Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Reconditionare Dacia 1301
Reno.ro - Forum Renault Romania > Oldtimers > Oldtimers > Restaurari
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33
iulian'71
QUOTE(1310CL @ 14 Jun 2011, 16:00)
Iti lipseste distantatorul ala de guma de la esapamentul final daca vad io bine biggrin.gif nu ti fleondora toba cand dai prin gropi?

Arata...impecabil masina. wub.gif  wub.gif
*



Te referi la tamponul de deasupra tevii. Este acolo, doar ca e negru si se vede greu.Ii lipseste siguranta de jos pentru tampoanele tobei, dar din acelea nu se mai gasesc de mult prin magazine.

@Albert Einstein arata SUPER. A meritat munca 100%.
ydaniel
tamponelu ala mic il are.
sigurantele la tampoanele de sustinere nu imi plac.arata asa ''resapat''.
am tampoane noi de rolast asa ca biggrin.gif
Albert Einstein
Azi am procurat si burdufe noi pentru caseta de directie de Rolast 090.gif
danut 69-71
Frumos Domnu Albert , avansati tare cu lucrarile . Daca vin la Bucuresti , iti montez inoxurile de streasina , daca nu , vii tu la Suceava la un " turul Manastirilor din Bucovina " si vezi si Gordina . tongue.gif
ydaniel
as prefera varianta cool.gif smile.gif 2 caci nu am mai fost acolo din 1991 + sa ne cunoastem mai bine si sa vad si eu minunea wub.gif icon_mrgreen.gif laugh.gif rolleyes.gif

1310CL
Oricum ii "BEC"masina...sa ai grija de ea smile.gif wub.gif wub.gif
Albert Einstein
Multumesc pentru aprecieri, mult a fost, putin a ramas.... smile.gif
Cred ca luna viitoare finalizam si ne plimbam pe strazi, asta daca ydaniel nu-si mai petrece timpul prin strainatate in loc sa lucreze la masina... tongue.gif
cmres80
Arata foarte bine ambele, fac parte din categoria celor de nu poti sa le vezi pe strada si sa nu intorci capul dupa ele.
Respect maxim pentru aceasta pasiune si pentru munca depusa(il includem aici si pe ydaniel).
ydaniel
Sa traiesti RES-ule!
mai e de munca si la 1301 si la 1300,dar incet incet ne vom apropia de final.Oricum,cand esti liber te mai astept la garaj la un cico si la aranjat/spalat piese.
danut 69-71
QUOTE(ydaniel @ 16 Jun 2011, 15:59)
as prefera varianta cool.gif  smile.gif  2 caci nu am mai fost acolo din 1991 + sa ne cunoastem mai bine si sa vad si eu minunea wub.gif  icon_mrgreen.gif  laugh.gif  rolleyes.gif
*


Oricand sunteti bine veniti , sa pun si streasina la 1301
ydaniel
As veni oricand si mi-as dori mult sa facem un photo session cu 1301&flota suceveana wub.gif
As prefera sa fi la mine la garaj sa montam streasina sa plecam cu ea gata aranjata. cool.gif
danut 69-71
Sunt dispus la orice , voi hotarati . blush.gif
Albert Einstein
Ieri am dat o tura scurta cu masina, senzatia a fost unica, satisfactia mai mare decat ma asteptam... smile.gif Motorul merge fff bine (carburator, delcou, pompa de benzina, aprindere electronica noi). Ydaniel a montat si aparatorile de noroi pe spate sa vedem cum arata. Se apropie finalul,,, wink.gif
Markos
Felicitari smile.gif

Daca vei avea vreodata probleme cu rugina în praguri, vezi ca am gasit o metoda revolutionara, aici pe forum:

QUOTE(argon @ 2 Jul 2011, 20:33)
fac pragul cu spuma poliuretanica, chit fibra, si vopsea
*


QUOTE(argon @ 2 Jul 2011, 20:36)
Umplu pragul, o tai la nivel, chit fibra, si vopsit, iese boboc, nu are moarte wink.gif
*



(a se lua ca o gluma icon_mrgreen.gif )
Albert Einstein
Multumesc pentru felicitari si sfaturi... laugh.gif
Albert Einstein
Poze noi de la ydaniel Remat Service laugh.gif

[attachmentid=1627735778] [attachmentid=1627735779] [attachmentid=1627735780] [attachmentid=1627735781] [attachmentid=1627735782] [attachmentid=1627735783] [attachmentid=1627735784][attachmentid=1627735785] [attachmentid=1627735786]
danut 69-71
O sugestie .
Montarea filtrului se face inainte de pomapa ( sa n-o imbacseasca )
Inlocuieste filtrul de benzina ( de hartie ) cu unul de diesel ( sita de plastic ), primul , omoara pastilele la pompa (vorbesc din proprie experienta ).
Mai spala si tu masina aia , daca te-ar vedea cei de la " CC ", nu aveai ce cauta in coloana oficiala . wacko.gif

FRUMOS wub.gif , Felicitari .
Albert Einstein
laugh.gif

Urmeaza o procedura de degresare, spalare, ceruire pentru a fi apta de coloana oficiala wink.gif
BOGHDAN_GNP
Bijuterie dom'le!Niste poze cu ea in toata splendoarea ar fi bestiale!
ydaniel
Mai am cate ceva de facut+mici retusuri si apoi va urma o mare baie cu produse:chimopar/sonax/turtle wax/sea jet/nigrin/sonax/chemical guys....
Ov
nu-i mai da ma E-uri ca se imbolnaveste
Kruger
Are aprindere ? Nu "contravine" originalitatii ?
Albert Einstein
Da, are aprindere, ai dreptate contravine originalitatii insa am considerat ca sunt cateva modificari care trebuie aduse(aprindere electronica, ornament bord R12 cu rol pur estetic, buton de reglaj faruri R12 de asemenea doar cu rol estetic - acopera gaura ornamentului, dispersoare albe in fata, centuri R12). Aceste modificari nu sunt ireversibile si se poate reveni fara probleme la forma originala a masinii. In plus aceasta nu este vehicul istoric.
speedy82
Inca... biggrin.gif
ydaniel
Aprinderea electronica face mult pt cat costa si mai ales pt cat spatiu ocupa rolleyes.gif Ne apropiem de final smile.gif saptamana viitoare sper sa fie aproape gata wub.gif Cel mai greu e la ornamentele de la streasina(poate primesc ceva ajutor de la Danutz worship.gif ) cool.gif
Kruger
In acest caz, bravo....n-am ce sa comentez. E o masina care ar merita titlul de vehicul istoric. Numai respect din partea mea.
Albert Einstein
Poate e cineva din zona care a mai facut operatiunea si poate sa ne ajute cu montajul ornamentelor de la streasina, caci Danut e tare departe sad.gif
Desigur se ofera recompense materiale, pateuri, suc, bere, etc wink.gif

@Kruger: multumesc pentru aprecieri!
M.C.
@ Albert Einstein
Inainte de a pune ornamentele,lipeste niste scotch d-ala transparent pe partea vopsita a stresinii.
Asa eviti sa zgirii vopseaua, cind le montezi.
Dar ca un sfat din afara,mai bine o lasi fara.Este adevarat ca Securista isi pierde din originalitate in felul asta,dar o sa eviti aparitia ruginii sub ele.
Oricum e foarte frumoasa.
S-o stapinesti sanatos si sa te bucuri de ea!
Si acum o critica! biggrin.gif
Esti foarte zgircit cu pozele ! icon_mrgreen.gif icon_mrgreen.gif
L.E.
Daca astepti pina pe la jumatatea lunii august,cind vin in tara,ti le montez eu.
Iar plata va fi o tura cu Securista!Plus poze! wub.gif
E mult? biggrin.gif
Albert Einstein
Poze in curand, in weekend se intrevede un drum mai lung si se lasa cu poze.. wink.gif Chiar daca montez ornamentele pana atunci, tot te invit la o tura cu masina. E bine? sofer2.gif
Ov
ceva detalii despre presupusul drum din weekend?
Albert Einstein
Ma duc sa-l iau pe junior de la tara, daca n-ai ce face si vrei sa o mai plimbi pe purcica, iti dau detaliile la telefon... wink.gif
Albert Einstein
Noutati de la uzinele ydaniel remat service laugh.gif

[attachmentid=1627738319] [attachmentid=1627738320] [attachmentid=1627738322] [attachmentid=1627738323]
M.C.
Mai multe poze n-ai fi pus si tu !
Zgircit cu pozele,ca de obicei ! icon_mrgreen.gif icon_mrgreen.gif
turbodxman
Superba! wub.gif
Felicitari celor ce au contribuit prin efort la restaurare. wink.gif
aditza579
Toata asteptarea a meritat dar mai ales efortul a meritat.
Fantomas Braileanu
@Ydaniel, Albert Einstein
toata lumea va roaga sa postati 2-3 imagini cu masina per ansamblu, si voi postati poze cu 3 fire de par ale fotoliului. Sa-mi bag picioarele daca sinteti normali
autom
QUOTE(Fantomas Braileanu @ 26 Jul 2011, 19:36)
Sa-mi bag picioarele daca sinteti normali
*




Baga-ti si dispari de aici! Nu folosi cuvinte grele si te rog mult de tot sa ne scutesti cu prezenta ta nervoasa. LA NEREVEDERE!
ydaniel
Ieri i-am bagat din nou ceara anticoroziva.Unde?peste tot!Am folosit o ceara bicomponenta fabricata de o firma cu nume mare,dar si la un pret neaccesibil.N-am facut poze caci nu am avut cu ce.
Saptamana viitoare ma apuc sa-i ''dau o fata'' cu diverse produse mirositoare-infrumusetare.
Vor urma si poze!
sobolan
mai lasati-o naibii in pace ca mai mult costa accesoriile decat ea....e o masina frumoasa dar toate au o limita.... sleep.gif
ydaniel
Ai sobolane ca nu sunt scumpe si mai ales nu le consum pe o singura masina! Mai am si altele de facut rolleyes.gif
Markos
important e sa miroasa frumos rolleyes.gif
ydaniel
La miros tin si eu mult.
IntensBurnE
"ceara bicomponenta fabricata de o firma cu nume mare,dar si la un pret neaccesibil."
@ydaniel : si care-i numele firmei ? happy.gif
ydaniel
Nu pot sa spun,a fost o sponsorizare.Oricum nu se gaseste la noi de cumparat.E o diferenta f mare intrea ea si cea de la Body;atat la pret cat si la calitate/usurinta in aplicare.
aditza579
E cumva cea care a fost prezentata si pe topicul "frantuzoaica"?
ydaniel
Printre antrenamente zilnice si altele mi-am facut putin timp de o poza icon_mrgreen.gif
sobolan
bai,sa-mi trag una....de maxim 19 ani,bruneta laugh.gif .....
cat vrea savantu' pe masina aia ?
ydaniel
Ceara nu e cea din topicul cu frantuzoaica.
Mai sunt de aranjat ornamentel si facut asa ceva mic.
Sper ca nu va mai avea idei de vanzare!
STORMTROOPER
A avut idei de astea in trecut, sa speram ca intre timp i-au trecut. In rest masina arata super.Felicitari pentru munca depusa.
RAZVAN FDC
Ce solid e chederul de la parbriz laugh.gif ......felicitari baieti ati facut si inca faceti treaba buna happy.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.