Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Reconditionare Dacia 1301
Reno.ro - Forum Renault Romania > Oldtimers > Oldtimers > Restaurari
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33
12TRS
@Alex23 filmul se numeste "Instanta amana pronuntarea" si a fost realizat in anul 1976,regia Dinu Cocea.

Inca doua poze, prima cu interiorul masini, unde il are in prim plan pe actorul George Motoi si a doua fotografie cred eu destul de utila lui Albert, deoarece se observa cu usurinta, pozitionarea si dimensiunea aparatorilor de noroi pe care le avea DACIA 1301.
Alex1300BV
aparatorile de noroi le avea in aceeasi pozitie ca si Daciile 1300...
e adevarat ca trebuie puse in locul de origine... trebuie doar masurata distanta pe o Dacie care nu a fost niciodata restaurata...
danut 69-71
Are din fabricatie , gauri pentru presuri .

@ Albert Einstein , sper ca ne onorezi cu prezenta la Brasov ( cu Securista evident ) wub.gif
Cosmin_SNR
O frumusete de masina FELICITARI DOMNULE EINSTEN BAFTA IN CONTINUARE
andye51
felicitari pentru ce ai realizat;)si eu sa ma apuc de un asa proiect peste 4 ani...dc? fiindca acuma am 14 ani...mult succes in continuare:)
andye51
vrem poze sa vedem ce ai realizat mai departe.
marksman
Felicitari domnule, esti mare! Admir munca pe care ai depus-o iar rezultatele sunt pe masura. Zici ca acu' a iesit de pe poarta UAP.
danut 69-71
@ Albert Einstein .
In ce stadiu esti , se mai poate contribui cu ceva la Frumusete ?
Albert Einstein
Astazi m-am plimbat cu masina 124.gif Satisfactia e URIASA... big_wheel.gif
Cateva poze desi inca nu e totul pus la punct, scuze pentru calitate. Revin cu detalii...

[attachmentid=1627622791] [attachmentid=1627622790] [attachmentid=1627622792]
om_bland
Bravo domnu Albert Einstein te felicit din tot sufletul , ma bucur tare mult ca masina ta este aproape gata aplauze.gif up.gif
Muttley
Caaaaaat e de frumoasa-n poza a 3-a... iubire.gif
Markos
superba! si cand te gandesti cum arata acum 3 ani.. smile.gif

dacia 1301, masina "de stab", numar scurt 1-B, ce vremuri tongue.gif
autom
FELICITARI!!!!!! wub.gif wub.gif
ydaniel
rolleyes.gif wub.gif arata super!!!
abia astept sa o vad pe viu si sa o aud rolleyes.gif
bogdan2001
Arata super masina Albert wub.gif

16 May 2010, 16:28:
Si felicitari
andye51
super masina omule...ce as vrea si eu una
danut 69-71
Poate multi cred ca asemenea lucrare se face in 2 luni si cu 2 lei . Felicitari Albert , a meritat efortul . wink.gif
BZN
Frumoasa... Imi aduce aminte de "albastra" noastra din '77. Trebuie sa gasesti neaparat aparatori de noroi pt rotile din spate.
hellcat
QUOTE(Albert Einstein @ 14 May 2010, 22:18)
Revin cu detalii...
*



Si cu niste fotografii smile.gif nu poze cu telefonul...
Dsign
Intamplator, am vazut masina la AMG intr-o zi, acum ceva timp. Ma si intrebam a cui o fi, ca prea arata bine... Ca la cat de meseriasi sunt gigeii aia de pe acolo, cu siguranta nu era a vreunuia din ei... Sau?
Albert Einstein
Nu, nu e a unuia de acolo... wink.gif
Ov
esti cam zgarcit la poze bag seama
TheGreatBabanu
E scump filmul . smile.gif))
cristyano2
hai albert pune poze de ce ne tii asa in suspans?..sau nu vrei sa iti admiram masina?wink.gif)
danut 69-71
Daca nu mai pui fotografii , macar scoate-o la o sedinta foto gospodareasca . wink.gif . Cum a beneficiat si " Coana Mare "la Brasov , multumesc Maestrului . wub.gif
Alex1300BV
***

20 Jun 2010, 02:08:
***
Cioby92
foarte frumoasa securista victorie.gif sa o conduci sanatos si ai grija la hoti de bijuterii unsure.gif

respect worship.gif
Gheorghedracu
Cum ai identificat ca e un model 1301? Tampoanele si scaunele nu arata de 1301.

Interesant si ca rotile par ambutisate cu alta matrita decit cea de 12G. Centrul e plin (la 12G are un capacel cromat) si fantele exterioare sunt ovale, nu dreptunghiulare.
tribunul
Ce stergatoare originale ai, de unde le-ai luat? din COREL?
Cristian_F
QUOTE(Gheorghedracu @ 6 Jul 2010, 12:42)
Interesant si ca rotile par ambutisate cu alta matrita decit cea de 12G. Centrul e plin (la 12G are un capacel cromat) si fantele exterioare sunt ovale, nu dreptunghiulare.
*


Din cate stiu eu astea sunt diferentele intre rotile de la Dacia 1301 si cele de la Renault.
Albert Einstein
QUOTE(Gheorghedracu @ 6 Jul 2010, 12:42)
Cum ai identificat ca e un model 1301? Tampoanele si scaunele nu arata de 1301.

Interesant si ca rotile par ambutisate cu alta matrita decit cea de 12G. Centrul e plin (la 12G are un capacel cromat) si fantele exterioare sunt ovale, nu dreptunghiulare.
*



Modelul a fost identificat la RAR, in CIV scrie 1301. De altfel si in talonul vechi scria 1301. Jantele sunt modelul romanesc, copiat dupa cele de R12, cu partea din mijloc din aceeasi bucata. De altfel masina e fabricata in 77 cand nu mai erau piese frantuzesti de multicel. Probabil ca 1301 fabricate inainte de 77 au avut si jante Fergat sau Dunlop.
Nu stiu cum trebuiau sa fie tampoanele.... unsure.gif
Scaunele originale erau normale, fara spatar inaltat, se pare ca au fost si 1301 cu asa ceva. Un exemplu este si masina mea pe care cred ca am luat-o cu scaunele originale, din spusele proprietarului anterior. Actualmente am montat scaune de R12.
Daca ai alte informatii cu privire la 1301 te rog sa-mi spui. 090.gif
M.C.
@Albert Einstein
Primele 1301 au venit cu scaunele inalte si jantele pe care le ai tu montate acum.
Deci tu ai acum o Dacia 1301 originala! wub.gif
De ce esti asa zgircit cu pozele securistei? biggrin.gif
4x4
38.gif 38.gif 38.gif
Albert Einstein
Nu am poze noi deocamdata, am fost f ocupat cu sosirea in familie a unei Dacii 1300 din 71 si abia saptamana viitoare ajung sa fac un set nou de poze pe care o sa le postez aici. wink.gif
Albert Einstein
Maine ajung la masina sa vad care e stadiul si cu ocazia asta fac si poze. wink.gif
RAZVAN FDC
QUOTE(Albert Einstein @ 22 Jul 2010, 18:51)
Maine ajung la masina sa vad care e stadiul si cu ocazia asta fac si poze. wink.gif
*


suntem nerabdatori!!! rolleyes.gif
iuliu m.
Securista asta in ce stare se mai afla?
Multumesc!
GrosseCali
Tot n-avem poze glare.gif Cand ne bucuri cu ele? biggrin.gif abea astept s-o vad si pe asta .. ca cea din 71 arata bestial... e minunata wub.gif
Albert Einstein
Ramasese ca vineri sa mearga la ceruit. O sa mai primeasca un rand de ceara peste tot. wink.gif
I s-a facut un test de franare, e ok, la fel ca si directia. Avea o pierdere de aer la o roata dar s-a rezolvat. Am dus 10 l de benzina pentru testele de noxe laugh.gif Se va regla carburatorul exista acolo carbotest. Saptamana viitoare (sper) sa se faca ITP. Apoi urmeaza (din pacate am aflat de curand) sa o duc iarasi la RAR pentru identificare caci certificatul acela e valabil doar 2 luni. Asta se va face pe platforma caci nu am inca numere. mad.gif Urmeaza in final inmatricularea.
Saptamana viitoare cand ajung la atelier o sa fac pozele promise.
Albert Einstein
poze

[attachmentid=1627645528] [attachmentid=1627645529] [attachmentid=1627645530] [attachmentid=1627645531]
vallyyy
Superba wub.gif .... mai ai detaliile de facut . S-o stapanesti sanatos !
Merced
up.gif
Albert Einstein
Da, mai sunt detaliile de facut. In stadiul asta a primit o noua portie de ceara, vreau sa fac itp saptamana asta si saptamana viitoare sa o inscriu in circulatie. Sper sa reusesc...
Alex1300BV
Sper ca nu o sa se supere nimeni pe mine pt. faptul ca mi-am permis sa adaug aparatorile de noroi...
O masina care impune respectul...
DARYUS CRAZY DRIVER
salutare , am si eu o dacie din 1985 si m-am apucat sa o fac , dar am o mica problema : am schimbat panoul de sigurante si , cel care l-a montat , nu l-a montat bine si acum am un scurt . poate cineva sa imi dea o schita a legarii firelor la panou? (codul de culori? )
ALTA PROBLEMA PE CARE O AM ESTE CA VREAU SA CUMPAR JANTE MODEL CMS SI NU GASESC . DACA E CINEVA CARE VREA SA VANDA SA-MI TRIMITA UN MAIL PE ADRESA daryus792001@yahoo.com CU POZE SI , DACA IMI PLAC, LE CUMPAR URGENT.
VA MULTUMESC SI ASTEPT RASPUNSURILE VOASTRE PE ADRESA DE MAIL
autom
QUOTE(Albert Einstein @ 3 Aug 2010, 16:23)
Da, mai sunt detaliile de facut. In stadiul asta a primit o noua portie de ceara, vreau sa fac itp saptamana asta si saptamana viitoare sa o inscriu in circulatie. Sper sa reusesc...
*



Felicitari!!!!! Sa vedem cand montam chestia aia pe ea......
iulian'71
Albert Einstein din cate observ tampoanele le-ai sau ti-au fost montate pe dos, adica cele din fata trebuiau in spate si invers. Inca o observatie tampoanele din fata au sa zicem catare stanga, dreapta astfel ca fete sa fie in acelasi plan, cele din spate ne beneficiind de acest mic detaliu.
In legatura cu modelul 1301 din '77 nu mai aveau scaune inalte acestea fiind eliminate prin '75. Prin fotografiile din epoca cu coloanele oficiale se poate observa acest lucru.
Sincer imi place masina cum arata si mi-a placut intotdeauna D. 1300-1301 findca la mine in familie toate rudele aveau masina alba si mie nu prea mi-au placut de aceea eu am avut orice culoare mai putin alb si un alt motiv e ca un coleg al tatalui meu avea una neagra de prein '73-74 pe care nu am vazut-o niciodata macar prafuita.
Succes in continuare si imi pare rau ca am aruncat la gunoi 2 seturi de tampoane mari in urma cu peste 8 ani pe care ti le-as fi dat pentru proiect.
RAZVAN FDC
Se pare ca securista incepe sa scoata capul la lumina cool.gif Felicitari Albert este superba........ce nr de inmatriculare o sa-i pui??
12TRS
Masina arata superb Albert smile.gif 1301 este intr-adevar frumoasa! O mica remarca as avea de adaugat; stopurile spate frantuzesti nu se potrivesc cu tampoanele mici. Intr-adevar, lampile spate romanesti lasa mult de dorit in privinta calitatii, dar poti utiliza stopuri complete de R12 standard turcesc ( sunt mai groase, culorile au o tenta mai inchisa si nu au banda nichelata ca la cele frantuzesti) , materialul din care sunt facute acestea este de nota 10+. Eu, cu ceva ani in urma, am avut o Dacia 1300 si imi montasem asa ceva, spatele masinii arata cu totul altfel. La vremea respectiva a costat ceva bani mai ales ca a trebuit sa cumpar si soclurile de R.12( geamul simplu nu se potriveste deloc pe soclurile de D.1300). In orice caz, masina arata bine si se vede ca a fost restaurata profesionist. Te felicit inca o data pentru efortul depus pentru salvarea unei masini foate rare.
Albert Einstein
@iulian'71 si 12TRS-multumesc pentru aprecieri si va aprob in ceea ce spuneti. Incet incet voi face modificarile care au ramas de facut si voi aduce completarile necesare.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.