Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Tarife RCA
Reno.ro - Forum Renault Romania > Alte discutii > Asigurari si Daune Auto
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33
IancuMIC
Pai, e bun City asta; trebuia sa optezi pentru decontare directa, ca tot detine 36% din totalul reclamatiilor din partea asiguratilor in 2016.
radian
Ce inseamna decontarea directa? Si ce alte metode de decontare exista? Daca tot ai deschis subiectul, lamureste-ma, te rog. Oricum, in formular online nu se facea niciun fel de referire la modul de decontare.

L.E. Mi-au trimis polita pe mail si au gresit adresa, in loc de strada Universitatii au scris strada Universitatt. Tanti de acolo zice sa nu-mi fac probleme...
maho
Adica in caz de ceva, te despagubeste asiguratorul tau nu al celuilalt. La valoarea lu' matale mergea ceva mai putin falit decat City.
radian
De ce?
AR-18-MOS
409 lei pe 2018 pentru 730d. Ceea ce e ok, fata de 750 de lei pe 6 luni in 2017.
argon
Radian, nu-ți bate capul, daca city sunt pe piata, tu poți să faci unde vrei tu, inclusiv la ei, și e deplasat să-ți bata cineva obrazul pentru asta. Eu am făcut la leguma la ei desi nu era tariful cel mai mic, avea același tarif la Asirom de exemplu , și mai mic la Euroins, dar am făcut la city pentru că includ niste tari in care nu e valabilă polița de la Euroins și Asirom și în care mă duc destul de des.
radian
Cu EUROINS am muscat-o in 2017. Asigurarea nu era valabila pentru Macedonia. Asta vara am fost in Grecia via Serbia, Macedonia. La intrarea in MK a trebuit sa-mi fac asigurare, minim, 50 euro / 2 sapatmani. Coincidenta naibii, singura firma de asigurari care avea sediu in vama era Euroins...
argon
Exact, si cu altele gen uniqa sau asirom pățești la fel, nu doar MK , ci inca 10-15 tari in minus , cu city nu ai limitări de genul și nu plătești nimic în plus pe acolo.
Laurentziu83
QUOTE
(1) Decontarea directa intre asiguratorii RCA este aplicabila la indeplinirea cumulativa a urmatoarelor conditii :

    a) accidentele auto se produc pe teritoriul Romaniei;
    cool.gif vehiculele implicate in accidentele auto sunt inmatriculate/inregistrate in Romania;
    c) prejudiciile sunt produse exclusiv vehiculelor;
    d) ambele vehicule implicate in accidentul auto au asigurare RCA valabila la data evenimentului;
    e) prejudiciile exclud vatamarile corporale.



Pe scurt, e valabila doar daca si celalalt e in regula. Cum, in ultimii ani, am mai scapat de asiguratorii cu probleme, mi se par bani aruncati. Daca te pocneste un bulgar, daca n-are rca, daca etc, etc, se cheama ca tot prin procedura clasica rezolvi si iti pare rau.
vallixx
Sunt bani aruncati numai daca iti faci la unii ieftini si prosti, gen Euroins, City....etc.

Ideea decontarii directe este ca daca NU esti vinovat si nu vrei sa astepti dupa asigurarea vinovatului, te poti duce la asiguratorul tau, oarecum identic cu situatia cand ai face-o pe CASCO cu regres

Treaba e insa ca daca te asiguri la niste vãrzari in loc sa NU stai dupa asiguratorul vinovatului ....stai dupa al tau....si n-ai rezolvat mare lucru.

Altfel, daca nu ai CASCO si preferi un asigurator serios pentru RCA, decontarea directa isi merita banii zic eu.
Laurentziu83
Da, dar daca nu esti vinovat, iar celalalt nu are ITP valabil sau alte alea...bani aruncati.

Ma asteptam de la decontarea directa sa nu-mi mai bat capul daca ma pocneste vreun bulgar (as fi platit cu 2 maini in cazul asta), dar se pare ca asiguratorii nu se baga sa-l dea pe bulgar in judecata sa-si recupereze pagubele pentru cat le platim noi decontarea directa.
Mutzunache
Asirom are toate tarile deblocate.
cj98czh
QUOTE(Laurentziu83 @ 9 Jan 2018, 17:21)
Ma asteptam de la decontarea directa sa nu-mi mai bat capul daca ma pocneste vreun bulgar (as fi platit cu 2 maini in cazul asta),
*



Aia se numeste CASCO smile.gif deja ..

QUOTE(Mutzunache @ 9 Jan 2018, 22:23)
Asirom are toate tarile deblocate.
*



Sa si le bage in cur ... pana o sa plateasca cum trebuie ... sa ma astepte ..
argon
Are pe naiba. Sunt taiate de pe polita: AL, AZ, BY, BA, IR. IL, MK, MA, MD, ME, RU, TN, TR, UA. Eliminand unele in care nu prea ai sanse sa ajungi cu masina, tot ramane Muntenegru, Macedonia, Albania, moldova, Turcia unde, daca vrei sa te duci mai dai inca odata cat ai dat pe polita, de fiecare tara in parte.
AR-18-MOS
QUOTE(radian @ 7 Jan 2018, 18:14)
Cu EUROINS am muscat-o in 2017.
*


Ca mine, sigur nu ai patit...
argon
Macar de aveai RO si Madagascar, era o treaba.
tatabobu
Astept asigurarea valabila doar in Bucuresti, fara restu'.
argon
Toate sunt asa pentru ca oricum nu poti sa parasesti tara cu numere rosii.
Mutzunache
QUOTE(argon @ 10 Jan 2018, 10:12)
Are pe naiba. Sunt taiate de pe polita: AL, AZ, BY, BA, IR. IL, MK, MA, MD, ME, RU, TN, TR, UA.  Eliminand unele in care nu prea ai sanse sa ajungi cu masina, tot ramane Muntenegru, Macedonia, Albania, moldova, Turcia unde, daca vrei sa te duci mai dai inca odata cat ai dat pe polita, de fiecare tara in parte.
*



Here you go smile.gif
cj98czh
QUOTE(AR-18-MOS @ 10 Jan 2018, 12:04)
Ca mine, sigur nu ai patit...
*




Aia era asigurare pentru prima inmatriculare ... dupa aia ti-o schimbau gratuit cu una cu tarile nebarate ..

Eu am la Groupama ... singurele tari barate sunt BY si RUS ...
argon
QUOTE(Mutzunache @ 10 Jan 2018, 14:43)
Here you go smile.gif
*



VEzi la una facuta prin EMAG, ca sunt taiete tarile respectice. E posibil sa fie cu regim special sa iasa mai ieftina polita..
Sudsemnatu
Si eu am la Asirom toate tarile disponibile, sa zic asa. Eu nu ies cu masina din tara deci nu ma intereseaza asa ca...
Mutzunache
QUOTE(argon @ 10 Jan 2018, 13:55)
VEzi la una facuta prin EMAG, ca sunt taiete tarile respectice. E posibil sa fie cu regim special sa iasa mai ieftina polita..
*



Nu are cum, nu exista personalizare pe RCA, modificare de tarif sau alte situatii de genul asta sau poate Emag nu a modificat afisarea tarilor la generare de cotatie.
einstein1984
QUOTE(tatabobu @ 10 Jan 2018, 13:22)
Astept asigurarea valabila doar in Bucuresti, fara restu'.
*


aia e mai scumpa/
Eu am la Allianz, fdoar in AZ nu era acoperire si la pret era idem cu city la vremea aia... treaba cu decontarea directa ar trebui sa impinga clientii mai chitrosi spre asiguratori mai seriosi, un fel de cointeresare.
AR-18-MOS
QUOTE(cj98czh @ 10 Jan 2018, 13:44)
Aia era asigurare pentru prima inmatriculare ... dupa aia ti-o schimbau gratuit cu una cu tarile nebarate ..
*


Prima inmatriculare la ce? Masina era deja inmatriculata in RO, cu numere definitive.
argon
@Mutzunache
Sudsemnatu
da, poate mai nou nu ofera asigurare in tarile respective dar in trecut au oferit
bion
Argon ce de obicei. Sper ca nu are urmasi. biggrin.gif
246,16 lei si e valabila in 47 de tari tongue.gif
Mutzunache
Te cred argon.

Poza 1 sub Asirom, nicio excludere.

Poza doi nu e clara, dar se intelege la baza.

Emag nu a modificat sau fac magarii ca de obicei sa iei de la alte companii de genul City ce are campanie acum "Vindeti atat RCA aveti atat comision".
Heavyd
Cine a cumparat asigurare de la emag nu de mult, ati avut optiune decontare directa?
cristio_79
Am si eu urmatoarea problema: am intrat pe doua site-uri sa vad care sunt preturile rca pentru ca in curand imi expira si trebuie sa o reinnoiesc. Desi pe asigurare am clasa B8, pe ambele site-uri imi da ca am B0. Nu am nici un fel de dauna.
Mirarea este si mai mare pentru ca am intrat pe site-ul ASF si acolo imi spune ca nu exista polita valabila pentru respectivul autoturism. Polita am cumparat-o anul trecut de pe emag, pentru a doua masina tot de pe emag am luat-o, aceeasi firma de asigurare si aceea figureaza si pe ASF si apare cu B8.
Pe emag am cont, ambele masini sunt inregistrate acolo, datele de expirare sunt corecte, dar clasa B/M pentru cea care expira in curand este B0 in loc de B8.

Imi cer scuze, se poate sterge. Am postat aici.
Highwayman
Groupama: B8 - 351.56 lei / 1 an
MuciX
Grawe: B8, 249 lei pe un an. 1349 cmc
Bicicleta galbena
Tot Grawe (astia cand au mai aparut pe auto?) - 6 luni, B8, 169.98 lei, 1.8l.

Iulikk
Amatori dry.gif

City insurance: 760 ron / 12 luni. B0, 27 ani biggrin.gif . 1395cmc
Bicicleta galbena
Pai de ce B0?

Iulikk
Masina recent inmatriculata... prima masina pe numele meu smile.gif .
marksman
Asa a patit si sotia cu prima masina pe numele ei. Tariful la cel mai ieftin RCA era dublu fata de tariful RCA la o firma serioasa, dar pe numele meu.
Eu am avut prima masina pe numele meu dupa 30 de ani si n-am simtit asa de puternic costul RCA-ului.
einstein1984
la scuter, pe o luna 15 lei la city....
maho
Pt. o luna (in ordinea inversa a numerelor de pe tricou):

Generali: 160 (buei, voi sunteti normali?!)
Uniqa: 64 (fata de 30 anu' trecut pe vremea asta): pa si pu..., acriturile m-au pierdut de client;
Omniasig: 60; pas;
Allianz: 45; cumparat.
Alti luzãri sau faliti mai ieftini: exclus, nu-s ipocrit, mentin ce-am zis in trecut.

Pe de alta parte, cam toti si-au luat amenzi pt. intelegeri anticoncurentiale pe politele rca.
gabize
12 luni, Allian-Țiriac, B8, 454 lei asigurarea + 88 decontarea directă.
Pentru laguna II 2.0dCi.
Adr14n
12 luni, Euroins B8, 267 RON
mars
Groupama - B8 - 425 pentru un an.
speedman
groupama, b8, 1 an - 419 lei...la alianz era 589 (anul trecut platisem 467)
R19/16v
Omniasig 589 B8
xmisterx
Groupama 12 luni B8 419 lei masina din semnatura.
aurelyan
Grawe, B8, 12 luni, 313 lei pt atelajul din dotare
Laurentziu83
City Insurance, B5, 470 de lei pe an.

Plus o oferta de CASCO la pret de RCA, cu fransiza 0 valabila in situatiile in care il busesti pe altul si exista un act la mana (amiabila sau PV), precum si pentru grindina, gheata de pe cladiri sau caderi de copaci.
Batrânul
City Insurance: 12 luni, B5, 390 lei (pentru Clio IV din semnatura).
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.