Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Reconditionare Dacia 1301
Reno.ro - Forum Renault Romania > Oldtimers > Oldtimers > Restaurari
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33
HellRaiser
Sunt tare curios la ce suma se ridica totalul. blink.gif In orice caz, din cate vad s'a lucrat frumos. P.S. Imi place f. mult cum a fost vopsita. Poate ne recomanzi si noua din mesterii care i'ai folosit. Tinichigiu, mecanic, vopsitor etc. In orice caz, felicitari ! god_hand.gif
alex-mun
Albert ,pe dedesubt poti aplica daca vrei LOVITURA DE CIOCAN . Este un grund special extraordinar de bun. eu am folosit si iti recomand din suflet . il dai lejer cu pensula si ofera o protectie anticoroziva eficienta, iar dupa ce se usuca , aplici o pelicula de vaselina peste toata burtica , si nu vei mai avea probleme. batranii inainte asa faceau, si le-au tinut in viata cativa zeci de anisori wink.gif blush.gif
Spor la treaba in continuare , a iesit ceva frumos
Albert Einstein
Alex, pe dedesubt nu mai dau cu nimic, masina e grunduita si antifonata. HellRaiser, n-am facut un total, nu mi-am batut capul cu asta si nici nu m-am grabit, cand am avut bani am facut, cand nu am avut bani am asteptat. Din cauza asta nu mai tin minte exact cheltuielile dar cred ca ating 60 mil (tabla si vopsit).Poate ca o sa pun pe hartie odata si odata dar deja m-am speriat ohmy.gif
Pot da relatii despre cei cu care am lucrat, daca are cineva nevoie sa faca tinichigerie si vopsitorie cu placere smile.gif
CriSTI68
QUOTE(Albert Einstein @ 17 Mar 2008, 15:59)
Poze

[attachmentid=1627439335] [attachmentid=1627439336]
[attachmentid=1627439337] [attachmentid=1627439338]
[attachmentid=1627439339] [attachmentid=1627439340]
*



cand ma plimbi ? wub.gif
B 75 UAP
QUOTE(Albert Einstein @ 18 Mar 2008, 17:34)
...
Pot da relatii despre cei cu care am lucrat, daca are cineva nevoie sa faca tinichigerie si vopsitorie cu placere smile.gif
*



Ce tip de aparat de sudura au folosit? blush.gif
Alex 23
Felicitari Albert pentru masinuta!! A iesit foarte bine!!
Abia astept s-o vad echipata!!
Partea mecanica ai rezolvat-o sau urmeaza??
ydaniel
QUOTE(CriSTI68 @ 18 Mar 2008, 19:34)
cand ma plimbi ?  wub.gif
*


stai la rand icon_mrgreen.gif cool.gif

grundul -lovitura de ciocan e f bun:) da si scump:) cand m-am interesat odata era cam 0,50ml cam 60lei.
Albert Einstein
laugh.gif Promit sa facem sesiuni de plimbari cu masina daca vreti wink.gif dar o sa fie tot Dacia cum aveti si voi....
@ B 75 UAP- sudura electrica-argon
@Alex - Partea mecanica e urmatoarea la rand smile.gif
HellRaiser
Albert, inspirat de reply'urile care le ai vin cu urmatoarea propunere de afaceri: Plimbari cu daciuta ta contra cost. Eu rup bilete si ma ocup de reclama. Evident imi iau partea mea ... ma gandeam la un 30%. naughty.gif Termina cate un circuit din asta de o seara dupa care merem la o bere cheers.gif radmasa.gif
Albert Einstein
radmasa.gif Mai negociem la comisiom? tongue.gif Ca trebuie sa-mi scot cumva banii investiti in masina..... laugh.gif La treaba cu berea sunt 100% de acord wink.gif
madkat
cat de bine poate sa arate!!!
spor in continuare!
Albert Einstein
Multumesc, la fel smile.gif
HellRaiser
Adevarul e ca arata foarte bine. coolspeak.gif Da a costat muuuuuuuuuuuuuuuult. E al 2lea proiect de pe aici pe care il urmaresc de la cap la coada. wise_guy.gif Evident ca ma refer si la cel al lui Tgg2k. Alt proiect de lunga durata, bani multi sa speram ca si satisfactie pe masura. console.gif
Da las' ca m'am prins eu de Tgg2k ... sunt ferm convins ca se ocupa cu asa ceva. Ori e mecanic, tinichigiu, vopsitor ... ceva de genu. Parerea mea ... Tgg tu ce zici ? drunksinging.gif
Kruger
Si eu am vrut sa fac un topic cu a mea, din stadiul in care era ceva mai mult decat niste lonjeroane pe roti. Dar au aparut tot felul de lupi moralisti si capete patrate care s-au trezit sa ma dea afara de pe strazi, ca sa aiba loc cu ligheanele lor. Asa ca am renuntat.

Einstein, respect omule.
Albert Einstein
Kruger nu te lasa, fa topicul ala. Nu cred ca ai idee cati oameni am intalnit care se uitau la mine ca la ozn cand de ex. am refuzat o piesa "no name" de 5 lei ca sa cumpar una "de firma" dar care costa 100 lei pentru Dacia mea veche de 31 de ani. Nu intelegeau de ce platesc pt. ceva care costa cat jumatate din toata masina wacko.gif Ma intrebau de ce nu o dau la Remat sa-mi iau nu stiu ce sau de ce tin sa sudez in argon o tabla mai veche decat varsta lor....Undeva pe aici scriam despre cele cateva service-uri care au refuzat sa-mi vopseasca masina pe motiv ca e o Dacia veche de 30 ani, chiar daca asi fi platit ca pentru un Passat din 2008... Au fost de asemenea oameni care m-au compatimit ca am cumparat masina in starea in care era si care mi-au spus ca am facut o greseala, ca masina nu va mai fi niciodata originala. Sigur ca nu va mai fi originala daca ne referim la elementele schimbate, dar eu nu asta am cautat, stiam de la inceput ce voi avea de schimbat. Mi-a placut ca in rest totul este cum a iesit din fabrica. Daca vroiam sa am o "virgina" imi cautam una din 69/70/71 impecabila. Insa Dacia asta a fost nebunia mea, fiecare cu nebunia lui si trebuie sa intelegem asta...Acceptam si "misto-uri" -ca doar la asta se pricepe toata lumea, important e sa ai rabdare ca timpul le rezolva pe toate wink.gif De asemenea important e sa ma simt eu bine cand merg cu masina iar daca mai apar si cuvinte de lauda cu atat mai bine:) Din topicul asta si nu numai, eu am invatat foarte multe, sunt oameni care au mai facut (partial sau total) operatiunile pe care le-am facut eu si de la care am invatat multe, care m-au ajutat si m-au corectat cand greseam, nu avea rost sa reinventez apa calda (chiar daca sunt Albert Einstein laugh.gif ). In concluzie, nu renunta la proiectele tale! wink.gif mie unul mi-ar placea sa vad ce ai facut, poate ma mai si inspir si sigur ma mai ambitionez in momentele in care imi vine sa o las balta... smile.gif
Kruger
Multam pentru cuvinte.

Eu am inceput lucrarea undeva in toamna trecuta. Pana in momentul asta am bagat in 55 de milioane.

Mai am doar interiorul de facut, saptamana viitoare iese de la vopsitorie. Am tinut neaparat sa o fac asa cum era cand a iesit din fabrica, adica model CN1, si in ideea asta am mers de la inceput, si pana o voi termina.
ydaniel
cool.gif felicitari pentru toti cei care au grija de masinile lor. wink.gif
si care cauta piese scumpe pentru masini vechi icon_mrgreen.gif
Albert Einstein
QUOTE(ydaniel @ 19 Mar 2008, 16:02)
cauta piese scumpe pentru masini vechi icon_mrgreen.gif
*



Nu scumpe, ieftine. Bune dar ieftine wink.gif
Spor la treaba Kruger !
emircea
Subscriu la felicitari. Imi scot palaria in fata celor ce reusesc sa gaseasca piese bune si la preturi decente. cheers.gif

Si mie toata lumea insista sa-mi spuna ca dacia e o rabla la varsta asta. In afara de aspectul exterior, nu prea mai are piese originale (motor, cutie, scaune, aprindere au fost schimbate, a fost adaugat GPL).
Soacra ma cicaleste cel mai tare ca 'bag banii in rable - avionul si mercedesul', 'avionul' fiind dacia, 'mercedesul' fiind opel-ul din semnatura. Problema este ca amandoua imi plac, cu una am crescut, de cealalta m-am atasat. Am avut destule 'prietene' care m-au lasat, atentia ce-o aveam pentru cele 2 rable fiind mai mare decat pentru ele. Cu greu ma abtin (finantele sunt principalul factor de potolire) sa nu fac alte investitii.

Deh, e boala grea. Inca o data, felicitari pentru cei pasionati, nu va lasati...
HellRaiser
E boala foarte grea. Eu nu am mai intrat (cred ca am mai spus) ca mi'a facut unu praf toata stanga fata. Acum o repar. Ideea e ca atunci cand am intrat in magazin si am luat piesele necesare incepusem cu intrebari care nu aveau nici o legatura cu piesele ce imi trebuiau biggrin.gif.
-Daaaaa, fete de usi aveti ?
-Daaaaa, carpeta este?
-Daaaaa, chederu', cat e chederu' ?
etc biggrin.gif nici una din piesele de mai sus nu imi trebuiau pt reparatie.
Minel

QUOTE(HellRaiser @ 20 Mar 2008, 12:32)
am intrat in magazin si am luat piesele necesare incepusem cu intrebari care nu aveau nici o legatura cu piesele ce imi trebuiau biggrin.gif.
-Daaaaa, fete de usi aveti ?
-Daaaaa, carpeta este?
-Daaaaa, chederu', cat e chederu' ?
etc biggrin.gif nici una din piesele de mai sus nu imi trebuiau pt reparatie.
*




Eram in cautare de pivoti prin magazine si eu intrebam vanzatorul(ea) de huse pt. scaune !! laugh.gif


QUOTE(emircea @ 19 Mar 2008, 15:17)
Deh, e boala grea. Inca o data, felicitari si  nu va lasati...
*


finutu
Ce solutii pentru indepartarea ruginei cunoasteti?

Am gasit ceva despre Feruginol, Siltan si Dinitrol...
mariusdanielchelariu
Nu folositi feruginol la tabla pt. masina.
Am folosit eu la alta lucrare , si e o porcarie.Dupa ce se usuca, face o pelicula noua de rugina.Am auzit ca e un RustKiller de la Loctite , care e foarte bun.

Cu stima,
Daniel Chelariu

payty
eu am dat cu un produs care "mananca" rugina, adica transforma rugina in alta substanta dupa care poti sa dai linistit cu grund si vopsea. se numeste kelfos si se gaseste la maergroup.

e cam 13 euro un bidon de 5 litri (daca imi aduc bine aminte...), dar eu zic ca merita.
Hormonelul
Noutati Albert ??? sad.gif
Albert Einstein
Pai nu prea multe...Masina a ajuns la mecanic, sunt la capitolul achizitii, am cumparat parbriz (Buzau), furtune apa, ulei motor si filtru pentru perioada rodajului, ulei cutie Castrol, antigel, apa distilata, toate chederele pentru geamuri, bujii , curea ventilator, termostat, pipa Doduco pt. delco, garnituri carburator si pompa benzina etc. Astea pe langa ce ati vazut in poze. Multumesc lui ydaniel pentru ajutor. wink.gif Acum sunt in cautarea unui plafon bun ca sa pot monta parbrizul si luneta. Urmeaza sa cumpar ceara de protectie, chedere usi, lichid frana Dot 4, simeringuri planetare la cutia de viteze si altele. Dupa ce voi avea geamurile montate voi trece la cutie (curatat, desfacut, inlocuit piese daca e cazul) si montat motorul pe masina. Dupa ce il aud mergand urmeaza suspensii, directie, frane, tobe. In final montat bord, interior, inlocuit anvelope si vopsit jante, montare aprindere electronica Gotronic (de altfel singura modificare facuta fata de original).

PS: Am nevoie de miezul pentru chedere in stare cat mai buna, ca sa nu zic perfecta smile.gif Ale mele sunt cam uzate. Daca aveti asa ceva astept oferta voastra.
emircea
Chederul de pe fata, parbriz, a trebuit schimbat si la mine, cel de pe spate rezista eroic. N-am mai pus (n-am mai gasit) original, am folosit cu strangere de inima unul din comert. Dupa un an de zile s-a desfacut locul unde sunt vulcanizate capetele, am fost nevoit sa pun altul (in toamna face si asta un an... surprize?). Cu ocazia asta am invatat cum se monteaza parbrizele.

Plafon iti trebuie, sau tapiterie? Ce are plafonul tau?

Sa ma tii, te rog, la curent cu ceara de protectie. As mai avea nevoie de lateralele de aluminiu ce vin montate pe praguri si de mocheta cauciucata ce vine pe podea, pe toata partea din fata.

Scuze ca m-am bagat in topicul tau cu cererile mele, bafta la gasit miezul de chedere. Daca nu, aceeasi strangere de inima.

Atentie mare cum se lucra cu surubelnitele sau alte obiecte ascutite pe langa luneta spate... Cel care a lucrat la mine mi-a sectionat bara de + de la dezaburire; abia iarna am observat ca mi se dezabureste doar pe jumatate luneta, apoi am vazut si urma de surubelnita.
Albert Einstein
Imi trebuie tapiteria aia de vinilin de pe plafon. A mea nu a fost scoasa decat abia la vopsir si a fost stropita de tinichigiu cu antifon. Imi pare fff rau pt ca era in stare buna, intreaga...E f greu sa o curat....am incercat cu diluant si nu merge.... sad.gif Dupa ce voi aplica ceara iti dau mai multe detalii...
Kruger
Albert, tapiteria ta care nu mai poate fi recuperata, in schimb poate fi vopsita ? Daca se poate, si nu iese o tiganie ambulanta, m-ar interesa pe mine.
emircea
La magazinele de piese auto exista vopsea pentru plastice. Ce e nasol, e ca se gaseste, din cate stiu, doar la spray.

Eu am vopsit plafonul interior la opel cu un trafalet mic... dar fiind vopsea ordinara, s-a facut cam scortos. Nu te sfatuiesc sa dai direct cu spray-ul, ca se gazeaza si alte chestii ce nu ti-ai dori.
Albert Einstein
Greu de crezut ca va iesi decent. Materialul e modelul acela cu mici triunghiuri incrustate, nu stiu cum sa zic, nu e plana, stiti voi....Cu trafaletul e chiar exclus. Poate doar cu spray-ul sa mearga, desi vor ramane broboanele de antifon vopsite...
emircea
Trafaletul ingust are latimea de maxim 7 cm si suprafata care aplica e de burete. Nu se scurge vopseaua dupa aplicare si patrunde in triunghiurile acelea. Se gaseste in Practicker.
Antifonul se da jos mecanic, cu mare grija. daca ramane pata sub el, se vopseste.

Mai e un spray, se cheama 'plastic primer', permite sa aplici orice alta vopsea peste plastice, dar nu l-am folosit.

Mie un destept s-a gandit sa-mi dea peste tapiteria de pe plafon cu vopseaua ce i-a ramas dupa ce a facut exteriorul, acum mi se cojeste si are un aspect cam scortos. Probabil o pregatise pe toata cu intaritor. Nu mai spun ca mi-a gazat bordul, volanul...
Asa lucreaza absolut toti meseriasii daca nu stai langa ei. Pana acum am intalnit doar unul singur care a facut treaba buna, dar eu am mascat ce nu trebuia vopsit.
Hormonelul
Albert, pentru miezul chederului poti sa incerci sa imbraci miezul vechi in folie. Exista un tip de folie autocolant plastifiata, care nu cade la prima ploaie. Mi se pare ca ti-am aratat cand ne-am intalnit cum am eu. Nu stiu daca se poate dar am mai vazut prin targ niste ornamente din plastic lucios care arata exact ca un miez de cheder. Se vand de pe niste suluri la metru liniar. Stiu ca erau pe diferite dimensiuni, n-am auzit pe nimeni sa incerce sa puna in loc de miez de cheder....poate merita incercat.

Miezul la tine e modelul subtire sau gros ?

De miez nou n-am mai auzit de ceva vreme, poate doar o ocazie de pe vreo alta masina.
In Franta e o firma care refabrica, un set fata spate de miez de chedere e 170 de euro. smile.gif
madkat
ma gandesc daca nu ar merita incercat pe la remat-uri - poate dai peste vreo dacie care inca nu a intrat la tocator (de exemplu la cel din Chitila de langa podul constanta de fiecare data cand am trecut sunt 3-4 masini intregi langa "gramada"), dai ceva la baietii si iei tapiseria de pe plafon, pt ca sa vopsesti calumea acea "musama" cu triunghiulete nu prea cred ca ai cum...

a - si mai stiu o dacie parcata in drumul meu spre casa cu afis pe ea ca se dezmembreaza - cu nr de tel - mai uit in seara asta daca mai are plafonul si daca da iti dau numarul de tel sa vezi ce iese wink.gif
Albert Einstein
Cu ajutorul lui B 75 UAP (multumiri inca odata worship.gif ) am facut rost de un material pentru plafon in stare buna care astazi va fi montat smile.gif

Hormonelul sunt interesat de folia aia. De unde ai luat? unsure.gif Parca era o discutie pe tema asta pe undeva dar nu mai stiu pe unde....Chederul meu e cel subtire.
Muttley
Atentie mare excl.gif excl.gif excl.gif

Sa nu care cumva sa te apuci de montat tapiteria de plafon cu tzushpoacele alea cilindrice de fixare din plastic! Te duci la un strungar si le faci pe toate 10 din metal!
Albert Einstein
Daca te referi la tijele alea lungi de fixare ( tzushpoacele laugh.gif ), le am pe cele originale de metal. Nu stiam ca exista si de plastic wacko.gif
Muttley
Ma refer la piesele-n care se-nfing tijele.
Albert Einstein
Aha, ok, am inteles acum....
Hormonelul
Am cumparat folie autocolant cromata plastifiata 220 de mii metrul liniar (1m x 45 cm) . Un metru este suficient sa iti faci amandoua contururile. De aproape se vede ca e facut din bucati - de departe nu. Eu nu am dat miezul jos am taiat fasii, le-am lipit si surplusul l-am taiat cu cutterul. Cel mai bine e sa dai jos miezul chederului si sa il imbraci in folie (din cat mai putine taieturi). Este un magazin vis-a-vis de IGP pe stefan cel mare, unde au tot felul de autocolante.
Efectul e garantat.
user posted image

B 75 UAP
QUOTE(Muttley @ 27 Mar 2008, 12:36)
Ma refer la piesele-n care se-nfing tijele.
*


huh.gif Dar care e problema cu alea din plastic? Exista originale si de fier, dar abia ruginesc mai bine si se sudeaza de tijele alea otelite..
Albert Einstein
Hormonelul, asa voi face...mai ales ca la mine miezul este dat jos si il pot imbraca in autocolant mai usor...Tin minte ca la tine arata bine chederul...Stiu magazinul de la IGP, sper sa nu se fi desfiintat intre timp.

Silviu, probabil ca Muttley se referea la faptul ca alea de plastic cedeaza in timp...
Muttley
Te ASIGUR ca se vor rupe cateva la montaj. Si este de ajuns sa se rupa una din 10 ca sa se duca o tija din 5.
Apoi mie mi s-au mai rupt in timp. Una am auzit-o pocnind cand am urcat o bordura. Caroseria s-a flexat, tija s-a comprimat, iar urechea aia a pocnit.

Daca va e frica de rugina ( wacko.gif ), se pot face din bronz.
alex-mun
si daca le faceti din fier inainte sa puneti tijele bagati putina vaselina in ele, si nu o sa aveti probleme niciodata
Paca
mi-a luat o ora sa citesc intreg topicul si tin sa'l felicit pe albert si pe toti forumistii ce'l ajuta.imi place cum a iesit...e extraordinar sa vezi asa renastere tongue.gif eu sincer sunt invidios tongue.gif:P:P si visez la asa vopsea pe berlina mea...si eu ca multi altii pe acest forum...sincer...nu ma intereseaza criticile alora de zic ca nu merita....e o treaba facuta din suflet pt suflet...vreau sa'l felicit si pe @hormonelul pt FHM-ul lui....e frumoasa rau.felicitari si streseaza'ne in continuare cu poze albert;...iti suntem recunoscatori...stima
ydaniel
masina abia la un sfert a ajuns.mai e un drum lung;)
Muttley
Masina a ajuns la unspe doispezecimi.

Cum poti ma sa zici ca e la un sfert??? Caroseria, cea mai spurcata reparatie posibila la o masina e gata. Restu-s caca maca.
dany_daci1300
wow ... am citit si eu biggrin.gif felicitari.... ti-a iesit foarte bine:P
In Vara ma apuc si eu de dacia mea ....dar la mine nu va fi mult de munca la caroserie pt ca nu am nici pic de rugina si masina a fost a bunicului ..si stiu sigur k ii punea mereu ulei in ....am uitat ..in ce smile.gif))
HellRaiser
UP!
Noutati ! Poze ! Detalii ! Zii ceva biggrin.gif
Albert Einstein
Multumesc pentru aprecieri tuturor. Noutatile sunt putine momentan. Am montat vinilinul de pe plafon, trebuie doar sa-l mai curat cu apa si Biocarpet. Am pus chederele de la usi. Am cumparat ceara ca sa bag in usi, praguri, capota, portbagaj, lonjeroane. Am cumparat cheder portbagaj si cauciucurile de la capota motor, urmeaza a fi montate. Astazi se curata cutia de viteze, urmeaza verificarea ei. Am luat si simeringuri planetare (Fartec) wink.gif Placa, disc si rulment am noi, am cumparat si ulei Castrol pentru cutie. De asemenea am luat si toate garniturile de la pompa de benzina si carburator.
Pentru toate piesele noi ii multumesc lui ydaniel wink.gif care m-a ajutat sa procur lucruri de calitate.

Poze am doar 2 momentan...Intr-una am vrut sa se vada chederele care au un desen interesant, in romburi....arata bine zic eu....

[attachmentid=1627442261] [attachmentid=1627442263]
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.