Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Tarife RCA
Reno.ro - Forum Renault Romania > Alte discutii > Asigurari si Daune Auto
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33
cj98czh
acuma si pretul carburantului este cu 70% mai mare vs 2020 .. pana la urma este alegerea ta daca vrei sa circuli cu masina deci platesti sau o ti in curte si nu platesti nimic ..

cam cu cat s-a scumpit totul din 2020 incoace .. ?!?

sincer pefer mai scump dar daca ma loveste unul sunt despagubit rapid si fara comentarii decat sa fie ieftine si sa stau sa imi recuperez banii in lni de zile .. cum pateai cu euroins, carpatica etc .. eu in veci nu mi-am facut la aia, am preferat sa fie la unii ok .. este f. bine ca s-au dus .. dracu .. in cazul fordului 1000 ron/an .. vine 83 de ron/luna .. chiar atat de scump ti se pare?
einstein1984
QUOTE(YRX @ 3 Apr 2024, 07:38)
E, lasatz. Daca erai adevarat faceai la Alianz cu 800, nu doar cu 20 de lei in plus la Grawe.
Za point era ca in 3 ani asigurarea mi s-a triplat, fara motiv, ceea ce consider hotie.
*


comparand unii cu pret de dumping cu altii cu servicii decente da s-a triplat. Asa poti sa compari Bucuresti Paris la 10 euro cu blue air cu Air france si sa zici ca a crescut pretul biletelor de avion de 30 ori.....
maho
QUOTE(YRX @ 3 Apr 2024, 05:38)
Prime subscrise 3,969 mld
Daune platite 3,109 mld
Marja pozitiva 0,860 mld, adica un destul de bun 21%

Prime subscrise - 7,9 mld
Daune platite - 3,1 mld
Mai are rost calculul procentual?

Valoarea primelor in schimb a explodat. In conditiile in care au obtinut de la ASF si plafonarea adaosurilor brokerilor, deci mai mult profit.
Piata RCA n-a fost niciodata pe minus si nici pe zero, dar dupa falimentul Euroins devine chiar mai lucrativa decat etnobotanicele.
*


Marja aia nu reprezinta nimic pt. asiguratori, si nici pt. tine. Nu contine salarii, cheltuieli cu sediul, taxe, impozite, etc. Daca era vorba de EBITDA, ar fi fost ideal (pt. ei), da' nu-i cazul. Marja neta de profit a lor e undeva la 2-3%. Profitul bun se face din Casco, nu din Rca, ca acolo ies uneori pe minus.
Nu iau apararea asiguratorilor, eu (am mai zis-o) as face toate asigurarile facultative.
YRX
E, hai ca stim cum se formeaza costurile de ajung ei saracii la 2-3% profit. Cu consultante si management fee la firma mama, cheltuieli cu vrute si nevrute. Dar vedem dinamica incasarilor din prime 3,9 - 7,9, asta ar trebui sa dea de gandit.
Daca sunt asa de neprofitabile RCA-urile de ce mai fac? Sunt firme de asigurari care nu fac auto.

Einsteine, ai iesit cu demonstratia pe miriste, revino la asigurari. Blue Air a dat faliment demult. Am avut dauna platita de Euroins in 10 zile, asa ca...

Daca voua vi se pare in regula treaba cu RCA, nu mai am nimic de adaugat, inseamna ca ASF stie ce face, sunt profi.
cj98czh
gata am RCA-uri la ambele masini .. cost total cu tot cu micul discount primit de la broker - 1779 ron
maho
QUOTE(YRX @ 3 Apr 2024, 09:23)
E, hai ca stim cum se formeaza costurile de ajung ei saracii la 2-3% profit. Cu consultante si management fee la firma mama, cheltuieli cu vrute si nevrute. Dar vedem dinamica incasarilor din prime 3,9 - 7,9, asta ar trebui sa dea de gandit.
Daca sunt asa de neprofitabile RCA-urile de ce mai fac? Sunt firme de asigurari care nu fac auto.
Am avut dauna platita de Euroins in 10 zile, asa ca...
Daca voua vi se pare in regula treaba cu RCA, nu mai am nimic de adaugat, inseamna ca ASF stie ce face, sunt profi.
*


Incearca sa fii obiectiv, ca nu le tine nimeni partea:
-nu-ti imagina ca aia din asigurari lucreaza pe salariu minim, ca merg cu transportul in comun (sau pe jos) la job, si ca au sediul intr-o maghernita de periferie; dinamica cheltuielilor e cam la fel;
-Euroins si City erau majoritar pe rca, au dat faliment; cu cat platesc mai corect (in termen, la valoarea reparatiei) cu atat astia majoritar pe rca sunt pe topoganul falimentului (si in cazul unui faliment, pierderile se impart la tot contribuabilul, ca si asa nu pricepe);
- Asf e "de stat" si, asa cum ai zis (si ai dreptate) au interesul (ca si statul) sa incaseze bani, nu sa te protejeze pe tine sau pe orice cetatean. Uita-te la veniturile celor din ASF;
"Nu fura, guvernului nu-i place concurenta" (sau uita-te la semnatura mea biggrin.gif ).
Scuze de off.
St
QUOTE(YRX @ 3 Apr 2024, 05:38)
Ia sa vedem cum a fost in 2020 cu City si Euroins

https://www.1asig.ro/Tendintele-pietei-RCA-...ol-90-65769.htm

Prime subscrise 3,969 mld
Daune platite 3,109 mld
Marja pozitiva 0,860 mld, adica un destul de bun 21%


Se observa ca valoarea daunelor a ramas constanta, bine, a crescut valoarea medie a daunei, dar a scazut numarul de dosare. Cu tot cu preturi nesimtite la rent a car si manopere in serviceuri.
*




Sunt mai multe aspecte de luat in calcul, nu doar ce zici tu.
In primul rand, trebuie sa te uiti si la rezervela facute (pentru toate politele valabile intr-un an de zile, in anul in curs se platesc cam 40-50% din daune, restul in anii urmatori. Pentru asta se fac rezerve).
In al doilea rand, trebuie sa iei in calcul si costurile de functionare ale alora, reasigurarea, etc, e mult mai complex decat sa te uiti la prime si daune.
Un indicator corect este Combined ratio (cred ca in romana se traduce rata combinata). Asta include toate cheltuielile (daune, rezerve - alea facute pt daune ce trebuie platiti in viitor de la polite valabile in anul in curs, cheltuieli de administrare, comisioane la broker, taxe la stat - apropo, azi din 100 lei prima, comisionul e 7 lei, taxele la stat sunt 13 lei, deci 20% dispar imediat din primele alea brute puse de tine mai sus, inainte de a lua in calcul rezervele, costurile de functionare si daunele platite).

Uita-te la clasa A10 - de la 120% in 2021 la 102% in 2023. Inainte de 2021 a fost si mai mare de 120%
https://www.1asig.ro/Rata-combinata-a-daune...l-100-71278.htm


Daca cauti jotii, sunt in alta parte. Oare de ce ASF a permis sa existe city si euroins care aveau preturi prea mici pentru a fi sustenabile? Acum platim noi toti prime mai mari din cauza asta (taxele alea de 13%, merg in majoritate la fondul de garantare ca sa plateaca daunele city si euroins). Noi platim mai mult si ei se bucura de 15 salarii/an, de 20 de mii de eur pe luna
Saint666
Am primit cotatia de la brokerul cu care colaborez de ani buni pentru RCA la Duster 1.5, cu bonus 4, 33 de ani.

1642 de lei in timp ce anul trecut a fost putin peste 1400 de lei...la Grawe asta.

Am facut cerere la BAAR, aparent tariful de referinta e 1030 de lei.

Totusi RCA-ul imi expira pe 10.05 iar BAAR are termen 20 de zile sa-mi raspunda... Practic m-am trezit tarziu si e posibil sa fiu nevoit sa merg pe tariful mare ca sa nu raman fara RCA....
madhorsefuzzy
Putina incredere in BAAR: raspund in vreo 6 zile la cereri (au 5 zile lucratoare termen) si apoi mai dureaza 2 zile sa ai polita. Deci te poti incadra.
St
Oare o sa ii dea polita la 1030 cat e tarifiul de referinta? Sau dau la un alt tarif, daca da, stiti cum il stabilesc?
einstein1984
referinta x1,36 parca, am scris mai devreme cat a fost referinta si respectiv costul politei la mine.
YRX
St, nu dezbaturam mama, pe pagina anterioara unde te-ai suparat ca i-am facut hoti?


QUOTE(YRX @ 1 Apr 2024, 20:41)
Procesul e asa:

- iei lista cu tarifele de referinta si vezi cat ar trebui sa platesti
- intri la un broker, vezi daca ai vreun tarif apropiat de tariful de referinta + 36%. Daca nu, ii injuri de mama si purcezi la pasii urmatori.
- intri pe site-urile firmelor de asigurari. Obtii 3 oferte personalizate pe tine sub forma de pdf. Evident, mai mari decat tariful de referinta + 36%
- intri pe riscridicat.ro si le incarci impreuna cu copie talon si ce mai cer ei.
- intr-un timp dat te vor contacta pe mail si iti vor spune ca cazul tau a fost acceptat si ai fost inscris in lista riscridicat pentru a fi preluat benevol de o societate. Au cateva zile la dispozitie. Evident, nimeni nu preia cazul. Mai poti sa bagi o injuratura.
- Dupa expirarea perioadei te vor anunta ca ai fost alocat societatii X la pretul recomandat de xxx lei
- Trimiti mail societatii X (au o adresa dedicata, gen riscridicat@societatea.ro) cum ca vrei sa faci asigurarea conform cazului BAAR xxxx
- Ei iti raspund si te pun sa le trimiti copie talon si CI, de cand vrei RCA si sa le faci plata. Dupa ce le trimiti, ei iti trimit polita.

Nu e nimic complicat, e doar de asteptat cateva zile. Merita si pentru 10 lei, e singura cale legala de a le mai pune frana hotilor.
*


hepea
Asa am facut, conform instructiunilor de mai sus (multumesc! si mai putin partea cu injuratul) si a mers. Am iesit mai ieftin cu ~200 lei
Saint666
QUOTE(madhorsefuzzy @ 23 Apr 2024, 10:00)
Putina incredere in BAAR: raspund in vreo 6 zile la cereri (au 5 zile lucratoare termen) si apoi mai dureaza 2 zile sa ai polita. Deci te poti incadra.
*




Au trecut 7 zile si nimic, probabil au inceput mai devreme vacanta de Paste. Mai astept, mai e timp.
cccccc
659 lei rca un an pentru focus 3. nu stiu factorii ce au influentat acest pret.

ce a fost saptamana trecuta ca nu am reusit sa intru in club. am crezut ca am suparat pe careva si am fost blocat.
tatabobu
cccccc, capacitate cilindrica, vārsta șoferului, clasa BM și localitatea de domiciliu.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.