Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Faze de laudat
Reno.ro - Forum Renault Romania > Alte discutii > Cafenea
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 44, 45, 46, 47, 48, 49, 50, 51, 52, 53, 54, 55, 56, 57, 58, 59, 60, 61, 62, 63
cj98czh
laurica strike again .. radmasa.gif

a fost el pana la galati sa faca ordine si civiljzatie .. intre caini .. radmasa.gif
einstein1984
QUOTE(MuciX @ 23 Aug 2022, 16:15)
Ce dracu paza o fi cand latra la veverite TOATA noaptea, FARA OPRIRE nu stiu.

De cand am plecat din Popesti-Leordeni, Ilfov, Romania n-am mai fost deranjat de vreun caine noaptea. sleep.gif
*


O fi din cauza ca acu stai la oras?
vallixx
Da, pai probabil ca stand in Bucuresti s-a obisnuit un pic cu civilizatia....aia cata e...nu multa dar mai multa decat in alte parti.
einstein1984
Popesti nu e Bucuresti, oriciat si-ar dori bastinasii sa vanda mitul asta.
wolfin
adevarat graiesti.

doar sensul e gresit tongue.gif
MuciX
Nu vand nimic, in CI scrie clar Ilfov, nu Bucuresti. Nu ca ar fi ceva in neregula cu asta. sleep.gif

QUOTE(einstein1984 @ 24 Aug 2022, 07:47)
O fi din cauza ca acu stai la oras?
*


Da chiar, n-am mai vazut nici animale fara stapan pe strada in ultimii 4 ani si ceva. nedumerire.gif

Bine, cartiere de case-cu-curte sunt si in Bucuresti, iar curtile trebuie aparate neaparat de caini hiperactivi. Nu inteleg ce talente isi da Veritabil-Bucuresteanul.
Laurentziu83
QUOTE(einstein1984 @ 23 Aug 2022, 17:06)
   Tie ti se pare normal sa reclami un caine de paza ca face.. de paza? Inchide naibii geamul daca te deranjeaza asa tare, sau muta-te la bloc.
*



Da nu-i mai simplu ca ala sa-si educe cainele sa nu mai latre? De ce sa stau cu geamul inchis vara?

De regula caini care sa latre tot timpul am vazut doar pe la saraci, la care nici n-au ce pazi.
wolfin
la apartament aveam vis a vis o curte cu un lup. latra ala toata noptea. ne obisnuisem cu el. amu in popestiville...un prieten mai la 200 m are la fel unu urla toata noaptea..dar nu ma deranjeaza. un vecin are o pocitanie mica..turbata..cum simte persoane sau animale pe stara de loveste de poarta...

inca tresar....gggg
MuciX
Inchide naibii geamul daca te deranjeaza asa tare, sau muta-te la Bucuresti civilizatie.
Laurentziu83
Nu mai e nevoie, am rezolvat, multumesc de sfat, chiar nu ma gandisem sa inchid geamul cand e racoare si placut afara.

PS: prin tari mai evoluate, gen Germania, lumea nu inghite chestiile ce ii deranjeaza si sesiseaza aspectele astea.
vallixx
In unele tari la care abia visam sa ne gandim, doar daca te pisi dupa ora 22 si i se pare vecinului ca ti-a auzit ecoul de la pisu in vasul de WC.....si basina trebuie sa ai grija sa o dai fasaita tongue.gif ......sau ti-ai facut dus la ora 23 si ai facut zgomot...sau chiar daca iti urla copilul fie el si bebelus.....cheama politia si-ti iei amenda.

Altii se pare ca iau foarte in serios treaba asta cu deranjul, noi aici la meltenica ii punem sa inchida geamul daca au un vecin cu un caine care latra isteric.
wolfin
pai de ce ti se pare normal sa primesti amenda ca te pisi la 2 noaptea.

nu tot ce emana westul e bun mirositor.
vallixx
QUOTE(wolfin @ 24 Aug 2022, 08:59)
pai de ce ti se pare normal sa primesti amenda ca te pisi la 2 noaptea.
*


Pentru ca asa eviti sa faci zgomot....ca stii ca poti sa ti-o iei. Daca poti sa te pisi mai pe "mute" n-are nimeni nimic cu tine.

Si in mod similar, nu-ti permiti sa ai caini care latra isteric toata noaptea.
Zi-le mai degraba reguli anti nesimtire.....ca de fapt cam despre asta este vorba.

QUOTE(wolfin @ 24 Aug 2022, 08:59)
nu tot ce emana westul e bun mirositor.
*


Absolut, dar nu vrem noi o tara ca afara?

Asta cu zgomotul mi se pare insa destul de ok. Da, uneori ajunge sa fie exgerata, dar daca asta elimina "derapajele"....so be it.
einstein1984
QUOTE(MuciX @ 24 Aug 2022, 08:38)
Bine, cartiere de case-cu-curte sunt si in Bucuresti, iar curtile trebuie aparate neaparat de caini hiperactivi. Nu inteleg ce talente isi da Veritabil-Bucuresteanul.
*


Iancului sau cotroceni sunt departe de popesti e drept, te inteleg ca nu ai vazut un cartier de case civilizate, dar au si pe acolo oamenii caini. Unii chiar latra daca le trece cineva pe la poarta. Numai tu si laurentiu visati caini silentiosi (exista, dar e barbarie sa le tai corzile vocale)

<span class='edit'>24 Aug 2022, 09:06:</span>
QUOTE(Laurentziu83 @ 24 Aug 2022, 08:49)

PS: prin tari mai evoluate, gen Germania, lumea nu inghite chestiile ce ii deranjeaza si sesiseaza aspectele astea.
*


tot prin tarile alea evoluate iti iei amenda daca sesizezi politia pentru ceva ce nu e treaba lor si tine de sensibilitatea ta proprie.
vallixx
Du-te in Elvetia, ia-ti caine care latra toata noaptea si cand iti bate politia in poarta o sa vezi ca tu iti iei amenda, nu vecinul care te-a reclamat.

Si asta nu-i din povesti, ci testata de o ruda care sta acolo.....
Ba chiar mamica a fost avertizata ca copilul face cam mult zgomot noaptea, deh, era sugar si avea colici. Amenda nu si-a luat, dar nu mai era mult.

QUOTE(einstein1984 @ 24 Aug 2022, 09:05)
Unii chiar latra daca le trece cineva pe la poarta
*


Ai pus punctul pe Ü.
Laurentziu83
Eu n-am auzit pe nicaieri prin Vest sa latre cainele cand trec prin dreptul portii. Si nu, nu aveau corzile vocale taiate, ci pur si simplu erau indiferenti, nu sareau ca din arc cand se apropia cineva de poarta.
Un caine e suficient de inteligent incat sa invete ca n-are voie sa latre, nu e nevoie sa-l mutilezi.

Iar latrat de caini eu am auzit peste tot prin Bucuresti, si la Domenii si in zona Turda, doar in Primaverii e liniste, dar eu sunt prea sarac sa stau acolo.
Nu mai zic de mers pe trotuar pe langa diverse curti si te trezesti cu un caine care te latra de iti sare inima din loc.


@einstein: latratul noaptea intra la tulburarea linistii publice, chiar daca alde cap de creta zice ca nu e. Du-te noaptea in strada si fa zgomot la acelasi nivel ca un caine si vezi ce patesti.
wolfin
@Vali

asa si...sa ii dea amenda.

repet....sa fiu scutit de mirosul din west ..ca si acolo pute ..si nu pute a rahat cum presupun ca a putit aseara in popesti ca la ce furtuna a fost sigur au iesti canalele din matca
vallixx
Repet, sunt de acord cu tine ca unele lucruri sunt exagerate si in vest, insa daca n-ar fi stricti, lumea si-ar mai permite derapaje. Asa...nu o fac.

Acolo treaba cu deranjatul se ia foarte in serios si se rezolva cauza problemei, nu efectul. Adica nu te pune nimeni sa inchizi geamul, ca nu esti tu cel in culpa. Ci cel care nu si-a dresat/educat cainele.
Laurentziu83
Eu ma mir cum Mucix care traieste de atatia ani de zile in Germania vine cu idei d-astea de inchis geamul, cand nemtii sunt recunoscuti ca reclama orice li se pare in neregula, ba au si avocat la care apeleaza destul de des, nu odata in viata ca noi.
wolfin
de acord.

asta cu inchisul geamului e de fapt nu e .....


MuciX
QUOTE(einstein1984 @ 24 Aug 2022, 09:05)
te inteleg ca nu ai vazut un cartier de case civilizate
*


Asa ai invatat tu sa vorbesti acolo la bucuresti?

QUOTE(einstein1984 @ 24 Aug 2022, 09:05)
tot prin tarile alea evoluate iti iei amenda daca sesizezi politia pentru ceva ce nu e treaba lor si tine de sensibilitatea ta proprie.
*


Fals. sleep.gif

QUOTE(Laurentziu83 @ 24 Aug 2022, 09:13)
Eu n-am auzit pe nicaieri prin Vest sa latre cainele cand trec prin dreptul portii.
*


In primul rand ca nu umbla de nebuni prin curte. De altfel nu am vazut caini legati cu lantul in curte. Dar or fi si n-am vazut eu, ca doar n-am gasit toata Germania.

Dar ca idee, inclusiv pe strada, in parc, pe trasee de munte cainii sunt foarte linistiti, iar stapanii mereu atenti sa nu deranjeze. Chiar zilele trecute o tanti si-a tinut cainele (un brac) in brate pana am ajuns in dreptul lor, ne-a intrebat daca suntem ok in prezenta cainilor si abia dupa i-a dat drumul in padure. Nu parc, padure.

24 Aug 2022, 09:36:
QUOTE(Laurentziu83 @ 24 Aug 2022, 09:28)
Eu ma mir cum Mucix care traieste de atatia ani de zile in Germania vine cu idei d-astea de inchis geamul
*


Hait? blink.gif

Eu am umplut casa din Popesti de A/C dupa ce n-am dormit o luna din cauza unui caine din asta care latra TOATA NOAPTEA la luna. Ziua dormea ca porcul, nici nu stiai ca exista. Vecinul respectiv probabil crescut la Bucuresti in cartier cu einstein1984, ca cica n-are ce-i face, ca e caine.

Politia din Popesti e cam la fel de utila precum einstein1984 intr-o discutie in care incerci sa spui ceva de rau de Bucuresti.
Laurentziu83
Se pare ca politia din Galati e mai utila.
einstein1984
Whatever....
MuciX
Asta e ca n-ai mai avut nimic de zis, dar nici nu poti sa n-ai ultimul cuvant? Te scot candva la o apa minerala? Pari nebagat in seama.

QUOTE(Laurentziu83 @ 24 Aug 2022, 09:40)
Se pare ca politia din Galati e mai utila.
*



Deh, oras, nu ca Popestiul. Serios, ma bucur ca ai rezolvat. Iti inteleg durerea, am fost acolo, am zis ca o iau razna vara aia - 2016. Anul urmator am pus A/C, n-am mai deschis geamul noaptea. Dar m-a costat +10k lei sa scap de cainele unui idiot.

De fapt 2 idioti, ca am incercat sa ma mut in dormitorul de pe spatele casei sa scap de cainele de pe partea cu fata si acolo am dat de altul. In spate un labrador frumos foc, dar hiperactiv.

In fata un comunitar pe care o vecina il lua in curte doar atunci cand veneau cei de la ecarisaj, in rest statea afara si se c@aca pe la toate usile. Un deliciu. Confruntata mi-a zis ca nu il da la ecarisaj nici moarta, dar nu il poate tine in curte toata ziua. Am ales sa NU ma cobor la nivelul de a-i cara rahatii in fata portii. In timp fraierul a devenit mascul alfa si si-a strans haita. In 2018 cand am plecat de acolo erau vreo 11 caini, cvasi-protejati de catre vecini si care latrau noaptea la orice misca, sau la latratul altor haite. Nu mai spun ce iesea cand venea cate o haita la noi pe ulita.

Deci na, n-avem nici autoritati, dar nici oameni.
Laurentziu83
Pe daciaclub recomanda cineva cremvusti cu antigel; eu am zis intai sa incerc asa.

Referitor la caini, am mai auzit odata o faza "e bine ca latra, mai vad si eu cine trece pe ulita" 022.gif
MuciX
Mi-a luat ceva sa inteleg la ce te referi; nu suntem salbatici. In fond nu e o problema de caini, e o problema de oameni.
einstein1984
@mucix, dupa 10 ani de casnicie, prefer sa am liniste decat dreptate. O sa ajungi si tu acolo.
Daca vii la bucuresti, iesim la un latte vegan, nu e problema. La frankfurt nu ma vad prea curand.
@Laurentziu, da sa vorbesti cu propietarii cainilor ai incercat inainte sa suni la pulitie? Sau ai uitata sa vb moldovineste.
wolfin
dupa 2 ani de popesti...3 caini au aparut pe strada. primul era un pui de rasa cu zgarda..a disparut in 2 zile (probabil luat) ...un cane semana cu un urs...luat spre adoptie ..si o catea ..a disparut dupa ceva zile. imi ziceau ai mei ca cineva a lovit o ..plm...oameni si caini.

in rest cei 2 de mai sus....dar na ....am si eu 2 pisici (aruncate in strada de oameni cand aveau 2..saptamani)...nu fac galagie dar se plimba peste tot. am incercat sa le tin in curte cu modificare gard...dar cand a sarit de pe loc 2.3m m am lasat pagubas..m au invins.
Laurentziu83
QUOTE(einstein1984 @ 24 Aug 2022, 10:59)
@Laurentziu, da sa vorbesti cu propietarii cainilor ai incercat inainte sa suni la pulitie? Sau ai uitata sa vb moldovineste.
*


Nu e obligatia mea sa stau sa le explic proprietarilor de caini ca nu e bine sa latre ca sa fiu luat la misto cum am fost luat pe aici. Eventual sa ma si trezesc cu masina zgariata sau mai stiu eu ce.

Am preferat sa fac sesizare, e mult mai convingator cand iti vine direct politia la usa; iar politia, cel putin teoretic, nu ar trebui sa spuna de la cine vine sesizarea. Pana la urma, sunt platiti din impozitele mele, de ce sa fac eu treaba lor?

Oricum nu da politia amenda imediat, asa ca nu vad problema.
vallixx
QUOTE(einstein1984 @ 24 Aug 2022, 09:59)
dupa 10 ani de casnicie, prefer sa am liniste decat dreptate. O sa ajungi si tu acolo.
*


Eu am 20 si n-am ajuns acolo.....ba chiar pot spune ca le am pe ambele.

QUOTE(einstein1984 @ 24 Aug 2022, 09:59)
@Laurentziu, da sa vorbesti cu propietarii cainilor ai incercat inainte sa suni la pulitie? Sau ai uitata sa vb moldovineste.
*


Ar merge incercat dar de prea multe ori rezultatul e zero.
MuciX
meh
wolfin
prosopul e in cuier.

ai grija
Laurentziu83
Asta nu se uita niciodata, mai repede uiti sa vorbesti romaneste. wink.gif
Relu11
Am 3 Labradori, niciunul nu latra degeaba.
Bine ai mei sunt educati, campioni... nu corcituri dereglate...
Si cand am crezut ca latra degeaba tot am gasit motivul, un arici, o cartita care vroia sa sape in piatra...
Da, da caini hiperactivi, au nevoie de afectiune, plimbare, bagati in seama... sunt destui idioti care-si tin cainele in lant de juma de metru.
Totusi nu o inteleg pe aia cu cainele care latra deranjeaza dar cocosul care iti da cantare de pe la 2-3 dimineata nu deranjeaza, motani in calduri nu ati prins pana acum?
Laurentziu83
Asta pentru ca nu am cocosi in zona. Si probabil nici perioada de calduri la pisici nu e.
Dar o matza in calduri nu deranjeaza la fel cum deranjeaza un caine.

Cainele care latra poate fi controlat de stapani sa nu mai latre. In fond, care e problema stapanilor de caini de vor ca acesti caini sa deranjezeze pe toata lumea?
cj98czh
mah voi dati apa la moara la o persoana deranjata in general ... de orice .. serios, va pierdeti vremea .. azi le-am tinut sedinta la ai mei caini .. le-am spus ca d e azi latratul este interzis .. au inteles .. s-au uitat la mine cu o expresie de GFY ...

deseara fac sedinta cu vecinii sa procedeze la fel radmasa.gif

gata mi-am facut datoria, eu le-am spus ..
Laurentziu83
Ma rog, tu pricepi mai greu d-astea, te intelegem.
mircea_aq
Vai de capul meu, ce-mi citesc ochii, tu vorbesti serios, ai facut ancheta cu nume prenume adresa strada numar si te-ai dus la politie sa sifonezi cainii care latra noaptea. Multa treaba ai ma Laurentiule.

Te-ai gandit ca o sa ajungi ca mosul ala de-i ziceam scarba cartierului, un batran acru pe care toata lumea il deranja tot timpul. Noi, copiii nu puteam sa ne jucam la nicio ora. Ieseam la 10, ca v-ati trezit cu noaptea in cap sa-mi stricati linistea. La pranz amenintari, ca el doarme pana la 6 seara, sa-i respectam batranetea. Seara nu mai vorbesc. O constanta il tragea ata la somn, asa ca au inceput sa curga glumele cum o sa se odihneasca pe lumea cealalta. Ne-a parat la parinti, la asociatie, la politie, se mai enerva si iesea la balcon, urla si arunca cu sticle de apa dupa noi. Mos dement, il tin minte, purta acelasi maiou toata vara.
Relu11
cj98czh ai dreptate, uitasem ....
cj98czh
QUOTE(Laurentziu83 @ 24 Aug 2022, 12:17)
Ma rog, tu pricepi mai greu d-astea, te intelegem.
*




oar vb. la plural ... ai adunat sustinatorii imaginari?
Laurentziu83
Sunt mai multi, dar nu isi bat capul cu tine, stiu ca ii bati cu experienta, de aia nici nu te mai baga in seama.
cj98czh
radmasa.gif radmasa.gif radmasa.gif

Laurica din galati .. ia rucsacul si plimba ursul radmasa.gif radmasa.gif
Laurentziu83
Vorbeste frumos ba ghiolbane, ca nu esti la stana aici!

Cica membru de la Cluj...my ass, taran prost.
wolfin
QUOTE(Laurentziu83 @ 24 Aug 2022, 12:31)
Vorbeste frumos ba ghiolbane, ca nu esti la stana aici!

Cica membru de la Cluj...my ass, taran prost.
*




Si acum....ca te ai racorit esti ok?
Ne auzim peste 1 luna

Ps. Obs un tipar nono.gif
cj98czh
QUOTE(Laurentziu83 @ 24 Aug 2022, 13:31)
Vorbeste frumos ba ghiolbane, ca nu esti la stana aici!

Cica membru de la Cluj...my ass, taran prost.
*



doar atat poti?
wolfin
@CJ si tu il provoci.

Nu va inteleg...sincer
Bicicleta galbena
QUOTE(Laurentziu83 @ 24 Aug 2022, 10:50)
Pe daciaclub recomanda cineva cremvusti cu antigel;
*


Intre timp a aparut o lege draguta, faci puscarie pentru asa ceva.

Eu tot nu m-am prins care e faza de laudat, ca un politist local si-a facut treaba pentru care e platit? Acolo am ajuns?? sad.gif

cj98czh
nu, ca s-a dus laurica fara frica la galati sa bage spaima in caini radmasa.gif radmasa.gif
Relu11
Sa corecteze proprietarii de caini care latra non-stop...
Aia de recomanda cremwusti cu antigel eu personal i-as castra cu totul pe viu, sa nu aibe mostenitori.
MuciX
QUOTE(Bicicleta galbena @ 24 Aug 2022, 12:55)
Acolo am ajuns??
*



Pai nu?

E de laudat ca au luat in serios un om care e deranjat de galagie, e de laudat ca au facut ceva sa trateze problema, nu doar s-au dus la aia sa le dea datele personale ale reclamantului.

Bine, pana acum nu sunt dovezi clare ca linistea de dupa e o urmare a actiunilor politiei, din ce vad de la proprietarii de caini de aici nu ai ce face in privinta asta, cum sa faci cainele sa taca?
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.