Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Reconditionare Dacia 1301
Reno.ro - Forum Renault Romania > Oldtimers > Oldtimers > Restaurari
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33
Alex1300BV
Cat sprit de observatie...smile.gif despre tampoanele fatza - spate
Efectiv, cum bara din fatza e mai rotunjita, si cea din spate e dreapta

Vorbind despre poze rare in care apar Dacii, si mai ales Dacia 1301
cine are, puneti-le pe forum, ar fi interesant de vazut wink.gif
Albert Einstein
QUOTE(autom @ 4 Aug 2010, 06:07)
Felicitari!!!!! Sa vedem cand montam chestia aia pe ea......
*



wink.gif Dupa ce va avea numere si voi putea sa ajung la tine intr-un weekend in care vei fi disponibil victorie.gif
M.C.
QUOTE(autom @ 4 Aug 2010, 07:07)
Felicitari!!!!! Sa vedem cand montam chestia aia pe ea......
*


Chestia aia fiind antena pe plafon,in partea din spate,ca sa arate ca o adevarata securista? icon_mrgreen.gif
Albert Einstein
Nu laugh.gif Antena trebuie pusa pe aripa fata dreapta, acolo o avea...
12TRS
Albert, cu ceva timp in urma te-am intrebat despre priza pentru frigiderul auto la Dacia 1301. Cautand ceva materiale despre D.1300 LS am dat si peste un desen cu locul si montajul frigiderului auto Fram 22. Mai esti interesat de acest subiect..????
Albert Einstein
Sigur ca da, ti-asi multumi pentru materiale, pot sa spun chiar ca asi cumpara un asemenea frigider daca asi gasi unul.... unsure.gif
sobolan
QUOTE(Albert Einstein @ 3 Aug 2010, 16:29)
poze

[attachmentid=1627645528] [attachmentid=1627645529] [attachmentid=1627645530] [attachmentid=1627645531]
*




TARE DE TOT....BRAVO !!!!!!!!!
M.C.
QUOTE(Albert Einstein @ 5 Aug 2010, 00:28)
Nu  laugh.gif  Antena trebuie pusa pe aripa fata dreapta, acolo o avea...
*


Asta e antena pentru radio.
Antenele de pe plafon,asa cum spuneam eu,erau pentru aparatele de emisie - receptie folosite in acele vremuri pe masinile de securitate si militie! icon_mrgreen.gif


Albert Einstein
Ahaaaa, acu m-am prins despre ce antena ziceai.... post-336-1110552483.gif
12TRS
Documentatia promisa smile.gif
Albert Einstein
Foarte interesant, multumesc pentru informatii, acum mai ramane sa gasesc frigiderul... unsure.gif
iuliu m.
Salut,
Cred ca poti pune linistit tampoane "mari".Se incadreaza mai bine cu lampile spate "Cibie".Evident, "de fata" pe fata si "de spate " pe spate.smile.gif
Altfel, absolut exceptionala realizarea!
Bafta si spor la treaba!
B 75 UAP
QUOTE(12TRS @ 4 Aug 2010, 14:18)
Masina arata superb Albert  smile.gif 1301 este intr-adevar frumoasa! O mica remarca as avea de adaugat; stopurile spate frantuzesti nu se potrivesc cu tampoanele mici. Intr-adevar, lampile spate romanesti lasa mult de dorit in privinta calitatii, dar poti utiliza stopuri complete de R12 standard turcesc ( sunt mai groase, culorile au o tenta mai inchisa si nu au banda nichelata ca la cele frantuzesti).....
*


Sau frantuzesti wink.gif
http://cgi.ebay.de/Dacia-1300-Ruckleuchte-...=item19be77dd7b
12TRS
QUOTE(B 75 UAP @ 11 Aug 2010, 13:31)

Da, ar fi OK pentru 1301, in cazul cand Albert va pastra modelul de dimesiuni mici pentru tampoanele fata/spate.
speedy82
Hehe, de cand nu am mai vazut eu frigider din asta. Bunicii mei au avut asa ceva, doar ca era un verde kwi, nu rosu, cum este cel din poza. Fusese transformat pentru uzul exclusiv in retea normala de curent (220V) si ca atare in masina era doar transportat pe bancheta din spate dupa ce statuse in priza cam 24 de ore si inghetase totul in el. tongue.gif
Albert Einstein
De astazi am ITP (facut la RAR pentru ca asa trebuie la masinile ce au avut numere vechi) si identificare. Deci masina corespunde si poate fi inmatriculata. sofer5.gif Abia dupa 10 septembrie insa voi merge sa o inmatriculez pentru ca sunt plecat.

In concluzie, dupa vreo 3 ani, e gata de drumuri. big_wheel.gif wise_guy.gif yupy.gif
B 75 UAP
Bravo, felicitari! party.gif
Ai grija sa nu astepti prea mult, pentru ca Certificatul de Autenticitate de la RAR e valabil doar 60 zile.. Daca nu reusesti sa o inmatriculezi in termenul asta, va trebui sa treci iar pe la RAR.
PS. Inca ceva foarte important: sa ai mare grija sa scrie "1301" in CIV si pe Certificatul de Autenticitate!! Se intempla destul de des sa greseasca sau sa omita si risti sa apara 1300 sau 1310 etc. (am avut una din 73 care era trecuta simplu 1300). wink.gif
kog
sunt curios ce figura au facut cei de la RAR...
SorinCT
Una dintre cele mai frumoase "batrane" pe care le-am vazut de mult timp! Trebuie sa ii faci si o sedinta foto de epoca biggrin.gif
Kruger
QUOTE(12TRS @ 5 Aug 2010, 18:22)
Documentatia promisa  smile.gif
*



Imi cer scuze, dar stabilizatorul ala de viteza despr car se vorbeste in documentatie, e stramosul mecanic al tempomatului ? Stiam ca a existat asa ceva, dar nu auzisem pe dacie.
ydaniel
felicitari danute!
cand vii si ai toate actele gata,sper sa ma inviti la o plimbarica.
Albert Einstein
QUOTE(B 75 UAP @ 18 Aug 2010, 17:17)
Bravo, felicitari!   party.gif
Ai grija sa nu astepti prea mult, pentru ca Certificatul de Autenticitate de la RAR e valabil doar 60 zile.. Daca nu reusesti sa o inmatriculezi in termenul asta, va trebui sa treci iar pe la RAR.
PS. Inca ceva foarte important: sa ai mare grija sa scrie "1301" in CIV si pe Certificatul de Autenticitate!! Se intempla destul de des sa greseasca sau sa omita si risti sa apara 1300 sau 1310 etc. (am avut una din 73 care era trecuta simplu 1300).  wink.gif
*



Din pacate dupa noile reguli de la RAR orice Dacie modelul asta este automat 1300. Asa s-a modificat nomenclatorul lor din cate mi-au spus. death.gif Nu mai exista alt model in Cartea de Identitate decat 1300. wacko.gif 022.gif post-336-1110552439.gif Noroc ca am ramas cu o copie facuta de ei dupa CI veche in care este trecut 1301 si cu talonul vechi. Acelasi lucru e valabil si in certificatul de autenticitate al masinii unde nici macar modelul nu mai e trecut... ohmy.gif

Vestea buna este ca saptamana viitoare merg sa platesc taxele, asigurarea si sa o inmatriculez.

Vestea proasta este ca s-au schimbat prioritatile si probabil voi fi nevoit sa vand masina... unsure.gif Ideea este ca nu vreau sa iau pe ea banii pe care i-am bagat, nu fac o afacere cu masina, asa cum am spus-o mereu, dar probabil nici gratis nu va fi...Ma voi hotari zilele urmatoare...
Filip
Asa se intampla mereu... dupa atata munca si investitii, propietarul de drept nu apuca sa se bucure de masina pe deplin. Pacat ca o vinzi... sad.gif
TheGreatBabanu
sa ne anunti cat vrei pe ea.
RAZVAN FDC
Chiar pacat ,dar macar te consolezi cu frantuzoaica din 71' biggrin.gif
ydaniel
danute taica vreau sa o vad.
sa-mi vad piesele in miscare rolleyes.gif
Albert Einstein
Pai te astept ....
RAZVAN FDC
Si noi ????ramanem pe dinafara???? cu pozele alea de epocaa wub.gif
Albert Einstein
http://www.daciaclub.ro/-VAND-Dacia-1301-t191216.html
dc_copilu
Buna Albert,

Numele meu este Gabriel si as dori sa spun si eu ceva. Anul acesta prin ianuarie pe pregateam sa imi iau permisul de conducere ( dupa vreo 6 ani de nehotarare ) , nu ama avut nici o treaba cu maisnile pana la acel moment. In februarie mi-am luat permisul , dupa care la o saptamana mi-am luat o Dacia 1310 pe injectie. Pot spune ca m-am indragostit de ea si imi place sa mai fac una alta pe la ea.

Am inceput aceasta scurta povestioara , pt ca sa aiba inteles ce va urma sa zc:

am gasit acest topic din intamplare si ma bucur enorm ca l-am gasit , pt ca am aflat lucruri interesante si cel mai important e ca odata ce am citit tot topicul am prins o mai mare dragoste fata de masina mea si Dacia in general.

Vreau sa te felicit din tot sufletul pt ce ai reusit sa fc din masina. Tot respectul.
Imi pare f rau ca vei fi nevoit sa o vinzi , dupa ce ai muncit atata timp la ea si sper din suflet sa gasesti un client la fel de impatimit ca tine si care sa-ti ofere suma ceruta. Desi la cat ai muncit la ea si cat sufletai pus e cam mica suma , chiar daca unii ar '' atatia bani pt o Dacie , de banii aastia imi iau Golf nu stiu de care ....''.

In acelasi timp vreau sa-ti multumesc caci datoritatie sunt ferm convins ca merita sa mai bag si eu bani in daciuta mea.

Multa sanatate si respect!

Cu stima,
Gabi
Albert Einstein
Multumesc Gabi! Spor la treaba!
Albert Einstein
Pentru cei care nu mai credeau laugh.gif astazi am inmatriculat masina. Acum ma duc sa iau numerele. De maine big_wheel.gif
Albert Einstein
Plimbarea de sambata... sofer1.gif

[attachmentid=1627661473] [attachmentid=1627661474]
Filip
Sper ca ai un garaj pentru ea! E pacat de banii investiti in masina, sa lasi masina la mila elementelor naturii si a "faunei" din Bucuresti.
autom
FELICITARI!!!!!
Albert Einstein
Multumesc, ne vedem in toamna asta sa montam ala... smile.gif
autom
Desigur. Demult astept momentul asta..... wub.gif
bogdan2001
FELICITARI!!! Albert arata super masina!
Albert Einstein
Multumesc smile.gif
RAZVAN FDC
FELICITARI d-le ALBERT ne-ati aratat tuturor ca prin munca si bani se poate face............inca o data felicitari si mai asteptam poze!!!!! laugh.gif
Albert Einstein
Multumesc Razvan, pe masura ce mai fac una-alta la masina fac si poze. Din pacate ploaia nu prea e de acord... sad.gif
Albert Einstein
@poul
Pentru scoaterea lichidului de racire din blocul motor:
Exista in fata motorului un buson. Se vede pus pe radiator in poza. Se desface cu cheie de 11. Pozitia este undeva unde se vede jetul de apa laugh.gif

[attachmentid=1627662667]
Alex1300BV
***superba!

8 Oct 2010, 00:57:
***
2xGI
o sa fie superba si la noul proprietar!!
parca o vinde, nu?
Merced
Sa speram ca ajunge pe ce maini trebuie. Si abia astept s-o vad cu toate ornamentele pe ea. E prea golasa acum. Sa nu mai zic ca promisese proprietarul un drum spre Pitesti acum ceva vreme, poate-si aduce aminte. smile.gif
Filip
Eu tot nu stiu daca are sau nu garaj pentru masina. Asta e mai important pentru protejarea investitiei, decat ornamentele lipsa. Ce-a fost greu a fost facut, acum au mai ramas doar detaliile.
Merced
Masina oricum e la vanzare, deci nu prea ma conteaza.
ydaniel
nu mai are garaj,ca a fost demolat de primarie.
Albert Einstein
@2xGI - o vand doar daca gasesc proprietarul potrivit smile.gif
@Filip - Exista garaj pentru masina wink.gif
@Merced - Nu am uitat de drumul pana la Pitesti, il voi face intr-unul din weekend-urile urmatoare, trebuie sa rodez motorul si autostrada e locul potrivit sofer2.gif sofer2.gif Voi monta si ornamentele incet, incet...
@ydaniel - E adevarat ca mi-a daramat primaria garajul, tu sti foarte bine, dar am inchiriat un altul wink.gif
razvan32
ce pret are masina?
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.