Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Tarife RCA
Reno.ro - Forum Renault Romania > Alte discutii > Asigurari si Daune Auto
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33
madhorsefuzzy
Euroins, B8, 12 luni, 263 lei pt Logan 1.4
cj98czh
Ce mai injurati daca da unul cu asigurare la euroshit sau city in voi .... da in rest nu aveti nici o greata sa faceti la ei ...
hepea
HUO! 480, 6 luni, b1, pj
gabize
Ca să nu am probleme cu cei ce au asigurări mai slabe am ales și opțiunea de decontare directă. CASCO nu am mai făcut bărcii de 10 ani, acum nici nu mai pot. tongue.gif
AR-18-MOS
Generali, B8, 12 luni, 675 Lei, 730ld.
Anul trecut pe vremea asta:
QUOTE(AR-18-MOS @ 7 Jan 2018, 13:22)
409 lei pe 2018 pentru 730ld. Ceea ce e ok, fata de 750 de lei pe 6 luni in 2017.
*


DragosP
QUOTE(cj98czh @ 10 Jan 2019, 08:46)
da in rest nu aveti nici o greata sa faceti la ei ...
*


Păi dacă sunt pe piață, de ce nu?
cj98czh
Intradevar ... nici nu ma asteptam de la la tine la mai mult .... o sa iti dai seama cand te pocneste unul cu asigurare la aia .... de ce nu ...
DragosP
unsure.gif
mars
Cam are dreptate cj98czh. Acum vreo trei ani am facut RCA pe un an la Astra, mergand pe mana brokerului, ca la Generali se dublase. Apoi am inceput sa am regrete si am incercat sa denunt polita, dar nu s-a putut. Asa ca, dupa vreo trei luni, am mai facut o polita la Uniqa, tot pe un an (in baza unei declaratii ca mai am una valabila radmasa.gif). Am mers cu ele in paralel si chiar ma gandeam, in caz de accident, in functie de cum s-ar fi purtat pagubitul, sa-l intreb ce polita prefera rolleyes.gif.
gabize
Doar două? Merita încă una, erai unic! biggrin.gif
madhorsefuzzy
QUOTE(cj98czh @ 10 Jan 2019, 08:46)
Ce mai injurati daca da unul cu asigurare la euroshit sau city in voi .... da in rest nu aveti nici o greata sa faceti la ei ...
*


Pai am facut asigurarea dupa ce am avut dauna pe RCA la Euroins. Mi s-au parut foarte ok constatatorul si rezolutia de reparare. Dupa ce am dat de o acritura la programarea pentru constatare.

Apoi am primit raspunsul service-ului ca de 2 luni cei de la Euroins nu si-au dat acceptul de plata.

Am sunat imediat la broker sa vad daca pot anula RCA-ul: evident ca nu cum a zis si mars.

Apoi am sunat la Euroins sa-i trag de ureche: dinou foarte amabili. Sigur, acum vorbesc cu inspectorul din dosar, maine cel tarziu se rezolva ... bla bla ...

In fine. Pana acum am avut doar la Allianz, Generali, etc., dar chiar pareau ok aia de la Euroins.

cj98czh
Atat sunt de ok cei de la Euroshit si City incat este plin internetul de oameni care le ureaza doar de bine ... atat de seriosi sunt in soutionarea dosarelor ... ma rog fiecare cum crede ... dar mie mi se pare o durere la patina fata de ceilalti ... stiu este putin mai ieftin dar nu atat de mult incat sa merite deranjul ....
DragosP
QUOTE(cj98czh @ 11 Jan 2019, 08:27)
sa merite deranjul ....
*


Deranjul ...cui...?
Al...meu... care... mă asigur... la ei?
Sau....al...tău dacă...te pleznesc...eu?
De al tău, v..o..r..ba... ta, mă...doare la.......patină...
Iar dacă ție...ți-e... frică..., fă...-...ți cu decontare din...rectă și ai scăpat de coșmare. Sau coșmaruli.

P.S. Acu' serios, câtă vreme sunt autorizați, aia e, tot timpul vor avea clienți.
Până nu-s sufocați de plăngeri și amenzi, mama fraierilor va fi tot timpul borțoasă.
cj98czh
Pentru din astia ca tine exista casco ... nu de mine imi este ca de astia ca tine ma feresc singurel ..
DragosP
"ăștia ca tine..."
De unde știi tu, minunatu-le, unde am eu RCA?
Nu poți depăși nivelul unei discuții de principiu, este?...
...

P.S.
......
einstein1984
QUOTE(mars @ 11 Jan 2019, 00:01)
Cam are dreptate cj98czh. Acum vreo trei ani am facut RCA pe un an la Astra, mergand pe mana brokerului, ca la Generali se dublase. Apoi am inceput sa am regrete si am incercat sa denunt polita, dar nu s-a putut. Asa ca, dupa vreo trei luni, am mai facut o polita la Uniqa, tot pe un an (in baza unei declaratii ca mai am una valabila radmasa.gif). Am mers cu ele in paralel si chiar ma gandeam, in caz de accident, in functie de cum s-ar fi purtat pagubitul, sa-l intreb ce polita prefera rolleyes.gif.
*


gues what, fiecare depsagubea jumtate din dauna radmasa.gif radmasa.gif
cj98czh
QUOTE(DragosP @ 11 Jan 2019, 09:07)
Nu poți depăși nivelul unei discuții de principiu, este?...
*



Cand vine vb de tine ... totul este in "principiu" smile.gif
einstein1984
Aici era colegul care facuse rca cu decontare directa la city? Sau pe alt forum?
YRX
Eu am avut acum 2 ani dauna la Euroins. Vecina de parcare mi-a atins aripa si bara. Am facut constatare, am ales regie proprie si in 2 saptamani am avut banii.
Suma propusa a fost onorabila si nu a trebuit sa ma cert cu nimeni.
maho
QUOTE(DragosP @ 11 Jan 2019, 08:56)
câtă vreme sunt autorizați, aia e, tot timpul vor avea clienți.
Până nu-s sufocați de plăngeri și amenzi, mama fraierilor va fi tot timpul borțoasă.
*


Cata vreme exista clienti care-si mananca de sub unghii pe principiul "da-l in plm pe-alalalt", vor fi si autorizati. Aia de la asf din ce crezi ca traiesc (si inca f. bine)?
DragosP
De acord cu tine, dar am eu vreo vină?
Eu doar am expus o realitate.
einstein1984
QUOTE(YRX @ 11 Jan 2019, 10:46)
Eu am avut acum 2 ani dauna la Euroins. Vecina de parcare mi-a atins aripa si bara. Am facut constatare, am ales regie proprie si in 2 saptamani am avut banii.
Suma propusa a fost onorabila si nu a trebuit sa ma cert cu nimeni.
*


Au dat 200 de euro asa direct? la regie proprie merge mai repede decat cu verificat devize etc.
sorin1983
daca altcineva in afara de proprietar sau cel trecut pe rca face accident cu una din masini, va creste tariful rca al proprietarului sau pe masini?
ady77
QUOTE(cj98czh @ 10 Jan 2019, 11:52)
Intradevar ... nici nu ma asteptam de la la tine la mai mult .... o sa iti dai seama cand te pocneste unul cu asigurare la aia .... de ce nu ...
*


Asa si? Daca am RCA la altul (fara decontare directa) cu ce ma ajuta daca ma pocneste unul cu RCA la Euroins?

Am avut de 2 ori de a face cu Euroins, de fiecare data s-a rezolvat ok, fara probleme.
De altfel brokerul meu de asigurare mi-a spus ca nu mai sunt probleme cu Euroins.
maho
QUOTE(ady77 @ 11 Jan 2019, 11:41)
Asa si? Daca am RCA la altul (fara decontare directa) cu ce ma ajuta daca ma pocneste unul cu RCA la Euroins?
nu mai sunt probleme cu Euroins.
*


Pai tu - ca bun crestin - tre' sa te gandesti intai la binele aproapelui, nu la al tau. Eu nu zic ca as fi bun crestin, doar sper sa-mi urmeze si altii exemplul, si putin cate putin sa scoatem falitii si calicii de pe piata (sau sa-i facem seriosi si buni-platnici, cum zici ca au devenit cei de la Euroins).
Raportat la pretul politei, adaosul pt. decontare directa e cam marisor, daca ar scadea putin ar fi si mai simplu.
gabize
QUOTE(sorin1983 @ 11 Jan 2019, 11:17)
daca altcineva in afara de proprietar sau cel trecut pe rca face accident cu una din masini, va creste tariful rca al proprietarului sau pe masini?
*


Crește asigurarea în baza căreia se face despăgubirea. Cum la noi asigurarea e pe autoturism, nu pe șofer, evident că proprietarul mașinii plătește în plus, indiferent cine a condus-o.
sorin1983
mersi. ideea era daca va creste prima pe toate masinile aceluiasi proprietar
YRX
QUOTE(einstein1984 @ 11 Jan 2019, 12:03)
Au dat 200 de euro asa direct? la regie proprie merge mai repede decat cu verificat devize etc.
*



Mai mult, vreo 1500 de lei. Mi-a dat la constatare bara de schimbat si aripa indreptat plus vopsitul.
marksman
QUOTE(YRX @ 11 Jan 2019, 13:59)
Mai mult, vreo 1500 de lei. Mi-a dat la constatare bara de schimbat si aripa indreptat plus vopsitul.
*


Tot acolo si mie pentru airbag lateral sarit, geam portiera sofer zgariat pana la matuire in zona oglinzii, bara fata zgariata si indoita, oglinda rupta si laterala sofer zgariata din fata pana in spate. Am refuzat, le-a tras service-ul o factura de 4800 de lei. Evident ca au lucrat prost.
Daca nu se kku pe ei si imi dadeau 2500 o aranjam mai bine in regie proprie, era si mai ieftin pentru ei.
Laurentziu83
Daca vinovatul nu se incadreaza in urmatoarele conditii:
QUOTE
    a) accidentele auto se produc pe teritoriul Romaniei;
    cool.gif vehiculele implicate in accidentele auto sunt inmatriculate/inregistrate in Romania;
    c) prejudiciile sunt produse exclusiv vehiculelor;
    d) ambele vehicule implicate in accidentul auto au asigurare RCA valabila la data evenimentului;
    e) prejudiciile exclud vatamarile corporale.

puteti sa va usurati linistiti pe decontarea directa. Eu as fi platit pentru ea daca se ocupa asiguratorul sa recupereze contravaloarea reparatiei de la vinovat in cazul in care nu avea RCA sau avea cazanul pe Bulgaria.
Asa, daca eu am asigurare ieftina, el are asigurare ieftina, nu vad sensul decontarii directe.

A, si am ales City pentru ca mi se pare de porc ca un asigurator sa-mi scumpeasca polita cu 20% de la un an la altul daca eu nu am daune; normal era interesul lui sa ma pastreze de client. Acum 2 ani avusesem la Allianz, anul trecut la Asirom. Daca nu stiu sa ma fidelizeze, sa fie sanatosi.
mars
QUOTE(einstein1984 @ 11 Jan 2019, 09:12)
Guess what, fiecare despagubea jumatate din dauna radmasa.gif
*


Nu chiar. In final acolo se ajunge, dar despagubirea reparatiei se face de catre asiguratorul la care se adreseaza initial pagubitul. Deci, daca eu ii dadeam polita de la Astra, acolo mergea, nu (si) la Uniqa.

Art. 52 din Legea 136/1995: "In cazul in care, pentru acelasi proprietar de vehicul, la data producerii accidentului, existau mai multe asigurari valabile, despagubirea se suporta in parti egale de catre toti asiguratorii. Despagubirea se va plati integral de catre asiguratorul la care s-a adresat persoana pagubita, urmand ca ulterior asiguratorul in cauza sa se indrepte impotriva celorlalti asiguratori pentru recuperarea partii de despagubire, platita in numele acestora.
Asiguratul are obligatia de a informa asiguratorul despre incheierea unor astfel de asigurari cu alti asiguratori."
einstein1984
deci a doua asigurare tot degeaba era, mai ales ca politele astra erau garantate de fngcm si au platit dosare avute in lucru cu astra iainte de faliment.
Eu am avut casco la astra si nu am reusit sa denunt o polita c ei din cauza unei neintelegeri din partea mea.
in alta ordine de idei, tarifele RCA aruncate pe aici sunt inutile fara sa stim si varsta soferului, anii de permis , factori care modifica cota de prima pentru o una si aceiasi masina.

apropo de city https://m.capital.ro/exclusiv-firma-care-pr...YtpOX8jWMMeydJw
ovidiuuu_94
B8 Euroins
Pret asigurare - 109 lei pe 6 luni biggrin.gif

ce sa ceri mai mult?
gabize
Pentru mașina din semnătură? Că prețul e ridicol de mic.
einstein1984
QUOTE(ovidiuuu_94 @ 13 Feb 2019, 12:30)
B8 Euroins
Pret asigurare - 109 lei pe 6 luni  biggrin.gif

ce sa ceri mai mult?
*


despagubiri in caz ca si lvesti pe cineva, platite si la timp? mai putine sute de reclamatii in ultimele 3 luni la asf?
maho
Ar fi fost misto sa zica "cu decontare directa" 04.gif
MyKe89
QUOTE(gabize @ 13 Feb 2019, 12:33)
Pentru mașina din semnătură? Că prețul e ridicol de mic.
*


Mai important era "pe numele lui?". tongue.gif
Rimio de Vassur
QUOTE(ovidiuuu_94 @ 13 Feb 2019, 11:30)
B8 Euroins
Pret asigurare - 109 lei pe 6 luni  biggrin.gif

ce sa ceri mai mult?
*



Sa mai evolueze lumea si sa nu mai sara cu banii la tepari gen euroins "ca e mai ieftin".
Bara crapata de unul care nu s-a uitat pe unde merge: asigurator serios = inlocuire; euroins=se "lipeste" etc. etc.
Ov
Nevasta-mea a avut anu' trecut un incident la euroins si au fost mai mult decat decenti. Fix o bara de logan indoita (nici macar sparta nu era, se indrepta lejer cu apa calda) si i-a dat inlocuire.
maho
3 oferte primite azi:
1. Omniasig: 10 luni normal....................... 312 lei
10 luni cu decontare directa... 394 lei
1 an normal................................357 lei
1 an cu decontare directa............455 lei
2. Uniqa: 10 luni normal....................... 314,83 lei
10 luni cu decontare directa... 435,81 lei
1 an normal................................309,66 lei
1 an cu decontare directa............428,66 lei
3. Allianz: 10 luni normal....................... 313 lei
10 luni cu decontare directa... 386 lei (am ales varianta asta)
1 an normal................................373 lei
1 an cu decontare directa............461 lei

B8, masina din dotare.
cj98czh
RCA, Omniasig, 1 an la Clio - 290 ron, BM B8
MyKe89
Deși n-am avut daune, plătesc mai mult. 1011 RON, B3, tot Allianz (mi-au mai redus prima de CASCO după ce m-am inflamat pe mail). ASF a impus și va impune tarife de referință din ce în ce mai mari, îmi pute rău treaba asta, sunt tare curios ce mai iese la iveală.
cj98czh
esti tinerel atunci ...

la Clio a scazut fata de anul trecut, o sa vad in mai parca la Vagon ..
dandobre
130 lei pe 6 luni, atat eu cat si d-na, BM B8 presupun, nu cred ca exista altul mai mare.....
MyKe89
Da, B12 a devenit B8. Ocazie cu care creșterile anuale nu mai sunt de două clase de bonus, ci de una. Scăderile au rămas la două clase de malus per daună.
QUOTE(cj98czh @ 9 Apr 2019, 20:53)
esti tinerel atunci ...

la Clio a scazut fata de anul trecut, o sa vad in mai parca la Vagon ..
*


Fac 30 anu’ ăsta, speram să tot scadă. Față de SupeRNova, unde îmi cereau 900 lei pe 6 luni în 2012, tot e bine. smile.gif Și nici nu aveam curajul să mă uit la Allianz pe vremea aia, că era din 4 cifre cotația.
cj98czh
O sa scada dar dupa ce treci de 30 ...
kossak
RCA la Alianz, pe un an, B8, 272 de lei. E bine cand treci de 30 smile.gif)
cj98czh
Omniasig 350 ron/1 an, B8 .. la Vagon ...
Rundas
OMNIASIG - 474 lei pe tot anul, B4
skorpio_bog
Care-i treaba cu tarifele RCA cu decontare directa? Am primit niste oferte de RCA pt diferiti asiguratori si au 2 tipuri de tarife pt 12 luni: tarif standard si tarif cu decontare directa. Diferenta pt cel din urma este de aproape +100 RON.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.