Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Reconditionare Dacia 1301
Reno.ro - Forum Renault Romania > Oldtimers > Oldtimers > Restaurari
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33
Albert Einstein
@speedy: Vreau doar sa schimb bucseraia si amortizoarele pe spate, sa curat puntea, sa-i dau un grund si o vopsea. Cred ca e destul...
@alex: Inca nu m-am hotarat ce lampi sa pun. Daca ma hotarasc pentru cele romanesti te anunt. wink.gif
driverx
In poza cu ochelaru' nou se vede in spate la contra-aripa gramada mare de rugina!! Acolo ai studiat cum sta situatia? Nu vreau sa fiu carcotas, dar pare de lucru si acolo.....
madmaxtata
salutare.
Nu vreau sa iti stric topicul dar am si eu o problema cu rugina: pe unde am desenat( si nu numai sad.gif( ) se vede rugina. Se mai poate face ceva in zona aia, ca mi-e frica ca daca o sa incep sa curat nu o sa mai unde pune parbrizul.
Si dupa ce faci sudare sau curatare la partea exterioara ce se da mai intai chitul si apoi grundul sau invers? Chitul e mai bun cel de fibra?
am uitat poza, aaa si scuze lu albert ca i-am folosit masinuta.
Albert Einstein
@driverx: In exterior, tot ce se mai vede ruginit este doar de suprafata. A fost cercetat tot exteriorul cu atentie, crede-ma. Asi fi reparat sau inlocuit daca erau probleme. Dupa ce se termina reparatiile la tabla se vor curata toate portiunile pana cand tabla va fi lucioasa wink.gif
@madmaxtata: Trebuie curatata rugina mai intai si dupa aia trebuie sa vezi daca mai ai unde pune parbrizul sau nu laugh.gif Poate problema nu e chiar asa grava...Si oricum totul se face.... wink.gif Poate daca ne faci niste poze ne putem da seama mai bine.
Prima data se da grund, apoi chit. Daca e mai bun cel de fibra, imi pare rau dar nu stiu...
christith
QUOTE(madmaxtata @ 27 Jun 2007, 02:05)
salutare.
Nu vreau sa iti stric topicul dar am si eu o problema cu rugina: pe unde am desenat( si nu numai sad.gif( ) se vede rugina. Se mai poate face ceva in zona aia, ca mi-e frica ca daca o sa incep sa curat nu o sa mai unde pune parbrizul.
Si dupa ce faci sudare sau curatare la partea exterioara ce se da mai intai chitul si apoi grundul sau invers? Chitul e mai bun cel de fibra?
am uitat poza, aaa si scuze lu albert ca i-am folosit masinuta.
*


Daca dai gauri de rugina in buza unde vine prbrizul ai doua posibilitati in funcrie de cat de mult mai vrei sa te tina. Daca vrei sa te tina mult trebuie reparat cu sudura si tabla, daca vrei sa mai tina 6 luni un an se poate "repara" cu chit de fibra.
Chitul metalic si nici cel de fibra nu fac aderenta pe grund. Se curata tabla foarte bine pina ramane curata, se zgarie cu flexul pentru o aderenta buna si dupa aia se da cu chit de oricare ar fi el. Nici o problema, se poate da si peste grund dar garantez ca in int-run an de zile maxim se crapa si cade toata bucata jos cu tot cu tabla.
Chitul de fibra este mai rezistent in timp, face aderenta mai buna la tabla, dar e mai greu de prelucrat. Se foloseste loar la incarcat denivelari mari, sau in locurile unde unde s-a sudat (ex: semiaripi de spate) dupa care de finiseaza cu chit metalic.

FlaviusBV
In primul rand felictari Albert pentru ceea ce faci.O sa iasa o bijuterie.

Despre chitul de fibra singura treaba nasoala e ca daca lovesti masina in locul unde e data cu chit de fibra o sa sara cu tot cu vopsea toata portiunea in care e dat cu fibra.

In primavara am avut si eu masina in service am facut toata tinichigeria, am facut prostia de am schimbat toate 4 usile cu unele second le-a aliniat dar..., am schimbat praguri, pasaje si oale spate, ceva pe la podul pedalier, am avut probleme si pe langa ghederul de la portbagaj si pe langa parbriz toata operatia cu tot cu vopsea m-a costa vreo 45 milioane.

La o luna dupa de am scoso am avut un accident si am botit partea spate dreapta exact in zona pasajului. Vreau sa zic ca acolo ramasese chel dupa accident si in 2 zile ruginise la suprafata. (pasaje de conex gun3.gif ).
christith
QUOTE(FlaviusBV @ 27 Jun 2007, 20:05)
In primul rand felictari Albert pentru ceea ce faci.O sa iasa o bijuterie.

Despre chitul de fibra singura treaba nasoala e ca daca lovesti masina in locul unde e data cu chit de fibra o sa sara cu tot cu vopsea toata portiunea in care e dat cu fibra.

In primavara am avut si eu masina in service am facut toata tinichigeria, am facut prostia de am schimbat toate 4 usile cu unele second le-a aliniat dar..., am schimbat praguri, pasaje si oale spate, ceva pe la podul pedalier, am avut probleme si pe langa ghederul de la portbagaj si pe langa parbriz toata operatia cu tot cu vopsea m-a costa vreo 45 milioane.

La o luna dupa de am scoso am avut un accident si am botit partea spate dreapta exact in zona pasajului. Vreau sa zic ca acolo ramasese chel dupa accident si in 2 zile ruginise la suprafata. (pasaje de conex  gun3.gif ).
*


Pot sa te intreb, daca nu aveai chit de fibra pe masina, ci chit din ala metalic normal, nu sarea de la accident, ramanea acolo intact?

Merced
Sarea si ala ca tot kit e...
Cand vad ca se baga zeci de milioane in tabla ma apuca frisoanele. Saptamana viitoare revin si eu cu poze cu tablarie facuta cu 6 milioane. blink.gif Acum nici nu pot spune ca o sa fie scoasa toata rugina ca as minti, dar partile importante sper ca vor fi ok. wacko.gif
Betian
Ceva noutati Albert? Ai rasturnat masina? smile.gif
driverx
Pictures, Pictures... biggrin.gif
christith
Ce faci Albert nu ne mai spui nimik? wink.gif
Albert Einstein
Salutare smile.gif Am fost plecat, maine sper sa ajung sa vad ce s-a intamplat, in cel mai rau caz miercuri. Revin cu amanunte wink.gif Ramaneti pe receptie laugh.gif
Betian
Inca putin si te dadeam disparut tongue.gif ...........bine ai revenit!! wink.gif
madkat
bine ai revenit si asteptam poze smile.gif
Albert Einstein
News !!!
Masina e aproape gata din punct de vedere tinichigerie. Pe dedesubt a fost curatat pana la tabla, grunduit, terosonat cu teroson cauciucat in n straturi. In interior acelesi lucru, ca si in portbagaj. S-a dat cu mastic. Usile au fost reparate, mai trebuie polizate la suduri. Aripile fata au fost curatate pe interior, grunduite si antifonate. Urmeaza sa se scoata luneta si parbrizul ca sa se curete si marginile, mai sunt mici lucruri de facut si ar fi cam gata.
Din pacate nu am facut poze ca nu aveam aparatul la mine 166.gif plange.gif Imi pare tare rau...
In principiu saptamana viitoare aduc masina acasa pentru partea a doua. smile.gif

PS: Imi trebuie un mecanic bun si de incredere care sa desfaca motorul si cutia, sa le curete, schimbat garnituri, etc. Si sa accepte sa stau eu langa el...cool.gif Sau vreun pasionat care sa aiba timp si sa ma ajute....Contra cost desigur...De desfacut, spalat, curatat, vopsit ma ocup eu... wink.gif
ydaniel
ce sunt accesoriile negre?
christith
Si totusi, pe cand niste poze?
Muttley
Hai mai, urmaresc topicul de cand a fost deschis. Imi trezeste amintiri happy.gif

Nu-l lasa sa moara. Pune poze...
Albert Einstein
QUOTE(ydaniel @ 11 Jul 2007, 22:07)
ce sunt accesoriile negre?
*



Despre ce accesorii e vorba? unsure.gif

O sa revin cu poze vineri sau luni. Si mie imi pare rau ca nu am facut mai ales ca vreau sa fac o chestie de genul before/after wink.gif
Albert Einstein
Poze. Astept comentarii. Pozitive sau negative....
[attachmentid=60416][attachmentid=60417][attachmentid=60418][attachmentid=60419]
[attachmentid=60420][attachmentid=60421][attachmentid=60422][attachmentid=60423]
[attachmentid=60424][attachmentid=60425][attachmentid=60426]
madkat
in mare e ok...
dar nu pre aimi place cum au fost reparate palierele spate si baza usilor... sunt cam grosolane sudurile alea - si mi-e sa nu trebuiasca incarcat cu chit prea mult...
ar trebui nivelate cat mai mult posibil...
la fel si deasupra farurilor in compartimentul motor - la 1310-le care l-am avut tot asa fusese reparat si am avut niste probleme
driverx
Nais

De ce nu ai scos de tot instalatia electrica?
Nu ai posibilitatea sa sablezi caroseria sa scapi de rugina in locuri greu acceisibile si de jeg de asemenea?
De ce sta asa naspa farul drept? Sper ca nu e prins smile.gif De fapt....chiar si stangul.

Ce culoare o sa aiba?
Albert Einstein
Farurile, ochelarii si masca erau doar asezate acolo, ca sa vad cum vin. smile.gif
O sa fie neagra, asa cum era inainte. Aripile fata sunt s/h si erau de pe o masina rosie, n-am vrut sa iau aripi noi de conex mad.gif
Sudurile par cam mari poate si pentru ca sunt pe alb...Au fost polizate, nu va trebui mult chit in opinia mea. Instalatia electrica o sa o scot acum, cand voi curata compartimentul motor de jeg, adica inainte de vopsire, nu a incomodat foarte tare la tinichigerie. Sigur, putea fi scoasa, dar.... wacko.gif
driverx
Bine ai facut. Alegere excelenta, chit altii o sa iti zica ca faci o prostie.
Albert Einstein
Aripile nu au rugina, au fost curatate, grunduite si antifonate pe dedesubt, la vopsitorie urmeaza sa fie curatate si pe deasupra. Din spusele voastre am inteles ca aripile de conex sunt din tabla proasta si nici nu pica bine pe caroserie, de asta am preferat s/h. Vom vedea daca am ales solutia buna....
christith
Aripile de connex intr-adevar sunt nasoale rau, dar nici astea pe care le ai acum nu sunt stralucite. Unde am facut eu semn pe poza arasata cum o sa faci sa elimini gaura? Eu am mai vazut asa ceva la alte masini si nu s-a putut remedia pentru ca raza decupajului pentru ochelar din aripa este alta decat raza ochelarului. Si dupa felul in care sta ochelarii pe masina se pare ca trebuie dusi mai in jos, iar daca ii duci mai in jos se mareste distanta marcata.
Ai zis ca ochelarii erau pusi numai sa vezi cum stau, te-ai uitat daca mai ai loc sa ii cobori in jos? Ca asa, arata urat de tot.
Eu te sfatuiesc sa te uiti din timp sa nu ai surprize dupa vopsitorie.
Poate ma insel in ceea ce spun, ca doar am vaut numai poza, poate realitatea e alta.
Sa pui si chederele la usi si la portbagaj sa vezi cum se inchid si sa le reglezi inainte de a te apuca de vopsitorie, ca poate mai trebuie ciocanita marginea pe care vine chederul.
Albert Einstein
Capota nu era reglata, nu avea cheder si nici tampoanele care o sustin. Urma reglajul ei si al portbagajului. Sper sa cada bine sa nu apara problemele de care zici....Ochelarii, farurile si masca erau puse (asezate) acolo, nu era prins nimic in suruburi. Pur si simplu le-am aruncat acolo. Sper ca atunci cand vor fi montate sa cada bine. Dealtfel tinichigiul mi-a spus ca a montat toate astea cand a facut reparatiile si ca totul e ok. Mai aveau sa repare o portiune mica de rugina la chederul de la luneta (dedesubt) chiar la canalul de scurgere al apei si sa mai etanseze unele portiuni cu mastic.
Alex 23
Ce marca de teroson ai folosit??
Albert Einstein
N-asi putea sa-ti spun, am vazut cutia dar nu am retinut cum se cheama. Tin minte doar ca scria ca e cauciucat unsure.gif
christith
Era o cutie mare de 5- 6 kg ,sau bidonas mic de 2kg?
Scria romaneste "cauciucat"?
Albert Einstein
Nu era romanesc, era la cutie de tabla (ca alea de vopsea) de 2-3 kg. Am citit si eu pe eticheta de pe spate si scria ca este cauciucat si pentru aplicarea cu pistolul. Nu m-a interesat cine il fabrica. Daca e asa important, ma uit pe cutii cand trec pe acolo si va spun exact cum se cheama.
christith
Toata chestia era sa nu fie romanesc, ca era pacat de munca sa pui asa ceva pe masina. wink.gif
Albert Einstein
Aha, am inteles acum... wink.gif Si ala romanesc se poate da cu pistolul? unsure.gif
christith
Se poate da si ala cu pistolul, ca am dat eu pe Dacia mea din '76.
Albert Einstein
Before mad.gif
[attachmentid=60562]


And after smile.gif
[attachmentid=60563]
Merced
Sa te apuci si tu sa-i cureti jantele alea, ca e pacat de ele. Poti sa faci singur treaba asta, daca ai uneltele necesare. Se vede ca au avut tinichigerii ce sa lucreze la masina asta, era intr-o stare de nedescris... Unde si cati ani a stationat pana sa pui tu mana pe ea?
Albert Einstein
Joi aduc masina acasa si ma apuc de jante. Curatat, grunduit, roluit, vopsit si lacuit. Am sculele necesare, imi trebuie doar materialele. Prezoanele vreau sa le cromez. Vreau sa iasa ca in poza de mai jos, doar cercul din mijloc va fi negru. Masina a stat vreo 4-5 ani intr-o parcare, pe pamant. mad.gif Cred ca asta a influentat starea in care se afla... sad.gif

[attachmentid=60572]
Merced
Cred ca a stat si mai multi ani, dar poate nu stii tu.
Jantele sunt super, daca le faci asa, o sa iasa bine, dar cu prezoanele cromate cred ca te complici.
Betian
QUOTE(Albert Einstein @ 17 Jul 2007, 16:25)
Joi aduc masina acasa si ma apuc de jante. Curatat, grunduit, roluit, vopsit si lacuit. Am sculele necesare, imi trebuie doar materialele. Prezoanele vreau sa le cromez. Vreau sa iasa ca in poza de mai jos, doar cercul din mijloc va fi negru. Masina a stat vreo 4-5 ani intr-o parcare, pe pamant.  mad.gif Cred ca asta a influentat starea in care se afla... sad.gif

[attachmentid=60572]
*



Cromeaza-le ....o sa iasa super!! wink.gif (La prezoane ma refeream) smile.gif
christith
Ai adus "bolidul" acasa?
Ne mai pui niste poze?
Albert Einstein
DA, ieri am adus "bolidul" biggrin.gif Dar doar l-am bagat la garaj si atat. N-am mai facut poze. Maine insa sunt acolo si fac si poze.
Intre timp am procurat covorasul de cauciuc din portbagaj (al meu era "intarit"-imbatranit), chinga de la roata de rezerva si o antena tipul vechi. Problema e ca n-am mai luat aripile fata vechi si nu stiu unde sa fac gaura pe cea din dreapta pentru ca sa montez antena. Cred ca o sa-l rog pe UAP sa faca o masuratoare pentru mine cand vine din concediu smile.gif
Urmeaza munca la garaj: curatare ulei si mizerie din compartimentul motor, demontat tot pentru vopsire(manere usi, incuietori,etc), curatat jante, scuturi, etc, matuit vopseaua. Vreau sa o duc la vopsitor pregatita, doar sa dea cu chit unde trebuie si sa vopseasca. Vreau sa ma asigur ca se pregateste bine masina si in plus e si mai ieftina manopera daca fac eu operatiunile astea wink.gif
Betian
Cum se simte bolidul din nou acasa biggrin.gif ??
ydaniel
ce seamana jantele cu alea de MG.vezi ca poti cumpara din anglia noi:)
Alex 23
Albert nu ne-ai mai facut nici o dezvaluire in ultimul timp!
apline5
ar trebui sa se faca emisiune " A dacia 1300 is reborn" dupa aia cu jaguaru e-type ...oricum respect pt munca depusa ..inca o 1300 salvata.. smile.gif
Merced
1301 chiar. icon_mrgreen.gif
Albert Einstein
Salutare tuturor!
In perioada asta am fost mai mult plecat drept pentru care nu am facut mare lucru.
Masina e la garaj, asteapta sa ma apuc de curatat motor, cutie si restul. Caut un vopsitor cu cuptor, ieftin si bun unsure.gif Daca stiti asa ceva dati-mi de veste. wink.gif [attachmentid=62138][attachmentid=62137]
Albert Einstein
Am terminat de refacut consola. Masina se pregateste de vopsit wink.gif

[attachmentid=1627408231][attachmentid=1627408232]
Alex 23
Super marfa ti-a iesit consola! Felicitari!
Unde o vopsesti pana la urma?? Si la cat de duce si distractia asta??
Eu unul abia astept s-o vad gata de drum!
Albert Einstein
Am gasit un atelier, inca nu stiu cat costa. Am vazut masini facute acolo, m-a interesat mai mult pregatirea si am vazut ca isi dau silinta. Saptamana viitoare ma duc sa vorbesc despre preturi rolleyes.gif

La consola o sa schimb rama aia de la radio. Cred ca ar fi mai frumoasa acoperita cu vinilin nedumerire.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.