sportiv si nush ce restaurant, adica ininte de sere...aviz amatorilor biggrin.gif Din pozitia aia opresc si de pe contrasens.
andreigosman
Stiu zona de la Sf.Ioan pana jos la Autovit.

In fiecare weekend sunt acolo, la norma de amenzi.

Si atentie, mai sunt si seara, in jur de 10 tot prin zona aia.

Cam in fiecare seara trec pe acolo si ii cunosc.

Si daca ma linseaza "legalii", ce? smile.gif

Oricum, ultimul radar l-am luat prin 2004, tot in genul asta, cred ca era timpul pentru inca unul.
Kojak
Sunt...da-i drecu...asta inteleg ei prin preventie.
Acu' m-am invatat, ii las p-altii inainte, 2-3-4 masini sa-i dea cox si ma tin si io mai timid dupa ei. Vreau sa zic ca am scapat si cu mai mult de aia 78 cu cat m-au luat...cand au clienti care se invart in juru' sutei sau peste...peshtele e gras, aia mici trec prin plasa. biggrin.gif
UXE
Pe cand si la noi?

This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.