Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Reconditionare Dacia 1301
Reno.ro - Forum Renault Romania > Oldtimers > Oldtimers > Restaurari
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33
2xGI
si sa zicem ca vreau sa o cumpar eu.... mi-o vinzi?
Albert Einstein
Tu nu vrei sa cumperi masina. "Sa zicem" ca ai vrea sa o cumperi e altceva. Si ca sa-ti raspund la intrebare: sa zicem ca ti-asi vinde-o. laugh.gif
2xGI
da de ce doar 'sa zicem' ca mi-ai vinde-o !!!
banii mei nu are serie?? 04.gif
Albert Einstein
Daca ai observat inca de la inceput, nu banii au fost cei care au contat...Asa ca degeaba au banii serie... wink.gif
Si ca sa redevenim seriosi, nu o vand cuiva care ar vrea-o pentru a o tuna, sau mai stiu eu ce....Asta era ideea.
2xGI
stiu albert asa e..
sa alegi cu grija noul prop.
daca aud sau vad ca a fost stricata munca ta de atat amar de timp, pa tine te balacaresc.
Albert Einstein
laugh.gif OK!
cristyano2
salut albert..tinand cont ca vrei sa vinzi masina..ai facut un calcul sau stii cam cati bani s-au bagat in ea pana in momentul de fata in starea care este acum? ( inclusiv inmatriculare si alte prostii) banuiesc ca mult mai mult decat 9.999 ron-numai punem timpul si munca ta
Albert Einstein
Nu am tinut o evidenta a sumelor investite, tinand cont ca totul a durat cred vreo 3 ani. Cu siguranta am investit mai mult de 9999 lei tocilar.gif

Azi am schimbat cablul de kilometraj smile.gif

[attachmentid=1627663358]
ydaniel
ce ai luat?sper ca ai luat de electroprecizia.
covorase ai luat?
Albert Einstein
Da cablul e facut de Electroprecizia Sacele smile.gif
Covorase nu am luat, astept sa fac rost de unele model vechi.
ydaniel
saxofonu e ala vechi sau ti l-am luat eu?
sobolan
frumoasa masina...la cat ai lucrat la ea mai bine ai tine-o ca si asa nu cred sa-ti iei banii aia pe ea desi ar face ! blush.gif
Albert Einstein
smile.gif se vinde, bine...nu se vinde, iar bine... wink.gif

@ydaniel: saxofonul il aveam eu de mult prin garaj....nu e de la tine smile.gif
ydaniel
banuiam eu.
lichid de parbriz pt iarna ai luat?
da chiar ai schimbat uleiu de rodaj?sau l-ai bagat direct pe ala bunu?
2xGI
Albert......... nu te mai lua dupa unii si altii(inclusiv eu), tu sa faci sa fie bine si pt. masina si pt. tine.
oricum ai o masina superba, ce merita toata aprecierea!!!

si tu bineinteles.... smile.gif
om_bland
Nu te supara te rog ca te intreb ... dar ce s-a intamplat in aceasta zona incercuita de mine ? sad.gif
2xGI
io cred ca aia e cea mai mica problema la masina........

scade pretul laaaaaaaaaa 9998........
Albert Einstein
QUOTE(om_bland @ 10 Oct 2010, 23:48)
Nu  te supara  te rog ca te intreb ...  dar ce s-a intamplat in  aceasta  zona incercuita de  mine  ?  sad.gif
*



Acolo este exact ceea ce se vede. sad.gif Cred ca nu a prins grundul sau ceva de genul asta. Am vazut si eu ieri cand m-am bagat sub masina. Se va curata si repeta operatiunea necesara. wink.gif

@ydaniel: Lichid pentru spalat parbrizul am luat. In motor este uleiul cel bun pentru ca altul nu mai am laugh.gif Nu mai stiu ce e in cutie pentru ca am 2L de ulei de cutie acasa wacko.gif
argon
cu tot siliconul ala pus taraneste 'sa fie' si tot supureaza uleiul din cutie.. Vezi de curiozitate cum arata masinile de colectie pe dedesubt, sunt emisiuni si pe discovery, nu ai sa vezi asa ceva, sunt tzipla, nu silicon intins peste tot sau ulei scurgandu-se.
STORMTROOPER
Au fost multe cutii in 4 trepte care au avut probleme cu etansarea din fabrica. Nu stiu daca sunt mecanici in Romanica asta care sa fie in stare sa faca in asa fel incit sa etanseze o cutie de Dacie. Eu am dus masina de 2 ori si tot am probleme, dupa 23 de ani am ajuns sa completez cam 750 ml/an.
Albert Einstein
Argon, te rog sa ma ierti, am facut si eu ce am putut...Nu am si nu am avut niciodata pretentia ca am masina de colectie. Cu permisiunea ta am sa continui sa pun poze cu masina asa cum este... mandru.gif
sobolan
QUOTE(Albert Einstein @ 11 Oct 2010, 20:50)
Argon, te rog sa ma ierti, am facut si eu ce am putut...Nu am si nu am avut niciodata pretentia ca am masina de colectie. Cu permisiunea ta am sa continui sa pun poze cu masina asa cum este... mandru.gif
*



radmasa.gif radmasa.gif radmasa.gif

deh...alea in 4 stiam eu ca nu au voie sa curga decat pe la simeringuri dar rare cazuri...cum s-o fi nimerit tocmai asta sa curga?
argon
Si eu asa stiam, mai ales ca ai reconditionat-o complet de curand, n'ar avea voie sa fie prelinsa..iar surplusul de silicon nu ai nici o scuza ca l-ai lasat acolo, masina de colectie sau necolectie, nu e oricare de pe strada, totusi vrei 100 de meleoane pe ea, si detaliile astea conteaza.
B 75 UAP

QUOTE(argon @ 12 Oct 2010, 06:32)
Si eu asa stiam, mai ales ca ai reconditionat-o complet de curand, n'ar avea voie sa fie prelinsa..iar surplusul de silicon nu ai nici o scuza ca l-ai lasat acolo, masina de colectie sau necolectie, nu e oricare de pe strada, totusi vrei 100 de meleoane pe ea, si detaliile astea conteaza.
*


Cea mai mare problema e siliconul pus, cel rosu nu e pentru ulei, am incercat si eu la o cutie, speram sa tina avand in vedere cat de subtire e pelicula dintre capace. Din pacate a trebuit inlocuit tot, cu silicon negru. Oricat de etansa ar fi fost imbinarea, uleiul intra pe sub siliconul rosu si il incretea. Trebuie neaparat inlocuit cu unul negru. wink.gif
ct-03-tvy
intradevar, siliconul ieftin pe baza de acrilat, nu prea e bun fie el rosu sau negru mad.gif

incercati Reinzosil de la VR 26lei tubul de 70ml console.gif , pare mai de calitate,

sa nu mai zic,.suprafetele trebuiesc curate,si degresate la sange rolleyes.gif
B 75 UAP
Am degresat cu spray de frane... Degeaba. Stiam ca cel negru e rezistent la ulei dar fiind duminica, nu am reusit sa gasesc nicaieri deschis.
Pana la urma am luat toate benzinariile din B la rand si in final am reusit sa gasesc negru 2+2, dupa care am repetat toata operatiunea. Cel rosu s-a curatat imediat, dupa ce a fost afectat de ulei.
STORMTROOPER
Domnul Einstein, trec zilnic pe linga masinuta dumneavoastra.Este pacat ca o tineti in strada, dupa cit ati investit in ea, mai ales ca se anunta vreme urita in urmatoarele zile.
Albert Einstein
Hehe nu sunt in Bucuresti asa ca nu pot face nimic...O mai tin acolo ca mai am una alta de facut la ea...Cu ocazia asta verific si daca ploua inauntru pe undeva... laugh.gif
Albert Einstein
Astazi dupa ce ydaniel a trecut pe la mine si m-a ajutat cu schimbarea lichidului de racire, antigel, aerisire, etc. smile.gif m-am gandit sa-i trag o spalare. Din pacate poza e destul de nereusita...

PS Multumesc Daniel! respekt.gif

[attachmentid=1627665066]
2xGI
frumoasa rau..........
dar......de ce o speli cand ploua afara? wacko.gif
Albert Einstein
Pentru ca era foarte murdara wink.gif Ploaia se oprise biggrin.gif
2xGI
am obs. ca se oprise... aripa st. fata parca are o tenta de galbui tongue.gif
dar nu a inceput din nou? huh.gif
Albert Einstein
Culoarea galbuie e de la aparatul foto. Dupa ce am spalat-o, am sters-o, s-a uscat, apoi i-am pus o prelata impermeabila. Si nu, nu face nici condens... laugh.gif O tin inca in fata casei ca mai sunt lucruri de mesterit pe la ea si mi-e greu sa ajung zilnic la garaj.
2xGI
hai mai albert........ ca in zona asta sigur bate soarele (parerea mea)
ydaniel
masina arata fff bine.
mai sunt cateva mici retusuri si va fi aproape perfecta!
imi plac f mult scaunele sunt comode si dau o nota de eleganta masinii.
vopseaua este impecabila!

17 Oct 2010, 15:25:
masina arata fff bine.
mai sunt cateva mici retusuri si va fi aproape perfecta!
imi plac f mult scaunele sunt comode si dau o nota de eleganta masinii.
vopseaua este impecabila!
ydaniel
nu are nici o zgarietura.
e BEC icon_mrgreen.gif
Albert Einstein
Cealalta smile.gif

[attachmentid=1627666241]
kum
aplauze.gif aplauze.gif
argon
Superb mercedesul, ce ne poti spune de el?
Albert Einstein
Nimic
FLP
Sincer as fi interesat sa o cumpar sa o folosesc ca masina de weekend. Dar in viziunea mea nu face 2500 de euro. Mai taie vreo 1000 de euro si poate discutam.
autom
Daca era masina ema si mi-a fi facut propunerea, m-as fi simtit jignit si a fi procedat ca atare. Tu chiar constientizezi ce ai zis?
argon
Are dreptate, nu da nimeni banu ala, daca faci asa o masina o faci pentru tine, cine-i pasionat si-o face a lui, nu o ia gata facuta.
Filip
QUOTE(FLP @ 22 Oct 2010, 16:40)
Sincer as fi interesat sa o cumpar sa o folosesc ca masina de weekend. Dar in viziunea mea nu face 2500 de euro. Mai taie vreo 1000 de euro si poate discutam.
*


Un automobil este un ansamblu mecanic ca oricare altul. Daca este in stare buna, autoturismul Dacia 1300 (un ansamblu mecanic foarte complex, in ciuda vechimii) valoreaza peste 2500 euro pot sa spun.

O masina in starea aia e pomana la 10000 lei.
FLP
QUOTE(autom @ 22 Oct 2010, 20:34)
Daca era masina ema si mi-a fi facut propunerea, m-as fi simtit jignit si a fi procedat ca atare. Tu chiar constientizezi ce ai zis?
*




Nu este o masina reconditionata, nu este o masina de epoca. Este doar o masina reparata cu simt de raspundere. Si-a pierdut f multe din elementele originale.
V-a dat argon link. Este doar o dacie bine reparata. Imi pare rau daca am jignit pe cineva. Eu doar am facut o oferta.

Uitati inca un link:

http://cautare.mobile.ro/vehicule/showDeta...ng=&tabNumber=1



Seturi de caracteristici
ABS, Cuplaj pentru remorcă, Închidere centralizată, Jante de aliaj, Manual de service, Servodirecție, Trapă decapotabilă , Airbag șofer
Merced
In afara de niste ornamente cu care o sa fie pana la urma echipata, ce elemente si-a pierdut? Masina este reconditionata. Pentru confirmare trebuie citit topicu' ala cu Dacia 1300 de la Clasic.
FLP
Scaunele?
Richelieu
QUOTE(FLP @ 23 Oct 2010, 02:57)
Nu este o masina reconditionata... Este doar o masina reparata cu simt de raspundere.
*


Esti sigur ca masinile reconditionate nu sunt tot masini reparate cu simt de raspundere? Eu zic sa o platesti cu 3 mere si o diploma.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.