Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Tarife RCA
Reno.ro - Forum Renault Romania > Alte discutii > Asigurari si Daune Auto
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33
Aleex
1596, Groupama cu decontare directa, 25 de ani, clasa B0, masina din semnatura.
Dupa pățania unui prieten cu un domn asigurat la City, nu vreau sa aud decat de Casco si/sau RCA “mai cu renume” cu decontare directa.
cj98czh
de 4x cat platesc eu ....
einstein1984
si mai batran, si B8 probabil. Si nu in bucuresti.
Bicicleta galbena
25 ani, B0... de asteptat.


Aleex
Da, intr-adevar, destul de piperat, desi am carnet/conduc de la 18 ani, e prima masina pe numele meu, de aici si clasa B0.
In schimb la motor dau ~35 de lei pe luna la city radmasa.gif si doar cateva luni pe an biggrin.gif
La City Insurance ar fi fost 1000 de lei pe 12 luni, dar nu ma avantaja decontarea directa pentru ca multi evita sa lucreze cu ei.
DannyY
247 lei la falimentari. Cel mai ieftin RCA platit degeaba pe care l-am gasit.
MyKe89
Urmează să reînnoiesc polițele. Tariful va crește de la 521 lei la 694 lei, cu tot cu bonus (B5 în loc de B4).
Bicicleta galbena
QUOTE(DannyY @ 12 Sep 2021, 08:44)
247 lei la falimentari. Cel mai ieftin RCA platit degeaba pe care l-am gasit.
*


Mai ai curaj sa faci la ei? Eu nu mai am...

DannyY
Pai eu fac RCA ca sa nu iau amenda la controlul actelor. In rest, casc ochii. Pana acum mi-a iesit, toate busiturile masinilor mele au fost din vina celuilalt...
Victorine
Idem aici. Cam a celasi rationament ca DannyY, dupa ce am avut experiente neplacute cu asigurator "serios" la reparatie cu regres pe RCA-ul vinovatului. A mers la fel de prost ca si cand as fi avut la City. Desi cand am incheiat polița m-au imbârligat sa-mi fac cu decontare directa ca n-o să am bătăi de cap. Practic m-au amânat forever cu plata, cred că până când și-au primit banii de la Carpatica ăluia... de-atunci nu mai fac altruisme dinastea gratuite sa mă gândesc la celălalt, să caște ochii ca și mine, că nici ceilalți nu se gândesc prea mult la mine. Din fericire în 22 de ani n-am avut daune din vina mea, sper să reușesc în continuare sa nu o comit.
Bicicleta galbena
Sunt de acord, si eu fac la fel, doar ca City e cvasi-falimentara si nu m-as mira ca cineva (o instanta, de ex) sa declare politele invalide, din diferite chichite avocatesti. Sunt prea bagati in rahat ca sa le achit inca o polita rca.

psychoo
QUOTE(Bicicleta galbena @ 12 Sep 2021, 16:32)
Sunt de acord, si eu fac la fel, doar ca City e cvasi-falimentara si nu m-as mira ca cineva (o instanta, de ex) sa declare politele invalide, din diferite chichite avocatesti. Sunt prea bagati in rahat ca sa le achit inca o polita rca.
*


Cat timp e pe piata si esti legal sa o iei cu bani, e treaba asf sa se descurce, parerea mea.
Daca nu e legala sa o scoata de pe piata. Este un contract si scrie niste sume maxime de despagubire, cat timp e in termen je me pish
einstein1984
QUOTE(Bicicleta galbena @ 12 Sep 2021, 16:32)
Sunt de acord, si eu fac la fel, doar ca City e cvasi-falimentara si nu m-as mira ca cineva (o instanta, de ex) sa declare politele invalide, din diferite chichite avocatesti. Sunt prea bagati in rahat ca sa le achit inca o polita rca.
*


de aia asf are si fond de garantare.
bucatzel
QUOTE(DannyY @ 12 Sep 2021, 13:54)
Pai eu fac RCA ca sa nu iau amenda la controlul actelor. In rest, casc ochii. Pana acum mi-a iesit, toate busiturile masinilor mele au fost din vina celuilalt...
*



Si ce te faci in ziua in care ala care te paleste are RCA tot la falimentari? Si aia, intr-o zi cu soare accepta o reparatie care nu costa nici jumate din cat costa una decenta?
R19/16v
Va zic eu - in loc sa-ti dea ~5000e pt motoru' daramat, iti da ~5000ron.
DFA
QUOTE(Victorine @ 12 Sep 2021, 14:25)
..........Cam a celasi rationament ca DannyY, dupa ce am avut experiente neplacute cu asigurator "serios"  la reparatie cu regres pe RCA-ul vinovatului. .........
*


Care a fost asiguratorul serios care te-a întârziat?
einstein1984
QUOTE(bucatzel @ 13 Sep 2021, 09:26)
Si ce te faci in ziua in care ala care te paleste are RCA tot la falimentari? Si aia, intr-o zi cu soare accepta o reparatie care nu costa nici jumate din cat costa una decenta?
*


te despagubeste fondul de garntare, mai repede si mai fara discutii decat city.... radmasa.gif SI nu sunt falimentari daca au voie sa VANDA in continuare asigurari, doar in administrare speciala.
Victorine
DFA - Asirom Viena Insurance, stateau bine atunci, nu ca acum. A trebuit sa apelez la ASF ca sa-i pun in miscare, la sfatul unui coleg.
maho
QUOTE(bucatzel @ 13 Sep 2021, 09:26)
Si ce te faci in ziua in care ala care te paleste are RCA tot la falimentari? Si aia, intr-o zi cu soare accepta o reparatie care nu costa nici jumate din cat costa una decenta?
*


Am vazut adineauri pe la stiri ca multe servisuri refuza masinile cu dauna produsa de asigurati la city.
cj98czh
pe City si Euroins oricum ii refuzau multi ...
Victorine
Cât de prost și/sau ticălos să fie managementul pentru ca o companie cu o cotă de piața de 50% să fie falimentară?...
Bine că există ASF.
bucatzel
QUOTE(maho @ 14 Sep 2021, 14:01)
Am vazut adineauri pe la stiri ca multe servisuri refuza masinile cu dauna produsa de asigurati la city.
*



Pai eu zic pentru ca am patit-o pe vremea cand aveam "originala" din semnatura. Mi-a dat ala de la iEuroins un service agreat la care sa ma duc, m-am dus la el, am iesit mai iute decat am intrat, m-am dus la alt service mai de doamne-ajuta, i-am intrebat daca lucreaza cu euroins, au strambat din nas, dar n-au zis nu. Cand ajung inapoi la euroins, l-am bagat pe ala in palpitatii. "O Dacie, la aia? Aia sunt scumpi, noi nu putem deconta decat x". Reparatia totala a fost 2x, asa ca mi-am platit singur cea de-a doua jumatate.

De atunci, cand apuc, intreb prin cate un service cu care societate de asigurari nu se intampla mizerii, si ma duc la aia.
wolfin
Cine ..eu?

Nubexista. Oricum au fost cuser la final.

speedman
755 pe un an la Zoe / Allianz, mi se pare cam mult...anul trecut a fost 718, fara evenimente clasa B8
einstein1984
deh allianz, la city o fi 350? prima bruta de referinta e 850 zice ASF.... la benzinare incepe de la 1200!
MyKe89
S-au scumpit zilele astea. Eu plec de la Allianz din cauza asta, atât RCA, cât și CASCO se măreau cu 30, respectiv 60%. Acum fac RCA la Omniasig, CASCO la Generali și per total plătesc la fel ca anul trecut.
DFA
Da, la Allianz, din Mai în Septembrie RCA-ul s-a mărit cu +35%...
Andy_ACS
Eu mi-as dori ca preturile la RCA sa se mareasca considerabil, sa se dubleze, dar cand ai probleme sa se rezolve corect fara tergiversari.
In acest moment asta nu se poate, ca sunt cateva firme care ofera preturi mici si servicii foarte proaste, mizand pe logica enuntata si de unii colegi mai sus: “nu e pentru mine RCA, e pentru ala pe care il lovesc, iau ce e mai ieftin, e legal, nu e treaba mea ce pateste cel pe care il lovesc”.
Ar trebui niste reguli mult mai stricte pentu asiguratori, incat sa fie fortati sa ofere servicii de calitate, la preturi pe masura. Altfel mereu oamenii fac alegerea ieftina ca “si asa nu e pentru mine”.
maho
Orice firma (deci si asiguratorii si servisurile) are ca scop final obtinerea de profit, asa ca discutia asta o putem duce oricat. Profitul se poate obtine in multe feluri legale (care noua ni se par imorale).
Andy_ACS
Tocmai, pentru ca ei urmaresc profitul (si e normal) este necesar din partea ASF/guvern a unui set de reguli care trebuie respectate, ca sa protejezi clientii. Altfel vir aparea “oferte” la pret mic si cu calitate indoielnica.
Daca avem reglementare mai stricta, asiguratorii ori se conformeaza (chiar marind pretul) sau renunta la afacere.
Bicicleta galbena
QUOTE(Victorine @ 15 Sep 2021, 09:36)
Cât de prost și/sau ticălos să fie managementul pentru ca o companie cu o cotă de piața de 50% să fie falimentară?...
Bine că există ASF.
*


Am asa o senzatie ca majorarea aia de capital ceruta de ASF (si neonorata) e de fapt peste hotare, de mult dry.gif
Din care se vor infrupta vreo cativa!

ASF se cheama Autoritatea de Supraveghere Financiara!
Deci supraveghere, da? biggrin.gif

Mai, unde fenei am mai auzit ceva asemanator?





tatabobu
Aia vegheau, nu supra-vegheau.
psychoo
Dar ce ar fi sa se modifice stupizenia asta de procedura prin care asigurarea mea trebuie sa despagubeasca pe altul?

1. Am asigurare, pocnesc pe cineva. Daca e din vina mea, asigurarea mea trebuie sa plateasca daunele produse de mine
2. Am asigurare, ma pocneste cineva. Daca e din vina lui, asigurarea ma despagubeste pe mine in reparatia cazanului.

Oare nu rezolva toate discutiile sterile de aici? Astfel fiecare ar cauta un asiguratoir care sa plateasca, ca are interes, iar astia "fantoma" ar disparea de pe piata mai repede.
Degeaba vin lupii moralisti sa zica pilde cu puterea exemplului. Uitati in ce tara traiti, sincer. Se va cumpara ce e mai ieftin ca sa nu fie cazul de amenda.
La preturile actuale, deja cred cu tarie ca lumea a inceput sa circule fara asigurare valabila si merge la risc pentru amenda.
Oricum politia lipseste de pe strazi, de ce sa dai bani degeaba?
bion
Fin patanii pe propria caroserie ,Generali a platit bine si rapid cand am facut reparatiile pe casco.Atentatorii erau city si euroins.
Can conserva a fost reparata am luat-o din service in secunda 1 fara pb.Me rog platit fransiza.
Bicicleta galbena
6 luni, B8, Omniasig =523 lei.

Sapt trecuta City aparea inca, cu 223, si Euroins cu vreo 260. Urmau Grewe cu 325 si Omniasig, 523. Azi City si Euroins nu mai apareau deloc, cea mai ieftina era Omniasig (acelasi tarif) urnat de Grewe cu vreo 560, dublu fata de sapt trecuta.


speedman
Dup[ cum spuneam saptamana trecuta am reinnoit rca la Zoe. Am platit 755 lei pe 12 luni, clasa b8. Acum am facut la tesla model 3, noua la groupama cu 539 lei, tot b8...la Allianz era 666 lei adica mai putin decat la zoe...nu mai inteleg nimic. Ideea este ca sunt toti niste nemernici smile.gif
busu 12
QUOTE(psychoo @ 15 Sep 2021, 18:10)
Dar ce ar fi sa se modifice stupizenia asta de procedura prin care asigurarea mea trebuie sa despagubeasca pe altul?

1. Am asigurare, pocnesc pe cineva. Daca e din vina mea, asigurarea mea trebuie sa plateasca daunele produse de mine
2. Am asigurare, ma pocneste cineva. Daca e din vina lui, asigurarea ma despagubeste pe mine in reparatia cazanului.

Oare nu rezolva toate discutiile sterile de aici? Astfel fiecare ar cauta un asiguratoir care sa plateasca, ca are interes, iar astia "fantoma" ar disparea de pe piata mai repede.
Degeaba vin lupii moralisti sa zica pilde cu puterea exemplului. Uitati in ce tara traiti, sincer. Se va cumpara ce e mai ieftin ca sa nu fie cazul de amenda.
La preturile actuale, deja cred cu tarie ca lumea a inceput sa circule fara asigurare valabila si merge la risc pentru amenda.
Oricum politia lipseste de pe strazi, de ce sa dai bani degeaba?
*


+1, oricum tare sunt curios daca chiar merge decontare directa la rca, daca vreo unul care e lovit, presupunem ca sunt chiar firnele falimentare euroins si city insurance
Filip
Mie de la 367 lei pe 6 luni la inceputul anului mi-a sarit asigurarea la 504 lei (la City) - fara sa am daune, acum am intrat sa fac o simulare de curiozitate ca nu mai e City - cea mai ieftina 794 la Euroins pe 6 luni - tot asa fara daune. 1059 lei pe 12 luni. Daca vrei cu decontare directa e 1007 lei, ce-i drept pe 12 luni nu e "decat" 1272 lei. Practic s-a ajuns iar la preturile alea mari de prin 2014, numai ca atunci aveam 24 de ani nu 31. Parca dupa 30 de ani scadea RCA-ul nu? radmasa.gif

Legat de ce nu imi pot transfera bonusul de la Dacie, sa am B6, am aflat vorbind cu brokerul meu - daca trec mai mult de 5 ani de cand nu ai mai facut un RCA, pierzi bonusul.

Noi ca soferi platim o taxa de protectie. Asta nu e piata concurentiala, e un monopol, si noi platim pentru ca sunt destepti cu masini de peste 100k euro cu care fac accidente. Practic cei mai saraci oameni (ca mine) platesc prin aceste polite umflate daunele celor cu masini scumpe. Nu numai asta dar si profitul (care este imens) al societatilor de asigurari. Sa nu credeti ca din City nu s-au scos bani de a ajuns in faliment cu peste 4 milioane de clienti. Jaf si hotie pe fata. De fapt e o mafie. Taxa de protectie cum ziceam. Si statul tolereaza mafia asta.
einstein1984
nu, platim scump ca unii cu gioarse de 15 ani de care nu le pasa lovesc masini de 100 000 de euro.... SI e taxa de protectie, ca nu trebuie sa platim paguba din buzunar.
xmisterx
Bravo einstein, asta e cea mai pertinenta afirmatie pe care ai putut s-o faci legata de acest subiect, sigur ca noi astia care avem gioarse vechi de 15 ani suntem de vina si nu cei care au masini de 80-100 000 de euro care incalca intr-o singura depasire cate 3-4 articole din codul rutier. Eu zic ca asta e principalul motiv pt care platim atat de mult.
einstein1984
da, sa stii ca chiar masinile alea scumpe sunt zgariate pe toate colturile ca nu se uita cum parcheaza, nu golfurile 4 si lagunele 2.... Si sunt asa multe masini de 80 000 de euro cu itp luat pe spaga ca sunt mult mai multe decat coropcile de 15 ani.
xmisterx
In 20 de ani de permis am vazut destule si am evitat zeci de posibile accidente si credema ca din pacate balanta incalcarii regulilor de circulatie este inclinata catre cei ce au masini mai scumpe, vorbesc din experienta proprie nu din auzite. De vina suntem noi toti de felul cum ne comportam la volan, nu conteaza vechimea fierului ci a celui ce o conduce.
Gil26
Subscriu, conteaza si cine\cum conduce, am permisul de 33 de ani conduc de 30 fara vreun accicdent (nici macar minor), am avut si masini mai ieftine si mai scumpe, motorizari de la 4500 la 1200 cmc, noi sau gioarse....
Dar RCA-ul se pare ca iar creste frustrat.gif , asiguratorilor le doresc.....
pistritu
QUOTE(xmisterx @ 30 Sep 2021, 10:11)
In 20 de ani de permis am vazut destule si am evitat zeci de posibile accidente si credema ca din pacate balanta incalcarii regulilor de circulatie este inclinata catre cei ce au masini mai scumpe, vorbesc din experienta proprie nu din auzite. De vina suntem noi toti de felul cum ne comportam la volan, nu conteaza vechimea fierului ci a celui ce o conduce.
*


Subscriu la ce zice reputatul coleg din Bv.
As adauga,conteaza foarte mult sa ai camere video in bord, in caz de accident sa ai ce dovedi la politie,asigurator daca te stii nevinovat smile.gif
Gil26
Cred ca asa cum a scris si colegul xmisterx conteaza mai mult sa eviti posibile accicdente in felul acesta nu ai nevoie ”sa ai ce dovedi la politie,asigurator” cu acele ”camere video in bord” (asta daca sunt si luate in considerare) biggrin.gif
pistritu
daca intra un bou in tine din spate, sau iti ia milimetric fata ori iti taie fata de pe un drum lateral neacordand prioritate,crede-ma ca iti sunt bune camerele

chiar saptamana trecuta auzisem de la un taximetrist Uber o povestioara,in timp ce ma ducea undeva, tocmai ca prin filmarea din bord a reusit sa se scoata nevinovat

2 Oct 2021, 07:29:
QUOTE(xmisterx @ 29 Sep 2021, 22:54)
Bravo einstein, asta e cea mai pertinenta afirmatie pe care ai putut s-o faci legata de acest subiect, sigur ca noi astia care avem gioarse vechi de 15 ani suntem de vina si nu cei care au masini de 80-100 000 de euro care incalca intr-o singura depasire cate 3-4  articole  din codul rutier. Eu zic ca asta e principalul motiv pt care platim atat de mult.
*


confirm, sa mai zic pe autostrada cum iti da un nemernic dinasta flashuri sa te dai din calea lui, desi are banda a 2-a libera si tu mergi legal?
cj98czh
QUOTE(pistritu @ 2 Oct 2021, 07:53)
sa mai zic pe autostrada cum iti da un nemernic dinasta flashuri sa te dai din calea lui, desi are banda a 2-a libera si tu mergi legal?
*



un roman adevarat nu circula decat pe banda 2, banda unu este pt. tir-uri si saraci .. deci daca are banda 2 libera nu iti da flash-uri ..
wolfin
Cred ca e o premiera sa primesti flash uri pe b1.
Gil26
QUOTE(pistritu @ 2 Oct 2021, 06:53)
daca intra un bou in tine din spate, sau iti ia milimetric fata ori iti taie fata de pe un drum lateral neacordand prioritate,crede-ma ca iti sunt bune camerele

Te cred, si daca tot dai "sfaturi" altora, nu stiu intreb doar: tu pe masina ta ai montata camera DVR spate ("daca intra un bou in tine din spate")? intrebare.gif nedumerire.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.