Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Reconditionare Dacia 1301
Reno.ro - Forum Renault Romania > Oldtimers > Oldtimers > Restaurari
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33
Ov
la cati bani ai bagat in 1301 am o vaga impresie ca pretul corect nu si-l va permite oricine 04.gif
remusro
Facand o paralela, daca e sa expun "pretul corect", bagat si justificat, nu mi-as mai vinde Renault-ul 1000 de ani de acum incolo...

La masinile astea pierzi intotdeauna, nu castigi. Poate numai peste f multi ani.
Ov
nu e musai adevarat. Parerea mea e ca astea sunt singurele masini la care nu pierzi bani. Ma rog, asta daca ai si baza de plecare buna si nu bagi bani cu nemiluita in ele smile.gif
Albert Einstein
QUOTE(Ov @ 14 Nov 2011, 11:30)
la cati bani ai bagat in 1301 am o vaga impresie ca pretul corect nu si-l va permite oricine 04.gif
*



Asa este, numai ca nu am tinut o socoteala, nu am facut masina ca sa o vand si sa-mi amortizez investitia, asa ca pretul corect nu va fi calculat in functie de asta ci pur si simplu este acela care ma va face sa renunt la masina. Am avut intentia la un moment dat, acum mai bine de 1 an sa o vand insa am renuntat si am finalizat proiectul. Anul viitor am ceva proiecte cu 1301(raliuri, poze, aparitii in reviste, poate inscrierea in Retromobil) dar daca cineva imi va face o oferta care sa imi convina, o sa ma gandesc la ea.
Remus are f mare dreptate, la masinile astea pierzi intotdeauna, daca ar fi sa cer pretul investitiei, suma ar fi probabil prea mare ca sa cumpere cineva masina. Cred ca si eu m-asi speria... laugh.gif

La o masina in stare buna nu pierzi, este o investitie chiar. La o masina refacuta, banii bagati nu-i mai vezi niciodata.
turbodxman
QUOTE(Albert Einstein @ 14 Nov 2011, 11:38)
Remus are f mare dreptate, la masinile astea pierzi intotdeauna, daca ar fi sa cer pretul investitiei, suma ar fi probabil prea mare ca sa cumpere cineva masina. Cred ca si eu m-asi speria... laugh.gif
*



Corect.
Aceeasi situatie este si in cazul celor Youngtimer.
danut 69-71
QUOTE(Ov @ 14 Nov 2011, 12:30)
la cati bani ai bagat in 1301 am o vaga impresie ca pretul corect nu si-l va permite oricine 04.gif
*


Ai perfecta dreptate .
Daca va obtine o suma considerabila , esti acuzat de samsarism sau ca sunt doar legende , Romanisme evident .
Albert Einstein
Astazi masina a avut doi oaspeti de seama smile.gif Va las sa ghiciti persoanele...
Ov
nu stiu cineeee mincinos.gif taci.gif white_flag.gif
Albert Einstein
Moderatorii n-au voie sa raspunda! mad.gif nono.gif
Ei stiu TOT ce se intampla pe aici.... unsure.gif naughty.gif taci.gif
emircea
2 sobolani???
Albert Einstein
NU. Nu am pus ghilimele, chiar au fost doua persoane importante pentru mine si pentru comunitatea Dacia 1300 wink.gif
danut 69-71
QUOTE(Albert Einstein @ 25 Nov 2011, 09:31)
Moderatorii n-au voie sa raspunda! mad.gif  nono.gif
Ei stiu TOT ce se intampla pe aici.... unsure.gif  naughty.gif  taci.gif
*


De regula , moderatorii fac treaba cea mai murdara , curata toate tampeniile . tongue.gif
speedy82
Un maestru al viorii si un maestru al Daciei wink.gif
Albert Einstein
100 de puncte pentru Dl Speedy wink.gif
Premiu: o bere fara alcool cu prima ocazie alcoholic.gif drunksinging.gif
danut 69-71
QUOTE(speedy82 @ 26 Nov 2011, 23:35)
Un maestru al viorii si un maestru al Daciei wink.gif
*


Ai intuit destul de bine .
speedy82
@Albert Einstein: accept premiul in cadrul unei intalniri dacioate tongue.gif
@danut: nici nu a fost greu avand in vedere ca s-au postat niste poze pe topic la frantuzoiaca.
danut 69-71
Corect , de aceea am zis ca ai facut conexiunea destul de bine .
Albert Einstein
Am gasit o poza cu inceputurile.....Daca asi vedea asa ceva acum asi fugi cat asi putea wacko.gif
[attachmentid=1627772870]
aditza579
QUOTE(Albert Einstein @ 17 Dec 2011, 09:24)
Am gasit o poza cu inceputurile.....Daca asi vedea asa ceva acum asi fugi cat asi putea  wacko.gif
[attachmentid=1627772870]
*


Asta inseamna pasiunea pe care ai dezvoltat-o pentru Dacie, ca nu ai fugit atunci cand ai vazut-o cum arata.
danut 69-71
QUOTE(Albert Einstein @ 17 Dec 2011, 11:24)
Am gasit o poza cu inceputurile.....Daca asi vedea asa ceva acum asi fugi cat asi putea  wacko.gif
[attachmentid=1627772870]
*


Este normal sa fugi dupa cati ani din viata ti-a mancat acest proiect .
Ai ajuns la un anumit nivel si este normal sa nu te satisfaca asa un exemplar , indiferent cat de rara ar fi el .
Albert Einstein
Pentru ca azi a fost o zi relativ placuta, am scos masina din garaj, am spalat-o si am facut o mica plimbare pentru dezmortirea oaselor smile.gif

[attachmentid=1627773201] [attachmentid=1627773202]
turbodxman
O mica plimbare, inainte de Sarbatori. smile.gif
Albert Einstein
Probabil ultima pana la primavara... wink.gif
Filip
Pe spate 1300-le parca sta mai jos. Parca masina are arcuri de dacia break. Bine, probabil ca n-am apucat 1300-le tatei cu arcuri si amortizoare noi. In cazul asta... my bad. smile.gif
turbodxman
QUOTE(Albert Einstein @ 18 Dec 2011, 22:50)
Probabil ultima pana la primavara... wink.gif
*




Cu siguranta in conditiile in care se schimba peisajul pentru ceva vreme sad.gif
ydaniel
Sa o luam pe rand:
-mai trebuie silicon pe anvelope si un rand de ceara
-statea sus ca sunt arcuri noi de dacie berlina,rezervorul e gol si nu e nici o scula in ea
-la 1300 i-am pus si lui amortizoare si arcuri noi
-eu astept sa ninga sa merg la ski.
danut 69-71
QUOTE(ydaniel @ 19 Dec 2011, 11:53)
astept sa ninga sa merg la ski.
*


Si eu care credeam ca tanjesti dupa apa . biggrin.gif

Esti invitatul meu la ski ,la Suceava tocmai s-a deschis sezonul .
Autoritatile au fost luate prin surprindere ( again ) . radmasa.gif radmasa.gif radmasa.gif
Albert Einstein
Dupa o perioada lunga, am reusit sa rescriu istoria laugh.gif Pentru cine nu a parcurs topicul fac o precizare: cei de la RAR imi trecusera in CIV tipul vehiculului 1300, intrucat nu mai exista in nomenclatorul lor alt tip pentru batrana Dacie.
Am reparat aceasta greseala. Urmeaza sa schimb si certificatul de inmatriculare. wink.gif

[attachmentid=1627779136]
Psyche
Felicitari Albert!! Intr-adevar o victorie importanta. Poate incet incet RAR-ul romanesc o sa se alinieze la normele europene si vor dispare legile si problemele ingrate de la noi.
turbodxman
Felicitari pt victoria impotriva "inertiei" din acest sistem. wink.gif

QUOTE(Psyche @ 14 Jan 2012, 14:45)
Poate incet incet RAR-ul romanesc o sa se alinieze la normele europene si vor dispare legile si problemele ingrate de la noi.
*



Au trecut deja 22 de ani. Nu cred ca se va schimba ceva in bine prea curand aici. wacko.gif
Dar sa inchei intr-o nota optimista: "Speranta moare ultima". rolleyes.gif
ydaniel
Felicitari! si ma bucur ca am putut da si eu o mica mana de ajutor biggrin.gif
1301 se odihneste pana la primavara cand imi mai voi face unele tratamente geritato-cosmetice icon_mrgreen.gif
sobolan
QUOTE(Albert Einstein @ 18 Dec 2011, 23:11)
Pentru ca azi a fost o zi relativ placuta, am scos masina din garaj, am spalat-o si am facut o mica plimbare pentru dezmortirea oaselor  smile.gif

[attachmentid=1627773201] [attachmentid=1627773202]
*




nu inteleg de ce e asa de "ridicata" de spate.....suspensia e stock sau e ceva aftermarket? ohmy.gif
Albert Einstein
Arcuri noi "de uzina", amortizoare originale. Nimic aftermarket. Masina era goala si doar cu vreo 10L de benzina. Posibil sa se mai lase arcurile, desi parca in realitate nu pare asa ridicata.... laugh.gif
turbodxman
Pot confirma si eu ca in realitate, masina nu arata ridicata de spate. smile.gif
Albert Einstein
Cand ai vazut-o tu avea portbagajul plin de bagaje si ceva benzina in rezervor... biggrin.gif
turbodxman
blush.gif

Trebuie sa o revad acum, cu portbagajul gol si putina benzina in rezervor tongue.gif

danut 69-71
QUOTE(Albert Einstein @ 14 Jan 2012, 16:33)
Dupa o perioada lunga, am reusit sa rescriu istoria  laugh.gif Pentru cine nu a parcurs topicul fac o precizare: cei de la RAR imi trecusera in CIV tipul vehiculului 1300, intrucat nu mai exista in nomenclatorul lor alt tip pentru batrana Dacie.
Am reparat aceasta greseala. Urmeaza sa schimb si certificatul de inmatriculare. wink.gif

[attachmentid=1627779136]
*


Cel mai intelept lucru , s-o ai din nou 1301 si unica din Romania mai ales ca este si recunoscuta ( Vehicul Istoric ).
Markos
QUOTE(sobolan @ 16 Jan 2012, 21:35)
nu inteleg de ce e asa de "ridicata" de spate.....suspensia e stock sau e ceva aftermarket? ohmy.gif
*


Esti mic copil, n-ai prins vremurile alea, se vede dry.gif

1301 a fost proiectata pentru Nomenclatura. Trebuia sa fie capabila sa care în portbagaj, fara probleme, un porc întreg, doi saci de cartofi, unul de ceapa, plus ceva telemea de oaie si mezeluri.

Ca atare, arcurile sunt speciale. Unii zic ca-s de Aro, dar nu-i ceva oficial sleep.gif
danut 69-71
QUOTE(Markos @ 26 Jan 2012, 01:41)

1301 a fost proiectata pentru Nomenclatura. Trebuia sa fie capabila sa care în portbagaj .
*


Multe aveau aparatura si 2 informatori ascunsi de ochii lumii . biggrin.gif
ydaniel
Arcurle de pe spate sunt noi,le-am montat eu si sunt de dacia berlina-facute la compa sibiu.La ARO pe spate sunt arcuri cu foi:)
vladut88
pot fi de aro de fata ,daca is de fi 19 se rupe spatele la dacie in 5 km radmasa.gif
12TRS
Albert ai devenit de curand posesorul unui RENAULT 16 Standard...?
sobolan
QUOTE(Albert Einstein @ 17 Dec 2011, 10:24)
Daca asi vedea asa ceva acum asi fugi cat asi putea  wacko.gif
[attachmentid=1627772870]
*



wtf? blink.gif
ydaniel
da-in topicul cu ydaniel remat service.
Edy_dacia77
Albert am citi top topicul cu masina ta de la a-z,am si eu o interbare pisele de tablarie leai cumparat din magazin,sunt de uzina?
danut 69-71
QUOTE(Edy_dacia77 @ 1 May 2012, 01:27)
Albert , am si eu o interbare pisele de tablarie leai cumparat din magazin,sunt de uzina?
*


Nu te gandesti ca cele de connex au venit atat de bine .
Albert Einstein
Salut, da, piesele cumparate sunt de uzina asa cum zice si Danut, usile sunt refacute iar aripile sunt SH, luate de pe alta Dacia
Gaby_19_4you
Felicitarile mele pentru reusita acestui proiect cat si bineinteles pentru ambitia voastra! Imi place rezultatul final, am o intrebare: avand numere vechi, masina nu sa considerat radiata din circulatie? cum ai reusit sa o inmatriculezi, si cum de nu ti-au cerut taxa de prima inmatriculare?
Mult succes in continuare, toate cele bune!
Albert Einstein
Mutumesc Gaby!
Masina fiind inmatriculata odata in Ro (cu nr vechi) nu se mai plateste taxa de prima inmatriculare
Nici nu conteaza ca este sau nu radiata masina, atat timp cat trebuie sa mergi oricum la Rar pt identificare, ITP, Carte de identitate. Apoi cu toate astea am mers la Politie pentru inmatriculare. E mult de alergat, dar se poate face fara probleme wink.gif
Edy_dacia77
Albert mie miar trebui doua aripi de 1300 noi de uzina eu inca nu am gasit daca sti tu pe acolo nu imi dai o adresa unde ii magazinul ca unchiul meu sta in bucuresti nu as vrea sa cumpar sh daca gasesc nou doar in cazul in care nu gasesc cele de pe masina sunt ruginite.nu vreu sa cumpar connex cat traiesc mam chinuit cu un prieten sa aducem la linie o aripa si pana nu am bagat flexu in iel nu dadea nici cum si se si rugineste repede sunt si mai subtiri la o lovitura mica se indoaie
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.