Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Reconditionare Dacia 1301
Reno.ro - Forum Renault Romania > Oldtimers > Oldtimers > Restaurari
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33
emircea
Sa nu ma uiti, te rog, cu ceara: cum se cheama, de unde si cat ai folosit. Eventual foto cu detalii, cum ai bagat in praguri si-n zonele mai greu accesibile.

Multumesc, spor la treaba si bafta multa!!! Tine-o tot asa!
Albert Einstein
Ceara este Body, sau cum se cheama marca aia greceasca unsure.gif .....Este la cutie de 1 kg. A procurat-o ydaniel, probabil o sa-ti dea el mai multe amanunte despre produs. Am luat in prima faza 2 cutii sa vad cum se comporta. Nici o grija, dupa aplicare o sa dau aici toate detaliile, cu poze si pareri personale, n-am uitat. wink.gif
Muttley
Daca n-ai facut suportii aia de la chingile tapiteriei din metal... nasol. Pregateste-te sa se rupa, iar tapiteria sa faca burta.

Daca schimbi piese-n cutie (desi nu-ti recomand), foloseste pentru rodaj (aprox 1000 - 1500 km) un ulei mai ieftin. A nu se-ntelege cel mai ieftin!!! Dup-aia baga ceva scump.

Valabil si pentru motor. Un Elf 20W50 are un pret bun, iar pt rodaj (500 km) cred ca e ce trebuie.
ydaniel
pt cutie dupa eventualul rodaj are castrol 80w90. cool.gif
Paca
poze poze poze...vrem poze...daca nu boxing.gif
Albert Einstein
Pai poze sunt pe pagina anterioara, jos... laugh.gif Sunt poze facute ieri....In afara de chederele de la usi si de plafon nu s-a mai pus nimic pe caroserie. Chiar ziceam pe undeva mai sus ca zilele astea se trece la cutia de viteze....O sa va spun ce gasesc inauntru.
Daca totusi vrei poze o sa fac la setul de incuietori pentru usi pe care l-am achizitionat azi.... laugh.gif (Multumiri lui Hans wink.gif ).
Am trecut azi pe la magazinul de vis a vis de Politia Capitalei sa ma uit dupa autocolant pentru inimile chederelor (in prima faza, pana gasesc inimi noi o sa folosesc autocolant) dar primeau marfa si nu am mai avut timp sa astept mai ales ca nu stiam cat dureaza....O sa ma duc sambata pentru ca am vazut ca e deschis intre 10 si 13. wink.gif

Intrebare: Stie cineva un croitor bun care poate sa-mi croiasca mocheta de pe podea? unsure.gif O am pe cea originala completa, ca model, doar ca e patata irecuperabil. Vreau sa cumpar mocheta rosie, la metru, (asi vrea sa gasesc una care nu se decoloreaza dupa prima zi de stat in soare) din care sa confectionez o copie fidela dupa cea originala, inclusiv pentru locul din spatele banchetei si pentru polita de sub bord (am si originalele ca model desi pentru astea nu e mare filozofie, le pot croi si eu)

Si niste poze before/after


[attachmentid=1627442373] [attachmentid=1627442374]

Paca
[quote=Albert Einstein,3 Apr 2008, 15:19]

Intrebare: sa-mi croiasca mocheta de pe podea?

la ce te referi ? eu zic ca ai putea sa gasesti mocheta rosie pe care sa o decupezi si sa o lipesti de cea veche...in felul acesta insonorizezi si pastrezi si forma mochetei originale...eu cel putin asa as face...mai intai speli mocheta in curte cu jet de apa perie si detergent de vase..sa iasa mirosul si petele de ulei in caz ca are asa ceva.procedand asa pastrezi si pasla aia de sub mocheta.
christith
Pentru inimile de cheder uite-te pe ebay. Gasesti sigur si chiar la preturi bune. Numai sa ai rabdare si sa fi cu ochii in patru. Eu am luat de pe ebay, sant curios sa vad cand o primesc cat de frumoasa e. smile.gif Ca, na,.. cine stie, exista riscul sa mai ai si surprize neplacute.
catalin7070
cateva fotografii care te vor ajuta
ydaniel
radmasa.gif vad ca are si trompeta.si eu care credeam ca numai p'aici e moda icon_mrgreen.gif
Albert Einstein
@paca: Va fi f greu de lipit peste pentru ca moheta nu e plana, ia forma podelei si a tunelului deci va face cute peste cusaturile celei vechi in eventualitatea lipirii...

@cristith: Ai luat inimile pentru chedere la metru? Daca da da-mi si mie contactul celui de la care le-ai luat...Eventual pe PM

@catalin7070: Multumesc pentru poze, ma voi inspira din ele

@ydaniel: Eu am goarna pregatita, nou nouta, asteapta sa fie montata smile.gif
Psyche
@einstein: ai facut o treaba de nota 10 biggrin.gif
dar mi se pare cam multicel chit si mi-e frica sa nu crape in timp huh.gif sad.gif
scaune modelul ala inalt mai sunt la mine in oras 2 seturi (in afara de al meu)...din care unul pe o 1301 care a fost modificata (in 1310) si care are 4 pene si e foarte murdara (semn ca sta de mult in loc). au huse pe ele deci nu stiu daca-s modelul plin sau cel cu gaura, cert e ca se pot reface, un set am refacut eu.

abia astept sa vad poze cu ea pe strazi. daca ai noroc si gasesti piese bune fara sa te chinui foarte mult intr-o luna doua e gata.

la partea mecanica cum sta masinuta? ma tem sa nu fi intrat rugina peste tot (sigur n-a perforat, dar oricum trebuie curatata...mai ales puntile)
Albert Einstein
Multumesc pentru aprecieri. Sigur, este chit, asta pentru ca am preferat sa repar usile si nu sa le inlocuiesc. Sa speram ca lucrarea a fost de calitate si nu va crapa smile.gif
Referitor la scaune, poate reusesti sa iei legatura cu proprietarul, asi bate un drum in Bucovina pentru 2 scaune inalte wub.gif
Piese cumpar incet-incet. Voi inlocui tot ce este necesar. Puntea spate o dau jos si o curat, nu ma grabesc sa fie gata intr-o luna, mai bine astept dupa o piesa buna.
Psyche
urmareste topicul la frantuzoaica, acolo am incercat sa vad exact ce masina e.
nu e 1301 din cate zic baietii, oricum masina e foarte ciudata.
B 75 UAP
Acum iti dai seama ca nu orice Dacie neagra e 1301.. Are jante de r12? consola, scaune, volan... si toate celelalte optionale? Parerea mea e ca nu le inlocuia chiar pe toate.. Dar cine stie? eu am intalnit varianta opusa, ultima 1301 pe care am luat-o pt piese e trecuta in acte 1300, chiar daca are pana si emblema de pe portbagaj de 1301, deci orice e posibil wacko.gif
Psyche
scaunele si culoarea, plus semnalizatoarele de pe aripa spate ar sugera 1301.
restul sugereaza cu totul altceva. masina a fost violata serios....unde a sarit vopseaua, capota e verde, iar portbagajul gri metalizat. naiba stie ce mai e original pe ea.
gogosaru19
mda.. huh.gif ce sa zic blink.gif trebuie sa ai prea o mare pasiune ca sa reconditionezi o dacie veche smile.gif si finante bineinteles rolleyes.gif
HellRaiser
Einsteineeeeeeeee ultimele poze au fost pe data de 3. Pai e frumos ? tongue.gif
Paca
ceva noutati ? nu lasa topicul sa moara.......
Psyche
la varsta lui, greu sa moara topicul.........probabil ca se pregatesc surprize wink.gif linistea dinaintea furtunii....
Albert Einstein
laugh.gif He he, ma bucur ca sunteti interesati de evolutia lucrarilor smile.gif Cum zicea Psyche e linistea dinaintea furtunii.... wink.gif Doar ca e furtuna intr-un pahar cu apa... smile.gif
N-am mai facut multe lucruri in ultimul timp, am montat parbrizul si luneta (fara miezul chederelor deocamdata). Am montat geamurile laterale ocazie cu care am schimbat TOATE garniturile, clemele si periile acestora. Curatat cutia de viteze, cumparat simeringuri planetare (Fartec). Am mai cumparat cheder pentru portbagaj, cel de la imbinarea capotei cu grila fata, tampoanele si opritoarele de cauciuc de la capota si cartoanele alea cu usa de vizitare care se prind in zona laterala a picioarelor, in stanga si dreapta fata. Nu stiu cum se cheama exact sper sa fi explicat destul de clar....
madkat
motorul in ce stadiu este? wink.gif
Albert Einstein
Motorul este gata, asteapta doar sa fie pus pe masina wink.gif Am dat detalii si poze in posturile anterioare
Psyche
mare grija cu chederul de portbagaj....astea noi sunt cu probleme...stiu pt ca am avut necazuri cu ele.
sunt cam groase si nu se mai inchide bine.
noroc de danut care mi-a dat unul frantuzesc si e cu totul alta treaba
speedy82
QUOTE(Psyche @ 22 Apr 2008, 12:53)
mare grija cu chederul de portbagaj...
*



Chederele noi sunt toate cu probleme, nu numai cele de portbagaj. Si cele de parbriz si de luneta. Si la fel ca si tine o spun din proprie experienta. Am pus cheder din asta nou si intra apa pe langa el, ca la cascada Niagara blink.gif
Psyche
daca ar fi doar chederele....dar din pacate majoritatea pieselor noi sunt groaznice.
cel putin cele de conex sunt de-a dreptul rusinoase.
ideea e ca avem noroc de straini. avem romcat borla si in sfarsit unele magazine aduc filtre K&N pt R12. pun linkurile poate vrea cineva. practic sunt piese de origine, asa ca nu se poate spune ca e tuning....singura diferenta e calitatea net superioara.

http://www.romcatborla.ro/gama_dacia1.htm
http://www.knfilters.com/search/product.aspx?Prod=E-2310

pt K&N aparent avem si importatori:
ELIT ROMANIA, PIESE AUTO ORIGINALE SRL, BDUL. IULIU MANIU NR17B, SECTOR 6, BUCHAREST Romania; +40 21 3180581 Fax +40 21 3180583

si SC PREMIUM BRANDS SRL, STR. NICOLAE MONOLESCU 10, BUCHAREST SECTOR5 Romania; +40 21 410 95 58 Fax +40 21 410 05 83
Smart_CaLeDONis
are cineva idee cam la ce pret se gasesc daciile 1300 ? ca m-ar bate capul sa imi iau una sa o fac de nota 10.... dar mai intai una in stare "comestibila" cam cat m-ar ajunge?
Psyche
depinde ce intelegi prin "stare comestibila" smile.gif
undeva intre 15 si 35 mil...cam aici ar fi pretul unei 1300 buna.
Smart_CaLeDONis
35 mil?ohmy.gif ar insemna sa fie in stare perfecta
alex-mun
La 35 de mil nu iti da nimeni in stare perfecta , crede-ma, s-au smecherit si mosnegii care mai au asa ceva wink.gif
Psyche
s-au scumpit 1300-le. de acu daca vrei masina la 5-10 mil iti iei 1310....smile.gif
Smart_CaLeDONis
ceapa mami lor de mosnegi ... biggrin.gif
Psyche
@ Smart_CaLeDONis: vad ca esti din suceava....treci si tu pe la intruniri, sau da un semn de viata. sufletul 1300-lor e la noi smile.gif
ai sa vezi cand apari...intre timp iti dau un link spre alt topic sa te mai documentezi:
http://www.daciaclub.ro/DACIA-1300-frantuz...5603-s7230.html
catalin7070
sad.gif
djasu82
40 de milioane biggrin.gif cred ca glumesti inseamna ca a mea ajunge la 80-90 de milioane biggrin.gif.
Chitu Florin
Nimic nou la masinuta??
mihaiapostol
nici o noutate. omul a fost in concediu, mesteru zic.
pune el Albert poze cand se schimba ceva. intre timp ar fi ok sa stearga cineva postarile aiurea gen vanzari auto &stuff, ca se ajunge la 50 pagini cu doar 10 postari cu noutati.

merci smile.gif
Albert Einstein
Buuuun. Mihai are dreptate, am fost ba eu plecat, ba mecanicul. In dimineata asta am fost la masina sa facem planul.... Maine se vor monta motorul si cutia. Am cumparat tampoane noi, cele vechi ar mai fi tinut dar mai bine sa fac treaba buna acum cat am ocazia...Apropos, am avut noroc, cutia se prezinta in conditii foarte bune smile.gif A fost curatata, acum arata foarte bine ii mai trebuie doar ulei. Coroana a fost intoarsa urmeaza a fi montata asa. Placa, disc, rulment sunt. Intrucat nu am gasit planetare Glaentzer noi si nu vreau sa reconditionez la cine stie ce atelier, voi cumpara italienesti, macar sunt reconditionate profesional. Am inteles ca ar fi probleme doar la burdufuri dar se pot schimba fara sa scoti planetara, iar asta e bine. Pe ale mele le voi pastra in caz de nevoie. Dupa montarea motorului si CV urmeaza suspensia fata si directia. Schimbat amortizoare, bielete, bucsi etc, verificat caseta de directie. Arcurile vor ramane, le voi curata si vopsi.
O sa mai fie nevoie sa iau ultimile 2 tobe, cauciucuri (am vazut undeva dar nu mai stiu unde Debica 155/70/13 la vreo 80 si ceva de lei), baterie da 45 A (eu m-am inteles f. bine cu Varta pana acum... wink.gif )

Caut in continuare inimi pentru chedere noi sau in stare fff buna unsure.gif .
Psyche
nu pune 155/70 R13 ca o sa ai surprize sad.gif
inaltimea balonului e prea mica...si la 100km/h o sa mergi doar cu 95 wink.gif
mergi pe 155/80 R13 care erau originalele tongue.gif

in plus, vad peste tot 165/70 R13, care nici alea nu se potrivesc, eu caut ca disperatu o dimensiune aproape imposibil de gasit 165/75 R13...abia asta se potriveste cu 155/80u'

bafta in continuare, vrem poze biggrin.gif
speedy82
Felicitari pentru reusitele de pana acum si mult spor in continuare. In privinta anvelopelor am cautat o anvelopa de 155/80/13 debica si am gasit. Ele sunt de vara, dar daca vrei de iarna poti cauta pe site-ul din link. Baietii sunt foarte bine aprovizionati si serviabili. Uite si link-ul: http://www.depozituldeanvelope.ro/product_...6bd76b5a94485e0

OFF TOPIC: Pentru carcotasi, NU lucrez la firma respectiva, si NU am nici o legatura cu ei.
Albert Einstein
Multumesc pentru sfaturi dar sunteti siguri ca Daciile au avut 155/80/13 si nu 155/70/13 ? unsure.gif
Muttley
Categorici!!!!
Ov
confirm, pe 1300 au fost 155/80/13
Psyche
sunt de acord cu baietii, desi originalele au fost doar 155 R13......nu aveau trecuta inaltimea, nu stiu din ce motiv huh.gif
cauciucurile alea nu se mai fabrica de ani....doar sa stie cineva care a lucrat la pitesti.
Muttley
Hai sa nu mai stricam topicul.
155/80 e de fapt 155 chior. E aceeasi treaba. 155/70 sunt mici rau, ca cele de Matiz.
Punct.
ydaniel
la matiz sunt 155/65/13.
si eu i-am zis sa puna 155/80/13.
in cartea daciei din 1975 scrie asa:155r13 sau 165r13
argon
scrie gresit, gume de 165 , si implicit jante superbalon, nu s-au pus pe nici o Dacie inainte de anul 1995.
autom
Succes in continuare!!!

VA astept la mine sa va montez aprinderea si sa imi dati ...........stiti dvs ce biggrin.gif biggrin.gif biggrin.gif biggrin.gif biggrin.gif

Multa bafta la echipat.

Ps. puneti ulei multigrad la cutie (75w90) Diferenta de pret nu e mare dar la functionare....nu se compara, in bine, binenteles.

Ps .2. Eu am pe DAcie amvelope 155 r 13 cu 80 balonul, si este masina ff ok, inclusiv pe zapada. Arata mai bine masina decat cele cu talonul jos (parerea mea) , o face mai sprintena vizual.....
ydaniel
75w90 de castrol e cam 80lei litru.e bun si 80w90 care e 20lei/litru.
verde57
da aratat mai bine cu anvelopele din talon nu cred!
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.