Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Faze de laudat
Reno.ro - Forum Renault Romania > Alte discutii > Cafenea
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 44, 45, 46, 47, 48, 49, 50, 51, 52, 53, 54, 55, 56, 57, 58, 59, 60, 61, 62, 63
meganus_bicorpus
Eu cand stiu ca am radar in apropiere merg cam cu 50-55, niciodata nu mi-am pus problema de amenda la aceasta viteza!
einstein1984
mitica preventia asta, poti da niste exemple in Franta, De sau Hu cu "preventia " asta care nu s elasa cu amenzi?
cj98czh
Geniule ... las-o asa ca stii foarte bine despre ce vb.
Laurentziu83
QUOTE(einstein1984 @ 2 Mar 2020, 15:41)
unii inca nu vor sa recunoasca ca din anumite puncte de vedere la noi e inca bine....
*



Daca drumurile nu ar fi trecut prin localitati era si mai bine, mi se falfaia de radare, ca nu ma deranjeaza sa merg cu 100 constant.
tatimeu
autostrada Sibiu-Deva, sensul de mers de la Deva.

in dreptul unei iesiri la spatiu pipi si alimentare, partea stanga a carosabilului avea de sustinut niste elemente ornamentala (nu am cum sa le spun altfel caci biata autostrada nu are nici o hiba acolo). Limita de viteza 60km/h. cine credeti ca se afla acolo cu pistolul? politia.
elementele ornamentale au disparut...limitarea nu nici politia radmasa.gif
einstein1984
trecut saptamana trecuta, nu am vazut nici una nici alta.
@czh, am "inteles",
D-Ice
Ținând seama ca amenzile se fac venituri bugetare, eu zic ca data viitoare sa se dea 20.000 amenzi. tongue.gif
Hate coming in 3....2.....1
lurk0000.gif
tatimeu
Dacă circuli o dată pe an e bafta curata sa te oprească.
Dacă nu se fac venit pentru tine si eu sunt perfect de acord.
MuciX
Hai sa ne lăudăm pe bune

https://www.g4media.ro/vaccinarea-obligator...eputatilor.html
wolfin
Zici?


Zi asta unui hamerican...sa vezi ce lectie de libertati iti da.
Laurentziu83
Da-da, meic hamerica greit aghein...
Bibanu
Bine ca nu accepta si libertatea de miscare ca fara garduri si armata la frontiere aveau americanii populatie dubla, greit greit adica!
MuciX
N-am nimic cu homeopații, dar să nu-i văd pe stradă ținându-se de mână, că apoi îi văd copiii și devin și ei homeopați.
wolfin
Nu are cum sa stea in picioare o astfel de lege.

Buna rea...irelevant.

Ingradeste anumite libertati.

Le. Copiii mei is vaccinati ..schema mationala
D-Ice
Eu sunt curios dacă anti-vaxxers vor fi la fel de vehemenți când se va lansa vaccinul anti covid-19.
GBX
Exceptând isteria, cu ce e mai periculos față de gripa spaniolă, porcină, aviară?
Nu am auzit pentru ele c-ar fi campanii de vaccinare.
D-Ice
Pai tocmai din cauza de isterie, istericii or să-i umple kurul și frigiderul lui madam Steer, pentru ca dracu va manca tonele de conserve, faina, mălai, fasole, ulei și paste, pana vor expira sau vor face gândaci. Cam asta era ideea.
L. E. Clar va fi campanie de vaccinare ca nimeni nu are chef sa repete fazele cu carantina, teste, adus oameni acasă și alte chestii pe banii statului.
DApophis17
Mie mi se pare pertinent cum pune problema omul asta:
https://estebine.ro/vaccinarea-obligatorie-...te-sau-tiranie/

Asta pentru persoanele care nu inteleg, poate, anumite lucruri, cum ar fi democratia. Precizez faptul ca eu sunt pro vaccinare, copiii mei au toate vaccinurile obligatorii, inclusiv mare parte din cele optionale. Mai putin antigripalul, care, pana in toamna cand cred ca incepem sa-l administram. Dar asta ramane in dezbatere, pentru ca vreau o oarecare garantie ca nu ne injectam ser fiziologic... pana acum nu am facut antigripal niciodata (sau poate odata acum vreo 10-11 ani, dar nu mai stiu sigur daca l-am mai facut sau nu... cel mai probabil ca nu).
psychoo
QUOTE(DApophis17 @ 3 Mar 2020, 08:30)
Mie mi se pare pertinent cum pune problema omul asta:
https://estebine.ro/vaccinarea-obligatorie-...te-sau-tiranie/
[...]
*



Fix al doilea rand din articol: "vaccinarea este ce-a mai importantă".
Daca nu stapaneste regulile logice ale gramaticii oare are sens sa citesc restul?

Intr-o societate se impun niste reguli pentru binele societatii. Daca o minoritate nu le respecta si risca integritatea grupului, mai ales bazandu-se pe teoria pamantului plat, apai mi se pare normal sa fie exclusi din comunitate si sa se gestioneze cum stiu ei, dar nu pe spinarea restului.
As face un pas in plus: la medic sa se verifice istoricul de vaccinare al pacientului. Daca nu are vaccinurile obligatorii (cel putin) asigurarea sa nu ii acopere nici un tratament.
Si mai mult, daca parintii refuza sa isi vaccineze copilului sa fie amenintati cu decaderea drepturilor parintesti pentru punerea in pericol cu buna stiinta a acestuia.
Este la fel de tiranie ca si regula de a te opri la semafor pe culoarea rosie, ca si taxele care se trag din venituri pentru sanatate/pensii, etc.
Este o regula impusa pentru buna functionare a comunitatii!
Laurentziu83
Cu totii am fost vaccinati cand eram mici si n-am mai avut nici o problema, cel mult am ramas cu niste semne pe umeri.

De cand au luat amploare toate ideile astea tampite ca vaccinurile cauzeaza nustiuce?
Bwwlan
Prietene, omul e cursiv in logica si are capacitatea de a urmari o idee pe care pana la urma sa o concluzioneze argumentat, in fond, e scriitor de meserie.
Daca pe tine asta te-a oprit, un typo, atunci mno, ce sa zic, zicala cu padurea si copacii iti spune ceva?
einstein1984
eh, stai chill ca au fost si unii cu probleme de pe urma vaccinurilor, mai grave sau mai putin grave, nu exista vaccin 100% sigur. Dar chiar si riscul ala mic in general e mai afe decat boala garantata.
@Afofis, vaccinarea Nu este pe proprie raspundere cum zice cretinul ala, o face un medic dupa ce consulta pacientul si ace o anamneza. daca era pe proprie rapsundere, gaseai vaccinul la liber si ti-l faceai tu acasa sau la farmacie!
Eu te cred ca vrei garantii, ia-ti un spectrocromatograf si un microscop electronic acasa si analizezi serul sa vezi ce contine. vezi ca si aspirina poate fi doar zahar sau talc!
P.S. democratia insemna dreptul tau s afaci ce vrei cu limita cand asta incalca dreptul meu. nevaccinarea ta incalca dreptul meu de a ma feri de boli insa.... Complet de acord cu nevaccinare pe motive non medicale, dar la pachet cu excluerea din comunitate a individului.
R19/16v
Typo presupune o eroare de scriere - typographical error.
Ce-a in loc de cea nu este typo.
Cea in loc de ce-a este typo.
wolfin
Cred ca trebe sa facem o distinctie intre dreptul de a alege si necesitatea vaccinarii.

Nu poti da o lege si sa obligi vaccinarea.

Dreptul de a conduce nu este impus. Vrei trebe sa respecti niste reguli...nu...ramai pieton.

psychoo
Ca si pieton nu stai la rosu la trecerea de pietoni? Nu ti se trag bani din salar? Nu circuli doar pe trotuar?
Toate astea sunt reguli impuse intr-o societate pe care TREBUIE sa le respecti cat timp faci parte din acea societate.
Daca nu esti de acord mergi pe munte, dar si acolo trebuie sa respecti niste reguli in privinta vanatului sau unde sa faci focul.
wolfin
Oricum..forma actuala e doar punitiva financiar.

Repet am copiii vaccinati...dar repet nu este constitutional sa ma obligi acest lucru.

Ex cu semaforul nu are legatura logica in acest context.

Ai posibilitate de a traversa sau nu.
MuciX
Nu este obligatorie la fel cum nici limita de viteza nu este pentru VladSoare. Platesti amenda si stai linistit nevaccinat in continuare. Gandeste-te la ea ca la un abonament.
DApophis17
QUOTE(wolfin @ 3 Mar 2020, 10:17)
Oricum..forma actuala e doar punitiva financiar.

Repet am copiii vaccinati...dar repet nu este constitutional sa ma obligi acest lucru.

Ex cu semaforul nu are legatura logica in acest context.

Ai posibilitate de a traversa sau nu.
*



Te-am citat pe tine, ca sa nu ii citez pe aia care nu pricep nimic. Exact despre asta e vorba, si exact asta inteleg multi gresit in democratie.
Apelez la o vorba deja clasica:

"Voi lupta pâna la ultima mea picatura de sânge ca sa ai dreptul sa nu fii de acord cu mine!"
Ion Ratiu

Despre asta e vorba si cu vaccinatul, nu e democratic sa obligi pe cineva, in schimb e democratic sa il convingi iar la final face ce vrea. Planurile de vaccinare nu presupun vaccinare 100% a populatiei, ci un anumit procent care implica imunitatea populatiei ca intreg. In Romania, din cauza alora care nu-si vaccineaza copiii s-a ajuns sub acel prag considerat sigur, sau e pe punctul de a ajunge acolo in cativa ani. De acolo si nebunia actuala, inclusiv ce a scris individul ala in link-ul pus de mine; el si-a expus o parere corect, in contextul actual, nu in cel de acum 15 ani sa zicem. E vorba de unele dezbateri "publice" care s-au (re)intetit acum, cu ocazia coronavirus...
Problema cu vaccinarea este ca intr-adevar, nu exista nici un vaccin fara efecte secundare la, sa zicem, 1 miliard de indivizi.

Nu mai zic mare lucru, ca m-am saturat de polemici inutile despre cum trebuie despicat 1 fir in patru, in conditiile in care ai un hectar de fire de taiat in lat, nu in lung.
einstein1984
trolling....
DApophis17
Da, asta faci tu. Pentru ca nu stii, ca, spre exemplu, sunt copii la care nu se recomanda anumite vaccinuri, pe baza istoricului lor si al parintilor si bunicilor. Dar e mai simplu sa comentezi fara rost decat sa te documentezi corespunzator smile.gif.
einstein1984
Ahem, am zis motive "nemedicale" adica alea nesustinute de orice medic care consulta copilul.... dar vad ca vrei tu neaparat flame.
Io sper sa sustii si libertatea constitutionala a vecinului tau venit de la milano de a nu sta incuiat in casa 14 zile ca masura de sanatate publica.....
DApophis17
De dragul discutiei, unde ai zis "nemedicale"? Te-ai citat, banui, dar in ultimele 2 pagini nu ai folosit cuvantul "nemedicale" smile.gif...

Cu ala din milano, iar incurci oalele. Compari chestii (total) diferite.
PetruDez
Nevermind.


Chiar nu merita efortul.
meganus_bicorpus
QUOTE(Laurentziu83 @ 3 Mar 2020, 09:07)
Cu totii am fost vaccinati cand eram mici si n-am mai avut nici o problema, cel mult am ramas cu niste semne pe umeri.

De cand au luat amploare toate ideile astea tampite ca vaccinurile cauzeaza nustiuce?
*




Nu sunt impotriva vaccinarii, si eu am fost vaccinat si eu mi-am vaccinat copiii..dar nimeni nu iti poate garanta ca dupa vaccin lucrurile nu pot evolua si intr-o directie urata...Eu am avut coleg de generala si liceu care dupa vaccinul antipolio a ramas cu o pareza la piciorul stang, baiatul meu dupa vaccinul de 2 ani (parca) si-a schimbat comportamentul destul de vizibil si intr-un mod care nu ii era caracteristic pana atunci..si cazuri mai sunt.
E rau fara vaccin, lumea trebuie sa inteleaga asta si e f periculos pentru comunitate dar aceasta vaccinare implica si niste riscuri si atata timp cat nimeni nu iti garanteaza starea de sanatate, nu este f corect sa obligi pe cineva sa isi asume astfel de riscuri.
DApophis17
Sa vedeti ce mituri au sa mai apara legat de HPV... din cate stiu eu inca nu e tocmai "clara" situatia multor aspecte. Dar asta e ceva nou, sa zicem, legat de cel de polio intr-adevar, si in ziua de azi e cu risc. Cel mai mult din cauza ca nu e tocmai clar de ce se intampla, adica ba se stie, ba inca nu sunt destule date...
einstein1984
QUOTE(einstein1984 @ 3 Mar 2020, 10:14)

  P.S. democratia insemna dreptul tau s afaci ce vrei cu limita cand asta incalca dreptul meu. nevaccinarea ta incalca dreptul meu de a ma feri de boli insa.... Complet de acord cu nevaccinare pe motive non medicale, dar la pachet cu excluerea din comunitate a individului.
*




QUOTE(DApophis17 @ 3 Mar 2020, 12:55)
De dragul discutiei, unde ai zis "nemedicale"? Te-ai citat, banui, dar in ultimele 2 pagini nu ai folosit cuvantul "nemedicale" smile.gif...

Cu ala din milano, iar incurci oalele. Compari chestii (total) diferite.
*


nu sunt deloc diferite, e o restrangere a drepturilor tale constitutionale in interesul sanatatii publice

over and out trollule
DApophis17
Am dat o cautare rapida cu "nemedicale"... ca doar te-ai citat smile.gif, adica no, o citare presupune reproducerea intocmai a ceva...

Daca X nu face vaccinul anti poliomelita, cu ce il afecteaza in mod direct pe Y? Inafara de cheltuieli medicale ale statului cu X in caz ca o musca?
Daca eu nu fac antigripal iar tu il faci, cu te ce afecteaza pe tine ca fac eu gripa?

Ca sa fie totul roz si frumos, facem stat dictatorial si ajungem ca in societatile din viitor, gen gattaca...


PS: "trollule" smile.gif inca ai stari de nervozitate?
MuciX
Ma bag si eu:
pe mine nu ma sperie cei care refuza din nestiinta cat ma sperie cei care inteleg foarte bine beneficiile vs riscuri si tot aleg sa refuze.

Anumite facilitati sociale ar trebui sa devina restrictionate in cazul celor care refuza fara temei medical sa faca ce este mai bine pentru imunitatea colectiva. Nu te oblig sa te vaccinezi, dar nici tu nu ma poti obliga sa studiez in aceeasi sala de clasa ca tine. Sau sa fii operat in aceeasi clinica.
wolfin
ei uite ca sunt neconstitutionale cele enumerate de tine.

daca nu ma vaccinez imi restrictionezi dreptul de acces la invatamnt sau servicii medicale?


Mucix ule..aceeasi gandire o ai si pt avort?

faci avort nu mai ai dreptul de a avea copii..sau sa beneficiezi de asistenta medicala?

LE. sunt impotriva avortului..dar no...libeertatea individuala and rahat (la copii e la fel..parintii decid pt copii...exceptand situatii gen ..nu il operez de inima..moarte iminenta ca imi zice dzeul meu ca nu are voie de la altii carbon)


Asta cu restrictionatul face mai mult rau societatii decat nevaccinarea. unde ne oprim..care sunt limitele... sleep.gif
MuciX
Ar fi o constitutie sexy wub.gif
wolfin
nedumerire.gif
MuciX
Statul iti limiteaza (interzice) dreptul de a conduce pe drumurile publice daca esti orb, nu vad de ce nu ar putea extinde aceeasi logica pentru a limita dreptul la alte facilitati publice sub premisa ca esti unsafe clinic, ca tot ne plac analogiile auto pe aici.

Daca tot suntem aici, ar putea sa confiste statul si averile. biggrin.gif
wolfin
Bun..asa

E expirat de 4 ani.

Probabil se refara la al mic....
tatimeu
mai eu cred ca multi nici nu stiou ce e si ce face vaccinul. Multi dintre cei ce sustin cu vehementa obligativitatea lui.
Eu am fost vaccninat si sotia si copilul, dar asta ca protectie pentru mine, sotie sau copil nu pentru comunitate. Faptul ca eu ma vaccinez nu inseamna ca am protejat comunitatea. Purtator de virus pot sa fiu/sunt, dar organismul se protejeaza. La fel pot sa transmit mai departe, iar cel neinjectat se imbolnaveste.
Pentru cei ce nu fac vaccinurile din schema"obligatorie" in caz de boala care altfel era prevenita nu trebuie sa le fie interzis accesul la sistemul medical. au acces dar pe bani.

nu e cazul de nici o amenda. Daca frumoasa mea nepoata nevaccinata si foarte sexi devine din proprie vointa sau a parintilor calugarita nevaccinata? plateste familia amenda desi virusul nu se atinge de cele sfinte. a da au nevoie bugetarii de salarii caci amenzile nu sunt redirectionate catre institutul Cantacuzino nu?
einstein1984
Ai dreptate, nu stii cum functioneaza imunitatea de turma care e parte din mecanismul vaccinarii.... sau cati oameni poate infecta un om sanatos fata de unul bolnav! Si nici afofis nu stie... Sau stie dar face pe trollul.
Ai idee ca unul care nu poate face vaccinul (sau vaccinat dar imunocompromis) se poate proteja strict pe baza inabilitatii viruslui de ase apropia de el(ca aia din jur sunt vaccinati si nu bolnavi)?
https://www.vaccinestoday.eu/stories/what-is-herd-immunity/
https://www.who.int/immunization/research/en/
hai gata ca iar pierd timpul cu trolii
DApophis17
Potoleste-te cu atacul la persoana, ca nu sta bine nimanui... esti penibil deja; dar ma bucur ca ai reusit in sfarsit sa te documentezi de pe site-uri cu credibilitate, esti pe drumul cel bun smile.gif.

Interesant articolul, putea sa fie mai "complet", dar merge si asa:
https://pressone.ro/nu-intelegi-vaccinul-ok...studiat-o-viata
einstein1984
Nu eu atac la persoana, tu faci referire la persoana mea in loc sa vii cu argumente credibile si acum incerci sa distragi atentia de la minciunile pe care le raspandesti.
DApophis17
Nu inteleg unde am facut referire la persoana ta, fara ca tu sa incepi atacul. Chiar am incercat pe cat posibil sa nu fac referire, la tine sau la altii, in postarile mele. Am incercat si cred ca am reusit in mare masura sa pastrez o oarecare distanta si un oarecare bun simt, tu in schimb, esti cum esti, nu ma apuc sa scriu cum ca iar sari cu dex-ul si cu penibilitati gen "afofis" si "trollule", daca iti mai citesc posturile poate ca mai gasesc.
Putina decenta nu a facut rau nimanui, imbraca haina decentei si vei fi alt om, in primul rand cu tine insuti.
einstein1984
nope, decenta o rezerv penru aia care au bunul simt sa se vaccineze si sa nu promoveze practici care pun sanatatea comunitatii in pericol cu vrajeli de antivaxxer
QUOTE(DApophis17 @ 3 Mar 2020, 14:56)

Daca X nu face vaccinul anti poliomelita, cu ce il afecteaza in mod direct pe Y? Inafara de cheltuieli medicale ale statului cu X in caz ca o musca?
Daca eu nu fac antigripal iar tu il faci, cu te ce afecteaza pe tine ca fac eu gripa?

Ca sa fie totul roz si frumos, facem stat dictatorial si ajungem ca in societatile din viitor, gen gattaca...

*

N-as avea nimic cu antivaxxerii daca singura viata pusa in pericol ar fi a lor, dar cum de obicei nu sunt pustnici ci traiesc in oras si merg la scoala nu e cazul sa-i pot ignora.
deja am pierdut destul timp cu tine

This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.