Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Reconditionare Dacia 1301
Reno.ro - Forum Renault Romania > Oldtimers > Oldtimers > Restaurari
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33
Motreanu Sorin
QUOTE(mad toz @ 11 Mar 2008, 19:34)
Ce culoare ai folosit la capacul de distributie
*


"Alb-nichel" se numeste.
Adrian_Boy
Dupa ce termini, poate ne dai si noua o tura sa vedem cum merge, ca eu unul sunt curios biggrin.gif

Setul motor e nou ce ai tu prin poze ?

Succes in continuare wink.gif
Albert Einstein
Va dati seama ca o scot la plimbare, cine e curios va fi invitatul meu... smile.gif Dar cred ca cel mai nerabdator sa mearga cu masina sunt eu... laugh.gif
Setul motor e Borgo, nou.
Succes si voua!
B 75 UAP
Albert, felicitari pentru proiect! iese super!!
Iata si o poza care sa te motiveze wink.gif
Abia astept sa ma apuc si eu de a mea in vara! wub.gif
Albert Einstein
Merci Silviu, poza e SUPER! Poate o ai la o rezolutie mai mare...Te contactez pe ym daca nu te deranjeaza poate imi mai dai ceva sfaturi smile.gif Spor la treaba, a ta trebuie sa iasa mai bine pentru ca era in conditii mai bune wink.gif
B 75 UAP
bineinteles ca nu ma deranjeaza! Din pacate nu am poza la o rezolutie mai mare.. Am primit-o si eu de la un prieten de la care am inteles insa, ca se poate cumpara poza de la Rompres, insa preturile sunt cam mari.. sad.gif
Poate luam impreuna poza de la ei la o rezolutie mai mare ca as face-o tablou biggrin.gif
Ps. Am citit undeva in preimele pagini discutiile despre scaunele de ts.. Garantat au fost montate si pe Dacia 1301, cea mai buna dovada e ca am gasit una cu scaune de ts, in weekend sper sa o aduc acasa wink.gif
Albert Einstein
Ar fi perfect daca am putea lua poza cool.gif
In legatura cu scaunele, e clar ca au fost si pe 1301, am vazut doar poze din pacate... Si eu sunt in cautarea unora unsure.gif
ydaniel
wub.gif eu vreau aro din poza... rolleyes.gif wub.gif
Kruger
S-a dat la licitatie acum multi ani. Oricum, arata cam jalnic.
ydaniel
b-( au fost 6 in total. wub.gif wub.gif
argon
Cu 4 oameni stau cam lasate Daciile alea negre, parca ar cara cartofi in piata.
Albert Einstein
Cu 4 oameni si pline de pistoale laugh.gif

Pozele din stadiul actual la tinichigerie:
[attachmentid=1627438476] [attachmentid=1627438477]
[attachmentid=1627438478] [attachmentid=1627438479]
B 75 UAP
cu 4 oameni in costume negre si pistoale wink.gif
PS. Albert poti sa-i pui si al doilea difuzor ca in poza wink.gif
...are si scaune inalte...
Albert Einstein
38.gif iubire.gif coolpics.gif
ydaniel
deci:un difuzor in consola fata si un difuzor in spate;) strange:)
Albert Einstein
Noua varianta a bordului, inca in lucru....

[attachmentid=1627438505]
madkat
@B 75 uap ... super poza!!!
@einstein - ce material e in zona "argintie"? - arata interesant...
bebe_cj
astept sa vad produsul finit
Albert Einstein
QUOTE(madkat @ 12 Mar 2008, 23:11)
@einstein - ce material e in zona "argintie"? - arata interesant...
*



Este un ornament de Renault 12 TS wink.gif

@ bebe_cj: Si eu astept lucrul asta... laugh.gif
Motreanu Sorin
Mai ai scrisul "Dacia" de pe vechiul ornament de bord?
Muttley
Si eu am bord de 12 TL (dintr-asta trebuia-n cazul meu) si m-am incapatanat sa pastrez emblema Dacia de dragul originalitatii.
Albert Einstein
QUOTE(Motreanu Sorin @ 13 Mar 2008, 02:48)
Mai ai scrisul "Dacia" de pe vechiul ornament de bord?
*



Din pacate am dat-o unui amic dar acum ma intreb daca nu era mai bine sa o pastrez si sa o montez si eu in locul celei cu Renault 12ts unsure.gif

14 Mar 2008, 11:08:
Latest news 1: Astazi se VOPSESTE masina rugaciune.gif
Latest news 2: Am mai procurat niste piese sofer1.gif , multumiri ydaniel trophy.gif

[attachmentid=1627438756]
Adrian_Boy
Ce filtru vrea sa fie in cutia aceea verde mica biggrin.gif ?

La vopsea, la ce firma te-ai gandit ?
jcdenton
Filtru de ulei (doh)
Albert Einstein
Ala mai mic e filtru de ulei.
Vopseaua e o combinatie de Body cu lac Klar, culoarea e negru 90 (cred)
alex-mun
uite ce folosesc eu Albert , pt ca si eu urmeaza sa fac motorul blush.gif
ydaniel
cool.gif acuma incepeti sa va laudati? laugh.gif cool.gif
Albert Einstein
[attachmentid=1627438915]
[attachmentid=1627438916]
[attachmentid=1627438917]

valuri.gif
Chitu Florin
A iesit SUPER!!!! E foarte fain vopsita. Spor la munca in continuare!! smile.gif
Alexu7
profesional icon_mrgreen.gif

cat costa o vopsire de calitate? rolleyes.gif
Hormonelul
Super treaba wub.gif ? Din ce se vede in poze arata bine de tot. wub.gif
Cum arata la lumina ? A fost buna tinichigeria sau se vad valuri ?

Pozele lui UAP sunt mortale radmasa.gif !
Albert Einstein
N-am vazut-o la lumina naturala, doar la neonul din cuptor. A fost vopsita vineri ca sa stea pana luni sa se usuce...Vom vedea luni cum arata la lumina. Nu e perfecta, mi s-a parut ca mai sunt locuri cu mici probleme, dar nu am sesizat valuri...Se pare ca tinichigeria a fost ok smile.gif In principiu sunt destul de multumit, perfect nu putea iesi, asta se intampla doar cand pleaca din fabrica...Vom vedea luni mai exact si pun pozele aici.
ydaniel
kiss.gif peacefingers.gif asteptam continuarea icon_mrgreen.gif
neajiji
superba culoare!! daca arata la fel de bine ca si in poze e super. daca aveam ceva iepuroi imi vopseam si eu masinutza mea de 21 de ani...respect tuturor care fac ceva din masina lor
Executron
Foarte frumos!!! Rezultatul "suferintelor" tale se aproprie biggrin.gif. Arata f. bine la neon-ul ala de vopsitorie. Ce probleme sa fie? 2-3 puncte de praf sunt inevitable sau un pic de lac scurs se rezolva.

Cat despre fabrica... Nici din fabrica nu plecau perfecte, stai linistit.
ydaniel
@einstein:ce piese mai ai nevoie? rolleyes.gif biggrin.gif
Albert Einstein
Daniel, o sa fac o lista cu piesele necesare, tu esti furnizorul oficial de piese pentru masina mea.... wink.gif
HellRaiser
tocilar.gif Nu am mai intrat de ceva vreme pe forum pana astazi. Absenta a fost datorita unui participant la trafica care s'a gandit ca e ok sa conduci praf de beat la volan si mi'a facut o bucurie de nedescris. Partea fata stanga la pamant. Suntem in reparatii. Ca tot venii vorba care primiti amanet aur sau faceti camatarie ? radmasa.gif
Trecand peste vreau sa iti spun ca mi'a taiat rasuflarea masinuta. Nu pot sa iti spun decat ca ai toata admiratia ma. Sper sa te vad si la intalniri cu ea imediat ce o termini. Intre timp GIVE US PICTURES ! icon_mrgreen.gif Multa bafta ! big_wheel.gif
ydaniel
mai e pana va merge pe strada:) cu motorul ei icon_mrgreen.gif rolleyes.gif
Albert Einstein
Poze

[attachmentid=1627439335] [attachmentid=1627439336]
[attachmentid=1627439337] [attachmentid=1627439338]
[attachmentid=1627439339] [attachmentid=1627439340]
Betian
OOOaauuu, wub.gif

Mi-au iesit ochii.....La soare te poti uita,dar la Dacia 1301 Ba! tongue.gif

A iesit super....e minunata.
Nu imi dau seama din poza,dar pana la urma ce ai facut? ai dat gaurile dn prag pentru ornamentele cromate?
Albert Einstein
Sunt date gaurile Betian wink.gif
Urmeaza vaselina si ulei in stalpi, praguri, usi, capote. Aveti vreo reteta pentru compozitie si un mod de aplicare mai usor? Evantual o marca de vaselina care sa nu miroasa urat? Si o metoda sa nu curga pe afara..... sad.gif Sa folosesc un insonorizant in usi? Ce operatii mai trebuiesc facute in momentul asta la caroserie?
Muttley
Acum urmeaza partea cu adevarat recompensatoare. Echiparea! Va creste inima-n tine vazand cum ia forma masina. Cum se lasa de suspensii cand pui motorul, cum arata a "ceva" cu geamuri, ornamente etc. Ai sa vezi, e o experienta unica...

Cu vaselina te sfatuiesc sa mai astepti. Nu te grabi. Lasa vopseaua, grundul si antifonul sa se intareasca cum trebuie. Vaselina si uleiurile-s derivati petrolieri si au prostul obicei de a dizolva ceilalti produsi petrolieri (vopseaua, grundul, dar mai ales antifonul).

Cum in masina s-au bagat bani grei (sunt convins de asta), iti recomand inca un efort perfect justificat. Intereseaza-te de ceara anticoroziva. Cavity wax parca se numeste. Toate masinile noi sunt imbalsamate cu minunea asta, o vezi foarte clar prelingandu-se din praguri mai ales la exemplarele de culoare deschisa. Merita incercat cu asa ceva pentru inceput zic eu. E mai curat, mai putin agresiv, posibil chiar si mai eficient. In plus ai declarat ca vei folosi masina ocazional, deci posibil sa fie de ajuns. Daca apar probleme in viitor poti incerca uleiuri (de transmisie ca e mai vascos, probabil un T140 sau chiar mai sus). Totusi gandeste-te la ceara aia...

Zonele de aplicare (de sus in jos):
- capota motor si capota portbagaj;
- interior portiere;
- interior lonjeroane si traverse;
- praguri.


Inca ceva... Daca inca nu s-a facut operatiunea... Incearca si aplicarea unui strat de vopsea pe burta masinii. Podea, lonjeroane, pasaje de roata, strat aplicat peste antifonul sau autovopantul care presupun ca exista deja. Vopseaua se "clateste" mai usor ca antifonul, e mai lucioasa, astfel spalarea noroiului si mizeriei devenind mai eficienta. Nu cred ca merita sa te incurci cu pasaje de roata din fibra de sticla sau cu aparatori de noroi suplimentare. Strica aspectul daca nu-s bine montate.

Succes!!!
Albert Einstein
Multumesc pentru sfaturi. Ideea cu ceara mi-a dat-o si ydaniel, o agreez dar nu am un compresor cu care sa o aplic si mi-e greu (financiar si nu numai tongue.gif )sa "plimb" masina dintr-o parte in alta pe platforma. Exista si posibilitatea aplicarii in alt mod, eventual pensula? In ultima instanta o sa aman operatiunea asta pana cand voi inmatricula masina si ma pot misca usor cu ea, desi era bine acum cand era dezechipata...
In legatura cu echiparea ai dreptate Muttley, pana acum am impresia ca nu se intampla nimic, doar ca se duc banii.... laugh.gif Abia astept sa montez piesele pe care le-am curatat, refacut sau cumparat wub.gif
Am constatat cu neplacere ca la operatiunea de antifonare interioara (facuta cu pistolul) au sarit stropi pe plafon mad.gif Am incercat sa-i indepartez cu diluant dar n-am reusit. O sa mai incerc poate n-am insistat cum trebuia. unsure.gif Daca nu merge, imi va trebui alt plafon desi cred ca e greu de gasit si doar s/h.
In concluzie mai am nevoie de urmatoarele piese pe care din pacate nu le pot gasi in magazine:

butuc usa stg-dr cu chei
suportii aia cu caneluri pentru stergatoare (nu stiu cum au putut fi scosi de pe ax wacko.gif )
oglinda interioara (e un model mai deosebit o sa pun poze sa vedeti, sau sa repar rama care e rupta desi nu stiu cum asi putea...)
aparatoare noroi dreapta (de stanga am noua)
scaune de Renault 12 ts (alea tip scoica)
buton reglat faruri pt bord de Rnault 12 ts (doar ca sa acopar gaura din bord)
plafon
cablu de soc

Daca imi mai amintesc mai pun aici. Daca aveti vreuna din astea va rog sa-mi dati de stire.

PS: Multumesc tuturor pentru aprecieri si mai ales pentru sfaturi, pe care le astept in continuare.
Merced
Pentru piese la mana a doua poti intreba si pe topicul dedicat Daciei 1300, ca acolo se "traficheaza" cele mai multe chestii de genu'.
christith
Albert sa nu te pui sa vopsesti pe sub masina cu compresorul ca o umplii de picatele de vopsea pe dinafara. Iti spun sigur ca am vazut operatiunea asta de mai multe ori si chit ca masina a fost "impachetata" in nailon tot au ajuns picatele de vopsea pe usi capote praguri.
Chestia cu vopseaua peste antifon e execptionala, nu sta noroiul pe masina, dar trebuia facuta inainte de vopsire. Acuma poti sa faci operatiunea dar cu pensula, si oricum, cel mai bine e cand masina e dezechipata. Acuma ai loc fata cutie, toba de esampament. Cu pensula o sa te umplii pana la cot cu vopsea, dar merita.
Iar vopseaua sa fie din aia de garduri de lemn, pe baza de ulei, ca altcumva o sa topeasca tot antifonul, mai ales ca o dai cu pensula si frecarea e mare la aplicare.
Spor in continuare, frumoasa a iesit masina!
ydaniel
mellow.gif de cand a aparut ideea cu vopsea peste antifon? smile.gif pana sa o ''aud'' pe daciaclub nici pomeneala.desi sunt de acord eu am urmatoarea solutie:grund cu zinc peste tabla si apoi autovopant.
1kg de cavity wax=21lei- facuta de firma body greece.
viorel 77
Bine vopsita!unde ai vopsit-o? biggrin.gif
B 75 UAP
QUOTE(Albert Einstein @ 17 Mar 2008, 17:34)
....oglinda interioara (e un model mai deosebit o sa pun poze sa vedeti, sau sa repar rama care e rupta desi nu stiu cum asi putea...)........
*


Albert, asta e modelul:
http://cgi.ebay.fr/Retroviseur-interieur-R...1QQcmdZViewItem
...daca te intereseaza te pot ajuta sa o iei wink.gif
PS. nu stiu de ce, vad ca nu reusesc sa accesez linkul pe care l-am pus mai sus sad.gif
Oricum, asta e poza
Albert Einstein
Asta este wub.gif Am gasit-o. Am cont pe e-bay asa ca nu va scapa...Multumesc Silviu fleur.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.