Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Faze de laudat
Reno.ro - Forum Renault Romania > Alte discutii > Cafenea
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 44, 45, 46, 47, 48, 49, 50, 51, 52, 53, 54, 55, 56, 57, 58, 59, 60, 61, 62, 63
dandobre
Mai era o comparație pe un alt topic între MB și Dacia (Supernova și Solenza), prin prisma garanției anticorozive.... Poate nu sunt diferențele chiar atât de mari între Ro și De, dar comparația e cam tot pe acolo....
D-Ice
"Jumătate din angajați lucrează 15 zile, restul de 15 zile urmând să fie într-o formă de șomaj tehnic – plătiți la fel cum sunt plătiți cei din șomaj tehnic, cu 75% - restul de 15 zile vin la muncă ceilalți, care au stat în șomaj tehnic perioada respectivă" 🤔
Deci 15 zile bugetarii stau acasă și iau bani? Asta e la faze de lăudat, sau la faze de toată jena? radmasa.gif
Mersi de grijă, eu nu am bafta sa ma încadrez la ăia de stau acasă pe bani. Nici nevasta. tongue.gif
cj98czh
normal ca la faze de laudat .. ca putea sa ii trimita doar acasa si atat .. oricum nu lucreaza 15 zile nici cand este normalitate ..
D-Ice
Și la privat sunt o groaza de băiatul lui tata și fata lui tata, care iau mii de euro fără sa facă nimic pentru simplul motiv ca asa se poate da spaga mascată ca să nu te umfle DNA-ul. Sunt pline multinaționalele de asa ceva, mai ales cele care fac afaceri cu statul. tongue.gif
Nu mai continui ca ne știm fiecare părerea pe subiectul respectiv.
Dacă ii trimitea acasă și atât, putea sa le și desfacă contractul de munca, ca oricum înapoi nu se mai întorceau cei care contează și care își găsesc relativ repede în privat. Și iar te vedeam cum te vaiti de bugetari ca ai naibii de incompetenți ce sunt. biggrin.gif
L. E. Oricum din ce citesc prin presa și din postarea colegului Bwwlan, deja în tarile unde apa încă e caldă și care nu au aplicat tactica pământului pârjolit, business-urile au început sa se miște și lumea are de treabă pe bani, nu pe intenții.
L. L. E. Ultima circulara data de guvern a fost ca toate instituțiile sa găsească mijloace de a permite cetățeanului sa interacționeze cu instituțiile, online. Noi am reușit demult treaba asta. Și multe alte instituții la fel, și nu a fost ușor, și este multă muncă sa menții totul funcțional și la zi cu legislația. Ghici care vor fi băieții care vor pleca primii dacă guvernul face asa cum zici tu, adică să-i trimită acasă și atât. tongue.gif
R19/16v
Diferenta MAJORA este ca nepotismul in multinationala il costa pe actionar, pe cand nepotismul grav, care alcătuiește cea mai buna parte a bugetarilor, ma costa pe mine!
papa_mulo
Vrei desen ca sa intelegi ca tot pe tine te costa si salariul de la multinationala?
St
QUOTE(D-Ice @ 8 Apr 2020, 21:56)
Noi am reușit demult treaba asta. Și multe alte instituții la fel, și nu a fost ușor, și este multă muncă sa menții totul funcțional și la zi cu legislația. Ghici care vor fi băieții care vor pleca primii dacă guvernul face asa cum zici tu, adică să-i trimită acasă și atât.  tongue.gif
*



Noi =?

Ar fi bun desenul smile.gif
R19/16v
QUOTE(papa_mulo @ 9 Apr 2020, 08:28)
Vrei desen ca sa intelegi ca tot pe tine te costa si salariul de la multinationala?
*



Da, te rog.
D-Ice
QUOTE(R19/16v @ 9 Apr 2020, 00:48)
Diferenta MAJORA este ca nepotismul in multinationala il costa pe actionar, pe cand nepotismul grav, care alcătuiește cea mai buna parte a bugetarilor, ma costa pe mine!
*


Te costa prietene nepotismul la multinațională, în primul rand ca in locul ala bine platit puteai fi tu, ca iti faci treaba, în al doilea rand ca ia bani mai mulți ca tine și te oftici, în al treilea rand faptul ca salariul ala nesimțit poate fi folosit sa crească salariile echipei și sa o motiveze mai bine, nu sa o demotiveze cum e in cele mai multe cazuri, și ne costa pe toți pentru ca contractele date cu dedicație, COSTĂ. Nimeni din privat nu vrea sa recunoască faptul ca daca privatul nu ar aplica principiul "unge treaba", și ar da pe goarna TOATE situațiile în care s-a cerut șpagă, asa cum s-ar întâmpla în Germania, fenomenul ar fi eradicat. Deci hai sa nu ne mai cacam pe noi ca bugetarii ie rai și privații ie buni, ca răul trebuie stârpit de peste tot.
Chestia cu "nepotismul grav, care alcătuiește cea mai buna parte a bugetarilor, ma costa pe mine!", venind de la cineva care nu a fost în sistem, dar le știe pe toate, ma face sa râd. radmasa.gif
A, da, nepotismul îl costa pe acționar, alta duma radmasa.gif, costul asta e văzut ca o investiție de către acționar, mai ales când vin contractele pe banda rulantă. wink.gif
R19/16v
Habar n-ai despre ce vorbesti, nu ma cunosti, nu stii ce "stiu".

Cat despre gandirea ta de bugetar:
1. Nu am problema asta.
2. Nu ma oftic daca ia altu' mai multi bani ca mine, mai sunt si alte puncte importante la un job.
3. Asta e problema de top management. Daca asa considera ca trebuie sa mearga treburile, eficienta va fi proasta, lumea va pleca, compania va ajunge sa scada, actionariatul va lua masuri in ultima instanta.

"Actionariatul" statului nu ia niciodata masuri. D-aia statul este ineficient.

Bwwlan
De fapt, pilele, șpaga și nepotismul dăunează și în mediul privat, însă pentru niciunul dintre motivele expuse mai sus smile.gif

Corupția din mediul privat ucide concurența fiindcă șpaga dată e adresată sectorului de stat smile.gif aici e diferența de nuanță. Dacă cineva "din privat" are intrare la un decident de achizitii de la stat, ala face biznisu chiar daca altul cu pret mai mic si/sau calitate mai buna ar putea avea un avantaj natural si atunci nu exista motivatie sa inoveze, sa investeasca sa devina mai competitiv, fiindca "merge si-asa".
Asta e motivul de baza.
Restul, ca ar fi luat nush-cine mai calificat jobul, astea-s praf de pe toba.

Coruptia la stat e mai nociva fiindca ne afecteaza pe toti. Aia de la privat e si ea de cacao, dar de o nuanta mai vanilla, ca ii afecteaza doar pe putini.

...iar in Germania, compliance-ul si anti-coruptia si alte chestii de-astea-s fain de pus pe pereti cu postere colorate si de tinut seminarii, da' cand vine vorba de construit elicoptere la Brasov si se ajunge la Eurocopter vs. Bell, se discuta la nivel de top-management si despre sume cu minim 6 zerouri oferite "cui trebuie" din MApN. Si/sau altele.
Sau in banci. Sau in raportul VW/Daimler/BMW cu autoritatile diverselor state care vegheaza la respectarea prevederilor de mediu. Samd...
D-Ice
QUOTE(R19/16v @ 9 Apr 2020, 13:10)
3. Asta e problema de top management. Daca asa considera ca trebuie sa mearga treburile, eficienta va fi proasta, lumea va pleca, compania va ajunge sa scada, actionariatul va lua masuri in ultima instanta.

*


Daca asta e gândirea ta de angajat la privat, ca nepotismul și spaga din cadrul companiei sunt problema conducerii, nu ma mir ca în puțin timp vor fi 1,5milioane de șomeri, dați afară de acești tip de management privat păgubos, și care apoi va veni cu mana întinsă la guvern pentru recapitalizare, din banii noștri și implicit ai tăi, dar pe tine nu te interesează pentru ca asta e problema "mai marilor".
Iarăși nu ma mir de faptul ca angajații romani întotdeauna vor primi mai putini bani decât omologii lor din companiile mamă, și care fac același job, dacă raportul era invers fii sigur ca pe angajatul neamț l-ar fi interesat cine ia spaga și de ce fata/băiatul lui Escu, care are pâinea și cuțitul, taie frunză la câini pe bani mai mulți.

@bwwlan. Corupția de peste tot este la fel de paguboasa pentru ca fiecare din noi plătim mai mult cu exact costurile șpăgii, directe sau indirecte. Costurile astea se regăsesc în produsul final, stai liniștit ca nimeni nu vine cu banii de spaga de acasă, tot consumatorul final plătește. Iar asta cât ar fi de vanilinat, tot a căcat pute.
Fii sigur ca atunci când ai luat produsul de pe raft sau masina noua de la dealer, ai plătit procent din toate șpăgile pe care le-a dat compania respectivă către stat sau privat (pentru ca, minune, șpăgile se dau și de la privat către privat tongue.gif).
Cam asta e gândirea mea ca bugetar și fost angajat peste 15 ani în privat.
Bicicleta galbena
D-ice tu ai idee de ce s-a prabusit comunismul?

aqua
blink.gif sunt si eu curios acum, de ce a picat comunismul? banuiesc ca are vreo legatura cu ce se discuta mai sus ... te referi la Romanica sau asa in general, prin Europa?
D-Ice
QUOTE(Bicicleta galbena @ 9 Apr 2020, 13:51)
D-ice tu ai idee de ce s-a prabusit comunismul?
*


Ca să facă loc capitalismului romanesc care merge de numa-numa. radmasa.gif
Dar tu ai idee de ce in comunism România era pe hartă? tongue.gif
cj98czh
D-Oce tu esti simpatic cate o data ... dar te intreb .. fumezi ceva cate o data sau te-a lovit covidu ... ca in ultima vreme aberezi de rupi ...
D-Ice
Faptul ca tu nu înțelegi, asta nu înseamnă că celalalt aberează.
Si tu ești simpatic câteodată... când nu ești în pana de idei. smile.gif
hepea
QUOTE(D-Ice @ 9 Apr 2020, 14:55)
Faptul ca tu nu înțelegi, asta nu înseamnă că celalalt aberează.
*



Uite ce frumos e cand celalalt poate avea o alta opinie, si-o poate sustine fara frica de retaliere. La fel ca pe vremea lui nea nicu, nu? Si uite ca putem avea de ales si altceva in afara de dacia, aro si oltcit (desi nici acolo nu se putea realist alege dar asa, ca idee) ca tot e forum auto.

Hai sa nu uitam istoria, daca nu dorim s-o repetam wink.gif
D-Ice
Exact. Ce le scapa unora din vedere e ca greșelile noastre ca popor le uitam prea repede, și pe alea de acum zeci de ani, dar și pe cele din anii trecuți. Mai ales pe cele de acum 10-12 ani. wink.gif
Aberații, pentru unii care au uitat deja.
Faza de lăudat, ca altfel iar se supără colegul clujean. biggrin.gif
L. E. Comentariile sunt priceless. radmasa.gif
cj98czh
pleaca romanii la agricultura in DE ... peste 10 avioane au decolat/decoleaza azi ... doar charter .. un amic care lucreaza acolo zicea ca este full de maramureseni ..

[attachmentid=1628115925]
mircea_aq
Asta din CJ cred ca e cel mai periculos aeroport din Romania, nu respecta normele de securitate, uita sa curete pista de zapada, sau nu o curata complet, asa ca nu e nicio surpriza ca se intampla din nou, tot la ei.

https://www.hotnews.ro/stiri-coronavirus-23...i-fie-demis.htm
D-Ice
QUOTE(cj98czh @ 9 Apr 2020, 16:56)
pleaca romanii la agricultura in DE ... peste 10 avioane au decolat/decoleaza azi ... doar charter .. un amic care lucreaza acolo zicea ca este full de maramureseni ..

[attachmentid=1628115925]
*


Pentru ei nu mai e valabilă starea de urgență? Sa înțeleg ca ordinul a venit mai de sus decât cel care a emis ordonanțele militare. dry.gif
cj98czh
QUOTE(mircea_aq @ 9 Apr 2020, 17:46)
Asta din CJ cred ca e cel mai periculos aeroport din Romania,  nu respecta normele de securitate, uita sa curete pista de zapada, sau nu o curata complet, asa ca nu e nicio surpriza ca se intampla din nou, tot la ei.
*



mai nenea, eu zbor mult prin natura job-ului dar nu stiu fe unde ai scos tu treaba asta ... este al doilea aeroport din tara ... inafara ca este mic pt. cati pasageri suporta ... restul sunt cam inflorituri ..
GBX
Pe Cluj aterizările sunt interesante din cauza curenților de aer. Cred că asta crează impresia că ar fi ceva probleme cu aeroportul.
wolfin
Sa vezi cum e pe George Best. Te cenzurat pe tine. Nu ai cum sa te obisnuiesti.

So e la fel de mic ca CJ..ul
Bibanu
QUOTE(D-Ice @ 9 Apr 2020, 17:20)
Pentru ei nu mai e valabilă starea de urgență? Sa înțeleg ca ordinul a venit mai de sus decât cel care a emis ordonanțele militare.  dry.gif
*



Oamenii se duc la munca!Ai vazut tu in ordonante sa fie interzis sa te duci la munca?Ce daca munca e in Germania?Pierde cumva pesedeu' ceva votanti?Ordonantele interzic sa bantui a proasta in oras, ca ti s-a sculat a plimbare, nu sa iesi cu motive justificate.
D-Ice
N-ai înțeles nimic. Prietene, toate tevatura cu ordonanțele vieții, cu Johannis, cu Arafat, cu Vela, amenzi peste amenzi, Gizas, toate astea au fost pentru a păstra DISTANȚA între oameni, sa nu sară covidu' de la unul la altul. Comprende?
E, toate masurile de o luna în care s-a mai și îngropat definitiv mediul de afaceri romanesc reprezentat de business-urile mici și mijlocii, acum cu lumânarea la cap, din cauza ca tu ai dat dispoziție sa se închidă tot ce nu reprezinta urgentă sau nevoi de bază, s-au dovedit un mare fâs în momentul în care tu ingramadesti la un loc peste 2000 de inși, ca să-i urci în avioane și sa-i basculezi la Jermanea. Adică te descalifici ca profesionist după ce ai plâns cu lacrimi de crocodil pentru cei aproape 250 de morți din cauza covid 19.
Cât despre amărâții aia care nu se duc de hobby la sparanghel de Jermanea ca să se expună, sunt sigur ca acum ii doare fix în pl de alegerile vieții și de partidul care va câștiga alegerile. Și sincer, tot acolo ma doare și pe mine.
cj98czh
mah ... nu te-ai plictisit sa tot freci in fiecare zi discul cu aceeasi si aceeasi piesa ... zici ca muncesti si ai de lucru ? pai nu se prea vede ...
D-Ice
La 12 noaptea nu muncesc, ca nu sunt schimbul 3. tongue.gif
Am observat ca postările mai lungi de 5 rânduri te plictisesc și bagi placa cu "aberezi", "aberații", whatever...
Data viitoare o sa încerc sa desenez ca să poți urmări și tu.
cj98czh
nu este nevoie ... chair nu simt nevoia ... m-ai convins de ce si cat poti .. nu este cazul sa si semnalizezi ...
iulia_boris
Eu am impresia ca unii vor sa contrazica doar de dragul de a contrazice si nu neaparat din dorinta de a lumina forumul..
D-Ice
Sau sa se dea "superiori" deși nu e cazul.
einstein1984
nu vad anume diferenta intre a sta afara inghesuiti si a sta in avion inghesuiti....
dar si directorul de aeroport daca vedea X decolari toate intr-o ora putea lua masuri
cj98czh
cam tot ce este in RO .. situatia nu este foarte clara ..

https://www.stiridecluj.ro/social/david-cic...oameni-interviu

D-Ice
Ca de obicei se pasează motanul la capitolul organizare. radmasa.gif

10 Apr 2020, 13:15:
QUOTE(cj98czh @ 10 Apr 2020, 09:09)
mah ... nu te-ai plictisit sa tot freci in fiecare zi discul cu aceeasi si aceeasi piesa ... zici ca muncesti si ai de lucru ? pai nu se prea vede ...
*


Ai preluat tu discul la frecat, acum? tongue.gif
cj98czh
domnul meu .... ce ai tu se poate (inca) trata ...
D-Ice
Posibil. La tine... nu ma pronunț ca încă nu am întâlnit asa ceva.
Dar dacă tu te simți bine asa cum ești... dry.gif
einstein1984
omu a zis ca daca sta in casa tampeste....

10 Apr 2020, 16:06:
QUOTE(D-Ice @ 7 Apr 2020, 14:48)

Si eu și soția mergem la munca și ne bucuram ca nu stam în casă pentru ca altfel ne-am tâmpi.
*


aLecsunder
Colegu' d-ice nu e cel care imi explica mie cum nu exista licitatii manarite la stat ?
D-Ice
@einstein1984. Nu stau in casă. E cumva colegul de la Cluj ocupat? biggrin.gif
@alecsunder. Acum nici măcar nu se mai fac licitații. E la liber. up.gif
Bibanu
QUOTE(D-Ice @ 9 Apr 2020, 23:19)
N-ai înțeles nimic. Prietene, toate tevatura cu ordonanțele vieții, cu Johannis, cu Arafat, cu Vela, amenzi peste amenzi, Gizas, toate astea au fost pentru a păstra DISTANȚA între oameni, sa nu sară covidu' de la unul la altul. Comprende?
E, toate masurile de o luna în care s-a mai și îngropat definitiv mediul de afaceri romanesc reprezentat de business-urile mici și mijlocii, acum cu lumânarea la cap, din cauza ca tu ai dat dispoziție sa se închidă tot ce nu reprezinta urgentă sau nevoi de bază, s-au dovedit un mare fâs în momentul în care tu ingramadesti la un loc peste 2000 de inși, ca să-i urci în avioane și sa-i basculezi la Jermanea. Adică te descalifici ca profesionist după ce ai plâns cu lacrimi de crocodil pentru cei aproape 250 de morți din cauza covid 19.
Cât despre amărâții aia care nu se duc de hobby la sparanghel de Jermanea ca să se expună, sunt sigur ca acum ii doare fix în pl de alegerile vieții și de partidul care va câștiga alegerile. Și sincer, tot acolo ma doare și pe mine.
*


"Prieten"?Haida-de ! De cand? Poti sa pui articolele in care se dispune inchiderea unor "biznisuri" care au dus la ingroparea mediului de afaceri?Plus ca cei care au venit la Cluj, au fost adusi de firma de intermediere si inghesuiala a aparut de la graba oamenilor ca nu cumva sa "nu apuce"si ei un loc! Si asta s-a intamplat intr-un singur loc din Romania.A abera despre Johannis, Arafat, Vela, ca si cum ei ar fi organizat si supravegheat totul denota rea credinta.Puteai sa zici de aeroport, jandarmi, politie, prefect..., dar nu, tu ai sarit direct la cap.E, mie mi se pare ca asta duhneste a pesedism!
D-Ice
Ori trăiești pe Luna ori ești injectat de politică. Citește Ordonanța militară 2.
"Articolul 1
(1) Se suspendă temporar activitatea în cabinetele de medicină dentară.
(2) Prin excepție, sunt permise intervențiile stomatologice de urgență.
(3) Măsura se aplică începând cu data de 22 martie 2020, ora 22,00, ora României.
Articolul 2
(1) Se suspendă temporar activitățile de comercializare cu amănuntul a produselor și serviciilor în centrele comerciale în care își desfășoară activitatea mai mulți operatori economici, cu excepția vânzării produselor alimentare, veterinare sau farmaceutice și a serviciilor de curățătorie.
(2) Prin centru comercial se înțelege „structura de vânzare cu suprafața medie sau mare în care se desfășoară activități de comercializare cu amănuntul de produse, servicii de piață și de alimentație publică, ce utilizează o infrastructură comună și utilități adecvate“, astfel cum este reglementat în anexa la Legea nr. 296/2004 privind Codul consumului, republicată, cu modificările și completările ulterioare.
(2^1) Suspendarea temporară a activității comerciale potrivit alin. (1) nu se aplică:
a) vânzării produselor electronice și electrocasnice de către operatorii economici care asigură livrarea la domiciliul/sediul cumpărătorului;
cool.gif vânzării produselor și serviciilor de optică medicală.
(la 24-03-2020, Articolul 2 a fost completat de Alineatul (1), Articolul 13 din ORDONANȚA MILITARĂ nr. 3 din 24 martie 2020, publicată în MONITORUL OFICIAL nr. 242 din 24 martie 2020 )
(3) Măsura se aplică începând cu data de 22 martie 2020, ora 22,00, ora României."
Vrei sa spui ca de fapt nu exista afaceri închise și oameni dați afară? Asta clar pute a propaganda politică.
Ia zi tu, cine le-a permis companiilor respective sa organizeze zboruri charter pentru trimis oameni la munca în Germania, în condițiile în care tocmai prelungeau starea de urgență cu încă o luna? Femeia de serviciu de la guvern?

10 Apr 2020, 21:31:
Faza de lăudat. up.gif
cj98czh
pai sa ii plateasca Orban cu cat le da neamtul si sunt convins ca nu ar merge .. aia nu se duc acolo pt. ca se plictisesc ..
D-Ice
Io credeam ca nu ie voie cu aglomerații, și uamenii tre sa stea în casă, da' ce știu io, io sunt pesedist și aberez. dry.gif
Probabil ca aveau declaratia model nou, cu bifă la pozitia 11: Deplasare în scop de cules sparanghel la Nemtia. biggrin.gif
b06fcn
Eu ma intreb cum au putut veni avioanele din Germania, parca incepand cu 8 martie erau interzise zborurile dinspre acolo...
Sunt curios, daca se borseste treaba acolo si ii da neamtul afara, cine le plateste repatrierea?
D-Ice
#totnoi. tongue.gif
Mai mult ca sigur ca neamțul a aflat asta, asa ca tot ce-i posibil sa cam trimită din ei acasă.
cj98czh
eu sunt convins ca avioanele alea au aterizat cu niste aprobari ... nu pot sa vina 13 avioane intr-o zi si sa plece fara ca nimeni sa nu stie .. au adunat Moldova si MM si i-au exportst in DE ... urneaza Italia ..

https://m.digi24.ro/stiri/actualitate/sanat...romania-1290118


QUOTE(D-Ice @ 10 Apr 2020, 22:43)
da' ce știu io, io sunt pesedist și aberez.   dry.gif
*



total de acord cu tine ... in special la partea cu aberatul .. biggrin.gif
D-Ice
Pai am zis sa te scutesc de o treabă, știu ca depui un efort considerabil când citești postările care nu îți convin, și trebuie sa dai cu bâta-n baltă. dry.gif Adică sa răspunzi asa cum știi tu.
bgdrenault
QUOTE(D-Ice @ 10 Apr 2020, 22:42)
#totnoitongue.gif
Mai mult ca sigur ca neamțul a aflat asta, asa ca tot ce-i posibil sa cam trimită din ei acasă.
*


Nu vine nimeni acasa, oricat de bolnav ar fi.
Adica, zicerea e cam asa, ca dintr un avion, daca unul e bolnav, se trimite tot avionul inapoi.

Nu, vor fi izolati pe camp, la munca. Numai romani. Care traieste traieste, care nu, tot bine.
Nu se va renunta sub nici o forma la nici un individ in stare sa culeaga sparanghel

Probabil, dupa ce se termina campania agricola, se vor intoarce in tara mii de infectati.

Ma gandesc, la cati muslimi au primit nemtii, oare nu sunt buni de munca?
Sau pe aia ii tin de bani sa se uita la Netflix si sa mai violeze cate o nemtoaica?
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.