Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Tarife RCA
Reno.ro - Forum Renault Romania > Alte discutii > Asigurari si Daune Auto
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33
pistritu
QUOTE(Gil26 @ 2 Oct 2021, 12:05)
Te cred, si daca tot dai "sfaturi" altora, nu stiu intreb doar: tu pe masina ta ai montata camera DVR spate ("daca intra un bou in tine din spate")?  intrebare.gif  nedumerire.gif
*


ai reusit cu georgstelsib si george.sce sa strici 2 topice bune pe forumul loganclub azi. Ai venit si aici tot pentru asta??? Oricum ai report pe celalalt forum la niste posturi. Fiecare intelege ce doreste,cum doreste.
Cer scuze moderatorilor/adminilor pentru interventie, dar omul ataca persoane si jigneste grosolan.Nu e prima data cand face aceste lucruri. Se pare ca regulamentul nu l-a citit pe nici unul din cele 2 forumuri.

Ca sa raspund ptr toti ceilalti am viofo A129 plus duo.
https://viofo.ro/Viofo-A129-Plus-Duo-GPS
Deci 2 camere pe intelesul tau.
Gil26
Felicitari, dar chiar nu inteleg de ce ai reactionat asa, am intrebat doar (nu am jignit, nu am atacat pe nimeni cu nimic).
Bravo din nou, acum esti "acoperit" cu cele doua camere!
georgstelsib

Orice reactie are contrareactie . La ce te asteptai ? Este mai acoperit decat tine , fiindca este mai prevazator si bine face .
Gil26
Eu in 30 de ani nu am avut vreun accicdent (si sper sa ramana asa pana pun carnetul "in rama" chiar daca la traficul si mai ales la cum se conduce acum este din ce in ce mai greu sa tot ii evit pe unii inconstienti, iar conduita preventiva respectul in trafic etc. devin "rara avis") si asta egal daca nu am avut sau am (si eu le am montate) camere. Nu camerele sau asiguratorul ma "acopera", dar desigur ca fiecare poate considera orice\cum doreste.
Sa auzim numai de bine (si fara accicdente sau cresteri de polite de asigurare)
pistritu
Las aicea cele 2 link-uri de pe celalalt forum,pana nu se sterg posturile de moderatorii de acolo
https://www.xxx/forum/forum-dacia-...418#post3664408
https://www.xxx/forum/forum-dacia-...e31#post3664345

a stricat 2 topicuri destul de bune azi mad.gif Easy R aka JS3 si Diagnoza si activari functii cu clip si ddt4all , mult urmarite de catre colegii cu probleme pe celalalt forum
Cer scuze moderatorilor/adminilor pentru interventie.Fiecare intelege ce doreste,cum doreste.Am incheiat si nu ii voi mai raspunde lui Gil26.

Cat despre conduita preventiva in trafic si eu o respect si evit multi inconstienti ,mai ales in traficul din Bucuresti foarte aglomerat. Zici ca esti la rusi sau in traficul din Republica Moldova sad.gif Prea multe masini si soferi inconstienti, unii din ei se da jos din masina si mai sar la bataie daca le atragi atentia ca nu au procedat corect in acea situatie de fata. Oricand e bine sa ai camere montate,pentru orice eventualitate.
Gil26
Pentru prima parte ar trebui sa sti ca link-urile nu sunt valabile aici (desigur ca poti edita postul daca doresti), plus ca pentru cine le citeste este evident ca altii (inclusiv clonele) le-au "stricat". Oricum: No comment!
Pentru a doua parte de acord, si eu am scris acelasi lucru.
pistritu
No comment!
gledstone este georgstelsib, si-a facut acolo cont pentru tine special pentru ca tot ataci/jignesti lumea. Deci nu este clona,el fiind banat pe contul georgstelsib tot din cauza ta demult fiindca v-ati certat ca chiorii si v-ati jignit reciproc. Nimic altceva
rue
Am verificat ieri și la Outlander pot sa pun sticker cu City in geam, fata, spate și laterale.
pistritu
QUOTE(gledstone)
"Pe invers" . Nu te poti debarasa de expresia asta . Te obsedeaza ? Tu nu respecti pe nimeni , nu te iubesti decat pe tine , toti din jur sunt potentiali adversari , toti din jur sunt mai prosti decat tine , nimeni nu merita respectul tau . Crezi ca esti in varful piramidei ? Fals . Te-am urmarit pe toate forumurile , ai exact aceeasi atitudine , fata de toti . Mai barbati , cei de pe reno te-au adus rapid la realitate . Tu ti-ai construit o lume a ta , pe scaun in fata unui laptop care suporta tot , tu in bula ta . Numai ca si dincolo de bula mai exista ceva . Lumea reala , care te vede asa cum esti .

LE. "Totul exact pe invers. No comment!
(cu scuzele de rigoare colegilor si moderatorilor, toate aceste posturi sunt absolut inutile, eu ma opresc aici cu "discutia"

Profereaza amenintator ! Dar "no coment si eu ma opresc aici" nu s-a finalizat niciodata si tare ar fi fost bine.

No comment!
psychoo
Nu va luati voi o camera? Aveti periodic cearta indragostitilor si va cenzurati pe topicuri. Amandoi!
Pe ultima pagina ce preturi de rca ati pus?
dizzy
Falimentul cerut pentru City Insurance, liderul pieței de asigurări, i-a determinat pe ceilalți asigurători prezenți pe segmentul RCA să majoreze tarifele practicate pentru această categorie de polițe, diferența față de prețurile din vară fiind acum cel puțin dublă sau chiar triplă, în unele cazuri. (Profit.ro)
sorin1983
uniqa iese la cerere de pe piata:
https://www.digi24.ro/stiri/economie/compan...surance-1753815
bucatzel
Uniqa se ceruse afara de prin primavara. Am dubii ca are vreo legatura cu picarea City-ului.
cj98czh
In alta ordine de idei ... imi expira RCA la Vagon, cerut acum oferta de broker ... doar de 2 ori mai scump ...
GBX
Da, din păcate... Din 7 oferte pe Emag, Grupama îmi dă cel mai bun preț, aproape dublu față de Omniasigul actual. Iar Omniasig e sărit rău de tot... Aștept și de la Țiriac o ofertă, dar sigur mă va uimi... biggrin.gif
Highwayman
CE impune noi reguli privind polițele RCA:
https://adevarul.ro/economie/stiri-economic...3f91/index.html
cristio_79
Am primit ieri oferta de la emag pentru RCA la una dintre masini, care va expira pe 15.01.2022. Initial, am zis ca nu vad bine. Daca pana acum plateam pe un an in jurul sumei de 280-300 lei, B8, 1400 cmc, acum tarifele stau cam asa: cel mai ieftin Euroins 717 lei/an, Groupama 727 lei/an, Omniasig 767 lei/an, Grawe undeva comparativ cu anterioarele. Generali si Tiriac nu m-am obosit sa retin deoarece sar de 1000 de lei/an.
Pentru masina de 1500 cmc, tariful a sarit de la aproximativ 350 lei/an, la 1015 lei/an cea mai ieftina oferta.
Batrânul
RCA pe 12 luni = 549 lei. Omniasig, bonus/malus B8, mașina din semnătură.
sorin1983
am facut o simulare si cand colo a mai aparut in lista o societate si anume AXERIA.
cateva detalii:
https://www.economica.net/anunt-important-p...ata_551113.html
desi ma indoiesc ca vor scadea preturile ca nu asta e interesul smile.gif
St
QUOTE(cj98czh @ 2 Dec 2021, 11:27)
In alta ordine de idei ... imi expira RCA la Vagon, cerut acum oferta de broker ... doar de 2 ori mai scump ...
*



De curiozitate, cum de lucrezi inca cu broker vs. sa-ti faci singur pe emag/pint.ro etc?
cj98czh
Simplu .. imi da preturi mai bune ...
myhay1208
RCA pe 12 luni, 875 ron la Groupama.
Masina e A4, motor 1968cmc. Clasa bonus e B8. Proprietarul e mai in varsta, fara incidente in trafic.
St
QUOTE(cj98czh @ 7 Jan 2022, 16:51)
Simplu .. imi da preturi mai bune ...
*




Cam cat e diferenta?
cj98czh
oficial este de cativa zeci de lei in jur de 50-70 ron, dar pe langa asta platesc rca fara comisionul brokerului pt. ca suntem prieteni buni si aia este intre 8 si 15% .. depinde la ce asigurator faci ... deci aprox 50 rin + comision ... se aduna ceva .. dar chiar si asa de ce sa dau 50 ron in plus?!?
Bicicleta galbena
QUOTE(cj98czh @ 8 Jan 2022, 20:06)
pe langa asta platesc rca fara comisionul brokerului pt. ca suntem prieteni buni
*


Pai asa prieten bun ii esti ca nu-i dai comisionul pentru care munceste? biggrin.gif

einstein1984



QUOTE(St @ 7 Jan 2022, 16:13)
De curiozitate, cum de lucrezi inca cu broker vs. sa-ti faci singur pe emag/pint.ro etc?
*


ca aia nu tot brokeri or fi... si nu acelasi pret dau, desi muncesti tu in loc sa munceasca ei. radmasa.gif
St
Mersi, Cj! Asa da, merita.

Einstein, da sunt tot brokeri. Nu prea inteleg ce muncesti tu, eu am asigurare facuta pe emag de cand am laut masina, in fiecare an trebuie doar sa selectez cea mai buna oferta si nimic mai mult. Ok, prima data a trebuit sa-mi bag datele, dar tot mi se pare mult mai simplu procesul decat sa lucrez cu un broker care imi trimite oferte pe email.
einstein1984
Mie brokerul imi aduce asigurarea printata acasa, are grija sa nu imi expire, imi mai da un sfat daca am o dauna. De fix aceiasi bani
Laurentziu83
Un nou an, o noua polita.
Omniasig B8, 1.6 16V, 752 de lei.

Nu imi mai facusem la scumpii astia de prin 2013 de cand era masina in leasing, acum au ajuns printre cei mai ieftini.

Mai ieftin de atat era doar Euroins care nu asigurau Muntenegru si Macedonia (plus Iran, Israel si altele prea indepartate sa ma intereseze), asa ca am preferat sa dau 60 de lei in plus la Omniasig unde doar Rusia e taiata.Lasa ca imi fac eu extindere daca e sa ajung pana acolo, dar cred ca e mai comod cu avionul, totusi.
xmisterx
Mi-a venit si mie randul sa inchei o noua polita rca pt cotetul de clio, Omniasig B8 0.9 tce 523 lei. Restrictia doar Rusia. Sa fie primit. sleep.gif
Bicicleta galbena
Pe ce perioada?

xmisterx
12 luni.
Bicicleta galbena
Bun pret, eu am dat tot atat pe 6 luni.

xmisterx
Pai de ce asa mare diferenta?
einstein1984
ca motor de 2 ori mai mare odata, apoi ca una e bucuresti alta o fi brasov....
Nah, sa mai rada de astia cu "polizoare, amsini de tuns iarba etc"
cj98czh
diferenta intre ele pe un an este undeva la 300 ron acuma 900 cmc vs. 2000 cmc, inainte de caderea City .. era de aprox. 100 ron/an .. in cazul meu ..
einstein1984
in cazul de mai sus era de 523 de lei se pare
xmisterx
QUOTE(einstein1984 @ 20 Jan 2022, 08:28)
ca motor de 2 ori mai mare odata, apoi ca una e bucuresti alta o fi brasov....
    Nah, sa mai rada de astia cu "polizoare, amsini de tuns iarba etc"
*


Am presupus ca vorbim de acelasi motor. smile.gif
cj98czh
QUOTE(einstein1984 @ 20 Jan 2022, 10:01)
in cazul de mai sus era de 523 de lei se pare
*



stii ca daca o faci pe un este vreo 800 ron? cum ti-a iesit 523 diferenta?
einstein1984
QUOTE(xmisterx @ 19 Jan 2022, 13:18)
Mi-a venit si mie randul sa inchei o noua polita rca pt cotetul de clio, Omniasig B8 0.9 tce 523 lei. Restrictia doar Rusia. Sa fie primit. sleep.gif
*




QUOTE(xmisterx @ 19 Jan 2022, 20:28)
12 luni.
*




QUOTE(Bicicleta galbena @ 19 Jan 2022, 20:32)
Bun pret, eu am dat tot atat pe 6 luni.
*


AndreiMR
1300 de lei pe an la Mazda 3, B4, Euroins. Anul trecut a fost 680 de lei pe 12 luni tot la ei. Urmează în februarie Mazda 2, b2 însă e vreo 1100 de lei. Tot dublu fata la anul trecut...
cj98czh
QUOTE(einstein1984 @ 21 Jan 2022, 08:20)
*



eu te-am inteles din prima .. dar calculul tau este eronat ... pretul pe 1 an nu este dublul celui pe 6 luni, de multe ori o sa gasesti pret pe 6 luni aproape cat cel pe 1 an ... si ti-am dat si un exemplu .. dar pricepi mai greu ... daca faceam la Vagon pe 6 luni era vreo 600 de ron, daca am facut pe 1 an a fost 8xx + am ales taxa de protejat de aia cu asigurare city ... inca vreo 150-200 ron .. nu mai stiu cat a fost ..
Bicicleta galbena
Stiam ca e diferenta in fct de capacitatea cilindrica, totusi traiam cu impresia ca la cele sub 2l cifrele sunt relativ apropiate,iata ca nu.

Ma tem ca lucrurile nu o sa se opreasca aici. In 4-5 ani, intretinerea unei masini E4 estimez ca va costa cam 5-600 eur/an, doar asigurare si impozit. Poate chiar mai mult.





einstein1984
Mi-ar placea sa ai dreptate, dar momentan nu e nici o taxa dferentiata functie de vechime sau norma de poluare/emisie de co2.
RCA ar fi mai logic sa fie dupa putere, nu dupa cilindree totusi. Ca iar nu e normal sa platesti tu cat Muttley cu putere dubla.
meganus_bicorpus
La Laguna 3 din 2015 cu motor de 1,5 am facut asigurare pe un an la groupama cu 640 lei, la euroins era 570.
Laurentziu83
QUOTE(einstein1984 @ 21 Jan 2022, 12:10)
  RCA ar fi mai logic sa fie dupa putere, nu dupa cilindree totusi. Ca iar nu e normal sa platesti tu cat Muttley cu putere dubla.
*


Eu nu inteleg de ce in mileniul trei inca se calculeaza asigurari, taxe de poluare si impozite functie de cilindree si nu de putere (sau de nivelul de noxe). Care-i beneficiul meu ca am un motor de cilindree mai mare de trebuie sa platesc mai mult?
Ca sa nu mai zic de cum s-au luat cu mainile de cap imbecilii de asiguratori acum 8-9 ani cand au aparut electricele si ei nu stiau sa le calculeze RCA-ul pentru ca nu aveau cilindree...
Solon
Am scapat relativ ieftin. Anul trecut 900 lei, anul asta 1150 lei. Anul trecut omniasig, anul asta asirom. Normal, omniasigul s-a porcit.
dandobre
La Suzuki sau aialalta?
Solon
Ailalta. La Suzuki vine in martie.
Sunt grupate, una asigurarile si reviziile in ianuarie. Cealalta, in martie.
wolfin
De la 863 lei...primit azi oferta....
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.