Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Faze de laudat
Reno.ro - Forum Renault Romania > Alte discutii > Cafenea
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 44, 45, 46, 47, 48, 49, 50, 51, 52, 53, 54, 55, 56, 57, 58, 59, 60, 61, 62, 63
einstein1984
daca venea unu sa propuna asta, il votam. Dar vin cu piste de bicilete asa ca nu ii votez.
Habba
Daca le spui oamenilor simpli (in 2020) ca trebuie sa plateasca 200 de lei/luna/maisna parcata la bordura (si/sau loc de parcare dat de primarie), iti vor lua gatul in secunda 2. Cu sau fara licitatie, momentan, in mentalul colectiv e "dreptul lor" ca sa le dea primaria parcare la pret simbolic.
Cum ziceam, mai trebuie inca cateva generatii ca sa se schimbe paradigma, sa aiba masina doar cine isi permite financiar toate costurile asociate ei (taxe, impozite, parcare, asigurari, reparatii, inspectiii pe bune, etc.).

Deci, no go.

De aia e clar ca parcari din astea multi-level nu se vor putea face in cartiere decat de catre primarie, si costul de inchirierea va putea fi doar o fractiune din costul de pe piata libera.

Privatii vor face in zone "fierbinti", centru, gari, supermarket-uri (unde vor oferi gratuite/subventii gen 2 ore gratis cu validarea la casa de marcat), etc. Sau le vor inchiria "la liber" pentru 200-300 lei/luna/masina. Numai asa pot face bani, pot sa aiba un model de business. Sau construiesc si in cartiere si ulterior primaria subventioneaza costurile lunare de inchiriere pentru locuitori intr-un anumit procent. Cam ca la gicacalorie, pastrand proportiile desigur.

Bineinteles ca primarille ar putea conditiona eliberarea autorizatilor de constructie de asigurarea a minim 2 locuri de parcare pentru fiecare apartament construit si vandut (deci fiecare apartament sa beneficieze nolens-volens de ele, incluse in pretul de achizitie, pe CF fara posibilitate de dezmembrare ulteriaora), dar nici asta nu se intampla. Si daca s-ar intampla tot ramane problema blocurilor vechi.
St
As da 200 ron/luna pe parcare acoperita care sa fie la max 5 min de mers pe jos de bloc. Aproape 50-60RON ii economisesc datorita faptului ca trebuie sa o spal mult mai rar
Habba
Si eu, si einstein1984 si poate majoritatea userilor de pe reno.
Dar vezi tu, in viata reala noi nu suntem nici pe de parte majoritate. sad.gif
Highwayman
Foarte frumos. La cat mai multe.

M-am prapadit ieri de ras cand am gasit in parbriz fituica candidatului unui partid fantoma la Primaria Generala. Cica in 4 ani face un milion (da, 1 milion) de locuri de parcare in Bcuresti si transportul in comun va fi gratis.
einstein1984
interesant, boc face parcari unde erau inainte garaje.... garaje care la Bucuresti s-au demolat acu 20 de ani, dar in loc avem lidl, kaufland, etc.
ProfiBv
QUOTE(einstein1984 @ 23 Sep 2020, 16:43)
interesant, boc face parcari unde erau inainte garaje.... garaje care la Bucuresti s-au demolat acu 20 de ani, dar in loc avem lidl, kaufland, etc.
*


Fara reprosuri . Nu degeaba se spune ca "Ardealui-i fruncea".
Administratia locala trage de acolo intr-o singura directie (spre vest probabil) , pe cand din centrul capitalei se trage in 5 directii .
Aveti grija ce votati si mai ales cati votati !
cj98czh
QUOTE(ProfiBv @ 23 Sep 2020, 22:55)
Nu degeaba se spune ca "Banatu-i fruncea".
*



vezi ca le-ai incurcat .. am corectat eu ..
ProfiBv
QUOTE(cj98czh @ 23 Sep 2020, 22:59)
vezi ca le-ai incurcat .. am corectat eu ..
*


Tocmai tu ti cu ursu?! biggrin.gif
Vedem duminica daca s-a inteles bine ....
cj98czh
https://www.stiridecluj.ro/social/un-nou-pa...re-dispune-foto

Zona "studenteasca" ..
buzasparta
Cica primarul din Adjud a sistat ajutoarele unora care au refuzat sa munceasca.Asistati sociali.Partea proasta e ca vor gasi ei un medic milos care pentru niste bani le va elibera o adeverinta ca nu sunt apti de munca.
wolfin
https://revistapresei.hotnews.ro/stiri-subi...-inchisoare.htm

smecher de smecher

bravo. chapeau
dandobre
De ce ai postat la faze de laudat?
Bicicleta galbena
Tot ironick e si azi biggrin.gif

wolfin
Sal.
In dec am cumparat un cuier de perete de pe vivre. O venit sapt trecuta usor lovit intr un colt...dar fiind de lemn s a reparat usor. Pt asta mi au dat un bon de 200 lei dupa ce am refuzat retur. Nu mai asteptam 2 luni pt el

Amu cand an pus mana pe el s a rupt un cuier (pe care se agata haina..probabil defect de fab sau lovit si el..fisurat).

La fel..retur..and shet. Bun ..ma pun sa caut la fel...nu exista. Ii zic 1/2 sa trimita un mesaj pe facebook ( ca la tel nu raspund) la fabrica (tinutul secuiesc)...de unde pot cumpara cuierul de metal.

Azi am primit prin fan 3 cuiere din harghita...gratis

Hmmm...
cj98czh
https://www.digi24.ro/stiri/actualitate/guv...ul-2021-1453337

Ar trebui sa le dea fix 0 lei, ba mai mult ar trebui sa ii impoziteze ca pe orice SRL, SA .. etc .. ca aia sunt pana la urma ...
meganus_bicorpus
De la Cuza nu au mai avut asa lovitura 168.gif
Habba
Io zic sa nu va bucurati prea repede. Nu degeaba s-a intalnit Danny-Boy cu KWJ.
Mai vin rectificari bugetare... wink.gif
Solon
Bun, acceptam 88 taiere in loc de 89. Si 60 daca le ia ai tot e bine. Kwj e catolic, il doare-n basca de Danny.
St
Crezi ce pe ceilalti politicieni ii intereseaza de Danny de credinciosi ce sunt?
Habba
QUOTE(Solon @ 17 Feb 2021, 16:23)
Kwj e catolic, il doare-n basca de Danny.
*


To do justice, KWJ e protestant, nu catolic. O foarte mare diferență.
wolfin
In uk...nu in ro
Habba
Peste tot. Chiar dacă, tu, ca ortodox ii categorisesti la "și altii".
Diferențele de dogma sunt majore între protestanți și catolici.

Apropos, ai întrat vreodată într-o biserica protestanta sa vezi și aici diferențele față de una catolică?
wolfin
ggg am stat destul in Belfast sa invat diferenta...inclusiv ce de dogma.

dar mai ales de autoritate

Habba
Cu atat mai mult, mi se pare ciudata afirmația ta că nu e diferența între catolici și protestanți chiar și în România.
Diferențele sunt majore, dar poate n-ai destulă experiență ardeleneasca.
Nu e un moft.
wolfin
Auu doamne

Intaream ce ai zis. In ro..catolici..protestanti ...mormoni... martori..is la fel.
Ca perceptie generala. In statstici..sunt trecuti la alte confesiuni..deci generalizare...si nu cred ca e cazul..dar no...viata nu e plina de fair play.
Qdica diferiti de "noi" si la fel intre ei. Si asta nu din ignoranta ...
MuciX
Pai cum fratica, nu trebuia agentul constatator sa constate? Ce e cu camera asta neomologata?
psychoo
Aia nu va aparea in stiri...
"Cele 50 de permise ridicate au fost restituite iar politia a fost nevoita sa plateasca daune morale in valoare de XXXX lei fiecarei persoane deoarece nu au avut probe legale pentru ridicarea permiselor"
UXE
Daca sunt de la CNAIR sunt omologate
MuciX
Daca astea din articol sunt dela CNAIR, par sa le placa manelele acolo.
wolfin
Camerele de vigneta.....mic troll... biggrin.gif
UXE
QUOTE(MuciX @ 21 Jul 2021, 13:38)
Pai cum fratica, nu trebuia agentul constatator sa constate? Ce e cu camera asta neomologata?
*




QUOTE(MuciX @ 21 Jul 2021, 17:37)
Daca astea din articol sunt dela CNAIR, par sa le placa manelele acolo.
*





Se cunosc identitățile șoferilor, domiciliul și numărul de înmatriculare, care au fost vizualizate și identificate cu ajutorul camerelor de supraveghere trafic ale CNAIR, administratorul drumului.
MuciX
Aha, oare daca nu apăreau pe fb se mai sesizau? Întreb sincer că n-am auzit de vreun caz din asta sancționat înainte să apară acolo.
GBX
Presupun că poliția nu-și face bilanțul zilnic la televizor, așa că dacă nu am auzit noi, nu înseamnă că nu se sancționează. Zic și eu...
psychoo
QUOTE(UXE @ 22 Jul 2021, 08:53)
Se cunosc identitățile șoferilor, domiciliul și numărul de înmatriculare, care au fost vizualizate și identificate cu ajutorul camerelor de supraveghere trafic ale CNAIR, administratorul drumului.
*



Camerele CNAIR au fost folosite pentru identificarea presupusilor faptasi. Dar ma indoiesc ca acele camere ale CNAIR au "vazut" circulatia pe contrasens. Daca exista poze in acest sens atunci da, amenda este valida.
Nu stiu unde sunt amplasate acele camere de verificat rovigneta, dar garantat sunt destul de rare amplasamentele si sunt sanse maxime ca exact in acel loc sa nu fie niciuna...
GBX
E posibil ca aceste camere să fie amplasate la intrarea de pe bretele. Și atunci, dacă "inversații" circulau spre o astfel de bretea...
St
Cum fac sa se sesizeze la asta cu Honda?

https://www.youtube.com/watch?v=N9pOth6fr_A
MuciX
VTech yo!
St
Toyota erau aia cu recall-ul ca se bloca pedala de acceleratie?
MuciX
Tu cauti flame?
Bicicleta galbena
QUOTE(St @ 22 Jul 2021, 11:16)
Cum fac sa se sesizeze la asta cu Honda?

https://www.youtube.com/watch?v=N9pOth6fr_A
*


Zilnic vad asa ceva. Ma opresc si ma uit in oglinzi, sa pariez daca trece sau nu pe rosu masina din spatele meu. Cam una din sapte trece pe rosu dry.gif


wolfin
Park lake?
Bicicleta galbena
Sheraton, fost Dorobanti.

mars
QUOTE(St @ 22 Jul 2021, 11:58)
Toyota erau aia cu recall-ul ca se bloca pedala de acceleratie?
*

Iepuras, vrei sa te manance ursu’? Ai tu Toyota si ai patit ceva la ea sau doar ai citit pe vreun site obscur sau, mai rau, ti-a soptit tie un “prieten”? Intai sa iti iei tu Toyota si sa ii dai blana (eventual a ursului din padure), daca te tine, si apoi, daca se blocheaza pedala, sa vii sa agiti apele pe aici. Toyota nu se strica, trebuia sa stii asta radmasa.gif!
cj98czh
esti nebun?? 🤣🤣

cum sa ii dai blana ... sa se zgarie de la vant si sa se uzeze?? sau sa sara doamne fereste vreo piatra si sa fie zi de doliu national???

radmasa.gif

toyo ... o scoti din garaj pt poza, dupa o speli cu 15 chestii, o stergi de 5 ori si o bagi inapoi in garaj ..
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.