Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Vw Touareg - The Battleship
Reno.ro - Forum Renault Romania > Alte discutii > Jurnal de Bord
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 44, 45, 46, 47, 48, 49, 50, 51, 52, 53, 54, 55, 56, 57, 58, 59, 60, 61, 62, 63, 64, 65, 66, 67, 68, 69, 70, 71, 72, 73, 74, 75, 76, 77, 78, 79, 80, 81, 82, 83, 84, 85, 86
YRX
Aha, schimbasi cilindrul receptor. La Jetta e normal, la Touareg nu... biggrin.gif
Ce-i aia "cutia de aduna oloiul"?
bion
Separator sau cum pm ii zice.Transpira pe la lipitura si aparea umed filtru de oloi. De trei ori au strans filtrul pana cand unu s-a uitat mai sus.Au zis ca trebuie lipit din nou dar ca merita sa pun unul nou.Vad ca ti-ai pus tu un borcan de iaurt.
Eu am enumerat ce piese defecte am avut pana acu.Nu am zis ca e normal.Compar doar..
Laurentziu83
Mai conteaza si vechimea in ani, dupa 8 ani incolo incep sa pice diverse.
bion
Stai sa vezi dupa 65 icon_mrgreen.gif
BN64FLO
QUOTE(YRX @ 8 Mar 2021, 06:33)
Sa-l stapanesti sanatos!
Nu. Cu presa speciala se poate lucra cu motorul pe masina. Se da jos DPF-ul sa ai loc.
Nici pentru pompa tandem nu e nevoie, e cam greu, dar se poate.
Motorul se poate scoate in fata, ca la masinile vechi, cu macara, dupa ce dai jos radiatoarele si calandrul fata.
2.5-ul e cel mai mic motor si permite mai multe operatii in situ. De la 3.0 in sus e motor jos si pentru senzorul de turatie.
*


Multumesc! Al meu nu are dpf, doar catalizator, pe care l-am si demontat de doua ori deja laugh.gif am dat turbo jos de doua ori si daca tot am desfacut, am reconditionat si electromotanul, sa nu mai umblu prin zona aia inca o data
YRX
Ssssttt! Ca te aude Bion... laugh.gif
Cum sa reconditionezi electromotorul, la VAG e nemuritor.
bion
Bre voi aveti Dacia 1300 . Ati lipit sigla de tuareg pe ele si ziceti ca aveti masini.Surubariti juma de an. Bagati bani ca la nunta si faceti 4k de km.
Turbine . pompe, electromotoare injectii footoote. Directii suspensii muci.Astea sunt schrott deja.
Vorba aia din schrott s-au nascut in schrott se intorc.blush.gif
De banii investiti schimbi cazanul tot la 2 ani cu altul.
Pentru hobby luati Trabant. O zi demontezi ,o zi repari, o zi montezi, 4 te plimbi.Ciclul se repeta perpetuu. biggrin.gif
SBP Nici la slz nu s-a reparat atat in 18 ani.Io am nevoie de masina zilnic. Altfel pleaca.
IRONICK
Eu din martie anu' trecut pana acum am facut 27.000km.
Cum ma incadrez? Sunt macar aerodinamic?

8 Mar 2021, 21:10:
QUOTE(bion @ 8 Mar 2021, 12:43)
Stai sa vezi dupa 65  icon_mrgreen.gif
*

radmasa.gif
Laurentziu83
QUOTE(bion @ 8 Mar 2021, 21:39)
De banii investiti schimbi cazanul tot la 2 ani cu altul.
*


Da-da, sigur cazanul nou e impecabil si nu necesita nici un ban, vine si cu roti iarna-vara, nu trebuie sa mai cumperi tu. Si inmatricularea e gratis si se face singura, cat esti tu la servici.

D-aia prefer sa bag bani in cazanul existent in loc sa repar de doua ori acelasi lucru pe cazane diferite.
BN64FLO
QUOTE(bion @ 8 Mar 2021, 20:39)
Bre voi aveti Dacia 1300 .
*


Neeee, eu am 1310, dar de aia nu mai am timp ca mi-am luat tractor...la propriu tractor...are carlig, platforma il asteapta daca e nevoie...surubaritul asta nu e o povara, cel putin pentru mine, lucrez in atelier auto, am toate sdv-urile necesare, singura parte urata e ca trebuie sa lucrez la masinile mele dupa program radmasa.gif am ajuns sa dau turbo jos la motorul asta de 2.5, intr-o ora si e ceva de desfacut...galerie, recuperator gaze, chiar si un suport motor
bion
Io ziceam de userul laic nu de cei cu surubelnita in CV. biggrin.gif
Dp meu dv slz si mexicana au corespuns pana acu. Zilnic m-au dus la job si innapoi. Defectiunile nu au impus stop joc. Unele au fost remediate cat eram la munca altele p. m. In situatii mai complexe am putut sa fac cu programare in fctie de job. Si ffff important au fost rare si nu f. costisitoare.
Scuzats. Continuati.
YRX
Ironickule, tu faci multi km ca ai service-ul unde te duci departe de casa... radmasa.gif
bion
Aceste cuvinte il doare.Ce limou volaneste mnealui?
dizzy
dup atitudine, sigur nu Renault Dacia Nixan.
IRONICK
Logan forevar!!! Si sper ca nu te joci cu primejdia sa spui cu ce.
AR-18-MOS
Tot Preference? wub.gif
bion
Luat la pila ii face cx de avion. rolleyes.gif
IRONICK
AUReate
bucatzel
QUOTE(bion @ 8 Mar 2021, 20:39)
Bre voi aveti Dacia 1300 . Ati lipit sigla de tuareg pe ele si ziceti ca aveti masini.
*



Ahem...
bion
Si eu am avut 1300,24 de anisori,Cu jale m-am lepadat de ea dar nu se mai putea. Ce bun era locasul sub cioara de pe volan( pentru prezervativ)

9 Mar 2021, 14:00:
Care aveti benzinar? Cand pun contactul se aude un bazait ca de bondar in spate de la pompa de benzina. Dupa 5` tace. La dacia stiam zgomotul. Aici parca pana acu nu l-am observat.
marksman
Asa face toate. Se aude si la Opel.
bion
Danke. Opel a ajuns referinta blush.gif
YRX
QUOTE(bion @ 9 Mar 2021, 11:19)
Aceste cuvinte il doare.Ce limou volaneste mnealui?


Uite o poza mai veche, il astepta pe Einstein sa iasa de la servici sa-l ia la bere...

[attachmentid=1628125984]

Trebuie sa scoti pompa de benzina sa o ungi la lagare... biggrin.gif
Vezi, daca ai umblat pe la scaunele spate sa fie puse calumea la loc.
marksman
QUOTE(bion @ 9 Mar 2021, 13:07)
Danke. Opel a ajuns referinta  blush.gif
*



Pai la Mazda nu se aude icon_mrgreen.gif
MyKe89
QUOTE(bion @ 9 Mar 2021, 13:40)
<span class='edit'>9 Mar 2021, 14:00:</span>
Care aveti benzinar? Cand pun contactul se aude un bazait ca de bondar in spate de la pompa de benzina. Dupa 5` tace. La dacia  stiam zgomotul. Aici parca pana acu nu l-am observat.
*


Aoleu, nea bioane, deschidem icselu' și la matale? biggrin.gif
b06fcn
QUOTE(YRX @ 9 Mar 2021, 13:26)
Trebuie sa scoti pompa de benzina sa o ungi la lagare... biggrin.gif
*



Nu mergea mai bine cu un kil de vaselina in rezervor? Se ungeau si injectoarele cu ocazia asta...
bion
Geniu-le . Bagi la parcul tau de supermasini. biggrin.gif
b06fcn
Nu am nevoie, ca nu le bazaie pompele la cele care au asa ceva...nici macar la Opel cool.gif
IRONICK
QUOTE(YRX @ 9 Mar 2021, 13:26)
Uite o poza mai veche, il astepta pe Einstein sa iasa de la servici sa-l ia la bere...

[attachmentid=1628125984]
*

Ce repede trec anii.
bgdrenault
Ce, acum e mai urat?
bucatzel
QUOTE(bion @ 9 Mar 2021, 12:40)
Cand pun contactul se aude un bazait ca de bondar in spate de la pompa de benzina. Dupa 5` tace. La dacia  stiam zgomotul. Aici parca pana acu nu l-am observat.
*



Vezi sa nu se fi intepenit cuiul poantou. Io zis s-o duci in padurice la Sag s-o scuturi un pic de suspensii, poate-si revine.

Fara gluma amu, cred ca acum si matale asculti acum mai atent dupa zgomote.
bion
Is surd dar de aia tot amusin dupa zgomote. Ii disper pe mocanici. Io sunt perfectionist. Vb. cu mărean ca el ii ca mine biggrin.gif

9 Mar 2021, 23:59:
QUOTE(b06fcn @ 9 Mar 2021, 21:30)
Nu am nevoie, ca nu le bazaie pompele la cele care au asa ceva...nici macar la Opel cool.gif
*


La talica e ca la Trabi. Fara pompa, cadere libera. Umbli cu petu de 5l legat de antena rolleyes.gif
YRX
Am incercat sa ma uit dupa scurgeri, la pedala, la cilindru, pe traseu, dar n-am vazut nimic. Nici lichidul nu pare sa fi scazut in vas.
Deci, am tras la sorti si a rezultat cilindrul receptor de schimbat. Asa ca am cumparat unul Sachs. Ma rog, Sachs scrie pe ambalaj FTE pe el... blink.gif
Sachs nu era producator de asa ceva? Adicatelea stiu de FTE, dar sa ajunga char asa, ambalator? Ma rog, globalizare...

[attachmentid=1628126973]

[attachmentid=1628126974]

[attachmentid=1628126975]

Asa ca dupa ce trece vremea urata trecem la schimbat.
Mai trebuie vreun oring, ceva, intre el si teava? Pe 7zap nu apare nimic, dar in manualul de reparatie apare.
psychoo
Vezi ca pe epiesa i-am prins cu "am desigilat noi cutia sa ne asiguram ca a ajuns piesa ok" inlocuind continutul cu altul de 2 ori mai ieftin.
Acelasi lucru la altgrad care comercializeaza piese ford. Kit de accesorii original ford "la oferta" continea curea dayco si rola gates (sau ceva asemanator) care costau cu 50% mai putin decat pretul deja redus. Fara stanta ford, dar argumentat ca ford nu face curele... Culmea, pe o comanda anterioara din 2016 le-a produs ford smile.gif)
La tine barem pare sa fie marcaj (si) de la sachs...
Mai gasisem pe net un tip care a cumparat volanta masa dubla sachs si a gasit luk in cutie...eu nu cred ca e globalizare ci niste ciubucari autohtoni
Agrig
Pedala aia cum revine?
N`are nici un arc nimic?
YRX
Cutia a venit sigilata, am desfacut-o impreuna la magazin. Are si sigla si codul sachs ars pe o parte, cam brut, dar e o piesa de 200 de lei. FTE e chiar mai scump binisor.

Agrig, arcul de rapel n-are nimic, pedala n-a mai ramas jos de atunci, dar e mai moale ca de obicei si nu are acelasi feeling. As fi putut sa incerc o aerisire, dar din experienta nu cred ca rezolv nimic, poate doar pe moment, dar masina e de drum lung si nu vreau sa risc.
Incep cu cilindrul receptor doar pentru ca se schimba mai usor, daca nu se rezolva trec la pompa.

Are careva Elsa sa-mi spuna daca este oring la imbinarea cilindrului cu teava? Si codul? Ca asta mai trebuie sa elucidez, sa nu ma apuc de treaba si sa constat ca-mi mai trebuie oring.
IRONICK
QUOTE(YRX @ 7 Apr 2021, 11:53)
Asa ca am cumparat unul Sachs. Ma rog, Sachs scrie pe ambalaj FTE pe el... blink.gif
*
La cum arata, zici ca-i sex toy. doh.gif
einstein1984
incearca dupa VIN pe kingauto.ro, au niste diagrame de piese faine
YRX
Ironickule ti-l dau pe ala vechi daca vrei, il cureti tu... radmasa.gif

Incerc coane Einstein... Nope, e aceeasi schema de pe 7zap unde nu arata nici un oring.
IRONICK
Nu am fantezii cu masini, poti sa profiti de ambele linistit.
Agrig
Mno, nasol, cilindrul receptor cind e gata, e gata, curge lichidul din el, n`are conducta de retur ca la cilindrii de forta cu dubla actiune.
Daca pedala nu mai este la fel de rigida ca in trecut trebuie verificat daca cilindrul lucreaza pina la capat, la cum va plingeti de pedala ala e semn de placa ...
sad.gif
Sa n`am dreptate da am trecut prin toate astea la masina care n`are servo la ambreiaj.
b06fcn
CIlindrul poate sa nu lucreze pana la capat si daca a prins umezeala din lichidul de frana, de regula se aduna apa si mizerie in capat si de acolo incepe sa rugineasca rugineste corpul cilindrului.. Eu asa am patit la Kia din semnatura, ramanea pedala blocata, s-a schimbat initial pompa de ambreiaj, dar tot aveam o senzatie de pedala spongioasa, pana la urma a fost cilindrul de vina, din cauza expusa mai sus...
Agrig
Pai cum sa ramina blocata pedala?
b06fcn
M-am exprimat eu gresit, nu blocata in sensul clasic, ramanea la podea, nu se mai ridica si trebuia sa o ridic cu piciorul de dedesubt, avea o senzatie de spongios...blocata in sensul ca nu revenea pe pozitia initiala...
YRX
Stati usurel, sa incep sa desfac si vedem cum sta treaba. Astept o zi mai frumoasa, sa pot sa ma tolanesc pe sub masina.
Daca cilindrul curge, curege in carcasa ambreiajului, nu se vede nimic la exterior.

Oricum, de cateva zile duc un razboi pe viata si pe moarte cu o gaita care vrea sa-si faca cuib deasupra masinii mele. A carat toate gunoaiele de pe lume in pomul de langa. Ieri i-am dat jos cuibul cu o scara de 4 metri si o prajina facuta din 3bucx2m de canal de cablu. Am fost atractia cartierului, toti se hlizeau cum imi cad bucati de cuib in cap... biggrin.gif
Acum da tarcoale impreuna cu banditul de gaitoi, sa vad daca se apuca iar de lucru.
bgdrenault
Hmm, nu esti deloc prietenul pasarelelor....in loc sa i faci tu casuta
IRONICK
QUOTE(YRX @ 8 Apr 2021, 08:39)
Ieri i-am dat jos cuibul [...]Am fost atractia cartierului, toti se hlizeau cum imi cad bucati de cuib in cap... biggrin.gif
*
Sa nu dai si tu un semn sa venim si noi???!!! Bah, ce om!
YRX
Bai, mi-a umplut parcarea si masina de bucati de tabla, bucati de cablu, bete, bucati de plastic.
Cand s-a apucat sa care si pamnt sa lipeasca cuibul am zis ca nu se mai poate. Facea si un cuib imens, de vreo 50 de cm diametru. Intr-adevar, remarcabila tehnica de constructie, iesea un cuib trainic, de vreo cateva kg la 10 metri deasupra masinii mele... biggrin.gif
Initial am vrut sa dau o conserva de ton unei pisici sa o goneasca de acolo, dar nu m-am inteles cu ea.

Gaitele alea mi se par simpatice, dar sa incerce si ele sa cloceasca in padure, sau in rezervatia Vacaresti. Am vazut din ce in ce mai multe, se aclimatizeaza la conditiile de oras, partea frumoasa este ca porumbeii par sa fie cam deranjati de ele.
bgdrenault
Nu merge stropit copacul cu ceva nontoxic dar care sa nu i convina gaitei?

Daca nu si nu , leaga si tu sub cuibul acela o prelata ceva. VAzusem o faza de asta pe undeva
Agrig

Adica asta:
https://www.pasaridinromania.com/2013/02/ga...-plictisit.html
Merge ceva de plumb!
Acuma daca te prind e jale mare...
O pasare mai ticaloasa ca asta mai rar, cind se coc merele incepe cu cel mai de sus mar din pom, e rosu, il probeaza apoi trece la altul si tot asa!
De proasta e proasta ca bita si poate fi prinsa usor.
Se ia un fir de nylon de pescuit de 0,25-0,35 si se insira pe el boabe de porumb.
Timpita le maninca si ramine agatata pe fir.

Daca pedala ramine apasata si nu revine este sau pompa sau arcul pedalei.
Nu are cum sa faca "vid" in instalatie si sa ramina lipita.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.